Poradna

bílý jazyk a pocit pálení na něm

Datum vložení dotazu: 04.06.2020

Ptá se: Stanislav

Dotaz

MÍSTY MÁM BÍLÝ JAZYK KTERÝ SE LOUPE A POD JE ČERVENÝ ČÍ TO JE A PÁLÍ. Stanislav
výška: 171 cm váha: 105 kg

Odpověď

Milý Stanislave, na tento dotaz vám mohu jen těžko odpovědět. Ostatně, podobá se velmi podobnému dotazu, na který jsem v tomto portálu již odpovídal, viz moje odpověď panu Adamovi "sucho v krku a povlak na jazyku".

Jazyk může být povleklý z důvodu, že někdo málo pije, či případně si tvoří málo slin. U pacientů s diabetem může jít někdy o projev kvasinkové infekce, což se dá léčit lepším vyrovnáním diabetu a protikvasinkovými léky. Jazyk také někdy značně pálí u osob s nedostatkem železa, či některých vitamínů, zejména vitamínu B12. Příčinou může být také používání příliš koncentrované ústní vody.

Jinak ale stav jazyka někdy odráží celkový zdravotní stav určité osoby. Když se tedy nezjistí běžná příčina, je vhodné celkové vyšetření lékařem. Ten také může zkontrolovat váš krevní  obraz, hladinu železa a jeho zásobních látek, případně hladinu vitaminu B12, pokud by měl podezření na jeho nedostatek.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

485 dotazů

 • Dotaz

  Z blbosti jsem si vzal na snídani dva chleby s medem a šel na preventivní kontrolu. Glukóza v seru po jídle byla na úrovni 2,7. Ostatní hodnoty ok. S čím by to mohlo souviset? Diabetes nemám. Vladimír

  Odpověď

  Milý Vladimíre, opravdu to nebyl dobrý nápad dát si vydatnou snídani před kontrolním biochemickým vyšetřením. Výsledky se posuzují s ohledem na stav u zdravých osob (přičemž normální hodnoty zpravidla odpovídají tomu, co se zjišťuje u 95-97 % z nich). Podmínkou je ale, aby to bylo za standardních podmínek. To se týká zejména vyšetření krevních tuků (lipidů). Za nestandardních podmínek je vyšetření v podstatě bezcenné.

  Glykémie po sacharidovém jídle (ve vašem případě odhaduji, že se jednalo tak o 100 g sacharidů) zpravidla stoupá. Nikoliv však příliš a brzy se vrací k normálním hodnotám. Někdy se ale stává, že někdo na stimulaci takovou vydatnou potravou reaguje tím, že sekrece inzulínu do určité míry přestřelí a hodnoty jsou pak na chvíli podnormální.

  Vaše hodnota 2,7 mmol/l je ale už dost nízká, dokonce bych očekával, že budete mít určité příznaky hypoglykémie.

  Napadají mě ve vašem případě 2 možnosti, respektive 3:

  1. Opravdu vaše regulace glykémie přestřelila. U někoho to může znamenat poruchu, zvláště když se to opakuje, a to i při menším sacharidovém jídle.

  2. Jedná se o laboratorní chybu

  3. Jde o kombinaci obojího. Měl jste asi hodnotu opravdu nízkou, ale ne zase tolik. To já osobně považuji za nejpravděpodobnější.

  Myslím, že pokud nemíváte zvláštní obtíže, nemusíte se tím až do příští preventivní kontroly zabývat. Příště ale přijďte k odběru na lačno od večera.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Měl jsem při kontrole zvýšený cukr 6,8 na lačno

  Odpověď

  Milý Radime, přestože váš příspěvek není ukončen žádným otazníkem, ale jedná se o suché konstatování, tak abych vás nezklamal, pokusím se uhodnout, na co jste se chtěl zeptat a stručně odpovím.

  Zřejmě diabetes dosud nemáte nebo jste o tom alespoň nebyl dosud informován, a nyní vám při nějaké kontrole, asi preventivní, zjistili glykémii  6,8 mmol/l. Neuvádíte ani, zda se jednalo o vyšetření nalačno po předchozím půstu od večera, či o hodnotu náhodnou  zjišťovanou v průběhu dne.

  Pokud tedy šlo o hodnotu na lačno, měřenou v profesionální laboratoři, máte pravděpodobně poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. Normální hodnota je do 5,6 mmol/l a při výsledku nad 7 mluvíme již o diabetu. Vyšetření je ale zpravidla nutné alespoň jednou zopakovat, abychom vyloučili náhodné vlivy.

  Doporučuji vám tedy vypavit se ještě na jednu kontrolu, zaručeně na lačno ráno. Podle výsledku pak může být navržen další postup. Již nyní je ale zjevné, že máte nadváhu a hodnotu glykémie zvýšenou. V každém případě bude tedy pro vás vhodná konzultace s lékařem. Měl byste posoudit svůj jídelní a pohybový režim a v případě zájmu získat další informace také na našich stránkách, kde se diagnostice porušené glukózové tolerance a diabetu dost věnujeme a uvádíme také doporučená opatření pro takové případy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímalo by mne jaké jsou hodnoty glykémie po půl hodině. Mám cukrovku II. Typu a při měření půl hodiny po jídle mám hodnoty od 8-10. Hodinu po jídle do 7,5 a dvě hodiny po jídle do 6. Taky by mne zajímalo zda je to v pořádku nebo více dodržovat dietu. Děkjji zamodpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  bojím se, že není přesně stanovena cílová hodnota glykémie půl hodiny po jídle u dospělého diabetika. Záleží totiž i na tom, jaká glykémie byla před samotným jídlem. 

