Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Jak se zachovat? Mám nově Treshibu, hyperglykémie po jídle, hypoglykémie po zátěži. Kolikrát se měřit?

Datum vložení dotazu: 24.08.2019

Ptá se: Marie

Dotaz

Dobrý den, je mi 42 let a mám zjištěný diabetes 1. typu 2 měsíce. Dostala jsem bazální inzulín Tresibu. Ze začátku jsem měla metformin, než přišly výsledky protilátek. Po nasazení Tresiby jsem měla ranní hodnoty glykemií 6,4 až 7,0. Později 8,4 až 9,0. Telefonickou konzultací byly přidány 2 J. Uplynuly asi 2 týdny a glykemie nalačno mám opět vyšší 8,2-8,8. Byla jsem u paní doktorky. Ta léčbu neupravovala s tím, že poslední glykovaný hemoglobinu byl dobrý (měsíc starý výsledek). Řekla, že mám přijít za 2 měsíce. Na můj dotaz, co mám dělat pokud ty glykemie budou dále stoupat, mi povolila pak přidat 1 J. Jen konstatovala, že se zbytečně často měřím. Že se nemusím měřit hodinu po jídle. Vůbec nevím, co si mám o tom myslet. Předtím mi říkala, že čím častěji se budu měřit, tím lépe budu mít diabetes srovnaný. A teď obrátila. Já se i tak měřím hlavně v práci, protože jsem měla už asi 4 hypoglykemie, kdy se mi třásly ruce. Jednou to bylo i u metforminu. Možná to dělají další léky, které mám. Nedovedu si představit, že bych se vůbec neměřila, když dělám něco fyzicky náročnějšího. V práci nemůžu čekat, až se mi začnou klepat ruce. Doma teď měřím jen ranní glykemie. Vůbec netuším, co budu dělat, jestli ty glykemie budou stále stoupat i s těmi hodinu po jídle, které se teď pohybují 8,6-13,7. Jsem po cévní mozkové příhodě. Léčím se s vysokým krevním tlakem a štítnou žlázou. Paní doktorka mi jasně dala najevo, že mám přijít až v říjnu. Mohli by jste mi prosím poradit? Děkuji Marie
věk: 41 let

Odpověď

Milá Marie, základní věcí pro vás nyní bude dozvědět se více o vaší nemoci. Pochopit, v čem porucha spočívá, v čem se vaše situace liší od stavu u zdravých lidí, a co se s tím dá dělat. To by vám mohla zprotředkovat vaše paní doktorka, ale hodně můžete zjistit i sama, například i na našem webu. Už toho tam je o diabetu napsáno hodně.

Máte-li opravdu diabetes 1.  typu, tak byste měla vědět, že v tomto případě chybí sekrece inzulínu, který se uvolňuje trvale, ale výrazně stoupá po jídle, nejvíce po snědení sacharidového jídla.

Ve středním věku diabetes 1. Typu začíná někdy pomalu - latentně. Proto se mu také někdy říká typ LADA - i o tom se dovíte na našem webu. Porucha je nicméně většinou progresivní. Sekrece inzulínu pomalu ubývá a většinou docela zanikne.

Pacient se musí postupně naučit dávkovat si bazální inzulín a k němu rychle působící inzulín před jídly. Pokud bych si byl jist, že se opravdu jedná o 1. Typu, zahájil bych hned léčbu tak, jak se v takovém případě má. Pacienti si nejen dávají dlouho působící inzulín, ale také malé dávky inzulínu před jídly, a to podle glykémie, chuti k jídlu, jeho složení a také podle plánované fyzické zátěže. Zpočátku to mohou být velmi malé dávky, skoro zbytečné, nicméně mají velký výchovný význam. Pokud ještě máte svůj vlastní inzulín, tak to jde mnohem snáze a vy se vklidu naučíte, jak s inzulínem zacházet.

Paní doktorka asi chtěla, abyste zbytečně nezpanikařila a brala věc v klidu. To je určitě dobře, protože v klidu to opravdu může probíhat. Základem léčby je ale znalost glykémií a minimální doporučená frekvence měření je 4x denně, ale mnohem lepší je 6x až 9x. Samozřejmě, jsou-li glykémie v pořádku, tak to zpočátku nemusí být nutné, ale zase je to lepší, než se hned naučit léčbu flákat a pak to dělat celý život nedbale. Já bych dnes všem doporučoval dokonce kontinuální senzor glykémií, respektive kontrolu hodnot v podkoží. Ten je již dostupný, ale vztahují se na něj různá omezení z hlediska hrazení, takže byste si to musela zpočátku asi hradit sama. Je-li to v možnostech vaší rodiny, rozhodně to doporučuji. I o tom je na našem webu zmínka.

Tresiba je velmi dobrý moderní inzulín, který účinkuje asi 36 hod. Rozhodně jen velmi málo snižuje glykémie po jídle - v podstatě se jen čeká, až glykémie jeho působením a přičiněním dosud zachovalé vaší sekrece inzulínu klesne. Abyste předcházela vzestupu po jídle, měla byste možná již nyní používat malé dávky rychlého inzulínu před jídlem.

Co tedy zatím podniknout?

