Poradna

ranní glykémie

Ptá se: Stanislav

Dotaz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám ranní glykemii 8,3. Je to hodně, či je to ještě v normě. Jsem diabetik 2.stupně na dietě, děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den přeji, hodnota 8,3 mmol/l nalačno není optimální (v ideálním případě je dobré mít ranní glykémie v rozmezí 4-6 mmol/l), pokud se takovéto hodnoty u Vás vyskytují opakovaně, byla by pravděpodobně žádoucí farmakologická léčba, pokud jste diabetik 2. typu tak nejspíše ve formě tabletové.

(v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Dobrý den, mám diagnostikovanou cukrovku 2. typu s hodnotou dlouhého cukru 48. Jsem stále velmi unavená a chybí mi energie a chuť do čehokoliv se pustit, mám velkou zahradu a ta na moje chutě zda pracovat či ne není zvědavá, zakoupila jsem si tedy hořčík, dočetla jsem se, že odbourá únavu-Magnesium 400 stiks jsem použila 2x, ale do půl hodiny jsem byla tak unavená, že jsem si musela lehnout, tedy pro mne účinek opačný. Prosím o radu, co mám tedy užívat. Začala jsem tedprve před týdnem striktně dodržovat dietu, sladím Diachromem, je mi 62 let a energie jsem měla vždy na rozdávání, mám nadváhu 170/106 kg a vysoký tlak. Chtěla bych být zase plná elánu a chuti do života, starám se o manžela, který po chemoterapii trpí těžkou polyneuropatií, takže i pro něj potřebuji velkou dávku energie, jelikož je odkázán na invalidní vozík, ale cvičíme a už jsme použili i berle. Moc děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Vážená paní Aleno, důvodů, proč se člověk může cítit nepřiměřeně unavený, je mnoho. Jednou z příčin může být nevyrovnaný diabetes. Nedostatek inzulínu v těle vede k nedostatečné tvorbě energie, kterou tělo potřebuje, a samotná vysoká glykémie může způsobit pocit únavy a ztrátu tekutin a některých iontů, jako např. hořčíku.

  Vy ale píšete, že váš "dlouhý cukr", předpokládám glykovaný hemoglobin, je 48 mmol/mol, a to je celkem přijatelná hodnota svědčící proti nevyrovnanému diabetu. Myslím si tedy, že příčina vaší únavy spočívá v něčem jiném. Může to být na prvním místě obezita, kterou sama uvádíte. Ale protože jste ještě nedávno byla mnohem aktivnější, tak ani toto k vysvětlení nestačí.

  Doporučuji vám, abyste navštívila vašeho obvodního lékaře a požadala jej o kontrolní vyšetření. Kromně úpravy krevního tlaku a vysvětlení redukční diety by bylo dobré, kdyby vám lékař provedl laboratorní vyšetření, které by mělo zahrnovat alespoň: krevní obraz, základní vyšetření moče, CRP (orientační ukazatel zánětu), kreatinin (ukazatel funkce ledvin), základní jaterní enzymy a dále ionty, jako jsou sodík, hořčík, draslík, chloridy a vápník a dále cholesterol a triacylglyceroly. Měla byste podstoupit i EKG. Ve vašem věku je také vhodné podstoupit kontrolní vyšetření tlustého střeva (kolonoskopii), pokud jste na něm již nebyla. To může odhalit zkryté krvácení, které může působit chudokrevnost a únavu. Měla byste také absolvovat gynekologickou kontrolu.

  Užívání hořčíku většinou neškodí, ale pomáhat může jen v případě, že je ho v těle nedostatek. Pokud ho je v těle dostatek, jeho užívání únavu nezlepší.

  Protože potřebujete být kvůli manželovi a zahradě opět fit, neměla byste nic odkládat a objednat se na vyšetření.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Ráda bych znala odpověď pro naše sestry na dialyzačních střediscích na otázku:

  Musí se vracet krytky / čepičky od jehel zpět na hrot jehly nebo stačí víčko od pera. Jde nám o to, že u sester již došlo k poranění o hrot jehly a my se domníváme, že dávat kryt na jehlu zpět není správné.

