Poradna

Obecné

324 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, prosím Vás mám dotaz týkající se mé maminky (63 let), kterou obvodní lékař poslal, v rámci prevence, na celkové krevní vyšetření, kde jí vyšla hodnota “cukru” 6,8. Z tohoto důvodu jí poslal do laboratoře na zátěžový test na cukr. Maminka se tam objednala a po dvou týdnech šla na zátěžový test, kde hned při prvním kontrolním odběru krve mamince naměřili hodnotu 7,1, proto jí tedy zátěžový test ani nemohli udělat a s výskedkem jí poslali zpět za obvodním lékařem, který jí sdělil, že je cukrovkář a nasadil jí léky. Mě se toto ale nelíbí, nechci aby maminka brala nějaké léky zbytečně.. jde mi spíš o to, zjistit, jestli lékař postupoval správně, nebo jestli měla maminka zkusit jít na druhý pokus zátěžového testu? Omlouvám se za neodbornost dotazu, jsem laik, nikdo u nás v rodině nikdy cukrovku neměl a nemá, a proto s tímto nemáme zkušenosti a nevíme, kam jinam se obrátit s tímto dotazem. Moc Vám děkuji za jakoukoli odpověď. Katka

  Odpověď

  Milá Katko, diabetes mellitus 2. typu je pomalu se rozvíjející onemocnění. Základním znakem je zvýšená hodnota glykémie, ale jedná se o komplexní metabolické onemocnění, které je vyvoláno sníženou citlivostí tkání na inzulín, který tělo nestačí produkovat v dostatečné míře, aby vzestupu hladiny glukózy zabránilo. Dlouhodobě trvající diabetes může být provázen vznikem řady komplikací. U tohoto typu se jedná zejména o větší sklon k onemocnění cév. Včastná a řádná léčba je proto důležitá, může prodloužit život a ochránit pacienta před vznikem třeba infarktu, mozkové mrtvice, postižení nervů, ale také očí a ledvin. Je prokázáno, že i jen mírně zvýšená glykémie je z dlouhodobého hlediska rizikem pro rozvoj těchto problémů. Udržení správných hodnot glykémie má proto význam. U lehčích forem stačí někdy jen varování pacienta, aby méně jedl a více se pohyboval, jindy je ale nutné zahájit léčbu. Diabetes většinou nemá sklon sám od sebe se zlepšovat a spíše se postupem času zhoršuje, takže léčebná snaha musí být větší.

  Hodnota glykémie na lačno 6,8 je již zvýšená a vyžaduje další upřesnění. Hodnota 7,1 mmol/l na lačno po alespoň 8hodinovém půstu je již diagnostická pro diabetes. Pro pevné stanovení diagnózy nestačí většinou jedno měření, je lepší je opakovat. Glykemická křivka po podání 75 g glukózy, na kterou byla vaše maminka pozvána, dokáže diagnózu stanovit s větší přesností. Pokud ale již byla zjištěna hodnota 7,1 , vyšetření není nutné. Po podání glukózy by glykémie zbytečně stoupla a vaší mamince by nemuselo být chvíli dobře. Nicméně pro ujištění a také pacientovi pro výstrahu provedena být mohla.

  Z mého pohledu by se však na situaci nic nezměnilo. Již nyní víme, že vaše maminka má nepříliš těžkou poruchu, kterou již můžeme označit jako diabetes. Je to ale jenom slovo. Kdyby se den před tím možná více navečeřela, mohla mít ráno 7,5. Kdyby naopak do ordinace přišla pěšky 3 km přes pole, mohla jí glykémie klesnout na 6,5 a my bychom řekli, že asi ještě nemá diabetes ale jen porušenou glukózovou toleranci. Ale bylo by to v podstatě stejné.

  Při prvním záchytu mírně zvýšené glykémie se ještě nemusí nasazovat léčba tabletami. Můžeme pacientovi vysvětlit, že má držet přiměřenou dietu, kterou mu vysvětlíme. Také mu doporučíme, aby se v rámci svých možností více a pravidelně pohyboval. Pokud by nás poslechl, ověřili bychom glykémii třeba za měsíc. Pokud by byla nižší, pochválili bychom jej a doporučili mu, aby ve své snaze pokračoval. Moc by pomohlo samostatné měření glukometrem, aby si člověk sám ověřil, jak mu glykémie kolísá a zda nešplhá k vyšším hodnotám.

