Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

928 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Hlídám si cukr v krvi a již třetí den mám hodnoty 6.5.Může to být cukrovka? Beru DIABEN abych si udržela hladinu cukr, nejím sladké, ale mám dost stresu. Děkuji a přeji krásný den.
    věk: 67 let výška: 168 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    o cukrovku se jedná, pokud je hladina cukru nalačno nad 7,0 mmol/l, nebo pokud jsou zvýšené hodnoty glykémie v zátěžovém testu (tzv oGTT). 

    Pokud provádíte kontrolu glukometrem, nelze se k číslům přesně vyjádřit, neboť se nejedná o přesný odběr.

    Doporučuji Vám tedy odběr glykémie v laboratoři nalačno. Pokud je více než 2x (měřeno ve dvou různých dnech) nalačno nad 7,0 mmol/l jedná se o diabetes. Pokud máte nalačno 5,6-6,9 mmol/l může se jednat o poruchu tolerance cukru, nebo již o cukrovku. Rozlišení se zjistí provedením oGTT (orální glukózový toleranční test). Tedy zátěží 75g glukózy a odběrem za 2 hodiny. Hladina cukru nad 11,0 mmol/l svědčí pro cukrovku.

    Pokud máte ve 2 hodině cukr pod 11,0 mmol/l a nalačno mezi 5,6-6,9 máte tzv. prediabetes. Již v této fázi doporučujme dietu a pravidelné kontroly krevního cukru.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, sedmiletému dítěti vyšla glykémie na lačno 5,6.Lékař chce odběr opakovat.Prý je glykémie v normě 5,5.Žádné zdravotní problémy nemá.Je to nutné? Helena
    věk: 8 let

    Odpověď

    Milá Heleno, jednorázová glykémie u dítěte 5,6 mmol/l je opravdu v pořádku, ale na druhé straně zopakování vyšetření není přece žádný problém.

    Je otázkou, proč se glykémie testovala. Mají někteří přímí příbuzní diabetes 1. typu? Bylo to v průběhu nějakého onemocnění, či se jednalo o čistě preventivní vyšetření?

    V průběhu různých dětských onemocnění se může vyskytnou zvýšená hodnota, třeba i 7 nebo 9 mmol/l, výjimečně i více, a po uzdravení se to upraví. Jen je tomu nutné věnovat určitou pozornost, zejména pokud by dítě mělo nějaké projevy, jako např. hubnutí, či nápadně časté močení.

    Dnes se také začínají preventivně vyšetřovat u dětí tzv. autoprotilátky charakteristické pro diabetes 1. typu. Pokud se jedná o diabetes, zpravidla se tyto autoprotilátky objevují mnohem dříve, než zvýšené hodnoty glykémie. Nepíšu to proto, abyste byla znepokojená (protože naměřená glykémie je v normě). Toto vyšetření se začíná provádět proto, že diabetes 1. typu postihuje během života až 4 osoby z tisíce a možná bude tento celoplošný skrínink brzy normou.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer se chci zeptat jakou dylku jehly byste doporučil u hubeneho clovek vážím 63 kg děkuji
    věk: 29 let výška: 171 cm

    Odpověď

    Dobrý den. Doporučuji 6 mm, na doraz.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den tady se uvádí že nadměrné moceni vzniká vysokou hladinou cukru v krvi které přes ledviny putují pres močový měchýř ven takže nadbytečný cukr by se měl ukázat na kontrolním proužku na moč David
    věk: 45 let výška: 177 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milý Davide, nerozumím, na co se vlastně ptáte. Při vysoké hladině krevního cukru, zpravidla nad 10 mmol/l, se objevuje v moči cukr. Když je glykémie ještě vyšší, je cukru v moči více a je také větší množství moče. Samozřejmě, glukózu je potom možné prokázat v moči diagnostickými proužky.

    Při mírně zvýšené hladině krevního cukru (zpravidla pod 10 mmol/l) cukr v moči u zdravých lidí nebývá. Moč se ale tvoří průběžně, takže cukr může jít do moče v době, kdy byla glykémie vysoká a do vymočení tam zůstává, i když třeba v té chvíli již je hodnota nižší.

    Také se dnes pro diabetes a další onemocnění používají léky, které vylučování cukru do moči podporují. Potom se cukr objevuje v moči i při nižších hodnotách glykémie.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den díky přísné dietě z důvodu nějaké žaludeční infekce jsem přestala jíst to co dříve a měla jsem hypoglykémii 2,9 v nemocnici mě zavodnili a pustili domů a odebrali léky Siofor 1000 mg 3x denně a k tomu beru inzulín ráno 50 j xultophy.Naridili mi inzulín 44 j a tablety už žádné ,1jenze jsem začala jíst zase jako dřív a cukr stoupá, tak se omezují v jídle ve velkém a váha ní pořád padá dolů vatika jsem před půl rokem 86 kg a nyní 74kg inzulín si dávám už 48 j ale moje strava je taková prázná dříve jsem měla cukr vysoký a teď tohle bojím se zavolat paní doktorce a do nemocnice už nechci tam mě cpali tři druhy inzulínu a výsledek vysoký cukr tak ne vrátili léčbu zpět a vše se upravilo to bylo vloni a teď !to je katastrofa kdybych se každý den nehýbala tak cukr je vysoký ale je mi divné po každém jídle oběhnout půl dědiny aby spadl.Co mám dělat aspoň ať nehubnu dál. Milena
    věk: 54 let výška: 170 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Milá Mileno, při diabetu 2. typu u osob s nadváhou usilujeme o to, aby pacienti drželi dietu s omezením sacharidů i celkových kalorií a aby zhubli. Vám tuto „práci“ usnadnila střevní infekce a i když to není nejlepší způsob hubnutí, buďte ráda, že vážíte míň, a nesnažte se to dohonit. Ještě můžete klidně pár kilo ubrat, pomůže vám to nejen v léčbě diabetu.

    Siofor vám asi vysadili proto, že jste byla dehydratovaná (málo vody v těle) a v takovém stavu se tento lék vysazuje. Jak je tomu nyní, nevím, před novým nasazením byste se měla poradit s vaším diabetologem.

    Já vám nyní doporučuji stravu s omezením kalorií a obsahem sacharidů asi 180 – 200 g denně a k tomu hodně chození kolem dědiny. Příklad takové diety byste nalezla i na našich stránkách, viz záložka Fotojídelníčky

    Dávku inzulínu si na dálku nedovoluji určovat. Nevím, zda jste měla inzulín již před tou střevní nemocí, nebo ne. V každém případě byste si měla sledovat glykémie. Pokud budou vysoké, nejezte sacharidy. Dávku postupně upravte tak, aby to pokrylo vaši dietu a abyste neměla hypoglykémie.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

722 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den.Mám 12let diagnostikovanou cukrovku 2typu. Užívám Metformin a hodnoty na kontrole mívám mezi 6 až 7,5. Bylo by vhodné užívat Ozempic? Děkuji Luboš
    věk: 63 let výška: 173 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milý Luboši, hodnoty, které uvádíte, jsou asi glykémie měřené ráno na lačno. Určitě by bylo užitečné vědět, jaké hodnoty míváte během dne, např. 2 hod. po obědě. Dobrým ukazatelem je také hodnota glykovaného hemoglobinu.

    Nejvíc bych vám ale doporučoval používat osobní glukometr, abyste si sám hodnoty kontroloval za různých okolností.

    Máte jenom mírnou nadváhu, ale stejně by vám asi prospěla přísnější dieta s omezením množství sacharidů a živočišných tuků. Vaše hodnoty neukazují, že by se léčba léky musela nutně zintenzivnit, ale to záleží právě na těch hodnotách během dne. Ozempic je určitá možnost, ale pro vás možná ne ta nejvhodnější. Hodit by se mohl některý lék ze skupiny gliflozinů (užívají se i v kombinaci s metforminem v jedné tabletě), případně lék Rybelsus, což je perorální forma Ozempicu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je třeba brát léky na tlak při hodnotách kolem 135/85 tep 75?dlouhý cukr mívám pod 50,problémy žádné,snad častější močení v noci -3x za noc,chodím 5xv týdnu hodinu rychlejší chůze- za rok cca 1400km
    věk: 65 let

    Odpověď

    Milý Milane, váš krevní tlak je lehce nad ideální doporučenou hodnotou. Je pravděpodobné, že během dne za různých okolností, např. při rozrušení, či námaze bývá tlak vyšší. Kromě toho je důležité vědět, zda takový tlak máte při dosavadní léčbě vysokého krevního tlaku, nebo po několika dnech bez léčby.

