Poradna

Obecné

431 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Mám zvýšenou hodnotu cukru na 6,8 mmol/l. Je to hodně nebo to může být přechodný stav, kdy je možno cukrovku ještě zažehnat dietou?
  věk: 63 let výška: 178 cm váha: 99 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  pokud byl odběr cukru proveden po více než 8 hodinovém lačnění, jedná se již o zvýšenou hladinu glykémie. Z jednoho výsledku nelze s jistotou říci, zda se jedná o cukrovku.  Pro definitivní potvrzení, že se jedná o poruchu metabolizmu cukrů, doporučujeme kontrolní odběr nalačno popř. provedení tzv. zátěžového glukózového tolerančního testu. Jedná se o test, kdy vám v laboratoři  po vypití roztoku s 75g glukózy odeberou krev na stanovení hodnoty glykémie za 1 a za 2 hodiny. Pokud budete mít nalačno nad 7,0 mmol/l, nebo za 2 hodiny v testu nad 11,0 mmol/l, jedná se již o diabetes. Pokud i v opakovaném odběru nalačno bude vaše hodnota mezi  5,5-6,9 mmol/l, jedná se o tzv. poruchu glykémie nalačno (tzv.prediabetes). Dodržováním diety, pravidelnou pohybovou aktivitou, zlepšením hmotnosti lze hodnoty obvykle snížit. Doporučuji Vám ale nechat si hladiny cukru pravidelně (cca 1x za rok) kontrolovat, protože může dojít k rozvoji cukrovky a nelze vyloučit nutnost zahájení léčby. Více též na https://www.cukrovka.cz/diagnostika#shrnutí

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem dlouhodobě až 2 roky unavený, poslední 3 měsíce hodně piju, pocit žízně, a následně zase časté močení. Často jsem roztřesený, často pocit strašného hladu. Rodiče jsou diabetici, zkusil jsem se tedy měřit glukometrem Glucolab. Na lačno 7; 2h po snídani 9,9 ; 2h po obědě 8; 2 hodiny po večeři 8; ve 2 h ráno 8,3. Konzultoval jsem s praktickým lékařem, kde mi ale 2h po jídle naměřili pouze 4,7 ; rozbory krve byly provedeny - údajně i dlouhodobé cukry jsou v pořádku. Ale na mě padá únava často po jídle i přes den, při pocitu kdy jsem nejvíce unavený si naměřím hodnoty kolem 12. Můžete mi navrhnout jaké další testy by mohly odhalit příčinu potíží? Můj glukometr sice je levnější, ale nezdají se mi tam takové velké rozdíly oproti měřením lékaře. Lukáš
  věk: 37 let výška: 171 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Milý Lukáši,

  samozřejmě je nutné v první řadě vyloučit nějaké dlouhodobé onemocnění, které by způsobovalo vaši únavu. Nicméně to pravděpodobně váš praktický lékař provedl. Příčin, proč bývají lidé dlouhodobě unavení, je mnoho. Diabetes je pouze jedna z možností, která je navíc nyní téměř vyloučená, protože diabetes působí únavu zejména tehdy, pokud vede k hubnutí, přítomnosti cukru v moči a glykémie jsou vysoké.

  Hodnotu u vašeho praktického lékaře (4,7 mmol/l po jídle) bych bral za věrohodnou, takže pravděpodobně se o diabetes nejedná. Nicméně hodnoty kdykoliv během dne nad 11 už značí diabetes, a vy i takovou hodnotu udáváte po jídle. Rozhodnutí by tedy přinesl orální glukózová toleranční test, nicméně již nyní jsem přesvědčen, že vaše porucha glukózové tolerance není příčinou vaší slabosti.

  Z vyšetření je nutné opakovaně přeměřit krevní tlak, abyste jej neměl příliš nízký nebo třeba i vysoký. Dále je nutné vyloučit chudokrevnost (krevní obraz) a mělo by se provést základní biochemické vyšetření včetně CRP, abychom vyloučili nějaké závažnější onemocnění. Dále EKG, případně pečlivý poslech plic a srdce.

  Pokud ale budou výsledky více méně negativní, doporučuji vám zejména pravidelný trénink a zvyšování vaší odolnosti, i když pochopitelně pomalu, nic nepřehánět. Někdy bývá i únava po dříve prodělaném virovém onemocnění. Někdy se tomu říká chronický únavový syndrom, ale je to diagnóza zapeklitá, protože se často nic konkrétního nezjistí a člověka to psychicky nahlodá, takže se pak cítí unaven čím dál více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Již přes rok mám po usnutí (i ve dne) úplné sucho v puse a suché oči. Oči nemohu otevřít, řežou a musím se napít a držet vodu v ústech. Pokud se zbudím, nechám zavřené oči, myslím na něco, po 10 minutách se začnou tvořit sliny i slzy. Byla jsem na vyšetření na sjögrenův syndrom, neprokázáno, začala jsem trpět na záněty spojivek, které jsem nikdy do 54 let neměla, až před rokem. Jitka
  věk: 55 let výška: 165 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Milá Jitko, především předpokládám, že máte diabetes, ale ten že je dobře vyrovnaný, takže vylučujete možnost, že by špatně léčený diabetes mohl být příčinou té suchosti.

  Sjögrenův je dobré vyloučit, protože ten postihuje zejména slinné žlázy, ale jedná se o autoimunitní onemocnění, podobně jako diabetes 1. typu, a obě poruchy se mohou vyskytovat současně, i když se jedná o odlišná onemocnění. Prokázat ale tento syndrom není vždy jednoduché, existují i varianty, kdy běžné imunologické testy jsou negativní.

  Jinak vám tedy doporučuji:

  Dbejte o to, abyste dostatečně pila.

  Pijte také po doušcích i před spaním, případně i trochu v noci.

  Zkuste používat nějaké cucavé bonbóny bez cukru.

  Do očí si před spaním a případně i v noci kapejte kapky, které jsou určené na léčbu „syndromu suchého oka“.  Svým složením se podobají slzám, ale obsahují další látky, které pomáhají udržovat vlhkost pod víčky. Některé jsou ale na předpis. Někdy může pomoci i mast, ale problém je v tom, že pokud se pak potřebujete dívat, tak to moc nejde.

  Je třeba vyloučit také alergii na nějaké látky v okolí, nejčastěji na pyl. To se ale týká zejména těch očí. Jinak ale příznaky mohou být podobné jako při syndromu suchého oka, jen léčba je zcela jiná.

