Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

66 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda byste doporučili konzumaci náhradních sladidel dětem a těhotným ženám + případné zdůvodnění. Předem děkuji za odpověď. Julie

  Odpověď

  Milá Julie, já osobně nikomu umělá sladidla příliš nedoporučuji. Považuju za nejlepší, když se člověk smíří s tím, že slazená jídla jíst nebude. Volný cukr vůbec je výdobytek až posledních pár století ve vývoji lidstva a dlouho byl výsadou jen bohatých. Působí obezitu, podporuje tvorbu zubního kazu, no a samozřejmě přispívá ke vzniku diabetu. Tím nechci říci, že by se neměl vůbec používat, ale neměla by se z něho dělat modla, bez které se pořádný oběd či večeře neobejde. Za zvláště nevhodné pak považuji slazené nápoje, kdy množství spořádaného cukru nebo jeho stejně kalorických a ještě méně zdravých náhražek může být úctyhodné. Tím mám na mysli např. sladkou Coca Colu a podobné nápoje.

  Naopak v malém množství cukr podle mého názoru neškodí, a to ani pacientům s diabetem, ani dětem a těhotným ženám. Jenom je potřeba cukr započítávat do celkového množství sacharidů v dietě a počítat také s jeho kaloriemi. Často si lidé také neuvědomují, že řada sladkého pečiva či zákusků obsahuje sice trochu přidaného cukru, ale zejména obsahuje spoustu dalších sacharidů např. ve formě mouky. Tzv. „dia“ zákusky opravdu nejsou příliš „dia“.

  Ale nyní k těm umělým sladidlům: většina z nich podstoupila řádné hodnocení a příslušné komise, např. v USA FDA je uznaly za vyhovující. Mám na mysli např. aspartam a sukralózu. U těhotných žen se nedoporučuje sacharin pro (vzdáleně) možné riziko karcinomu močového měchýře u plodu a zejména cyklamát, ten např. v USA není povolen vůbec.

  Pro děti a těhotné považuji za lepší používat malé dávky normálního cukru a nápoje pokud možno nesladit ničím. Jinak je ale podle dostupných ukazatelů bezpečné používat v přiměřené míře aspartam, stéviové glykosidy a sukralózu. Pokud mají sklon k nadváze a sladké prostě musejí, tak je to v takovém případě asi lepší, než aby popíjely (děti a těhotné ženy) přeslazené limonády a tloustly.

  Také doporučuje, abyste si vždy před nákupem nějakého sladidla pečlivě přečetla, co vlastně obsahuje. Přirozená sladidla jsou často málo sladivá, a proto se do nich přidává ještě ten cyklamát nebo sacharin. Tak je tomu např. s řadou stéviových produktů.

  Měla jste zájem asi o více odborné vysvětlení. To najdete na našich webových stránkách v rubrice Náhradní sladidla.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím, zda ovlivňuje používání doplňku Glucea účinnost jiných léků Metformin, Trombex, Sortis. Jarmila
  věk: 78 let výška: 160 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Vážená paní Jarmilo, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Glucea obsahuje extrakt z listů morušovníku bílého (Morus alba) a extrakt z tropické liány gurmar (Gymnema sylvestre). Obě tyto rostliny, respektive extrakty z nich vyrobené, obsahují látky, které na jednu stranu snižují hladiny krevního cukru, ale na stranu druhou mohou ovlivňovat osud některých léků u lidí. Je to dáno jejich působením na enzymy, které léky odbourávají a jejich působením na transportní systémy, které léky v lidském těle transportují (do jater, do ledvin, atd.). Nemáme k dispozici žádné studie provedené u lidí, avšak máme informace ze studií in vitro (tzv. ve zkumavce) a výsledky studií provedených u zvířat. Nejprve je nezbytné uvést, že když doplněk stravy Glucea snižuje hladinu krevního cukru (a proto jej diabetici užívají) může zvýšit účinek léku na diabetes metforminu, je to logické a ve studiích u zvířat to bylo pozorováno. Extrakt z moruše pak obsahuje látky, které mohou zvyšovat účinek léku Trombex, protože urychlují tvorbu účinných metabolitů tohoto léku, což by se mohlo projevit zvýšením rizika krvácení. Vyloučit nelze ani blokující efekt na odbourávání léku Sortis, což by se případně mohlo projevit vznikem svalových bolestí.

