Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Mléčný cukr a test oGTT pro těhotné

Datum vložení dotazu: 01.02.2022

Ptá se: Lucie

Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s menším dotazem. Momentálně mi je 21 let,ale už dříve jsem zjistila,že mi vadí některé mléčné výrobky (mléko, některé druhy sýrů, jogurty -zejmena "zakysané" a bílé). Později,jak jsem byla starší,tak tato alergie zřejmě vymizela. Projevovala se u mě bolesti břicha, průjmy,otékani mandlí a pocit ,že se "udusim". Teď jsem ve 25 týdnu těhotenství a zjistiji,že se mi tato alergie vrací. Ale teď k věci :-) Dnes jsem měla podstoupit zátěžovy oGTT test,ale první hodnota odběru na lačno byla 5,1 , nic se nedělalo a bylo mi řečeno,že další týden se to zkusí znova. Jsem z toho na zhroucení,protože se dost bojím o naší nenarozenou dcerku a tak mě napadlo,jak dlouho vydrží mléčný cukr při intoleranci laktózy nebo alergii na mlecny výrobek v krvi. V neděli a v pondělí ( den před testem) jsem měla nepečený domácí dort,který právě obsahoval krém ze zakysané smetany a šlehačky. Nevím,zda mi zvýšené hodnoty mohlo způsobit zrovna toto,ale napadlo mě to a proto se ptám . Jinak mléčné výrobky jsem přestala jíst úplně ,není na ně ani chuť,ale na ten dort byla velká. Těhotenství no. Moc Vám děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den. :-) Lucka
věk: 22 let výška: 158 cm váha: 51 kg těhotenství: 25. týden

Odpověď

Milá Lucko, hlavně vám přeju hezké a klidné těhotenství. Že máte chuť na všechno možné, i když vám po tom někdy nyní úplně dobře, je normální.

V dnešní době jsou kritéria pro posuzování těhotenského diabetu velmi přísná a na rozdíl od ostatních lidí se za hraniční hodnotu glykémie na lačno považuje již 5,1 mmol/l. Proto jste měla podstoupit glukózový toleranční test. Pokud by vám vyšly opět vyšší nebo hraniční hodnoty, lékaři by vám doporučili držet dietu s omezením sacharidů, případně i nějaký lék. To je ale ve vašem případě málo pravděpodobné, protože vaše hodnota je právě těch hraničních 5,1. Žádnou hodnotu po jídle neudáváte. Proto si myslím, že byste měla být v klidu a nechat lékaře dělat jejich povinnosti. Jste štíhlá, tak vás určitě nutit hladovět nebudou, jen si snad lépe rozvrhnete sacharidy v dietě a nebudete jíst vysloveně sladká jídla či pít sladké nápoje (i když takové okurky ve sladkokyselém nálevu...., že?).

Ve svém líčení zaměňujete pojem nesnášenlivost laktózy (mléčného cukru) a alergii na laktózu. Alergie je mnohem vzácnější a projevuje se většinou okamžitými výrazným příznaky, často i kožními, a to bez přímé závislosti na dávce laktózy. Naproti tomu nesnášenlivost laktózy je způsobena malou schopností vašeho tenkého střeva produkovat enzym laktázu, který laktózu ve střevě štěpí. U někoho může dokonce tento enzym chybět úplně. Ti potom mají po mléce a mléčných výrobcích většinou zažívací obtíže, nadýmání, průjem, bolesti břicha.

Laktázu mají ve střevě po narození všichni savci. Když se ale přestanou kojit, tak produkce laktázy často zaniká. Tak je tomu třeba u psů, kteří v dospělosti mléko vůbec nepijí a nemají jej dostávat. U lidí sice také produkce laktázy lehce klesá, ale u většiny lidí celoživotně přetrvává. U někoho je ale té laktázy málo, nebo vůbec chybí.