  Někdy se může jednat i o vedlejší účinek některých léků, např. na vysoký krevní tlak nebo proti depresi.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Týká se muže ve věku 42 let - netýká se mě dotazovatelky.

  Glykémie v hodnotě (úplně první měření) 17. Můj dotaz, zdali škodí pití piva, v jakém denním množství nevadí?! Hana

  věk: 42 let výška: 180 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Milá Hano,

  Pivo samo o sobě není žádný jed, a to ani pro pacienty s diabetem. Obsahuje v sobě ale poměrně dost kalorií a také sacharidy. Kromě toho samozřejmě obsahuje alkohol, a ten s klidným svědomím nemůže doporučovat žádný lékař. Tedy vše s rozumem, při diabetu zvlášť.

  Jistě záleží na tom, jak ona osoba, které se to týká, zvládá svůj diabetes a jak je léčena. Správně je nutné pivo započítat to celkového limitu kalorií a zejména sacharidů. Obsah sacharidů v pivu  je různý, ale např. Plzeň 12 ° obsahuje v 500 ml asi 25 gramů, což je hodně. A s tím je nutné počítat. Bez dalších opatření bude tedy zvyšovat glykémii a navíc může to vést k obezitě.

  Dobře vyrovnaný diabetik může v přiměřené míře pít pivo, ale obsah sacharidů musí započítat do svého dietního plánu. Pokud jde např. o pacienta s diabetem 1. typu, tak si trochu přidá inzulínu nebe ubere sacharidy v příloze. Jde-li o osobu s diabetem 2. typu, musí především myslet na obezitu, ale také musí předcházet tomu, aby pivo zvyšovalo glykémii.

  Mám ale obavu z jedné věci: Disciplinovaný a vyškolený člověk s diabetem na tyto věci sám přijde. Když se ale někdo ptá tak, jako vy, tak v tom pociťuju velkou touhu po tom pivu a sklon k malé disciplíně. Po jednom pivu člověk často dostane chuť na další a tak dále. Navíc ztrácí ostych, a dokonce si dá nějaké jídlo navíc, které glykémie dále zvyšuje.

  Existuje také docela dobré tzv. „diapivo“. To sacharidy skoro vůbec neobsahuje (protože jsou všechny zkvašeny na alkohol). V malé míře může být dobrým doplňkem pro rozumné osoby, ale je zejména nutné dávat pozor na obsah alkoholu, stejně jako u ostatních osob. Některá diapiva jsou dokonce velmi dobrá, ale v hospodě je nemají.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již od října 2020 mám na jazyku povlak a většinou sucho. Navštívil jsem obvodní lékaře 3x, zubaře 4 x, ORL 1x, kontrola žaludku, dotaz na lékaře cukrovkáře, moje léčba STADAMET, dotaz u lékaře prostata lék Tamsulosin HCI Sandoz, odebraný stěr z jazyka 2x, odebraná krev. Výsledek bohužel žádný.  Jiří
  věk: 73 let výška: 174 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Milý Jiří, pocit sucha v ústech a povlak a pálení jazyka, to vše může být způsobeno více poruchami, zdaleka nikoliv pouze diabetu, tedy špatně léčeným diabetem.

  Předpokládám, že běžné poruchy, jako je například kvasinkový zánět v dutině ústní by ORL lékař rozpoznal. Také se domnívám, že špatným vyrovnáním diabetu to nebude, na to by vás váš dialektolog upozornil.

  Podobné obtíže mohou být způsobeny různými interními chorobami nebo nedostatkem vitaminů či železa. Může to působit např. také špatná či dráždivá zubní protéza.

  Navrhuji vám, abyste zkusil nejprve následující: užívejte nějakou dobu některý multivitaminový přípravek, který obsahuje také přídavek železa a vitamin B12. Zároveň dbejte na ústní hygienu a zejména si dutinu ústní často vlhčete, např. častými výplachy vodou či pitím malých dávek tekutin, aby byl jazyk vlhký. Někdy tento pocit vyvolává i samotný Stadamet. Je to ale lék dobrý, a proto se jej zbytečně nezbavujte.

  Pokud se stav nezlepší, měl byste podstoupit celkové interní vyšetření k vyloučení některé přidružené choroby.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

224 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem žena a je mi 59 let,vážím 78kg a měřím 166cm. Užívám Tritace Combi 5mg denně na tlak, Sortis 40mg denně nacholesterol a Diomax na žili. Teď mi lékařka řekla, že mám cukrovku a mám brát Stadamet 850mg denně. Naměřili mi hodnoty 6,2 nalačno a 46 dlouhodobý cukr. Je nutné brát už tet tyto léky, nebo nejprv skusit držet dietu bez léku na cukr. Nemám žádné příznaky cukrovky. Děkuji za odpověď. Hana
  věk: 60 let výška: 166 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Milá Hano,

  podle vašich stručných údajů usuzuji, že máte tzv. syndrom inzulínové rezistence, jehož hlavními součástmi jsou: obezita, zvýšený krevní tlak, zvýšené hladiny krevních tuků a zejména porušený účinek inzulínu, který může vyústit až v diabetes 2. typu.  Podrobněji, doufám ale, že srozumitelně, se o tom můžete více dočíst na našich stránkách:

  https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

  Tato porucha je základem pro vývoj pozdních komplikací, a proto se vyplatí ji věnovat pozornost a „léčit“ soustředěně všechny její součásti. Ve vašem případě užíváte léky na zvýšený krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu. Vaše tělo v současné době již nedokáže čelit snížené účinnosti inzulínu, a to se projevuje zvýšenými hodnotami glykémie.

