Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hodnota dlouhého cukru 111 mmol/mol

Datum vložení dotazu: 08.03.2023

Ptá se: Marek

Dotaz

Dobrý den, hodnoty cukru mému synovi vyšly HbA1C 111, gly 18 Má 38 let, výška 185, váha 98, měl 108kg, rychle zhubnutí, často pije a močí, bere hodně léků na schizofrenii. Děkuji za odpověď. Marek
věk: 38 let výška: 182 cm váha: 98 kg

Odpověď

Milý Marku, nekladete sice žádnou otázku, ale pravděpodobně jste se chtěl zeptat, co s tím.

Já samozřejmě nemohu vědět, zda se váš syn již léčí pro diabetes, případně jak se léčí a nevím ani, zda lékaři, kteří uvedené nálezy zjistili, sami navrhují nějaký postup.

Výsledky, které předkládáte, jasně svědčí pro diabetes a je nutné s tím něco udělat. Hodnoty jsou vysoké a kdyby to takto trvalo déle, váš syn by postupně chřadnul a mohl by být vážněji nemocen a postižen komplikacemi diabetu. Může se jednat jak o diabetes 1. tak i 2. typu. Rychlé hubnutí svědčí spíše pro typ 1, ale na druhé straně věk, nadváha a užívání léků, které mohou mít na glukózovou toleranci špatný vliv, připouští i možnost typu 2. V tuto chvíli to ale není zase tolik důležité, je třeba nejprve stav upravit a další sledování ukáže.

Já rovněž pochopitelně nevím, jak snadno je váš syn ochoten spolupracovat s lékařem – diabetologem. Rozhodně ale musí být co nejdříve u něho vyšetřen.  V každém případě bude nyní nutné:

 1. Zhodnotit současnou dietu a zjistit, zda je zde možná rezerva pro snížení množství sacharidů v jídle za 24 hod. Vhodné by bylo nepřekročit 250 g denně
 2. Pokud budou glykémie takto vysoké, bude muset být nasazena inzulínová léčba. Pokud by se později ukázalo, že jde o diabetes 2. typu, pak podávání inzulínu nemusí být do budoucna trvalé. Pří diabetu 1. typu je trvale nutná inzulínová léčba
 3. Váš syn by se měl naučit si monitorovat glykémie, zatím pomocí osobního glukometru, kterým ho vybaví diabetolog
 4. Dojde-li po nasazení inzulínové léčby k výraznému zlepšení, bude případně možné zkusit některé léky na diabetes, které se užívají v podobě tablet
 5. Náhle vzniklý nebo spíše náhle zhoršený diabetes (porucha s jistotou trvá již delší dobu) může souviset s psychickým onemocněním a s podávanými léky. Ty jsou často nezbytné, ale přesto stojí za to poradit se s ošetřujícím psychiatrem, zda by některé z nich nebylo možné nahradit jinými, případně snížit jejich dávky. Při dodržování diety a užívání vhodných léků na diabetes se může případně stav urovnat. Nicméně vloha pro diabetes s jistotou zůstane. To uvádím jen proto, abyste mohl svého syna částečně uklidnit, že je také možné, že se diabetes při vhodné léčbě upraví a inzulín nebude muset být podáván. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

712 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Chtěl bych se vás zeptat na speciální dotaz, protože už si nevím rady. Před nedávnem mi zjistili neuroboreliozu, kterou mohu mít v sobě už 3 roky. Dali mi antibiotika Doxiciklin, po kterém mi bylo špatně, ale dobral jsem a od té doby mám problém s cukrem. Několik dní po sobě mám ranní glykemii od 6,1 do 7,5. Při těchto hodnotách se objevují stavy hypoglykemie. Jsem zpocený, mám třes celého těla a mravenčení. Mám strach, abych neupadne do komatu. Zjistili mi prediabetes. Byl jsem kvůli na diabetologii, ale tam se mi několik doktorů vysmálo, že to není možné, že určitě nejde o hypoglykemii. Četl jsem, že u lidí, kteří mají několik let zvýšenou glukozu může nasta hypoglykemie i u normálních hodnot. Také se mi všichni vysmáli. Myslíte, že je to možné, nebo je to způsobené tou neuroboreliozou, která poškodila citlivost nervů a ty mohou jinak reagovat na glukozy. Jak vy se na to díváte. Mohu upadnout do komatu. Děkuji. S pozdravem Martin.

  Odpověď

  Milý Martine, udáváte, že jste měl ranní glykémii až 7,5 mmol, asi opakovaně. To už odpovídá diagnóze diabetu. Jsou-li vaše údaje správné, máte docela nadváhu, i když máte opravdu vysokou postavu.

  Měl byste tedy usilovat o snížení hodnot glykémie, nejlépe zatím dietou s omezením sacharidů. Když máte již na lačno zvýšenou hodnotu, po jídle může být glykémie o dost vyšší. Když to pak trvá léta, může se vyskytnou poškození nervů, kterému říkáme diabetická polyneuropatie, a to má podobné příznaky, jako vy uvádíte. Je možné, že jste dříve o vyšších hodnotách glykémie nevěděl.