  Špatný postup ale také není, když lékař doporučí režimová opatení a hned určitý základní lék v nižší dávce předepíše. Kdyby se hodnoty zcela znormalizovaly, mohl by se pak lék vysadit. 

  Závěrem tedy opakuji: glykemická křivka nebyla v tomto případě nutná. Já bych ji udělal jen u pacienta, který by mi nevěřil, že se skutečně jedná už o poruchu a chtěl by to mít černé na bílém, aby pak skutečně dodržoval léčebná opatření.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Bylo by také možné nechat si zjistit hodnotu Glykovaného hemoglobinu HbA1c.
  Pro diagnózu diabetu jsou rozhodující meze hodnot uvedené v rubrice Diagnostika.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nedaří jse mi zhubnout. Pícham jsi inzulín. Tloustne se přicukrovce 2. typu? Jozef

  Odpověď

  Milý Jozefe, inzulín se v léčbě diabetu nasazuje v podstatě ve dvou situacích:

  1. U pacienta s diabetem jednoznačně vidíme, že jeho vlastní sekrece inzulínu je nedostatečná. To je prakticky ve všech případech diabetu 1. typu, ve většině případů tzv. diabetu typu LADA (což je vlastně forma diabetu 1. typu, viz naše stránky zde. Inzulín může také zjevně chybět u některých forem diabetu 2. typu, kdy postupně klesá schopnost beta buněk inzulín tvořit, až nakonec je podávání inzulínu zcela nezbytné.
  2. Inzulín také často nasazujeme u pacientů s diabetem 2. typu, kteří mají vlastní sekreci inzulínu zachovanou, možná dokonce i zvýšenou, ale tato sekrece nestačí pokrýt vysokou potřebu při tzv. inzulínové rezistenci, tedy nízké citlivosti tkání vůči inzulínu. V léčbě tohoto typu diabetu se uplatňuje řada dalších postupů. Na prvním místě je to dieta s výrazným snížením kalorického příjmu. Na druhém místě je k dispozici nyní řada léků, které buďto zlepšují citlivost vůči inzulínu, nebo také stimulují vlastní sekreci inzulínu. Pokud ale ani kombinace diety a několika těchto léků zároveň nepostačují, je na místě zahájit podávání inzulínu.

  Diabetes je spojen s nesprávně probíhajícím metabolismem v organismu. To mimo jiné vede k neúspornému hospodaření s energií. Cukr se může vylučovat močí a metabolismus není správně „seřízen“, takže energie není správně využita. Když se s pomocí inzulínu vyrovnání diabetu upraví, zlepší se energetický metabolismus, může se zlepšit chuť k jídlu a nadbytečná energie z potravy se ukládá více ve formě tuku. To je bohužel určitý vedlejší efekt inzulínové léčby.

  Proč k tomu ale v tomto dochází? Jednoznačně proto, že pacient přijímá nadbytečné množství kalorií. Aby se to neprojevovalo zvýšenou glykémií a sníženým účinkem inzulínu, je nutné dodržovat dietní a pohybová opatření! Pokud pacient opravdu nasadí nízkokalorickou dietu, může se stát, že inzulín zase nebude potřebovat, nebo mu bude stačit jen taková dávka, která nepovede k nabírání hmotnosti. Inzulín v tomto případě nemá sloužit jen jako jakási záplata na pacientovu s prominutím „žravost“. Má upravit glykémie na dlouhodobě bezpečné hodnoty, aniž by byl zbytečně předávkován. Když ale pacient dietu nedodržuje, lékař mu alespoň radí, aby zvýšil dávky inzulínu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak funguje senzor na měření cukru. A jestli by ho mohl mít manžel, když je alergický na kovy. A taky jestli něco proplácí pojištovna, když si manžel nepíchá inzulin a je na lécích. Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den, v dnešní době jsou na trhu dva typy monitorace využívajícího senzory.