  Dá se říci, že všechny poruchy dobře reagují na základní opatření, kterými jsou dostatek tělesného pohybu a snížení kalorického příjmu. Kromě zbytečných živočišných tuků byste měla také omezit celkovou spotřebu sacharidů. Pro vás by bylo vhodné jejich množství do 150 g za den, přičemž je nutné zahrnout jejich podíl ve všech složkách stravy (včetně např. polévek a omáček). Toto opatření sice může fungovat, ale v praxi bývá užitečné tělu ještě více pomoci a zařadit také metformin (je v léku Stadamet), který zlepšuje citlivost tkání na působení vašeho vlastního inzulínu. Tento lék má navíc řadu příznivých účinků jak na tělesnou hmotnost, tak také na spektrum krevních tuků. Je velmi dobře ověřen a je prokázáno, že u porušené glukózové tolerance brzdí vývoj směrem ke zjevnému diabetu. Proto vám tento lék doporučuji, i když fyzická aktivita a přísná dieta by možná mohly stačit. Není důvod čekat, až cukrovka bude mít svoje příznaky. Potom již budete potřebovat kombinovanou léčbu. Lépe je takovému vývoji předejít.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mame zistili cukrovku hodnota na lacno 12. obvodna predpísala glucophage 1000mg.s krát denne. Ma 62 rokov. zmenila stravu cvičí lebo ma nadváhu ale cukor je stále rovnaký od 9 do 13.co by ste jej poradili? Ešte sme neboli na diabetologii.. Je to 5 dni co užíva liek.co by ešte mohla urobiť aby sa aspoň ten ranný cukor znížil.? Ďakujem.
  věk: 62 let výška: 162 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  Glucophage (účinná látka metformin) je lék, který používáme v léčbě cukrovky vždy jako první. Zlepšuje účinek inzulínu v těle pacienta a snižuje cukr zejména nalačno.  Než se ale efekt léků a také změněného režimu dostaví, může trvat cca 4-6 týdnů. Teprve poté, pokud zároveň s dietou a pohybem nedojde ke zlepšení ranních hodnot k 6-6,5 mmol/l, doporučujeme zvyšování dávky nebo přidání dalších léků. Proto bych vaší mamince radila vydržet minimálně 4, ale klidně 8 týdnů, než budete léčbu upravovat.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Čím delší mám přestávky mezi jídlem ,tím mám vyšší hodnoty cukru.Užívám glimepirid mylan ráno 2 ks.večer jeden ks.Stadamet 500 mg-ráno jeden v poledne jeden.Dříve mi delší přestávky mezi jídlem mi cukr klesal.
  věk: 66 let

  Odpověď

  Dobrý den,

  Glimepirid je silný preparát, který zvyšuje uvolňování inzulínu ze slinivky. Obvykle neradi využíváme vyšších dávek, protože může po delší době dojít ke snížení produkce inzulínu slinivkou. Ve vašem případě bych neradila zvyšovat dávku léků, spíše zvážit úpravu léčby přidáním jiného preparátu. Je možné, zvláště pokud máte cukrovku řadu let, že vaše slinivka již nevyrábí tolik inzulínu. Proto proberte hodnoty glykémie na diabetologii. Lze v laboratoři zkontrolovat zda slinivka inzulín ještě vyrábí. Podle toho by pak pro vás možná byla vhodná kombinační léčba inzulínu s tabletami. Bez znalosti vašeho typu diabetu a dalších nemocí podrobněji léčbu upravovat nelze.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz, který se týká mého přítele. Jeho glykémie nalačno je 7,0-7,5, glyk.Hb 34, OGTT nalačno 7,5 - po hodině 5 -po dvou hodinách 4,9. Chtěla jsem se zeptat, zda vyšší hladina cukru nalačno nemůže být ovlivněna lékem Remood, který začal užívat, glykémie před tím byly v normě. Diabetoložka mu předepsala Siofor prolong 500 mg. Děkuji Lenka
  věk: 45 let výška: 175 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Milá Lenko, Remood je lék používaný k léčbě závažnějších psychiatrických poruch a jeho podávání musí být dobře zváženo. Jedním z méně častých nežádoucích účinků může být porucha glukózové tolerance. Proto vaše podezření je nutno vzít v úvahu, ale ještě důležitější je, aby lék dobře fungoval.

  Váš přítel má ohledně sacharidového metabolismu nejspíše to, čemu se říká „porušená glykémie na lačno“. Opakované hodnoty glykémie na lačno sice již odpovídají diabetu, ale na druhé straně má jinak normální glykemickou křivku a hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Lék Siofor je určitě vhodný, protože ovlivňuje zejména glykémii mezi jídly. Vašemu příteli bych kromě toho doporučil dostatek pohybu a stravu se sníženým obsahem sacharidů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, môj manžel berie dlhodobo gabagammu, 2tablety 3x denne, kôli veľkým bolestiam z dôsledku polyneuropatie nôh a rúk. Ale od kedy ju berie má problémy s erekciou a tiež sa bezdôvodne začne so mnou zúrivo hádať alebo kričať po mne či 7r dcére. Nadávky, krik, hádky pre maličkosti až hlúposti(dcéra je obed iným tempom ako sa jemu páči, jedlo v chladničke je na inej poličke ako on chce...) Liekov sa nechce vzdať ale ani na psychiatrom nechce ísť... Diabetes má 27rokov. Gsbagammu berie 3roky a už je to neznesiteľné. Maria
  věk: 35 let výška: 176 cm váha: 89 kg

  Odpověď

  Vážená paní Mário,

  obávám se, že popisujete nežádoucí účinky, které léčivé přípravky obsahující gabapentin (mezi které přípravek Gabagamma patří) bohužel mají. Jedná se o častý nežádoucí účinek, který postihuje 1-10 % pacientů a který je uveden v příbalové informaci takto "vztek vůči druhým, zmatenost, změny nálady, deprese, úzkost, nervozita, obtíže s myšlením". Nevyprovokovanému vzteku vůči druhým osobám odborně říkáme hostilita, to je také pojem, který je v souvislosti s gabapentinem v odborné literatuře uváděn.