  Velmi děkuji Kristýna

  Odpověď

  Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Jehly pro inzulínová pera jsou oficiálně určena k jednomu použití a podle výrobce by se měly vždy po použití vyměnit. Tedy pouze toto doporučení může dát lékař na podobný dotaz. Nejjednodušší by bylo použít inzulínovou stříkačku i s jehlou na jedno použití, nabrat inzulín z ampulky a poté stříkačku vyhodit.

  Variantou je, že pacient má svoje inzulínové pero. To může být použito jen pro tohoto pacienta. Pokud si ve zdravotnickém zařízení nemůže inzulín aplikovat sám, může ho aplikovat sestra s jeho perem a použít k tomu novou jehlu, kterou poté vyhodí. Tenkou krytku znovu vůbec nenasazuje, mohla by se poranit.

  V praxi se ovšem jehly do per používají opakovaně. Řada pacientů si aplikuje inzulín 4x i vícekrát denně, ale pojišťovna hradí na jeden rok jen 200 jehel. Kromě toho, výměna jehla je poměrně zdržující a evidentně zbytečná. Pacienti je tedy „na vlastní nebezpečí“ používají opakovaně, a to do otupení či zahnutí, většinou 3 – 10x. Postupují při tom tak, že po použití na jehlu nasadí opět tenkou originální krytku. Ta jde nasadit poměrně obtížně (asi to tak výrobci dělají schválně, aby to šlo špatně). Potom nasadí krytku celého pera. Někdy jim to jde obtížně a může se stát, že se jehly dotknou rukou, výjimečně se píchnou do prstu. Je na jejich rozhodnutí, zda jehlu pak zahodí, nebo to ignorují. Pacient si má aplikovat inzulín v hygienickém prostředí a mýt si ruce. V praxi se komplikace s tímto postupem prakticky nevyskytují.

  Když se jehla vyměňuje, má se postupovat tak, že se stará jehla z pera odšroubuje. Nejlépe k tomu slouží široká krytka, kterou si pacient schoval od minulé výměny jehly. Odšroubuje starou jehlu s pomocí staré krytky a zahodí obojí. Krytka je široká, postup je bezpečný. Potom opět s pomocí nové široké krytky našroubuje novou jehlu, která je navíc kryta ještě tenkou krytkou.

  Pro použití v nemocnici připadají v úvahu tyto postupy:

  1. Pacient si sám pod dohledem sestry aplikuje inzulín svým perem. Na vlastní nebezpečí si případně nevymění jehlu a ponechá ji nasazenou pro příště. Sám nasadí tenkou krytku a nasadí velký kryt pera.
  2. Pacient není schopen si sám píchnout inzulín, ale má vlastní pero a vlastní jehly. On sám nebo sestra nastaví potřebnou dávku inzulínu, on sám odstraní tenkou krytku a sestra mu aplikuje inzulín. On sám pak znovu nasadí tenkou krytku a kryt pera, případně jehlu vymění.  Pokud to neumí, musí sestra použít novou jehlu a bezpečně ji nasadit (i s velkou krytkou).
  3. Pacient není schopen se starat o aplikaci svého inzulínu. Sestra nabere potřebné množství inzulínu do stříkačky na jedno použití a standardně jej aplikuje.

  Dialyzační prostředí je možno považovat za potenciálně infekční. V rámci ochrany pacienta i personálu a to i z hlediska právního doporučuji 3. postup za nejvhodnější. Je-li pacient samostatný, připadá v úvahu postup 1., ale pacient musí být sám zodpovědný za dodržování správného postupu.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám dotaz: Mám 17 let velmi lehkou cukrovku na dietě, bohužel zapříčinila začínající polyneuropatii nohou, zjištěna před 14 dny. Chtěl bych se jednou provždy zbavit této nemoci pomocí bariatrické operace. Nastane zlepšení i u té polyneuropatie, když by se odstranila příčina? Děkuji za odpověď. Lubomír

  Odpověď

  Milý Lubomíre, diabetická neuropatie je nejčastější dlouhodobou komplikací diabetu. Její příčinou je dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru, která vede k poruše metabolismu v nervové tkáni. Dochází k porušenému vedení nervových vzruchů a nakonec i k zániku nervových vláken. Nervové buňky mají omezenou regenerační schopnost. Když se glykémie upraví, vzniká možnost, aby se funkce zachovaných nervů zlepšila, ale zaniklé nervové buňky se obnovují jen minimálně a jen v některých oblastech.

