Poradna

monohydrát laktózy v tabletách pro diabetika

Datum vložení dotazu: 14.02.2020

Ptá se: Vlasta

Dotaz

Dobrý den, beru 4 léky na vysoký krevní tlak Milurit, skoro v každém léku monohydrát laktózy, mám diabetes 2. typu zatím bez léků, může tato laktóza zvýšit cukr v krvi, děkuji. 

Odpověď

Milá Vlasto, dnes je povinností výrobce u každého léku vypsat nejen obsažené účinné (léčivé) látky a jejich množství, ale také složení tablety. Úkolem tablety je udržet lék pohromadě tak, aby se nedrolil, případně nebyl příliš maličký, protože by se snadno někam mohl zakutálet a už byste jej nenašla. Musí také napomáhat stabilitě účinné látky, musí ji chránit v zažívacím ústrojí a někdy také je složení tablety zodpovědné za délku trvání účinku. Tableta pak totiž může zajistit jen pomalé a setrvalé uvolňování účinné látky.

Laktóza je sacharid, který se ke stavbě tablety často používá. Její množství je ale prakticky zanedbatelné z hlediska kalorií. Laktóza se sice může v těle měnit na krevní cukr, ale to opravdu nehraje roli. Může se jednat při užívání více tablet denně maximálně o množství asi 0,5 - 2 g. Pro vaši informaci krajíc chleba vážící asi 80 g (běžný krajíc) obsahuje asi 40 g sacharidů.

Přítomnost laktózy však může být důležitá pro osoby, které mají vůči laktózy přecitlivělost. Ti by takové léky neměli užívat. To by se ale nemělo zaměňovat s nesnášenlivostí mléčného cukru. Většinou tito lidé laktózu velmi špatně tráví a mají po ní nadýmání či průjem. Podání laktózy v takto malém množství jim ale zpravidla nevadí, je to příliš málo k tomu, aby to vyvolalo obtíže.

Vy se tedy složením tablet, které užíváte, z hlediska diabetu rozhodně nemusíte znepokojovat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

229 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz následkem úrazu hlavy mám diabetes č.1 plus epileptické záchvaty. Jsem z toho už docela vyčerpán 4x denně si píchám inzulín. Hlídám jídelníček. Diabetes mi kolísá nahoru něco okolo 20 a dolů na 8. Dobře se cítím když mám naměřeno okolo 9-10. Epilepsie si myslím je psychického původu. Co mám dělat, aby se můj život stal aspoň o něco lépe aspoň nemít epilepsii. Celkově mám dojem že se vše točí okolo mého psychického stavu. Děkuji za odpověď. Michal Jižní Čechy

  Odpověď

  Milý Michale, jistě vám musí být jasné, že čím méně informací o svém zdravotním stavu nám podáte, tím hůře vám budeme moci poradit s ohledem na vaši situaci.

  Vlastně jediné, co víme je, že máte diabetes 1. typu, který není dobře vyrovnaný, a že máte epilepsii.

  Epilepsii máte asi po úrazu hlavy. Diabetes 1. typu po úrazu nevzniká. Nicméně je pravděpodobné, že jste už určitou vlohu pro toto onemocnění dříve měl, a velké zatížení vašeho organismu v souvislosti s úrazem vedlo k tomu, že se diabetes projevil.

  I když tedy toho o vás vím jen velmi málo, na prvním místě bych vám doporučoval, abyste se naučil zvládat dobře svůj diabetes.  Glykémie byste určitě měl mít nižší, ale zároveň byste měl předcházet hypoglykémiím. Hypoglykémie mohou být příčinou epileptických záchvatů. Tím ale vzniká riziko, že vy si budete schválně udržovat glykémie vysoko, aby vám hypoglykémie nehrozila. Myslím ale, že hodnoty mezi 9 – 10 mohou být pro začátek vyhovující. Až se to lépe neučíte, mohl byste usilovat o hodnoty nižší, 5 - 9 mmol/l.

  Pro zlepšení vyrovnání diabetu budete potřebovat

  1. Rozumět dobře diabetické dietě. Navrhuji návštěvu dietního terapeuta, který vám poradí, jak na to. Jedna návštěva ale asi stačit nebude.
  2. Měl byste si pravidelně měřit glykémie. Já vám moc doporučuji kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží. Bude vám trvale ukazovat, jakou máte glykémii, zda klesá či stoupá, a bude vás varovat, pokud by hrozila hypoglykémie. To by také mohlo zlepšit průběh epilepsie a dodat vám víc klidu.
  3. Ve spolupráci s vaším diabetologem a edukační sestrou byste se měl naučit upravovat si dávky inzulínu podle toho, jakou máte glykémii, co hodláte sníst a jak moc se budete fyzicky namáhat. K tomu je ale moc nutná motivace a snaha.

