Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

100 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den,mam epilepsii 40let a chtel bych se zeptat,jestli cukrovka ma vliv na epilepsii a epilepticke zachvaty?Pred mesicem jsem mel na lacno 26mmol/L a ted po mesici mam 10mmol/L vse je rano na lacno po vpichu do prstu.Ma vliv i takto nizka hladina cukru na epilepsii a epilepticke zachvaty? Je epilepticky a cukrovkarsky zachvat stejny nebo se nejak lisi? Jeste mam jeden dotaz.Muze me zmerit i prakticky lekar glykovany hemoglobin v krvi? Kde a jak se v tele meri glykovany hemoglobin.Meri se glukometrem pomoci v pichu do prstu,a nebo odber z zily,ktery si zazada prakticky lekar? Dekuji moc za odpovedi.S pozdravem Karel.

  Odpověď

  Milý Karle, epilepsie může mít různé příčiny a různý průběh. Zpravidla je v mozku jedno, několik nebo mnoho ložisek, odkud vznikají impulzy vedoucí do dalších center v mozku, odkud se impulzy přenášejí do těla. Výsledek může být porušené vědomí, nejrůznější nesprávné pocity a často svalové křeče v celém těle či v určité oblasti. Léčba je čistě v rukou neurologa či případně neurochirurga, když se zjistí nějaká konkrétní příčina, kterou lze odstranit.

  Naproti tomu diabetes sám o sobě nevyvolává žádné podobné záchvaty, pokud se ovšem nevyskytne extrémní situace. Taková situace může být např. při velmi vysokých hodnotách glykémie, které ale stoupají postupně a postupně se také vyvíjejí příznaky. Většinou sám pacient či lékaři zasáhnou včas, takže vysloveně k "záchvatu" nedojde. Druhým extrémem je tzv. hypoglykémie, která vzniká v důsledku léčby diabetu, nejčastěji inzulínem. Výrazně při tom klesne hladina krevního cukru, což může vyvolat poruchu činnosti mozku, vedoucí až  bezvědomí. Mohou se vyskytnout i křeče. Jakmile se ale glykémie upraví, záchvat zpravidla pomine. Průběh může připomínat epileptický záchvat, takže pokud by lékař nevěděl, že jde o diabetika a nevyšetřil by glykémii, mohlo by dojít k záměně.

  Hypoglykémie také může někdy vyvolat epileptický záchvat u osoby, která epilepsií dlouhodobě trpí.

  Je proto důležité, aby osoby, které mají epilepsii a současně diabetes, o svůj diabetes obzvlášť dobře pečovaly a zejména předcházely těžším hypoglykémiím, které se při léčbě inzulínem mohou někdy vyskytnout.

  Z vašeho dotazu není patrné, zda u vás byl diabetes zjištěn teprve nedávno, nebo jej už máte delší dobu. V každém případě hodnota glykémie 26 mmol/l je velmi vysoká a vyžaduje léčbu. I hodnota 10 mmol/l je stále zvýšená a i s tím by se mělo něco dělat. Musíte to tedy probrat podrobně s vaším diabetologem. Při léčbě byste měl být opatrný na hypoglykémie, aby to případně nevedlo k vyvolání epileptického záchvatu, nebo případně nevedlo k milné diagnóze epileptického záchvatu. Nicméně glykémie 10 je stále zvýšená a pro vás by mohly být nebezpečné i hodnoty svědčící pro hypoglykémii, a to pod 3,8 či případně pod 3 mmol/l.

