Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

biologická léčba, cukrovka 2. typu a očkování na covid

Datum vložení dotazu: 23.02.2021

Ptá se: Tomáš

Dotaz

Dobrý den, Moc a moc děkuji za vaše informace. Můj lékař se vyjadřuje velice stroze chápu přitom množství pacientů nemá příliš času a možností vysvětlovat. Všechny informace sháním na internetu. Proto jsem vám velice vděčný za jakoukoliv informaci ? Mám crohnovu nemoc a jsem na bioléčbě. Proto si píchám a nejím tablety. Mám cukrovku 2. Typu. Přes den si píchám 3 x 8 před hlavním jídlem. Před spánkem si píchám noční inzulín 1 x 10. Po hodině a půl, po posledním hlavním jídlem jsem plus mínus po odběru krve na sedmičce. Snažím se jíst dietně to znamená aby na talíři byl největší kopec zeleniny na druhém místě maso a nejmenší kopec byla příloha. Jestli jsem to dobře pochopil, svačiny a 2. Večeři můžu vysadit. Nebyl jsem na to zvyklý, takže jsem na svačinu musel myslet. Otázka-může bioléčba probudit cukrovku 2. Stupně?

Pří mých chorobách. Jaký je váš názor na očkování proti onemocnění covid?. Očkování na chřipku mám.

Tomáš

věk: 61 let výška: 190 cm váha: 90 kg

Odpověď

Milý Tomáši,

Posíláte další dvě dodatečné otázky.

Uvádíte, že je vám 60 let a kromě diabetu 2. typu máte Crohnovu nemoc, pro kterou dostáváte biologickou léčbu. Měříte 190 cm, vážíte 90 kg. Inzulín si pícháte 4x denně. Máte tedy zřejmě přiměřenou výživu, což je při této nepříjemné nemoci důležité. Minule jsem uváděl, že svačiny pro většinu diabetiků 2. typu nejsou nutné. Nevím, v jakém stádiu je vaše střevní postižení, ale pokud třeba trpíte průjmy, tak by případně mohlo být rozložení jídla na více menších dávek vhodné. Pak byste ale možná před svačinami potřeboval navíc ještě malé dávky rychlého inzulínu.

Nejprve se ptáte, zda může být biologická léčba být příčinou rozvoje diabetu 2. typu. Na to nemám jednoduchou odpověď, protože biologických přípravků pro léčbu Crohnovy nemoci dnes existuje více. Nejčastěji se ale používají tzv. inhibitory TNF-alfa. Ty podle mého názoru působí především protizánětlivě a diabetes nevyvolávají. Crohnova nemoc je však velmi často léčena kortikosteroidy (Prednison, Medrol aj.), a to nárazově nebo dlouhodobě. Tyto léky naopak mohou výrazně snižovat citlivost tkání vůči inzulínu a mohou tak u predisponovaných osob vyvolat diabetes 2. typu. Právě biologická léčba často dovoluje tyto léky vynechat nebo používat jen nízké dávky, což je pro prevenci cukrovky příznivé.

Dále se ptáte, zda je pro vás vhodné očkování proti Covid-19. Jistě byste se měl poradit se svým ošetřujícím specialistou, ale já jsem přesvědčený, že očkování je pro vás určitě velmi vhodné. Některé léky sice mohou efekt očkování snižovat, ale i tak by vás očkování mělo před onemocněním Covid-19 ochránit nebo alespoň velmi snížit riziko vážnějšího průběhu. Určitě vám tedy očkování doporučuji a asi je vhodné je podstoupit mimo období, kdy právě dostáváte nějakou útočnou dávku léků, které imunitní systém tlumí. To proto, aby očkování mělo větší šanci na dobrý efekt.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

1031 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,prosím o radu mamince jsem píchla těším rano 32 jednotek tresiba,pero se ale zastavilo na 22 a nešlo dal zamcknout prostě nešlo to do nuly,teď nevim jestli ji mam znova ten zbytek píchnout nebo uz ne.

    Odpověď

    Milá Andreo, v peru už asi nebylo více inzulínu. Nejlepší by bylo vzít pero nové. Podat zbytek. Pokud ale neuděláte nic, tak se nic vážného pro jednou nestane.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímá mě, zda jsou normální mé naměřené hodnoty cukru v krvi po večeři se sladkým nápojem. Měřila jsem se před jídlem, poté hodinu po jídle, a pak několikrát po půl hodině. Hodnoty přikládám na obrázku, vrchol nastal pravděpodobně 2 hodiny po jídle. K večeři jsem měla dvě housky s máslem, 80 g šunky, jedno a půl menšího rajčete, půl kapie, hrst jahod a asi 350 ml Kofoly. Druhý den ráno nalačno jsem naměřila 5,2.