  1. CGM (kontinuální monitorace koncentrace glukózy = continuous glucose monitoring)
  2. FGM (Freestyle Libre)

  CGM

  se skládá ze tří částí - senzoru, vysílače a přijímače. Senzor pomocí malé elektrody zavedené do podkoží měří koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině (NE v krvi). Výsledek je pomocí vysílače odesílán na přijímací zařízení. Na přijímači pak je možné po celý den sledovat výsledky glykémie. Přijímačem může být speciální zařízení, glukometr nebo například mobilní telefon - záleží na tom jaký senzor a systém má pacient předepsán.

  FGM

  je tvořen dvěma částmi, senzorem a čtečkou. Senzor opět pomocí elektrody zavedené v podkoží snímá koncentraci glukózy v mezibuněčné tekutině. K zobrazení výsledků je nutno přiložení čtečky k senzoru. Teprve poté je možné naměřené hodnoty sledovat. Výsledky nejsou zasílány na přijímač. Načtení dat je možné ze senzoru i přes tenkou vrstvu oblečení. Senzor uchovává naměřené hodnoty až  8 hodin (ukládány jsou v 15 minutových intervalech), pokud nejsou do té doby načteny začnou se vymazávat.

  Informace o přesném složení elektrod zavedených do podkoží není běžně dostupná, ale podle známých informací by neměla u alergie na běžné kovy vzniknout reakce.

  Bohužel oba systémy jsou indikovány pouze u pacientů s diabetes mellitus 1. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu. Pokud tito pacienti splňují i další indikační kritéria  - může teprve diabetolog předepsat CGM nebo FGM. Pojišťovna poté hradí část nákladů, dle věku pacienta a indikace. FGM není pro pacienty s DM 2. typu t.č. dostupný vůbec. CGM by asi šlo u DM 2. typu předepsat, ale pacient by si tento systém musel plně hradit.

  U pacienta na perorálním antidiabeticích by mohlo mít význam jednorázové využití senzoru  (vydrží na 6-7dní), pokud bychom měli podezření na nerozpoznané hypoglykémie. Dlouhodobá monitorace pomocí CGM nebo FGM, ale u těchto pacientů nepřináší velké výhody, kterými je u inzulinoterapie hlavně možnost úpravy dávkování inzulinu, případně okamžitá reakce na hypoglykémie.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mému příteli nedávno zjistili cukrovku, ale ještě to neni na inzulin, takže vlastně na to zatím nic nebere, prý když se to zhorší, má zajít znovu za paní doktorkou. Problém ale je ten jestli je možné, že mu ta cukrovka může ovlivňovat i chování? tím myslím, že někdy neni schopný semnou vést normální rozhovor, jak je takový "mimo" a pořád řiká jak je unavený a na to, že má zasebou normální půracovní den mi to nepříjde jako přiměřená únava. Mám pocit jako by semnou mluvil uplně opilý. Předem děkuji za odpověď. Michaela

  Odpověď

  Milá Michaelo, na celkovém stavu se lehce zvýšená glykémie zpravidla neprojeví. Mnoho lidí může chodit s nerozpoznanou nebe zanedbanou lehkou formou diabetu řadu let, aniž by se cítili nemocní.

  Na druhé straně, někdy je mírně zvýšená glykémie ukazatelem nějakého jiného onemocnění nebo současně podávané léčby a únava může pak souviset spíše s tímto jiným onemocněním.

  To ovšem neznamená, že jen mírně zvýšená glykémie si nezaslouží pozornost. Z dlouhodobého hlediska porucha zvyšuje riziko zejména aterosklerózy a někdy i vzniku pozdních komplikací diabetu. To vše se však vyvíjí až po řadě let.

  Mírně zvýšenou glykémií a únavou se může projevovat jen časné stádium diabetu 1. typu, kdy už člověku začíná chybět inzulín a spíše než vyšší glykémie se projevuje již nedobře fungující metabolismus. O to se ale zřejmě nejedná. Jedním z prvních projevů by také bylo hubnutí.

