Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

370 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka (ranní lačná glykemie 5,8). Poté, co se mi nepodařilo snížit glykemii dietou, mi diabetoložka předepsala Glucophage xr 500 (mám užívat jednu tabletu při večeři, aby se mi snížila ranní lačná glykemie). Ani po užívání léků se mi ale ranní glykemie nesnížila. Jelikož mi nevyhovuje dieta s 200g sacharidy na den, stravuji se nízkosacharidově (4 jídla denně cca 50-100g sacharidů na den). Jím zeleninu, maso, mléčné výrobky, ovoce. Po tomto jídle se cítím skvěle a vyhovuje mi to. Lékařka mi tento typ stravování nezakázala. Včera ráno jsem měla glykemii 5,2, hodinu a půl po snídani (tvaroh + jogurt + borůvky) 6,5. Po obědě (kuře a celerové hranolky) 5,4. Na svačinu pomeranč a tvaroh. Po večeři (vařený brambor, šunka a okurka) 6,4 - měřeno ve 21:00. Společně s večeří jsem si vzala jeden prášek - dle doporučení lékařky. Ve 23:00 glykemie 6,3. V 1:00 glykemie 5,8. Ve 3:00 glykemie 6,0. V 5:00 glykemie 6,0. V 7:00 glykemie 6,2. V 7:30 snídaně (tvaroh s kakaem a borůvky). Měření v 9:00 glykemie 6,5. Přes den se mi zkrátka daří držet glykemii na požadované úrovni, v noci se mi ale glykemie zvyšuje a drží se až do rána. Lékařka říká, že při mých dlouhodobě vyšších hodnotách glykemie je zde riziko pro miminko. Samozřejmě se o malé bojím. Jak mohu zkusit snížit lačnou glykemii? Děkuji za Vaši odpověď.
    věk: 27 let výška: 173 cm těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    většina těhotných žen má problémy s ranní glykémií. Je to způsobeno tím, že ráno se produkuje nejvíce těhotenských hormonů, které vedou ke zvýšené hladině krevního cukru. Hodnota lačné glykémie by měla být do 5,3 mmol/l. Některým maminkám pomáhá zařazení 2. večeře - kousek pečiva, šunka, sýr, zelenina. Pokud toto nepomůže, pak se musí nasadit léky - tablety metforminu (začínáme od 500 mg, max. dávka 2000 mg), případně se aplikuje inzulín. Vyšší lačné glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem se poradit ohledně správného postupu při dodržování diety během těhotenské cukrovky. Dietu dodržuji, řídím se doporučenými jídelníčky (glykemie dle měření glukometrem v normě), nicméně nezvládám denně jíst doporučených 200g sacharidů. Za den se dostanu cca na hodnotu 160-180g. Jelikož jsem malého vzrůstu a hubená, jím menší porce jídla například k obědu. V moči se mi nicméně objevují každý den okolo oběda a odpoledne ketony. Je toto nebezpečné pro plod? Mockrát děkuji za odpověď.
    věk: 34 let výška: 159 cm váha: 50 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    200g sacharidů/den je horní hranice. Pokud budete jíst méně a nebudete mít hlad, vůbec to nevadí. Přítomnost ketolátek v moči je v těhotenství částečně fyziologické, není nutno toto měření provádět.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, když jsem byla v 25tt na OGTT, sestřička mi zaměřila lačnou glykemii 5,1, řekla mi ať výsledek konzultuji s lékařem a přijdu si kdyžtak znovu. Můj gynekolog mi řekl ze výsledek je hraniční, nový OGTT podstupovat nemám a jen ve stravě omezit sladké a ovoce. Je takový postup dostačující, nebo bych měla trvat na opakování OGTT testu? Předem moc děkuji za odpověď.
    věk: 28 let výška: 170 cm váha: 65 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Odpověď.