  Pokud mluvíme o hodnotách po jídle používá se u diabetiků spíše glykémie 2 hodiny po jídle. Zatímco u nediabetiků máme nejvyšší hodnoty do 1hodiny po jídle, u diabetiků je vzestup glykémie často prodloužen, proto byl zvolen tento čas.

  Česká diabetologická společnost uvádí ve svých doporučeních cílovou glykémii 2 hodiny po jídle mezi 5-7,5 mmol/l (cílové glykémie jsou ale často stanoveny individuálně ošetřujícím diabetologem). Tato glykémie je ovlivněna i hodnotou před jídlem (jak již zmiňuji výše). Glykémie 2 hodiny po jídle by neměla narůst o více než 2 mmol/l oproti hodnotám glykémie před daným jídlem. 

  Z uvedených hodnot je vidět, že Vaše tělo zatím reaguje rychle na vzestup glykémie a je schopno ji korigovat (pokud tedy neaplikujete inzulin :o)

  Samozřejmě dietní režim a pravidelný pohyb přispívají ke zlepšení kompenzace. U diabetiků 2. typu bych většinou doporučila i redukci hmotnosti, což ale podle Vaší výšky a váhy nebude potřeba.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, před 10 lety jsem měla těhotenskou cukrovku a chodila na diabetologii, tedy pro upřesnění, měla jsem zvýšený pouze cukr v moči nikoliv v krvi, byla jsem sledována, ale od porodu už jsem diabetologii nenavštívila. Poslední rok či dva mám neustále pocit žízně, často trpím na závratě a chodím velmi často na záchod, někdy i v noci a to se snažím večer moc nepít. Koupila jsem si glukometr a měřím se na lačno, hodinu po jídle, i dvě hodiny po jídle. Ráno na lačno mi většinou cukr vychází kolem 5, ale 2 hodiny po jídle mám i kolem 8. Záleží tedy asi i co jím, někdy mám po jídle cukr nižší. Chci se zeptat, zda se může jednat o cukrovku. Zjistila jsem, že pokud se najím a dvě hodiny po jídle jenom sedím, cukr mám opravdu vysoký, ale jakmile mám trochu pohyb, je cukr nižší. Do kolika může být cukr během dne, myslím tím třeba 4 hodiny po jídle, prostě při náhodném měření? Moc díky za informaci. S pozdravem

  Odpověď

  Diagnózu diabetu provádíme odběrem krve ze žíly (tedy v laboratoři), kdy je větší přesnost měření. O cukrovku se jedná, pokud je glykémie více než 2x (v různé dny měřeno nalačno) větší nebo rovna 7 mmol/l nebo kdykoliv během dne větší nebo rovna 11,1mmol/l. Pokud je hodnota nalačno hraniční (tedy 5,6-6,9 mmol/l) provádíme tzv. oGTT, zátěžový test. O cukrovku se jedná, pokud je 2 hodiny po zátěži glukózou glykémie větší nebo rovna 11,1 mmol/l.

  Pokud měříte glukometrem, je přítomna větší nepřesnost měření, ale obvykle platí, že za 1 hodinu po jídle by měla být glykémie do 8 mmol/l. Jestli naměříte kdykoliv během dne nad 11,1 mmol/l je velká pravděpodobnost, že se jedná o cukrovku a měla byste navštívit diabetologickou ambulanci. Pro dobré výsledky je totiž velmi důležité začít léčbu včas.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, kontaktuji Vás kvůli mamce, která má diabetes 2. typu. Byl jí diagnostikován v roce 2009 a do letošního jara chodila k původní diabetoložce, která ji pouze předepisovala léky na snížení krevního cukru. Cukrovka se jí před několika měsíci zhoršila na hodnoty 18 - 20. Tak jí byl přidán inzulín večer. Na nátlak rodiny se mamka přehlásila na diabetologii na klinice Restrial v Brně, protože by potřebovala edukaci. A to jak píšete, jednak o cukrovce, ale i výživové poradenství. Bohužel ani v Restrialu neproběhla žádná edukace a k dietní sestře je mamka objednaná za 2 měsíce. Proto bych Vás chtěla poprosit o kontakt na diabetologii v Brně, kde edukaci opravdu podle Vašeho doporučení provádí. Mamka by chtěla svůj životní styl změnit, ale nedaří se jí najít pomocnou ruku. Děkuju za Vaši odpověď

  Odpověď

  na stránkách diabetologické společnosti je seznam edukačních pracovišť: 

  https://www.diab.cz/seznam-edukacnich-pracovist-a-kontakty

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!