    Já bych vám obecně, bez znalosti vašeho zdravotního stavu, spíše doporučoval v antihypertenzivní léčbě pokračovat. Zvýšený krevní tlak je u osob s diabetem závažný rizikový faktor pro onemocnění srdce, ledvin a mozku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám každé ráno po snídani Metformin 750 mg. Jak dlouho tento lék působí? Když si druhý den ráno na lačno změřím cukr, tak mívám hodnoty od 6,0 do 7,5. V tuto dobu již tableta z minulého rána nemá asi žádný účinek? Nemám lék užívat spíš po obědě nebo po večeři? Děkuji za odpověď. Michal
    věk: 49 let výška: 178 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Vážený pane Michale přeji dobrý den,

    Z Vašeho dotazu si nejsem jist jakou přesně užíváte lékovou formu metforminu. Existují totiž 2 formy tablet. Standardní tablety se užívají 2-3krát denně obvykle po jídle (které ovšem přibližně o jednu čtvrtinu snižuje jeho míru vstřebávání). Účinek této snadardní lékové formy přetrává cca 8 hodin. Vy pravděpodobně berete tzv. retardovanou lékovou formu v dávce 750 mg. Předně je potřeba uvést, že se tato léková forma musí užívat vždy po jídle (protože zvyšuje míru vstřebávání o 50-75 %) a tableta se musí zapít nejméně 1 dl vody, což je opravdu důležité, navíc se tato retardovaná tableta má užívat vždy večer. Účinek přetrvává nejméně 12, ale spíše 18 hodin. Pokud by jste to takto dělal, byl by efekt na ranní glykémie nepochybně vyšší.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz na společné užívání léků, které beru každý den. Jsou to léky Metformin, Letrox a Prestarium Neo Combi. Uvedené léky užívám následovně. Ráno na lačno nejdříve Letrox 100 (na štítnou žlázu), za 15 minut na lačno Prestarium Neo Combi 5 mg/1,25 mg (na vysoký tlak) a hned po snídani Metformin 750 mg. Je takové užívání léků vhodné a nemohou být účinky léků vzájemně ovlivněné? Michal
    věk: 49 let výška: 178 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Vážený pane Michale, přeji dobrý den,

    s užíváním léku Letrox a Prestarium Neo Combi to děláte správně. Jen si dovoluji upozornit, že oba léky musíte zapíjet vodou, nejlépe kohoutkovou. V žádném případě na zapíjení nepoužívejte čaj, nebo ovodné šťávy jako např. jablečný mošt, nebo pomerančový džus, protože snižují míru vstřebávání obou léků. Metformin v dávce 750 mg je nepochybně retardovaný. Ten se má užívat vždy večer po jídle. Jeho účinek je tak vyšší a trvá déle. Podmínkou je zapití alespoň 1 dl vody (tableta se totiž v žaludku nerozpadne a plave na povrchu tekutiny v žaludku, což je podmínka správného uvolňování metforminu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dá se podávat OZEMPIC i v tabletách? Milada
    věk: 67 let výška: 158 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Vážená paní Milado, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Ozempic obsahuje léčivou látku semaglutid. Tato léčivá látka je obsažena ještě v jednom léčivém přípravku, který se jmenuje Rybelsus. Ten je dostupný v lékové formě tablet. Rybelsus má téměř shodný účinek jako Ozempic, ale nemusí se aplikovat pod kůži injekční jehlou. Semaglutid patří mezi peptidické léky, které se obecně nevstřebávají, nebo se vstřebávají jen omezeně. To je vlastnost i léku Rybelsus. Po jeho podání se vstřebává jen 1-2 % podané dávky a mezi jednotlivci je poměrně velká variabilita (tj. rozdíly) ve vstřebávání. Naštěstí se zvyšující se dávkou míra vstřebávání roste, a pokud pacient lék Rybelsus užívá správně, pak po dosažení cílové dávky je míra vstebávání dostatečná pro zajištění účinku. Správné užívání léku Rybelsus zahrnuje:

    a) užití nalačno s tím, že pacient ještě nejméně 1 hodinu po užití nejí

    b) Rybelsus se zapíjí co nejmenším množstvím čisté vody (optimálně jeden až dva doušky)

    c) před užitím léku Rybelsus pacient nepije čaj ani jiné nápoje, nejlépe jen čistou vodu

    Na rozdíl od léku Ozempic se Rybelsus musí užívat každý den. Úvodní dávka je 1,5 mg denně, tato dávka se užívá 1 měsíc, poté se dávka zvýší na 4 mg, poté na další dávky ve výši 9 mg, 25 mg a 50 mg podle účinku a také případného výskytu nežádoucích účinků. Snížení tělesné hmotnosti nepatří mezi schválené indikace, lék se totiž užívá k léčbě diabetu 2. typu. Avšak z klinických studií je známo, že dávka 14 mg vede po 36 týdnech užívání ke snížení hmotnosti o 4-5 kg, dávka 25 mg o 6-7 kg a dávka 50 mg o 8-9 kg. Z mého pohledu je ještě důležitější, že podávání léku Rybelsus současně vede ke snížení výskytu tzv. velkých kardiovaskulárních příhod, např. infarktu, o 21 %.

    Odpověď na Vaší otázku tedy je - lék Ozempic lze užívat ve formě tablet, které se jmenují Rybelsus.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, měla jsem 2x po sobě při odběrech v těhotenství zvýšený cukr na lačno. poprvé 5,9 a podruhé 6,1. Na základě pokynů diabetologa jsem začala před pár dny dodržovat dietu. Měřím se 4x denně hodnoty po jídle mám vždy v normě od 5,5 do 7. Hodnoty na lačno jsem doma měla 5,5 ; 5 ; 5,5 ; 5,2. Včera jsem po večeři měla hodnotu 5,5. Šli jsme se pak na 20 minut projít a ráno jsem měla 5,2. Bude to trvat déle než cukr na lačno začne klesat? Mám zkoušet druhou večeři cca 8 hodin před tím než vstávám? Jeden den jsem měla v 8 večer malou druhou večeři (trocha eidamu, 5 chery rajčátek a zhruba půl hrsti oříšků). Ráno byl cukr 5,5. Nicméně měření bylo v 8 ráno, tedy po 12 hod.
    výška: 157 cm váha: 97 kg těhotenství: 17. týden

    Odpověď

    Dobrý den, ke snížení lačné glykémie mohou pomoci druhé večeře - zkuste večerní pečivo, ořechy. Není vhodné ovoce, mléčné výrobky. Délka nočního hladovění by měla být max 8-9 hod. Pokud to nepomůže (a bude to trvat více než 7-10 dní) měla by se zahájit farmakoterapie tj tablety metforminu. Léčba se začíná 1 tbl po první večeři a případně se podle potřeby navyšuje. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda můžu začít používat Ozempic když chci zhubnout ale budu podstupovat léčbu pro otěhotnění? Nejsou s tím spojené nějaké kontraindikace? Nebo je naopak prospěšné že bych mohla hubnout díky léku Ozempic? Děkuji za vaši odpověď
    věk: 34 let výška: 172 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    Ozempic je v těhotenství kontraindikován a měl by být vysazen minimálně 3 měsíce před otěhotněním. Takže pokud těhotenství plánujete, Ozempic byste užívat neměla. 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla jsem na OGTT testu a výsledky vyšly: na lačno 4,7, po 60 min 9,7 a po 120 min 8,5 ( první 2 odběry byly ze žíly poslední z prstu - prý neměli už z jaké žíly vzít krev). Vyhodnotili to pozitivně a poslali mě na diabetologii. Tam mi řekli, že druhá hodnota je vyšší a poučili jak dodržovat dietu a jak se měřit. Doma se měřím a hodnoty mám spíše nižší po 1 hodině i 2 po jídle nemam více jak 5,1. Po par kouscích cukrovi je glykémie za hodinu 5,1. Chci se tedy zeptat, zda si myslíte, že to těhotenska cukrovka je? Samozřejmě dietu dodržuji, ale zda si muzu občas dat i něco co tedy není úplně dietní když hodnoty nemám nikdy po nicem vysoké spis naopak. Protože v poradně mi rekli, ze si muzu dat normální vánoční veceri i cukrovi třeba na svačinu. Děkuji moc

    Odpověď

    Dobrý den, screening na těhotenskou cukrovku jste měla pozitivní, tedy těhotenskou cukrovku máte. Kdybyste dietu nedržela a jedla sladké, glykémie byste měla vyšší. Také v průběhu těhotenství se cukrovka většinou postupně zhoršuje, příčinou je vyšší hladina těhotenských hormonů. Na Štědrý den si kapra dát můžete, ale raději s bramborem nebo odlehčeným salátem bez majonézy. Jeden kousek cukroví také projde 🙂.