    Odpověď

    Milá Michaelo, pokud takto jíte pravidelně, tak se to asi brzy projeví na vaší váze. Jinak jsou to po jídle normální hodnoty. Prováděla jste test, zda byste snesla i 3 housky a 600 ml strašně přeslazené Kofoly? Asi byste to snesla, lidé mají často velkou rezervu, ale zahrávat si s tím pravidelně není vhodné. Ale občas pro zdravého štíhlého člověka? Proč občas ne, když vám to udělá radost a druhý den to vyběháte v lese.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v dubnu jsem měla dlouhodobý cukr 43, teď v říjnu 44. Mám s tím začít něco dělat samozřejmě kromě změny životního stylu. Je to normální, že takto stoupá? vloni v únoru jsem měla 41. Posílám svoje výsledky. Samozřejmě se bojím nejvíc onemocnění slinivky. A může zvyšovat dlouhodobý cukr stres? Moc děkuji Simona 

    Odpověď

    Milá Simono, diabetes je v našich oblastech častý a jeho výskyt stoupá s věkem a také s přibývajícím kily. I hodnoty glykémie a glykovaného hemoglobinu mají i v rámci normálního rozmezí tendenci ke vzestupu.

    Vaše hodnoty jsou nyní prakticky normální, glykovaný hemoglobin možná hraniční. Rozdíl mezi 42 a 44 mmol/mol je téměř zanedbatelný a může být v rámci náhodného kolísání.

    Ačkoliv tedy diabetes ani poruchu glukózové tolerance nemáte, mohla byste více dbát o svůj zdravotní stav a spokojovat se s počínající nadváhou až obezitou. Pokud jde o stres - to je nejčastější výmluva. Ano, může trochu přispívat ke zhoršování zdravotního stavu. Ale tomu se snažte čelit silnou vůlí, zábavnou fyzickou aktivitou a správnou dietou. Stresových situací se jen tak nezbavíme, ale měli bychom se učit je zvládat.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mohu navštívit diabetologa bez doporučení od obvodního lékaře? Můj lékař mi na vysoký cukr předepsat léky a víc to neřeší. Ale můj cukr přesahuje hodnoty 20

    Odpověď

    Milý Marku, rozhodně je dobré spolupracovat se svým obvodním lékařem a dobře s ním vycházet. Myslím, že pokud by sám nenalezl zjevnou příčinu, proč vám glykémie takto stoupají, tak by vás jistě k diabetologovi poslal.

    K diabetologovi bez doporučení praktického lékaře zajít jistě můžete. Silně ale doporučuji se k němu napřed řádně objednat, aby měl na vás čas. Zavolejte tedy do vámi vybrané ambulance a objednejte se tam se zdůvodněním, proč to vyžadujete.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, zacala jsem brat Ozempic i kdyz netrpim cukrovkou. Pouze jako lek na redukci hmotnosti. Rano jsem podala prvni davku a ve vecernich hodinach se dostavil tras, mdloby, pocit nemoznosti se dodechnout. Take velmi caste moceni, ac prijem tekutin neni nejak rapidne zvysen. Je mozne, ze to nejak souvisi s poklesem cukru v tele? Odezni tyto stavy, nebo bych mela lek radeji vysadit. Dekuji za odpoved.

    Odpověď

    Vážená paní Markéto, přeji dobrý den, 

    děkuji za Váš dotaz. Přípravek Ozempic (semaglutid) je lék určený primárně k léčbě cukrovky 2. typu, případně ke snižování hmotnosti u pacientů, u kterých je to lékařem indikováno. Je proto velmi důležité, aby jeho užívání probíhalo pouze pod lékařským dohledem.

    Příznaky, které popisujete — třes, slabost, pocit na omdlení, dušnost a časté močení — mohou mít více příčin. Jednou z možností je pokles hladiny krevního cukru (hypoglykémie), i když u osob bez cukrovky to není příliš časté, spíše dokonce vzácné, nelze to však vyloučit. Tyto projevy ale mohou souviset i s jinými reakcemi organismu na léčivo, nebo na náhlou změnu metabolismu.

    Doporučuji proto:

    • okamžitě přerušit podávání Ozempicu, dokud se situace nevyjasní,
    • změřit si hladinu krevního cukru, pokud máte tuto možnost,
    • kontaktovat co nejdříve svého lékaře, ideálně praktického lékaře nebo diabetologa, a informovat ho o potížích,
    • pokud by se příznaky dále zhoršily (zejména dušnost, silná slabost, závratě nebo porucha vědomí), vyhledejte ihned lékařskou pomoc – např. pohotovost.

    Bezpečnost je v tomto případě prioritou. Léčbu přípravkem Ozempic by měl vždy zahajovat, sledovat a kontrolovat lékař po posouzení zdravotního stavu a vhodnosti indikace.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!