Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

riziko slepoty při diabetu

Datum vložení dotazu: 05.09.2022

Ptá se: Pavel

Dotaz

Dobrý den ,rád bych se dozvěděl, od jaké hodnoty pravidelně měřené hodnoty glykemie se zvyšuje riziko diabet. slepoty.Pokud mám 2h po jídle okolo 9/mmol,raní hodnoty se pohybují okolo 6.5/mmol.Děkuji Pavel M
věk: 56 let výška: 188 cm váha: 97 kg

Odpověď

Dobrý den,

na tuto otázku musím odpovědět obecně. Důležitá je dobrá kompenzace diabetu. Záleží na délce trvání diabetu, na typu diabetu, na kompenzaci diabetu před rokem, nebo před 2 lety, na dodržování dietního a léčebného režimu a celé řadě dalších rizikových faktorů. Přesněji Vám odpoví Váš diabetolog/praktický lékař, který dokáže posoudit jak „dobře“ jste kompenzován. Optimální je vycházet z hodnot získaných ze sensoru nebo inzulínové pumpy.
Rozvoj diabetické retinopatie, která v krajních případech může vyústit ve slepotu, trvá několik let. Důležité jsou oční preventivní prohlídky s cílem zachytit již časná stádia diabetické retinopatie a při přechodu do pokročilých stádií, zahájit včasnou léčbu.
Poznámka redakce: další informace naleznete v podobném dotazu, na který jsme již odpovídali viz https://www.cukrovka.cz/poradna/diabeticka-retinopatie
 

(odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová, Oční klinika dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

171 dotazů

 • Dotaz

  V září 2018 mě byla diagnostikovaná roztroušená skleróza. Byl jsem 4 roky v programu a léčen léky. Nyní jen sledován a žádné léky v součastnosti na RS neberu. Pouze ze zvědavosti jsem asi před měsícem vyzkoušel glukometr u matky /ročník 1956/, která se s cukrovkou léčí /pouze práškama/, a ten mi naměřil dvě hodiny po jídle /chleba s máslem a kafe/ ráno v 10 hodin hodnotu 8 mmol/l. Pořídil jsem si glukometr pro osobní kontrolu a např včera v 18 hod jsem naměřil 11.3 mmol/l taky asi dně hodiny po posledním jídle /kafe a jablečný koláč/. Potom za hodinu 9,3 mmol/l. Ráno na lačno, kolem 6 hod ráno se moje hodnoty pohybují kolem 7 mmol/l s tím že naposledy jím večer kolem 18 hod většinou chleba s něčím. V roce 2018 jsem po diagnóze RS přestal kouřit, změnil co šlo v životním stylu, přestal pracovat noční směny ale taky jsem 13 kilo nabral na součastných 110. Moje otázka tedy zní, jestli se mám v mém případě o cukrovku více zajímat, případně nahlásit obvodnímu lékaři tyto věci a řešit to dále s odborným lékařem. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Milan

  Odpověď

  Zdravím Milane,

  podle vašich výsledků, i když pořízených za nestandardních podmínek, se dá říci, že máte diabetes. Je pravděpodobně dosti závislý na vašem příjmu sacharidů, které ve své dietě zmiňujete dost často, takže jich asi jíte zbytečně příliš. Kromě toho máte nadváhu, a ta je ke všemu ještě nejspíš na vzestupu.

  Dá se říci, že kromě antidiabetických léků je léčba roztroušené sklerózy dost podobná jako nefarmakologická léčba diabetu. Diabetes je navíc nemoc, která při delším trvání vede ke vzniku diabetické polyneuropatie. Kombinace obou onemocnění může být dost nepříznivá, pokud se diabetu nevěnujete patřičně.

