Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

337 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, při odběru krve jsem měla glykemii 5,6. Musím tedy na kontrolní odběr. Od te doby si doma měříme cukr a hodnoty mam dobre. Do 5,2 i po jídle. Ale ráno jsem si měřila na lacno a měla jsem 4,3.. to bylo asi 11 hodin od posledního jidla. Pak jsem ještě nejedla a po pohybu jsem to zkusila ještě jednou a měla jsem 6,1 .. asi 12,5 hodiny po posledním jídle a pila jsem jen vodu. Jen jsem teda ucucla ještě mléka, které jsem dávala dítěti na snídani. Ale to byl lok. Mohl by to byt problém, nebo spis uz tělo jelo ze zásob? Ten první odběr u MUDr jsem měla taky po více jak 12 hodinách od jídla. A pohybu ráno. Zároveň jsem den předtím jedla hodně sladkého, na které normálně nejsem zvyklá. Děkuji moc
    věk: 36 let výška: 168 cm těhotenství: 16. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    na screening na těhotenskou cukrovku byste měla jít ráno nalačno po 8 hodinovém lačnění. Můžete pít pouze vodu nebo nesladký čaj. Jinak mohou být hodnoty zkresleny. Odběry musí být provedeny ze žíly, měření na glukometru slouží pouze pro domácí kontrolu hodnot cukru. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Byla mi v 7. týdnu zjištěna hladina 5.5, pak jsem se snažila vynechat cukry, ale na kontrolním testu v 12. týdnu byla hladina 5.3. Půjdu do poradny, ale nejdříve za týden a teď si čtu doporučení pro těhotenskou dietu a jde mi z toho hlava kolem. Nepřišla jsem na to kolik vlastně můžu pomalých sacharidů. A hlavně mám problém, že mám pocit, když si dám jídlo, ze mě neustále pálí žáha a mám už po hodině hlad. To se snažím si poslední 2 dny hlídat složení jídla, dle doporučení, co jsem na stránkách našla. Mohlo byste mi poradit? Děkuji Zuzana
    věk: 36 let výška: 167 cm váha: 65 kg těhotenství: 13. týden

    Odpověď

    Dobrý den, věřím, že je to pro Vás najednou spousta informací. Nemějte ale strach, v diabetologické poradně Vám vše vysvětlí. Počet sacharidů za den doporučujeme maximálně do 200g sacharidů/den. Doporučujeme jíst častěji (cca 5-6x denně), menší porce. Je potřeba pár dní vydržet, než si na to Vaše tělo zvykne. Pokud máte hlad, můžete navýšit potraviny, které mají málo sacharidů - zelenina, maso, vejce, nesladké mléčné výrobky, večerní chlebík. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, před 2 týdny jsem podstoupila OGTT v nemocnici. Odběr byl proveden z kapilární krve - z prstu, při odběru mi sestřička nemohla najít žílu a oznámila mi, že mě nebude trápit a odebere krev z prstu. Bohužel jsem nevěděla, že jsou po takovém odběru zkreslené výsledky a mám odmítnout. Hodnota na lačno byla 5,4, nicméně i tak mi dali vypít glukozu. Po hodině 10,2 a po dvou hodinách 7,0. Doufala jsem, že mě moje gynekoložka pošle na test znovu, ale řekla mi, že ji to stačí a byla jsem odeslaná na diabetologii do stejné nemocnice. Moje gynekoložka mi okamžitě zakázala všechno sladké, přílohy, sladké pití,...O pár dní později jsem byla objednaná na diabetologii. Odebrali krev, tentokrát z žíly, hodnota byla 3,7 před obědem. Na snídani jsem měla pouze sýr a pila jsem čistou vodu, dny předtím jsem omezila pouze sladké. Není tato hodnota po vysazení cukru příliš nízká? Ve zprávě mám Hba1c 33 mmol/mol, v moči jsem nikdy cukr neměla. Po tomto vyšetření mi byla diagnostikovaná těhotenská cukrovka, dostala jsem glukometr, mám nasazenou dietu. Na večeři jsem si dala těstoviny s kuřecím masem a smetanovou omáčkou s kousky slaniny, sladké pití - zajímala mě hodnota cukru po jídle, které mám zakázané. Po hodině od jídla jsem pomocí glukometru naměřila 6,2. Zatím jsem od začátku těhotenství přibrala 7kg.Je opravdu nutné držet dietu? Samozřejmě mám strach o miminko, ale hodnoty mám podle tabulky, kterou jsem dostala v pořádku a nerada bych se v těhotenství trápila zbytečně. Myslím, že miminku více škodí strach a stres, který prožívám. Je možné na základě takových hodnot stanovit gestační diabetes? Mám se případně obrátit na jiného lékaře, který mi dá žádanku na další ogtt? Cítím se úplně v pořádku. Moc Vám děkuji za odpověď.
    věk: 24 let výška: 173 cm váha: 86 kg těhotenství: 28. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    OGTT musí být provedeno ze žilní krve a glykémie by měla být vyhodnocena standartní metodou v laboratoři. Ke screeningu nelze použít glukometr. Ten slouží pouze k orientačnímu měření. Není tedy vůbec jisté, jestli těhotenskou cukrovku máte. Pokud byste těhotenskou cukrovku opravdu měla, tak sladké nedoporučuji. Opakované vyšší glykémie by pak mohly ohrozit Vaše mimiko. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Poznámka redakce:

    Diagnostika tzv. těhotenského (gestačního) diabetu se opírá o doporučení České diabetologické společnosti. Diagnostická kritéria naleznete v přehledném provedení na našem webu v rubrice TĚHOTENSKÁ CUKROVKA – diagnostika.

    Standardně se má při orálním glukózovém testu odebírat žilní krev, jak již bylo zmíněno. Obecně platí, že v kapilární krvi bývají hodnoty glykémie o něco málo vyšší než v krvi žilní, zhruba o 0,2 – 4 mmol/l, podle výše glykémie. Měření má být provedeno ve standardní laboratoři a nikoliv pomocí osobního glukometru. Glykémie na lačno pro účely posouzení přítomnosti diabetu či porušené glukózové tolerance se má vyšetřovat ráno po celonočním lačnění (minimálně 8 hodin lačnění).

    Normální hodnoty glykémie v žilní plazmě během oGTT po 75 g glukózy v těhotenství jsou
    nalačno < 5,1mmol/l
    za 1 hodinu po zátěži < 10,0 mmol/l
    za 2 hodiny po zátěži < 8,5mmol/l

    Diagnóza GDM je stanovena, je-li aspoň jedna hodnota v testu patologická.

    Ve zprávě máte rovněž uvedenou hodnotu glykovaného hemoglobinu Hba1c 33 mmol/mol. Teprve u HbA1c ≥ 48 mmol/mol se jedná o zjevný diabetes mellitus v těhotenství, navíc hodnoty HbA1c do 45,0 mmol/mol tři měsíce před koncepcí jsou považovány pro graviditu za optimální.

    Vy jste tedy podstoupila skríningové vyšetření za nestandardních podmínek. Byly vám zjištěné trochu vyšší hodnoty, které již mohou spadat do kategorie těhotenské cukrovky. Lékařka vám správně doporučila mírnou dietu a občasné měření glykémií, abyste nejen chránila své dítě, ale také sebe před zbytečným nárůstem hmotnosti a rizikem, že se vaše glukózová tolerance bude dále zhoršovat. To by vás nemělo nijak zvlášť stresovat, ale spíše uklidnit, že děláte to, co je správné.

    Dle našeho názoru máte ale nyní možnost se s tímto doporučením nespokojit a dát si vyšetřit glykemickou křivku ještě jednou, tentokrát již standardně, abyste podle stanovených tabulek přesně věděla, do jaké kategorie zapadáte.