  Diabetická neruopatie nevzniká náhle a často se vyvíjí již dlouho předem, než je diabetes zjištěn. Existuje mnoho forem, ale nejčastější jsou poruchy citlivosti zejména na dolních končetinách, ploskách a a prstech. Je to tím, že nervová vlákna jsou zde nejdelší. Později se může přidat i porucha hybnosti, určitá nemotornost nohou a špatné udržování správné polohy při stoji a při chůzi. Zároveň udávají mnozí pacienti poctity mravenčení, brnění či přímo bolesti, které vycházejí z postižených nervů. Tyto bolesti obtěžují zvláště v noci, kdy je člověk v klidnu a jeho pozornost není upřena jiným směrem. Tyto obtíže se většinou v časnějších stádiích dají vydržet a existují léky, které je tlumí. Důležité je ale vědět, že citlivost na nohách je snížená, takže je možné si nevšimnout, když například vzniká otlak od boty či nějaké poranění. To pak může mít závažné důsledky, protože včas neléčené poranění se může infikovat a šířit.

  Podle toho, co popisujete, jste si pravděpodobně u lékaře stěžoval na některou z výše uvedených obtíží. Protože máte diabetes, váš lékař správně usoudil, že se nejspíš jedná o projevy diatické polyneuropatie, vyšetřil vám kožní citlivost a možná citlivost vůči vibracím  pomocí vibrující ladičky nebo elektrického zařízení. Ještě podrobnější výsledek může poskytnout elektromyografie, která zkoumá rychlost vedení v nervech na končetinách, a to jak v nervech pro citlivost, tak i v nervech, kterými putují pohybové stimuly do svalů. Toto vyšetření je velmi citlivé a po 17letém trvání diabetu je možné detekovat odchylky téměř u všech pacientů. 

  Pokud by se v důsledku výborného vyrovnání diabetu podařilo dosahovat normálních či téměř normálních glykémií, mohla by se funkce postižených nervů zlepšit. Zejména by však nepokračovalo zhoršování. U těžkých forem, kdy je citlivost již závažně porušena, není výrazná úprava již možná. Mohou se zlepšit subjektivní příznaky a může se zlepšit funkce nervů, které zůstaly zachované. 

  Pomocí baritatrické chirurgie se u většiny pacientů s diabetem, kteří dodržují doporučený režim, zlepší vyrovnání diabetu či u lehčích forem diabetes dokonce zcela vymizí. Lehčí formy neuropatie by rovněž mohly pomalu ustupovat. Zázraky však od bariatrické léčby nemůžete čekat. Hlavní bude, když zhubnete, budete tím pádem méně zatěžovat srdce a cévy, a i pro dolní končetiny a klouby bude příznivé, že na ně bude vyvíjen menší tlak.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám stále vysoké hodnoty dlouhého cukru. Pořád ale nevím, co to je a jaké hodnoty mám vlastně mít a jak to ovlivnit? Teď jsem měla 86. Dagmar

  Odpověď

  Milá Dagmar, „dlouhý cukr“ je pojem, který většinou užívají pacienti pro označení odborného termínu „glykovaný hemoglobin“ nebo zkratkou „HbAc“.

  Pro pochopení je třeba vědět, že v krvi kolují červené krvinky, které obsahují krevní barvivo „hemoglobin“. Toto barvivo je důležité pro zásobování těla kyslíkem. Kyslík se na toto barvivo navazuje a spolu s krví se dostává do tkání, kde se uvolňuje a slouží k látkové přeměně. Červené krvinky se v těle tvoří neustále nové. Žijí asi 3-4 měsíce a potom se zcela rozkládají. To znamená, že během průměrně 3 měsíců se červené krvinky v těle zcela vymění.

