Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

noční hypoglykémie a problém s tvrdohlavou dcerou

Datum vložení dotazu: 24.11.2021

Ptá se: Marta

Dotaz

Dobry vecer,pisu vam uz zoufala z dcery.Zijeme ve skotsku dcera zachyt DM1 19.12.2019 v te dobe skoro 16 let. Ze zacatku se zdalo ze vse zvladame, meli jsme I kontroly I nasi dia. Bohuzel zacal covid, ktery lomcoval britskou NHS a nasledna pece celkove pokulhavala, appointments mela dcera zacty dva roky pouze 3x po telefonu. Ze strachu z nocnich hypoglykemii jsme poridili teprve pred par dny FSL2. Pred dvema tydny jsme museli volat v noci ambulance. Potiz je ta ze s dcerou se neda rozumne mluvit, bude ji 18 a jakakoliv zminka, otazka ohledne glykemie ji nastve, neda na rady kasle na spravne nastaveni inzulinu, picha si pozde inzulin k jidlu ( novorapid) a ji same blbosti. Nocni inzulin Levemir si picha moc pozde treba o půlnoci. Zacala chodit do prace kde ma velky vydej energie, nechce snidat, odmita svaciny a co je nejhorsi kolikrat sebou nema ani cukr v taste. Pred dvema dny mela hypoglykemii na zastavce v 6 rano a nebyt pani ktera tam s ni stala a dala ji banan, nevim jak by to dopadlo. Dnes nad ranem jsem ji nahodou zkontrolovala a holka zas mela hypo 2,9 nechapu jaktoze neslysela alarm ...jsem vazne uz zoufala, potrebuji chodit do prace vyspana, s holkou se neda mluvit, rekne mi leave me alone, zabuchne dvere a ja jen brecim, kdyz nedam pokoj jede k starsi dceri, kde se ji ve vsem ustupuje...proste se bojim ze ji jednoho rana najdu mrtvou :( Prosim mate nejakou radu kterou bych holce ukazala, dala precist? Skotska pece o diabetiky stoji za nic :( Treba si od lekare da rict. Moc dekuju za odpoved. S pozdravem Marta, Glasgow

Odpověď

Milá paní Marto, v tomto věku je zcela zásadní, aby se vaše dcera starala o svůj diabetes sama. Vy to za ni zvládnout nemůžete. Jen jí můžete pomoci vytvořit podmínky, aby k tomu měla vše, co potřebuje a co je nutné. Ona se o sebe musí starat ne proto, aby vám udělala radost, ale aby se postarala sama o sebe. Její „zlobení“ je určitě projevem její nedospělosti, ale mateřská péče může tento přechod k samostatnosti spíše zhoršit. Prochází nyní svým obdobím vzdoru a velmi pravděpodobně brzy sama pochopí, jak je důležité se o sebe starat, pokud chce být v ostatních věcech na stejné úrovni jako její vrstevnice. Jenom to bude mít o něco těžší, ale i to ji v životě může být k něčemu dobré.

Určitě by měla mít svého diabetologa a já nevěřím, že ve Skotsku jich není dostatek. Jen mám určitou zkušenost, že kvalitní péče v Británii vyžaduje více než jen základní bezplatné zdravotní pojištění. To ovšem v tomto případě musejí zajistit rodiče.

Mnoho informačních materiálů byste našla na našich webových stránkách, ale také např. na stránkách IKEM: www.ikem.cz  Centrum diabetologie. Jsou tam doporučené postupy pro pacienty a jsou velmi srozumitelné. Je tam napsáno, jako používat senzory a jak je vyhodnocovat. Měla byste dceři tyto stránky doporučit, ale ostatní nechejte na ní, jak s tím naloží. Ostatně, hezké jsou i stránky anglické na: https://www.diabetes.org.uk/

Samozřejmě kontakt s diabetologem, kterému by vaše dcera důvěřovala, je velmi důležitý a kontrola by se měla konat minimálně 1x za 3 měsíce. Možná byste přece jen jednu věc udělat mohla. Mohla byste kontaktovat diabetologické pracoviště, kde má být vaše dcera kontrolována ve Skotsku, navštívit je a požádat je, aby dceru pozvali na řádnou kontrolu a edukaci. Jít by tam ale měla sama a dobrovolně.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

519 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý deň, mal som čiernu stolicu sucha žiadne bolesti nemám. V minulosti mi praskol vred, liečim sa na cukrovku ďakujem Vladimir

  Odpověď

  Milý Vladimíre, píšete příliš stručně na to, abych vám mohl odpovědět.