  O svých glykémiích byste rozhodně svého lékaře měl informovat, ale také byste si z nich měl odvodit poučení. Měl byste určitě zase těch 10 kg shodit a to jak dietou, tak tělesným pohybem. Obojí bude určitě příznivé i pro roztroušenou sklerózu, protože pohyb podporuje tělesnou kondici a zlepšuje řadu metabolických pochodů v těle. Hrozbou roztroušené sklerózy je omezení hybnosti, a tak bych  udržování tělesné kondice velmi doporučoval.

  Omezení množstvích sacharidů v dietě je pro vás dalším důležitým opatřením. Měl byste si složení potravy prostudovat a začít byste mohl např. vzorovou dietou s 200 g sacharidů, kterou naleznete i na našich stránkách v odkazu https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky a bude si moci sám upravovat celkem zábavným způsobem své stravovací návyky. Naleznete zde i kvalitní vizuální orientaci.

  Myslím, že tato opatření by mohla bezprostředně pomoci, ale možná budou třeba i nějaké léky na diabetes. Měl by vám tedy být vyšetřen glykovaný hemoglobin, který by ukázal, jak je to u vás s glykémiemi z dlouhodobého (několikaměsíčního) pohledu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, opakovaně mi vychází nízká hladina cukru při obděrech krve. Nyní 3,4 nmol/l. Před 2 lety při OGTT byl druhý odběr v hodnotě 2,74. Může se jednat o hypoglykemii? Jak se prosím zjišťuje? Děkuji Kristýna

  Odpověď

  Dobrý den,

  Předpokládám, že nejste diabetik.

  Hypoglykémie je definována u zdravého jedince (bez diabetes mellitus = cukrovky) jako glykémie (hladina cukru v krvi) < 3,3 mmol/l.

  Stanovení by ideálně mělo být ze žilní krve -  což asi u Vás bylo -  pokud se jednalo o klasické odběry ze žíly. Hladina cukru 3,4 mmol/l proto hypoglykémie ještě nemusí být - hlavně, pokud se jednalo o odběr nalačno, na který jste ještě musela dojít. 

  Hypoglykémii často doprovází příznaky. 

  Např.  bušení srdce, změna barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou, neklid, pocit úzkosti, pocit hladu
  - neurologické příznaky:  zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita
  - těžká hypoglykémie může vést až k bezvědomí (to se většinou vztahuje na pacienty s diabetes mellitus, kteří užívají určité skupiny léků, které mnohou způsobit hypoglykémie).

  I u zdravého jedince se může vyskytnout hypoglykémie, pokud u něj bude kombinace nepříjmu stravy (hlavně po delší dobu), velké námahy (aktivity).... Vliv mohou mít samozřejmě i určitá onemocnění.

  Nízká hladina glykémie v oGTT je trochu jiný problém, protože je určité procento lidí, kteří mohou mít při oGTT hypoglykémii. Zjednodušeně: tito jedinci reagují na podání velkého množství jednoduchých cukrů během krátké doby (rychlého vypití roztoky glukózy při oGTT) hodně vysokou tvorbou inzulinu. Tento inzulin, pak může u dobře citlivých jedinců, vést nejen ke snížení hladiny cukru do normy, ale po určité době až k hypoglykémii, protože se nestačí sepnout všechny kontraregulační mechanismy (=  nestihnou se zapnout všechny pochody, které mají hypoglykémii běžně zabránit). Tento stav/reakce nemusí znamenat nějaké onemocnění.

  Zkuste se zamyslet, zda se u Vás někdy vyskytují příznaky hypoglykémie, případně za jakých situací. Pokud byste měla opakované příznaky hypoglykémie, je vhodné to probrat s Vaším praktickým lékařem a dohodnout se na dalším postupu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem téměř dva roky po totální gastrectomii pro adenokarcinom žaludku. V květnu jsem podstoupila thyreodectomii s negativním histologickým nálezem (nodus). Nyní mi endokrinoložka substituuje léčbu Letroxem 125 a 150 mg (střídání obden). Zhruba jednou za 10 - 14 dnů mívám hypoglykemii - poslední měření - 3. Řešila jsem rychlým cukrem. Jsem opocená, třes, tachykardie a vše co k tomu patří. Tento stav mívám po jídle, cca 2 hodiny v dopoledních hodinách. Jím v pravidelných intervalech zhruba co 2 hodiny. Mohlo by se jednat i o Dumping syndrom? Nevím, co s tím. Chodím do práce, jezdím autem, mám obavy. Děkuji 