    S pozdravem

    Doporučení redakce:

    https://www.cukrovka.cz/dietni-doporuceni

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, doktorka mi na každé kontrole dělá hodnoty cukru na lačno. Když mi to dělala poprvé (první trimestr jsem byla na riziku + jsem pravidelně 2x denně brala progesteron (předtím jsem několikrát potratila). Jednou mi vyšla krev nalačno 5.12 . Doktorka mne předčasně poslala na OGGT v 11. Týdnu. Tam hodnoty zase vyšli nalačno 5.12, jinak všechny ostatní hodnoty v normě. Poslali mne tedy na diabetologii, zároveň nastal návrat do práce a na tréninky(?pohyb?). Hodnoty na lačno mám od té doby 3.6-5.00. Hodnoty hodinu po jídle mam mezi 4.4-7.00. Má cenu za daných podmínek dodržovat přísnou dietu? Obecně mám velmi vysokou váhu (a mám hodně, co zhubnout), ale velká část z té vysoké váhy jsou svaly. Závodně jsem plavala, teď už ale pouze rekreačně 4x týdně.
    věk: 35 let výška: 168 cm váha: 86 kg těhotenství: 18. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud si nejste jista s diagnózou, musela byste oGTT opakovat znovu. Výsledek testu jste měla pozitivní. Dieta při těhotenské cukrovce není zase tak přísná. Je důležité vynechat rychlé sacharidy (sladké, průmyslově připravené výrobky), jíst pravidelně, dostatek vitamínů, zeleniny, mléčných výrobků. Je to racionální strava, která je vhodná pro každou těhotnou. Hladovění nedoporučujeme.

    S pozdravem 

    Doporučení redakce:

    https://www.cukrovka.cz/dietni-doporuceni

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den prajem, rada by som sa opytala, kedy je dobre ogtt test opakovat po tehotenstve ked dojcim. Dr ma vysetrila po pol roku od porodu. Vysledky som mala nasledovne Glu po zily 3,9 a kapilarna krv Glu 4,4. Po dvoch hodinach bol oder kapilarna krv Glu 7,2. Je tato hodnota v norme?
    věk: 35 let výška: 168 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ano, kontrolní OGTT se dělá cca 6měísců po porodu. Neměla byste 3 hodiny před testem a během testu kojit. Hodnoty jsou v normě, nalačno do 5,6 mmol/l, a 2 hodiny po vypití roztoku do 7,8 mmol/l.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

261 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,dnes se mi objevil na prstu u nohy tmavy pravidelný flek,bez zadneho urazu.Otec měl cukrovku,prosim o zkouknuti,zda vypada prst jako diabeticky...k dr.samozrejme take zajdu,pokud nezmizi...zasílám foto,...děkuji
    věk: 57 let výška: 177 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Evo, skvrna na prstu u nohy, která se vám nově objevila, nevypadá jako typický hrozící defekt, jaké vídáme u osob s diabetem při dlouhém trvání onemocnění. Navíc vy pravděpodobně ani nemáte diabetes. O svém zdravotním stavu nic nepíšete.

    Možností, o co by se mohlo jednat, je více. Mohlo by jít o otlak z bot, plísňové onemocnění nebo důsledek nějakého poranění, o kterém vůbec nevíte. U diabetiků jde nejčastěji o důsledek špatného prokrvení prstů, porušení jemné inervace na noze a k tomu ještě důsledek špatné obuvi, nebo nějakého drobného poranění. Následně se pak přidává infekce.

    Přesto vám doporučuji, abyste se včas dostavila nejlépe na kožní vyšetření.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den zdvořile se na Vás obracím se žádostí o případnou radu v otázce zdravotní problematiky mé maminky, které je 76 let. Maminka má 10 let cukrovku druhého stupně. Během této doby zhubla 20 kg. Užívala prášky a před 2 měsíci jí paní doktorka prášky změnila a nyní užívá Metrformin 50mg. 1000mg bere 2x denně. Po těchto práškách hubne ještě více a ztrácí se nám před očima. Štítnou žlázu a slinivku má v pořádku. Ranní cukr má 7,3. Má bohužel ještě jeden problém a to velký flek na zádech, který byl tak 10x10 cm veliký, bohužel teď je pomalu už přes celé záda, který ji hrozně svědí. Jsem přesvědčena na 100%, že je to tím, že má cukrovku. Několikrát jsme to ukazovaly paní doktorce, která tvrdí, že je to pigment. Na dermatologie nám zase řekli, že je to alergie na spony z podprsenky. Chtěla jsem se zeptat zda je možnost zakoupit nějaké léky proti svědění. Chci mamince pomoc a bohužel už nevím na koho se obrátit. Paní doktorka ani neví, že po těchto práškách se může hubnout a ani neví, že lidé s cukrovkou mají problém s alergií na kůži. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne S pozdravem Alena
    věk: 77 let výška: 160 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Milá Aleno, ohledně vyrážky u vaší matky bych se řídil doporučením kožního lékaře.

    Z nedostatečně zřetelné fotografie se zdá nejpravděpodobnější, že se jedná o projev alergie, která může být téměř na cokoliv. Pokud je vyrážka opravdu jen na zádech, tak bych uvažoval, s čím přichází vaše matka do styku speciálně na tomto místě. Spona od podprsenky je opravdu reálná možnost a používání podprsenky bez spony, jen látkové, považuji za rozumný pokus.

    Další možností ale může být kosmetika, prací prášky a mnoho dalších možností včetně složek potravy.

    Může jít také o alergické projevy na některé léky. Pak je potřeba ve spolupráci s lékařem postupně jednotlivé léky vysazovat a zkoušet, zda se stav zlepší.

    Méně pravděpodobné je, že by se jednalo o kvasinkové nebo mykotické onemocnění kůže, které bývá u osob se špatně léčeným diabetem častější. Nejčastější místo výskytu jsou ale partie, kde se člověk zapařuje, např. v tříslech, pod prsy, na břiše mezi „faldy“, které ovšem vaše maminka nemá.

    Nakonec, může se výjimečně jednat o projev nějakého celkového onemocnění nesouvisejícího s diabetem.

    Kožní lékař by vám jistě poradil jak místní tak i celkovou léčbu. Vy byste mohla např. zkusit kapky Fenistil celkově a Fenistil gel místně. Oba léky jsou volně prodejné bez předpisu.

    Diabetes má maminka asi celkem uspokojivě vyrovnaný. Nyní má maminka hmotnost celkem přiměřenou, ale pokud opravdu dál hubne, tak bych po vyloučení nechutenství z důvodu nějaké nemoci doporučoval malou dávku dlouze působícího inzulínu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je pravda, že když upadnu do bezvědomí při hypoglykémii bych se sama bez pomoci probrala k plnému vědomí?
    věk: 66 let výška: 168 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    při závažné hypoglykémii může dojít k poruše vědomí. Je nutné si uvědomit, že pro mozek je glukóza jediným zdrojem energie a tak při hypoglykémii vznikají neurologické příznaky jako např. zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita. V další fázi může dojít k poruše vědomí. Samozřejmě jsou i příznaky jako bušení srdce, změnu barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou...

    Při hypoglykémii se u jedince spouští kontraregulační procesy (tělo dělá všechno proto, aby nemělo hypoglykémii -  uvolňuje stresové hormony...). Teoreticky  tyto procesy mohou o něco zvednout glykémii a mohlo by dojít k "probuzen z bezvědomí".  Hodně zaleží na tom, čím byla hypoglykémie vyvolána -  inzulinem (jakým inzulinem), léky, jinou příčinou. Jak říkám teoreticky se může jedinec z bezvědomí probudit, ale nebude to jasné vědomí bez obtíží -  stále tam může být zmiňovaná zmatenost, porucha vidění, spavost...

    Rozhodně nelze spoléhat na to, že tělo vyřeší hypoglykémii samo a jedinec se z bezvědomí probudí. Současně závažné hypoglykémie (hlavně ty dlouho trvající) poškozují neurony v mozku a může dojít ke zhoršování kognitivních funkcí (vnímání, pozornost, paměť, učení, myšlení, rozhodování...).

