Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Léčím se s diabetem 2. typu lékem Glucofage RS 1000. Ráno i večer 1,5 tablety.

Datum vložení dotazu: 26.05.2022

Ptá se: Štěpán

Dotaz

V průběhu času, se mi dle mého názoru, bezdůvodně zvyšuje ranní glykémie o 1 až 2 body v porovnání s večerním měřením. Mezi večerním a ranním měřením nekonzumuji žádné jídlo, maximálně vypiji trochu čisté vody. Co může být příčinou tohoto stavu? Pravidelně chodím na procházky a denně ujdu cca 7 000 kroků. Poslední GHB byla 51. Děkuji za odpověď.
věk: 74 let výška: 182 cm váha: 94 kg

Odpověď

Dobrý den,

příčin ranní hyperglykémie může být hned několik, k základním patří:

1. Noční hypoglykémie  -  ta vede ke stimulaci produkce glukózy v játrech (jako kompenzačního mechanismu). Někdy nemusí ani pacient dojít až do stavu hypoglykémie a játra už mohou v noci tvořit glukózu (jednoduchý cukr).

2. Fenomén úsvitu -  glykémie se zvedá až v druhé polovině noci. Po 2-4hodině ranní dochází vlivem hormonů produkovaných v ranních hodinách k tvorbě glukózy v těle. Tento stav bývá více zřetelný hlavně u dětí a mladých diabetiků 1. typu, ale může se vyskytnout i v jiných skupinách.

3. Zhoršení kompenzace diabetu -  u diabetu 2. typu je špatná citlivost na vlastní inzulin. Ten může být produkován během noci v množství, které není (s ohledem na zhoršenou citlivost) dostatečné k udržení glykémie.

Jak tyto stavy alespoň částečně odlišit?

 - Změřte si glykémii večer, následně mezi 2-3h ranní a ráno nalačno (mezi jednotlivými měřeními se pokuste spát a třeba si natáhněte budík)

Jak budou výsledky přibližně vypadat:

1. Glykémie mezi 2-3hodinou bude výrazněji klesat  (může až k hranici hypoglykémie) oproti glykémii před spaním, ráno bude glykémie vyšší než mezi 2-3hod.

2. Glykémie mezi 2-3hodinou bude podobná jako glykémie před spaním, ráno nalačno bude glykémie vyšší než mezi 2-3hod a večer před spaním.

3. Glykémie mezi 2-3hodinou bude stoupat oproti glykémii před spaním,  do rána glykémie dále stoupne.

Samozřejmě tělo člověka není jednoduchý celek, a tak nám to nechce ulehčit a může jednotlivé stavy kombinovat, případně se může vyskytovat ještě jiný důvod ranní zvýšené glykémie.

Doufám, že Vám odpověď alespoň trochu pomohla a přeji příjemný den.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

620 dotazů

 • Dotaz

  Důvod odebrání hematon,stále se opakující, niní glikemie,nízká po operaci pod hranici 5,6 12×denně se ěřím,diabetes 2st.mám5let je mi67let před operací jsem bojoval vyššími hodnotami11,8 až 25 moll 20,6teď jsem na hranici 3.6moll4,1moll nejvíce jsem měl,12,0moll už mě odvezlaRZ nízkou hlad.cukr.3,1moll.měřím se12×denně po 2h. Jarek

  Odpověď

  Milý Jarku, poslal jste pár dalších údajů, které se týkají vašeho předchozího dotazu z 23. 2022. Zřejmě vám velmi klesla potřeba inzulínu, možná také méně jíte. Stále jste nenapsal, zda si pícháte více denních dávek inzulínu nebo třeba jednu dávku. Pokud máte dávek více, doporučuji vám dávkování postupně mírně snižovat, inzulín ale nevynechávejte. Že byste jej úplně přestal potřebovat je málo pravděpodobné.

  Dále si pravidelně měřte glykémie.