  „Černá stolice“ může znamenat přítomnost natrávené krve, která pochází ze zahřívacího ústrojí. Stolice bývá, jak se říká, spíše mazlavá, dehtovitá a mívá určitý charakteristický zápach. Je-li krve více, je stolice o to řidší, člověk se cítí slabý, může mít nízký krevní tlak a rychlou srdeční frekvenci. Je to závažný stav a je nutné to hned řešit u lékaře. Ten většinou přítomnost krve ve stolici hned pozná, případně to může ověřit vyšetřením stolice.

  Jinak ale je důvodů pro tmavou či skoro černou stolici více. Záleží na jídle, barvu mohou způsobit také některé léky, nejčastěji přípravky železa.

  S cukrovkou to ale nemá nic společného.

  Pokud jste již zažil, co se stane, když praskne žaludeční vřed, tak byste mohl stav sám posoudit. Pokud se ale cítíte špatně, stolice vám skutečně připadá mazlavá a jakoby dehtovitá, jděte k lékaři hned.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetik na inzulinu (3x denně Humulin 13j10j10j a 1x Lantus 20j), byla jsem diagnostikovánai jako DM Lada a následně, při další kontrole změna jako DM2. Jsem z této změny dost špatná, nejen, že jsem sportovec, jím celý život zdravě (v rodině rodiče byli diabetici), ale hlavně s cejchem DM2 si připadám jako vyvrhel společnosti. Nikomu raději o své nemoci neříkám. Nemám problém s aplikací inzulínu, vyhovuje mi i možnosť aktivně měnit dávky vzhledem ke své aktivitě, která není každý den stejná, ale chtěla bych se zeptat, co je určující pro diagnozu Lada. Stimulovaný C peptit mám 395, dlouhý cukr 42. Bohužel jako DM2 nemohu získat k používání přïstroj FreeStyleLibre; čtečka není ani ke koupi, pokud není poukaz a senzor stojí 1576 Kč, což jako důchodce si taky nemohu dovolit. Nicméně jsem viděla a s měřením glykémie glukometrem se snadnost a hlavně informace, které tam jsou, jsou použitelné pro další rozhodování, se nedají srovnat. Tedy spíš dotaz, zda se nechystá změna a FreeStyleLibre nebude i pro DM2, kteří jsou na inzulínu. A proč jsou takto diskriminovaní.

  Druhý dotaz je, co dělat, když místo nočního inzulinu aplikuji omylem denní (stalo se 1x v důsledku patrně rozespání). Děkuji Josefína

  Odpověď

  Milá Josefíno, nejprve vám přímo odpovím na vaše dotazy a pak ještě něco dodám.

  Diabetes typu LADA má podobnou, i když stejně nejasnou příčinu, jako diabetes mellitus 1. typu. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které výhradně postihuje inzulín produkující beta buňky v pankreatu, jež produkují inzulín. V dospělosti či ve stáří ale autoimunitní proces probíhá pomaleji, nebo dokonce velmi pomalu. Proto se stává, že se zvýšená glykémie objeví spíš náhodou a postupně se ukáže, že jde o diabetes. Sekrece inzulínu je však do určité větší či menší míry zachována (je tedy pozitivní C-peptid), někdy k léčbě stačí jen perorální antidiabetika (tablety), i když to v tomto případě není úplně správný postup.
  Protože jde o mírný průběh u starší osoby, myslí se na prvním místě na diabetes 2. typu. Máte pravdu v tom, že osoby s diabetem 2. typu bývají často obézní, či mají nadváhu a navíc toto onemocnění je v pokročilejším věku velmi časté. Proto bývá diabetes typu LADA často označován jako typ 2. Navíc, mnozí mají také nadváhu, ostatně, nadváha je velmi častý jev i u jinak zdravých osob.

  Lékař tedy často usuzuje na typ LADA podle toho, že pacient je vysloveně štíhlý. Aby skutečně mohl ale příslušný typ diabetu označit jako LADA, je potřeba prokázat u pacienta přítomnost některých autoprotilátek, jako jsou anti-GAD, IA2 protilátky, anti-Zn8 protilátky aj. Alespoň jednu z těchto autoprotilátek.

