Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

glykémie hodinu po jídle 15 mmol/l

Datum vložení dotazu: 11.09.2023

Ptá se: Jiri

Dotaz

Na preventini prohlidce po odberu krve byla zjistena glukoza 6 mmol na lacno. Koupil jsem si glukometr a hned pri prvni zkousce (ca hodinu po obede (v cca 12h) - jidlo normalni porce brambory a maso) jsem nameril 15 mmol. Okamzite jsem prestal jist a v 19h vecer jsem nameril 6.4 mmol Co s tim mam udelat ?
věk: 51 let výška: 173 cm váha: 103 kg

Odpověď

Dobrý den,

Je dobře, že jste začal měřit cukr v krvi. Hodnota glykémie za 2 hodiny po jídle by se měla pohybovat ideálně mezi  6-9 mmol/l. Pokud naměříte vyšší hodnotu je potřeba:

1. zkontrolovat stravu (zda byly, či nebyly konzumovány sladkosti, nebo sacharidové přílohy ve větším množství, např. příloha brambory porce cca do 150g),

2. vzít v úvahu, že přidružená nemoc může způsobovat vyšší glykémii,

3. pokud se Vám glykémie nezdá, zkontrolovat ze stejného vpichu ještě jedním proužkem glykémii. Někdy se stane, že je měření chybně provedeno.

Pokud jste vyloučil nemoc, chybné měření a větší jídlo, je potřeba na kontrole upravit léky na cukrovku.

Rozhodně nepropadejte panice, pokud se to stane 1x, ale pokud se situace bude opakovat, je to potřeba řešit. Při svém měření cukru se tedy zaměřte na kontrolu glykémie po jídle a pokud si naměříte vyšší glykémie opakovaně, domluvte si dřívější kontrolu diabetu.

s pozdravem

(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

776 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 52 let. Obvodní lékař mi doporučil po preventivní prohlídce v r.2020 dietu, vzhledem k mé váze 90kg k výšce 160cm. Hodnotu glykemie jsem měla 9,2. Zhubla jsem upravou stravy 10kg a protože jsem, z důvodu gynekologické operace, ulehla letos na jaře 4 měsíce na lůžko, váha mi stoupla. Proto jsem před 1,5 měsícem zahájila keto dietu. Váhu mám zpět na 80kg, ale když si zkouším měřit sama glykemii pujcenym glukomettem, hodnoty mívám ráno kolem 10 - 11. Žádné potíže necítím. Jen jsem musela začít používat, vzhledem k veku, brýle na čtení. Dnes v podvečer mi ale při vaření náhle přepadl pocit pálení levé ruky, který přetrvává až do nočních hodin. Mám se znepokojovat? Mam cukrovku? A co to pro mě může znamenat ta rizika? Děkuji za odpověď. Jitka

  Odpověď

  Milá Jitko, vždycky je lepší se zbytečně moc neznepokojovat, a nenechat se strašit "po drátě" přes internet, ale přece jen byste měla být pečlivá a ostražitá. K tloušťce máte určitě sklony, a ty žádnou falešnou dietou neošidíte. Prostě musíte o hodně méně jíst a vydržet to. Je skoro jedno, jakou dietu k tomu použijete, třeba i tu ketodietu, ale podle mého názoru je nejzdravější dieta zcela normální, jenom prostě málo kalorické, tedy s malými porcemi. Máte evidentní diabetes a kromě dietu určitě potřebujete také nějakou léčbu v podobě tablet.

  Kdybych si dovolil žertovat, napadlo by mě, že náhlý pocit pálení v ruce, který vznikl při vaření, se objevil v důsledku toho, že jste se při vaření popálila :-). Pokud rukou normálně hýbete, normálně stojíte a normálně mluvíte, tak bych se ničeho závažnějšího neobával. Nicméně déle trvající diabetes, který není dobře léčený, vede často k diabetické polyneuropatii, která se může projevovat různými druhy pálení. Nejčastěji to ovšem bývá v nohách.

  Pořiďte si vlastní glukometr, měřte se na lačno i po jídle a snažte se mít glykémie na lačno do 7 a po jídle pod 10. Když to nepůjde snadno, snažte se dietu dodržovat lépe, no a když ani to nepomůže, budete asi potřebovat léčbu, nejspíše tabletami.

  Jídlo jídlo jídlo. Sám to také dobře znám. V televizi běží hezký pořad "Jste to, co jíte". A já tomu věřím. Nedávno byl pán, který si připravoval dietu k hubnutí dost překvapen, o kolik toho jí víc než potřebuje. A já docela také. Je to vtipný pořad a dost mě zaujal. Tak to prostě je. I když jsme třeba chudí, stále žijeme v nadbytku a zbytečně moc jíme.