  Určitě se ale budete muset poradit také s vaším diabetologem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na ledvině změna hodnot glikemie, teď po odebrání ledviny spíše g/moll nízký 3,94.5nedělemi mě na Urologii vzali ledvinu stále se tvořil krevní hematom, noční mám g/moll3,9 4,1 5,2je to proto že mám už jen jednu ledvinu?r.n.56 vaha80kg výška175. Jarek

  Odpověď

  Milý Jarku, tak tedy máte další otázku.

  Vyoperování jedné ledviny by nemělo mít vliv na vaši potřebu inzulínu. Leda, že ta ledvina vám dlouho dělala potíže, měl jste tam třeba závažnou infekci a v důsledku toho potřeboval hodně inzulínu. Když se pak celkový stav upraví, velmi často potřeba inzulínu klesá.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, nedávno jsem byla na testu OGTT, předtím mi byla náhodně změřena hladina cukru v krvi nalačno 7.3 nmol/l. Při prvním odběru na testu jsem prý měla hodnotu 7, jak mi později sdělil lékař, druhý odběr po vypití nápoje nevím hodnotu, tu mi lékař nesdělil, pouze řekl, že dle tohoto výsledku o cukrovku nejde. Léčím se cca 16 let neuroleptiky a antidepresivy, v současné době od roku 2016 jsem léčena depotní injekcí jednou za 4 týdny abilify maintena a nedávno jsem dostala AD venlafaxin. Vlivem léčby neuroleptiky jsem obézní, až nyní po přidání venlafaxinu, který napomáhá hubnutí, se mi podařilo asi za 3 týdny shodit 6 kg. Můj praktický lékař mi řekl, že mám měsíc držet dietu a přidat více pohybu, potom mi udělají rozbor odběru krve a na základě jeho výsledku buď bude léčba pokračovat takto, nebo dostanu lék. Ještě před sdělením výsledku OGTT jsem se začala občas měřit glukometry, ranní hodnota nalačno je téměř vždy vyšší, na jednom glukometru kolem 6.4, někdy i více, na druhém kolem 5.4 -5.8. 2 hodiny po obědě mívám hodnoty nad 6, déle po jídle přes den nad 5 nebo nad 4. Jednou jsem dietu porušila a snědla večer čokoládu, ranní hodnota byla nejnižší, co jsem kdy ráno měla, a sice 4.2 na obou glukometrech. Mohu se zeptat jednak na to, proč ranní hodnoty bývají vyšší než přes den a jednak na to, zda když jsem při OGTT měla hodnotu první 7, nejde už nyní o cukrovku bez ohledu na hodnotu po vypití nápoje? Mockrát děkuji za případnou odpověď. M. Š.

  Odpověď

  Milá Magdaleno, máte pravdu, že některé léky užívané psychiatrii zhoršují působení inzulínu a některé zvyšují chuť k jídlu. Jedná-li se o léky důležité, nemůže se léčba kvůli tomu rušit. Lze ale proti tomu bojovat tak, že se snažíte jíst o hodně méně a více se pohybujete. Tím se zase působení inzulínu zlepšuje a je ho potřeba v těle méně. Malá účinnost inzulínu se často projevuje z počátku jen tím, že v noci není dostatečně inzulínem utlumena novotvorba glukózy ze zásob glykogenu v játrech. Proto bývá často jako první zvýšená hodnota glykémie na lačno ráno.

  Vy nyní jste zjevně na hranici, kdy už tzv. porucha glukózové tolerance přechází do zjevného diabetu. Naměřená čísla ukazují, že když se snažíte, je glykémie ještě ve správném rozmezí, ale jinak vám snadno stoupá. Tak byste k tomu měla přistupovat a není příliš důležité, zda podle čísel vám lékař řekne, že jste už diabetik nebo ještě nejste.  Ta porucha má plynulé rozmezí. Máte prostě glykémie vyšší, než byste měla mít.