    Pokud si ale budete občas měřit glykémie na lačno i po jídle glukometrem, tak nejlépe poznáte, zda se glykémie zlepšují nebo zhoršují a zda je k tomu potřeba přijímat další opatření. Tzv. diabetická dieta je v podstatě ta nejzdravější dieta, která nikomu neuškodí. Chrání před zbytečným nabíráním váhy, přispívá k normální hladině krevních tuků, chrání před vznikem vysokého krevního tlaku, aterosklerózy apod. A dítěti může také jenom prospět.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla jsem v dia poradně a mudr. mi vzala krev na dlouhodobý cukr. Po té mi sdělila, že mám dodržovat těhotenskou dietu. Na lačno podle glukometru mám 5,3 nebo 5,4 hodinu po jídle cca 6,1 až 7,8 maximálně když sním víc sacharidů. Ve výsledku krve byl hemoglobin 42 mmol. Test byl po Vánocích kdy jsem nevěděla o cukrovce a dala si občas i buchtu nebo sladké. Nyní po odběru krve mi mudr. řekla, že mám velmi hraniční cukr 42 a že je to na inzulín, jsem z toho velmi špatná.Dietu mám teprve týden. Prosím o radu. Andrea
    věk: 36 let výška: 165 cm váha: 84 kg těhotenství: 10. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    tím, že byla u Vás cukrovka zjištěna již v I. trimestru a máte vyšší hodnotu glykovaného hemoglobinu, může se u Vás pravděpodobně jednat o cukrovku, která byla přítomna již před otěhotněním a teprve nyní díky screeningu byla objevena. Přesnou diagnózu budeme vědět až po porodu. Hodnoty na glukometru jsou zatím v normě (do 5,3 nalačno a do 7,8 jednu hodinu po jídle). Doporučovala bych zatím pouze dietu, pravidelně kontrolovat hodnoty cukru na glukometru a podle vývoje případně nasadit metformin, nebo inzulin. Indikace pro nasazení jsou především vyšší glykémie z profilů. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, již třetím rokem jsem hlídáná v diabetologické ambulanci s diagnózou prediabetes. Paní doktorka vycházela vždy z výsledků dlouhého cukru, který byl v normě (maximální hodnota byla 40), takže jsem žádnou medikaci doposud neužívala a byla pouze sledována. Nyní jsem otěhotněla a paní doktorka mi po dvou dnech, kdy jsem se měřila 6x denně, nasadila inzulín 4x denně - před snídaní, před obědem, před večeří a noční (vždy 4 jednotky). Cukr po večeři mám v normě, vlezu se do hodnoty 7.8 i bez inzulínu. Ranní a odpolední hodnoty bývají vysoké - na lačno mezi 5.7-6.9, odpoledne (1 hod po obědě) kolem 11 a to i po inzulínu. Chtěla bych se zeptat, zda je možné mít takto vysoké hodnoty ráno i odpoledne a přesto mít dobrý glykovaný hemoglobin? A zároveň by mě zajímalo, zda není zbytečný inzulín před večeří, když se hodnoty drží v normě i bez něj. Předpokládám, že pokud hodnoty nejsou stále v normě, bude se muset dále navyšovat.
    věk: 31 let výška: 160 cm váha: 82 kg těhotenství: 8. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    z výsledků je vidět, že se u Vás nejedná o typickou těhotenskou cukrovku, protože jste měla hodnoty lehce vyšší již před těhotenstvím, a také proto, že již od počátku potřebujete inzulín. V těhotenství se cukr nejvíce horší od 20. až 24. týdne, což je dáno hormonální činností placenty.

