Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

342 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, mela bych na vas dotaz. Ve stredu 15. cervence jsem byla na testech na tehotenskou cukrovku, zatezovy test mi v laboratori neudelali, hodnotu nalacno jsem mela 5.23. Sestricka z gynekologie mi rekla drzet striktni dietu a test nalacno zopakovat, vynechala jsem tedy cca tyden sladke, ovoce jen dopoledne, davala si tedy pozor na potraviny s vyssim vyskytem cukru nad 5g na 100g, ale jedla pecivo, testoviny, brambory, ryzi, nevazila jsem si nic. Dnes tj. 23. cervenece jsem nalacno mela 5,06 mela, zatezovy test mi byl udelan. Vysledek je, ze vse je v poradku. Setkala jsem s nazory, ze jsem pred druhym testem nemela upravovat vubec jidelnicek, ze vysledky mohou byt napriklad falesne negativni. Myslite, ze by to tak mohlo byt? Pripadne, jak postupovat? Mela bych si koupit glukometr a merit si hodnoty? Nechci nijak ohrozit maleho. Dekuji za odpoved. Martina
  věk: 33 let

  Odpověď

  Dobrý den, den před zátěžovým testem není potřeba držet žádnou speciální dietu. Měla byste jíst běžnou stravu, jen 8 hodin před testem pak již nic nejíst, pít pouze čistou vodu. Lačná glykémie během screeningového testu na těhotenskou cukrovku nám ukazuje, jak je Vaše tělo schopno regulovat hladinu cukru v krvi. To se dá ovlivnit dietou, ale dlouhodobou (týden je málo). A tak jak jste svou dietu popsala, vynechala jste pouze sladké, ostatní sacharidy jste ponechala. Vaše dieta hodnotu lačné glykémie zásadně ovlivnit nemohla. Není tedy potřeba, abyste si kupovala glukometr ani držela speciální dietu. Jezte běžnou stravu a sladké pouze občas - to není dobré ani pro zdravou těhotnou ženu ?.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím můžu se zeptat? Před 3 dni jsem byla na oGTT testu s výsledkem 5,6 mmol/l, ale den před testem jsem měla čerstvou ovocnou šťávu a pak mi paní poradila, že možná z toho to mám vysoký. Pak říkali, že mám ještě jeden pokus do konce týdne a dnes opět jsem tam byla a pořád jsem měla 5,5. Včera jsem nejedla nic sladkého, ani žádné ovoce, pak jsem si ráno dala ovocnou kaši s jogurtem a pak odpoledne a na večer domácí polévku s trochou chleba. Denně jsem pila čistou vodu a chodila na procházky. Večeři jsem si dala ve 20:30 a to bylo vše. Do rána jsem vůbec nic nejedla, jenom pila čistou vodu. Tak můj dotaz je, jestli je to možné, že mám takové výsledky, protože jsem nedodržovala žádnou dietu před testy, nebo se jedná o cukrovku v těhotenství? Děkuji s pozdravem
  věk: 24 let výška: 164 cm váha: 88 kg těhotenství: 24. týden

  Odpověď

  Dobrý den, podle výsledků testů se u Vás jedná o těhotenskou cukrovku. Pro diagnózu stačí 2x vyšší lačná glykémie (nad 5,1). Váš gynekolog by Vás nyní měl poslat na diabetologii k dalšímu sledování. S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď a doporučení zařazení druhé večeře při zvýšené glykemii na lačno. Myslela jsem si, že v tom určitou roli může sehrát dlouhé noční lačnění. Nicméně mi není jasné, jak toto dodržet. Chodím spát cca v 20:30, vstávám v 5:00 kvůli tomu abych se v 6:00 nasnídala. To má opravdu dlouhý spánek vliv na hodnotu ranní glykémie? Tudíž se člověk musí přizpůsobit nejen stravou, ale celým denním režimem včetně odpočinku a spánku ? Nedokáži si představit, že musím například ještě ve 22:00 hod jíst, aby se glykemie nalačno srovnala. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  často i úprava režimu, především pravidelnost, pomáhá upravit hodnoty glykémie. Samozřejmě ale není nutné vstávat příliš časně, abyste se mohla nasnídat. Zkuste večer jíst, co nejdéle, aby to pro Vás bylo ještě příjemné a ráno se nasnídat co nejdříve je to možné. Pokud nedojde k poklesu lačných glykémií, je potřeba zahájit farmakoterapii (metformin, inzulín).