    Dobrý den, tento postup dostačující není. Nepotvrzuje ani nevylučuje těhotenskou cukrovku. Měla byste co nejdříve absolvovat OGTT. Pokud bude lačná glykémie 5,1 a více, stačí to pro diagnózu těhotenské cukrovky a roztok glukózy pít nemusíte. V případě pozitivního výsledku byste měla být sledována na diabetologii (dieta, glukometr). Nestačí jen omezit sladké. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na gynekologii mi naměřili na lačno vyšší cukr v krvi (5,5). Odeslali mě na diabetologii, kde mi doporučili dietu 200g cukru na den, ještě před tím, než by měli jakékoli jiné výsledky krve. Ale to je pro mě rapidni omezení stravy a redukční dietu nepotřebuji (65 kg/165cm, což není všechno v tuku, ale spíše ve svalech). Upřímně na takovem množství jídla nevydržím ani půl dne. Mám doma 5 měsíční dítě, plně kojené a nechci ho ohrozit. Když nestačí energie mě, co musí mít asi v tom mléku.. Je v pořádku omezovat příjem u kojící matky? Děkuji za odpověď! Kateřina
    věk: 28 let výška: 165 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milá Kateřino, glykémii vám vyšetřili na gynekologii, z toho nepřímo usuzuji, že ač kojíte, jste opět těhotná. Glykémie se testuje u všech těhotných žen, a to z jasného důvodu, že zvýšená glykémie u matky představuje určité riziko pro plod. Pokud by se nezasahovalo včas, mohla by se porucha prohloubit, a to by již na plod mohlo mít určitý vliv.

    Norma na lačno pro těhotné ženy je dnes velmi přísná. Horní hranice je 5,1 mmol/l. Pokud je hodnota vyšší, většinou se provádí orální glukózový toleranční test a podle něho se pak řídí léčba.

    Mnoho žen během těhotenství nabírá příliš váhu, a to glukózovou toleranci zhoršuje. Proto jako první opatření se doporučuje omezení sacharidů v dietě. 200 g za den není příliš velké omezení, ale pro kojící ženu to je opravdu dost přísné, zvláště když nemáte nadváhu. Pokud byste těhotná nebyla, hodnotu 5,5 bych považoval za zcela normální a nijak bych vás neomezoval.

    U žen, které mají sklon k obezitě či jsou již obézní, bych rozhodně dietní opatření doporučoval, a to navzdory kojení. Váhu po ukončení kojení pak mnohé ženy jen těžko shazují a některé již zůstanou obézní. Mají-li navíc poruchu glukózové tolerance, ta se často postupně mění v diabetes, který může dostat natrvalo.

    Pokud tedy nejste těhotná a máte glykémii do 5,6 mmol/l na lačno, jezte, kolik chcete, ale dávejte si pozor na zbytečný nárůst váhy. Pokud jste těhotná, poslechněte svého gynekologa. 5,5 ale není nic moc ani u těhotné ženy, takže bude určitě vhodné to přeměřit, případně podstoupit glykemickou křivku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na začátku těhotenství při vstupních odběrech krve mi byla zjištěna hodnota glykemie z žilní krve 5,23 a 5,19… Na diabetologii jsem byla odeslána až po měsíci a půl od odběru… Hodnoty na diabetologii z kapilární krve byly v 17tt nalačno 4,9 a hodinu po jídle 6,8.. Od včerejška držím dietu a měřím si hodnoty, které jsou zatím dobré… Můj dotaz zní, zda hrozí nějaké riziko, když jsem do 17. týdne jedla bez omezení (sladké atd.)? Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pro vývoj plodu jsou rizikové opakované, dlouhodobě vyšší hladiny cukru. Vaše hodnoty cukru v krvi byly mírně vyšší, Vaše miminko zatím neovlivnily. Je ale potřeba až do konce těhotenství dodržovat dietní doporučení a pravidelně si kontrolovat glykémii na glukometru. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    S pozdravem 

    Dobrý den, mám DM 1. typu (zjištěno ve 28 letech) na začátku těhotenství jsem vážila 57 kg. Po těhotenství, z části proto, že jsem byla často v hypoglykémii a z části proto, že jsem dlouho upravovala dávky v druhém trimestru) jsem přibrala na 80 kg. Hned po porodu jsem začala chodit denně 4 až 8 kilometrů. Třikrát týdně doma cvičím. Stáhla jsem si kalorické tabulky a zapisují si každé snědené jídlo. Nepřesáhnu denně 1400 kcal (150 g sacharidů). I přes to všechno se mi nedaří váhu postupně snižovat, spíše naopak jsem po porodu přibrala. Co to může způsobovat? Je někdo, kdo by mi v této oblasti pomohl a nezhuntoval mi peněženku.
    věk: 29 let výška: 161 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud opravdu jíte pouze 150 g sacharidů za den a k tomu se pravidelně hýbete, měla byste určitě zhubnout. Doporučuji zkontrolovat štítnou žlázu, probrat s Vaším diabetologem Vaši léčbu (nedojídáte často hypoglykémie?), zkontrolovat jídelníček (nejít občas něco navíc? )