  Borelióza může vyvolat řadu neurologických příznaků včetně těch vašich. Jenom se ale špatně určuje příčina, protože klíště měl někdy skoro každý z nás a rovněž hladiny protilátek proti Boreliím mohou být u řady lidí pozitivní. Pokud tedy nebylo onemocnění diagnostikováno jednoznačně (brzy po nálezu klíštěte s odpovídajícím zánětem v okolí a s potvrzením protilátek), tak bych se stejně více klonil k té diabetické polyneuropatii, která je bohužel častá. Na boreliózu se pak svádějí všechny možné obtíže. Ale dlouhodobé přeléčení antibiotiky bylo na místě. Někdy se také podává penicilin, poměrně dlouhodobě.

  Pokud jde o hypoglykémie: není možné mluvit o hypoglykémiích, když jste žádné skutečně snížené hodnoty glykémie nezachytil. Je nutné je prokázat. Pocity hypoglykémie jsou někdy neurčité a velmi často se i u osob léčených inzulínem o hypoglykémii nejedná. Hypoglykémie s hodnotami nad 5 mmol/l je opravdu prakticky nemožná. Snad jen u osob, které mají trvale  hodnoty nad 12 či více mmol/l může pokles na normální hodnoty vyvolávat příznaky hypoglykémie, ale já ani tomuto moc nevěřím.

  Prostě lidé mají velkou chuť na jídlo a vnitřní nucení se najíst, a tak hledají ve svých pocitech známky hypoglykémie. Důvodů ke slabosti a třesu může být mnohem více. Pokud tedy trváte na tom, že může jít o hypoglykémie, měřte si pravidelně glykémie, a to zejména při těch nepříjemných pocitech. Pokud nepůjdou hodnoty pod 5, je hypoglykémie prakticky nemožná. O skutečné hypoglykémii mluvíme při hodnotách od 3,5 mmol/. Pokud něco takového zachytíte (bez požití léků na snižování hypoglykémie), je potom třeba tyto nálezy ještě ověřit při vyšetření pomocí přesných laboratorních přístrojů.

  A ještě něco: lidé opravdu někdy trvají na tom, že mají reakce odpovídající hypoglykémii již při hodnotách kolem 6 mmol/l. Já jim to nevyvracím (i když je to často výmluva, proč se nesnažit zhubnout). Kómatu se ale opravdu při těchto hodnotách obávat nemusejí. K tomu dochází zpravidla při hodnotách pod 2 mmol/l.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchá se inzulín. i když cukrovkář nechce a nebude jíst? Magda

  Odpověď

  Milá Magdaléno,

  člověk potřebuje inzulín 24 hodin denně. Je naprosto nezbytný pro mnoho procesů v těle. Pacienti s diabetem 2. typu však mají často zachovanou vlastní sekreci inzulínu, která je ale nedostatečná a tělo je také na inzulín méně citlivé. Někteří tedy potřebují ke správnému vyrovnání cukrovky také inzulín injekční. Někdy jim stačí jedna injekce dlouhého inzulínu denně, jindy si kromě toho přidávají dávky rychle působícího inzulínu před jídly. Pokud tedy nehodlají jíst a mají cukrovku jinak vyrovnanou, nemusejí si v době jídla (které ale zcela vynechají) píchat ten rychlý inzulín.

  Jiná situace je ale u osob s diabetem 1. typu, kterým vlastní sekrece inzulínu zcela chybí. Podobná situace může být také u některých jiných osob s diabetem, kteří také prakticky nemají vlastní sekreci inzulínu. Ti si musejí nutně podávat inzulín pravidelně, tedy i když nejedí. Jenom si při vynechání jídla dávku inzulínu snižují.

  Protože o vás vůbec nic nevím, neodvažuji si vám radit ve vaší konkrétní situaci. Zřejmě ale máte diabetes 2. typu, a tak když opravdu třeba neobědváte, tak byste si před vynechaným jídlem inzulín asi podávat nemusela.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň chcem sa spýtať pri rannom meraní glykémie na lacno mam väčšie namerané hodnoty ako keď si ich zmieriam po jedle ako aj dnes ráno som mal 9 a po jedle 6.8 ako je to možné ďakujem mám diabetes 2 typ liečený tabletkami

  Odpověď

  Dobrý den,

  důvodů pro vyšší glykémii nalačno u diabetiků může být více:

  1. nejčastěji je to strava. Větší příjem cukrů ve večerních hodinách (nejen sladkosti, ale např. ovoce, jogurty), pozdní večeře

  2. dalším důvodem je tzv.  inzulínová rezistence. To znamená, že tělo je hůře citlivé na svůj vlastní inzulín. Úkolem inzulínu je zejména během noci regulovat uvolňování zásobní glukózu z jater (mozek totiž potřebuje cukr i v noci, když nepřijímáme potravu) tak, aby glykémie nalačno byla kolem 5 mmol/l. Pokud inzulín nefunguje správně, dochází jako první k vzestupu glykémie nalačno.  Během dne a po jídle vaše sekrece inzulínu postačuje k tomu, aby se glykémie nezvyšovala, často klesá do normálních hladin. Tak jako u Vás.