  Doporučil bych Vám zeptat se svého diabetologa, zda můžete tento doplněk stravy užívat. Váš diabetolog totiž zná Vaší kompenzaci diabetu, je jistě informován o četnosti různých nežádoucích příhod, např. tzv. hypoglykémie, a může tak rozhodnout, zda je pro Vás Glucea vhodná či nikoliv. Případná rizika souběžného užívání s lékem Sortis lze snadno odstranit tím, že doplněk stravy Glucea nebudete užívat současně s lékem Sortis, a že mezi jejich užitím bude odstup alespoň 4 hodiny. Případnému zvýšení účinku léku Trombex však odstup nepomůže, protože k této interakci může docházet i když nejsou léky užívány současně.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  prosim, muze Acutil doplněk stravy zvedat hodnoty cukru v krvi? Eva
  věk: 62 let výška: 158 cm váha: 86 kg

  Odpověď

  Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Acutil by neměl mít negativní efekt na hladinu krevního cukru ve smyslu jejího zvýšení. Podle výsledků dosud provedených studií by jeho efekt měl být přesně opačný, protože omega-3-nenasycené mastné kyseliny, které jsou v něm obsaženy zlepšují vstup glukózy do buněk a urychlují její odbourávání. Částečně tomu může napomáhat také extrakt z jinanu dvoulaločného (Gingko biloba), který by dokonce mohl (zvýšenou) hladinu krevního cukru snižovat. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o doplněk stravy a že výše popsané efekty nebyly zkoumány přímo s doplňkem stravy Acutil. Byly ale provedeny studie s omega-3-nenasycenými mastnými kyselinami a s jinanem dvoulaločným u zvířat. Stejně jako byly s nimi provedeny klinické studie u lidí. V těchto studiích byly prokázány příznivé účinky jak omega-3-nenasycených mastných kyselin, tak i jinanu dvoulaločného, avšak i v těchto studiích se vyskytly některé nežádoucí účinky. V případě, že trpíte diabetem je vhodné dotázat se lékaře, zda tento doplněk stravy můžete užívat. Důvodem je zejména skutečnost, že omega-3-nenasycené mastné kyseliny i extrakt z jinanu dvoulaločného mohou některé léky používané při terapii diabetu ovlivňovat a vést tak k lékovým interakcím.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o názor na lék na cukrovku druhého tipu Diastine? Eduard
  věk: 61 let výška: 178 cm váha: 84 kg

  Odpověď

  Vážený pane Eduarde, přeji dobrý den,

  ptáte se na názor na lék na cukrovku druhého typu Diastine. Nejprve musím sdělit, že se nejedná o lék, tedy registrovaný léčivý přípravek, neboť se jedná o doplněk stravy, který obsahuje kombinaci extraktu ze skořice, extraktu z banaby a chrom, podle oficiálních webových stránek výrobce obsahuje také "řez ze sklíčka melounu", podle jiných webových stránek (https://eshop.avanso.cz/diastin/) ale obsahuje namísto "řez ze sklíčka melounu" extrakt z morušovníku. Upřimně řečeno "řez ze sklíčka melounu" je nesmysl, který svědčí o tom, že patrně osoba, která překládala cizojazyčné webové stránky, nebo informace, vůbec nevěděla o co se jedná. Oficiální webové stránky výrobce (http://officialni.diastine-cz.com/index.php?&land=desktop), obsahují informace, které jsou mírně řečeno zavádějící, např., že se jedná o lék, dokonce ve spojení "LÉK, KTERÝ PORAZÍ CUKROVKU". Takové tvrzení považuji za obchodní nadsázku neodpovídající realitě.

  K doplňku stravy Diastine uvádím, že obsahuje složky, které mají příznivý vliv u cukrovky 2. typu, zejména extrakt z banaby, který vedle toho, že snižuje hladinu krevního cukru také snižuje hladinu glykovaného hemoglobinu. Není však uvedeno, zda se jedná o extrakt standardizovaný nebo nikoliv, to je přitom velmi významné pro standardní efekt a posouzení účinnosti. Ostatní složky obsažené v tomto doplňku stravy také snižují hladinu krevního cukru, avšak podle výsledků dosud provedených klinických studií nemají vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu.