  Hledejte tedy spíše jinou příčinu únavy.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, já, 24 let, 180cm, 90kg, aktivní. Pravidelně jsem si vždy měřil hodnotu cukru v krvi, naposledy zhruba před půl rokem, hodnoty v rozmezí 4-5 mmol. Poslední týdny jsem ale vždy v noci měl celkem velkou žízeň a přes den byl unavený (možno také současným nachlazením a fyz. a psych. vyčerpáním díky studiu VŠ). Včera jsem v 21hod. snědl dva krajíce chleba s paštikou a nějaké uzeniny. Kolem 1 ráno jsem si naměřil 6.0 mmol a v 6.30 ráno jsem naměřil 6.1 mmol. Poté odpoledne v 17hod. už hodnotu 5.5 mmol. Mezi ranním měřením a odpoledním jsem měl kefír, hrst ořechů a proteinový nápoj. Dají se první dvě hodnoty brát jako již určitou indispozici buněk slinivky a přítomnost prediabetu? Dá se vzít v potaz, že jsem celý víkend "prochlastal", a mělo to vliv na zmiňované pondělní/úterní měření? Jsem informovaný, ale nevím, zda takový výkyv jako byl propitý víkend + značná fyz. únava, má vliv ještě na hladinu cukru v pondělí/úterý? Děkuji. Mirek

  Odpověď

  Milý Mirku, není zcela běžné, aby si mladí a zdraví studenti monitorovali doma glykémie. Napadá mě tedy, že možná má někdo v rodině diabetes a vy se pro jistotu občas měříte, abyste se uklidnil. Nebo jste už někdy snad měl nějakou poruchu glukózové tolerance, uvažuji.

  V prvé řadě musím upozornit, že osobní glukometry jsou určené pro monitorování glykémií pacientů s diabetem. Oni již vědí, že mají diabetes, a pomocí měření si kontrolují léčbu. Diabetici léčení pouze dietou méně často, pacienti s diabetem 2. typu pokud možno co nejčastěji, 4x i vícekrát denně. Upravují si podle toho množství sacharidů ve stravě a také dávky inzulínu.

  Osobní glukometr není speciálně určen pro zdravé osoby. Přípustná odchylka měření se pohybuje v oblasti normálních hodnot plus minus asi 1,2 mmol/l. Je-li tedy ještě normální hodnota na lačno 5,6 mmol/l, neznamená zjištění hodnoty 6,8 mmol/l, že se jedná o diabetes. Pokud by taková hodnota byla zjištěna opakovaně, měl by se člověk dostavit k lékaři a dát se přeměřit za standardních podmínek na profesionálním přístroji. Hodnota 6,0 mmol/na lačno by již svědčila pro poruchu glukózové tolerance.

  Pokud by člověk chtěl mít klid, objednal by se na glukózový toleranční test po požití 75 g glukózy v čaji. Rozhodující by byla hodnota za 120 minut po vypití toho čaje. Normální i patologické hodnoty glykémie najdete na našem webu v rubrice PREVENCE/DIAGNOSTIKA/LÉČBA.

  Nijak vám vaše excesy s alkoholem nedoporučuji. Nicméně z hlediska vysoké glykémie by asi víc vadilo, kdybyste víkend propil se sladkou kolou nebo Becherovkou.

  Podle vašeho líčení zatím pro diabetes nic nesvědčí. Určitě ale máte nadváhu a jste velmi mladý. Neměl byste dále nabírat na váze, a když už někdy jdete na flám, tak byste pak neměl pokračovat, ale spíš si jít zasportovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká by měla být hodnota glykémie hodinu po jídle a po aplikaci inzulínu. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  diskuze, zda měřit glykémii po jídle 1 nebo 2 hodiny, je mezi jednotlivými diabetology a diabetiky letitá. Závislost je v tomto případě i na typu užívaného inzulinu.

  Glykémie 1 hodinu po jídle bývá samozřejmě o něco vyšší než po 2 hodinách, ale pro základní orientaci se ve většině doporučení používá pouze jedna hodnota (pokud nejde o gestační diabetes, viz níže).

  Diabetologická společnost uvádí:

  pro děti cílovou glykémii                      - za 2 hod po jídle         4-10 mmol/

  pro dospělé s diabetem 1. typu            - za 2 hod po jídle         5-7,5 mmol/l,

  je nutné si ale uvědomit, že neexistuje jedna cílová hodnota. U každého diabetika je nutno stanovit individuální cílové glykémie.

  Současně je glykémie po jídle závislá na glykémii před jídlem.