  Odpověď

  Milá Yvetto, píšete, že jste podstoupila rozsáhlou operaci, při které byl odstraněn celý žaludek. V tomto rozsahu se se operace dnes provádí jen málo kdy, nicméně dochází při ní také k odstranění svěrače při výstupu potravy ze žaludku, který zabraňuje příliš rychlému odchodu nedostatečně před-trávené potravy do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva. Tato potrava je značně zahuštěná (má v sobě vysokou koncentraci iontů a dalších látek) a vyvolává hromadění tekutiny v oblasti dvanáctníku a tenkého střeva na principu nasávání vody do hustého roztoky (tzv. velká osmolarita potravy). To mívá za následek uvolňování různých vasoaktivních látek ze střeva, což spolu s nahromaděním tělesné tekutiny v této oblasti může vést k poklesu krevního tlaku a nevolnosti brzy po jídle. Jak správně uvádíte, říká se tomu dumping syndrom podle toho, že strava příliš rychle je „vyhazována“ čili odváděna do nižších pasáží zažívacího ústrojí. Bývá to spíše brzy po jídle, asi do půl hodiny.

  Existuje také tzv. pozdní „dumping syndrom“, a ten se objevuje spíše později, tak po hodině či po dvou po jídle a bývá vyvolán spíše příliš rychlou stimulací sekrece inzulínu rychlým trávením sacharidů (včetně cukru) a vstřebáváním glukózy do krve. Reakce na tuto rychlou „nálož“ glukózy vede k „přestřelení“ inzulínové reakce. Důsledkem může být následná hypoglykémie, která spolu se střevními příznaky po rychlé pasáži potravy může být velmi nepříjemná.

  Předcházet se tomu dá pomalejším jídlem, rozdělením jídla do menších dávek a vynecháváním volného cukru v potravě. Je dobré omezovat množství sacharidů a raději jíst více vlákniny (v zelenině) a bílkovin. Postupem času se lidé postupně naučí volit vhodnou stravu a střevo se také na novou situaci postupně adaptuje.  Jen výjimečně je nutné zasahovat jiným způsobem než úpravou diety.

  Toto je tedy nejpravděpodobnější vysvětlení vašich obtíží. Nicméně, abych byl precizní, existují i jiné a u vás velmi málo pravděpodobné příčiny hypoglykémií, vycházející např. z povahy vašeho původního onemocnění žaludku. Po těch bych začal pátrat leda v případě, že by se váš stav brzy neupravil po nastudování diety a postupu přijímání potravy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Po 10 denním užívání Forxiga velmi nepříjemné svědění a otok v intimních partiích. Je to normální a ustoupí tento stav nebo se vrátit zpět k původním lékům Januvia