  Obvodní lékař může zařídit vyšetření glykovaného hemoglobinu ze žilní krve. Je to běžná věc. Někteří lékaři mají dokonce ve své ordinaci přístroj, který glykovaný hemoglobin měří hned na místě z kapky krve. Je to sice dobrá věc, ale tyto přístroje musejí mít příslušnou akreditaci, aby hodnoty byly skutečně spolehlivé. Asi je pro začátek lepší poslat krev do laboratoře centrální. Výsledek je zpravidla znám do odpoledne.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Po cca 2 km chůze mě začnou velmi bolet nohy, pálit chodidla, jsem velmi unavena. Může být příčinou zvýšená hladina cukru? Mám i křečové žíly. Předpokládám, že chůze je zdravá, ale činí mi velké obtíže. Chodila bych ráda, ale kvůli bolesti chůzi bohužel stále více omezuji. Existuje nějaké řešení? Pokud si vezmu Ibalgin, zvládnu ujít 10 km. Jana
  věk: 59 let výška: 165 cm váha: 58 kg

  Odpověď

  Milá Jano, v úvodu mého pokusu o odpověď mi dovolte, abych si napřed postěžoval: Stále častěji s mě někdo v poradně na něco ptá, aniž by uvedl důležité okolnosti, které mi mohou s odpovědí pomoci. Třeba jen tak napíší: "Je mi v poslední době nějak blbě". A co já s tím? Sama uznáte, že na takový údaj se nedá nijak kloudně odpovědět, protože důvodů, proč někomu není dobře, existují tisíce. Snad si tento můj stesk přečtou také další potenciální tazatelé a než do naší poradny pošlou svůj dotaz, trochu se sami zamyslí nad tím, na co se to vlastně ptají.

  Vy ani nepíšete, zda máte či nemáte cukrovku, případně jak dlouho ji máte, zda jste nějak léčená. Jak dlouho vaše bolesti trvají, za jak dlouho přestanou, zda jste neprodělala nějaký úraz, atd., atd.

  Tak tedy: při diabetu se nejčastěji vyskytují dva typy bolestí nohou, které souvisejí s diabetem:

  1. Může jít o postižení tepen dolních končetin. Svalstvo já díky tomu málo zásobené kyslíkem, a když člověk ujde kus cesty nebo stoupá do schodů, nedostatek kyslíku ve svalech se projeví bolestí, která většinou ustoupí, když si člověk odpočine a objeví se znovu, když zase ujde kus cesty, nebo do dalších pater. Na místě je vyšetření cév, pohmatem, ultrazvukem a často nakonec pomocí rentgenového vyšetření s použitím kontrastní látky do žíly. Často je možné průsvit cév rozšířit, což výrazně pomůže.

  2. Při diabetu je častá polyneuropatie. Bolesti s ní spojené jsou často v klidu, jsou pálivé, palčivé, nezávisejí na pohybu. Pomoci může lepší vyrovnání diabetu a dále různé léky, které tento typ bolesti tlumí.

  Jinak se nabízí celá řada dalších možností, které ale nesouvisejí přímo s diabetem. I ty je nutno vzít v úvahu, jen nesmíte být tak skoupá na slovo.

  Vy v každém případě potřebujete vyšetření dolních končetin. Pokud tedy máte cukrovku, navštivte svého diabetologa a poraďte se s ním.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 56 let asi 20 let na inzulínu Fiasp 8 -8-8 Insuman0-0-0-8.ISCHDKK 2 B a polyneuropatii. HBa1c dlouhodobě pod 40. Pravidelně se mě po aplikaci inzulínu zvyšuje pocit chladu nohou a přidává se štiplavé pálení na nártu a lýtkách. Trvá to asi 2 roky. Může aplikace inzulínu zhoršovat prokrvení dolních končetin. Děkuji Pavel
  věk: 56 let výška: 174 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Milý Pavle, já jsem se už za ta léta praxe odnaučil říkat, že v medicíně je něco nemožné. Takže si nedovolím vyloučit možnost, že by vám inzulín působil to pálení na nártech a pocit chladu v končetinách. Je to ale krajně nepravděpodobné. Už jen proto, že Insuman působí skoro 24 hodin a máte jej v těle tedy skoro pořád a ne jenom dvě hodiny po vpichu.

  Pálení v končetinách je nejčastěji způsobeno diabetickou polyneuropatií a nikoliv zúžením cév.