  Na Vašem místě bych dal přednost doplňku stravy obsahujícímu extrakt z banaby, který je standardizovaný na obsah kyseliny korosolové. Partně mnohem účinější jsou extrakty z dřišťálu trnitého standardizované na obsah berberinu nebo extrakty z gymnemy lesní standardizované na obsah gymnemových kyselin. V každém případě vždy důrazně doporučuji, aby každý pacient s diabetem 2. typu před tím, než začne užívat některý z doplňků stravy, sdělil tuto informaci svému diabetologovi. Důvodem je skutečnost, že řada doplňku stravy je skutečně dobře účinná a v kombinaci s antidiabetiky, které pacient užívá a mohlo by dojít ke vzniku hypoglykémie.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mohu brát kombinaci warfarinu a Glucey na diabetes 2. typu? Děkuji Albert
  výška: 183 cm váha: 109 kg

  Odpověď

  Váženy pane Alberte, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Glucea obsahuje extrakt z listů morušovníku bílého a extrakt z gymnemy lesní. Zejména extrakt z gymnemy lesní je dobře prozkoumán z hlediska snižování hladiny glukózy v krvi a je známo, že má velmi dobrý efekt. Warfarin je lék, který se poměrně složitě odbourává několika enzymy. Tyto enzymy se nacházejí v játrech, ale i v tenkém střevě. Některé léky, nebo rostliny obsahují látky, které aktivitu těchto enzymu snižují (tomu říkáme inhibice) nebo naopak zvyšují (to označujeme jako indukci). Je-li současně s warfarinem podáván lék nebo rostlina, které aktivitu enzymů snižují, dochází ke zpomalení odbourávání warfarinu a zvýšení jeho účinku. U lékaře na kontrole se to projeví zvýšením hodnoty INR, ale mnohem významnější je, že může docházet ke vzniku krvácení. Je-li současně s warfarinem podáván lék nebo rostlina, které aktivitu enzymů zvyšují, pak se warfarin odbourává rychleji a jeho účinek se snižuje. To následně vede ke snížení hodnoty INR a k riziku selhání účinku warfarinu, což se může projevit jako trombotická příhoda.

  Gymnema lesní, podle studií, které máme k dispozici, u jednoho z enzymů, který warfarin odbourává, zvyšuje aktivitu, což by mohlo urychlit odbourávání warfarinu. Nemáme však k dispozici přímo studii mezi gymnemou a warfarinem, ale studii mezi gymnemou a jiným lékem, který se odbourává podobně jako warfarin (na stejném enzymu). Je tedy docela možné, že současné užívání warfarinu a gymnemy lesní, respektive extraktu z ní připraveného sníží účinek warfarinu, s jistotou to ale bohužel nevíme.

  Doporučil bych Vám nejprve lékaři sdělit, že hodláte užívat doplněk stravy Glucea a že jste se dozvěděl, že by případně mohl snížit efekt warfarinu. Lékař by v takovém případě mohl vyšetřit INR za přibližně týden po zahájení užívání Glucey a výsledek by ukázal, zda u Vás skutečně dochází ke snížení účinku warfarinu, nebo zda k němu nedochází. Odbourávání warfarinu je totiž velmi individuální a je závislé na mnoha faktorech, proto nelze předem říct, zda by k interakci s jistotou došlo.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den objednal jsem si DIALINE inzerovaný jako zaručený doplněk stravy na léčbu cukrovky 2 typu. Konzumuji přibližně stejnou stravu. Po třech týdnech užívání se mne glykémie zvedla z průběžných 7.8 -9.2 na 15.6 no a dlouhý cukr z 5.1 na 7.8 Takže to je zřejmě podvod a tahák peněz od nemocných lidí. Děkuji za odpověď Ladislav
  věk: 77 let výška: 170 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milý Ladislave, podobný dotaz nám poslalo již mnoho čtenářů. My vás proto odkážeme na naše dřívější odpovědi, viz https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine.Váš diabetes se zhoršuje a vy sám sebe ohrožujete tím, že neusilujete o osvědčenou léčbu, která ovšem vyžaduje i od vás značné úsilí. Místo toho čekáte zázrak od neověřeného a klinicky nehodnoceného přípravku, o němž se šíří řada klamavých informací především v internetové síti. Protože nejde o léčivý přípravek, nejsou tyto informace postižitelné a závisí jen na vás, zda se dáte touto cestou, nebo zda se do léčby zapojíte sám.