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    prosím radu, snacha měla v 30 týdnu těhotenství měření cukrovky, hodnota prý 4,9. Dostala inzulín 2 krát denně si píchat po kterém kolabovala. Ranní měření po snídani měla 2,5. Máme vážné obavy o zdraví její i miminka, či omyly lékaře? Tyto hodnoty jsou pravidelné.
    věk: 33 let výška: 175 cm váha: 83 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Vaše snacha má hodnoty glykémie příliš nízké. Hodnoty pod 3,5 mmol/l se nazývají hypoglykémie a jsou pro matku i její plod nebezpečné. Doporučuji, aby si Vaše snacha přestala inzulín aplikovat a ihned kontaktujte svého diabetologa.

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, dakujem za odpoveď z minulej poradne, nie som vedená ako GDM, ale keďže ráno mám vyššie glykémie, bolo mi odporúčané z Vašej poradne zobrať rannú glykémiu nalačno zo žily u obvodného resp.diabetologa, čo bolo odmietnuté, že ranná glykemia je v poriadku do 5,6. No dnes som si po zobudení ešte v posteli namerala prve meranie 5,7 ostane do 2min 5,3 5,5 4,9 5,4 5,3 5,5 po 10min 5 4,9 4,9 5,5 4,9 5,1 5,3 Je vhodné už indikovať medformin (u nás na Slovensku sa nepredpisuje, iba inzulín) pri týchto výsledkoch, alebo čakať či pôjdu vyššie. Som 30tt. A v priebehu dňa nám cukor v poriadku. Ďakujem pekne za odpoveď.
    věk: 43 let výška: 162 cm váha: 55 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    při screeningu GDM je hranice lačné glykémie do 5,1 mmol/l. https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2. Při měření na glukometru je hranice 5,3 mmol/l. O nasazení případné léčby rozhodují i výsledky laboratorního  a klinického vyšetření. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keď mi OGTT vyšiel v poriadku v 28tt, glykemia na lačno 4,7 a po 2hodinach 6,7 (ale žiaľ nie celé 2hodiny som sedela, mala som medzitým poradňu, čiže to mohlo skreslit výsledky ), dnes ráno som si merala niekoľko krát na lačno a vychádzala mi glykemia od 4,9 po 5,4. Som v 30tyzdni a neviem či je to náznak GDM. Je preto vhodné prihlásiť ešte raz na OGTT test, som v 30tt alebo ísť rovno na diabetologiu? Hodnoty po jedle som mala v norme do 7,8. Pri predchádzajúcich 2 tehotenstvach som mala gestacny diabetes na diéte. Ďakujem za odpoveď
    věk: 43 let výška: 162 cm váha: 56 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dobrý den, při OGTT v těhotenství se dělají odběry 3 - nalačno, 60 minut a 120 minut po vypití roztoku. Podívejte se na kapitolu Těhotenská cukrovka, Druhá fáze. Měření na glukometru je orientační, pokud máte pochybnosti, raději si dojděte na diabetologii nebo k praktickému lékaři - doplní Vám odběry.

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Měla jsem těhotenskou cukrovku a teďka jsem byla po 3 měsících od porodu na té křivce. A zjistili mi tyto hodnoty před 5,9 a po vypití nápoje 7. Mám tedy klasickou cukrovku
    věk: 36 let výška: 168 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pro hodnoty OGTT po porodu platí kritéria jako pro běžnou populaci, tj. glykémie nalačno ≤ 5,5 mmol/l a ve 120 minut OGTT ≤ 7,7 mmol/l. https://www.cukrovka.cz/diagnostika. Vaše hodnoty (vyšší lačná glykémie) neznamenají ještě cukrovku 2.typu, ale tzv. prediabetes (= stav před cukrovkou). Dodržováním režimových doporučení (zdraví strava, dostatek pohybu, redukce hmotnosti) lze zabránit rozvoje cukrovky 2. typu. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!