  Podle mého názoru je jedinou možností změna terapie, neboť existuje více jiných léků, které lze použít při neuropatických bolestech a které tento typ nežádoucích účinků nemají. Je však otázkou, jak změny terapie docílit. Jednou z možností by bylo, pokud by jste se, nejlépe osobně, obrátila na předepisujícího lékaře a důvěrně jej požádala o takovou změnu terapie s tím, že by jste mu vysvětlila důvody, jedná se totiž o nežádoucí účinek léku, který má přímý dopad i na Vás a Vaší dcerku. Neznám ale konkrétní situaci, ani skutečnost kdo manželovi gabapentin předepisuje. V každém případě by Váš manžel měl mít zajištěnou léčbu, nejlépe ale jiným lékem než gabapentinem.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o názor na lék na cukrovku druhého tipu Diastine? Eduard
  věk: 61 let výška: 178 cm váha: 84 kg

  Odpověď

  Vážený pane Eduarde, přeji dobrý den,

  ptáte se na názor na lék na cukrovku druhého typu Diastine. Nejprve musím sdělit, že se nejedná o lék, tedy registrovaný léčivý přípravek, neboť se jedná o doplněk stravy, který obsahuje kombinaci extraktu ze skořice, extraktu z banaby a chrom, podle oficiálních webových stránek výrobce obsahuje také "řez ze sklíčka melounu", podle jiných webových stránek (https://eshop.avanso.cz/diastin/) ale obsahuje namísto "řez ze sklíčka melounu" extrakt z morušovníku. Upřimně řečeno "řez ze sklíčka melounu" je nesmysl, který svědčí o tom, že patrně osoba, která překládala cizojazyčné webové stránky, nebo informace, vůbec nevěděla o co se jedná. Oficiální webové stránky výrobce (http://officialni.diastine-cz.com/index.php?&land=desktop), obsahují informace, které jsou mírně řečeno zavádějící, např., že se jedná o lék, dokonce ve spojení "LÉK, KTERÝ PORAZÍ CUKROVKU". Takové tvrzení považuji za obchodní nadsázku neodpovídající realitě.

  K doplňku stravy Diastine uvádím, že obsahuje složky, které mají příznivý vliv u cukrovky 2. typu, zejména extrakt z banaby, který vedle toho, že snižuje hladinu krevního cukru také snižuje hladinu glykovaného hemoglobinu. Není však uvedeno, zda se jedná o extrakt standardizovaný nebo nikoliv, to je přitom velmi významné pro standardní efekt a posouzení účinnosti. Ostatní složky obsažené v tomto doplňku stravy také snižují hladinu krevního cukru, avšak podle výsledků dosud provedených klinických studií nemají vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu.

  Na Vašem místě bych dal přednost doplňku stravy obsahujícímu extrakt z banaby, který je standardizovaný na obsah kyseliny korosolové. Partně mnohem účinější jsou extrakty z dřišťálu trnitého standardizované na obsah berberinu nebo extrakty z gymnemy lesní standardizované na obsah gymnemových kyselin. V každém případě vždy důrazně doporučuji, aby každý pacient s diabetem 2. typu před tím, než začne užívat některý z doplňků stravy, sdělil tuto informaci svému diabetologovi. Důvodem je skutečnost, že řada doplňku stravy je skutečně dobře účinná a v kombinaci s antidiabetiky, které pacient užívá a mohlo by dojít ke vzniku hypoglykémie.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mohu brát kombinaci warfarinu a Glucey na diabetes 2. typu? Děkuji Albert
  výška: 183 cm váha: 109 kg

  Odpověď

  Váženy pane Alberte, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Glucea obsahuje extrakt z listů morušovníku bílého a extrakt z gymnemy lesní. Zejména extrakt z gymnemy lesní je dobře prozkoumán z hlediska snižování hladiny glukózy v krvi a je známo, že má velmi dobrý efekt. Warfarin je lék, který se poměrně složitě odbourává několika enzymy. Tyto enzymy se nacházejí v játrech, ale i v tenkém střevě. Některé léky, nebo rostliny obsahují látky, které aktivitu těchto enzymu snižují (tomu říkáme inhibice) nebo naopak zvyšují (to označujeme jako indukci). Je-li současně s warfarinem podáván lék nebo rostlina, které aktivitu enzymů snižují, dochází ke zpomalení odbourávání warfarinu a zvýšení jeho účinku. U lékaře na kontrole se to projeví zvýšením hodnoty INR, ale mnohem významnější je, že může docházet ke vzniku krvácení. Je-li současně s warfarinem podáván lék nebo rostlina, které aktivitu enzymů zvyšují, pak se warfarin odbourává rychleji a jeho účinek se snižuje. To následně vede ke snížení hodnoty INR a k riziku selhání účinku warfarinu, což se může projevit jako trombotická příhoda.

  Gymnema lesní, podle studií, které máme k dispozici, u jednoho z enzymů, který warfarin odbourává, zvyšuje aktivitu, což by mohlo urychlit odbourávání warfarinu. Nemáme však k dispozici přímo studii mezi gymnemou a warfarinem, ale studii mezi gymnemou a jiným lékem, který se odbourává podobně jako warfarin (na stejném enzymu). Je tedy docela možné, že současné užívání warfarinu a gymnemy lesní, respektive extraktu z ní připraveného sníží účinek warfarinu, s jistotou to ale bohužel nevíme.

  Doporučil bych Vám nejprve lékaři sdělit, že hodláte užívat doplněk stravy Glucea a že jste se dozvěděl, že by případně mohl snížit efekt warfarinu. Lékař by v takovém případě mohl vyšetřit INR za přibližně týden po zahájení užívání Glucey a výsledek by ukázal, zda u Vás skutečně dochází ke snížení účinku warfarinu, nebo zda k němu nedochází. Odbourávání warfarinu je totiž velmi individuální a je závislé na mnoha faktorech, proto nelze předem říct, zda by k interakci s jistotou došlo.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den objednal jsem si DIALINE inzerovaný jako zaručený doplněk stravy na léčbu cukrovky 2 typu. Konzumuji přibližně stejnou stravu. Po třech týdnech užívání se mne glykémie zvedla z průběžných 7.8 -9.2 na 15.6 no a dlouhý cukr z 5.1 na 7.8 Takže to je zřejmě podvod a tahák peněz od nemocných lidí. Děkuji za odpověď Ladislav
  věk: 77 let výška: 170 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milý Ladislave, podobný dotaz nám poslalo již mnoho čtenářů. My vás proto odkážeme na naše dřívější odpovědi, viz https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine.Váš diabetes se zhoršuje a vy sám sebe ohrožujete tím, že neusilujete o osvědčenou léčbu, která ovšem vyžaduje i od vás značné úsilí. Místo toho čekáte zázrak od neověřeného a klinicky nehodnoceného přípravku, o němž se šíří řada klamavých informací především v internetové síti. Protože nejde o léčivý přípravek, nejsou tyto informace postižitelné a závisí jen na vás, zda se dáte touto cestou, nebo zda se do léčby zapojíte sám.