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chci Vás poprosit abyste byl tak laskavý a pomohl mi pochopit proč jsem musela dostat cukrovku po 2x prodelaném covidu i když jsem byla 4x očkovaná a následně mi byl zjištěn letos v dubnu diabetes 2.stupně s glykovaným hemoglobinem 47 a glukoza nalačno 6.9 a po 2 hodinách 13.1 byl mi předepsán lék Metformin Teva XR, který beru v průběhu jídla nebo těsně po něm. Dodržuji přísnou dietu, nic nejím sladké nikdy jsem ani nejedla jenom trošku medu na tmavý chleb nemám ráda bíle pečivo nedělalo mi to dobře v květnu 26. mi byl odstraněn žlučník tudíž zatím musím držet i jaterní dietu - sono před měsícem dobré meřím si cukr jednou za týden večer končím s jídlem v 16 hodin protože chodím brzy spát takže je tam půst skoro 14 hodin a ráno jsem si změřila a byla jsem opět v šoku cukr 7,3 denně chodím na procházky - pul hodinové 3x měřím 158 a vážím 56 je mi 79 - brzy 80 , nejím žádne uzeniny nepiju alkohol jen vodu žiji jen pro diety už mne ani neteší takový život co tedy dělám špatně Moc a moc prosím o radu jak dál Viera

  Odpověď

  Milá Viero, diabetes vašeho typu je dnes častá porucha, která u většiny lidí souvisí s nadváhou a malou aktivitou, ale může se objevit i u lidí štíhlých. Jak už to bývá, je častější vy vyšším věku. Cukrovku může vyvolat (spíše způsobit, že se dřímající vloha projeví) nebo zhoršit jiné proběhlé onemocnění, jako je např. Covid.

  Cukrovka 2. typu vzniká především při snížené citlivosti těla vůči působení inzulínu. Tělo se tomu brání tím, že tvoří inzulínu více a když už na to nestačí, projeví se diabetes. Protože vy jste spíše štíhlá a aktivní osoba, tak si myslím, že ve vašem případě máte určitý nedostatek inzulínu, který nestačí na to, abyste měla glykémie v normě. Cukr se do těla dostává nejen jídlem, ale také se zde tvoří a právě inzulín má nadbytečnou tvorbu tlumit. To se děje často v noci, kdy člověk nic nejí. Tak asi proto máte ráno stále mírně zvýšenou hodnotu.

  Lék Metformin pomáhá tuto produkci cukru v těle tlumit. Působí spíše dlouhodobě a není moc důležité, zda jej berete po jídle či před jídlem, glykémii po jídle příliš neovlivňuje. Možná by bylo dobré jej brát právě večer, nebo dvakrát denně. Také existuje více léků, které by vám váš lékař mohl případně přidat. Jinak ale si myslím, že vám hlavně trochu chybí inzulín, a ten tabletami nenahradíte. Proto se dost často používá jedna dávka dlouze působícího inzulínu, který se podává večer před spaním a jeho úkolem je zajistit dobrou glykémii ráno. Lidé se tomu často brání, ale celkem na tom nic není. Malé děti to zvládají bez problémů.

  Vy trochu berete svůj celkem lehký diabetes jako nějaký trest a nebo důsledek chyby, ale ono tomu tak není. Často je to prostě tím, že člověk je už starší a má k tomu určité vrozené vlohy. Hodnota glykovaného hemoglobinu 47 je celkem dobrá. Jaké máte glykémie po jídle, to nevím, bývá dobré se měřit častěji, někdy i po jídle za 2 hodiny, kdy by hodnota pokud možno neměla překračovat 10 mmol/l. Vyšší hodnoty pak ukazují, že byste měla jíst méně sacharidů, nebo pokud jich již nyní jíte spíše málo, tak přidat nějakou další léčbu.

  V dietě je nejdůležitější znát obsah sacharidů v potravinách. Obecně se sice doporučuje dieta taková, jakou popisujete, tedy spíše tmavé pečivo a podobně, ale mnohem důležitější je, kolik těch sacharidů je dohromady. Tmavým pečivem se nic nezachrání, pokud je ho hodně.

