Poradna

Dialin

Datum vložení dotazu: 14.12.2020

Ptá se: Petr

Dotaz

Je tak účinný jak se všude tvrdí beru dva léky ráno forxigu a večer 15000 j.glukofage hodnoty 6.4-8,- podle toho jak si dam sladké. Dekuji Petr
věk: 65 let výška: 174 cm váha: 92 kg

Odpověď

Milý Petře, podobných dotazů jsme dostali již více, a proto vám na naše odpovědi posíláme odkazy, viz https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine

Přípravek Dialine nemá nijak odborně ověřenou účinnost. Proto reklamní tvrzení, že přípravek ovlivňuje sekreci inzulínu, citlivost vůči inzulínu, riziko vzniku diabetických komplikací a podobně, považuji za neoprávněná. Maximálně lze říci, že přípravek není škodlivý a podle odborně neověřených zkušenosti některých uživatelů může mít přípravek příznivý efekt na vyrovnání diabetu. Lidé často raději kupují nákladné výživové doplňky, od nichž očekávají kouzelné účinky, raději než by užívali ověřené a vědecky testované léky, nebo aby dodržovali dietní doporučení. Připouštím, že užívání přírodních přípravků s nádechem tajemna může mít na někoho příznivý psychický efekt a pomáhat mu překonávat obtíže, které onemocnění diabetem přináší. Pokud vy patříte k takovým osobám, nechci vám kazit radost z výhodného nákupu (nákup je opravdu výhodný, protože většinou prodejci podle reklamních letáků zbývá již jen několik balení za tak vynikající cenu, a pak bude lék dostupný jen za cenu mnohem dražší), ale raději vám doporučuji poučit se o dietě, měřit si glykémie, více se pohybovat, a je-li to nutné, užívat klinicky prověřené účinné léky.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

31 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, V prosinci zemrela moje mama diabeticka. Zustalo mi vetsi mnozstvi pripravku Glucerna 1,5 kcal. Ja cukrovku nemam, jsem zdravy clovek. Mohu tento pripravek bez rizika uzivat? Dekuji predem za odpoved.

  Odpověď

  Vážený pane, přeji dobrý den,

  potravina pro zvláštní lékařské účely Glucerna 1,5 kcal je sice specializovaná výživa vhodná pro diabetiky, protože obsahuje menší množství cukrů a navíc jsou cukry v podobě jen pomalu se odbourávaných cukrů, takže pacienti s cukrovkou nemají potíže se zvýšením hladiny cukru v krvi po konzumaci Glucerny. Glucernu však jako doplněk normální stravy mohou užívat i osoby, které cukrovku nemají. Glucerna je naopak vhodný doplněk výživy, protože je obohacená o vlákninu a současně obsahuje vyvážené množství vitaminů a minerálů, které jsou pro kohokoliv užitečné. Mohu Vám proto poradit, že pokud není přípravek prošlý, můžete jej užívat. U nediabetiků se mohou podat 2-3 lahvičky denně, přípravek se musí použít do 24 hodin po otevření.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat, zda je Stevia opravdu vhodná pro diabetiky, jak se píše na netu. Děkuji

  Odpověď

  Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je až 100 cm vysoká rostlina obsahujicí tzv. steviol-glykosidy, které se vyznačují intenzivní sladkou chutí, která není vnímána negativně jako u některých umělých sladidel. Steviol-glykosidy se obvykle označují jako steviol (správně by mělo být steviosid, protože steviol je aglykon steviol-glykosidů). Po chemické stránce se jedná o diterpen, který je netoxický, a proto byl zařazen mezi látky, které je možné přidávat do potravin (v nich je označován jako E960).

  V experimentální studiích na zvířatech steviol-glykosidy zvyšovaly citlivost na inzulín a mírně zvyšovaly produkci inzulinu, i když tyto efekty nebyly zatím u lidí prokázány, z dosud provedených studií u lidi se ukazuje, že jsou steviol-glykosidy neškodné a jejich hlavní význam spočívá ve skutečnosti, že jsou přibližně 300krát sladší než běžný cukr (sacharóza) a přitom jejich konzumace nepředstavuje prakticky žádnou energetikou zátěž organismu. Nadto steviol-glykosidy u lidí snižují krevní tlak a jejich používání namísto cukru může snížit tělesnou hmotnost.

  Byly také provedeny studie, jejichž cílem bylo zjistit, zda steviol-glykosidy nemají vliv na současně podávané léky. Tyto práce mají výraznou českou stopu (české autory z Hradce Králové) a vyplývá z nich možnost snížení účinku některých léků. Mezi tyto léky ale nepatří nejčastěji užívaný lék u pacientů s diabetem, tj. metformin. Jednalo se ale o studie in vitro a není dosud jasné, zda by se takové účinky mohly projevit i u lidí.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, chcela by som môjmu otcovi kúpiť vitamíny vhodné pre ľudí so zvýšenou hladinou cukru v krvi, otec si nepichá inzulín, len občas berie tablety na zníženie cukru v krvi. Sú nejaké na trhu, ktoré by ste mi odporučili? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpověď

  Vitaminy s mírou, jejich efekt je často pod vlivem reklamy přeceňován. Velká péče by měla být věnována doplňování vitaminu D. Naopak zcela bez rizika není užívání vitaminu A. Rozhodně bych ale preferoval vitaminy bez přidaných cukrů (včetně laktózy), např. Glucose Vital.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik2 a potřeboval bych něco takového jako diadin pokud to vyléčí proč to nenapíšu jako recept pro diabetyka2

  Odpověď

  Dobrý den pane Milane,

  Diadin je veterinární přípravek za skupiny antibiotik.

  Možná jste měl na mysli Dialin. K tomu Vám posílám odkaz na podobné otázky včetně jejich odpovědí.

  https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine

  S přátelským pozdravem

  Rostislav Šimek

  Redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!