  V léčbě se snažíme vylepšovat citlivost těla na inzulín. To vždy pomůže. Zde je nejdůležitější snižovat váhu. Obvykle redukce 10% výchozí váhy vede k poklesu glykémie nalačno. U Vás tedy minimálně 10 kg. Citlivost na inzulín se také zlepšuje pravidelným tělesným pohybem. Tím myslím například 3x týdně 60min rychlé chůze. Pravidelně. Efekt čekejte za 2-3 měsíce. Dále používáme řadu léků, které snižují inzulínovou rezistenci, některé z nich pak i redukují účinně hmotnost. O vhodnosti jejich užití se poraďte se svým lékařem

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jsem diabetik 1.typu na inzulinove pumpe. Mam posledni pulrok problemy s kolisavou glykemii. Muze mi prechod vliv na glykemii? Jsou vhodne nejake doplnky stravy pro zmirneni? Dekuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  během menopauzy se mění hladiny hormonů v těle ženy - po menopauze se hladiny některých hormonů sníží (např.. estrogen a progesteron), jiné naopak stoupnou (folikulostimulační hormon...). V období samotné menopauzy, které může trvat i několik let, však dochází k přechodnému kolísání hladin některých hormonů (např. právě estrogenu). Toto kolísání může mít samozřejmě i vliv na glykémie a vyskytuje se do jisté míry u každé ženy. Stran doplňků stravy a vlivu na menopauzu Vám bohužel nepomohu, protože se to pohybuje mimo můj obor. Samozřejmě pokud celkové příznaky menopauzy jsou výrazné (např. návaly horka, poruchy spánku...) je možná i hormonální terapie, ale to je nutno prodiskutovat s gynekologem.

  Po menopauze by mělo dojít ke stabilizaci hormonálních hladin, ale často během krátké doby od menopauzy dochází ke změnám ve složení tělesné hmoty -  úbytek svalové masy, nárůst tukové hmoty, řídnutí kostí.... To samozřejmě citlivosti na inzulin a glykémiím nepomáhá. U žen v tomto věku je proto potřeba dávat pozor na příjem stravy, pohyb a režimová opatření.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám ji 20 roků. Pravidelně se mi cukr zvedá. V posledních testech mám testech mám výsledek 6,5 až do 21,1 mmol. Beru předepsaný inzulín Fiasp 10-10-10 a Tresiba ráno 26. Shodou okolností asj vracený po zemřelém partnerovi a pesimismu doktorky mám dotaz. Můžu si užívat nebo bojovat pro co nejdelší život pokud to jde čím a jak. Alois

  Odpověď

  Milý Aloisi, píšete trochu jako Pýthie Delfská když věští, takže vám úplně nerozumím. Svoji věštbu Pýthie vzkazovala tak, aby se dala vyložit různým způsobem. V každém případě ale píšete, že se vám zhoršilo vyrovnání diabetu a že si pícháte 4x denně inzulín. A zřejmě byste si navzdory tomu ještě rád užíval života, ostatně tak, jako my všichni.

  Ačkoliv vám je 79 let, určitě byste se naučil používat senzor glykémií, který ukazuje hodnoty v podkoží. Můžete se kdykoliv podívat na monitor a vidíte naměřenou hodnotu a také trend, zda vám glykémie stoupají či klesají. V důsledku toho je snazší pochopit, zda jíte sacharidů příliš mnoho, či naopak málo, nebo zda si podáváte příliš nízké dávky inzulínu před jídlem. Taky si budete moci včas uvědomit, zda vám případně hrozí hypoglykémie. Takový senzor se jmenuje FreeStyle Libre a váš diabetolog vám ho může předepsat. Rozhodně to je vynikající věc, jen se s ní nesmí zacházet zbrkle a příliš ukvapeně reagovat na naměřené hodnoty.

  Jinak jste asi skoro plně závislý na injekčním inzulínu, a proto musíte opravdu správně volit dávky a správně si odměřovat množství sacharidů v jídle. To je velmi individuální a je třeba se to naučit. Pokud má člověk zachovanou nějakou vlastní sekreci inzulínu, tak ta mu glykémie dolaďuje a jde to snáz. Takhle se ale musíte řídit naměřenými hodnotami a svým rozumem.

  Pokud se ptáte, zda si můžete „užívat života“ nebo naopak „bojovat pro co nejdelší život“, tak vám odpovím slovy Johanna Wolfganga Goetha: „Jen pak jsi hoden svobody a žití, když rveš se o ně den co den“.

  Takový je prostě život s diabetem. Člověk se o jeho vyrovnání musí starat neustále, pořád musí udržovat rovnováhu mezi dávkou inzulínu a jídlem. Ale když se to naučí a dělá to, tak je potom hoden pěkného, zdravého a dlouhého života. Ten vám moc přeju a držím palce.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!