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manzelovi picham onzulin. Ma 80 let. Ale stale ma po jidle 13-16 glykemii. Dnes dokonce 20. Nevim co mam delat je nedele a nemam s kym se poradit
    věk: 80 let výška: 172 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá tazatelko,

    omlouvám se za pozdní odpověď, ale dotaz se ke mně dostal teprve nyní.

    Je velmi těžké navrhnout nějaké doporučení, když nevím, jaký inzulín a v jaké dávce váš manžel užívá a nevím také, zda a jakou drží dietu.

    Glykémie má obecně stále velmi vysoké a je potřeba léčbu upravit. Nejčastěji se inzulín v takovém případě dává ve 3 nebo 4 dávkách, a to 1x dlouze působící inzulín a dále před jídly rychle působící inzulín v závislosti na tom, jakou má zrovna glykémii a co se chystá sníst.

    Při vysoké glykémii kolem 20 se zpravidla přidá určitá dávka rychle působícího inzulínu, aby glykémie klesla, např. 6 či 8 j., ale to je individuální, lékař musí pacienta znát a znát jeho obvyklé dávky.

    Jako první reakce ve vašem případě, kdy skutečně nevím, jaké dávky inzulínu má, je nejlepší omezit příjem sacharidů v dietě a pokračovat v dosavadní inzulínové léčbě. Při hodnotě směřující k 20 mmol/l tedy zcela vynechat sacharidy a zajistit dostatečný příjem nesladkých tekutin.

    Dlouhodobě bude asi nutné zvýšit dávky inzulínu, ale na prvním místě je nutné se ujistit, že váš muž nemá v dietě příliš mnoho sacharidů. Rozhodně se budete muset poradit s lékařem, který vašeho muže zná a získat přesnější instrukce, jak postupovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dlouhodobě si léčím cukrovku. Počátkem roku 2023 dosavadní léky nebyly účinné a hodnoty cukrovky se zvýšily. Diabatologie mi změnila medikaci - nově Forxiga a v roce 2024 byl přidán Rybelsus (postupně od 3 do 14mg). Hodnoty cukru v krvi se viditelně snížily a došlo i k dalším pozitivním výsledků jako např. velké zhubnutí. Bohužel jsem začal trpět na časté infekce močových cest (zaléčeno různými ATB). Příznaky infekce sice vymizely, ale v moči mám krev. Testy moči ukazují na přítomnost bakterií, kvasinek a mikrobů, které ATB nezničily. Neměl bych vysadit Forxigu? Při poslední diabetologické vizitě jsem byl ubezpečen, že Forxiga je pro léčení prospěšná, i když způsobuje infekce a krvácení. Ivan
    věk: 78 let výška: 176 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Milý Ivane, Forxiga by neměla způsobovat ani infekce ani hematurii (krev v moči). Pokud tomu tak je, tak je to špatně. Je třeba vyloučit i jiné možné příčiny, např. onemocnění prostaty nebo ledvin, ale pokud by to bylo lékem Forxigou, neměl by se používat.

    Forxiga obecně způsobuje vylučování cukru do moči. To má léčebné účinky, ale přítomnost cukru v moči může zvyšovat náchylnost k množení bakterií a kvasinek, což může např. působit i zánět předkožky.

    Prvním opatřením je dobrá hygiena po močení: je potřeba odstranit i poslední kapky moči, aby neulpívaly při ústí močové trubice. Toho je možné dosáhnout "otřepáním", odsátím posledních kapek papírem nebo opláchnutím v běžné vodě.

    Pokud toto nepomůže a záněty předkožky se opakují nebo se objevují časté močové infekce, je lepší tento lék nahradit jiným. Krev v moči by rozhodně být neměla. Objevuje se při opravdu těžkých infekcích, nebo má úplně jinou příčinu, jako např. onemocnění ledvin či prostaty.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den prosím, mám slinivku na dovolené, píchám si inzulín 4 denně a pripichuji si,mohu žádat pojišťovnu nebo paní doktorku abych Libře mohla dostávat jako 1 cukrovkáři?Dekuji
    věk: 58 let výška: 167 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    u Vás hodně záleží na tom jak vypadá Vaše cukrovka. Pokud musíte píchat inzulin vícekrát denně a měnit dávky podle jídla - případně dopichovat, tak by samozřejmě bylo ideální mít senzor. Pojišťovna oficiálně hradí systémy Freestyle Libre 2 jen u pacientů s DM 1. typu. 

    Diabetologická společnost nyní žádá na ministerstvu o schválení možnosti psaní senzorů Freestyle Libre i u pacientů s jinými typy diabetu, kteří musí několikrát denně píchat inzulin, ale zatím nevím o tom, že by tato žádost již prošla.

    Je možno individuálně (u jednotlivých pacientů) zkusit požádat pojišťovnu o schválení monitorace glykémií i u pacientů, kteří nemají cukrovku 1. typu. Tento proces jsem již několikrát využila u svých pacientů. Musí zde být ale jasné odůvodnění -  např. že mají hodně kolísání glykémie, častější nízké glykémie...  Např. VZP mi ale neschvaluje senzory Freestyle Libre, ale klasické senzory CGM (kontinuální monitoraci glukozy)  - https://www.cukrovka.cz/kontinualni-monitorace-koncentrace-glukozy-cgms. Může se to zdát divné, protože senzory freestyle stojí celkově na rok o něco méně, ale je to dáno přesným zněním a formulací úhradové vyhlášky.

    Je to zmatek. Proto to zkusím shrnout -  nejde to u všech. Jde to ale zkusit u jednotlivých diabetiků. Je lepší žádat o schválení CGM než freestyle Libre. Musí se  speciálně zažádat na pojišťovnu o mimořádné schválení. Musí být jasný důvod -  ideálně prokázaný na jednorázové monitoraci nebo alespoň při měření glukometrem. 

    Musíte se hlavně dohodnout s Vaším diabetologem, zda tyto důvody pro senzory splňujete (důvodem bohužel není, že je bolestivé a nepříjemné se opakovaně bodat do prstu -  i když to rozhodně nepříjemné je). Jednou z podmínek předepsání senzorů je i například prokázaná spolupráce pacienta a předchozí pravidelná měření. Samotnou žádost potom píše ošetřující diabetolog.

    Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kde koupit a jakou značku

    Odpověď

    Bohužel s neinvazivním glukometrem nemám žádné osobní zkušenosti a nemám prošlé studie, které by ukazovaly přesnost měření těchto přístrojů.

    Na internetu jsem našla, že tato technologie vypadá jako oxymetr (měření kyslíku v krvi -  saturace) a že už je zmiňován i na českých internetových stránkách. Většina odkazů mě zavedla na přístroj od siemens, který i slouží jako zmiňovaný oxymetr a  je údajně schopen měřit i další funkce, jako hladiny glukózy. Neinvazivní měření ve mě vyvolává jisté pochybnosti, ale zkušenosti s ním nemám a neměla jsem bohužel šanci nastudovat materiály o tomto  přístroji a jemu podobných systémech. 

    Proto se nemohu k tomuto dotazu vyjádřit, protože by informace ode mne nebyly objektivní. 

    Moc se omlouvám.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, začala jsem si píchat Ozempic 1mg a v peru mám bublinu.Když si píchnu poslední dávku nepíchnu si i tuto bublinu?A ještě prosím jeden dotaz,nepochopila jsem z návodu jestli musím pokaždé, když nasadím novou jehlu na novou davku zkontrolovat průtok pera?Děkuji za odpověď. Petra
    věk: 49 let výška: 161 cm

    Odpověď

    Milá Petro, průtok jehlou zkontrolujte pouze před první aplikací s každým novým perem. Lék se perem zpravidla aplikuje ve vzpřímené poloze, tedy směrem jehly dolů. V takovém případě případná bublinka je nahoře v ampulce a nebude injikována. Případné malé množství vzduchu při aplikace ale nevadí, jen by nebylo správné aplikovat zejména ten vzduch a nikoliv účinnou látku, což by se mohlo stát, kdyby jehla při aplikaci směřovala nahoru.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli masážní přístroje na nohy / chodidla jsou vhodné i pro diabetiky? Děkuji za odpověď. Tereza
    věk: 53 let výška: 185 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Milá Terezo, existují různé druhy masážních strojů. Většina je založena na vibracích, posunu tlakových hlavic po chodidle a po lýtku a případně na vyhřívání. Intenzita masáže se dá většinou regulovat, ale nebývá ani při maximu nadměrná. Proto je to obecně pro osoby s diabetem vhodné. Může to přinést úlevu při neuropatických bolestech, může to zlepšit prokrvení, dodává to pocit pohody.