  Potřebujete zejména úpravu životního režimu, získat informace o složení potravin a dát se pořádně proškolit od svého lékaře a od dietní sestry. K dispozici je pak řada účinných léků na diabetes. Pakliže se budete opravdu vhodně edukovat a začnete se správně léčit, nebudeme ani my mít nic proti tomu, když si navíc přidáte nějaké bezpečné potravinové doplňky dostupné v našich lékárnách po poradě s lékárníkem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si 3krat denně 15ml inzulinu. Můžu k tomu Diamizin?
  věk: 61 let výška: 162 cm váha: 105 kg

  Odpověď

  Pacient, který užívá inzulín by měl doplňky stravy určené ke snížení hladiny glukózy užívat jen po konzultaci s lékařem. Diamizin obsahuje gymnemové kyseliny, které mají solidní účinek na snížení glykémie, lékař by měl posoudit, zda nebude potřebné snížit dávku inzulínu a měl by pacienta poučit jak měřit glykémii při zahájení užívání Diamizinu.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  poznámka redakce:

  více odpovědí na dotazy týkající se Diamizinu naleznete zde https://www.cukrovka.cz/poradna?search=diamizin

  a také tady https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Proč to není v lekarnach když je tak účinný lék a Metformin spís zabíjí než léčí
  věk: 65 let výška: 170 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Na přípravek Dialine bylo již více dotazů, dovolujeme si vás odkázat na předchozí odpovědi https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine a vytvořit si tak vlastní názor. Současně doporučujeme k prostudování aktuality o metforminu na našich stránkách od profesora Saudka s názvem Proč mne lidi nemaj rádi

  PharmDr. Rostislav Šimek
  za redakci cukrovka.cz

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Mám diabetes 2 typu od r. 2008. Užívám léky Janumet (sitagliptin, metformin) a Amaril (glimepirid) ráno a večer. Od operace žlučníku mám průjem již 5 let. Všechna vyšetření jsou v pořádku. Po 5 letech vyměněn Janumet za Januviu (sitagliptin) a průjem ustal. Prý alergie na Metformin. Jenomže po úpravě mám zvýšený cukr 9 až 11 po jídle. Ráno také kolem 9 na lačno. Je nějaká léčba, abych měla cukr v normě a neměla průjmy? Je mi 64 let a vážím 82 kg/168 cm. Děkuji. Jiřina
  věk: 65 let výška: 168 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Milá Jiřino, možností existuje celá řada, ale na prvním místě je dieta, zejména omezení kalorického příjmu a množství sacharidů v dietě.

  U toho metforminu zjevně nejde o alergii (což je imunologická reakce), ale prostě pro omezenou střevní snášenlivost. Já bych v první řadě doporučoval opět zkusit ten metformin, ale v menší dávce, třeba jen 500 mg 1x denně (protože v Janumetu je ho buď 850 mg, nebo 1000 mg). Věřím, že potom bude snášenlivost lepší. Jinak je možné přidat některý lék ze skupiny gliflozinů, ty může lékař předepsat v v případě, kdy metformin neberete, pokud opravdu doloží, že metformin nesnášíte. O gliflozinech se můžete dočíst i na našich stránkách. Další možností je použít některý analog GLP-1, které se podávají injekčně 1x týdně. Ty podobně jako glifloziny pomáhají hubnutí. Konečně byste mohla užívat lék pioglitazone (Actos, Pioglitazon), který podobně jako metformin zlepšuje citlivost na inzulín. O všech těchto lécích se můžete dočíst na našich stránkách, ale samozřejmě to musíte probrat se svým lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám cukrovku, užívám inzulin a občas se mi potrhlá kůže na penisu. Pálí to a nejde mi bolestí přetáhnout kůžička, prosím poradíte mi? Děkuji Petr
  věk: 46 let výška: 185 cm váha: 108 kg

  Odpověď

  Milý Petře, u pacienta s diabetem mě na prvním místě napadá kvasinková infekce. Doporučuji na prvním místě použít mast Fungicidin a předkožku si několikrát denně promazávat. Možné je použít i nějaký krém s antimykotikem, např. canesten creme. Ale fungicidin lépe ulpívá a působí dobře. Předpis nebudete potřebovat.

  Až se afekce zhojí, doporučuji dbát na to, aby v předkožkovém vaku nemohly zůstávat zbytky moči, která může obsahovat cukr, a ten je živnou půdou pro kvasinky. Případně je vhodné penis oplachovat teplou vodou po močení a jemně usušit, Ujistěte se také, že vaše vyrovnání diabetu není špatné. V tom případě totiž bývá hodně cukru v moči, což kvasinkouvou infekci podporuje. Kvasinkové infekce se také někdy přenášejí od partnerky, které ani nemusejí vždycky působit obtíže. V tom případě je vhodná také léčba u ní.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pálení nártu a prstů u nohou je nato lék nebo krém, ale spíš asi nic děkuji
  věk: 65 let výška: 167 cm váha: 126 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  pokud Vás pálí prsty na nohou a nárty, měla byste nejdříve zkusit zjistit příčinu. Máte-li cukrovku může být příčinou diabetická neuropatie, tedy postižení nervů, které bývá chronickou komplikací cukrovky.

  Důležité je mít cukr pod kontrolou (tedy hladinu krevního cukru mezi 6-8mmol/l), dále užíváme vitamíny skupiny B, z nich některé vám může předepsat i váš lékař na diabetologii. Je vhodné chodit pravidelně na procházky nebo provádět rehabilitační cviky.

  Můžete užít i masti, které lze koupit v lékárnách, to ovšem obvykle moc nepomáhá.

  Pokud se Váš stav nezlepší, rozhodně si nechte nohy zkontrolovat vaším lékařem.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, 13ročný syn je zistený diabetik 3 mesiac. Od kedy si pichá inzulin sa stále sťažuje na bolesti rúk a nôh. Draslík aj rastový hormón má dobrý. Je dobre kompenzovany. Neviete čo by to mohlo byť? Ďakujem za akúkoľvek radu. Mariana
  věk: 14 let výška: 175 cm váha: 56 kg

  Odpověď

  Milá Mariano,

  bolesti rukou a nohou u dítěte mohou mít řadu příčin, které nesouvisejí s diabetem. Bolesti mohou souviset s poruchou růstu, s metabolismem vápníku a fosforu, mohou být vyvolány také tzv. juvenilní idiopatickou artritidou. To je podobně jako diabetes autoimunitní onemocnění, které ale postihuje většinou starší dospělé a děti jen vzácně. Revmatolog by je dokázal rozpoznat podle zánětlivých a imunologických ukazatelů.