  Nevím, jak vážná je vaše epilepsie, ale zlepšení diabetu a prevence hypoglykémií by vám mohlo hodně pomoci. Myslím také, že by vám to dodalo potřebnou sebejistotu a postupné uklidnění, že to zvládnete. Snažte se k tomu využít veškeré pomůcky, které jsou nyní pro diabetiky dostupné. Ale bez vaší velké snahy to nepůjde. Žádná pomůcka nefunguje sama o sobě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  V čem konkrétně covid 19 ohrožuje více diabetiky než ostatní populaci? Mám od loňska zjištěný DM 1. (LADA). Tím, že to zvýší cukr v krvi, jako jiné onemocnění? Během Vánoc jsem měla nějakou chřipku bez horeček (byla jsem s tím u obvodního lékaře) a měla jsem asi měsíc a půl zvýšenou hladinu cukru v krvi, takže jsem si musela píchat 18 jednotek Lantusu, teď mi stačí na pokrytí denní potřeby 12 jednotek - píchám si ještě Apidru před jídly. (Měřím 185 cm a vážím 80 kg.) Pavla

  Odpověď

  Milá Pavlo,

  jedná se o dvě rozdílné věci.

  1. Průběh mnoha onemocnění u pacientů s diabetem závisí na tom, jak jsou tito pacienti schopni o svůj diabetes pečovat, když jsou nemocní. Obecně se dá říci, že každé další závažnější onemocnění může komplikovat vyrovnání diabetu. V prvé řadě vyrovnání diabetu velmi záleží na schopnostech a motivaci pacienta. Když je člověk nemocný, může se o sebe hůře starat. Takovým příkladem je třeba vážnější úraz, kdy si pacient nemůže sám měřit glykémie, nemůže si přesně sám odměřovat sacharidy v dietě, injekce inzulínu mu musí dávat někdo jiný apod. U těžké formy onemocnění COVID-19 se pacient octne na jednotce intenzivní péče a o diabetes se sám starat nemůže vůbec.

  Kromě toho některá onemocnění vyvolávají poruchu citlivosti tkání vůči inzulínu. Stává se tak např. při horečce, při nemožnosti se pohybovat nebo při vyplavení stresových hormonů, jak je tomu např. často u nově vzniklého infarktu myokardu. Někdy se dokonce podávají léky, které mohou glykémii zvyšovat.

  To vše může vést k tomu, že diabetes je špatně vyrovnaný. To vytváří špatné podmínky pro hojení ran, pro zvládání stresu, pro imunologické překonání infekčního onemocnění apod.

  2. Pacienti s déle trvajícím diabetem mají často přidružené komplikace. Některé mohou být zjevné, jako jsou např. vážnější postižení nervů nebo přítomnost diabetického onemocnění ledvin. V některých tkáních se dlouhodobé postižení nemusí při jinak dobrém zdraví projevovat. To se např. týká i plic, které jsou vstupní branou pro infekci COVID-19. Kromě toho, když je průběh virového onemocnění těžký, může snáze dojít k selhání orgánů, které jsou již diabetem poškozené. Může tedy snáze vzniknout selhání ledvin, jater, ale také plic.

  S onemocněním COVID-19 u pacientů s diabetem je zajím málo zkušeností. Podle mého názoru ale se mohou kombinovat oba uvedené problémy současně. Očekával bych, že u dobře léčeného pacienta s diabetem 1. typu nebo typu LADA, který nemá pokročilé komplikace diabetu a který o sebe bude v průběhu onemocnění schopen dobře pečovat, by mělo onemocnění COVID-19 probíhat se stejným rizikem, jako u pacientů bez diabetu. U většiny by tedy případná nákaza měla proběhnout velmi lehce nebo lehce, u malé části hůře, a jen zcela výjimečně by onemocnění mohlo ohrozit život.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je to cca 10 dní co přítelovi diagnostikovali cukrovku 1. typu a aplikuje si inzulin...stěžuje si, že špatně vidí a na blízko nic nepřečte, musí se objednat na oční, kde nás ale teď nikdo nevezme. Mohli by jste nám poradit co dělat? Děkuji Marcela

  Odpověď

  Milá Marcelo, neznám věk vašeho přítele a také nevím, do jaké míry se u něho rozvinula metabolická porucha, než mu byl diabetes zjištěn a začala řádná léčba.