    Jen je potřeba se ujistit, že nemáte v současné době defekty na končetinách, jejichž masáž a uměle zvýšené prokrvení tímto způsobem jsou pro jejich hojení nevhodné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v ZŠ mám na starosti dítě s diabetem. Ma glukopumpu a port. Takže maminka vše vidí i u sebe. Neustále řeším, velké kolísání, kdy ji během dopoledne hodnota glykémie spadne třeba i během hodiny z 12 na 3,2. Kolik máme zadávat sacharidů před jídlem, to vše určuje maminka. Hodně se stává i to, že do svačiny je to v pořádku. Po jídle to jde rychle nahoru a pak rychle dolů. Jsem z toho docela nervózní, pokud téměř každý den řeším že jí to padá pod 4. Když má hodnotu 4,2 tak máme dávat pět bonbónů hroznového cukru. Což tedy dáváme každý den, někdy i víckrát za dopoledne. Nevím tedy, pokud ji to neustále takhle klesá, zda je to v pořádku?

    Odpověď

    Dobrý den,

    velice se omlouvám za pozdní odpověď.

    Bohužel na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď. Samozřejmě opakované propady do hypoglykémie nejsou v pořádku a mohou mít spoustu příčin. Důvod by měl ideálně rodičům pomoci najít ošetřující diabetolog -  probere s nimi údaje z pumpy a ze senzoru. Ale chápu, že je tato situace děsivá, a vy hledáte nějaké řešení.

    Předpokládám, že se jedná o hybridní systém, kdy je pumpa propojena se senzorem. V tomto případě pumpa sama upravuje bazální dávky inzulinu = malou dávku inzulinu podávanou během celého dne, která je nutná aby mohlo tělo fungovat a cukr se dostával do buněk. Hybridní systémy umí podle dat ze senzoru navýšit, snížit nebo dokonce zastavit výdej inzulinu pumpou. Dokáže podat i malý korekční bolus při vysoké glykémii. Systém dokáže dobře udržet glykémii, pokud je dítě (diabetik) relativně v klidu, nejí… 

    Pokud by se jednalo o starší pumpu nebo novější pumpu, která by ale nebyla zapnuta v hybridním módu, tak pumpa prostě jede dle nastavené dávky, nezávisle na glykémii  - to by mohlo vést k hypoglykémii nezávisle na jídle, pokud by bylo nastavení moc vysoké. Většina dětí s DM 1. typu by ale snad už měla mít v ČR hybridní systémy.

    Koukneme proto na situace jídla a sacharidů u hybridních systémů, protože podle Vašeho popisu zde často nastává problém.

    Běžně po jídle stoupne glykémie (hladina cukru v krvi) - normálně tělo uvolní v reakci na vzestup cukru v krvi inzulin. Diabetici 1. typu sekreci inzulinu nemají, proto musíme inzulin k jídlu podat my. Toto dělají zmiňovanými bolusy podávané před jídlem. 

    Proč vznikají hyperglykémie a následné hypoglykémie po jídle může mít několik příčin. Hyperglykémie po jídle může nastat, pokud je zadané množství sacharidů moc nízké, nebo je nastavený špatně inzulin sacharidový poměr (Je příliš vysoký, takže pumpa podá málo inzulinu. Zní to paradoxně -  vysoké číslo, málo inzulinu -  ale slibuji, že při výpočtech to logiku má). 

    Inzulin- sacharidový poměr určuje kolik 1j pokryje gramů sacharidů - je to číslo, které se zadává do pumpy a pumpa podle tohoto čísla počítá kolik podá jednotek inzulinu na jídlo. Toto číslo je možné upravovat. A někdy je nutné ho postupně doladit. Pokud inzulin-sacharidový poměr nesedí - může být inzulinu podáno moc, nebo naopak málo. 

    S ohledem na to, že Váš svěřenec se následně po hyperglykémii (vysoké glykémii) dostává do hypoglykémie (nízké glykémie), tak vyloženě málo inzulinu jako příčina vysoké glykémie bude spíše méně pravděpodobná. 

    Další důležitou věcí je načasování dávky inzulinu - to můžete ovlivnit i vy. Bolus na pokrytí jídla (zadání sacharidů) by měl být podán dle typu inzulinu 5-10 minut před jídlem (inzulin Lyumjev a Fiasp stačí 5 minut, Humalog či Novorapid je lepší 10 minut). Inzulin se totiž musí vstřebat z podkoží a pokud je inzulin podán až se začátkem jídla nebo dokonce po něm, tak se stihne cukr do krve dostat ještě předtím než začne vůbec inzulin působit. To vede k nárůstu glykémie. Inzulin, pak začne působit se zpožděním a glykémii stáhne (ale až se zpožděním). Pokud je inzulinu moc, tak klidně může vést až k hypoglykémii, ale prvotní pozdní podání vysokou glykémii může způsobit. Vy můžete pomoci právě s načasováním bolusů.  

    Proč může nastat následná hypoglykémie má také několik možností. Příčina může být podobná jako u hyperglykémie:

    Zadané příliš velké množství sacharidů. - Můžete zkusit někdy jídlo spočítat -  “ jen pro kontrolu” - na internetu se dají najít hodnoty sacharidů pro většinu jídel.

    Je špatně nastavený inzulin-sacharidový poměr -  číslo je moc přísné (nízké) a pumpa podává  příliš inzulinu. 

    Může být problém ve zmiňovaném načasování. Pokud by byla dávka inzulinu podána až např. 15 minut po jídle nebo dokonce později a diabetik užívá hybridní systém, tak pumpa již reaguje na vysokou glykémii a začne sama navyšovat výdej inzulinu. Takže sama podá inzulin navíc. Pokud v tomto pozdním okamžiku je zadán plný počet snědených sacharidů, tak pumpa podá spočítaný plný bolus, protože si myslí, že dítě půjde teprve jíst (neví čím je způsoben předchozí vzestup). Pumpa již ale podala několik jednotek inzulinu předtím (nevěděla, že je vysoká glykémie po jídle) a dávka podaná automaticky pumpou a dávka na jídlo se potom spojí a mohou způsobit hypoglykémii.

    Další příčinou hypoglykémie může být aktivita. Při pohybu padá glykémie u všech lidí dolů.  Podání plné dávky inzulinu k jídlu, pokud po něm následuje aktivita, může tento propad glykémie výrazně zhoršit. Hybridní systémy mají většinou možnost režimů pro aktivitu -  který ovlivňuje nastavení pumpy a ta je pak opatrnější a snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Tento režim je potřeba zapnout např. už hodinu před aktivitou, během aktivity (a dle potřeby se nechá někdy zapnutý i nějakou dobu po skončení aktivity). Pokud následuje aktivita do 2 hodin po jídle, je vhodné snížit i o něco bolus před jídlem -  ale myslím, že pokud by toto po Vás někdo chtěl, tak je potřeba, aby Vám to alespoň trochu vysvětlil.

    Samozřejmě hypoglykémie by mohla mít i jiné příčiny. Ideální by bylo, aby matka probrala celou situaci s ošetřujícím diabetologem a poradila se, co se dá dělat. A hlavně Vás informovala. Já se snažila jen nastínit nejčastější příčiny. Moc se omlouvám za komplikovaná vysvětlení, ale špatně se to několika větami vysvětluje.

    Ještě poznámka: zmiňovaný režim aktivity -  ať již se jmenuje Dočasný cíl, easy-off nebo přímo aktivita (to je podle typu pumpy, která je používána) zvýší cíl, kam pumpa směřuje a tím snižuje pravděpodobnost hypoglykémie. Pokud by nepomohla úprava načasování bolusů, případně úprava inzulin-sacharidového poměru nebo počítání sacharidů…, dá se přechodně použít tento režim a trochu si tím snížit pravděpodobnost hypoglykémie (i když se diabetik nehýbe) - samozřejmě na úkor toho, že pumpa bude držet glykémii o něco výše.

    Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla. 

