Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a komplikace
307 dotazů
-
noční inzulín a nespolupráce pacienta
(20.04.2022)
Dotaz
Dobrý den, manžel není ochotný chodit na pravidelné kontroly na diabetologii. Má diabetes 1.typu, inzulín Apidru 3x denně 6j.-4j.-6j. a Rozjelo 6j. poslední dobu cca týden má ranní glykémie doma měřenou 6,8. Momentálně mu došel noční inzulín,ale MUDr.mu to bez kontroly nenapíše tak se rozhodl, že noční inzulín si aplikovat nebude a přidá si ráno o 2j.navic. S jeho postupem nesouhlasím,ale nedokážu ho přesvědčit na kontrolu na Diabetologii. Co se může stát když vysadí noční inzulín a bude si aplikovat pouze denní. Děkuji Magdavěk: 39 let výška: 181 cm váha: 118 kgOdpověď
Milá Magdo, váš muž má diabetes 1. typu a velkou nadváhu. Pokud se o sebe nebude pořádně starat, nakonec to předčasně špatně dopadne. Bude mít potíže s očima, nohama, ledvinami, …..
Potřebuje být pořádně zaučen v léčbě, má si pravidelně (alespoň 4x denně) měřit glykémie, má dodržovat jídelní a pohybový režim. Takoví pacienti, kteří nechodí na kontroly a když nemají inzulín, tak volají různě na pohotovost, jsou z mého pohledu velmi problematičtí. Občas jim pak někdo inzulín předepíše, ale naprosto chybí pravidelné kontroly, motivace a edukace.
Měl by se se svojí nemocí srovnat a být pečlivý. Bude ho to stát denně asi 30 minut času navíc, ale takových 30 minut člověk tak snadno ztratí různými zbytečnými nebo dokonce škodlivými věcmi! Pokud mu jeho dosavadní lékař nevyhovuje, měl by si najít jiného, ke kterému by měl důvěru. Na druhé straně by si ale měl také sám zasloužit důvěru lékaře. Ten nakonec nad takovými osobami po marných pokusech spráskne ruce a řekne si: „když to tak za každou cenu chce, mát to mít; komu není rady, tomu není pomoci“. Co jiného také může říci nad nespolupracujícím pacientem.
U převážné většiny pacientů s diabetem 1. typu 3 denní injekce rychle působícího inzulínu nestačí. Troufám si říci, že během noci by se u nich rozvíjela ketoacidóza. Napadá mě, že váš muž nemusí mít diabetes 1. typu a možná mu zbývá nějaká jeho vlastní sekrece, když takto to svoje lajdáctví snáší.
Místo dlouho působícího inzulínu by bylo možné v noci 1x ale spíše 2x aplikovat malou dávku rychle působícího inzulínu. Toto bych radil např. pacientovi s diabetem 1. typu, který svůj dlouho působící inzulín ztratí na dovolené a pár dní mu může trvat, než si obstará náhradu.
Ptáte se tedy, co se může stát? Nejspíš se o něho budete muset brzy starat víc než o svoje děti. Bude mít komplikace diabetu a bude nemocný. Věřím, že to ve skutečnosti není tak strašné, ale pokud ano, tak bych vám radil, abyste ho pořádně varovala...
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
bolesti svalů, kloubů a chodidel, také krční páteře
(18.04.2022)
Dotaz
mám diabet II. stupně, střední astma, reflux jícnu, bolesti všech kloubů, bolesti svalů-křeče do prstů rukou a nohy, časté bolesti břicha -léky s metforminem nesnáším -bolest břicha křeče nadýmání , rozmazané vidění, bolest žaludku, časté močení a stolice, zvýšený krevní tlak -léky, reflux, tlak PRESTARIUM NEO, Ladislavvěk: 70 let výška: 180 cm váha: 95 kgOdpověď
Milý Ladislave, sice udáváte řadu zdravotních obtíží, ale vlastně se na nic neptáte. Ve vašem příspěvku není žádná otázka.