Měřte se pravidelně, minimálně 4x denně, můžete se měřit i po jídle. Asi si budete muset zatím nějaké proužky dokoupit, pojišťovna hradí 400 proužků ročně, po zdůvodnění u revizního lékaře 1000 proužků ročně, více ale ne. Získejte informace o senzorech. I v naší poradně jsou různé dotazy.

Nevím, zda máte nadváhu. Jezte ale spíše méně, naučte se znát složení potravy a jezte tak, aby vám glykémie zbytečně nestoupaly.

Glykémie máte zatím v bezpečném rozmezí. Nicméně, pokud by vám po jídle stoupaly nad 12 či dokonce více, budete skoro jistě potřebovat rychle působící inzulín. Pak byste měla vyžádat si dřívější návštěvu. Glykémie si zapisujte.

Vaším dalším cílem bude naučit se zvládat diabetes sama. Paní doktorka vám bude pomáhat, radit, doporučovat. Ale denní péče o vyrovnání diabetu bude po celý život na vás. Naučte se to s klidem, pokračujte ve své práci i ve svých oblíbených činnostech, ale naučte se dietu i dávky inzulínu sama upravovat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

637 dotazů

  • Dotaz

    mohu si ozempic aplikovat sama,nebo musí být lékař Zdeňka

    Odpověď

    Milá Zdeňko, Ozempic se dávají pacienti sami doma. V balení léku je přiložen návod, jak postupovat, ale před první dávkou by vám to měli ukázat lékař nebo zdravotní sestra. Potřebujete k tomu tenkou injekční jehlu, kterou si nasadíte na aplikační pero, ve kterém je lék obsažen. Je to velmi jednoduché a nemusíte z toho mít obavy.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu ozempic sem po.mozkove mrtvici Michal

    Odpověď

    Milý Michale, stav po mozkové mrtvici není důvodem, abyste Ozempic nemohl užívat. Zároveň ale není jisté, zda je pro vás Ozempic vhodný. To musí posoudit váš lékař. Ozempic má svoje předepisovací omezení, aby byl hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte diabetes, musel byste si jej kupovat.
     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Léčím se pomocí chemoterapie s rakovinou prsu. Na chemoterapie chodím každý týden (mám už 6 aplikaci z 12) a už 3 týden mám nasazené, kvůli reakci (tlak v zádech, pocit dušnosti), Dexamethason 4mg 2tbl večer před chemoterapii a 2 tbl v den chemoterapie. Navíc v samotné infúzi mám ještě dávku 8mg. Chtěla jsem se zeptat, o kolik zvedají kortikoidy cukr zdravému, cukrovkou neléčenému člověku? Změnila jsem se prozatím jen před večeří a měla jsem 8,8. Moc děkuji. Iva

    Odpověď

    Milá Ivo, dexametason je velmi účinný glukokortikoid, který se používá k posílení a ke zlepšení tolerance chemoterapie. Jako jiné kortikoidy snižuje efekt inzulínu. To je u řady osob provázeno jeho zvýšenou sekrecí. Pokud tělo již nedokáže produkovat více inzulínu, zvyšuje se glykémie.

    Jinými slovy, ke zvýšení glykémie nemusí vůbec docházet. Zvláště, pokud se lék nedává trvale, ale jen nárazově. Není tedy možné říci, o kolik bude glykémii zvyšovat. Může to být od nuly až po vznik jasného diabetu, zejména u osob, které mají nadváhu, málo se pohybují a obecně mají již bez toho sníženou kapacitu produkovat inzulín.

    Hodnota glykémie 8,8 před večeří je mírně zvýšená, ale nic vážného se zatím neděje. Pomoci byste mohla zdravou stravou s omezením sacharidů a pokud možno tělesným pohybem, což se ale dobře řekne, ale často velmi obtížně dodržuje v době, kdy podstupujete chemoterapii. Je dobré na zvýšenou glykémii upozornit svého lékaře – onkologa, aby uvážil, zda je možné používat dávky kortikoidů nižší. No, držím palce, ať to dobře dopadne!

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím pomaha lantus hubnout? Jedná kolegyně ho užívá píchá si ho večer, píchá si ho 3mesice a bojí se že bude pribirat, děkuji Lenka

    Odpověď

    Milá Lenko, inzulín se používá tehdy, když je jeho vlastní sekrece nedostatečná. U osob s diabetem 2. typu se jedná často o nedostatečnost jen relativní, protože inzulín je málo efektivní. U osob s nadváhou je proto před nasazením inzulínu často lepší pokusit se zhubnout a tím snížit potřebu inzulínu, případně použít jiné neinzulínové léky. Nedaří-li se to, je inzulín nutný. Měl by se ale podávat v takové dávce, která nezvyšuje další potřebu jíst. Podávaný inzulín by měl pokud možno jen srovnat glykémii a nebýt důvodem k dalšímu jídlu z obavy z hypoglykémie.

    Po správně podávaném inzulínu se tedy netloustne (s výjimkou těžce nevyrovnaného diabetu s hubnutím, kdy po nasazení inzulínu dochází k úpravě hmotnosti). Jinak ale inzulín v žádném případě nepomáhá hubnutí, samozřejmě ani Lantus.

    Pokud ale mají lidé vysoké glykémie, protože příliš jedí, tak jim inzulín jen upraví glykémie a dovolí jíst ještě více, což je nesprávné.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!