  Ischemickou chorobu dolních končetin je ale nutné dobře vyšetřit a ověřit. Pokud je postižení vážnější, většinou se provádí vyšetření tepen dolních končetin s použitím kontrastní látky pod rentgenem. Mohla by být vhodná tzv. angioplastika, při které se zúžené tepny pod kontrolou rentgenu "rozšiřují". Pokud jsou tepny v určité oblasti zúžené, může být tato léčba velmi účinná.

  Dost by mě také zajímalo, zda náhodou nekouříte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Uz 3 dny semi mota hlava cukr mam 8 tlak mam v poradku Dasa
  věk: 57 let výška: 160 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  Milá Dášo, na vaši otázku nedovedu bez znalostí vašeho zdravotního stavu odpovědět. Motání hlavy může mít řadu příčin. Mezi nejčastější patří:

  Nízký nebo příliš vysoký krevní tlak.

  Chudokrevnost.

  Metabolická nerovnováha, např. hyperglykémie či hypoglykémie.

  Střevní infekce, případně počínající nějaké infekční onemocnění.

  Postižení ústrojí rovnováhy ve vnitřním uchu, případně přímo v mozku.

  Diabetická autonomní neuropatie – většinou při dlouho trvajícím diabetu.

  Postižení cév, které zásobují mozek krví.

  Používání různých léků, např. na depresi, na uklidnění, příliš velké dávky léků na krevní tlak.

  Je tedy nezbytné, abyste se dostavila k lékaři, který váš zdravotní stav posoudí

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Často se zadejchávám 

  Josef

  věk: 71 let výška: 176 cm váha: 125 kg

  Odpověď

  Milý Josefe, letos vám bude 72 let, máte velmi těžkou nadváhu a máte diabetes. Důvodů pro vaši dušnost může být více a takto na dálku to nemohu posoudit. Uvedu tedy několik příčin, které se mohou vztahovat k tomu, co o vás vím a dále uvedu několik dalších možných příčin:

  • Samotná nadváha je dostatečný důvod k dušnosti. Člověk to do určitého věku dokáže překonávat, ale časem ho to prostě unaví. Zhubnout by jistě pomohlo, i kdyby příčina byla ještě jiná.
  • Někdy se u pacientů s diabetem, zvláště pokud mají nadváhu, nedostatečně vyrovnaný diabetes a případně zvýšený krevní tlak, vyvíjí nedostatečnost srdeční. Dlouho trvající metabolickou poruchou dochází k postupnému snížení výkonnosti srdečního svalu, který navíc musí zvládat vysoké nároky, především vzhledem k obezitě.
  • U dlouho trvajícího, zejména nedostatečně kontrolovaného diabetu, může docházet k postižení srdečních cév. To se může projevit nejen nedostatečnou funkcí srdce, ale může dojít i k infarktu myokardu, který nemusel být rozpoznán.

  Můžete ale mít také onemocnění plic, o kterém nepíšete. Např. tzv. obstruktivní chorobu bronchopulmonální, která je častější také u obézních osob, zejména u kuřáků.

  Pocit dušnosti vyvolává také hromadění tekutiny v těle, což je často průvodní jev u onemocnění srdce, ale také ledvin. Projevovalo by se to mimo jiné otoky, zejména na nohách. Onemocnění ledvin může být také provázeno chudokrevností, která rovněž může být příčinou dušnosti.

  Jak vidíte, nemohu vám na dálku dát příliš užitečných rad. Měl byste podstoupit lékařské vyšetření a zatím dbát na to, abyste neměl vysoký krevní tlak a nepoužíval příliš mnoho kuchyňské soli v jídle. No a to hubnutí, to je úkol na delší dobu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, po prodělané TIA mám cévu skleroticky změněnou (ale jde jen o malé, nástěnné změny) a je lehce ve svém průsvitu rozšířená. Je možnost, že se může céva sama opravit, lze něčím podpořit pružnost a pevnost cév (vitamín C, Ascorutin)? Jana