Je přesto vyvozuji, že jste se asi chtěl zeptat, jak si máte zlepšit vyrovnání diabetu, když vám řada léků působí další zdravotní problémy. Já bych ale především potřeboval vědět, jaké máte výsledky vyrovnání diabetu a zda skutečně držíte dietu.
Bolesti svalů a chodidel mohou souviset s diabetickou polyneuropatií. Ta jen tak snadno neustupuje, nicméně základním opatřením je zlepšení vyrovnání diabetu. Pokud byste se obával nežádoucích efektů léků, tak vám na prvním místě doporučuji nízkokalorickou dietu a zejména omezení sacharidů. Pokud byste opravdu držel dobře dietu a diabetes by se přesto nezlepšoval, doporučoval bych zpočátku malou dávku inzulínu. Inzulín je přirozená látka a pokud se dává správně, prakticky nevyvolává nežádoucí efekty.
Přesto si ale myslím, že nežádoucí působení léků trochu přeháníte a připisujete jim příznaky vaší nemoci. Metformin toleruje většina lidí dobře, jen je nutné začínat jen s malými dávkami a případně je příliš nezvyšovat.
Pokud ale neznám podrobně váš zdravotní stav, tak vám nemohu radou příliš pomoci. Znovu připomínám správné dodržování diety je to sice nejobtížnější, ale také nejefektivnější přístup.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
neskoré komplikácie neliečeného diabetu
(04.04.2022)
Dotaz
Dobrý den moje otázka že týka za jak dlouho mohou vzniknout komplikácie mám lacní glym do 8 a 2 hodiny po jidle kolem 10 dekuji za odpoveď beru lek na VKT ten byl 140/75... 45 let 108 kgvýška: 170 cm váha: 108 kgOdpověď
Dobrý den
pozdní komplikace diabetu vznikají obvykle po několika letech (obvykle 5-10) dlouhodobě neuspokojivého diabetu. To znamená hladina HbA1C vyšší než 53 mmol/mol. Tomu odpovídá hladina nalačno kolem 8 a po jídle kolem 10 mmol/l. Na vzniku komplikací se dále podílí přítomnost dalších nemocí jako obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a také faktory dědičnosti. Proto na Vaši otázku nelze přesně odpovědět.
Pro to, aby se u Vás komplikace neobjevily, je tedy důležité mít v normálních hodnotách minimálně následující:
1. krevní cukr HbA1C do 53 mmol/mol
2. krevní tlak (do 140/90)
3. cholesterol (LDL pod 1,8 mmol/l)
4. snížit hmotnost alespoň o 10% od vaší váhy
Doporučuji Vám u Vašeho lékaře zkontrolovat tato čísla a mít je pod kontrolou. Rovněž je důležité chodit na preventivní vyšetření očního pozadí, laboratorní testy dle doporučení vašeho lékaře.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
co dělat při kolapsu z nízkého cukru
(05.03.2022)
Dotaz
Dobrý den chtěl bych se zeptat moje maminka měla kolaps nízké cukr v krvi co takové případě dělat Děkuji za odpověď Miroslavvěk: 47 let výška: 165 cm váha: 50 kgOdpověď
Milý Miroslave, velmi záleží na tom, jaký typ diabetu vaše maminka má a čím je léčená. Obecně se nízká hladina cukru (hypoglykémie) zažehnává požitím nějakého sladkého jídla nebo ještě lépe sladkého nápoje.
Jak postupovat při hypoglykémii naleznete na našich stránkách např. zde:
https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-4
nebo zde:
https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie
či zde:
https://www.cukrovka.cz/zavazna-hypoglykemie-dekuji-nechci
Poučené video naleznete zde:
https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-co-s-ni
Neodvažuji se dávat vám konkrétní ponaučení, protože to bych skutečně musel toho o vaší matce vědět více, zejména čím je léčená.