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Jaký doplněk Berberinu by jste mě doporučili? Beru Siofor 400 mg ? Děkuji Vladislav 
    věk: 69 let výška: 178 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Vážený pane Vladislave, přeji dobrý den,

    doufám, že Vás nezklamu, ale konkrétní doplněk stravy Vám nedoporučím, protože žádný z konkrétních produktů nechci propagovat. Při výběru Vám ale doporučuje následující kritéria:

    a) ve složení by mělo být napsáno, že obsahuje extrakt z dřišťálu standardizovaný na 500 mg berberinu

    b) doplněk stravy by neměl obsahovat extrakty z jiných rostlin

    c) doplněk stravy by měla pokud možno vyrábět firma, která současně vyrábí i léky

    S berberinem se totiž provádí různá slovní ekvilibristika. Výrobci tvrdí, že doplněk stravy obsahuje 500 mg berberinu, ale ve skutečnosti obsahuje 500 mg extraktu a v něm je třeba pouze 50 % berberinu. Správný obsah poznáte podle ceny, pokud 30 dávek má cenu do přibližně 400,- Kč tak jistě neobsahují 30x500 mg berberinu. Na výrobce se zeptejte v lékárně, nebo si jej můžete snadno ověřit na internetových stránkách obchodního rejstříku www.justice.cz, kde zjistíte vlastníky této firmy.

    Že doplněk stravy obsahuje opravdu berberin snadno zjistíte jednak podle hodnot glykémie, ale také podle hodnot krevního tlaku, který by měl během 2-4 týdnů poklesnout o cca 10-15 mmHg.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím mohu užívat proenzi 3plus jsem diabetik 1 typu lada. Irena
    věk: 58 let výška: 175 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Vážená paní Ireno, přeji dobrý den,

    doplněk stravy Proenzy 3 plus neobsahuje glukózu ani sacharózu. Již jsem jednou odpovídal v této poradně, že glukosamin může mít vliv na hladinu glykémie. V experimentálních studiích u zvířat sice glukosamin způsoboval spíše pokles hladiny glukózy, ale pouze pokud byl aplikován ve formě injekce. Ve studiích, ve kterých byl glukosamin podáván perorálně, naopak vyvolával mírné zvýšení glykémie. Totéž bylo pozorováno u lidí, u kterých tak glukosamin může způsobit zvýšení hladiny glukózy, v důsledku toho dochází ke snížení účinnosti většiny léků používaných u diabetu. Tento vliv je velmi individuální a postihuje jen malou část pacientů a je závislý na dávce podávaného glukosaminu. Dalším účinkem glukosaminu u diabetiků by mohlo být omezení rezistence tkání na insulin. Tento efekt byl ale zatím popsán pouze u zvířat a při vysokém dávkování. Odpověď na Vás dotaz tedy je následující: ano můžete Proenzy 3 plus užívat, avšak doporučil bych Vám po zahájení podávání častěji kontrolovat glykémii, protože nelze vyloučit mírné zvýšení hladin glukózy.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaký vliv má užívání Flexi Med Active na cukrovku II. typu složka glukosamin. Karel
    věk: 84 let výška: 178 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Vážený pane Karle, přeji dobrý den,

    podle mého názoru může mít Flexi Med Active, díky obsahu glukosaminu, vliv na hladinu glykémie. V experimentálních studiích u zvířat sice způsoboval glukosamin spíše pokles hladiny glukózy, ale pouze pokud byl aplikován ve formě injekce. Ve studiích, ve kterých byl glukosamin podáván perorálně, naopak vyvolával zvýšení glykémie. Totéž bylo pozorováno u lidí, u kterých tak glukosamin může způsobit zvýšení hladiny glukózy, v důsledku toho dochází ke snížení účinnosti většiny léků používaných u diabetu. Tento vliv je velmi individuální a postihuje jen malou část pacientů a je závislý na dávce podávaného glukosaminu. Velmi také záleží na tom, zda máte diabetes 2. typu a jakým lékem jste léčen. Obsahové látky zázvoru, který je součástí doplňku stravy Flexi Med Active mohou ovlivňovat míru vstřebávání a odbourávání některých léků používaných při léčbě diabetu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda je možné resp. vhodné současně užívat lék SIOFOR a některý z doplňků stravy ze spektra tzv. spalovačů tuků na bázi Synephrinu, kofeinu, L-Carnitinu ap. Nejde mi primárně o redukci hmotnosti, té už jsem naštěstí dosáhl a i hladina krevního cukru je dlouhodobě (zřejmě i díky SIOFORU) více než dobrá (spíše nižší). Jde mi spíše o efektivnější funkci metabolismu ve spojení s pravidelnou intenzivní pohybovou činností, kterou bych výše uvedeným doplňkem strany rád doplnil, aby trochu vylepšil poměr tělesných tuků a celkové svalové hmoty (která bohužel vzhledem k váhovému úbytku 65 kg značně utrpěla). Předem velmi děkuji za jakoukoli reakci. Michal
    věk: 40 let výška: 189 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Vážený pane Michale, přeji dobrý den,

    pokud jste léčen metforminem,  měl by jste velmi opatrně přistupovat k užívání "spalovačů Tuku", které uvádíte. Neznám pochopitelně žádné podrobnosti, ale je nezbytné si uvědomit, že v současné době lze zaznamenat významný odklon od používání synefrinu, efedrinu a kofeinu. Hlavním důvodem jsou kardiovaskulární nežádoucí účinky, které v některých zemích dokonce vedly k zákazu používání takových kombinací. Navíc jejich účinek je poměrně slabý a snadno vede k tzv. jojo-efektu. Spalovače tuku navíc nemají příznivý vliv na nárůst svalové hmoty. Pokud Vaším cílem není dále hubnout (to již patrně "zařídil" metformin, pak bych Vám doporučil nějaký adaptogen, který zlepší Vaší schopnost fungovat tak, aby se svalová hmota vytvořila přirozenou cestou, tj. vedl ke zvýšení fyzické aktivity. Optimálním lékem pro diabetiky 2. typu je eleukterokok, který nemá negativní vliv na hladinu glykémie a současně nemá lékové interakce s nejčastěji užívanými léky. Co se týká L-carnitinu ten použít můžete, ale ani on Vám nenavodí nárůst síly, nebo svalové hmoty. Možná by jste si mohl nechat vyšetřit hladinu testosteronu, doporučuji si prostudovat projevy jeho nedostatku, např. na zdařilých stránkách lékáren BENU (https://www.benu.cz/nizka-hladina-testosteronu-jak-ji-resit), tam se také dočtete, že hladinu testosteronu přirozeně zvyšuje cvičení (jsem ale poslední, kdo by kohokoliv nutil, aby cvičil, na to musí přijít každý sám, že je to užitečné) a možná i některé rostlinné doplňky stravy jako je kotvičník nebo pískavice řecké seno.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám metformin 2x 500mg 5 měsíců a již se mi objevily náznaky chudokrevnosti v krevním obrazu - snížené MCH 25, pokles HGB ze 164 na 150, prodlužování časů při běhu na 2km, tak jsem si řekl, že užíváním B12 a B6 fe formě doplňku nic nezkazím, jenže jak známo metformin omezuje vstřebávání vitamínu B12 v tenkém střevě. Chci se zeptat jestli forma aplikace B12 ve spreji pod jazyk vstřebáváním přes sliznici dutiny ústní opravdu funguje nebo je to marketingová hříčka. Případně jaké dávkování v tabletové formě byste mohl doporučit? Pro doplnění informací za dobu užívání metforminu+dieta+pohyb jsem zhubl 15kg, nabral trochu svalů a glykémie sestoupily na úroveň zdravého člověka resp. úroveň vynikající kompenzace. Děkuji Radek
    věk: 47 let výška: 168 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Vážený pane Radku, přeji dobrý den,