  Potřebujete zejména úpravu životního režimu, získat informace o složení potravin a dát se pořádně proškolit od svého lékaře a od dietní sestry. K dispozici je pak řada účinných léků na diabetes. Pakliže se budete opravdu vhodně edukovat a začnete se správně léčit, nebudeme ani my mít nic proti tomu, když si navíc přidáte nějaké bezpečné potravinové doplňky dostupné v našich lékárnách po poradě s lékárníkem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si 3krat denně 15ml inzulinu. Můžu k tomu Diamizin?
  věk: 61 let výška: 162 cm váha: 105 kg

  Odpověď

  Pacient, který užívá inzulín by měl doplňky stravy určené ke snížení hladiny glukózy užívat jen po konzultaci s lékařem. Diamizin obsahuje gymnemové kyseliny, které mají solidní účinek na snížení glykémie, lékař by měl posoudit, zda nebude potřebné snížit dávku inzulínu a měl by pacienta poučit jak měřit glykémii při zahájení užívání Diamizinu.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  poznámka redakce:

  více odpovědí na dotazy týkající se Diamizinu naleznete zde https://www.cukrovka.cz/poradna?search=diamizin

  a také tady https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Proč to není v lekarnach když je tak účinný lék a Metformin spís zabíjí než léčí
  věk: 65 let výška: 170 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Na přípravek Dialine bylo již více dotazů, dovolujeme si vás odkázat na předchozí odpovědi https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine a vytvořit si tak vlastní názor. Současně doporučujeme k prostudování aktuality o metforminu na našich stránkách od profesora Saudka s názvem Proč mne lidi nemaj rádi

  PharmDr. Rostislav Šimek
  za redakci cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, může jako DM1 který posiluje užívat aminokyselinu s názvem glutamin ? Nebude to mít nějak závažný vliv na hladinu cukru v krvi ? Petr
  věk: 23 let

  Odpověď

  Milý Petře,

  jak asi víš, bílkoviny jsou základní stavební součástí živočišných buněk a mají v těle mnoho funkcí. Bílkovin je v těle mnoho druhů, ale společné mají to, že se skládají z řetězců tzv. aminokyselin, které jsou různě dlouhé. V lidském těle se vyskytuje celkem 23 různých aminokyselin a glutamin je jedna z nich, velmi hojně zastoupená.

  Bílkoviny jsou také součástí naší potravy a jsou zejména v mase. Ve střevě se tráví a vstřebávají se do krve v podobě aminokyselin. Naše tělo si některé aminokyseliny neumí samo vytvořit a musí je dostávat v jídle. Většinu aminokyselin se však naše tělo umí z jiných látek vytvořit i samo. Mezi takové patří i glutamin. Glutamin tedy nemusíme nezbytně dostávat v potravě (jakožto součást bílkovin), ale protože jde o aminokyselinu velmi hojnou v našem těle, tak je dobré, že ji získáváme i z potravin.

  Dá se říci, že pokud se stravujeme normálně a jíme i maso, máme glutaminu dostatek. Bílkoviny, které sníme, se v těle rozloží na aminokyseliny a pak se použijí k jednomu ze dvou účelů: použijí se jako stavební jednotky pro nové bílkoviny v našem těle, nebo se spotřebují jako zdroj energie, podobně jako třeba glukóza. Pokud jíme normálně a nejsme nemocní, tak si s tím tělo samo poradí a nijak nestrádá.

  Vy asi rád posilujete a těšíte se, že vám pěkně narostou svaly. Svaly se skládají z bílkovin a na jejich stavbu je potřebný glutamin. Proto byste byl rád, aby se glutamin co nejvíce používal na stavbu svalů a ne jako zdroj energie pro vaše cvičení. K tomu můžete přispět dvěma způsoby: budete jíst normální doporučené množství sacharidů a tím si zajistíte dostatek energie. Tělo pak glutamin, který si samo vytvoří nebo získá z jídla použije převážně pro stavbu vašich trénovaných svalů. Je ale také možnost, že si to „pojistíte“ a budete ještě extra jíst glutamin v podobě tablet nebo prášku – to aby vaše svaly měly určitě dost a mohly růst.

  Když ale nebudete příliš cvičit, glutamin se v těle spotřebuje na novotvorbu glukózy a také tuku. Glutamin totiž patří k aminokyselinám, ze kterých si tělo dokáže samo vyrábět glukózu a tím udržovat její správnou hladinu. A glukóza, když se nespálí cvičením, se pak mění za přispění inzulínu v glykogen v játrech a  tuk.