Každý diabetik léčený inzulínem nebo léky, které stimulují sekreci inzulínu, by měl být poučen o možnosti hypoglykémie a měl by vědět, co v takovém případě dělat. Věřím ale, že na uvedených odkazech najdete potřebné informace s sám si vyberete, co se případu vaší matky bude nejvíce podobat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a psychická labilita
(13.02.2022)
Dotaz
Manžel má diabetes 1.typu, bere Meformin 500 ráno a večer. Vždy před kontrolou zpřísní stravovací režim, tvrdí že jej lékařka chválí. Váhu si hlídá, má mírnou obezitu, 178 cm a 90 kg, je mu 65 let. Vždy byl náladový, urážel se , trucoval kvůli hloupostem třeba 14 dní, ponižoval mne, stávalo se to cca 1x za 3 měsíce a pak byl klid. Ale teď už to je neúnosné. Zajistit rodinu hmotně umí, ale to je jediná hodnota kterou uznává. Může být výrazné zhoršení psychické lability během posledních 2 let být způsobeno i diabetem? Yvavěk: 65 let výška: 175 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Yvo, na vaši otázku odpovědět nedokážu. Respektive, ano, dokážu. Mohu konstatovat, že špatně vyrovnaný diabetes může postupně zhoršovat emoční labilitu, to se opravdu stává. Ale zda je to příčina emoční lability u vašeho muže, to posoudit nemohu. Možné to ovšem je.
Jinak se ale během života stává jen málokdy, že osobní povahové poruchy se v průběhu času samy od sebe zlepší, většinou se spíš zhoršují. Pokud je partner nedokáže včas usměrňovat, spíše s nimi v průběhu času má stále větší problémy. Samotný vyšší věk, ale mnohem více také různé tělesné problémy způsobují, že se někteří lidé přestávají dostatečně ovládat a nenacházejí sílu překonávat svoje negativní emoce.
Mohla byste projevit o svého manžela starost a zeptat se ho, zda má nějaké nové zdravotní problémy, či zda je jeho diabetes dobře vyrovnaný. Jinak ale by byla na místě pomoc spíše psychologa nebo psychiatra, i když možná nebude lehké vašeho muže k němu dostat. Stálo by za to pokusit se s ním pohovořit přátelsky a vstřícně s prosbou, že by to mohlo pomoci vám oběma.
Pokud by se vyloučilo nějaké zhoršení celkového zdraví, byla by na místě i společná návštěva manželské poradny. Ale to také neví, jak byste s tím pochodila.
Vám bych doporučoval, abyste projevila co nejvíce vlídné dobré vůle. Pokud se to ale nesetká s úspěchem, nezbyde vám nic, než obrnit se proti náladám a výpadům svého muže a pokud možno s co největším klidem je ignorovat a "uklidit" se do klidnějšího prostředí, aniž byste se nechala vydráždit k podobným výpadům či invektivám. Může se stát, že když váš muž uvidí, že jeho výpady na vás nefungují, a že tím škodí jen sám sobě a trestá sám sebe, tak s tím dá pokoj. To by ale asi bývalo fungovalo lépe mnohem dříve ve vašem vztahu.
poznámka redakce:možná by byly pro Vás užitečné i tyto odkazy:
https://www.akutne.cz/res/publikace/krizova-komunikace-s-pacientem.pdf
http://www.aktivityprozdravi.cz/zdravotni-problemy/priznaky-zdravotnich-problemu/priznak-agresivita
-
Diabetická noha - zahojí se zranění samo?
(07.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, mám starost o přítele. Diabetikem je od dětství, už chvíli má prst v tomto stavu a myslí si, že se mu to zahojí samo. Donutit ho, říct to diabetoložce, nechce ani slyšet. Nerada bych, aby něco zanedbal a došlo na nejhorší. Můžete se mu to zhojit samo? Děkuji za odpověď.věk: 36 let výška: 168 cm váha: 58 kgOdpověď
Milá a starostlivá tazatelko, péče o dolní končetiny je pro všechny pacienty s diabetem velmi důležitá. Při delším trvání diabetu může docházet k postižení nervů v končetinách a také ke zužování cév. Důsledky mohou být opravdu velmi závažné. Nemusí ale tomu tak být, pokud má člověk rozum a dbá na prevenci. Včasný zásah nebo náprava většinou předejde vzniku závažného postižení a u nálezu, který ukazujete, zpravidla dojde brzy k zahojení.