  Proto vám doporučuji omezit kalorický příjem a co nejvíce se pohybovat. Mohla byste klidně užívat i nějaké léky, aby se přechod do zjevného diabetu zpomalil, nebo aby se tomu dokonce předešlo. Třeba metformin by se podle mého názoru hodil.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem krátce po odběru ledviny, 5neděl, jsem diabetes 2stupně klesá mě cukr pod hranici 5,0moll,co dělat pichám si inzulín, před operací glikémické stavi 11,6 i21,moll

  Odpověď

  Milý Jarku, pro vaši situaci je těžké doporučit, jak léčit diabetes. Vím toho o vás příliš málo. Nevím, proč vám brali ledvinu, zda jste po stránce chirurgické v pořádku a kromě několika málo hodnot neznám vaše současné ani dřívější glykémie ani způsob léčby. Určitě byste se měl poradit se svým diabetologem.

  Do té doby doporučuji pravidelně si měřit glykémie a upravovat dávky inzulínu. Je možné, že jste v souvislosti s operací zhubnul a že nyní jíte méně, a proto potřebujete menší dávky inzulínu. Je také možné, že jste měl diabetes před operací nebo těsně po ní „rozhozený“ a bylo nutné zvyšovat dávky. Nyní se možná stav zlepšil. To ale opravdu nemohu z vaší jediné věty rozpoznat. Proto se určitě poraďte s lékařem, který vaši situaci zná.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Sestře byla zjištěna atrofie slinivky, má plnou substituci enzymů. Má silné bolesti trávicího traktu, vysoké D-dimery až 3,1, rozmazané a dvojité vidění, pálení a brnění končetin, motá se jí hlava. Zhubla 12 kg, je slabá. Ordinovaný Seropram její potíže rychle zhoršil. Při oGTT testu (po odběru nalačno vypití 75 g glukózy) byly naměřeny následující hodnoty: Glukóza nalačno: 6,00, po 2 hod 10,78 mmol/l; C-peptid nalačno 580, po 1 h 2671,po 2 h 3288 pmol/l ref. m. (370-1470); Inzulin nalačno 3,86, po 1 h 45,02, po 2 h 43,70 mlUI ref. meze (1,9-23,0). Co to znamená, jaký to má vztah k jejím potížím? Léčba? Děkuji moc za odpověď.

  Odpověď

  Milá Blanko,

  Vaše sestra nejspíš trpí chronickým zánětem slinivky břišní, který kromě bolestivých atak může vést ke „zvazivovatění“ tkáně pankreatu, což se projevuje poklesem či ztrátou tvorby trávicích enzymů, které pankreas  produkuje. Kromě toho může docházet k postižení Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín. Proto může klesat jeho sekrece (stejně jako C-peptidu) a vznikat diabetes.

  V současné době má podle orálního glukózového tolerančního testu poruchu glukózové tolerance, ještě se nejedná o zjevný diabetes.

  Stanovení C-peptidu a inzulínu při tomto testu je sice zajímavé, ale nebylo podle mého názoru nezbytně nutné. Výsledek ukazuje, že produkce inzulínu (a tudíž i C-peptidu, jenž odpovídá sekreci inzulínu a používá se k vyšetření zejména u osob, které jsou léčeny injekčním inzulínem) je velmi dobře zachovaná. Hladiny jsou v normě na lačno i po stimulaci.

  K potížím vaší sestry předložené výsledky nemají přímý vztah. Zánět slinivky břišní je bolestivé onemocnění, které se někdy musí léčit chirurgicky. Příčin onemocnění existuje řada, ale mezi nejčastější patří:

  Žlučové kameny, často s obezitou

  Alkoholismus

  Vysoké hladiny vápníku (v důsledku jiných onemocnění)

  Velmi vysoké hladiny krevních lipidů

  Vrozené genetické poruchy

  Podávání některých léků (vzácně; např. kortikoidy nebo tzv. GLP-1 analoga)

  I když má vaše sestra celkem dobře zachovanou sekreci inzulínu, tak bych v tomto případě při případném zhoršování stavu směrem k diabetu doporučoval spíše malé dávky inzulínu než perorální antidiabetika. Chronický zánět slinivky často vede k poruše glukózové tolerance nebo diabetu, který je způsoben porušenou sekrecí inzulínu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!