  Odpověď

  Dobrý den,

  Forxiga patří do skupiny léků, které snižují glykémii v krvi, tím že zvyšují vylučování glukózy (jednoduchého cukru) do moče. Cukr mají rádi hlavně kvasinky, ale i některé bakterie. Proto se při užívání této medikace mohou vyskytovat infekty v oblasti genitálu (hlavně zmiňované mykotické=kvasinkové). U mužů jsou to nejčastěji balanitidy (záněty předkožky) u žen pak vaginitidy. Záněty se mohou projevovat svěděním, zarudnutím, případně i mírným otokem. Pokud se zánět vyskytne je vhodné lék alespoň přechodně vysadit, zánět vyřešit -  cestou praktického lékaře či gynekologa (u mužů urologa). Po doléčení stavu je možné lék znovu zkusit (někdy se jedná jen o jednorázový problém). Pokud by se infekce vyskytovala opakovaně, je vhodné kontaktovat Vašeho lékaře a dohodnout se případně na jiné medikaci.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již nějakou dobu mám potíže pravděpodobně s nízkou hladinou krevního cukru, hypoglykémií u nediabetika. Zhruba 2 hod po jídle, ráno před snídání, v čase kdy dlouho nejím tak cítím v těle typické příznaky jako pocit úzkosti/nervozita, podrážděnost, třes+zrychlené bušení srdce (během stresu, nervozity). Tyto příznaky ustoupí po jídle nebo pokud si dám něco sladkého (hroznový cukr, jablko, datle). Byl jsem před týdnem u svého praktického lékaře s tímto a prosbou jak to řešit. Změřil mi hladinu cukru z krve z prstu, řekl že hladina je normální (byl jsem po jídle) a že cukrovka to není. Ptal jsem se jak to řešit, jak to vyléčit ale úplně se k odpovědi neměl, řekl ať pravidelně jím a nosím u sebe nějaký cukr a v případě potřeby si ho vezmu. Po dotazu jestli mě nepošle třeba na diabetologii mi řekl, že tam mi nepomůžou protože tam řeší opačný problém, více cukru v krvi. Nechci to nechat jen tak, protože život s tímto není vůbec pohodlný jelikož si musím pořád něco brát sladkého abych tomu zamezil, ještě k tomu cukr, mám strach z obezity když tohle budu muset dělat zbytek života. Zjišťoval jsem na internetu něco více o tom, a vypadá to že hypoglykémie u nediabetiků je vzácná. Příčinou může být od nemoci/nádoru na slinivce po poruchu tvorby některých hormonů. Chtěl jsem se zeptat jak mám toto řešit? Kam mám jít na vyšetření k nějakým specialistům, kteří dokážou nalézt přičinu hypoglykémie a říct mi co dělat? Děkuji

  Odpověď

  Milý Dominiku, klasicky se uvádějí 3 nezbytné podmínky pro to, aby se lékař zabýval otázkou hypoglykémií u osob, které nemají diabetes a nejsou léčené inzulínem. Dvě podmínky splňujete, ale nutná je i ta třetí, tedy:

  1. Příznaky, které mohou odpovídat hypoglykémii

  2. Ústup obtíží poté, co příslušná osoba sní něco sladkého, nebo se nají

  3. Jasný průkaz nízkých hodnot hladiny krevního cukru

  Vy byste si tedy měl zapůjčit či koupit osobní glukometr, řádně nastudovat způsob jeho použití, správně nastavit čas a datum a poté si opakovaně glykémii změřit. Zejména byste to ale měl učinit ve chvíli, kdy právě pociťujete svoje problémy. Hodnoty byste měl zaznamenat nebo ponechat v paměti přístroje.

  Připomínám, že pro lékaře toto stále nemůže být dostatečný doklad. Je to především důležité pro vás, abyste věděl, zda se skutečně může jednat o hypoglykémie. Lékař potom musí nízké hodnoty ověřit s použitím standardního biochemického přístroje, protože osobní glukometry nejsou primárně určeny k měření glykémií v oblasti normálních hodnot. Lékaři také vědí, že asi 50 % všech hlášených hypoglykémií u jinak zdravých osob jsou buď smýšlené nebo domnělé. Proto na základě vašeho vlastního sledování vás potom může lékař pozvat ke krátkému pobytu v nemocnici, aby vaše stavy mohly být objektivně zhodnoceny. Příčin skutečných hypoglykémií je hodně, ale nejčastěji se jedná o přestřelování regulace glykémií po jídle u velmi štíhlých osob nebo příliš rychlé vyprazdňování žaludku po jídle, kdy glykémie rychle stoupá a tím stimuluje příliš sekreci inzulínu. Dalších příčin je mnoho a je nutno postupovat vylučovací metodou až k závažným příčinám, které ovšem bývají vzácné.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!