I když by se vznikající defekt na prstu vašeho přítele mohl skutečně zahojit sám, při jeho přístupu se dřív nebo později udělá jiný a to už dopadnout dobře nemusí.
Váš přítel potřebuje šetrné menší ošetření v podiatrické ambulanci, kam se může sám objednat, nebo jej tam odešle jeho diabetolog. Zároveň bude třeba zjistit, proč se otlak a počínající ulcerace tvoří. Jde pravděpodobně o projev polyneuropatie, která způsobuje, že otlak v botě nebolí, a tak má člověk pocit, že se nic neděje. Kromě toho bude problém v nesprávné obuvi.
Nohu je tedy potřeba co nejdříve ošetřit, doporučit správnou obuv a případně pro jistotu vyšetřit také cévy na nohách. Pokud se do podiatrické ambulance dostaví brzy, tj. skoro hned, bude léčba nejspíše snadná a rychlá. Nicméně poučení o péči o nohy bude nezbytné i do budoucna.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
bílkoviny v moči
(07.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, dcera má 14 let, má cukrovku 1. typu od února 2013. Přibližně vloni v březnu 2021 se jí začaly objevovat bílkoviny v moči - hodnoty okolo 40-55, pak 20, jednou je tam neměla, pak 70 nyní v lednu lab. vyšetření u diabetologa hodnota 130 předpokládám v mg, dostala lék na tlak Enap. O kompenzaci diabetu se snažíme spolu s diabetologem aby měla co nejlepší hodnoty. Poslední glykovaný hemoglobin má 48. Hodnoty dle CGM nad 75% v cílovém rozmezí. Chtěl bych se Vás zeptat, co ji čeká do budoucna, určitě máte zkušenosti u těchto dětí. Jestli jí hrozí poškození ledvin nebo něco podobného nebo to děti mívají v období růstu a v pubertě?To víte máme o ni obavy. Děkuji za odpověď Martinvěk: 15 let výška: 165 cm váha: 56 kgOdpověď
Milý Martine, i když to nemohu říci s jistotou, domnívám se, že příčinou přítomnosti bílkoviny v moči není u vaší dcery diabetes. Na to má diabetes příliš krátce a navíc je léčena dobře.
Nejsou mi jasné jednotky, které udáváte a co se vlastně měřilo.
Bílkovina v moči může být do malé míry přítomna u někoho i za normálních okolností. Záleží na tom, o jaký druh bílkoviny se jedná.
Vy asi mluvíte o albuminu, nejspíše množství albuminu, který se vyloučí do moči za 24 hod. Hodnota nad 20, někdy 30 mg za den již ale zpravidla ukazuje na nějakou poruchu ledvin. U dítěte je nutné příčinu objasnit. Může totiž jít, a nejspíše také jde, o jiné onemocnění, než je porucha při diabetu. Nabízejí se některá dědičná onemocnění, může také jít o projev glomerulonefritidy a o řadu jiných možností.
Doporučuji projednat s jejím lékařem, o jaké přesně se jedná výsledky. Pokud budou opravdu v patologickém rozmezí, měla by být vaše dcera vyšetřena dětským nefrologem.
Enap (enalapril) je lék, který se používá v léčbě zvýšeného krevního tlaku, ale je o něm známo, že snižuje filtraci bílkovin do moči a může mít ochranný vliv na ledviny (při správné indikaci).