    Nyní jste v 8. týdnů těhotenství, takže lze předpokládat, že se dávky inzulínu budou postupně navyšovat. Obvykle to bývá od 20. týdne do porodu. Dávky inzulínu, které bude vaše tělo potřebovat k udržení těch správných hodnot glykémie jsou ale velmi individuální. Může to být i 20j na jedno jídlo Co se týče vašich glykémií. Nalačno máte vyšší 5,7-6,9 mmol/l. Začala bych tedy nastavením správné dávky večerního inzulínu, který ovlivňuje ranní glykémii. Postupujeme tak,  že dávku zvyšujeme o 2jednotky po 3 dnech pokud je to nutné. Takže nyní bystě měla dávat 6j, měřit si denně ranní cukr. Pokud po 3 dnech budou ranní glykémie průměrně do 5,3 mmol/l dávka zůstává, pokud je hodnota vyšší, dávka se zvyšuje o 2jednotky. A takto se postupuje celé těhotenství. Pokud jsou hodnoty nalačno v normě (4-5,3 mmol/l), dávka inzulínu zůstává, nesnižuje se.

    Úpravy rychle působícího inzulínu, který dáváte před jídlem jsou trochu složitější. Výsledná hodnota glykémie po jídle je hodně daná tím co jíte. Obecně ale platí, že pokud je za 1 h po jídle nad 8,0 mmol/l, zvyšujete následující den dávku inzulínu o 2jednotky, a to vždy před tím jídlem, kde byl po jídle vyšší cukr. Pokud je hodnota po jídle v normě, dávka inzulínu zůstává stejná. Pokud máte po večeři normální hodnoty i bez inzulínu, tak jej nyní není nutno k večeři aplikovat . Nicméně je třeba cukr po večeři kontrolovat, protože potřeba aplikace inzulínu bude pravděpodobně i k večeři.

    Je vhodné si rovněž zapisovat jídelníček a konzultovat výsledky s vaším lékařem na diabetologii.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla jsem na odběrech glykemie v prvním trimestru s výsledky 5,4 a 5,6. V rámci cca 10-14 dní před odběry jsem přestala kojit syna v noci (kojil se cca 4-5/noc). Je možné, že by se jednalo o přechodnou reakci na noční odstav, kdy by si tělo hospodařilo s glukózou v původním režimu a ještě se nestihlo přizpůsobit nové situaci? Ráda bych se na výsledky bezpečně spolehla, že nemohly být ovlivněny. Děkuji a přeji hezký den. Martina

    Odpověď

    Dobrý den, 

    norma pro lačnou glykémii v I. trimestru je do 5.1 mmol/l. Vaše hodnota je opakovaně vyšší a kojením by již neměla být ovlivněna. Doporučovala bych Vám sledování na diabetologii. 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 12 týdnu a při krevním testu mi byla zjištěna vyšší hladina cukru. Mám proto jít na kontrolní náběr a bylo mi řečeno, že i když budou už výsledky v normě tak stejně rovnou podstoupím zátěžový test na cukrovku. Dočetla jsem se že běžně se dělá až po 24tt, proto tomu nerozumím proč ho mám podstupovat hned a zda budou výsledky takhle brzy průkazné. A proč je vůbec nutné ho podstupovat pokud budou hodnoty v normě. Děkuji za odpověď
    věk: 30 let výška: 160 cm váha: 55 kg těhotenství: 12. týden

    Odpověď

    Dobrý den, ženy, které měly v I. trimestru lačnou glykémii rovnu nebo vyšší než 5,1, jsou odeslány na kontrolní lačnou glykémii, pokud je opět vyšší, jsou odeslány na diabetologii. V případě, že je druhá glykémie v normě, podstupují OGTT. Toto je doporučený postup pro screening diabetu v těhotenství. OGTT se provádí proto, aby se ověřilo, že žena opravdu již nemá cukrovku.

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla mi zjistena těhotenská cukrovka, lacna hodnota 5,2. Jsem z toho hodně rozhozena, chci se zeptat jestli je možné že jsem cukrovku měla už před otěhotněním? Když ty hodnoty nejsou tak vysoké, nebo že můžu mít nějaké skryté onemocnění slinivky?
    věk: 27 let výška: 165 cm váha: 61 kg těhotenství: 18. týden

    Odpověď

    Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o těhotenskou cukrovku. Nyní v těhotenství nerozeznáme, jestli se jedná o jiný typ cukrovky. 3-6 měsíců po porodu budete odeslána na kontrolní OGTT po porodu k ověření toho, o jaký typ cukrovky se v těhotenství jednalo. 

