Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

66 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Užíval jsem lék Diamizin. Chtěl jsem v léčbě pokračovat, ale v lékárně Dr. Max manželce prodali lék Glucea. Je to stejné nebo budu tělo testovar a zvykat na jiný lék? Děkuji
  věk: 57 let výška: 188 cm váha: 112 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  Diamizin i Glucea obsahují stejnou hlavní účinnou látku a ve stejném množství. Jedná se o 200 mg extraktu - výtažku z rostliny Gymnema sylvestre. V přípravku Glucea pak jsou navíc další látky používané při onemocnění cukrovkou. Gymnema sylvestre přispívá k normální hladině cukru v krvi, podporuje metabolismus tuků a glukózy, viz naše rubrika Léčivé rostliny a cukrovka, kde je uvedena většina přípravků obsahujících extrakt z gymnemy.

  Charakteristiky přípravků:

  Přípravek DIAMizin Gurmar (50 kapslí)
  obsahuje 200 mg extraktu z gymnemy v 1 kapsli.
  Doporučená dávka je 1 kapsle 1-3x denně po jídle.
  Cena na našem trhu v různých lékárnách je od 189 do 255 Kč za jedno balení po 50 kapslích (zjištěno na e-shopech)

  Přípravek Dr.Max Glucea (60 tablet)
  obsahuje 200 mg extraktu z gymnemy v 1 tabletě.
  Dále obsahuje: Extrakt z listů morušovníku 250 mg, L-arginin 200 mg, zinek 2 mg a chrom 20 µg
  Cena v lékárnách Dr.Max za jedno balení po 60 kapslích je 180 Kč (e-shop) 
  V každé tabletě je tedy navíc obsažen extrakt z listů morušovníku bílého (Morus alba L.), který rovněž přispívá ke správnému metabolismu glukózy a k udržení normální hladiny cukru v krvi. Aminokyselina L-arginin, která krom jiného také příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru, zinek a chrom přispívají k normálnímu metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

  Doporučené dávkování: 2 tablety denně, nejlépe po jídle.

  PharmDr. Rostislav Šimek
  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám 65r, diabetes 2, silnou nadváhu. Beru léky na tlak, na otoky, dnu, štítnou žlázu, Metformin 1000mg, Apo parox, Objevila jsem Fleximed na kolena, dosti bolí. Váhou se zadýchávám, tak hledám i nějakou podporu ke snížení váhy, ať se mohu více pohybovat. Cukr mám v normě. Proto se ptám na Fleximed jestli ho mohu užívat, A doporučit něco na snížení váhy. Děkuji za odpověď. Marie
  věk: 66 let výška: 165 cm váha: 150 kg

  Odpověď

  Vážená paní Marie, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Fleximed má následující složení: glukosamin-sulfát 800 mg, kostní moučka z lososa atlantského (rybí výrobek) s obsahem vápníku 120 mg (15 % RHP*), plnidlo: mikrokrystalická celulóza, protispékavá látka: stearát hořečnatý, oxid hořečnatý s obsahem hořčíku 250 mg (66 % RHP), plnidlo: inulin, kyselina L-askorbová (vitamín C) 80 mg (100 % RHP), protispékavé látky: fosforečnan vápenatý, oxid křemičitý, zázvor mletý 25 mg, hydrolyzovaný kolagen typu II 10 mg, aroma vanilka/citron, síran manganatý s obsahem manganu 2 mg (100 % RHP), cholekalciferol (vitamín D3) 5 μg (100 % RHP), leštící látka: hydroxypropylmethylcelulóza, barviva: oxid titaničitý, měďnatý komplex chlorofylinu. Toto složení snad ani není třeba komentovat, protože představa kostní moučky z atlantského lososa ve mě nevyvolává pocit bezpečí a pohody. Důvod přítomnosti 25 mg mletého zázvoru je zcela nejasný. Tento doplněk stravy má pěknou reklamu, která je velmi přesvědčivá.

  O glukosamin-sulfátu je již dlouhou dobu známo, že má přiznivý efekt u osteoartrózy (degenerativního onemocnění kloubu, nejčastěji koleně), avšak jen u lehké a středně těžké formy. Glukosamin-sulfát je registrovaný jako léčivý přípravek (např. léčivé přípravky Artaxin, Bayflex, Dona, Flexove, Prubeven), většina z nich je volně prodejná bez receptu. Za zvážení by také stálo vyzkoušet užívání chondroitin-sulfátu, který je také registrovaný jako lék (Condrosulf) a který se dá kombinovat s glukosmin-sulfátem dohromady, což zvyšuje účinek.