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hypoglykémie a řízení auta
(07.02.2022)
Dotaz
Dobrý den, maminka mých dětí má diabetes mellitus 1. typu. Má velmi časté hypoglykémie okolo 2mmol/l, již mnohokrát jsem jí volal záchrannou službu. Bohužel její ošetřující lékařka toto neřeší a maminka stále jezdí autem a vozí v něm dvě děti. Minulý týden měla maminka hypoglykemický záchvat 2.0mmol/l v půjčovně lyží. Chovala se jako opilá, byla agresivní a zaměstnanci půjčovny jí chtěli zabránit v odjezdu autem z půjčovny, tak zavolali policii ČR. Syn (11 let) policii říkal, že maminka má diabetes, ale oni jí dali pouze dýchnout alkohol (0 promile) a tímto pro ně vše skončilo a odjeli. Mezi tím mě syn zavolal, abych co nejdříve přijel, protože je máma nutí nastoupit do auta a on se bojí a zaměstnanci půjčovny aktivně bránili, aby odjela než jsem stihl dorazit na místo. Přijel jsem, zablokoval svým autem její auto, aby maminka nemohla odjet. Maminka si odmítla změřit glykémii, byla agresivní, motala se, padala na zem, tak jsem zavolal rychlou záchrannou službu a Policii. Lékaři dorazili rychle, změřili mamince 2.0 mmol/l a doplnili na místě nitrožilně cukr. Policie nic neřešila, jen "dovedla" maminku do sanitky, protože nechtěla. Podle ní byla naprosto v pořádku. Jak zabránit, aby se taková situace opakovala a nemohla řídit? Jak říkám, hypoglykémie má často. Prosím o pomoc, málem před pár dny zabila sebe, dvě děti a možná ještě někoho dalšího po cestě. Mám strach! Co mohu udělat, koho na to upozornit, aby pokud možno nemohla řídit, dokud tyto hypoglykémie nebude mít pod kontrolou? Jsem si jistý, že o této "akci" nikdo nikomu nic neřekne a nikdo se to nedozví, ani ošetřující diabetolog maminky. Děkuji za jakoukoli radu. Petrvěk: 40 let výška: 180 cm váha: 80 kgOdpověď
Milý Petře,
vystavit doporučení pro odebrání řidičského oprávnění osobám s diabetem je velmi nepříjemnou, i když někdy nezbytnou povinností lékaře. V každém případě se tím většinou naruší vztah pacienta a lékaře, zvlášť když je někdo na možnosti řídit vozidlo velmi závislý, např. při péči o děti. Je při tom nutné postupovat zcela objektivně. Posouzení nejčastěji provádí praktický lékař nebo diabetolog, kteří mohou vycházet rovněž z doporučení dalších odborníků, např. očního lékaře či neurologa. Naopak není správný postup, jestliže do toho vstupuje další osoba, např. z příbuzenstva, která nemusí být objektivní.
Na prvním místě je snaha, aby se hypoglykemické stavy neopakovaly, respektive aby je osoba s diabetem včas rozpoznala a učinila preventivní kroky. Zde může výrazně pomoci diabetolog tím, že odhalí chyby v léčbě či léčebném režimu. V případě diabetu 1. typu je vhodné používat senzory glykémií, které nejen že hodnoty glykémie kontinuálně ukazují, ale také mohou podle přednastavených parametrů v čas pacienta informovat, že se glykémie blíží k nižším hodnotám. Dobře edukovaný pacient před řízením vozu vždy prohlédne senzor a případně si dá nějaké jídlo a chvíli počká, než se glykémie upraví.
Předpokládám z vašeho líčení, že se jedná o vaši bývalou manželku, se kterou již nežijete. Přesto byste se měl pokusit jí pomoci, zkontrolovat, zda využívá v současné době dostupné prostředky pro pacienty s diabetem a podobně, spíše než se snažit ji hned o řidičský průkaz připravit.
To, co u matky svých dětí udáváte, se popisuje jako tzv. syndrom porušeného vnímání hypoglykémie. Lidé příznaky nastupující hypoglykémie nepociťují včas. Když potom hypoglykémie pokračuje, mohou ztratit schopnost správné interpretace příznaků a nemusejí si být nízké hladiny krevního cukru vědomi. Tato porucha se dá výrazně zlepšit správnou edukací diabetologem a zejména používáním kontinuálního monitorování. Správně edukovaný a motivovaný pacient pak dokáže hypoglykemickým příhodám předcházet. Tento postup by měl být „matce vašich dětí nabídnut“. Pokud by spolupráce s lékařem nebyla dostatečná a postup by neměl efekt, mohl by lékař doporučit …..