    děkuji za Váš zajímavý dotaz a současně i cennou informaci. Metformin spolu s Vaším životním stylem a přístupem jsou opravdu účinným prostředkem k navození kompenzace diabetu. K tomu Vám upřímně blahopřeji. Metformin je opravdu účinný lék, který má mnoho zajímavých a užitečný účinků a je správné jej užívat, i když může až u 40 % pacientů snižovat vstřebávání vitaminu B12, z toho u přibližně 4-5 % pacientů dochází k významnému omezení vstřebávání, které má klinické důsledky na krvetvorbu. Častost tohoto negativního vlivu metforminu vedla pochopitelně ke klinickému výzkumu, jehož cílem bylo obsasnit příčiny a učinit doporučení jak předcházet důsledkům nedostatku vitaminu B12 u pacientů léčených metforminem. Popravdě je několik teorií proč dochází k nedostatku vitaminu B12 při terapii metforminem. Pacientům, kteří deficit mají, by to mohlo být jedno, ale ukazuje se, že jedním z důvodu sníženého vstřebávání by mohlo být působení meforminu na vápník ve střevě, kde vápník hraje roli "asistenta" při vstřevání vitaminu B12. Několik klinických studií prokázalo, že zvýšení přijmu vápníku (jogurty nebo užívání solí vápníku jako doplňku stravy) vedle ke zvýšení vstřebávání vitaminu B12. Zcela nedávno (v lednu 2024) byla publikována meta-analýza klinických studií, která hodnotila vstřebávání vitaminu B12 po jeho nitrosvalové aplikaci, perorálním podání nebo aplikaci ve spreji pod jazyk. Výsledky jsou docela překvapivé, podle očekávání totiž byla nitrosvalová aplikace "nejlepší", ale rozdíl od perorální nebo sublinguální aplikace nebyl statisticky významný. Autoři této meta-analýzy uvádějí, že deficit vitaminu B12 je možné efektivně kompenzovat jakoukoliv cestou podání. Je ale vhodné alespoň jednou za čas stanovit hladinu vitaminu B12 v krvi k oveření, že způsob doplňování vitaminu B12 funguje, pokud nefunguje, je potřeba jej změnit. Na závěr odpovídám na Vaší otázku: aplikace spreje s vitaminem B12 pod jazyk funguje, není ale lepší než tablety nebo injekce do svalu, pokud někdo tvrdí opak, není to v souladu s vědeckými důkazy.

    Kdyby jste si chtěl sám přečíst 19 stran s výsledky meta-analýzy, jsou zde: https://link.springer.com/article/10.1007/s11845-023-03602-4 (stažení článku je zdarma).

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

20 dotazů

  • Dotaz

    Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislava
    věk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Milá Stanislavo,

    pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.

    Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.

    Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdram 
    věk: 46 let váha: 80 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.

    Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).

    Poznámka redakce:

    omlouváme se za opožděnou reakci

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den , potřebuji poradit ohledně proteinového nápoje sportovního nápoje FueRide - GymBeam , jestli ho můžu používat při cyklistice, když mám zvýšení cukr v krvi. Mám diabetes 2 stupně. Děkuji za radu. S pozdravem Petr Kříž
    věk: 53 let výška: 190 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den Petře, 

    tento sportovní nápoj je slazen glukózou a fruktózou, to znamená, že zvyšuje cukr v krvi. Nicméně při sportu je potřeba tělu dodávat rychle působící sacharidy, proto bych se ho nebála užívat. Ale jedna dávka tohoto nápoje obsahuje téměř 30g S, to už se vám na glykémii podepíše. Nepíšete, jak máte vysoké glykémie ani jakou kompenzaci DM nyní máte či i druh léčby. To všechno jsou důležité body při rozhodování...

    Doporučila bych vám následující, změřit si cukr v krvi před cyklistikou, pokud bude glykémie v mezích normy, můžete si nápoj dát.  Pokud bude glykémie vysoká, počkala bych, než se glykémie vyrovná.. 

    Můžete si pořídit zkušební senzor, který vám velmi toto sledování glykémií usnadní. Myslím, že by vám mohl stačit i jen jeden, pouze abyste si udělal představu, jak reagujete na pohyb a tento nápoj. Dá vám to krásný, ucelený,  pohled na vaše glykémie po celý den i noc. 

    FreeStyle Libre

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpověd
    věk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.

    Pokud jste hubený diabetik 2. typu -  je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči. 

    Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat.  Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu  -  rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.

    Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn -  Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl -  přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).

    Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

    Mám cukrovku 2 typu. Janka

    věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

    Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Nedari se mi snížit cukr. Kolik sacharidů denně mohu?,Dekuji

    Mohu snídat vločky?

    věk: 67 let výška: 160 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milý Vojtěchu, z vašeho popisu není jasné, jak dlouho jste po amputacích, v jaké výši a zda jsou chirurgické rány zcela zhojeny. Určitě potřebujete kvalitní a pravidelnou rehabilitaci se snahou co nejvíce se v rámci možností pohybovat a případně se zacvičovat na používání protéz, je-li to možné.

    Určitě se ale pohybujete málo a navíc máte velkou nadváhu, zvláště je-li údaj 90 kg skutečná současná hmotnost bez pomůcek. Z toho bohužel plyne, že čím méně toho sníte, tím lépe, tedy samozřejmě do určité míry.

    Měl byste mít zajištěný příjem kvalitních bílkovin v množství asi 70 až 90 g denně a pokud možno omezený příjem živočišných tuků. Máte-li spíše vysoké glykémie a glykovaný hemoglobin nad 53 mmol/mol, stačilo by vám jistě 150 g sacharidů na den. Nemá smysl jíst další sacharidy, když se ve vašem těle dostatečně nezpracovávají, zvyšují jen glykémii a případně se pak ukládají ve formě tuku. Moc vám doporučuji vyšetření u nutričního terapeuta, který by vám vysvětlil vhodný jídelníček tak, aby byl pestrý a přitom pro vás vhodný.

    V principu vločky můžete, ale jsou to jen samé sacharidy, i když s příměsí vlákniny. Pokud byste jich měl např. asi 40 g v netučném jogurtu nebo podobně, tak by to jistě bylo vhodné, ale další sacharidy byste k nim už neměl k dalšímu konkrétnímu jídlu přidávat.

    Doporučení redakce:
    Podívejte se na naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si tam 150 mg cukru na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte denní dávku 150 g sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy 150 g sacharidů na den, pokud si toto množství na začátku zvolíte... Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mam cukrovku a uzivam Standament 850 Pro snizeni vahy bych chtel zacit s prerusovanym pustem. Je to mozne?
    výška: 177 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Přerušovaný půst a diabetes 2. typu léčený tabletami se nevylučují. Rozhodně si tímto stravovacím vzorcem zásadně neublížíte, jeho účinek Vám ovšem zaručit nemohu, je totiž závislý na více faktorech než jen poměru hodin, kdy lačníte a kdy přijímáte potravu.

    (odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, byla mi náhodně zjištěna hodnota cukru na lačno 5,8 moll( snad píši jednotky správně). Zatím nemám nic potvrzeno, půjdu na další odběry k praktickému lékaři a pak se uvidí. Zavedla jsem již ale změny ve své stravě. Opravdu hodně jsem ujížděla na sladkém, jinak nemám vůbec nadváhu a sportuji (jsem učitelka TV). Posílám foto rozložení živin běžného dne. Uvítala bych radu, zda jsou poměry živin a kalorický příjem v pořádku? Zapomněla jsem ale započítat dvě kávy s trochou plnotučného mléka, kterých se zatím nedokážu zbavit. Děkuji za rady. S pozdravem Zuzana
    věk: 37 let výška: 169 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Diabetická dieta vyžaduje následující poměr živin, z celkového energetického příjmu 40 % sacharidů, 30 % bílkovin a 30 % tuků. Neopomíjejte rovněž optimální příjem vlákniny alespoň 30-35 g/den. Váš aktuální příjem energie nevidím, tudíž nemohu poradit konkrétněji.

    (odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mohu se zeptat, jak postupovat: 1) když mám hyperglikémii a nesnižuje se ani po připíchnutí inzulinové jednotky? 2) pokud mám hyperglikémii, mohu jíst, nebo je lepší počkat na potřebné hodnoty? Děkuji (PS: Diabetes 2, Fiasp) Lenka
    věk: 47 let výška: 165 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, vy jste štíhlá osoba a relativně mladá. Nejdříve bych se potřeboval ujistit, že skutečně máte diabetes 2. typu a že se nejedná např. o pomalu probíhající diabetes 1. typu či o jinou formu diabetu. Pokud by se jednalo o diabetes provázený nízkou sekrecí inzulínu, je správné inzulín dávat v pravidelných dávkách podle individuální potřeby a nikoliv dále omezovat dietu, aby vám zbytková sekrece inzulínu „ještě stačila“.

    Jinak používání inzulínu je velmi individuální a člověk se s ním musí „naučit pracovat“. U štíhlých a dietu dodržujících osob většinou stačí k úpravě zvýšených hodnot glykémie malé dávky rychle působícího inzulínu, ale 1 j. bývá většinou málo a často to ani nestojí zato – je lepší, až glykémie sama klesne bez jídla.