  Pokud bych se měl rozhodnout, který přípravek užívat, pak bych volil takový, který je registrovaný jako lék, jehož účinek garantuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, má klinickými studiemi prokázaný účinek, jeho výroba probíhá za kontrolovaných podmínek a co je nejdůležitější, že dokonce často levnější než doplňky stravy.

  Hlavním problémem pacientů s osteoartrózou je však nadváha, která přispívá k dalšímu poškozování chrupavky, zejména kolenních kloubů. Mohou s ní souviset i další onemocnění, pro které užíváte další léky. Snažil bych se především snížit tělesnou hmotnost, což se lehce řekne, ale velmi nesnadno provede. Doporučil bych zeptat se svého diabetologa, zda by nebylo možné vyzkoušet účinek léku na cukrovku, které vedle toho, že snižují hladinu cukru, vede také ke snížení váhy, existuje jich hned několik. Také by stálo za to vyšetřit funkci štítné žlázy, která by při nedostatečné činnosti mohla být příčinou nadváhy. Také užívání hormonů štítné žlázy může být nesprávné a jejich účinek pak může být nižší. Hormony štítné žlázy se musí užívat ráno nalačno a zejména se nemají užívat současně s metforminem.

  Bohužel neznám přesně kterými léky jste léčená, a proto se k případným nevhodným kombinacím nemohu vyjádřit.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  je vhodné či možné léčit cukrovku oběma způsoby současně???
  věk: 74 let výška: 164 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Na téma léčby Dialine jsme již odpovídali vícekrát, doporučujeme proto podívat se na jednotlivé odpovědi zde https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine

  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohu užívat chrom když mám cukrovku 2 stupně beru Glucophage 1000mg 2 X denně děkuji
  věk: 53 let výška: 162 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Problematice trojmocného chromu jako prostředku, který ovlivňuje hladinu krevního cukru (glykémii) se věnovalo velké množství odborníků a bylo zveřejněno mnoho vědeckých prací na toto téma. Dnes víme, že soli trojmocného chromu snižují rezistenci na izulín, jejich podávání snižuje hladinu krevního cukru a mírně snižuje tělesnou hmotnost. Jejich podávání však nemá vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu, který je ukazatelem dlouhodobé kompenzace diabetu. Soli trojmocného chromu lze užívat formou různých doplňků stravy, které obvykle obsahují 100 mikrogramů trojmocného chromu. Toto množství je ale také obsaženo v 10 dkg vlašských ořechů nebo v 1/2 kg rajčat. Pro "masožravce" důležité upozornění: maso obsahuje pouze kolem 3 mikrogramů trojmocného chromu v 10 dkg masa. Proč neustále zdůrazňuji, že se jedná o soli trojmocného chromu, protože soli šestimocného chromu (tj. chromany) jsou prudce jedovaté. Užívání solí trojmocného chromu bych se nebránil, je však třeba myslet na to, že s některými léky mohou soli trojmocénoh chromu vytvářet nerozpustné komplexy, které snižují vstřebávání těchto léků (jen málo), ale současně i vstřebávání trojmocného chromu (velmi značně). K takovým lékům patří tertacyklinová antibiotika a tzv. chinolony nebo i některé jiné léky, ale přípravek Glucophage k nim nepatří.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  poznámka redakce:

  Jedna tableta přípravku Chrom combi obsahuje 30 µg chromu, 9 mg zinku, 1,2 mg vitamínu B6. Zinek je vhodný u pacientů s DM 2. typu a vitamín B6, (pyridoxin) zase příznivě ovlivňuje diabetickou neuropatii. Dlouhodobá suplementace vitamínem B6 může projevy neuropatie oddálit .

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den dostala jsem doporučení na tyto probiotika koukala jsem že obsahují maltodextrin a fruktooligosacharid mám tehotenskou cukrovku můžu brát 1 tbl denně?
  věk: 34 let výška: 165 cm váha: 60 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Vzhledem k tomu, že celkový obsah sacharidů v 1 tabletě činí 0,2 g a že doporučené užívání je 1krát denně 1 tabletu, lze považovat obsah sacharidů za zcela zanedbatelný a na diabetes by takový nízký příjem sacharidů neměl mít vůbec žádný vliv. Nadto maltodextrin je složený cukr, ze kterého se glukóza uvolňuje jen pomalu pomocí enzymů v tenkém střevě, takže v žádném případě nehrozí riziko zvýšené hladiny glukózy (zvýšené glykémie) po užití přípravku. Fruktooligosacharidy jsou obtížně vstřebatelné složité cukry, které se štěpí až v tlustém střevě, kde (velmi zjednodušeně řečeno) slouží jako potrava pro bakterie. Jejich vliv na kompenzaci diabetu je tak zcela zanedbatelný. Naopak tento typ cukrů zvyšuje životaschopnost "hodných" bakterií, které žijí v tlustém střevě. Není tedy třeba se obávat tento přípravek užívat, i když máte cukrovku.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  poznámka redakce:

  uvádíme složení přípravku PRO 12

  Pro 12 obsahuje 1 miliardu bakterií v kapsli a disponuje dvojitým mikrozapouzdřením, které chrání bakterie před průchodem žaludkem znatelně účinněji než mnohé jiné produkty.