  Glykémie po jídle by neměla (při správně podané dávce inzulinu na přijaté množství sacharidů) narůst o více než 1,5 mmol/l (max. 2 mmol/l). Před dalším hlavním jídlem by se měla glykémie dostat na přibližně původní hodnoty.

  Příklad Před obědem je glykémie 6,3 mmol/l, za 2 hodiny po jídle 7,1, před večeří 5,8 mmol/l

  = Dobře pokryté množství sacharidů v jídle (nutno brát v potaz určitou chybu glukometru):

  • Pokud je nárůst po jídle výraznější než 2 mmol/l a hyperglykémie přetrvává i před večeří, podané množství inzulinu bylo pravděpodobně  na snědené množství sacharidů nedostatečné. Je potřeba příště na stejnou stravu (množství sacharidů) podat více inzulinu.
  • Pokud je nárůst po jídle výraznější než 2mmol/l, ale před večeří se dostává glykémie na původní hodnoty nebo dokonce klesá, je nutné se zamyslet zda je inzulin podáván včas, případně se pokusit zvolit potraviny s nižším glykemickým indexem.
  • Pokud po jídle glykémie klesá, případně neroste ale před následujícím jídlem je již jasný pokles, je vhodné napříště dávku prandiálního inzulinu snížit. Na požité množství sacharidů bylo pravděpodobně podaného inzulinu příliš. (Současně je nutno vyloučit vliv například aktivity, která následovala hned po jídle, nebo vliv bazálního inzulinu..., ale to bychom už zabíhali úplně jinam)

  Pokud je před jídlem hyperglykémie, může být cílem kromě pokrytí sacharidů současně i snížení glykémie. Následkem započítání korekce k podanému prandiálnímu inzulinu může glykémie po jídle stagnovat případně klesat.

  Příklad Před snídaní je glykémie 13mmol/l -  bylo aplikováno 8j inzulinu (6j na pokrytí plánovaného příjmu sacharidů + 2j jako korekce hyperglykémie). Za 2h po jídle byla glykémie 12,1mmol/l, před obědem už 9,2mmol/l.

  • Ideálně by chtěl mít tento diabetik před jídlem např. pod 7mmol/l, proto v této situaci napříště korekci může zvýšit.

  U většiny typů diabetu jsou cílové hodnoty glykémie individuální dle jednotlivých pacientů. Zde se liší gestační diabetes, kde jsou cílové hodnoty pevně dané:

  • 1h po jídle do 7,8 mmol/l  - 1h po konci jídla
  • 2h po jídle do 6,7 mmol/l

  Jak vidíte. Na zdánlivě jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď a proto doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mam v krvi koncentraci cukru 5,5mmol/l a zhruba 5 litrů krve? Předem děkuji a prosím o co nejrychlejší odpověď. Valentýna

  Odpověď

  Milá Valentýno, doufám, že odpovídáme dost rychle, přece jen také máme určitý denní program a už nejsme tak zběhlí v násobilce.

  Představte si větší tabletu glukózy, která váží 5 g asi jedna velká kostka cukru. Asi si to umíte představit. Kdybyste ji naráz snědla, asi byste měla přeslazenou pusu, ale zvládla byste to.

  Ta glukóza v tabletě se pochopitelně skládá z jednotlivých molekul glukózy. Ty jsou naprosto nepatrné a ani v žádném mikroskopu je není možno vidět. Je jich strašně moc. Je mnohem snazší si představit těch 5 gramů, všichni pak víme, o čem mluvíme.

  Pro chemické reakce je ale důležité, jaký je to celkový počet molekul, protože každá molekula chemicky reaguje nebo se štěpí nebo proniká ze zažívacího ústrojí jednotlivě a není tak důležité, kolik to váží, ale kolik je to jednotlivých částic.

  Koncentrace glukózy v krvi se dříve u nás udávala v jednotkách mg/100 ml. Normální hodnota byla asi 100 mg/100 ml, což jinými slovy znamená, že ve 100 ml krve je obsaženo 100 mg glukózy.

  Dnes se používají jednotky mmol/l (milimoly glukózy v 1 l) a vyjadřuje to počet jednotlivých molekul v 1 litru krve. Jeden milimol je tisícina molu a je to obrovské číslo. 1 milimol odpovídá 602 214 200 000 000 000 000 jednotlivých molekul.