V každém případě je nutné tuto problematiku řešit bez afektu a rozhodně ne v okamžiku, když už k hypoglykémii dojde. Jsem přesvědčen, že převážná většina maminek od dvou dětí mají maximální snahu, aby jejich děti byly v bezpečí a jsou ochotny pro to udělat hodně. Diabetes je pro mladou matku dvou dětí okolnost, která jí život může značně komplikovat, zvláště když nemá chápajícího a ochotného partnera. Je proto nutné postupovat citlivě. Vy můžete jejího ošetřujícího diabetologa o tomto problému informovat. Věřím, že rozumný lékař bude postupovat rozumně ve prospěch pacienta. Aby pacient i lidé v jeho okolí byli v bezpečí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a epilepsie
(06.02.2022)
Dotaz
Dobry den,mam epilepsii 40let a chtel bych se zeptat,jestli cukrovka ma vliv na epilepsii a epilepticke zachvaty?Pred mesicem jsem mel na lacno 26mmol/L a ted po mesici mam 10mmol/L vse je rano na lacno po vpichu do prstu.Ma vliv i takto nizka hladina cukru na epilepsii a epilepticke zachvaty? Je epilepticky a cukrovkarsky zachvat stejny nebo se nejak lisi? Jeste mam jeden dotaz.Muze me zmerit i prakticky lekar glykovany hemoglobin v krvi? Kde a jak se v tele meri glykovany hemoglobin.Meri se glukometrem pomoci v pichu do prstu,a nebo odber z zily,ktery si zazada prakticky lekar? Dekuji moc za odpovedi.S pozdravem Karel.Odpověď
Milý Karle, epilepsie může mít různé příčiny a různý průběh. Zpravidla je v mozku jedno, několik nebo mnoho ložisek, odkud vznikají impulzy vedoucí do dalších center v mozku, odkud se impulzy přenášejí do těla. Výsledek může být porušené vědomí, nejrůznější nesprávné pocity a často svalové křeče v celém těle či v určité oblasti. Léčba je čistě v rukou neurologa či případně neurochirurga, když se zjistí nějaká konkrétní příčina, kterou lze odstranit.
Naproti tomu diabetes sám o sobě nevyvolává žádné podobné záchvaty, pokud se ovšem nevyskytne extrémní situace. Taková situace může být např. při velmi vysokých hodnotách glykémie, které ale stoupají postupně a postupně se také vyvíjejí příznaky. Většinou sám pacient či lékaři zasáhnou včas, takže vysloveně k "záchvatu" nedojde. Druhým extrémem je tzv. hypoglykémie, která vzniká v důsledku léčby diabetu, nejčastěji inzulínem. Výrazně při tom klesne hladina krevního cukru, což může vyvolat poruchu činnosti mozku, vedoucí až bezvědomí. Mohou se vyskytnout i křeče. Jakmile se ale glykémie upraví, záchvat zpravidla pomine. Průběh může připomínat epileptický záchvat, takže pokud by lékař nevěděl, že jde o diabetika a nevyšetřil by glykémii, mohlo by dojít k záměně.
Hypoglykémie také může někdy vyvolat epileptický záchvat u osoby, která epilepsií dlouhodobě trpí.
Je proto důležité, aby osoby, které mají epilepsii a současně diabetes, o svůj diabetes obzvlášť dobře pečovaly a zejména předcházely těžším hypoglykémiím, které se při léčbě inzulínem mohou někdy vyskytnout.
