Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

oGGT test a nízká hodnota

Datum vložení dotazu: 24.11.2021

Ptá se: Věra

Dotaz

Dobrý den, mám za sebou test na těhu cukrovku. Vyšel negativně, dokonce v mínusových hodnotách. Cukr klesal do červených barev. Doktorka říkala, že je to v pořádku. Zajímáme mne však, jestli je to ukazatel něčeho...chybí mi něco v krvi?
výška: 175 cm váha: 80 kg těhotenství: 27. týden

Odpověď

Dobrý den,

to, že jste během oGTT měla nízké hodnoty cukru v krvi, znamená, že Vaše tělo "přemrštěně" reaguje na podání velkého množství glukózy. Tento stav se nijak neléčí, pouze se doporučuje omezit příjem rychlých cukrů, aby se Vám to již nestávalo. S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

167 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, na endokrinologii mi z důvodu pro podpoření otěhotněné (při PCOS) předepsali metformin. Že je to lék na cukrovku, ale vedlejší účinek může mít právě snazší otěhotnění. S cukrovkou se neléčím, hodnota z odběru krve mi vychází průměrně kolem 4 nalačno, chodím na odběry každý měsíc. Nicméně endokrinoložka mi ten metformin nechala i po otěhotnění, že prý to mám dále brát. Ani na testech těhotenské cukrovky se cukrovka neprokázala, hodnoty jsem měla normální (i bez metforminu). Můj gynekolog mi doporučil metformin po otěhotnění už nebrat, takže ho tedy neberu, ale endokrinoložka mě považuje za diabetického pacienta. Tak mě zajímalo, jak je tedy definovaný diabetický pacient a zda by mi metformin v něčem pomohl, když s cukrem problém nemám nebo bych to jedla úplně zbytečně... ?? A ani z dřívějších odběrů mi nikdy cukr nevyšel vyšší, než je normální. Děkuji Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, těhotenskému diabetu se na našich stránkách věnujeme dosti podrobně. Také zde naleznete dostatek informací o definici, či diagnostice diabetu, a to i těhotenského diabetu.

  Vy asi opravdu diabetes nemáte, ale máte tzv. syndrom polycistických ovarií. Jedním ze znaků tohoto syndromu je tzv. inzulínová rezistence, neboli snížená citlivost vůči působení inzulínu. To se může, ale nemusí projevit jako prediabetes či diabetes, protože tělo může tuto poruchu úspěšně vyrovnávat vyšší sekrecí inzulínu.

  Metformin je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu a snižuje inzulínovou rezistenci. Původně se ukázalo, že také dobře vyrovnává prediabetes či diabetes u syndromu polycystických ovarií, ale později se ukázalo, že dělá nejen to, ale že také upravuje hormonální poruchu a zvyšuje šanci pro otěhotnění u žen s tímto syndromem. Užívá se tedy často i tehdy, když diabetes není přítomen.

  Podle mého názoru vám tedy endokrinoložka doporučuje užívat metformin nadále, a to pro léčbu syndromu polycystických ovarií. Metformin se ukázal jako lék bezpečný i v průběhu těhotenství

  Nerad bych se stavěl svým názorem mezi vašeho gynekologa a endokrinologa. Myslím ale, že po takovémto vysvětlení se můžete rozhodnout sama, protože vysazení metforminu vám nepřivodí žádné bezprostřední ohrožení, stejně jako jeho další užívání. Když lék vysadíte a ukáže se, že vám stoupá glykémie, může se lék klidně znovu nasadit. Ještě důležitější ale bude vaše dieta, a to i preventivně. Dbejte na to, abyste zbytečně moc nepřibírala a jezte celkově zdravě a spíše trochu méně.

  Máte-li glykémii na lačno do 5,1 mmol/l, tak zřejmě těhotenský diabetes nemáte.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v těhotenství jsem měla vysledky ogtt nalačno 5,6 za hodinu 12, za dvě hodiny 13,8. Bylo mi řečeno, ze se jedna o regulérní diabetes, ne jen těhotenský. Byla jsem na inzulínu. Nyní po porodu mívám hlavně po ranním jídle vyšší hodnoty, i přes 10 za dvě hodiny. Kontrolnímu ogtt jsem se cjt la vyhnout, protože mi minule bylo zle. Přesto jsem jej musela absolvovat, ale pro lepší snášenlivost byl nahrazen roztok glukózy dvěmi a půl ovocnými přesnídávkami. Nyní ale čtu, ze fruktóza nemá vliv na vyplacení inzulínu. Chci se zeptat, zda test buď mít výpovědní hodnotu. Během testování jsem se sama měřila, cca za 45 min jsem měla 10,6 za dve hodiny 7,4. Výsledek bude tedy dobrý. Nicméně v běžném životě pozoruji vyšší glykémie. Chci se zeptat jak mám postupovat, když bude negativní výsledek ogtt. Situaci řeším, protože mi bývá špatně po jídle, plus mi tehda bylo řečeno, ze se jedna o klasickou cukrovku, z toho důvodu se kontroluji i nadále (8.mesic po porodu) Děkuji vám.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokud jste měla klasicky provedený oGTT ve 24-28. týdnu těhotenství a měla Vámi uvedené výsledky (+ následně musela aplikovat inzulin), nemusí to ještě nutně znamenat diabetes mimo těhotenství. Znamená to však, že máte minimálně predispozici (zvýšený předpoklad), že se u Vás diabetes mellitus může v budoucnu vyvinout. Gestační diabetes vzniká vlivem hormonů produkovaných během těhotenství (z větší části placentou), které působí na buňky osoby, která má pro diabetes zmiňovanou predispozici. Vlivem těchto hormonů může dojít k nárůstu glykémií až na úroveň diabetu. Samozřejmě vyskytují se i případy, kdy se do té doby nediagnostikovaná cukrovka odhalí v době těhotenství. Z tohoto důvodu doporučujeme kontroly glykémií a kontrolní oGTT i po porodu. 1. kontrolní oGTT se nejčastěji provádí 6 měsíců od porodu (v případě kojení po jeho ukončení).