  TIA (tranzitorní ischemická ataka - drobná cévní mozková příhoda po krátkodobém nedokrvení některých částí mozku -pozn. redakce)

  Odpověď

  Milá paní Jano, přejeme dobrý den, předkládáme Vám poněkud komplexnější odpověď na téma, které si zaslouží větší pozornost. V současné době se připravuje článek o přípravcích pro zlepšení kvality cév, tzv. venofarmakách. Váš dotaz jsme poskytli třem odborníkům, farmakologovi PharmDr. Suchopárovi, klinikovi prof. MUDr. Saudkovi a výzkumníkovi v oblasti vývoje léčiv a doplňků stravy PharmDr. Krajíčkovi. Doufáme, že jejich reakce na Váš dotaz budou přínosné. Nicméně vždy apelujeme na to, že změny v léčbě je třeba konzultovat s lékařem, který zná celou Vaši anamnézu.

  Vaše redakce

  ................................................

  Vážená paní Jano, na vzniku aterosklerotických změn se obvykle podílí souhra více faktorů, z nichž některé ovlivnit lze (vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků, zejména cholesterolu, nedostatek pohybu, diabetes, nevhodná strava, kouření, pití většího množství alkoholických nápojů) a jiné ovlivnit možné v zásadě není možné (genetická dispozice, věk, pohlaví). Podpora pružnosti a pevnosti cév proto nemá univerzální lék, který by vždy a u všech pacientů pomohl. Navíc léčba pacienta musí být komplexní ve vztahu ke všem faktorům, jejichž příklady uvádím výše. Vím z vlastní zkušenosti, že nejméně ochotně přijímáme tzv. režimová opatření. Prostě se nám nechce měnit jídelníček a zajistit si dostatek zeleniny a ovoce, používat správné tuky, omezit sůl, atd. Stejně tak se nám nechce podstoupit pohybovou aktivitu, i když postačí jen chůze na vzdálenost řádově několika tisíc kroků. Všechna režimová opatření navíc fungují až s časovým odstupem po poměrně dlouhé době. Mnohem raději bychom chtěli kouzelnou pilulku. Řadu nepříznivých faktorů lze ovlivnit i léky, vysoký krevní tlak antihypertenzivy, hypercholesterolémii léky ze skupiny statinů, cukrovku vhodným antidiabetikem. Také cévy lze v jejich činnosti podpořit např. flavonoidy, které mají protizánětlivý a antioxidační účinek, čímž příznivě ovlivňují tzv. endoteliální dysfunkci (poruchu funkce cévní stěny). Mezi flavonoidy však existují značné rozdíly v účinnosti, pouze pro některé z nich byly zveřejněny dostatečné důkazy, že mají příznivý efekt (např. Detralex nebo Cyclo 3 fort). Tyto prokazatelně účinné flavonoidy, však jsou pouze na lékařský předpis. V některých případech je dokonce nutné aterosklerotické změny řešit chirurgickým zákrokem, což asi není Vás případ.

  Pokud bych shrnul doporučení, jak zlepšit funkci cév, pak bych Vám doporučil zvýšit pohybovou aktivitu, zvýšit podíl zeleniny ve stravě, přidat ovoce (zejména citrusové), celozrnné potraviny a ryby. Pro všechny pacienty s aterosklerózou by mělo platit, že je nezbytné, aby omezili solení, alkohol a přestali kouřit. Je také nezbytné snížit krevní tlak a hladinu krevního cukru (obojí zhoršuje endoteliální dysfunkci). Stejně tak je zcela nezbytné snížit hladinu krevních tuků, zejména tzv. LDL-cholesterolu. Neznám žádné podrobnosti o Vašem zdravotním stavu, proto se omlouvám, že uvádím široká obecná doporučení. Na závěr pak musím ještě uvést, že léky jako je Detralex nebo Cyclo 3 fort také zlepšují endoteliální dysfunkci, zlepšují cirkulaci krve a současně normalizují propustnost kapilár, nehledě na to, že mají příznivý vliv i na lymfatickou cirkulaci.