  Dále byste měla vědět, že krevní cukr se v těle navazuje na bílkoviny. Hemoglobin v červených krvinkách je také bílkovina a i na ni se cukr navazuje. Čím jsou hladiny cukru v krvi vyšší, tím větší množstvi cukru se na hemoglobin váže. Hemoglobin s navázaným cukrem se nazývá glykovaný hemoglobin, neboli HbA1c. Čím jsou glykémie vyšší-horší, tím více je v krvinkách glykovaného hemoglobinu. A nyní to důležité: červené krvinky žijí tedy průměrně jen 3 měsíce. To znamená, že se pořád tvoří krvinky nové, ale jejich hemoglobin ještě není glykovaný. Glykuje se až v průběhu života krvinky. Hodnoty HbA1c vyjadřujeme v procentech jako množství glykovaného hemoglobinu z celkového hemoglobinu v krvi. v České republice se procenta již nepoužívají, přepočítavají se na jednotky mmol/mol. Přepočet je jednoduchý, mmol/mol je desetinásobek původních procentuálních hodnot. Například je-li hodnota glykosilovaného hemoglobinu 86, v procentech by to bylo 8,6 %.

  To se právě lékařům hodí ke sledování, jak byl diabetes „průměrně“ vyrovnaný v posledních 3 měsících. U osob, které mají glykémie v normálním rozmezí na lačno i po jídle po celou dobu, je hodnota glykovaného hemoglobinu v normálním rozmezí, a to činí maximálně 42 mmol/mol. Pokud někdo má takovýto výsledek, nebo nižší, znamená to, že jeho glykémie se v posledních 3 měsících pohybovaly v normě nebo téměř v normě.

  Pacienti s diabetem mají ale často hodnoty glykémie zvýšené. Někdy málo, jindy hodně, podle toho, jak dobře jsou léčeni a jak jsou schopni dodržovat doporučený režim a dietu. Obecně platí, že čím je hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší, tím horší byly glykémie v poslední době.

  Hodnoty do 47 mmol/mol považujeme u diabetiků za vynikající.

  Hodnoty do 53 mmol/mol považujeme u diabetiků za dobré.

  Hodnoty mezi 53 a 79 mmol/mol ukazují na špatné vyrovnání diabetu a hodnoty nad 80 za velmi špatné. Jsou ale i takoví borci, kteří mají hodnoty 110, 120 nebo dokonce 130 mmol/mol. Pokud zjistíme hodnoty vysoké, nedokáže nás pacient přesvědčit, že měl diabetes dobře vyrovnaný, kdyby nám ukázal svoje denní záznamy s krásnými glykémiemi.

  Vaše hodnota „dlouhého cukru“ 86 tedy znamená, že nemáte dobře vyrovnaný diabetes a že je potřeba udělat něco pro zlepšení.

  Další informace na toto téma naleznete v rubrice TAJEMSTVÍ ORDINACE.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, Lenka. Má magnetoterapie účinek na cukrovku 2. typu? Dalo by se to tím vyléčit, mám cukrovku teprve 6 týdnů. Náhodou mi jí našli, měla jsem cukr 20. Beru Siofor 2 x denně a píchám si inzulín večer 22 j. Levemiru. Děkuji.

  Odpověď

  Magnetoterapie představuje využití magnetického pole různého typu v praxi pro léčebné a regenerační účinky. Mimo jiné tedy působí na regeneraci buněk a zlepšuje hojení ran. Diabetes 2. typu patří mezi onemocnění, pro které je typická porucha citlivosti na inzulin respektive se jedná o poruchu jeho vylučování. Léčba spočívá v úpravě životního stylu, redukci hmotnosti, přiměřené pohybové aktivitě. Pokud dietní opatření a změna životního stylu nezlepší glykémii, přistupujeme k léčbě medikamenty. Ve Vašem případě je to inzulin  a metformin (Siofor). Jejich kombinace zajistí, že Vaše glykémie na lačno bude v optimálních hodnotách a že během dne budou výkyvy glykémie menší. Pouze magnetoterapií cukrovku tedy vyléčit nelze. U pacientů s chronickými komplikacemi cukrovky například diabetickou nohou je však možné magnetoterapii úspěšně aplikovat ke zlepšení hojení chronických ran, nebo pro zlepšení prokrvení končetin.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!