Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diagnostika diabetu ogtt, těhotenský, či jiný typ diabetu

Datum vložení dotazu: 30.11.2021

Ptá se: Barbora

Dotaz

Dobrý den, v těhotenství jsem měla vysledky ogtt nalačno 5,6 za hodinu 12, za dvě hodiny 13,8. Bylo mi řečeno, ze se jedna o regulérní diabetes, ne jen těhotenský. Byla jsem na inzulínu. Nyní po porodu mívám hlavně po ranním jídle vyšší hodnoty, i přes 10 za dvě hodiny. Kontrolnímu ogtt jsem se cjt la vyhnout, protože mi minule bylo zle. Přesto jsem jej musela absolvovat, ale pro lepší snášenlivost byl nahrazen roztok glukózy dvěmi a půl ovocnými přesnídávkami. Nyní ale čtu, ze fruktóza nemá vliv na vyplacení inzulínu. Chci se zeptat, zda test buď mít výpovědní hodnotu. Během testování jsem se sama měřila, cca za 45 min jsem měla 10,6 za dve hodiny 7,4. Výsledek bude tedy dobrý. Nicméně v běžném životě pozoruji vyšší glykémie. Chci se zeptat jak mám postupovat, když bude negativní výsledek ogtt. Situaci řeším, protože mi bývá špatně po jídle, plus mi tehda bylo řečeno, ze se jedna o klasickou cukrovku, z toho důvodu se kontroluji i nadále (8.mesic po porodu) Děkuji vám.
věk: 32 let výška: 158 cm váha: 58 kg

Odpověď

Dobrý den, 

pokud jste měla klasicky provedený oGTT ve 24-28. týdnu těhotenství a měla Vámi uvedené výsledky (+ následně musela aplikovat inzulin), nemusí to ještě nutně znamenat diabetes mimo těhotenství. Znamená to však, že máte minimálně predispozici (zvýšený předpoklad), že se u Vás diabetes mellitus může v budoucnu vyvinout. Gestační diabetes vzniká vlivem hormonů produkovaných během těhotenství (z větší části placentou), které působí na buňky osoby, která má pro diabetes zmiňovanou predispozici. Vlivem těchto hormonů může dojít k nárůstu glykémií až na úroveň diabetu. Samozřejmě vyskytují se i případy, kdy se do té doby nediagnostikovaná cukrovka odhalí v době těhotenství. Z tohoto důvodu doporučujeme kontroly glykémií a kontrolní oGTT i po porodu. 1. kontrolní oGTT se nejčastěji provádí 6 měsíců od porodu (v případě kojení po jeho ukončení).

Pro diagnózu diabetu jako takového je nutné nejprve zkontrolovat lačnou glykémii ze žilní krve -  zde platí:

< 5,6 mmol/l

Normální glykémie

5,6 – 6,9 mmol/l

Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

> 7 mmol/l

Diagnóza diabetu

- Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

Pokud nezjistíme již dle lačné glykémie (u ženy po prodělaném gestačním diabetu), že má ve skutečnosti diabetes mellitus, doplníme oGTT.

Ten se standardně provádí podáním roztoku 75g glukózy, jak jste již zažila v těhotenství. Glykémie se měří před podáním glukózy a následně po 2 hodinách (což se trochu liší od testu během těhotenství, kdy se hodnotí glykémie po 1. i 2. hodině.

Glykémie ve 120 minutě: 

< 7,8 mmol/l

Vyloučení diabetes mellitus

7,8 – 11 mmol/l

Porušená glukózová tolerance

> 11 mmol/l

Diabetes mellitus

Bojím se že tato diagnostická kritéria jsou nastavena přímo na test provedený s roztokem glukózy. Při použití přesnídávky těžko říci, jak vyhodnotit výsledek. Většina přesnídávek má v obsahu psáno 17 – 19 g sacharidů, z toho kolem 15 – 16 g cukrů, takže kromě jednoduchých sacharidů obsahuje i složené sacharidy. Jednoduché sacharidy pak asi tvoří z většiny fruktóza, i když v některých případech může být i přidán jiný typ jednoduchých sacharidů. Dále bude obsahovat jistě i vlákninu, která ovlivňuje rychlost vstřebávání sacharidů z trávicího traktu. Stran fruktózy je to problém. Fruktóza má velice nízký glykemický index díky tomu, že většina buněk ji nedokáže přijímat (to zahrnuje i buňky produkující inzulin) a odbourává se následně v játrech. Proto po jejím požití glykémie (hladina glukózy v krvi) stoupá pomalu a později. Celý metabolismus fruktózy funguje trochu jinak a k samotné glukóze a tím pádem i glykémii je to několik “metabolických zatáček a zákrutů”.  Naším cílem při oGTT je vyzkoušet funkci pankreatu a celé metabolické nastavení organismu za standardních podmínek, které jsou jasně stanoveny. Myslím tedy, že výsledek testu za použití přesnídávek nelze podle běžných parametrů oGTT hodnotit.

