Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

obezita, žilky-petechie na dolních končetinách

Datum vložení dotazu: 03.09.2022

Ptá se: Silva

Dotaz

Dobrý den, objevily se mi petechie na dolních končetinách, konkrétně část nártu a postupuje to ke kotnikum a výš. Můj obvodní lékař tvrdí že to je mojí velkou nadváhou a pokud zhubnu obtíže zmizí. Bohužel i kdyz se mi daří hubnout petechie přibývají. Můj lékař to nijak neřeší a já si nevím rady. Můžete prosím poradit ? Děkuji Silva
věk: 24 let výška: 165 cm váha: 110 kg

Odpověď

Milá Silvo, jste značně obézní a přitom velmi mladá, takže opravdu vzniká riziko, že časem povede vaše nadváha k nadměrnému zatížení cév na dolních končetinách, zejména žil a krevních vlásečnic. Proto souhlasím s vaším lékařem, že redukce hmotnosti má pro vás zásadní význam.

Samozřejmě existují ještě jiné příčiny petechií na dolních končetinách, jako jsou např. alergie, autoimunitní onemocnění, dědičná onemocnění cévní stěny apod. To je ale mnohem vzácnější případ a i tak, obezita vznik petechií u nich velmi podporuje.

Možná by vám pomohlo vyvarovat se dlouhému stání (nikoli však chůzi!), nošení vhodných elastických punčoch, které vám doporučí ve zdravotnických potřebách, nebo jemná bandáž elastickým obinadlem, což ovšem zhoršuje nošení elegantní obuvi nebo třeba sukně. Je třeba, aby síla bandáže byla větší dole a postupně se snižovala směrem nahoru. Rozhodně byste neměla mít otoky dolních končetin, čemuž lze předcházet omezení toho stání nebo dlouhodobého sezení, kdy se nohy nepohybují a přitom směřují trvale svisle dolů. To vede k nadměrnému městnání krve v končetinách, kde vzniká zbytečně vysoký tlak v krevních kapilárách, které potom mohou mít trhliny, ze kterých vznikají ty petéchie. Také byste měla omezit příjem soli, která přispívá k otokům. Nohy byste si také měla promazávat vhodným mastným krémem či pleťovým mlékem.

V úvahu také berte případnou nevhodnou obuv, kdy je noha napresovaná do elegantních bot, nebo dokonce do bot s pásky, které nohu stahují a zraňují.

Existují rovněž doplňky stravy, zlepšující pevnost žil a kapilár, které mohou rovněž mírně pomoci. Jedná se např. o Cilkanol, Venoruton, Diozen, Glyvenol a jiné.

Redakční poznámka: další informace naleznete i v předchozím zodpovězeném dotazu naší poradny na podobné téma "Jakou potravinou se dají spravit cévy u diabetika a kuřáka?"

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

113 dotazů

 • Dotaz

  Glucophage 500 xr je možné že by mi zvedal tlak? Miloš

  Odpověď

  Vážený pane Miloši, přeji dobrý večer,

  užívání metforminu nezpůsobuje zvýšení krevního tlaku, naopak díky příznivému vlivu na tělesnou hmotnost, obvod pasu a zlepšení hladiny krevního cukru může způsobit mírné snížení krevního tlaku. Příčina Vašich potíží tak spíše bude mít jiný původ. Mohlo by se jednat o zvýšený příjem soli. Setkal jsem se také s užíváním lékořice, které způsobilo vzestup krevního tlaku. Nejčastěji je však důvodem užívání analgetik jako je ibuprofen nebo paracetamol, které mohou zvýšit krevní tlak, zejména u pacientů, kteří se léčí pro hypertenzi. Nekdy zvýšení krevního tlaku nemusí mít žádnou zjevnou příčinu. Bylo by tedy vhodné poslat seznam všech užívaných léků a doplňků stravy, aby bylo možné odpovědět na Vaší otázku.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám brát léky na cholesterol když je mam3;34 Marie

  Odpověď

  Milá Marie, je mi líto, že jste si nedala trochu víc práce s kladením svého dotazu. Nenapsala jste vůbec, jak jste na tom s cukrovou a zda na ni berete nějaké léky. Uvádíte také nějaké číslo, ale není vůbec jasné, co jste tím myslela. Očekával bych např., že uvedete svoje hladiny cholesterolu. To ovšem předpokládá, že napíšete správně číslo, je-li potřeba tak desetinnou čárku, samozřejmě jednotky měření a především název laboratorní veličino o kterou se jedná.

  Takto musím postupovat čistě intuitivně. Usuzuji tedy takto:

  Vaše hodnota tzv. LDL-cholesterolu je 3, 34 mmol/l.