Lidé s nesnášenlivostí laktózy nemají pít mléko a jíst mléčné výrobky, ve kterých se laktóza vyskytuje. Kysnutím či různým zpracováním, např. v jogurtových kulturách ale množství laktózy výrazně klesá, takže mnozí takoví lidé mohou kysané produkty či řadu sýrů v přiměřeném množství jíst. Většinou to vědí, protože si to sami vyzkoušejí.

Mléčný cukr (laktóza) je tzv. disacharid. To znamená, že se skládá ze dvou spojených molekul jednak glukózy a jednak tzv. galaktózy. Ve střevě se tento disacharid štěpí na ony 2 složky a ty se vstřebávají do krve. Proto také laktóza může zvyšovat glykémii a u diabetiků je nutné ji započítávat do dietního plánu. Když ale někdo mléčný cukr neštěpí, tak zůstává ve střevě, kde ho kvasí až bakterie - a to vyvolává to nadýmání. Mléčný cukr pak glykémii nezvedá, nebo jen málo. Proto si myslím, že vám váš "mléčný dort" nezvyšoval glykémii o nic více, než jiný slazený dort, nebo spíš méně. V každém případě, efekt i slazeného dortu rychle odezní. A vy máte chodit na vyšetření glykémie na lačno, kdy přes noc nic nejíte.

Tak jsem vám to rozebral a doufám, že jsem vás moc nepopletl. O vaše dítě v lůně se zbytečně nebojte. Velmi lehce zvýšená glykémie mu nebude vadit, a kdyby cukr stoupnul případně víc, lékaři vám poradí a vše bude v pořádku. Mléčné výrobky jezte podle toho, jak je budete či nebudete snášet. Vaše pokusy dítěti neuškodí. Ono si na rozdíl od vás bude umět s mléčným cukrem poradit. A když ho nevstřebáte, tak se vlastně k němu nedostane, tedy alespoň do chvíle, dokud mu je nebudete sama dávat ve svém vlastním mléce. A uvidíte, že mu půjde k duhu.

 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

385 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství jsem měla GDM. Zvýšená hodnota byla po 60.min (10,8). Ostatní hodnoty byly v normě. Na kontrolním OGTT u netěhotných se však odběr v 60min neprovádí. Jak tedy zjistím, že se jednalo pouze o GDM? Celé těhotenství jsem měla glykémie téměř v normě. Pouze jednou jsem měla 60min po jídle 8,0. Glykémie nalačno jsem měla v rozmezí 3,8-5,1. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    v těhotenství se vlivem těhotenských hormonů mění citlivost na inzulín, a to se může projevit těhotenskou cukrovkou.  Podle dat z velkých klinických studií se zjistilo, že abychom správně zjistili těhotenskou cukrovku, musíme používat jiná kritéria, než mimo těhotenství a že je důležitá i hodnota glykémie v 60. minutě OGTT. Mimo těhotenství to tak není. V těhotenství Vám byla diagnostikována těhotenská cukrovka (měla jste pozitivní screening) a po porodu pak kontrolujeme, jestli se vše již srovnalo (používají se již hodnoty pro netěhotné). S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, od začátku těhotenství mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Odeslána na diabetologii, dostala jsem glukometr a ze začátku jsem se měla měřit dvakrát týdně, nyní jen jednou. Hodnoty lačné se mi posledních 14 dní začínají zvyšovat, skáčou kolem 5,5 , 5,2, 5,4, 5,1. Samozřejmě se měřím častěji, snažím se zjistit, jak na ranní hodnoty. Zkoušela jsem druhou večeři - jednou lepší, podruhé mnohem horší, přestože jsem jídlo měla úplně stejné. Dle mého diabetologa není zatím co řešit a hodnoty jsou v pořádku, mám dále pokračovat v mnou nastavené dietě. Od jakých hodnot se předepisuje nějaká medikace? Nemáte nějakou další radu, jak snížit hodnoty lačné? Moc děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, glykémie nalačno by měla být do 5,3 mmol/l. Lačnou glykémii u některých žen pomáhá snížit druhá večeře (pečivo, ořechy, není vhodné ovoce, mléko).  Farmakoterapii (metformin, příp. inzulín) zahajujeme, pokud jsou glykémie opakovaně vyšší než 5,3. Vaše hodnoty jsou ještě v normě 🙂. Ale těhotenská cukrovka se v průběhu těhotenství může pomalu zhoršovat, může se tedy stát, že budete potřebovat léky. Zdravím