  Ve skutečnosti to ale není moc důležité. Diabetes se má léčit tak, aby byl dobře vyrovnaný, pacient neměl zbytečnou nadváhu nebo se snažil o její snížení, případně aby zbytečně dále nehubnul, je-li štíhlý. K tomu jsou dostupné mnohé léky ve formě tablet, z nichž některé zlepšují citlivost vůči inzulínu, jiné podporují dosud zbývající inzulínovou sekreci. Pokud je ale inzulínová sekrece nedostatečná a glykémie jsou vysoké, je většinou nutné přistoupit k léčbě inzulínem.

  U diabetu 1. typu se nasazuje inzulín vždy, u typu LADA a u diabetu 2. typu tehdy, je-li to potřebné. Diabetes 2. typu je porucha, která se většinou postupně zhoršuje, a proto i v tomto případě bývá často nutný inzulín.

  Pro vás tedy není nutné vědět, zda máte typ LADA či diabetes 2. typu. Prostě musíte být správně léčena, abyste měla glykémie vyrovnané. A to zřejmě máte, protože hodnota vašeho glykovaného hemoglobinu je vynikající. Pokud není prokázán autoimunitní proces, můžete klidně mít i diabetes 2. typu, protože u mnohých pacientů postupně klesá sekrece inzulínu a ne všichni pacienti s diabetem 2. typu jsou obézní! Nemusíte to tedy vědět. Ale pozor, až na jednu výjimku: Skutečně glykemický monitor FreeStyle Libre v současné době pojišťovna nehradí pro osoby s diabetem 2. typu. Přitom toto zařízení může být velmi užitečné pro mnoho osob s tímto typem diabetu, pokud jsou léčené inzulínem a pokud jsou odhodlány o svůj diabetes dobře pečovat. Klinicky váš typ diabetu odpovídá diabetu 1. typu či chcete-li diabetu LADA. Nepovažuji proto za nesprávné jej takto označit ve vaší diagnóze a učinit tak pro vás glukózový senzor dostupný. Není to žádný nekalý fígl. Ověřit přesně skutečný typ diabetu není  v mnoha případech možné, snad s výjimkou některých velmi silně geneticky vázaných typů. Ani negativní autoprotilátky či vyšetření C-peptidu k tomu nepostačují. Existuje také trochu opomíjený tzv. pankreatický diabetes, který není autoimunitní, ale vyvíjí se v souvislosti s postupným vazivovatěním celé slinivky břišní, včetně ostrůvků, kde se tvoří inzulín. Není to typ 2, není to typ 1 ani LADA, ale může se to projevovat velmi podobně. A pro pacienta znalost skutečného typu není pro život důležitá.

  A nyní moje poznámka: Označení osob s diabetem 2. typu jako „vyvrhele společnosti“, osoby bez vůle, slabochy, tlusťochy a žravce považuji za velmi urážlivé. Mají poruchu metabolismu a často poruchu příjmu potravy, kterou sice mohou částečně ovlivnit, ale v podstatě za ni nemohou. Je to nemoc jako mnoho jiných. Není všechno dáno jenom vůlí. Vždyť mnoha lidem jíst střídmě nedělá vůbec žádné obtíže, nepotřebují k tomu žádné hrdinství a boj. Já bych snad označil jako málo disciplinované osoby ty, které na svůj zdravotní stav nedbají, a to se týká všech typů diabetu. Existuje bohužel mnoho osob s diabetem 1. typu, kteří o vyrovnání svého diabetu málo nebo velmi málo dbají, anebo se jim to prostě nedaří. Takže prosím, nedívejte se na sebe a na osoby s diabetem 2. typu z vrchu. Nijak jim tím nepomůžete a pokud vás někdo označí jako diabetika 2. typu, neste to hrdě. Oceňuje se snaha, oceňuje se pochopení sebe i druhých.

  Milá Josefíno, málem bych zapomněl odpovědět na váš dotaz, co dělat, když si na noc místo „dlouhého“ inzulínu dáte „krátký“.