  Vzhledem k tomu, že dietu asi máte zdravou, tak bych se jejím složením příliš netrápil a jedl to, co vám chutná. Důležité je spíše množství sacharidů. Pro vás by mohlo stačit na celý den asi 150 g sacharidů. Pro vaši orientaci, jeden běžný krajíc chleba má asi 40 g sacharidů. V jednom jablku je asi podle velikosti 10 až 15 g sacharidů. Sacharidy jsou v těstovinách, rýži, bramborách, trochu i v zelenině. Mouka se přidává do omáček, asi 5 g sacharidů je i ve 100 ml bílého jogurtu.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer mám problémy srovnat cukr a do nemocnice nechci protože nesnáším lidi a mám problém srovnat hodnoty mám si píchat 3 inzuliny na 40 sacharidů protože se větší dávky bojím a Adria to fungovalo a mám pocit že nocni inzuli nefunguje jak má používám inzulin toujeo a píchat si 18 inzilinu a když jsem si navýšil nav20 j tak to nic nezměnilo v noci a pořád hodnoty celou noc okolo 17 ať 25 cukr a musím si pořád dopichovat dění inzulin fiasp v noci abych neměl tak hle vysoké v noci a problém je taky v tom že nechci do nemocnice že mi nevěřil nikdo v tom že si ten fiasp píchat na hodnotu cukr když mám třeba 5.0 cukr v krvi tak jsem si ho píchat značky po jídle na tu to hodnoty a všichni říkají že to dělám špatně že před jídlem a když jsem si ho píchat před jídle na hodnotu 5 píchat jsem si 3 inzuliny na 40 sacharidů sotva jsem dojel a měl jsem 1 hodinu nízké cukr na 3 až 2 tak jsem si ho začal píchat po jídle na hodnoty 4 až 5 po jídle 6 až 9 cukr před jídle a hned jedl a 10 cukr píchat si 3 a čekám 5 minut a fungovalo to a na 12 cukr 5 a čekám 5 minut a na 15 cukr 5 NB 6 inzulínu na 40 sacharidů a čekám 10 minut a mám i senzory a stěna taky problém vydrzi mi max 8 dní pak ukazují nesmysl třeba ukáže 8 a z krve mám 12 cukr a proto se to taky nedaří srovnat když začnou senzory blbnout si píchnu na něco co nemám ukáže to třeba 8 cukr píchnout si 3 inzuliny na 40 sacharidů jim hned a třeba mám ve skutečnosti 12 cukr a senzor ukáže těch 8 a já si vlastně píchání na 12 cukr 3 a jim hned a nevím o tom že mám 12 když to ukazuje 8 a pak mám kvůli tomu vysokej hodně a používám dexcom g6 a pokaždé ten 8 den takhle blbne a nejde ani kalibrovaná tak ho používám jenom 8 dní zbylé dva 2 nevím glukometre a měřím se glokometrem i když jsi du píchnout k jídlu protože potřebuji vědět reálnou hodnotu abych Di mohl píchnout a tak dál proto se mi nechce do nemocní Ce aby mi to srovnaly když mi v ničem nevěřili a dřív to fungovalo stim nočním tak nevím proč teď ne jestli ho mám ještě navýšit NB ne a senzory hrou dobrý až na to že blbnout u mě často a doktoři se také diví že stim mám tolik probkemu tak já sem stihli a mám ho na břiše a dělám kliky kobden 150 kliku vážím 64kg měřím 179 cm a senzor bych mohl mýt náruče ale vidím kvalitou zeho píchnout značky do svalů a klykum my vadí na rukou a na břiše taky trochu mám pocit že mě to omezuje v pohybu a aby fungoval tak se nesmím moc hejbat ale ještě to stim zkusím a jestli si my píchnout víc nočního a mám na sobě málo tukujak na rukou tak na břiše možná proto u Me blbnou tak často Bud si ho píchnout přímo do svalů NB do břicha kde mám taky málo tuku a cvičit chci protože mě to baví a tak dál děkuji a jenom jestli si mám píchnout víc nočního už rok NB 2 roky mám takhle špatně hodnoty před tím bylo docela v pohodě ale od doby co mi umřeli rodiče se mi to celé rozházelo před 2 rukama tak je to těžký si třeba dopichuji dění 8 NB 9 krát denně že mám všude modřiny boule od inzulínu jak mám málo tuku a nevím kam si už mám píchat stehna taky všude modřiny na břiše taky do paže ho nemůžu píchnout proto že bych zlomil tu jehlu o ten sval a musím bych si udělat kožní rasu a to ki dělá potíže i na břiše udělat kožní rasu tak už mě to hold nebaví tolikrát si píchat když to stejně nemá cenu a je to pořád vysoké tak jestli mám zvýšit nocni inzulin ale je to problém si píchat když všude mám modřiny a boule z toho píchání inzulínu si píchat i v noci ten dění pokaždé před spaním se mi začne navyšovat cukr a pořád si dopichuhi nespím moc kvůli tomu že si dopichuji skoro celou noc a cukr klesne třeba teprve ráno a noci jsou nejhorší a jak si dopichuji ten dění v noci tak se bojím spát kvůli nízkému cukr sice mám senzor ale nevěřím mu moc tak si kupují i proužky každém tejden se pre meriji glokometrem a senzor vydrzi náměstí tak 7 NB 8 dní ty zbylé 2 dny už ukazuje nesmysly třeba ukáže 6 mám z krve 12 NB ukáže 10 z krve mám 15 a když ho dám kalibrovaná tak to nejde pokaždé to začne ukazovat o 5 nižší hodnoty nz mám z krve tak to dělám takhle 8 dní ho používám a pre Metují si hlavně když jdu jist abych věděl reálnou hodnotu a pak zbylé ty dva dny a pak si dám novější senzor je to fajn sním ale složité tak jo děkuji zatím náhle děkuji předem za odpovědět hlavně jestli mám zvýšit ten nocni ale mám pocit že to nic nezměnilo mi nule když jsem si ho navýšil děkuji naschle Standa