  Protože i jednotlivé molekuly mají svoji hmotnost (i když zcela nepatrnou), dá se množství milimolů přepočítat na gramy.

  Platí, že koncentrace glukózy v mmol/l se dá přepočítat na mg/100 ml a to podle následující (zaokrouhlené) rovnice:

  Koncentrace glukózy v mg/100 ml = koncentrace glukózy v mmol/l x 18

  a obráceně

  Koncentrace glukózy v mmol/l = koncentrace glukózy v mg/100 ml : 18

  Hodnotě 5,5 mmol/l tedy odpovídá 5,5 x 18 mg/100 ml, což je zaokrouhleně 100 mg/100 ml. Ve 100 ml krve tedy bude 100 mg glukózy. V 1 litru bude 10x více, což je 1 gram. V 5 litrech krve tedy bude 5 gramů glukózy. A to je to, na co jste se ptala.

  Asi se vám to zdá málo. Glukóza v krvi se ale rychle pohybuje, metabolizuje se a odchází do tkání a současně se tvoří nová a další se vstřebává ze zažívacího ústrojí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Od roku 2009 mám diabetes typu 2 v současné době cukr převládá třikrát. Žiji v Praze. Mám pojištění VZP. Prosím, napište mi o operaci pro léčbu diabetu. Na které klinice můžete operaci provést a jaké podmínky je třeba zaplatit. Since 2009, I have type 2 diabetes at the moment, sugar prevails 3 times. I live in Prague. I have VZP insurance. David

  Odpověď

  Milý Davide, není lehké odpovědět na vaši otázku, protože nevím, jaký druh operace máte na mysli. Obecně se diabetes 2. typu neléčí chirurgicky. Základem léčby vhodná dieta spolu s dostatečným pohybovým režimem. K dispozici je také celá řada léků, takže v každého pacienta je zpravidla možné nalézt ten nejvhodnější nebo kombinaci léků.

  Pokud je diabetes provázen těžkou obezitou a pokusy o zhubnutí selhávají, je možné uvažovat o tzv. bariatrické léčbě. Jejím principem je zmenšení velikosti žaludku či vytvoření zkratu v zažívacím ústrojí. Potrava pak míjí některé úseky a to vede ke zhubnutím. Společně s tím se často zlepší take diabetes. Existuje řada možných chirurgických postupů a pro pacienta se volí ten, který mu může přinést nejlepší výsledky. To záleží na stupni obezity, zdravotním stavu a také na očekávané schopnosti pacienta spolupracovat s lékaři po operaci.

  Nedávno se rozšířily zprávy o méně invazivních postupech, které se provádějí pouze endoskopicky. Jsou méně invazivní a mají menší rizika. Jejich přínos pro pacienty však nebyl zatím ověřen, a tak není možné je obecně doporučovat. Provádějí se zatím jen v rámci studií.

  Bariatrická chirurgie se v Praze provádí například zde:

  OB klinika a.s., Pod Krejcárkem 975 130 00 Praha 3 – Žižkov-Praha 3, 255 725 110. Určitě by vám tam poradili.


  Dear David, it is not easy to answer your question as I don't know what kind of surgery you have in mind. Typically, type 2 diabetes is not treated by surgery. The cornerstone of therapy is diet together with the right exercise regimen. There is also a wide variety of drugs so that it is now possible to choose the right combination for almost every patient.

  If type 2 diabetes is accompanied by significant obesity and diet treatment fails, so called bariatric surgery may be considered. The principle is reduction of the size of the stomach or a by-pass of some parts of the digestive tract. This usually leads to a weight loss and improvement of diabetes. There are several possible kinds of surgical approaches and the most suitable one should be chosen according to the severity of obesity and according to expected cooperation with the patient.

  Currently, several new less invasive approaches are being tested in clinical studies. They usually include an easier endoscopic intervention only. However, their benefit for the patients has not been confirmed yet.