  Dávka vašeho nočního inzulínu je 20 j. Pokud byste si omylem podala rychle působící inzulín, mohlo by vám to během 30 minut až tak 3 hodin po podání vyvolat pěknou hypoglykémii. Proto bych neopomněl vydatnější druhou večeři a pro jistotu a kontrolu si dal budíka na přibližně 3 hod. po podání inzulínu. Bude-li pak glykémie v přiměřeném rozmezí (5 – 10 mmol/l), podal bych dodatečně ten dlouhý inzulín v obvyklé dávce, jen bych doporučoval pro jistotu ještě sníst nějaké sacharidy.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pár dnů mi kolísá hodnota glykémie ráno - 8,4 mmol/l, v 11hod - 5,6 mmol/l, odpoledne 13,1 mmol/l. Mám diabetes 2. typu, užívám Janumet 1000 ráno a večer 1 tab. A Gliclazid 30 1tab ráno. Děkuji za odpověď. Vladimíra

  Odpověď

  Milá Vladimíro,

  Myslím, že hlavním problémem bude zbytečně vysoký příjem sacharidů v jídle, i když pochopitelně neznám podrobnosti o vašem zdravotním stavu. Janumet je lék, který zejména zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu. Gliclazid zase stimuluje sekreci inzulínu, zejména po jídle.

  Vaše tělo zřejmě dokáže (i s pomocí vašich léků) srovnat glykémie během noci, kdy nic nejíte. Glykémie vám ale stoupne po obědě, který je nejspíš příliš vydatný. Vhodné by bylo zejména snížit obsah sacharidů, to znamená zejména chleba, rýže, brambor, knedlíků apod., případně byste je k obědu mohla klidně vynechat a vystačit si se zeleninou a kouskem nějakého masa. Pokud by dietní omezení nepomohlo (nebo spíš byste měla hlad a nebyla schopna dietní omezení dodržovat), byla by asi vhodná úprava vaší léčby, možná přidání jedné dávky inzulínu.

  Jinak ale vaše vyrovnání snad ještě ujde, a proto si myslím, že zlepšení by se vám mělo podařit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám trochu strach o maminku svého muže. Má cukrovku. Jak tak pozoruji, nic nejí, nemá chuť. Ale!!!!! Přes den tak trochu ,,ucucavá,, víno, až jsou u toho večer, mnohdy, dva litry. Prosím Vás, než to začnu řešit jinde, je to v pořádku? Samozřejmě, že vím, že není, ale co může následovat? Moc děkuji za odpověď, ač tuším, jaká asi bude. Děkuji Kateřina

  Odpověď

  Milá Kateřinu, zřejmě tušíte správně!

  Než ale začnu, musím uvést, že hodně záleží na typu diabetu, na tom, jak je diabetes vyrovnaný a čím je léčený, a dále, zda je vaše tchýně obézní či přiměřené výživy, či dokonce vyhublá.

  Pro léčbu diabetu je důležitá určitá pravidelnost. Je důležité vědět, kolik toho jíte a zejména, kolik to obsahuje sacharidů. Podle způsobu léčby může být jídlo rozdělené na 2, 3, 4 a někdy dokonce i 6 porcí. Je také důležité měřit si glykémie a podle toho si případně samostatně upravovat léčbu i jídlo.

  K tomu ale musí být člověk jednak poučený, ale také motivovaný. Alkohol osoby s diabetem zakázaný nemají. Některé nápoje ale obsahují hodně sacharidů a ty je nutné započítávat a nepřekračovat rozumné množství.

  Alkohol ale velmi snižuje bdělost a motivaci nezbytné pro léčbu diabetu. Někteří, když pijí více, jídlo zanedbávají a při léčbě inzulínem jim hrozí hypoglykémie, jiní zase množství sacharidů se zvyšující se „hladinkou“ ignorují a mají hodnoty glykémie vysoké.

  Nevím, zda máte příjem alkoholu u vaší tchýně nějak ověřený, ale 2 litry vína denně, to už odpovídá slušnému alkoholismu a skončí to zaručeně špatně. Měli byste se pokusit najít k mamince citlivý přístup a pokusit se zjistit, jak moc je na alkoholu závislá, případně proč tolik pije. Možná by dokázala sama s tím něco udělat, ale pokud ne, měli byste jí nabídnou zprostředkování lékařské pomoci v protialkoholní poradně. Na vině může být samota, zklamání, nějaký žal. I zde je možné hledat pomoc. Na prvním místě z vaší strany, ale také prostřednictvím psychologa či psychiatra.