  Jsem si jist, že každý lékař Vám na základě podrobné znalosti Vašeho zdravotního stavu výše uvedené léčebné možnosti může poskytnout. Znovu uvádí, že neexistuje žádná zázračná pilulka, která by mávnutím kouzelného proutku vše vyřešila. Ateroskerotické změny vznikají pomalu (roky) a postupně, nemohou proto rychle zmizet, ani když budete mít optimální léčbu. Buďte proto trpělivá a hlavně optimistická, budete-li Vy sama chtít, určitě se Vám vše podaří.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s.)

  .....................................................

  Milá Jano, uvádíte velmi málo podrobností, a tak není lehké vám poradit více "na tělo". Vlastně uvádíte jen jeden důležitý fakt, že jste prodělala tzv. TIA, což znamená "přechodnou mozkovou příhodu". Už to samo o sobě ale postačuje k tomu, abychom vyslovili závažné podezření na pokročilou aterosklerózu vašich cév. Vy sice neuvádíte, jakou cévu vám vyšetřovali, ale pravděpodobně se jednalo o krkavice, které jsou dobře přístupné k vyšetření ultrazvukem. Je na nich snazší prokázat přímo aterosklerotické postižení a dokonce v případě závažnějšího zúžení je možné toto zúžení léčit chirurgickým zákrokem.

  To, že vám tam nezjistili závažný nález, rozhodně neznamená, že vaše cévy jsou v pořádku. Kromě toho je také nutné vyloučit přítomnost nějaké srdeční nepravidelnosti, především tzv. fibrilace síní. To ale velmi pravděpodobně váš lékař učinil.

  Jako prevenci dalšího opakování TIA doporučuji následující, a to i když neznám vaši léčbu, stav diabetu, věk apod.

  1. Udržovat dobrý krevní tlak, tedy skutečně v normě či blízko normy (do 130/90)

  2. Mít v pořádku hladiny krevních tuků, což lze ovlivnit nejen dietou, ale řadou dnes dostupných léků. Rovněž byste při vašem riziku měla mít tyto hladiny v normě. Tato norma je dnes přísná, a tak většina pacientů s diabetem po prodělané TIA tyto léky užívá.

  3. Mít dobře vyrovnaný diabetes

  4. Podle rozhodnutí lékaře užívat některý z tzv. antiagregačních léků nebo jejich kombinaci. Jsou to léky, které brání shlukování krevních destiček a tím předcházejí ulpívání krevních sraženin na stěně poškozených cév.

  Nějaké pomocné léky sice existují, ale vedle výše uvedených doporučení mají jen podružný význam.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  ........................................

  Vážená paní Jano, na zpevnění cév a snížení jejich propustnosti se používá řada volně dostupných doplňků stravy. Z našich zkušeností lze bez obav doporučit také betaescin v kombinaci s přírodním vitamínem C (Acerola), dopravu do mozku zajistí směs piperinu a chavicinu z černého pepře. Uvedená směs zvyšuje i stabilitu cév, snižuje jejich propustnost, zvyšuje pružnost cév a žil, snižuje otoky a má také antioxidační účinky. Je rovněž důležité, že směs snižuje lepivost krevních destiček, stávají se hladkými (doslova jako teflon). Dávkuje se 1-2 tablety večer, podle závažnosti onemocnění. Jedná se o doplněk stravy Flow'EN, držitelem licence je spol. Essens. Ke zvážení je i podávání vitamínu K2 (typ MK7), protože ten dokáže postupně pláty eliminovat. Pozor, nedoporučuji používat verze s vitamínem D3, protože by se do těla mohlo dostat nežádoucí množství kalcia. Ideální je monoprodukt vitamínu K2 v dávce nejméně 180 mikrogramů.

  (odpovídá PharmDr. Milan Krajíček, K2pharm s.r.o.)

