Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

171 dotazů

 • Dotaz

  V září 2018 mě byla diagnostikovaná roztroušená skleróza. Byl jsem 4 roky v programu a léčen léky. Nyní jen sledován a žádné léky v součastnosti na RS neberu. Pouze ze zvědavosti jsem asi před měsícem vyzkoušel glukometr u matky /ročník 1956/, která se s cukrovkou léčí /pouze práškama/, a ten mi naměřil dvě hodiny po jídle /chleba s máslem a kafe/ ráno v 10 hodin hodnotu 8 mmol/l. Pořídil jsem si glukometr pro osobní kontrolu a např včera v 18 hod jsem naměřil 11.3 mmol/l taky asi dně hodiny po posledním jídle /kafe a jablečný koláč/. Potom za hodinu 9,3 mmol/l. Ráno na lačno, kolem 6 hod ráno se moje hodnoty pohybují kolem 7 mmol/l s tím že naposledy jím večer kolem 18 hod většinou chleba s něčím. V roce 2018 jsem po diagnóze RS přestal kouřit, změnil co šlo v životním stylu, přestal pracovat noční směny ale taky jsem 13 kilo nabral na součastných 110. Moje otázka tedy zní, jestli se mám v mém případě o cukrovku více zajímat, případně nahlásit obvodnímu lékaři tyto věci a řešit to dále s odborným lékařem. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Milan
  věk: 44 let výška: 186 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Zdravím Milane,

  podle vašich výsledků, i když pořízených za nestandardních podmínek, se dá říci, že máte diabetes. Je pravděpodobně dosti závislý na vašem příjmu sacharidů, které ve své dietě zmiňujete dost často, takže jich asi jíte zbytečně příliš. Kromě toho máte nadváhu, a ta je ke všemu ještě nejspíš na vzestupu.

  Dá se říci, že kromě antidiabetických léků je léčba roztroušené sklerózy dost podobná jako nefarmakologická léčba diabetu. Diabetes je navíc nemoc, která při delším trvání vede ke vzniku diabetické polyneuropatie. Kombinace obou onemocnění může být dost nepříznivá, pokud se diabetu nevěnujete patřičně.

  O svých glykémiích byste rozhodně svého lékaře měl informovat, ale také byste si z nich měl odvodit poučení. Měl byste určitě zase těch 10 kg shodit a to jak dietou, tak tělesným pohybem. Obojí bude určitě příznivé i pro roztroušenou sklerózu, protože pohyb podporuje tělesnou kondici a zlepšuje řadu metabolických pochodů v těle. Hrozbou roztroušené sklerózy je omezení hybnosti, a tak bych  udržování tělesné kondice velmi doporučoval.

  Omezení množstvích sacharidů v dietě je pro vás dalším důležitým opatřením. Měl byste si složení potravy prostudovat a začít byste mohl např. vzorovou dietou s 200 g sacharidů, kterou naleznete i na našich stránkách v odkazu https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky a bude si moci sám upravovat celkem zábavným způsobem své stravovací návyky. Naleznete zde i kvalitní vizuální orientaci.

  Myslím, že tato opatření by mohla bezprostředně pomoci, ale možná budou třeba i nějaké léky na diabetes. Měl by vám tedy být vyšetřen glykovaný hemoglobin, který by ukázal, jak je to u vás s glykémiemi z dlouhodobého (několikaměsíčního) pohledu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, opakovaně mi vychází nízká hladina cukru při obděrech krve. Nyní 3,4 nmol/l. Před 2 lety při OGTT byl druhý odběr v hodnotě 2,74. Může se jednat o hypoglykemii? Jak se prosím zjišťuje? Děkuji Kristýna
  výška: 165 cm váha: 69 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  Předpokládám, že nejste diabetik.

  Hypoglykémie je definována u zdravého jedince (bez diabetes mellitus = cukrovky) jako glykémie (hladina cukru v krvi) < 3,3 mmol/l.

  Stanovení by ideálně mělo být ze žilní krve -  což asi u Vás bylo -  pokud se jednalo o klasické odběry ze žíly. Hladina cukru 3,4 mmol/l proto hypoglykémie ještě nemusí být - hlavně, pokud se jednalo o odběr nalačno, na který jste ještě musela dojít. 