  Bariatric surgery in Prague may be considered eg. at:

  OB klinika a.s., Pod Krejcárkem 975 130 00 Praha 3 – Žižkov-Praha 3, 255 725 110. I am sure they would gladly answer your questions.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Je mi 58 let, střední kuřá, abstinetnt. Objevila se mi cukrovka 8,72 a dostal jsem před dvěma měsíci lék METFORMIN 500 a bral jsem jednu tabletu denně. Cukr se snížil na 7,17 a pan doktor mi zvýšil lék na dva denně. Ještě mne poslal na dovyšetření na hematologii, protože mám hodnotu leukocytů 14,1. Zajímá mne, co to znamená a co se mnou na tom dovyšetření budou dělat? Děkuji za odpověď. Petr

  Odpověď

  Milý Petře, možná bych potřeboval ještě vědět, zda máte nadváhu, ale typnul bych si, že ano. Říkám to proto, že úprava diety, zejména omezení celkového kalorického příjmu, je základním opatřením v léčbě diabetu 2. typu, a často pomůže lépe, než tablety. 

  Diabetes 2. typu je kombinací dvou poruch. První poruchou je snížená citlivost tělesných tkání vůči působení inzulínu. Tou druhou poruchou je snížená sekrece inzulínu, která již nestačí plně k tomu, aby vyrovnala tu sníženou citlivost vůči inzulínu.

  Pokud se sníží celkový  kalorický příjem a pokud se začnete dostatečně pohybovat, citlivost vůči inzulínu se zlepší, a tak může lépe vystačit množství inzulínu, které vaše tělo dokáže tvořit. 

  Metformin je základním lékem v léčbě vaší poruchy. Dávka se pohybuje běžně mezi 1000 a 2000 mg, takže jistě máte ještě rezervu.

  Ale nyní k těm bílým krvinkám (leukocytům). Leukocytů je několik základních typů a při podrobnějším vyšetření krevního obrazu se snadno pozná, o jaký typ jde. Nejčastěji je zvýšený počet tak zvaných granulocytů. Normální počer je mezi 2000 a 8000 na jeden krychlový milimetr krve. Granulocyty jsou potřebné k tělesné obraně proti řadě infekcí a bakteriím, které se mohou dostávat do krevního oběhu. Jejich snížený počer nebo velmi nízké hodnoty zvyšují riziko vzplanutí různých zejména bakteriálních infekcí. Naopak, při probíhající infekci, například v důsledku poranění, hnisání, při angíně, při zápalu plic a podobě, je jejich počet zvýšený třeba na 15 000 i více. První, co tedy lékaře napadne, je otázka, zda u vás neprobíhá nějaké takové onemocnění. Jsou-li hodnoty velmi vysoké, třeba nad 40 000 a nejsou známky zánětu, napadne lékaře, že by se mohlo jednat o nějaké onemocnění krvetvorby.

  Diabetes mellitus 2. typu je zpravidla provázen sníženou citlivostí vůči inzulínu, říká se tomu inzulínová rezistence. Existuje velmi častá vloha pro diabetes 2. typu, kterému se říká syndrom inzulínové rezistence. Kromě snížené citlivosti vůči inzulínu se vyznačuje zpravidla obezitou, velkým obvodem pasu (nad 100 cm), zvýšeným krevním tlakem, zvýšenou hladinou krevních lipidů a celkově sklonem k postižení cév aterosklerózou. U určité skupiny s tímto (jinak velmi častým) syndromem, jsou také dlouhodobě zvýšené hodnoty bílých krvinek. Pokud se tedy u vás nezjistí žádné probíhající onemocnění, sázel bych právě na tuto možnost. Pokud se váš diabetes zlepší, je pravděpodobné, že i počet býlých krvinek klesne.

  Jaká vyšetření tedy můžete očekávat? V prvé řadě bude podrobně vyšetřen váš krevní obraz a zjistí se, jaký typ býlých krvinek je u vás zvýšen. Kromě granulocytů mohou být zvýšené například lymfocyty. Ty jsou důležité k obraně proti řadě virových onemocnění a jsou také nositeli imunologické paměti - tedy abyste byl schopen reagovat na infekce, se kterými jste se v minulosti již setkal. Vysoké počty mohou být u některých virových onemocnění, ale také při některých poruchách krvetvorby.

  Dále vám bude jistě vyšetřen tzv. C-reaktivní protein (CRP), což je poměrně jednoduchý ukazatel zánětu v těle. Vzhledem k tomu, že jste kuřák, podstoupíte asi tké rentgenové vyšetření hrudníku. 