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měla jsem těhotenskou cukrovku (bez léků, pouze na dietě) a nyní, 10 měsíců po porodu, jsem absolvovala kontrolní OGTT. Po vypití glukozového nápoje mi byla krev bohužel odebrána se zpožděním 13 minut, tedy po 2 hodinách a 13 minutách. Doktorka mi sdělila, že v tom čase "po 2 hodinách" mám naměřenou hodnotu 5 (neuvedla jí s přednosti na desetiny). Nevím, jestli mám jít pro jistotu na test znovu (klidně jako samoplátce), aby mi byla krev vzata přesně ve 120. minutě anebo jestli "hodnota 5" ve 133. minutě též téměř jistě znamená, že nemám diabetes ani prediabetes. Pokud bych měla OGTT podstoupit znovu, je nějaké doporučené časové rozmezí mezi dvěma testy? Např. z důvodu zátěže slinivky. Předem děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den, normální hodnota glykémie ve 120. minutě OGTT je do 7,8 mmol/l. Nepředpokládám, že by Vaše hodnota byla vyšší, když ve 133. min jste měla 5,0 mmol/l. Já bych test již neopakovala, ale měla byste chodit i nadále cca 1x ročně na kontrolní vyšetření ke svému praktickému lékaři (odběry ze žíly - glykémie + glyk. hemglobin), pravidelně se hýbat, zdravě jíst, udržovat se štíhlá. To je nejlepší prevence, aby se u Vás nerozvinula cukrovka 2. typu později v životě. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po sněžení čokoládové tyčinky jsem si naměřila nejvyšší hodnotu glykemie 7,7 poté klesla, vím ze je to v normě, ale zajímá mě, zdali v případě ze sním ty treba ty tyčinky dve, bude hodnota vyšší nebo na množství sladkého nezáleží? Dekuji

    Odpověď

    Dobrý den, 

    při těhotenské cukrovce byste vůbec neměla jíst rychlé sacharidy, tzn. všechno sladké. I když máte  hodnotu glykémie 1 hodinu po snězení čokolády v normě, glykémie může stoupnout již za 30 nebo 40 min a to nemusíte na glukometru zachytit. Sladké při těhotenské cukrovce nedoporučujeme. Čím více sníte rychlých sacharidů, tím více Vám bude glykémie stoupat. 

    S pozdravem 

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 23 let a jsem ve 3 měsíci těhotenství, dle odběrů krve ze žíly mi bylo diagnostikována těhotenská cukrovka hodnoty jsem měla 5,5 a 5,1 byla jsem poslána na diabetologii a tam mi řekli že se musím celý týden měřit a poté zavolat výsledky sestře. Jenže mám problém s ranní glykémií ráno jí mám mimo normu ( 5,7.5,4.5,8. A dnes ráno 6,1 ) přes den se po hodině od jídla zvládnu než problémů vmáčknout do hodnot 7,8 většinou mám okolo 5,8 a max 6,5. Nevím jak s ranním cukrem bojovat a mám obavy aby léky nebo inzulín neublížili plodu. Bylo by možné řešit ranní cukr?

    Odpověď

    Odpověď: 

    Dobrý den,  pokud byste měla opakovaně vyšší glykémii nalačno, mohlo by to již ovlivnit vývoj miminka. Je tedy důležité ranní glykémii snížit pod hodnotu 5,3 mmol/l. Některým maminkám pomáhá zařazení 2. večeře, cca mezi 21-22 hod. Zkuste večerní chlebík, ořechy, pečivo se šunkou a sýrem, zbytek od 1. večeře. Pokud toto nepomůže nasazujeme metformin, příp. inzulín. Oba dva léky jsou bezpečné v těhotenství - bylo to prověřeno v řadě studiích, jejich použití je v těhotenství schváleno. 

    Zdravím 

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!