  Hypoglykémii často doprovází příznaky. 

  Např.  bušení srdce, změna barvy kůže (zblednutí nebo naopak zarudnutí), pocení, třes rukou, neklid, pocit úzkosti, pocit hladu
  - neurologické příznaky:  zmatenost, spavost, porucha vidění, hůře srozumitelná řeč, vrávoravá chůze, neobvyklé chování - někdy až agresivita
  - těžká hypoglykémie může vést až k bezvědomí (to se většinou vztahuje na pacienty s diabetes mellitus, kteří užívají určité skupiny léků, které mnohou způsobit hypoglykémie).

  I u zdravého jedince se může vyskytnout hypoglykémie, pokud u něj bude kombinace nepříjmu stravy (hlavně po delší dobu), velké námahy (aktivity).... Vliv mohou mít samozřejmě i určitá onemocnění.

  Nízká hladina glykémie v oGTT je trochu jiný problém, protože je určité procento lidí, kteří mohou mít při oGTT hypoglykémii. Zjednodušeně: tito jedinci reagují na podání velkého množství jednoduchých cukrů během krátké doby (rychlého vypití roztoky glukózy při oGTT) hodně vysokou tvorbou inzulinu. Tento inzulin, pak může u dobře citlivých jedinců, vést nejen ke snížení hladiny cukru do normy, ale po určité době až k hypoglykémii, protože se nestačí sepnout všechny kontraregulační mechanismy (=  nestihnou se zapnout všechny pochody, které mají hypoglykémii běžně zabránit). Tento stav/reakce nemusí znamenat nějaké onemocnění.

  Zkuste se zamyslet, zda se u Vás někdy vyskytují příznaky hypoglykémie, případně za jakých situací. Pokud byste měla opakované příznaky hypoglykémie, je vhodné to probrat s Vaším praktickým lékařem a dohodnout se na dalším postupu.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem téměř dva roky po totální gastrectomii pro adenokarcinom žaludku. V květnu jsem podstoupila thyreodectomii s negativním histologickým nálezem (nodus). Nyní mi endokrinoložka substituuje léčbu Letroxem 125 a 150 mg (střídání obden). Zhruba jednou za 10 - 14 dnů mívám hypoglykemii - poslední měření - 3. Řešila jsem rychlým cukrem. Jsem opocená, třes, tachykardie a vše co k tomu patří. Tento stav mívám po jídle, cca 2 hodiny v dopoledních hodinách. Jím v pravidelných intervalech zhruba co 2 hodiny. Mohlo by se jednat i o Dumping syndrom? Nevím, co s tím. Chodím do práce, jezdím autem, mám obavy. Děkuji 
  věk: 61 let výška: 169 cm váha: 67 kg

  Odpověď

  Milá Yvetto, píšete, že jste podstoupila rozsáhlou operaci, při které byl odstraněn celý žaludek. V tomto rozsahu se se operace dnes provádí jen málo kdy, nicméně dochází při ní také k odstranění svěrače při výstupu potravy ze žaludku, který zabraňuje příliš rychlému odchodu nedostatečně před-trávené potravy do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva. Tato potrava je značně zahuštěná (má v sobě vysokou koncentraci iontů a dalších látek) a vyvolává hromadění tekutiny v oblasti dvanáctníku a tenkého střeva na principu nasávání vody do hustého roztoky (tzv. velká osmolarita potravy). To mívá za následek uvolňování různých vasoaktivních látek ze střeva, což spolu s nahromaděním tělesné tekutiny v této oblasti může vést k poklesu krevního tlaku a nevolnosti brzy po jídle. Jak správně uvádíte, říká se tomu dumping syndrom podle toho, že strava příliš rychle je „vyhazována“ čili odváděna do nižších pasáží zažívacího ústrojí. Bývá to spíše brzy po jídle, asi do půl hodiny.