  (odpovídá - autoři jsou uvedeni u jednotlivých odpovědí, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, léčím se tři roky s Parkynsonem a nyní mě na EMG zjistili polyneuropatii senzitivní. mývám k večeru zimnici a teplotu pod 36 a níž. Pálí a brní mně nohy, někdy je mám rozpálené jindy studené. začínají i pálit ruce, někdy brní i dolní část obličeje. chodím po různých vyšetřeních, také mně p. doktorka napsala doporučení na DIA poradnu, ale obj. doby jsou až tři měsíce. To samé na odběr lumbální punkce. Když nejste z okresu, nebo se tam přímo neléčíte tak vás nevezmou. Léčím se v Praze, protože v mém okolí nebyl žádný volný neurolog a ten p. doktor co jsem se u něj léčila mě neposlal ani na krev a tak to došlo takto daleko, že mně je čím dál hůř. Léky jako Pragabalin, Gabapentin u mně vyvolávají ještě větší pálení a třes ruky a obličej mám celý ztuhlý. Nevím jestli se z toho alespoň trochu dostanu, i když se p. doktorka snaží najít příčinu. Hana
  věk: 69 let výška: 168 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Milá Hano, u vás se jedná přinejmenším o 2 poruchy, které se kombinují: Parkinsonova nemoc a diabetes. Já na dálku nemohou znát váš klinický stav a také nevím, jaké léky užíváte a jak dobře či špatně je vyrovnaný diabetes.

  Myslím, že pomoci by vám měl na prvním místě váš obvodní lékař, který by vás měl znát. Ten by usoudil, zda nutně potřebujete dalšího odborného lékaře, či zda to zatím počká. Mohl by také s odborníkem konzultovat i telefonicky a pak vám poradit.

  Některé vaše příznaky mohou být také projevem nežádoucích účinků některých léků, které se používají na Parkinsonovu nemoc, případně na léčbu vysokého krevního tlaku. Já ale nevím, jaké léky užíváte a v jaké dávce.

  Kromě návštěvy obvodního lékaře co nejdříve vám doporučuji:

  Ověřte si, jak máte vyrovnaný diabetes. Každé zlepšení se postupně projeví a vaše obtíže se mohou zmírnit. Pijete dostatečně?

  Je dost možné, že máte diabetickou polyneuropatii. Ta je velmi častá a má mnoho projevů. Nejlépe na ni funguje dlouhodobé zlepšení vyrovnání diabetu. Jinak pro tuto nemoc nejsou žádné léky, které by průběh nemoci zlepšovaly. Používají se léky, které zmírňují obtíže a mezi ně patří např. zmiňovaný pregabalin (např. lék Lyrica). Ten funguje většinou dobře a nemá časté nežádoucí účinky. Jen je potřeba začít menší dávkou, např. 2x 75 mg.

  Elektromyografie je vyšetření, které může pomoci odhalit porušení vašich nervů a případně vyloučit jiné příčiny než diabetes a parkinsonismus. Co se týče diabetu, nic zásadního to pro vaši léčbu nepřinese. Toto vyšetření mívá dlouhou objednací dobu, ale já si myslím, že to nespěchá, protože vám to žádnou okamžitou pomoc nepřinese. Porucha se najde skoro u všech osob, které mají déle trvající diabetes.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň. Mamka 74 rokov, má cukrovku dm2 typu. Pred 2 týždňami jej opuchol palec. Neboli, ale je ružový a teplejší. A začal bočit do vnútra. Teraz sa jej na boku vytvorila akási zatvrdlina a je modrastá. Mame sa obávať diabetickeho vredu? Mamka ma dm asi od 50 tky. 2x denne sa pichá. Kompenzovana je dobre.
  věk: 74 let výška: 167 cm váha: 84 kg

  Odpověď

  Milá Mariko, „diabetického vředu“ se má obávat každý pacient s delším trváním diabetu, ať již se mu vytvoří na noze cokoliv nenormálního. To, co ukazujete, může odpovídat tvořícímu se defektu už samo o sobě. Ale i jiné příčiny, např. otlaky, drobné úrazy a podobně na noze samy o sobě se mohou vyvinout do obrazu diabetického vředu. To, že to nebolí, je spíše horší známka, protože naznačuje postižení nervů. Kromě toho má vaše matka deformity prstů, které jsou také rizikem pro vznik defektů.

