A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Péče o nohy

  • 1. Noste boty dobře padnoucí,kožené, s dostatkem prostoru pro prsty, nejlépe šněrovací, nejlépe bez podpatku. Před obutím je vždy zevnitř prohlédněte, zda někde netlačí např. cizí těleso. Nenoste obuv naboso, noste bavlněné či vlněné ponožky.
  • 2. Denně nohy prohlížejte, pokud na ně nevidíte, můžete použít zrcátka nebo požádat rodinného příslušníka
  • 4. Udržujte správnou hygienu, teplota vody při mytí nemá přesáhnout 37°C.
  • 5. Odstraňujte opatrně zatvrdlou kůži vhodnými nástroji podle doporučení lékaře či zdravotní sestry, promazávejte nohy denně vhodným hydratačním krémem (ne mezi prsty).
  • 6. Myslete na to , že máte nohy méně citlivé na teplo, tlak a bolest a chraňte se před příslušnými poraněními.
  • 7. Navštěvujte pravidelně odbornou pedikúru, nezraňte se ostrými předměty, Nehty zastřihávejte rovně.
  • 8. Navštivte vždy odborníky, máte-li: oteklé nohy, změnu barvy kůže, zatvrdlou kůži na nohou, puchýře, praskliny, poranění nebo vředy ( ulcerace).
  • 9. Při každé návštěvě svého lékaře dbejte, aby byla vašim nohám věnována pozornost.
  • 10. Při domácím ošetřování vředů na nohou se důsledně řiďte instrukcemi lékařů a sester

Další desatero od Elišky Kopecké z časopisu Podiatrické listy č .2/2012

1. Noste boty dobře padnoucí, kožené, s dostatke prostoru pro prsty (vpředu dostatečně široké), bezpásků (způsobují puchýře), uzavřené (aby se do botynedostal písek, kamínky) - i domácí obuv, nejlép šněrovací (zpevnění nohy, kotníku), s tuhou podrážkou(snižuje tlak na plosku nohy), bez vysokého podpatku, přední okraj boty aby byl rovný (nikdy úzká špička!),s vhodnou pružnou vložkou, nejlépe protismykovou. Obuv pro diabetiky lze zakoupit ve zdravotnických potřebách, u diabetiků s neuropatií je částečně hrazena pojišťovnami, předpis vystaví diabetolog na požá-dání.

2. Před obutím vždy boty zkontrolujte, zda v nich není předmět, vyklepejte je! Nechoďte bosi! Ani doma.

3. Nenoste obuv naboso, používejte bezešvé bavlněné ponožky pro diabetiky, (prevence otlaků, puchýřů),bez stahujících gumiček (aby mohla cirkulovat krev).

4. Denně nohy prohlížejte, zda na nich nejsou změny barvy kůže a nehtů, otlaky, puchýře, modřiny, mozoly, zranění, praskliny. Pokud na ně nevidíte, použijte zrcátko nebo požádejte rodinného příslušníka. Přinávštěvě lékaře si zouvejte boty, ukažte nohy lékaři (diabetologovi, praktickému).

5. Nekuřte (kouřením se zhorší stav cév).

6. Každý den umývejte nohy vlažnou vodou, teplota vody nemá přesáhnout 37°C, nohy každý večer ošetřete krémem, pěnou určenou na nohy diabetikům (Indulona je krém na ruce), krém nevtírejte mezi prsty (riziko plísní). Po každé koupeli vytírejte prostory mezi prstydo sucha (prevence plísní, trhlin).

7. Používejte antimykotické spreje do bot. Nevystavujte nohy horku a mrazu.

8. Navštěvujte pravidelně odbornou pedikúru (nejlépe přístrojovou), doma nohy ošetřujte opatrně pemzou na sucho, nikdy do růžova, spíše méně a častěji, než občas a radikálně. Nepoužívejte k úpravě nehtů kleště,nůžky, lepší je pilník (nebezpečí poranění ostrými předměty). Nehty zapilujte do rovna, nikdy do oblouč-ku (nebezpečí zarůstání). Pokud na nehty dobře nevi-díte, nechte úpravu na pedikérce. Nepoužívejte náplasti na kuří oka (obsahují kyselinu, která může leptat okolní tkáň!), vyhledejte přístrojovou pedikúru.

9. Navštivte vždy lékaře, máte-li: oteklé nohy, změnu barvy kůže nebo nehtů, puchýře, praskliny, poranění nebo vředy, pedikúru - máte-li zatvrdlou kůži na nohou

10. Důležitá je přiměřená pohybová aktivita, cviky pro zdravou nohu. Myslete na to, že máte nohy sníženě citlivé na teplo, tlak a bolest a chraňte se před poraněními
 

Poznámka redakce:
doporučujeme prohlédnout si internetové stránky www.diabota.cz, kde získáte informace o vhodné obuvi pro diabetiky.

Pankreatitida Perifetní neuropatie