    Při hyperglykémii, a tím v tomto případě myslím hodnoty vyšší než 10 mmol/l, je lepší skutečně s jídlem počkat na nižší hodnoty. Můžete toho dosáhnout tím, že si přiměřeně zvýšíte dávku rychlého inzulínu (třeba + 2 až 3 j.), nebo pokud si dáváte také dlouze působící inzulín, počkáte, až glykémie sama klesne. Možné je také věnovat se nějaké fyzické zátěži, aby glykémie klesala.

    Pro obézní diabetiky 2. typu je často lepší s jídlem počkat, protože zvyšování dávek inzulínu často ještě podporuje obezitu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,poprosil bych o výpočet sacharidů při mě výšce 176 cm a váha 87 kg, děkuji Karel
    věk: 52 let výška: 176 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Karle, sacharidy jsou běžnou součástí potravy. Zdraví lidé jich jedí denně různé množství v závislosti na jejich chuti, věku, pohybové aktivitě a také na „módních trendech“, pokud jim podléhají.

    Běžné je pro muže vašich proporcí asi 180 až 300 g sacharidů denně. Ale pozor, je vhodné započítat skutečně všechny sacharidy. Pokud chcete předcházet diabetu 2. typu a být štíhlý, doporučoval bych vám asi 200 g sacharidů denně.

    Doporučení redakce:

    podívejte se na naše fotojídelníčky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a nadváha

159 dotazů

  • Dotaz

    Jaka síla je pro mne primerena
    věk: 60 let výška: 170 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milá Jano, vše se dočtete v příbalové informaci. Nicméně základní a nejčastější dávka je 1 mg 1x týdně. Léčba se ovšem začíná dávkami nižšími, a to např. první měsíc jen 0,25 mg, pak 0,5 a nakonec 1 mg 1x týdně. To proto, aby si člověk na lék postupně zvykal a zbytečně jej nezatratil pro nevolnost, která se vyskytuje někdy při zahajování léčby.

    Doporučení redakce:

    podívejte se ještě například zde: https://www.cukrovka.cz/poradna/beru-ozempic-cukrovku-nemam-kdy-zacne-hubnuti

    případně zadejte do vyhledávače v Poradně klíčové slovo "ozempic" a najdete mnoho odpovědí na toto téma.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je pro mne vhodnější ozempic než saxenda? Nejsem diabetická, ale vážím 102, na 170cm, 59 let. Jana
    věk: 60 let výška: 170 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milá Jano, Ozempic je podle klinických studií účinnější než Saxenda. Má také výhodu, že se podává jen 1x týdně. Ale Saxenda je také dobrá volba, každodenní aplikace vás může upomínat, abyste nezapomínala na dietu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, zajímá mě jakou mám šanci aby mi internista, dietolog předepsal ozempic? Mám obezitu. měřím 181cm, váha je okolo 120 kg.. ne a ne to shodit.. ať jsou to dietní jídla, diety všech druhů, keto dieta , nic mam už vyzkoušené to že když jsem jen o vodě a kafíčku tak zhubnu rychle ale o to rychleji priberu dvakrát tolik.. ani sport ani posilovna mi nepomůže a to je mi 36 let, děkuji za odpověď, Lenka
    věk: 37 let výška: 181 cm váha: 119 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, vy pravděpodobně nemáte diabetes 2. typu a proto pro vás nemůže být Ozempic hrazen ze zdravotního pojištění.

    Ozempic může lékař předepsat i v tomto případě, ale vy jej budete muset uhradit, což činí nyní asi 2 500 Kč měsíčně. Pokud tuto investici spojíte s důslednou dietou, tak se ale podle mého názoru tato investice vyplatí. Je mnohem lepší, když přitom spolupracujete s obezitologickou poradnou, protože tam vám pomohou vymyslet rozumnou dietní a pohybovou strategii a psychologicky vás podpoří.

    Nyní je k dyspozici lék Mounjaro, který je na hubnutí ještě učinnější než Ozempic. Ten zdravotní pojišťovny nehradí vůbec, ale může jej předepsat prakticky každý lékař. Jeho cena je ale bohužel vyšší než cena Ozempicu. Je to v současné době nejúčinnější dostupný lék na léčbu obezity.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Po pořízení glukometru jsem začal měřit nahodile cukr po ránu na lačno. Hodnoty byly nad šest až do devíti mmol. Během dne pak se málokdy stalo, že byla glykémie pod 6mmol. Je pravdou, že denní režim mívám naplněný fyzickou prací, byť ne moc náročnou, psychicky mám stavy místy vypjaté, beru zoloft 100mg ráno a mirtazapin večer, mívám vyšší tlak cca 140/90 na což beru ráno také léky. Pracuji od rána do večera a jídlo mám oběd něco málo na snídani a pak až večer, takže se nedá mluvit o pravidelném režimu. U doktorky mi říkali po krevních testech před půl rokem, že mám cukr vyšší, ale že to není na léčbu. Tak se ptám, jestli přece jen nemám požádat doktorku o přehodnocení, nebo je to dáno nadváhou a tím režimem, který se teď snažím tedy nějak zharmonizovat. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den. Jiří
    věk: 44 let výška: 182 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Milý Jiří, podle mého názoru jste v takovém zlomovém období. Je vám 44 let, máte nadváhu, hodně pracujete a asi se nedostatečně věnujete fyzické aktivitě. V současné době máte zjevný diabetes, kdy už by léčba byla vhodná, pokud úprava dietního a pohybového režimu dostatečně nezabere, nebo spíše, pokud se tomu nebudete dostatečně věnovat.

    Protože jste ještě mladý člověk, tak by rozhodně stálo si to promyslet, získat další informace, rozhodnout se a svoje rozhodnutí plnit.

    Jíst byste měl více pravidelně, ale hlavně si dávat pozor na to, co a kolik toho jíte. S pomocí nutričního terapeuta byste si měl stanovit typický jídelníček tak, abyste postupně mírně hubnul a dostal se pokud možno pod 100 kg.  Určitě to bude chtít ubrat sacharidů a živočišných tuků.

    Kromě toho byste se měl věnovat nějakému sportu nebo fyzické zátěži, která vás trochu unaví a zadýchá, a to každý den, nejméně 30 minut denně.

    Druhou alternativou je nechat to být, ještě trochu přibrat a čekat, až bude nutný inzulín a postupně se objeví i pozdní komplikace diabetu.

    Já vám rozhodně doporučuji to první. Je to zábavnější, akčnější a určitě se budete cítit lépe. Jde ale hlavně o to se rozhodnout a rozhodnutí plnit.

    Doporučení redakce:

    Fotojídelníčky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Aplikuji si na podporu hubnuti ozempic . Nyni 0,5mg 2.mesic lecby.Mam zvysene hodnoty pankreatickych enzymu. Lipazu na 2/referencni hodnota do 1/ a amylaza ma hranicni hodnotu. Muze to byt pruvodni priznak uzivani tohoto leku nebo je to znamka poskozeni ,zanetu pankreatu ,t.j. nezadouci ucinek lecby a duvod k vysazeni ozempicu ??

    Nemam diabetes ani jine onemocneni. Pouze obezita BMI 31 a mirna hypercholesterolemie. Kontrolni laborator. vysetreni enzymu jsem si udelala z duvodu prechodne mirne bolesti v epigastriu vlevo pod zebry . CRP je v norme , ALP také. Podarilo se mi za 3 mesice zredukovat hmotnost o 5 kg . Mam diky leku snizenou chuť k jidlu a vyrazne jsem tedy zredukovala energeticky prijem . Potrebovala bych jeste pokracovat v lecbe a dalsi redukci 5 kg . Dekuji za odbornou radu ,nejsem si ted jista,zda mohu pokracovat v aplikaci ozempicu nebo zda alespon snizit davku

    Moc dekuji za odpoved. Dagmar

    věk: 57 let výška: 165 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Dagmaro, 5 kilo dole, to je za 3 měsíce dobrý výsledek. Já bych vám doporučoval pokračovat stejně ještě další 3 měsíce a během té doby nacvičovat strategii, jak si to později udržet, nebo i dále snížit. Především byste si měla navyknout na nízkokalorickou dietu a vštípit si zásady, které nebudete chtít porušovat.

    Ozempic se ve světě prodává i ve vyšším dávkování. Postupem času si na lék můžete trochu navyknout, takže už nebudete mít žádnou nevolnost, ani když se najíte víc, než je žádoucí. Zkuste si to další 3 měsíce uvědomovat a držet dietu hlavně proto, že chcete a ne že se bojíte Ozempicu. Potom jej případně vysaďte.

    Poznámka redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky, které jsou připraveny pro pacienty, kteří chtějí zhubnout, viz https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!