  Budou jistě vyšetřeny základní biochemické parametry ve vaší krvi. To vše jsou jednoduchá vyšetření. Teprve bude-li některé z nich nápadné, bude se vyšetření rozšiřovat. Myslím si ale, že se nejspíš o nic nejedná. Potřebujete zlepšit ještě vyrovnání diabetu, asi upravit dietu, mít v normě krevní tlak, mít v pořádku hladinu krevních lipidů, dostatečně se pohybovat, a ...., no samozařejmě, nekouřit. Proč dobrovolně volit další a zcela zbytečné riziko?

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, mám k Vám dotaz. Už 8 měsíců mám problémy. Nejdříve mě v červnu vezla RZ čtyři krát do nemocnice s vysokým tlakem. Zjistili mi nízkou hladinu sodíku a draslíku. Jsem diabetik na tabletách. Asi tři měsíce mám ketony v moči, sladko v puse, bolesti břicha, ramenou, na hrudi. Je mi často na zvracení, bolí mě žaludek. Mám obavy, aby to nebyla diabetická ketoacidóza. Bylo mi však lékařem řečeno, že ketony v moči se stávají. Necítím se už půl roku dobře, i když tlak mám tři měsíce upravený. Ještě mě čeká zátěžové EKG. Co si o mých stavech myslíte? Děkuji za odpověď. Dagmara

  Odpověď

  Milá Dagmaro, abych mohl přesněji odpovědět, musel bych opravdu znát více informací. Důvodů k celkové slabosti, vysokému krevnímu tlaku, bolestem břicha a podobně existuje mnoho. Omezím se tedy jen na to, co mě napadá v souvislosti s diabetem a ketolátkami v moči.

  Ketolátky se objevují v moči zejména tehdy, je-li v organizmu nedostatek inzulínu, který je potřebný k normálnímu chodu látkové přeměny. Tělo si hledá náhradní zdroje energie, a těmi se krátkodobě stávají ketolátky, které vznikají zejména z tukových složek potravy a tělesných zásob. Inzulín jejich tvorbu tlumí, přičemž většinou stačí jeho poměrně malé množství. Ketoacidóza proto zpravidla nevzniká při diabetu 2. typu a naopak vznikne velmi snadno při špatně léčeném diabetu 1. typu. Ketolátky ale vznikají v těle také při hladovění, i když nikoliv v takové míře.

  Mírná přítomnost ketolátek v moči je proto téměř normálním jevem při důsledné redukční dietě a nepředstavuje zvláštní riziko. Ve vašem případě je ale možné, že máte dlouhodobě špatně vyrovnaný diabetes a kromě snížené citlivosti na inzulín by u vás mohla postupně klesat schopnost vytvářet inzulín pod určité kritické hodnoty. V takovém případě, zejména u štíhlejších pacientů s diabetem 2. typu, se mohou v moči také objevit ketolátky. Může se dokonce stát, že i u pacienta s déle známým diabetem 2. typu postupně klesá sekrece inzulínu a diabetes pak připomíná formu typu 1.  Může se také jednat o špatně diagnostikovanou formu diabetu, která již od počátku měla charakter diabetu 1. typu, ale vznikala velmi pomalu.

  V takovém případě by ale kromě ketolátek a cukru v moči byly vysoké i glykémie. Hodnoty glykémie neuvádíte a nevím, zda si je doma samostatně měříte. Pokud ale hodnoty nejsou výrazně nad 12 mmol/l, spíše nad 15 mmol/l, je ve vašem případě přítomnost ketoacidózy i v mírnější formě nepravděpodobná.

  Špatně vyrovnaný diabetes 2. typu ale dlouhodobě vede k některým příznakům, které uvádíte, poměrně často. Jedná se o únavu, mírnou či větší nevolnost a různé bolesti. Větší obsah cukru v moči může být také provázen nedostatkem tekutin v organizmu a také nižšími hladinami sodíku a draslíku. Předpokládám, že při lékařských kontrolách se u vás glykémie opakovaně měřila, a tak možnost, že by se jednalo o špatně rozpoznaný pomalu vznikající diabetes 1. typu, považuji za velmi nepravděpodobnou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!