  Při déle trvající poruše a vysokých glykémiích se tělo může částečně adaptovat na zvýšenou koncentraci tzv. osmoticky aktivních látek. Hlavními takovými látkami jsou ionty kuchyňské soli – sodík a chlorid. Z hlediska osmotického hraje glukóza za normálních okolností malou roli, protože její koncentrace v krvi je nízká. Nicméně u rozhozeného diabetu je koncentrace glukózy vysoká, a to se již může projevit. V důsledku toho se „osmotické poměry“ upraví i v oční čočce, která obsahuje hodně vody a její konsistence závisí na osmotickém tlaku.

  Jen pro představu, osmotický tlak nebo osmotické síly je například to, co vede k tomu, že když k hromádce soli nebo cukru přidáte loužičku vody, voda se začne do sypké látky nasávat. V čisté vodě je totiž osmotický tlak velmi nízký. V silném roztoku soli nebo cukru je naopak osmotický tlak velmi velký. Když se tedy voda dostane k soli či cukru, začne se osmotickou silou „nasávat“.

  S oční čočkou se může v menší míře dít něco podobného. Náhlé zlepšení glykémií mění její osmotické poměry a ona trochu mění svoji konsistenci. Může se trochu zakalit nebo dokonce měnit tvar. To se projeví pocitem zamlžení.

  Tento stav se zpravidla sám postupně upraví, když se bude váš přítel správně léčit. Nicméně může se jednat také o jiné možnosti. Každý diabetik má být pravidelně sledován očním lékařem a oční vyšetření by mělo být vždy provedeno u nově zjištěného diabetu. Nebude-li se porucha rychle upravovat (do několika dnů), bude muset si váš přítel vyžádat oční vyšetření, a to navzdory současné epidemii. Jen bude nutné, aby lékaře ujistil, že nebyl v kontaktu s nikým infekčním. V horším případě bude muset napřed podstoupit vyšetření na přítomnost koronaviru, ale o tom rozhoduje epidemiolog a nikoliv oční lékař. Lékaři v době epidemie rozhodně nepřestávají pracovat. Jen je nutné omezit taková vyšetření, která nejsou nutná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Existuje dávkovací pero s pamětí? Mělo by si pamatovat několik dávek a časů nazpátek. Nám sklerotikům by to pomohlo. Pero jsem měl, ale už se prý nevyrábí. 

  Odpověď

  Dobrý den, máte pravdu dříve bylo k dispozici například pero HumaPen MEMOIR (od Eli Lilly) nebo NovoPen Echo (od Novo Nordisk). V portfoliích firem se sice na internetu nacházejí, ale běžně v lékárnách nebo zdravotnických potřebách v ČR dostupná nejsou. NovoPen ECHO jsem zahlédla na několika internetových stránkách ještě v prodeji (ale jak jsou validní je otázka). Pokud by Vám stačila trochu jednodušší funkce - ukázání času od posledního podání inzulinu - je nyní na trhu sehnatelný Timesulin (http://www.timesulin.cz/index.php) - což je speciální víčko, které se dá použít u jednorázových per -  slouží jako časovač a ukazuje dobu od poslední aplikace.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, stručně. 74 let, žena, ranní glykémie 5.6,_5.8,-6, glyk. hem. 47,OGTT 4,4.....5,1. Váha 68 kg, výška 166 cm,.pas 76 cm boky 107 cm .

  A ještě glykémie po jídle. Tak 6,8 - 8,2 po 2 h. klesne jen na 6,2-5.7. Naroz. 4.3. 1946 děkuji. Děkuji za odpověď. Libuše nar.1946

  Odpověď

  Milá Libuško, když to tedy chcete slyšet, tak máte prediabetes. Občas máte trochu vyšší glykémie na lačno, občas hraniční po jídle. Orální glukózový test vám vyšel dobře, jestli jste to dobře napsala. A máte trochu vyšší hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Ale co z toho plyne? Já po letech v oboru s trochou přehánění rozlišuji osoby které mají diabetes a osoby, které ho ještě nemají, takže by se tomu dalo říkat prediabetes. To už je ale deformace letité praxe.

  Vy jste celkem štíhlá. Tak bych vám doporučil zůstat štíhlá a dost se pohybovat. Nejíst mnoho sacharidů (tak do 150 g denně), dost zeleniny.

  Někdo by možná doporučil ještě metformin, např. 2x 500 mg. To by mohlo pomoci předcházet zhoršování, ale já bych u vás vsadil spíš na dietu, protože jste štíhlá a dokážete to.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!