  Vybrané obsažené látky

  • 12 kmenů bakterií
  • Vláknina

  Oblasti použití: Pro dobré zdraví.

  Cílová skupina: Muži a ženy všech věkových kategorií.

  Důležité informace o účinných látkách
  Pro 12 Kapsle obsahují následujících 12 cenných bakteriálních kmenů:

  • Bifidobacterium Iongum
  • Bifidobacterium breve
  • Bifidum Bifidobacterium
  • Bifidobacterium infantis
  • Bifidobacterium lactis
  • Lactobacillus plantarum
  • Lactobacillus casei
  • Lactobacillus bulgaricus
  • Lactobacillus paracasei
  • Lactobacillus rhamnosus
  • Lactobacillus acidophilus
  • Streptococcus thermophilus

  Patent: Pro 12 Kapsle jsou díky svému speciálnímu složení patentovány. Číslo patentu: EP 2228067 A1.

  Doporučené dávkování: 1x denně 1 kapsle Pro 12, zapijte sklenicí vody.

  Upozornění: Nepřekračujte uvedené doporučené denní dávkování. Doplňky stravy nejsou náhradou pestrého a vyváženého stravování, které je spolu s dodržováním zdravého životního stylu důležité. Uchovávejte mimo dosah malých dětí. Skladujte v suchu, při pokojové teplotě. Dózu po otevření opět pevně uzavřete.

  Složení: Fruktooligosacharidy (40 %), kukuřičný škrob, obal kapsle (hydroxypropylmethylcelulóza), kultury bakterií (B. longum, B. breve, B.bifidum, B. infantis, B. lactis, L. plantarum, L. casei, L. paracasei, L. rhamnous, L. acidophilus, L. bulgaricus, S.thermophilus), maltodextrin, plnicí látka (mikrokrystalická celulóza), dělící prostředek (oxid křemičitý), barvivo (oxid titaničitý). Může obsahovat stopy laktózy a sóji.

  Nutriční hodnoty CFU* v 1 kapsli % NRV**
  Bifidus longum 9.6 x 107 ***
  Bifidus breve 7.6 x 107 ***
  Bifidus bifidum 7.6 x 107 ***
  Bifidus infantis 7.6 x 107 ***
  Bifidus lactis 1.1 x 108 ***
  Lactobacillus plantarum 1.1 x 107 ***
  Lactobacillus casei 7.6 x 107 ***
  Lactobacillus paracasei 7.6 x 107 ***
  Lactobacillus rhamnosus 1.1 x 108 ***
  Lactobacillus acidophilus 7.6 x 107 ***
  Lactobacillus bulgaricus 9.6 x 105 ***
  Streptococcus thermophilus 1.1 x 108 ***
  Vláknina 200 mg ***
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, V prosinci zemrela moje mama diabeticka. Zustalo mi vetsi mnozstvi pripravku Glucerna 1,5 kcal. Ja cukrovku nemam, jsem zdravy clovek. Mohu tento pripravek bez rizika uzivat? Dekuji predem za odpoved.
  věk: 46 let výška: 175 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Vážený pane, přeji dobrý den,

  potravina pro zvláštní lékařské účely Glucerna 1,5 kcal je sice specializovaná výživa vhodná pro diabetiky, protože obsahuje menší množství cukrů a navíc jsou cukry v podobě jen pomalu se odbourávaných cukrů, takže pacienti s cukrovkou nemají potíže se zvýšením hladiny cukru v krvi po konzumaci Glucerny. Glucernu však jako doplněk normální stravy mohou užívat i osoby, které cukrovku nemají. Glucerna je naopak vhodný doplněk výživy, protože je obohacená o vlákninu a současně obsahuje vyvážené množství vitaminů a minerálů, které jsou pro kohokoliv užitečné. Mohu Vám proto poradit, že pokud není přípravek prošlý, můžete jej užívat. U nediabetiků se mohou podat 2-3 lahvičky denně, přípravek se musí použít do 24 hodin po otevření.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat, zda je Stevia opravdu vhodná pro diabetiky, jak se píše na netu. Děkuji
  věk: 46 let

  Odpověď

  Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je až 100 cm vysoká rostlina obsahujicí tzv. steviol-glykosidy, které se vyznačují intenzivní sladkou chutí, která není vnímána negativně jako u některých umělých sladidel. Steviol-glykosidy se obvykle označují jako steviol (správně by mělo být steviosid, protože steviol je aglykon steviol-glykosidů). Po chemické stránce se jedná o diterpen, který je netoxický, a proto byl zařazen mezi látky, které je možné přidávat do potravin (v nich je označován jako E960).