S ohledem na to, že jste schopna se po běžné snídani pohybovat na glykémii přes 10 mmol/l, dá se předpokládat, že u Vás je minimálně porucha glukózové tolerance. Zda máte přímo diabetes nedokážu říci. Každopádně ať již podstoupíte standardní oGTT nebo ne, měla byste být pravidelně kontrolována. Asi by nebylo na škodu nabrat vám minimálně glykovaný hemoglobin a C-peptid, jako u nově zjištěného diabetika. Vhodná by jistě byla i úprava jídelníčku stran sacharidů – prostě taková diabetická dieta. A následně podle naměřených výsledků a vývoje glykémií případně postupovat dále.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

204 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se optala, jaké jsou hodnoty cukru v těhotenství na lačno, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle u ženy v těhotenství která netrpí těhotenskou cukrovkou?. Musí být stejné hodnoty cukru, jako u ženy která má těhotenskou cukrovu? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, hodnoty cukru v těhotenství by měla mít těhotná, která nemá těhotenskou cukrovku, stejné jako normy u žen, která cukrovku mají. Cílem u žen s GDM je totiž, aby měly hodnoty cukru jako zdravé ženy, aby se jejich miminko vyvíjelo tak, jak má. 

   S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám gestační těhotenskou cukrovku. Hodnoty se mi daří držet pod limitem. Přesto, jakou mám šanci, že dítě bude normálně velké a budu mít možnost ho porodit přirozeně? V 28.t mělo 1200g, což je 80percentil.

  Odpověď

  Dobrý den, pokud budete mít hodnoty glykémie (krevního cukru) v normě, je riziko velkého plodu a příp. vyvolání porodu minimální. Riziko stoupá, pokud jsou glykémie opakovaně vysoké.

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mé hodnoty ve 25 týdnu těhotenství jsou 5,18-9,72-8,25 dle doktora v pořádku, takže tedy cukrovku nemám ? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, máte vyšší hodnotu glykémie nalačno. Hodnota 5,1 a více je již pozitivní a měla by být potvrzena ještě jedním odběrem. Váš lékař by Vás měl odeslat znovu na lačnou glykémii, už ne celé OGTT. Pokud bude hodnota 5,1 a více máte těhotenskou cukrovku. 

  Více na : 2. Fáze | cukrovka

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V těhotenství mi z ogtt vyšla těhotenská cukrovka. Jsem 3 týdny po porodu a stále se mi nespustila laktace. Může to mít souvislost s případnou normální cukrovkou?

  Odpověď

  Dobrý den, cukrovka neovlivňuje rozvoj laktace. Příčina bude jiná. Naopak ženy s GDM jsou podporovány v kojení, neboť snižuje riziko pozdějšího rozvoje cukrovky 2. typu u matky i dítěte. 

  S pozdravem 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat – před cca třemi měsíci mi byla zjištěna zvýšená glykemie nalačno, bylo provedeno kontrolní OGTT, kde byly výsledky v normě, zbyla „jen“ zvýšená glykemie nalačno. Od té doby jsem se několikrát měřila glukometrem, hodnota se pohybovala od 4,9 – 6,2 nalačno, většinou okolo 5,7. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná (5 tt), okamžitě po zjištění jsem se začala stravovat striktně dle doporučení pro těhotenskou cukrovku, je to cca týden. Bohužel lačné hodnoty i přes vyzkoušení druhé večeře apod. neklesají a pohybují se od 5,3 – 5,8. Hodinu po jídle jsou hodnoty většinou okolo 5,1. Gynekoložka chce věc řešit až po prohlídce za 14 dní, event. mne až poté odeslat na diabetologii, já mám velké obavy, aby zvýšené hodnoty, zvláště v tomto období, nenapáchaly nenávratné škody. Na diabetologii nikde registrovaná nejsem. Jak mám dál postupovat, lze vyčkat, než se projeví efekt diety? Děkuji za radu.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  na nic nečekejte, určitě byste si měla dojít na diabetologii. Pokud Vám byla zjištěna vyšší glykémie nalačno (neuvedla jste hodnotu) ještě před otěhotněním, pravděpodobně se jedná o prediabetes (tzn hladina krevního cukru je vyšší než normálně, ale ještě to není cukrovka).  Mimo těhotenství se prediabetes léči především dietou a pohybem. V těhotenství jsme přísnější a pokud dieta nestačí, musí se nasadit léky (metformin nebo inzulín).

  S pozdravem 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!