  Při diabetu je velmi častá porucha, která se nazývá diabetická polyneuropatie, a má řadu forem. Téměř výhradně ale vzniká při dlouhodobém trvání diabetu a její průběh hodně závisí na kvalitě léčby diabetu. Velmi pečlivým udržováním glykémií v doporučeném rozmezí se této poruše dá do značné míry předcházet a i když je třeba po 20letém trvání prokazatelná s pomocí laboratorních metod u většiny osob, v běžném životě o tom lidé s dlouhodobě dobře léčeným diabetem nemusejí vůbec vědět ani po dalších letech.

  Zcela vzácně se popisuje tzv. "inzulínová neuropatie", což je díky své vzácnosti málo prozkoumaná porucha. Objevuje se vzácně u osob s nově zjištěným diabetem, které měly delší dobu vysoké hodnoty glykémií a vysokou hodnotu glykovaného hemoglobinu před zahájením léčby. Nasazení inzulínu a náhlé dosažení velmi dobrého vyrovnání glykémií může vyvolat poruchu periferních nervů a jejich obalů. Uvažuje se, že buňky těchto tkání se adaptovaly na prostředí s vysokou glykémií a po jejím náhlém snížení dochází k jejich poškození.

  Zpráv to této tzv. "inzulínové neuropatii" u dětí je málo, ale existují. Postižené děti mají různé neurčité pocity na rukách a nohách, brnění, poruchu citlivosti a někdy i výrazné bolesti. Pomocí elektrofyziologického vyšetření (elektromyografie) se tyto poruchy dají někdy prokázat, ale jednoznačný vztah k samotnému diabetu zůstává nejasný. Může jít také o souběžně  probíhající poruchu, či jiné onemocnění, které postihuje nervy.

  Pozitivní je, že tento stav se postupně upravuje a zpravidla za několik měsíců zcela vymizí. Já vám tedy doporučuji, abyste usilovali nadále o dlouhodobě dobré vyrovnání diabetu, ale současně aby váš syn podstoupil vyšetření u specialisty na kostní metabolismus (osteolog), rematologa a u neurologa, aby se vyloučily jiné (běžnější) příčiny.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Od doby kdy jsem si začal píchat inzulin tak mě občas bolí břich a trvá to někdy i cely den i když ta bolest je přerušovaná. Píchám si ho asi 1měsíc 4krát denně. Vpichy si dělám do břicha. Děkuji. Jindřich
  věk: 66 let výška: 178 cm váha: 109 kg

  Odpověď

  Milý Jindřichu, přeci jenom trochu více informací o vás a o vašich problémech by zjednodušilo moji odpověď. Ve vašem případě pojem „břich“ neznamená nic zanedbatelného.

  Navíc, když si někdo stěžuje na bolesti břicha, tak tím většinou myslí bolesti uvnitř. Může jít o poruchu zažívání, žlučníkové problémy, bolesti vycházející od slinivky břišní a existuje mnoho jiných možností. Ve vašem případě si ale nejsem jistý, zda nemyslíte bolesti v místě vpichu inzulínu.

  Podávání inzulínu zpravidla nevyvolává žádné zažívací potíže ani problémy s vnitřními orgány či ve střevě. Pokud tedy máte na mysli skutečně bolesti břicha „uvnitř“, tak pokud to nepřejde brzy samo, měl byste požádat o vyšetření lékaře. Mohla by se nabrat orientační biochemie, krevní obraz a provést vyšetření ultrazvukem.

  Máte-li na mysli bolesti v místě vpichu inzulín, tak byste potřeboval poučení od vašeho lékaře či sestry, kam všude inzulín můžete aplikovat. Obecně se u pacientů se 4 denními dávkami doporučuje podávání do vybraných míst na břiše, do ramene, do horní zevní části hýždí, někdy i do stehem. Injekce by neměla být provedena nikdy na stejné místo, doporučuji odstup alespoň 2 cm. Nejlepší je, když se inzulín aplikuje třeba 3 týdny jenom do břicha, 3 týdny do paží, 3 týdny do hýždí, a pak se zase vrátíte k tomu břichu.

  Pokud má někdo vysoké dávky inzulínu (třeba nad 60 j. denně), doporučil bych inzulín více koncentrovaný, dnes takové jsou k dispozici.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  Dobrý den, pracuji v zahraničí - Ukrajina. Byla jsem na testu těhotenské cukrovky. Odběr krve (hodnota 4,2), vypití roztoku a za dvě hodiny mi opět brali krev (hodnota 6,36). Četla jsem, že v ČR se bere krev po hodině a potom po další hodině. Jsou výsledky v pořádku? Děkuji za informaci. Martina
  výška: 170 cm váha: 75 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  správně provedený test má být tříbodový (tj odběr nalačno, 60. a 120.min po vypití roztoku). Norma je nalačno do 5,1, v 60. minutě do 10,0 a ve 120. minutě do 8,5. Diagnostika | cukrovka

  Vaše hodnoty jsou v pořádku, ale chybí ta 60. minuta. Proto nelze říct, zdali je test pozitivní nebo negativní. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobry den, jsem ve 28tt s dvojcaty a vysel mi jiz 2x za sebou ranni odber 5,3 tudiz jsem ani nepodstoupila Ogtt. Odstup mezi testy byl 14 dni, nemeli termin drive a do diabetologicke ambulance jsem dostala termin opet az za 14 dni. Samozrejme zacnu drzet dietu ikdyz se zatim nemuzu merit. Chci se zeptat, zvazila byste porizeni glukometru radeji hned? Dalsi dotaz nemuzou mit tyto dlouhodobe vyssi hladiny negativni vliv na miminka, kdyz jsem doted jedla normalne sladke atd? Obavam se jestli se na to neprislo pozde....Predem dekuji
  věk: 32 let výška: 167 cm váha: 80 kg těhotenství: 28. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glukometr si sama nepořizujte. Ne všechny přístroje jsou spolehlivé. Váš diabetolog Vám vybere přístroj, který je nejvhodnější pro těhotné ženy, zapůjčí Vám ho zadarmo a také Vám k tomu předepíše proužky na měření. V tuto chvíli si pročtěte doporučený jídelníček a začněte držet dietu.  Dieta | cukrovka

  Těhotenská cukrovka se objevuje až na přelomu 2. a 3. trimestru, zatím Vašim miminkům neublížila, ale odteď už nic sladkého 🙂