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem těhotná a mám diabetes Mody3. Jsem ted ve 28. týdnu těhotenství a už 3. týden si měřím na lačno glykemií 7 a 1h. po snidani 13, a 2h. po snídani 11. Odpoledne již více méně v normě. Diabetolog vychází z glykovaného hemoglobinu HbA1c 37 v min měsíci 32, že jej mám v normě, tedy není potřeba inzulín. Že pokud bychom ho nasadili, tak by dítě mohlo být malé, nedovyživené. Je tento postup a myšlenka spravná? Denní přísun sacharidů 130, spíše se obávám aby dítě nebylo nevyživené z mé dia diety. Děkuji moc za rady.
  věk: 31 let těhotenství: 28. týden

  Odpověď

  Dobrý den, cílové glykémie v těhotenství jsou pro všechny typy diabetu stejné - nalačno do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Měla by Vám tedy být zahájena léčba inzulínem (bazální, večerní inzulín), aby došlo ke snížení lačných glykémií, popř. i inzulín krátkodobý ke snídani. Podaný inzulín miminku neubližuje, neprostupuje placentou. Miminku mohou ublížit vysoké glykémie, způsobují diabetickou fetopatii. 

  S pozdravem  

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, podstoupila jsem OGTT (25tt) a vyšla mi první hodnota 5,3, ostatní hodnoty mám v normě (přesné číslo nevím, sestřička říkala, že jsou úplně v pořádku). Zatím ně nikdo nikam neodeslal. Léčím se se štítnou žlázou, takže na krev teď chodím často a vždy mám hodnotu na lačno 4, 4,1 apod., dva týdny před OGTT dokonce 3,8. Je možné, aby se během dvou týdnů zvýšila hodnota na lačno z dlouhodobé hodnoty kolem 4 na 5,3? Jím pořád zhruba stejně, nic se nezměnilo. Večer před testem, mezi 8-9h večer, jsem měla větší večeři, protože jsem nestihla svačit, tj. cca 3 chleby se sýrem - mohlo to mít nějaký vliv? Nedokážu si tu vyšší lačnou hodnotu vysvětlit, když jinak ji mám i v průběhu těhotenství výrazně pod kritickou hranicí. Děkuji.
  výška: 170 cm váha: 63 kg těhotenství: 25. týden

  Odpověď

  Dobrý den, vyšší glykémie nalačno během OGTT by vždy měla být zopakována. Někdy se může z různých důvodů (i třeba chybného odběru či zpracování vzorků) stát, že dojde ke zkreslení výsledků. Určitě doporučuji provést kontrolní glykémii nalačno.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, cca. v 22 tt mi byla diagnostikována cukrovka ranní hodnoty 6,4 během dne 7 a více píchám si tedy 18 jednotek na noc ráno 6 po obědě 4 a po večeři 6 ....zatím žádná zmena, rekla bych, ze je to jeste horsi.
  věk: 37 let výška: 168 cm váha: 87 kg těhotenství: 24. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud lačné glykémie neklesají, musí se titrovat dávky inzulínu (tj. zvyšovat), až hodnota lačné glykémie klesne. U každé ženy je dávka inzulínu různá - v některých případech stačí pouze pár jednotek, někdy dáváme dávky inzulínu mnohem vyšší (i do 50 jednotek). Záleží na mnoha faktorech - nadváha či obezita, pohyb, dieta, ale i další příčiny. Pokud budou dávky inzulínu neustále stoupat, je vhodné do léčby přidat i tabletky metforminu. 

  S pozdravem  

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jak to vypadá s těhotenskou cukrovkou po porodu, kromě pravidelných kontrol, musí se na dietu celoživotní jako v tehu? Všude se píše, že rizika jsou velká a potom může být zjištěn diabetes 2. typu...
  věk: 37 let výška: 168 cm váha: 68 kg těhotenství: 28. týden