Z vašeho dotazu není patrné, zda u vás byl diabetes zjištěn teprve nedávno, nebo jej už máte delší dobu. V každém případě hodnota glykémie 26 mmol/l je velmi vysoká a vyžaduje léčbu. I hodnota 10 mmol/l je stále zvýšená a i s tím by se mělo něco dělat. Musíte to tedy probrat podrobně s vaším diabetologem. Při léčbě byste měl být opatrný na hypoglykémie, aby to případně nevedlo k vyvolání epileptického záchvatu, nebo případně nevedlo k milné diagnóze epileptického záchvatu. Nicméně glykémie 10 je stále zvýšená a pro vás by mohly být nebezpečné i hodnoty svědčící pro hypoglykémii, a to pod 3,8 či případně pod 3 mmol/l.
Obvodní lékař může zařídit vyšetření glykovaného hemoglobinu ze žilní krve. Je to běžná věc. Někteří lékaři mají dokonce ve své ordinaci přístroj, který glykovaný hemoglobin měří hned na místě z kapky krve. Je to sice dobrá věc, ale tyto přístroje musejí mít příslušnou akreditaci, aby hodnoty byly skutečně spolehlivé. Asi je pro začátek lepší poslat krev do laboratoře centrální. Výsledek je zpravidla znám do odpoledne.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
bolesti nohou
(05.02.2022)
Dotaz
Po cca 2 km chůze mě začnou velmi bolet nohy, pálit chodidla, jsem velmi unavena. Může být příčinou zvýšená hladina cukru? Mám i křečové žíly. Předpokládám, že chůze je zdravá, ale činí mi velké obtíže. Chodila bych ráda, ale kvůli bolesti chůzi bohužel stále více omezuji. Existuje nějaké řešení? Pokud si vezmu Ibalgin, zvládnu ujít 10 km. Janavěk: 59 let výška: 165 cm váha: 58 kgOdpověď
Milá Jano, v úvodu mého pokusu o odpověď mi dovolte, abych si napřed postěžoval: Stále častěji s mě někdo v poradně na něco ptá, aniž by uvedl důležité okolnosti, které mi mohou s odpovědí pomoci. Třeba jen tak napíší: "Je mi v poslední době nějak blbě". A co já s tím? Sama uznáte, že na takový údaj se nedá nijak kloudně odpovědět, protože důvodů, proč někomu není dobře, existují tisíce. Snad si tento můj stesk přečtou také další potenciální tazatelé a než do naší poradny pošlou svůj dotaz, trochu se sami zamyslí nad tím, na co se to vlastně ptají.
Vy ani nepíšete, zda máte či nemáte cukrovku, případně jak dlouho ji máte, zda jste nějak léčená. Jak dlouho vaše bolesti trvají, za jak dlouho přestanou, zda jste neprodělala nějaký úraz, atd., atd.
Tak tedy: při diabetu se nejčastěji vyskytují dva typy bolestí nohou, které souvisejí s diabetem:
1. Může jít o postižení tepen dolních končetin. Svalstvo já díky tomu málo zásobené kyslíkem, a když člověk ujde kus cesty nebo stoupá do schodů, nedostatek kyslíku ve svalech se projeví bolestí, která většinou ustoupí, když si člověk odpočine a objeví se znovu, když zase ujde kus cesty, nebo do dalších pater. Na místě je vyšetření cév, pohmatem, ultrazvukem a často nakonec pomocí rentgenového vyšetření s použitím kontrastní látky do žíly. Často je možné průsvit cév rozšířit, což výrazně pomůže.
2. Při diabetu je častá polyneuropatie. Bolesti s ní spojené jsou často v klidu, jsou pálivé, palčivé, nezávisejí na pohybu. Pomoci může lepší vyrovnání diabetu a dále různé léky, které tento typ bolesti tlumí.
Jinak se nabízí celá řada dalších možností, které ale nesouvisejí přímo s diabetem. I ty je nutno vzít v úvahu, jen nesmíte být tak skoupá na slovo.
Vy v každém případě potřebujete vyšetření dolních končetin. Pokud tedy máte cukrovku, navštivte svého diabetologa a poraďte se s ním.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!