Poradna

Ranní glykémie

Ptá se: Stanislav

Dotaz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám ranní glykemii 8,3. Je to hodně, či je to ještě v normě. Jsem diabetik 2.stupně na dietě, děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den přeji, hodnota 8,3 mmol/l nalačno není optimální (v ideálním případě je dobré mít ranní glykémie v rozmezí 4-6 mmol/l), pokud se takovéto hodnoty u Vás vyskytují opakovaně, byla by pravděpodobně žádoucí farmakologická léčba, pokud jste diabetik 2. typu tak nejspíše ve formě tabletové.

(v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 17 let léčen převážně na dietě, až nyní cca. 6 měsíců na 1 x prášku Glukophage.. Mám výšku:181 cm a 102 kg. Sportuji. Chtěl bych se poradit o lečbě pomocí bariatrie. Zajímá mě hlavně: Kdy se implatuje do těla, resp. do střeva tenký rukáv, který se po roce opět vyndá. Píše o tom článek prof. Svačina. Tato operace se platí? Nebo na lze dosáhnout přes pojišťovnu? Dále by mne zajímalo obecně nejúčinější operace na diabet. Musím Vám ještě sdělit, že Mi je 60 let, a mám enormní zájem se této nemoci zbavit, nebo ji alespoň "normalizovat" do přijatelných mezí. A poslední dotaz: Začínám mít pálení v nohách (v jedné) hlavně ve dne, v noci zatím vůbec. Byl jsem v dubnu na EMG a zatím normální nalez. Přesto to bude otázka času. Je možné kdyby se pomocí bariatricke operace srovnala hladina cukru, že by to nemělo další devastující vliv na cévy, nervy? Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den vážený pane Lubomíre, děkujeme za dotaz, dovoluji si Vám místo odpovědi poslat dva odkazy, které snad zodpoví Vaše otázky:

  1. je stránka VZP, která popisuje podmínky úhrady bariatrické operace zdravotní pojišťovnou

  https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/vzp-hradi-operace-ktere-pomohou-lidem-zhubnout-musi-k-nim-byt-ale-vazny-duvod

  2. je stránka Obezitologické společnosti, kde jsou uvedena centra provádějící tyto výkony, na které se lze obrátit pro detailnější informace

  http://www.obesitas.cz/?pg=pracoviste

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příčiny vzniku angiosklerozy na očním pozadí. Jsem diabetička 2. typu léčena sioforem dva roky, při kontrolách TK v normě, cholesterol 5,2, při očním vyšetření mi byla zjištěna angioskleroza očních cév I-II gr a doporučena kompenzace tlaku a cholesterolu, ovšem při měření TK mám do hodnoty 130/80, takže nerozumím co způsobilo nález na očním pozadí, jestli je angioskleroza zapříčiněna zvýšeným TK a ten mám v normě, děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Kornatění tepen (angioskleróza) je závažné degenerativní, dlouhodobě probíhající onemocnění, způsobené ukládáním tzv. aterogeních látek, především lipidů, sacharidů, krevních buněk, fibrózních tkání a vápníku, ve stěně tepny. Proces probíhá po mnoho let. Mezi rizikové faktory rozvoje angiosclerózy patří zvýšený krevní tlak a diabetes mellitus.

  Změny na cévách mohou stanovení diagnózy arteriální hypertenze předcházet.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetička II typu léčena Sioforem dva roky. Nyni mi na očním pozadí byla zjištěna angioskleróza I-II gr, Tk mám 135/85, je možné, že už při těchto hodnotách došlo ke změně na cévách? Cholesterol mám 5,2. Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Arteriální hypertenze je chronické onemocnění zpočátku s němým průběhem. Dlouhodobé zvýšení krevního tlaku, pokud není systematicky a správně léčeno, vede k urychlení kornatění cév (angioskleróza). Cévní změny viditelné při vyšetření očního pozadí jsou obvykle patrné již v okamžiku stanovení diagnózy arteriální hypertenze. Oční lékař může být první, kdo vysloví podezření na zvýšení krevního tlaku nebo nedostatečně léčenou arteriální hypertenzi pro patrné změny na očním pozadí.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám cukrovku 2.typu 17 let.Užívám léky.Hodnoty mám 6.1 na lačno, po jídle max. do 8,Hb1c 55.Stačí léky nebo mám už mít inzulin.

  Odpověď

  Dotaz obsahuje málo informací k rozhodnutí o způsobu léčby. Hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c obecně již není v požadovaných rozmezích (do 53 mmol/mol). Vyšší hodnoty <60 mmol/mol je možné považovat za uspokojivé pouze u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Dále v dotazu není uvedeno, zda má nemocný pozdní diabetické komplikace a jaké perorální antidiabetika (PAD, léky na cukrovku) užívá. Inzulin se obvykle přidává k monoterapii či ke kombinaci PAD, ale zpravidla se doporučuje léčba inzulinem tehdy, pokud není uspokojivá kompenzace při dvojkombinaci či trojkombinaci PAD. Někdy stačí ke zlepšení kompenzace úprava diety a fyzické zátěže. Jistě dobře poradí ošetřující diabetologický tým, který má o pacientovi s diabetem všechny informace.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Alena Adamíková, Ph.D. koordinátorka Diabetologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a.s., Zlín)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!