  Měla byste ovšem ještě napsat, jakou hodnotu máte celkového cholesterolu a tzv. HDL-cholesterolu a dále tzv. triacylglycerolů. Ještě bych také potřeboval vědět, zda jste při měření těchto hodnot již užívala nějaké léky na léčbu zvýšených hodnot cholesterolu či nikoliv.

  Pokud tedy mám pravdu a váš údaj se týká tzv. LDL-cholesterolu (čemuž se někdy lidově říká „zlý cholesterol“ tak:

  • Naměřená hodnota je téměř v normě, nebo jen lehce zvýšená (doporučené hranice normy se stále posouvají k nižším hodnotám).
  • Pokud již užíváte nějaký lék snižující hladinu cholesterolu, doporučuji v léčbě pokračovat. Po vysazení by totiž hladina jistě znovu stoupla.
  • Neužíváte-li dosud žádný lék snižující hladinu cholesterolu, navrhují, abyste nejprve nastudovala pravidla tzv. nízkotučné diety, která zejména má obsahovat co nejméně živočišných tuků. Máte výraznou nadváhu, která kromě diabetu představuje spolu s vysokou hladinou cholesterolu rizikový faktor pro aterosklerózu. Po jednom či dvou měsících diety  by stálo za to vyšetření opakovat. Nedojde-li ke snížení hladiny cholesterolu, nějaký lék byste pravděpodobně měla užívat
  • Léčba léky snižujícími hladinu cholesterolu je při správném kontrolování bezpečná. Přitom bylo dostatečně prokázáno, že hladina cholesterolu výrazně souvisí s výskytem aterosklerózy. U pacientů s diabetem, zejména 2. typu, se proto doporučuje dosahovat doporučených hodnot LDL-cholesterolu, které jsou nyní přísné (pod 3 mmol/l, ale zpravidla se doporučují i hodnoty nižší). Bylo dostatečně prokázáno, že tyto léky snižují výskyt aterosklerotických komplikací (srdce, mozek, končetiny) a prodlužují i život.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mému příteli před dvěma lety diagnostikovali cukrovku I. typu. Píchá si inzulín - Tresiba 48 jednotek a Lyumjev 444. Zároveň se léčí s vysokým krevním tlakem, na něj užívá Concor. Od té doby, co mu byla diagnostikována cukrovka, má problémy s erekcí a možná s tím související mnohem menší chuť na sex, vlastně téměř žádnou. Jeho paní doktorka mu řekla, že se to díky jeho nemoci bohužel stát může a že má tyto věci řešit s psychiatrem. Mě to opravdu trápí, snažím se být trpělivá, ale se sexem opravdu končit nechci a doufám, že se to dá ještě nějak řešit. Ne ale s psychiatrem. Moc děkuji za případné rady. Kristýna

  Odpověď

  Milá Kristýno,

  příčin sníženého zájmu o sex je celá řada. Samozřejmě se na tom podílí celkový zdravotní stav a věk, to je pochopitelné. Váš přítel je ale celkem ještě mladý a jak uvádíte, má diabetes známý 2 roky. Nevím ale, o jaký typ se u něho jedná. Je pravděpodobně léčen 4 dávkami inzulínu a nebere žádná perorální antidialektika, z čehož usuzuji, že jde spíše o diabetes 1. typu. Také vůbec neuvádíte, jak dobře či špatně je jeho diabetes vyrovnaný.

  Je také nutné rozlišovat pojmy "zájem o sex" a "obtíže, při provádění sexuálního styku", tedy u muže nejčastěji problémy s erekcí.

  Snížený zájem je celkem normální pro osoby v pokročilém věku nebo osoby výrazně nemocné. Sám diabetes ale zájem většinou nesnižuje. Potíže s erekcí či dokončením sexuálního aktu mohou nastat při přechodném zhoršení zdravotního stavu, tedy např. v době, kdy diabetes ještě není správně léčen a organismus celkově není v pořádku. To by se ale mělo upravit po zahájení správné léčby, i když následně velmi záleží na tom, jak se pacient sám o sebe stará, sleduje glykémie a umí správně volit dávky potravin a inzulínu.

  Během let trvání diabetu, většinou po mnoha letech, může se vyvinou tzv. diabetická polyneuropatie, která postihuje nejrůznější orgány v lidském těle, tedy také jinak velmi citlivou urogenitální soustavu. Kromě toho, někdy mohou být postiženy i pánevní cévy, které zásobují pohlavní orgány, a i to se může podílet. To je ale méně častý případ, respektive často hraje menší roli. Polyneuropatie samozřejmě vzniká dříve a je horší u osob se špatně vyrovnaným diabetem.