  V experimentální studiích na zvířatech steviol-glykosidy zvyšovaly citlivost na inzulín a mírně zvyšovaly produkci inzulinu, i když tyto efekty nebyly zatím u lidí prokázány, z dosud provedených studií u lidi se ukazuje, že jsou steviol-glykosidy neškodné a jejich hlavní význam spočívá ve skutečnosti, že jsou přibližně 300krát sladší než běžný cukr (sacharóza) a přitom jejich konzumace nepředstavuje prakticky žádnou energetikou zátěž organismu. Nadto steviol-glykosidy u lidí snižují krevní tlak a jejich používání namísto cukru může snížit tělesnou hmotnost.

  Byly také provedeny studie, jejichž cílem bylo zjistit, zda steviol-glykosidy nemají vliv na současně podávané léky. Tyto práce mají výraznou českou stopu (české autory z Hradce Králové) a vyplývá z nich možnost snížení účinku některých léků. Mezi tyto léky ale nepatří nejčastěji užívaný lék u pacientů s diabetem, tj. metformin. Jednalo se ale o studie in vitro a není dosud jasné, zda by se takové účinky mohly projevit i u lidí.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, chcela by som môjmu otcovi kúpiť vitamíny vhodné pre ľudí so zvýšenou hladinou cukru v krvi, otec si nepichá inzulín, len občas berie tablety na zníženie cukru v krvi. Sú nejaké na trhu, ktoré by ste mi odporučili? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpověď

  Vitaminy s mírou, jejich efekt je často pod vlivem reklamy přeceňován. Velká péče by měla být věnována doplňování vitaminu D. Naopak zcela bez rizika není užívání vitaminu A. Rozhodně bych ale preferoval vitaminy bez přidaných cukrů (včetně laktózy), např. Glucose Vital.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik2 a potřeboval bych něco takového jako diadin pokud to vyléčí proč to nenapíšu jako recept pro diabetyka2
  věk: 50 let výška: 175 cm váha: 91 kg

  Odpověď

  Dobrý den pane Milane,

  Diadin je veterinární přípravek za skupiny antibiotik.

  Možná jste měl na mysli Dialin. K tomu Vám posílám odkaz na podobné otázky včetně jejich odpovědí.

  https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine

  S přátelským pozdravem

  Rostislav Šimek

  Redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je tak účinný jak se všude tvrdí beru dva léky ráno forxigu a večer 15000 j.glukofage hodnoty 6.4-8,- podle toho jak si dam sladké. Dekuji Petr
  věk: 65 let výška: 174 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milý Petře, podobných dotazů jsme dostali již více, a proto vám na naše odpovědi posíláme odkazy, viz https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine

  Přípravek Dialine nemá nijak odborně ověřenou účinnost. Proto reklamní tvrzení, že přípravek ovlivňuje sekreci inzulínu, citlivost vůči inzulínu, riziko vzniku diabetických komplikací a podobně, považuji za neoprávněná. Maximálně lze říci, že přípravek není škodlivý a podle odborně neověřených zkušenosti některých uživatelů může mít přípravek příznivý efekt na vyrovnání diabetu. Lidé často raději kupují nákladné výživové doplňky, od nichž očekávají kouzelné účinky, raději než by užívali ověřené a vědecky testované léky, nebo aby dodržovali dietní doporučení. Připouštím, že užívání přírodních přípravků s nádechem tajemna může mít na někoho příznivý psychický efekt a pomáhat mu překonávat obtíže, které onemocnění diabetem přináší. Pokud vy patříte k takovým osobám, nechci vám kazit radost z výhodného nákupu (nákup je opravdu výhodný, protože většinou prodejci podle reklamních letáků zbývá již jen několik balení za tak vynikající cenu, a pak bude lék dostupný jen za cenu mnohem dražší), ale raději vám doporučuji poučit se o dietě, měřit si glykémie, více se pohybovat, a je-li to nutné, užívat klinicky prověřené účinné léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!