  Místo tohoto možná složitého výkladu tedy jen stručná rada pro vás:

  Můžete po cvičení užívat přiměřené dávky glutaminu. Glykémii vám to nebude zvyšovat, a když, tak jen málo a cvičení to vyrovná. Přispěje to asi k rychlejšímu růstu vaší svaloviny při cvičení. Máte-li diabetes, nedoporučoval bych vám ale užívat více než 10 – 20 g denně. Nejde zde jen o efekt na glykémii.

  Obecně tomu ale příliš nefandím. Myslím, že lepší  ve smyslu zdravotním i chuťovém je dát si přiměřenou porci zdravého masa, zvláště v mládí. A při cvičení dávat pozor na hypoglykémii – včas si upravit dávky inzulínu, případně průběžně sníst či vypít trochu cukru nebo něco malého v průběhu delšího cvičení sníst. I tím si ochráníte svůj glutamin, protože se nebude muset používat na tvorbu chybějící glukózy.

  Glutamin ve větší dávce, případně ještě další aminokyseliny, byste asi potřeboval, pokud byste se věnoval závodnímu sportu a nebo ještě spíše byl kulturista. Já lidem s diabetem doporučuji zejména aerobní cvičení (rychlý vytrvalejší pohyb). Zlepšuje to jejich kondici, přispívá to k lepší účinnosti inzulínu a hodí se to v běžném životě. Při delším trvání diabetu může být intenzivní kulturistika přímo nebezpečná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ovlivňuje sladidlo maltitol u DM1 prudký vzestup glykémie? Uvažuji o koupi téhle náhražky Nutelly kde je místo sacharózy zastoupen maltitol: https://gymbeam.cz/proteinella-healthyco.html.

  Odpověď

  Údajně zdravější náhražka Nutelly se jmenuje Proteinella. Je oslazená maltitolem, který má přibližně 1/3 glykemického indexu ve srovnání s glukózou a přibližně polovinu glykemického indexu ve srovnání se sacharózou (tj. řepným nebo třtinovým cukrem). Maltitol je cukerný alkohol, který se vyrábí z maltózy hydrogenací. Maltóza se obvykle získává hydrolýzou škrobu.

  Všechny cukerné alkoholy (prosím nezaměňovat s alkoholickými nápoji, se kterými alkoholické cukry nemají nic společného) se vyznačují nižším vstřebáváním v trávícím ústrojím, z čehož ale vyplývá, že mohou v závislosti na podané dávce vyvolávat průjem, nižší dávky pak mohou způsobit nadýmání a plynatost s neobvyklé zvuky ve střevech (tzv. borborygmus). Ve všech zemích EU pro maltitol platí upozornění, že vyšší dávky mohou způsobit průjem. Maltitol se běžně používá v potravinářství, kde je označován jako E965.

  Na otázku, zda používat namísto Nutelly např. Proteinellu tedy lze odpovědět ano, pro diabetiky se jedná o šetrnější potravinu, která však rozhodně není bez rizika. Mohou vzniknout trávící obtíže, nadýmání, nebo i průjem, a to podle požitého množství.

  Jsou také dostupné výsledky experimentálních studií (u potkanů), ze kterých vyplývá, že maltitol snižuje vstřebávání glukózy v tračníku, avšak neovlivňuje glykémii. Autoři této studie naznačují, že maltitol nemusí být optimálním sladidlem pro diabetiky. Přehled vědeckých prací publikovaný v roce 2020 uvádí, že maltitol v nízkých dávkách může být používán jako bezpečné sladidlo pro diabetiky, ale při vyšších dávkách je pak pro riziko průjmu jako sladidlo nevhodný a může být dokonce i škodlivý, protože jím navozený průjem může způsobit ztrátu minerálů a vody, což se může negativně odrazit zejména u pacientů s onemocněním srdce.

  Já osobně bych nedoporučoval konzumovat více než 40-50 g maltitolu denně. Proteinella obsahuje 6,6 g cukrů na 100 g, z tohoto hlediska bych s obdobným krémem jako je Proteinella neměl problém, pokud bude její konzumace přiměřená.
  Krém podobný Nutelle (s minimen cukru v závislosti na typu přidané čokolády) si lze vyrobit i doma (např. https://www.jimejinak.cz/jak-udelat-domaci-nutellu/).

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!