  Konečně, během stárnutí se snižuje sekrece pohlavních hormonů (u mužů testosteronu), což je celkem normální proces, ale může to mít vliv na sexuální apetenci. U některých osob k tomu může docházet dříve a částečně k tomu přispívá i dlouho trvající diabetes.

  Pokud není celkový zdravotní stav vašeho přítele nějak výrazně narušen a diabetes je alespoň "uspokojivě" vyrovnaný, tak si myslím, že opravdu mohou být ve hře faktory psychologické. Může třeba jít o to, že si v něčem úplně nerozumíte, nebo má váš přítel z něčeho obavy, případně se přímo bojí, že bude při sexuálním aktu neúspěšný, a tak se mu raději vyhýbá. Pokud by ale o sex měl zájem, měli byste o tom spolu mluvit. Vy byste mu sama mohla v mnohém vyjít vstříc, nějak mu pomoci a dodat mu sebedůvěru. Pomoci by mohly i léky, které jsou nyní dostupné a zlepšují erekci, případně nějaké pomůcky.

  Já zejména doporučuji, abyste se o tom spolu dohodli. Pokud bude přítel souhlasit, bylo by nejlepší, kdyby se objednal do sexuální poradny (třeba i s vámi, pokud byste to dokázali). S sebou by ale měl mít výsledky vyšetření od svého diabetologa nebo internisty, který by popsal jeho zdravotní stav a kvalitu vyrovnání diabetu, aby sexuolog mohl vyloučit poruchu v této oblasti.

  Sexuolog by posoudil, do jaké míry se na problému podílejí faktory psychologické nebo jiné a dovedl by poradit a pomoci. Mohl by také vyšetřit hladinu testosteronu a v případě potřeby doporučit jeho podávání v léčebném přípravku. Kromě běžných léků typu viagra ale by mohl postupně navrhnout i jinou léčbu, která je dnes dostupná.

  Když se ale s přítelem nedokážete o tom dohodnout, tak to bude trochu problém. Mohla byste sama vyzkoušet svoji vstřícnost a pochopení, ale pokud by to nešlo a dál nefungovalo, tak byste se musela rozhodnout, jak to budete dál snášet.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, syn 10 let, DM1 od 04/21, v poslední dny běhá v noci na malou i 2x. Pokud má vyšší glykemie nebo dokrm v případě hypo, tak tomu rozumím, ale např dnes v noci glykemie kolem 5 a stejně byl a čural docela dost. Velkou kontrolu měl včetně velkých odběrů krve a moči v 05/22 a vše bylo v pořádku. Glykovaný hemoglobin 47. Můžete mi prosím poradit, jaká by mohla být příčina? Michaela

  Odpověď

  Milá Michaelo, zcela nejpravděpodobnější je prosté vysvětlení, že váš syn hodně pije ve večerních hodinách a potom v noci musí chodit čůrat. Zda náhodou nemá během noci vysoké glykémie by ukázalo měření kontinuálním senzorem (který pokud nemá, tak by jej časem měl mít) nebo jen prosté vyšetření ranní moči na přítomnost cukru.

  Velké močení se ale vyskytuje až při glykémiích hodně zvýšených, rozhodně nad 10, ale spíše nad 15 mmol/l.

  Samozřejmě existují i jiné příčiny, jako např. močová infekce. Já si ale myslím, že pokud ho to příliš neobtěžuje, ať s tím nedělá nic, či případně omezí pití po 7 hodině večer.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den ,rád bych se dozvěděl, od jaké hodnoty pravidelně měřené hodnoty glykemie se zvyšuje riziko diabet. slepoty.Pokud mám 2h po jídle okolo 9/mmol,raní hodnoty se pohybují okolo 6.5/mmol.Děkuji Pavel M

  Odpověď

  Dobrý den,

  na tuto otázku musím odpovědět obecně. Důležitá je dobrá kompenzace diabetu. Záleží na délce trvání diabetu, na typu diabetu, na kompenzaci diabetu před rokem, nebo před 2 lety, na dodržování dietního a léčebného režimu a celé řadě dalších rizikových faktorů. Přesněji Vám odpoví Váš diabetolog/praktický lékař, který dokáže posoudit jak „dobře“ jste kompenzován. Optimální je vycházet z hodnot získaných ze sensoru nebo inzulínové pumpy.
  Rozvoj diabetické retinopatie, která v krajních případech může vyústit ve slepotu, trvá několik let. Důležité jsou oční preventivní prohlídky s cílem zachytit již časná stádia diabetické retinopatie a při přechodu do pokročilých stádií, zahájit včasnou léčbu.
  Poznámka redakce: další informace naleznete v podobném dotazu, na který jsme již odpovídali viz https://www.cukrovka.cz/poradna/diabeticka-retinopatie
   

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!