    S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes jsem na diabetologii vyfasovala Glucophage 500 mg 1x denně. Je možné tento lék užívat i když plánuji těhotenství? Případně jak dlouho před otěhotněním je dobré tento lék vysadit? Moc děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den, metformin (Glucophage) jsou jediné tabletky na léčbu cukrovky, které lze užívat během těhotenství. Ostatní léky na cukrovku se musí vysadit ještě před otěhotněním a pokud nestačí metformin, přidává se inzulín. V řadě studií bylo prokázáno, že užívání metforminu během těhotenství je bezpečné a neohrožuje matku ani dítě. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, OGGT jsem odmítla. Místo toho jsem chodila na odběry glykovaného hemoglobinu a měřila si hodnoty glykemie glukometrem (na lačno, 1hodinu po snídani, obědě a večeři). Vždy byly hodnoty úplně v normě, nikdy nebyly hraniční. Jedla jsem pravidelně, menší porce, vyvážená strava. Ale přiznávám, že jsem si výjimečně dala něco sladkého. Průměrně tak 4 kostičky čokolády za týden. Žádné sladké pití, cukr do čaje, slazené jogurty, nic takového. Ale ve. 3. trimestru mi zjistili větší množství plodové vody a větší obvod bříška plodu. Bylo mi hodně zle a moc jsem se nehýbala, hned mi tvrdlo bříško. Nakonec jsem porodila předčasně ve 37tt skoro 4 kg dítě a glykemie po porodu mu prudce klesla na 2,08. Podle lékařů to všechno samo o sobě nic neznamená, ale když si to dávám dohromady, nemůžu se zbavit pocitu, že jsem měla těhotenskou cukrovku a přes veškeré kontroly a měření jsem na její špatnou kompenzaci nepřišla. Všechna má předchozí těhotenství probíhala úplně stejně, akorát bez zmíněných obtíží, děti narozené kolem 37tt ale s váhou do 3kg. Chci se zeptat na Váš názor, zda mohlo jít o špatně kompenzovanou cukrovku a jak to, že ji tyto testy (které se provádí úplně stejně při zjištěné GDM) neprokázaly. Ptala jsem se už v porodnici, ale myslím, že mě moc neposlouchali a kvůli odmítnutému OGGT už měli jasno a odmítali se se mnou bavit. Ale já vím, že i kdybych byla na OGTT a měla jsem cukrovku, tak až na ty kostičky čokolády bych dělala vše stejně, stejná dieta a stejné měření a hlídání. A to nejdůležitější. Mám řešit stravu v průběhu kojení, myslím kvůli miminku, jestli, když si dám nějaké sladké, bude i pro něj to mléko nevhodné? Děkuji.

    Odpověď

    Dobrý večer, 

    bez výsledku screeningu GDM Vám nemohu říct, zda-li jste cukrovku měla nebo ne.  Tak jak popisujete, Vaše miminko mělo příznaky, které se mohou vyskytnout u dětí matek s GDM. Bez výsledků laboratorního vyšetření, naměřených hodnot na glukometru atd. to nelze zhodnotit. Ohledně dalšího postupu - po porodu těhotenská cukrovka mizí.  Přesto doporučujeme ženám, aby se i po porodu vyhýbaly sladkému. Ženy s GDM mají totiž až 60% riziko vzniku cukrovky 2. typu v pozdějším věku. Doporučila bych Vám kontrolní vyšetření cukru cca 6 měsíců po porodu (ideálně OGTT, příp. glykémie nalačno + glykovaný hemoglobin), abyste si zkontrolovala, zda jste v pořádku. 

    S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!