  Proto: dejte jemné obklady okolo prstů, aby na sebe ani na botu netlačily, nenechte maminku nikam samotnou chodit ani se příliš pohybovat chůzí, okamžitě kontaktujte tzv. podiatrické pracoviště, jejich seznam v Čechách najdete zde: https://www.diab.cz/seznam-podiatrickych-ambulanci

  Pokud by maminka dostala zvýšené teploty či se objevil otok či mokvání, bylo by vhodné hned nasadit antibiotikum. Zásadní je rychlá akce. Prevence či včasná léčba jsou mnohem snazší než léčba rozvinutého defektu!

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Potřeboval bych poradit. Mám bratra, který má od 16 let cukrovku. Dvakrát denně si musí píchat insulin. V poslední době má dost často hypoglykemický záchvat, takže k němu musí přijet RZ. Nevěřím tomu, že při kontrolách u své lékařky to přizná. Chtěl bych poradit jak se zachovat. Mám se s jeho lékařkou spojit a oznámit jí to? Jen je mi divné, že nepozná nástup záchvatu trochu dopředu a nenapije se džusu, který má pro tyto případy připraven. Vždyť kdyby to tak měl každý diabetik, tak by záchranky jezdili jen k nim. Děkuji za radu. Luděk
  věk: 57 let výška: 177 cm váha: 108 kg

  Odpověď

  Milý Luďku,

  pokud mě moje aritmetické schopnosti nepletou, tak vám je 57 let. Váš bratr bude asi podobně starý. Takže když má diabetes od 16 let, tak se pro tuto nemoc léčí odhadem 40 let. Za tu dobu by měl již leccos vědět a leccos umět. Respektive, pokud se to v mládí nenaučil, tak je někdy dost těžké ho k tomu přimět po letech, i když možnosti se hodně změnily.

  Já ve své ambulanci nemám snad nikoho s diabetem 1. typu, který by byl ještě léčen 2 injekcemi inzulínu. Standardem je podávání minimálně jedné denní dávky dlouze působícího inzulínu a k tomu před každým jídlem, zpravidla 3x denně, ještě jednu dávku. Pacient má být řádně zacvičen, měřit si pravidelně (4x denně a vícekrát) glykémie a dávky inzulínu si sám volit tak, aby to odpovídalo jeho  glykémii, množství jídla, které hodlá sníst, a také aktivitě, ke které se chystá. Je možné také používat inzulínovou pumpu a případně i kontinuální senzor hladiny krevního cukru v podkoží, ale obzvláště k tomu musí být řádně zacvičen a správně to používat. Pokud takovouto léčbu nemá, tak je to nejspíš zanedbání, nejspíše ale z jeho strany, protože nejspíš takovouto léčbu u svého lékaře odmítá. To ale nemohu vědět.

  Měl by být také zacvičen, jak předcházet hypoglykémiím a jak se při nich chovat. O tom všem by se mohl dočíst i na našem webu na více místech, ale musel by to aktivně udělat a snažit se to naučit.

  Jinak ale hypoglykémie jsou jedním z hlavních, ne-li nejdůležitějších problémů, které provázejí léčbu diabetu 1. typu a i vy jako jeho bratr byste o tom měl už leccos vědět. Bohužel, vnímání pocitu hypoglykémie se během let spíše zhoršuje a je to častěji u osob, které jsou léčeny špatně a které mívají hypoglykémie často. Může to skutečně dojít tak daleko, že sanitky kvůli tomu lítají sem tam, i když hodně může pomoci životní druh, který pomáhá hypoglykémie rozpoznávat a včas na ně reagovat. Hypoglykémie ale může být velmi nebezpečná, zvláště u starších osob. 