  To ostatní vám říkat nebudu, protože to víte.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už 13 let cukrovku, nikdy jsem neměla žádný problém, až do teď. Od té doby co jsem měla Covid mě přijde, že se mi celkově můj zdravotní stav zhoršil, začalo to, že mé stavy při normálním cukru začali být stejné jak při hypoglykémii. Zhoršila se paměť, koncentrace, soustředění, byla jsem taková mimo a to hladina cukru byla v pořádku, ze začátku bylo občas a teď čím dál horší, glykemie se mi začali i častěji snižovat, před spaním hladina cukru v normě, od 7 do 8 a do rána se sníží natolik, že v noci mám halucinace a přijdu si jako ve snu a pak mi jak kdyby dojde co se děje, proberu se celá zpocená a po změření mám pod 2 a rychle do sebe cpu něco sladkého, noční inzulin si píchnu jako vždy, nepíchnu si víc, že by se toto stalo, přes den se mi přijde taky z ničeho nic strašně snižují, zkoušela jsem co se stane i když si nepíchnu inzulin po jídle, vyskočí strašně vysoko ale než je doba oběd, tak klesne na hypo. Jím a píchám normálně jak dosud, nebo snížím inzulin, ale stále strašně klesá, mám strach si skoro píchnout, aby se mi nastávaly stavy co mívám. Mám vysoké ale mám stav jak když mám nízkou, a když mám takový stav, tak vím že se blíží hypoglykémie, i když nemá v podstatě důvod proč. Přibrala jsem kvůli tomu strašně moc, protože do sebe při nízké glykemii cpu něco sladkého, aby se co nejrychleji zvedlo a bylo mi líp a pak i něco normálního, aby nebylo jen chvilkové. Čím může být a co s tím? Děkuji

  Odpověď

  Milá Deniso, vy rozhodně potřebujete znovu oprášit vaši edukaci v léčbě diabetu, a to nikoliv jednorázově. Vaše stavy byste měla probrat se svým diabetologem a ověřit, zda skutečně dodržujete zásadní principy pro léčbu diabetu 1. typu. Je možné, že dříve jste výkyvy glykémií lépe zvládala a tělo si z akutních stavů lépe dovedlo poradit samo. Jde to také často snáze v době, kdy si tělo vyrábí alespoň trochu vlastního inzulínu. Sekrece u diabetu 1. typu zaniká většinou rychle (během 1. až 2. roku), ale někdy také pár let přetrvává, a to moc pomáhá. Nyní po Covidu se to mohlo zhoršit.

  Měla byste znovu nastudovat složení jídla a obsah sacharidů v něm. Měla byste si zopakovat, co dělat, když glykémie často klesají a co dělat, když jsou vysoké. Nejdůležitější je ale umět těmto stavům předcházet. V prvé řadě si musíte velmi často měřit glykémie, zcela minimálně 4x, ale raději vícekrát za den. Nyní jsou k dispozici glukózové senzory, a ty bych vám zásadně doporučoval, pokud ovšem budete ochotná se jim věnovat a naučit se to. Možná by pro vás byla vhodná inzulínová pumpa, a to nejspíše v kombinaci se senzorem. Jenom musíte být řádně zaškolená a naučit se to používat. To chce dost úsilí, ale může to být i zábava.

  Projděte tedy edukační materiály, které najdete na našem webu. Podívejte se také na další edukační materiály např. na webu www.ikem.cz pod Centrem diabetologie. Objednejte se u svého diabetologa a požádejte o edukaci či celý edukační kurs. Hezký dietní návod najdete také např. zde: http://live.pharma-marketing.cz/Mundipharma_Diabetes_2021_11/MUNDIPHARMA_C1_2021_recepty_A5_final%20version%2024112021.pdf

  Pro začátek bude vhodné, když si rozepíšete pro sebe vaši modelovou dietu s odpovídajícím obsahem sacharidů, ve vašem případě s obsahem tak 180 g sacharidů. Před každým jídlem se změřte a pokud opravdu nebudete jíst více, asi si nepatrně snižte svoje dávky inzulínu. Než budete mít k dispozici glukózový senzor vybavený aktivními alarmy při nízké či vysoké glykémii (jiný senzor nechtějte), dejte si na noc budíček pro změření glykémie.

  Hlavně ale na sobě aktivně zapracujte, abyste v budoucnu zůstala zdravá. Bez vás to nepůjde. Musíte se vzdělat a měla byste být ochotná se tomu věnovat. Já to odhaduji na 30 minut denně, a to není moc. Tolik času ztratí většina lidí různýma blbostma.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!