  Odpověď

  Dobrý den, ženy s těhotenskou cukrovkou mají vysoké riziko následného rozvoje cukrovky 2. typu (až 60%). 6-12 měsíců po porodu by měly podstoupit kontrolní oGTT (žádanku Vám vydá Váš diabetolog) a poté by měly být cca 1x ročně sledovány u svého praktického lékaře. Prevencí vzniku cukrovky 2. typu je i nadále po porodu dodržovat racionální stavu s omezením příjmu jednoduchých cukrů a pravidelně se hýbat cca 30-45 minut 3-4 x týdně.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, teď jsem ve 30tt. V pondělí na prohlídce mi Gynekoložka mi dělala krevní testy a dnes na prohlídce mi řekla že je vše v pořádku a že mě ani nebude posílat na testy na cukrovku, ale sestřička mi dala papíry, že mám jít na test těhotenské cukrovky, protože jsem měla hodnotu 3,9 na lačno...mám poslechnou sestřičku, anebo paní doktorku?
  výška: 155 cm těhotenství: 30. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  screening těhotenské cukrovky by měly podstoupit všechny těhotné ženy. Pouze vyšetření lačné glykémie nestačí viz https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2. Takže poslechněte sestřičku ?.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  V dubnu při odběru krve na lačno mi zjistili 5,9 mol, nutno podotknout, že krev cestovala 1 hodinu do laboratoře a spánek pred odběrem také nebyl ideální. Roztok glukozy mi podán nebyl, ale ani nebyl zopakován odběr či test. Gynekologem jsem byla odeslána do dia poradny, kde mi bez jakýchkoliv dalších testů byla diagnostikovana tehotenska cukrovka. Byla mi nařízena dieta, při které byl za 4 týdny úbytek váhy 5kg, mezi jídly jsem měla neustále pocit hladu, miminko současně přestalo idealně přibírat, vše skončilo hospitalizaci, kde nebyl prokázán žádný problém s průtoky pupečníku nebo placentou. Za dobu měření cukru není žádná hodnota výrazná, ani na lačno ani po jidle, zkoušela jsem i sladká jidla. Po hospitalizaci už dietu nedodržuji, jím pravidelně a vyváženě, přesto mám hodnoty cukru v krvi stále v normách. Dotaz zní, zda je v pořádku diagnostikovat dle jednoho odběru tehotenskou cukrovku. Lékařka mi sdělila, že pokud se mi dlouhý cukr dostane k hranici 40, tak mi na posledni měsíc těhotenství nasadí inzulin, což by nemuselo být v pořádku pokud diagnoza nebyla správně určená. Dlouhý cukr jsem měla při poslední kontrole ve 32tt 36 mol. Děkuji předem za odpověď.
  věk: 37 let výška: 160 cm váha: 84 kg těhotenství: 34. týden

  Odpověď

  Dobrý den, diagnóza těhotenské cukrovky se provádí na základě 2x vyšší glykémie nalačno (5,1 mmol/l a více) příp. OGTT. Přesný popis naleznete v rubrice TĚHOTENSKÁ CUKROVKA - Diagnostika. Jedna vyšší glykémie nalačno nestačí.....

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  21.5. som bola prvý krát na teste OGTT – hodnota cukru v krvi na lačno mi vyšla 5,5 a test som nepodstúpila. Hneď v ten deň som volala do svojej gynekologickej poradne, kde mi sestrička povedala, že ma pošlú na test znova ale tentokrát do nemocnice, že tam mi ho urobia aj keď budem mať mierne zvýšenu tu rannú hodnotu. Zdalo sa mi to zvláštne ale s dôverou v nich, že vedia čo robia, som to teda podstúpila. Bolo to 27.5. – Celý test – na rannú hodnotu sa ani nečakalo a hneď mi bola podaná glukóza. Na druhý deň po teste som si volala do gynekologickej poradne, kde mi sestrička povedala, že výsledky mám v poriadku a tehotenskú cukrovku nemám. Túto stredu 10.6.som bola na pravidelnej tehotenskej prehliadke a mimo iné som sa ešte sestričky spýtala aj na presné výsledky cukrovky – Na lačno ZAS 5,5, po hodine 4,6, po dvoch hodinách 4,6. Vraj je to v poriadku. V ordinácii sa doktor pozrel na výsledky so slovami toto je v poriadku, cukrovku nemáte a odkladal to. Po mojom upozornení, že tá ranná hodnota bola ale 2x vyššia a s otázkou či je takto v poriadku, zrazu povedal, že teda sa ešte pozrie do protokolu ako sa to rieši s dvakrát vyššou lačnou a nakoniec ma poslal do Dia poradne…Rozumiem tomu tak, že je to hraničné a príde mu zbytočné to riešiť ale po mojom upozornení si na to chce dať pozor, ale zároveň si myslím, že keby to bolo predsa tak vážne, tak ma tam pošle tak či tak…zároveň si ale všade čítam, že stačí už aj tá ranná zvýšená aj keď potom po jedle sa to upravi aby tam už iste riziko bolo... Som z toho trochu zmätená, podcenil to doktor? Alebo sa dôležitosť tej rannej hodnoty preceňuje, keďže ako som sa dočítala len pre pár rokmi hranicu sprísňovala z 5,6 na 5,1... Ďakujem za odpoveď
  výška: 175 cm váha: 90 kg těhotenství: 31. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 2x vyšší glykémie nalačno (5,1 mmol/l a více) již stačí pro diagnózu těhotenské cukrovky. Je stejně důležitá jako i ostatní hodnoty glykémie během OGTT.  U Vás se tedy jedná o těhotenskou cukrovku a měla byste být sledována v diabetologické poradně. Klidně se obraťte na diabetologickou poradnu pro těhotné v místě bydliště. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!