  Zásadní podmínkou je, aby váš bratr sám s tím chtěl něco dělat. Když s ním promluvíte, dozvíte se možná něco, co jste měl vědět už dávno, a sice, že udržovat si diabetes v pořádku není jednoduchá věc, hodně to interferuje s každodenní aktivitou, vyžaduje to hodně péče a snahy a vlastně se v tom nikdy nemůže polevit.

  Velmi může pomoci moderní technologie, ale je nutné naučit se ji správně používat a správně interpretovat výsledky. Opravdu by bylo dobré, kdybyste s bratrem navštívil jeho diabetologa a společně byste si o tom promluvili. Podmínkou ale bude, že váš bratr o to bude opravdu stát a bude se snažit. Bez toho mu žádná rada ani technologie nepomohou. 

  Vy se pro začátek můžete podívat např. na tento náš odkaz: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den, na prasklinky kůže a opruzeniny nám lékař předepsal Canesten. po 4 dnech mírného zlepšení se stav kůže opět zhoršil. Zkusila jsem Sudokrém, a situace se opakovala, nevím jak dál. Veronika
  věk: 79 let výška: 155 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Milá Veroniko, proč jen svůj dotaz trochu nerozvedete? Takto mě dostáváte trochu do úlohy věštce.

  Zaprvé píšete: „lékař nám předepsal…“. Jedná se tedy o více postižených osob?

  Zadruhé neuvádíte, o jaké místo na těle se jedná. Podle toho, že píšete o opruzení, může jíž o třísla čí oblast pod prsy, ale může jít také o meziprstní prostory či oblast genitální.

  Podle toho, že vám lékař předepsal Canesten, usuzuji, že váš problém považuje za kvasinkovou infekci. Ta často trápí pacienty s nedostatečně léčeným diabetem a objevuje se právě na místech málo větraných, tedy v třísle, v okolí genitálu a někdy v podbřišku či pod prsy. Na prvním místě pomůže dostatek vzduchu, tedy obložení postižených míst měkkým obvazem či látkou tak, aby se kožní řasy vzájemně nedotýkaly a nebylo mezi nimi vlhko. Dále se používá nějaká protikvasinková mast, např. ten Canesten. Je ale možné zkusit také mast Fungicidin, která vydrží na místě déle. Tento lék je bez lékařského předpisu a můžete jej zkusit.

  Vyskytují-li se problémy na více částech těla, je někdy vhodná i léčba celkově podávanými protikvasinkovými léky, např. Diflucan či Mycomax. Ty ovšem musí předepsat lékař.

  V prevenci kvasinkových infekcí je velmi důležitá dobrá léčba diabetu. Kvasinky mají rády cukr a zvýšená glykémie podporuje jejich růst. Z tohoto důvodu se také kvasinky rády usídlují v okolí genitálu, kde nejen bývá zapářka, ale také se tam snadno dostanou kapičky moči bohaté na cukr. Kvasinkové infekce v této oblasti také často provázejí léčbu tzv. glifloziny, které zvyšují vylučování cukru do moči.

  V prevenci je také důležitá dobrá hygiena, ale nikoliv přehnaná. Stačí lehké opláchnutí vodou, nikoliv drhnutí či používání mýdel či desinfekčních látek (ty naopak kůži mohou dráždit a kvasinkám pomáhat v růstu).

  Je ale také možné, že se nejedná o kvasinkovou infekci. Může jít o infekci jiným typem „hub“ (jinou mykózu), na kterou uvedené léky nemusejí působit. Také muže jít o ekzém, který se na rozdíl od mykotických infekcí léčí jinak.

  I když přesně nemohu vědět, o co se ve vašem případě jedná, doporučuji zkusit ten Fungicidin a pokud by nezabral po několika dnech, navštívit lékaře a uvážit léčbu tabletami. A samozřejmě dbejte na glykémie.

  Pokud se stav nezlepší, rozhodně navštivte kožního lékaře.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!