  Pro diagnózu diabetu jako takového je nutné nejprve zkontrolovat lačnou glykémii ze žilní krve -  zde platí:

  < 5,6 mmol/l

  Normální glykémie

  5,6 – 6,9 mmol/l

  Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

  > 7 mmol/l

  Diagnóza diabetu

  - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

  Pokud nezjistíme již dle lačné glykémie (u ženy po prodělaném gestačním diabetu), že má ve skutečnosti diabetes mellitus, doplníme oGTT.

  Ten se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy, jak jste již zažila v těhotenství. Glykémie se měří před podáním glukózy a následně po 2 hodinách (což se trochu liší od testu během těhotenství, kdy se hodnotí glykémie po 1. i 2. hodině.

  Glykémie ve 120 minutě: 

  < 7,8 mmol/l

  Vyloučení diabetes mellitus

  7,8 – 11 mmol/l

  Porušená glukózová tolerance

  > 11 mmol/l

  Diabetes mellitus

  Bojím se že tato diagnostická kritéria jsou nastavena přímo na test provedený s roztokem glukózy. Při použití přesnídávky těžko říci, jak vyhodnotit výsledek. Většina přesnídávek má v obsahu psáno 17 – 19 g sacharidů, z toho kolem 15 – 16 g cukrů, takže kromě jednoduchých sacharidů obsahuje i složené sacharidy. Jednoduché sacharidy pak asi tvoří z většiny fruktóza, i když v některých případech může být i přidán jiný typ jednoduchých sacharidů. Dále bude obsahovat jistě i vlákninu, která ovlivňuje rychlost vstřebávání sacharidů z trávicího traktu. Stran fruktózy je to problém. Fruktóza má velice nízký glykemický index díky tomu, že většina buněk ji nedokáže přijímat (to zahrnuje i buňky produkující inzulin) a odbourává se následně v játrech. Proto po jejím požití glykémie (hladina glukózy v krvi) stoupá pomalu a později. Celý metabolismus fruktózy funguje trochu jinak a k samotné glukóze a tím pádem i glykémii je to několik “metabolických zatáček a zákrutů”.  Naším cílem při oGTT je vyzkoušet funkci pankreatu a celé metabolické nastavení organismu za standardních podmínek, které jsou jasně stanoveny. Myslím tedy, že výsledek testu za použití přesnídávek nelze podle běžných parametrů oGTT hodnotit.

  S ohledem na to, že jste schopna se po běžné snídani pohybovat na glykémii přes 10 mmol/l, dá se předpokládat, že u Vás je minimálně porucha glukózové tolerance. Zda máte přímo diabetes nedokážu říci. Každopádně ať již podstoupíte standardní oGTT nebo ne, měla byste být pravidelně kontrolována. Asi by nebylo na škodu nabrat vám minimálně glykovaný hemoglobin a C-peptid, jako u nově zjištěného diabetika. Vhodná by jistě byla i úprava jídelníčku stran sacharidů – prostě taková diabetická dieta. A následně podle naměřených výsledků a vývoje glykémií případně postupovat dále.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jelikož mi dvakrát na testu Ogtt zjistili vyšší cukr v krvi nalačno (5,5 a po druhé 5,4), tak docházím na diabetologii, kde jsem zatím byla poprvé a už cca 10 dní jím zdravěji dle doporučení paní doktorky a tabulek sacharidů (výměnných jednotek). Jednou za týden si mám měřit hodnoty 7x denně (na lačno+ vždy 2 hodiny po každém jídle) a dnes poprvé si měřím hodnoty a zajímalo by mě, jaká minimální hodnota je dvě hodiny po jídle normální? Maximální je 6,6 ale nemůžu nikde najít, kolik je minimální. Po snídani jsem měla fyzickou aktivitu (chůzi) a dvě hodiny po snídani jsem naměřila 4,8, je to v pořádku? Na lačno jsem naměřila 5,1. Předem děkuji za odpověď, hezký den, L.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  hypoglykémie v těhotenství (hodnota pod normu) je, pokud je glykémie pod 3,5 mmol/l. Hladina cukru pod normu může klesnout jen v případě, pokud užíváte léky nebo inzulín. Při dietě by se to nemělo stát. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem nyní v 33. týdnu těhotenství. Diagnostikována těh. cukrovka. Na oGTT 20.9.2021 jsem měla lačnou hodnotu 5,7, druhý den náběr též 5,7. V současnosti navštěvuji diabetologickou ordinaci. Dodržována dieta. I přesto ale stále lačné hodnoty nad 5,3. Nejvyšší lačná hodnota naměřená v průběhu i 6,4. 8.11. po kontrole v ordinaci nasazen noční inzulin Lantus. Postupným zvyšováním jsem nyní na dávce 6j. Ale lačná stále vysoká. Konečné vyjádření doktora ponechat 6j na noc, ikdyž hlášeny poslední hodnoty za 3 rána 5,7/5,7/5,3. Hodnoty přes den po jídle v normě. Miminko dle ultrazvuku v normě. V noci mám špatné spaní. Prosím, je zvolený postup diabetologie v pořádku? Dlouhodobý cukr 31mmol/l. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, cílem léčby těhotenské cukrovky je, abyste měla glykémie ráno nalačno do 5,3. Dávky večerního inzulínu by se měly titrovat (zvyšovat) tak, aby ranní glykémie klesla pod 5,3. 

  Hezký den 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!