  Odpověď

  Milý Stando, moc se omlouvám, ale na váš složitý, velmi nesrozumitelný široce pojatý dotaz odpovědět neumím. Podle toho, co uvádíte, máte ale diabetes nedobře vyrovnaný.

  Proto vám moc doporučuji, abyste souhlasil s „edukačním“ pobytem v nemocnici, kde by se vám sestřičky a lékaři pokusili diabetes srovnat, zavést určitou pravidelnost a naučit vás nové poznatky o diabetu.

  Jenom je důležité, abyste se dostal na pracoviště, kde se opravdu diabetem systematicky zabývají a ve spolupráci s vámi vám dobře poradí. Vy byste tuto potřebu měl pochopit a odhodlat se ke snášenlivosti a trpělivosti. Jsem přesvědčen, že když se budou obě strany snažit, pomůže vám to.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Došel mi inzulín a nedovolal jsem se na diabetoložku . Kam jinam se mohu obrátit?

  Odpověď

  Dojeďte na pohotovost a dejte si ho předepsat. Napřed tam ale zavolejte. Po dohodě by to mohl vyřídit i nějaký váš mladší příbuzný.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jakým způsobem se měří HbAc? Je možné ho změřit i v domácích podmínkách nebo je to pouze laboratorní záležitost? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den,

  HbA1c (glykovaný hemoglobin)

  Nejprve je nutné si uvědomit, co vlastně glykovaný hemoglobin je. Pokusím se to alespoň zjednodušeně vysvětlit. Hemoglobin je z větší části protein (bílkovina) která je součástí červených krvinek. Někdy se mu zjednodušeně říká červené krevní barvivo. Tento protein zajišťuje přenos kyslíku červenými krvinkami. Glykace je děj, kdy se při vyšších hodnotách glykémie (hladinách cukru v krvi) váže jednoduchý cukru na bílkoviny. Čím vyšší hladiny cukru, tím je změněno více bílkovin. Tyto změny probíhají i na hemoglobinu. Díky tomu, že hemoglobin je v červených krvinkách a ty jsme schopni získat při odběru krve, využívá se stanovení množství glykovaného hemoglobinu (pozměněné bílkoviny hemoglobinu) k hodnocení, jak mohly být vysoké glykémie (hladiny cukru v krvi) v posledních měsících. Životnost červených krvinek je běžně kolem 100-120 dní, proto hodnoty vyjadřují, jak glykémie vypadaly pouze v posledních měsících.

  Základ stanovení se provádí kapalinovou chromatografií. Existují již specializované přístroje do ambulancí lékařů, kde se stanovuje HbA1c z kapky kapilární krve (z prstu),  ale standardem stále zůstává stanovení v laboratořích, které je podle mne i přesnější.

  Běžné stanovení doma se zatím neprovádí. Zda si může pacient zakoupit přístroje určené do ambulancí např. praktických lékařů, nedokážu říci. Možná to lze uskutečnit.

  Glykovaný hemoglobin však nemá cenu stanovovat častěji než 1x za 2-3 měsíce a pacient s diabetes mellitus by se měl doma zaměřit hlavně na kontrolu glykémií, které mu ukazují, jak vypadá aktuální stav.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!