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dnes jsem byla na testech na cukrovku. Ale ráno jsem snědla půlku rohlíku, protože jinak mi je opravdu špatně a na testy bych nebyla ani schopná dorazit. Poté jsem měla vyšší hodnotu cukru v krvi a nemohla jsem v testu pokračovat, nedali mi cukerný roztok. Myslíte že hodnotu mohla ovlivnit ta půlka rohlíku? Přesně si hodnotu nepamatuji ale myslím že sestra říkala 5,63. Jedná se tedy o těhotenskou cukrovku? Mám z toho strach. Na gynekologii jdu za týden
  věk: 25 let výška: 158 cm váha: 61 kg těhotenství: 24. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  před screeningem GDM musíte být 8 hodin nalačno, jinak budou výsledky testu zkreslené. Rohlík hladinu glykémie ovlivnil. Na test si dojděte znovu, nalačno. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, bohužel jsem byla hospitalizována v nemocnici takže e jsem v 24-28tt neabsolvovala klasický OGTT test na tehotenskou cukrovku. Po propuštění z nemocnice (32tt) mi moje gynekoložka provedla kontrolní testy z krve na cukrovku. 1. Odběr na lačno s výsledkem 4,1 mmol/l. Druhý odběr proběhl po hodině poté co jsem se nasnídala, s výsledkem 8,67 mmol/l. Byla jsem tedy odeslána do diabetologické poradny s těhotenskou cukrovkou. Zajímá mě však, jestli je tento způsob testu průkazný, jelikož OGTT probíhá naprosto odlišným způsobem. Dekuji
  věk: 26 let výška: 165 cm těhotenství: 32. týden

  Odpověď

  Dobrý den, žádná náhrada OGTT (vypití 75g glukózy rozpuštěné ve 200 ml vody) zatím neexistuje. OGTT mělo být správně provedeno během hospitalizace, nebo doplněno co nejdříve, jak je to možné (u Vás tedy po propuštění).  Nepsala jste, jestli byla měřena glykémie na glukometru nebo ze žíly. Takto by screening GDM neměl být proveden. Na druhou stranu Vaše glykémie 1 hodinu po jídle byla vyšší (norma do 7,8), měla byste tedy být správně vyšetřena, zda-li těhotenskou cukrovku máte nebo ne.

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, vypozorovala jsem u sebe takový zvláštní jev. V noci již chodím často na záchod a občas se u toho změřím, abych věděla, jak se pohybuje glykemie přes noc. Jsem nyní v 26tt a dietu držím od 15tt. Pravidelně mám mezi cca 6-7 ráno vyšší glykemii (5.5), je to vždy ať jsem zkoušela různé večeře, jíst 2. večeři i bez. Když se změřím před 6. hodinou ranní, tak je hodnota v pořádku a ikdyž se změřím po 7. hodině. Ať mezitím usnu, nebo ne a ještě se nenajím, tak to klesne, max. mám 5.3. Obvykle vstávám v 7.30, ale často právě chodím kolem 6 hodiny na záchod, takže jsem se občas změřila a přišla na to. Nedokážu vysvětlit, proč se tohle děje, ani co s tím dělat. Je pro miminko nebezpečné, když nad ránem mám cca hodinu vyšší glykemii, ale před i po je to v pořádku? Setkali jste se již někdy s tím? Je tohle normální? Moc děkuji za vaši odpověď.
  věk: 28 let výška: 166 cm váha: 85 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  v ranních hodinách se vyplavují těhotenské hormony, které zvyšují ranní glykémii. Proto Vaše glykémie může být vyšší. Neměla by ale dlouhodobě překračovat hodnotu 5,3.  Ve Vašem případě bych doporučila na zvážení zahájení farmakoterapie (tabletky metforminu). S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
 • Dotaz

  chtěla bych zhubnout a nedaří se je pravda že mám málo pohybu jak je covid 19 bojím se aby sem nic nechytla tak chodím ven když musím jídelníček nemám ale chtěla bych naký si nastavit příští týden jdu na 2 vakcínu covid 19 tak bych už mola ven bez strachu že se nakazím mám krátce rotopet tak skoším jezdit co mám udělat poradíte mi prosím děkuji hezky večer Petra 
  věk: 43 let výška: 167 cm váha: 101 kg

  Odpověď

  Dobrý den Petro, 

  je skvělé, že si uvědomujete, že máte méně pohybu a snažíte se jezdit na rotopedu. Pro začátek by stačilo i 15 minut mírným tempem, prostě tolik, na kolik se budete cítit. Dále bych navrhovala skloubit rotoped s chůzí, pořiďte si krokoměr, je to velmi motivující překonávat sebe samu. 

  Na jídelníčku můžete zapracovat i Vy, nebo si najděte ve svém regionu nutričního terapeuta. Seznam najdete zde: Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

  Těžko vám mohu radit takto na dálku s minimem informací o vás a vašem stravování. Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které sníte a vypijete.  Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám. I díky pouhému zapisování můžete hubnout. Když to budete dělat poctivě, lépe si uvědomíte, že např. mlsáte nebo jíte z nudy. Někoho to psaní i odradí k mlsání -  aby tu svoji neřest nemusel zapsat... 

  Když si budete zapisovat i časy jídel, odhalíte i chyby v denním režimu, jako např. chybějící snídaně či večerní přejídání tzv." vlčí hlad". 

   Ještě lépe byste si mohla zapisovat jídelníček na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaký obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické a je třeba je omezit. 

  Dále platí stále opakující se pravidlo. 

  Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírové nápoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

  Pít dostatek neslazených tekutin a mít kvalitní spánek. 

  To vše je ale velmi těžké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

  Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, aby tento nápor psychicky zvládli. A proto je velmi vhodné využít služeb nutričního terapeuta.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak se mam stravovat a přitom zhubnout 10% telesne vahy? Marcela
  věk: 64 let výška: 164 cm

  Odpověď

  Dobrý den Marcelo, 

  vaše otázka je velmi stručná a široká, proto na ní nejde uspokojivě odpovědět.  Pokud trpíte nadváhou či obezitou, převládá ve vašem životě energetický příjem nad jeho výdejem. Je třeba posunou ručičky vah na opačnou stranu. To znamená redukovat příjem zbytečných "prázdných" kalorií a zvýšit pohybovou aktivitu. 

  Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které strčíte do úst. Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám.  Ještě lépe byste si mohla zapisovat na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaky obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické. 

  Dále platí stále opakující se pravidlo. ¨

  Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírkové napoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

  To vše je ale velmi težké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

  Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, abych tento nápor psychicky zvládli. I s tím vám nejlépe pomůže nutriční terapeut.

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Cukr na lačno mám okolo hodnoty 8. Čím bych měl sladit? Jak je to třeba s pudinkem slazeným třeba čekankovým sirupem, nebo jogurty s ovocem, nebo čokoládou? Jaroslav
  věk: 82 let výška: 175 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Dobrý den Jaroslave, 

  téma náhradních sladidel si můžete nastudovat zde: Náhradní sladidla | cukrovka

  Je téměř jedno, které náhradní sladidlo si zvolíte. Všechna náhradní sladidla jsou bezpečná. Nejvíce záleží na vašich chuťových preferencích. 

  Já osobně nejvíce používám čekankový sirup, který obsahuje 5% cukru. Lze jej používat i na tepelnou úpravu. A diabetici udávají, že nepozorují jeho efekt na glykémii. Můj druhý oblíbenec je Erythritol. Jeho energetická hodnota je nulová. Rovněž nezvyšuje cukr v krvi ani sekreci inzulinu. Lze jej zakoupit ve formě bílých granulí nebo prášku, který je podobný běžnému cukru. Nedoporučuje se jím zcela nahradit cukr, spíše je vhodnější jeho kombinace s jiným sladidlem.

  Pudink je škrob (tedy sacharid) a pokud se dělá z mléka, obsahuje dále i mléčné cukry. Proto vám pudink (i když slazený čekankovým sirupem) nejspíše glykémii zvedne. Ale určitě bych ho nezařadila na černou listinu. Možná byste ho mohl po uvaření vyšlehat s nízkotučným tvarohem a doplnit tak  další bílkoviny. 

  Slazené jogurty opět glykémii zvedají, ale  pozor - na našem trhu lze sehnat jogurty s vyšším i nižším obsahem cukrů. Nebo i jogurty s náhradními sladidly. Vždy sledujte tabulky energetických hodnot, které jsou vytištěny na obalech potravin. Najděte si takový jogurt, který máte rád a který má uvedeno v kolonce SACHARIDY (nikoli pouze CUKRY) nejnižší obsah sacharidů. 

  Vhodnější varianta je koupit si klasický bílý jogurt nebo jogurt s vysokým obsahem bílkovin a dochutit si ho čerstvým ovocem či náhradním sladidlem. I jogurt s kvalitním hořkým kakaem bude fajn. 

  Je zde třeba počítat s tím, že i neochucený jogurt obsahuje mléčný cukr a může zvýšit glykémii. Rozhodně to ale není důvod k tomu,  abychom mléčné výrobky nekonzumovali.

  Tomuto tématu jsem se obsáhle věnovala zde: 

  Mléko a mléčné výrobky I. – mléko, fermentované mléko a jogurty | O cukrovce

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jaký máte, prosím, názor na sladidlo xylitol. Jsem diabetik II. typu Eda
  věk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Milý Edo,

  Já osobně doporučuji používat umělá sladidle spíše málo a přednost dávám těm zcela nekalorickým, mezi něž xylitol nepatří. Na našem webu najdete poměrně podrobné informace, např. na níže uvedených odkazech.

  https://www.cukrovka.cz/poradna/jaky-cukr-pri-cukrovce-1-typu-pouzivat-je-lepsi-xylitol-nebo-cekankovy-sirup-prosim-o-radu

  https://www.cukrovka.cz/synteticka-sladidla-identicka-s-prirodnimi

  Myslím, že občas je možné přislazovat nápoje např. aspartamem, acesulfamem či sacharinem. Do pečiva náhražky cukru příliš nedoporučuji, už proto, že lidé si pak myslí, že takové pečivo neobsahuje sacharidy. Ono ale obsahuje, protože jde v něm zejména mouka, a té je tam hodně. Vy jste celkem štíhlý, a tak si v rámci limitu sacharidů můžete opravdu v malé dávce a při započítání do limitu sacharidů vzít i trochu normálního cukru. Záleží to pochopitelně také na vaší glykémii. Ale rozhodně vám glykémii zvýší méně káva se dvěma kostkami cukru než 100 g dortu, který je slazen jakýmkoliv umělým sladidlem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)


   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, strýc má cukrovku 2.typu (77 let,váha 63, výška 167 Má otázka zní, kolikrát denně by měl jíst? Vstává kolem 8 hod. ale snídá až v půl 12, dle mého názoru je to špatně, jelikož pak obědvá kolem 14 hod a večeří kolem 21.hod. Myslím si, že by měl jíst více pravidelně tzn. snídaně alespon do 10 hod., oběd kolem 14.hod a večeře nejdéle kolem 20.hod. Ráda bych mu ukázala názor na tuto situaci od odborníka. Má i názor, že by mohl jíst i jen 2x denně, což mi přijde pro diabetika nesprávné. Děkuji za odpověď Simona
  výška: 167 cm váha: 63 kg

  Odpověď

  Milá Simono, zásadním nedostatkem vašeho dotazu je, že vůbec nepíšete o tom, jak strýcův diabetes probíhá, jaké jsou výsledky a čím je strýc léčen. Protože je štíhlý, tak se nemusí jednat o typický diabetes 2. typu s inzulínovou rezistencí a možná je dokonce léčen inzulínem.

  Obecně platí, že pacienti s diabetem 2. typu nemusejí jíst více než 3x denně a mnohdy opravdu postačuje i jídlo 2x denně.

  Více porcí se zařazuje většinou u osob léčených inzulínem, protože účinek inzulínu podávaného k jídlu může přetrvávat déle a u někoho by mohl vést k hypoglykémii za několik hodin po jídle. Nicméně ani toto s moderními inzulíny již nemusí platit.

  Myslím, že 3 jídla denně mohou vašemu strýci postačovat, jen by měla mít správné složení a neměla by vést k vysokým hodnotám za 1 hodinu po jídle. Dovedu si představit, že vhodně volená jídla jen 2x denně by mu také mohla stačit, když mu to tak vyhovuje. Zbytečné svačiny vedou někdy jen k obezitě. Samozřejně životnímu rytmu by měla být uzpůsobeny i antidiabetická léčba.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!