  Existuje také tzv. pozdní „dumping syndrom“, a ten se objevuje spíše později, tak po hodině či po dvou po jídle a bývá vyvolán spíše příliš rychlou stimulací sekrece inzulínu rychlým trávením sacharidů (včetně cukru) a vstřebáváním glukózy do krve. Reakce na tuto rychlou „nálož“ glukózy vede k „přestřelení“ inzulínové reakce. Důsledkem může být následná hypoglykémie, která spolu se střevními příznaky po rychlé pasáži potravy může být velmi nepříjemná.

  Předcházet se tomu dá pomalejším jídlem, rozdělením jídla do menších dávek a vynecháváním volného cukru v potravě. Je dobré omezovat množství sacharidů a raději jíst více vlákniny (v zelenině) a bílkovin. Postupem času se lidé postupně naučí volit vhodnou stravu a střevo se také na novou situaci postupně adaptuje.  Jen výjimečně je nutné zasahovat jiným způsobem než úpravou diety.

  Toto je tedy nejpravděpodobnější vysvětlení vašich obtíží. Nicméně, abych byl precizní, existují i jiné a u vás velmi málo pravděpodobné příčiny hypoglykémií, vycházející např. z povahy vašeho původního onemocnění žaludku. Po těch bych začal pátrat leda v případě, že by se váš stav brzy neupravil po nastudování diety a postupu přijímání potravy.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Po 10 denním užívání Forxiga velmi nepříjemné svědění a otok v intimních partiích. Je to normální a ustoupí tento stav nebo se vrátit zpět k původním lékům Januvia
  věk: 76 let výška: 170 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  Forxiga patří do skupiny léků, které snižují glykémii v krvi, tím že zvyšují vylučování glukózy (jednoduchého cukru) do moče. Cukr mají rádi hlavně kvasinky, ale i některé bakterie. Proto se při užívání této medikace mohou vyskytovat infekty v oblasti genitálu (hlavně zmiňované mykotické=kvasinkové). U mužů jsou to nejčastěji balanitidy (záněty předkožky) u žen pak vaginitidy. Záněty se mohou projevovat svěděním, zarudnutím, případně i mírným otokem. Pokud se zánět vyskytne je vhodné lék alespoň přechodně vysadit, zánět vyřešit -  cestou praktického lékaře či gynekologa (u mužů urologa). Po doléčení stavu je možné lék znovu zkusit (někdy se jedná jen o jednorázový problém). Pokud by se infekce vyskytovala opakovaně, je vhodné kontaktovat Vašeho lékaře a dohodnout se případně na jiné medikaci.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již nějakou dobu mám potíže pravděpodobně s nízkou hladinou krevního cukru, hypoglykémií u nediabetika. Zhruba 2 hod po jídle, ráno před snídání, v čase kdy dlouho nejím tak cítím v těle typické příznaky jako pocit úzkosti/nervozita, podrážděnost, třes+zrychlené bušení srdce (během stresu, nervozity). Tyto příznaky ustoupí po jídle nebo pokud si dám něco sladkého (hroznový cukr, jablko, datle). Byl jsem před týdnem u svého praktického lékaře s tímto a prosbou jak to řešit. Změřil mi hladinu cukru z krve z prstu, řekl že hladina je normální (byl jsem po jídle) a že cukrovka to není. Ptal jsem se jak to řešit, jak to vyléčit ale úplně se k odpovědi neměl, řekl ať pravidelně jím a nosím u sebe nějaký cukr a v případě potřeby si ho vezmu. Po dotazu jestli mě nepošle třeba na diabetologii mi řekl, že tam mi nepomůžou protože tam řeší opačný problém, více cukru v krvi. Nechci to nechat jen tak, protože život s tímto není vůbec pohodlný jelikož si musím pořád něco brát sladkého abych tomu zamezil, ještě k tomu cukr, mám strach z obezity když tohle budu muset dělat zbytek života. Zjišťoval jsem na internetu něco více o tom, a vypadá to že hypoglykémie u nediabetiků je vzácná. Příčinou může být od nemoci/nádoru na slinivce po poruchu tvorby některých hormonů. Chtěl jsem se zeptat jak mám toto řešit? Kam mám jít na vyšetření k nějakým specialistům, kteří dokážou nalézt přičinu hypoglykémie a říct mi co dělat? Děkuji
  věk: 28 let výška: 170 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Milý Dominiku, klasicky se uvádějí 3 nezbytné podmínky pro to, aby se lékař zabýval otázkou hypoglykémií u osob, které nemají diabetes a nejsou léčené inzulínem. Dvě podmínky splňujete, ale nutná je i ta třetí, tedy:

  1. Příznaky, které mohou odpovídat hypoglykémii

  2. Ústup obtíží poté, co příslušná osoba sní něco sladkého, nebo se nají

  3. Jasný průkaz nízkých hodnot hladiny krevního cukru

  Vy byste si tedy měl zapůjčit či koupit osobní glukometr, řádně nastudovat způsob jeho použití, správně nastavit čas a datum a poté si opakovaně glykémii změřit. Zejména byste to ale měl učinit ve chvíli, kdy právě pociťujete svoje problémy. Hodnoty byste měl zaznamenat nebo ponechat v paměti přístroje.

  Připomínám, že pro lékaře toto stále nemůže být dostatečný doklad. Je to především důležité pro vás, abyste věděl, zda se skutečně může jednat o hypoglykémie. Lékař potom musí nízké hodnoty ověřit s použitím standardního biochemického přístroje, protože osobní glukometry nejsou primárně určeny k měření glykémií v oblasti normálních hodnot. Lékaři také vědí, že asi 50 % všech hlášených hypoglykémií u jinak zdravých osob jsou buď smýšlené nebo domnělé. Proto na základě vašeho vlastního sledování vás potom může lékař pozvat ke krátkému pobytu v nemocnici, aby vaše stavy mohly být objektivně zhodnoceny. Příčin skutečných hypoglykémií je hodně, ale nejčastěji se jedná o přestřelování regulace glykémií po jídle u velmi štíhlých osob nebo příliš rychlé vyprazdňování žaludku po jídle, kdy glykémie rychle stoupá a tím stimuluje příliš sekreci inzulínu. Dalších příčin je mnoho a je nutno postupovat vylučovací metodou až k závažným příčinám, které ovšem bývají vzácné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám tři roky cukrovku 2 tipů je my 68 leť a skoro pořád mám velkou zácpu piju dva litry tekutin a často chodím na procházku ale nic nepomáhá . Co mám dělat? Děkuji za odpověď. Roman
  věk: 68 let výška: 180 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Romane, cukrovka je opravdu málokdy příčinou zácpy. Při dlouhém trvání diabetu se může vyvinout tzv. autonomní neuropatie, která postihuje ty systémy v těle, které my nedokážeme vůlí kontrolovat. Patří k tomu např. vyprazdňování močového měchýře (můžeme jenom břišním lisem zvyšovat tlak v břiše a tím pomáhat vypuzovat moč), nedokážeme vůlí řídit činnost střev a žaludku. To se někdy může projevovat jako různé poruchy evakuace žaludku, často průjmy a vzácně zácpou, která se může střídat s průjmy.

  Ve vašem případě je asi příčina jiná. Především je ale potřeba ujistit se, jak se vaše zácpa projevuje. Jak často chodíte „na velkou“, zda při tom máte nějaké bolesti, jak vypadá stolice, atd. Zatím jste na zácpu zkoušel dostatečně pít a hodně se pohybovat. To je dobrý přístup, ale tedy opravdu nikoliv, jak uvádíte, všechno.

  Především je důležité složení stravy. V jídle by měl být dostatek tzv. vlákniny, která je hodně v zelenině a ovoci, ale dá se také ve formě zcela bez cukru zakoupit v lékárně a jíst třeba v jogurtu nebo rozpuštěnou ve vodě. Vláknina zadržuje vodu ve střevě a „změkčuje“ stolici.

  Dále se mohou zkusit mírná laxativa, tedy kromě té vlákniny např. laktulóza, která rovněž stolici zvlhčuje a zvětšuje její objem a není pro střevo návyková. Také se to dá zakoupit v lékárně.

  Konečně, všechny osoby nad 50 a zvláště nad 60 let by měly podstoupit preventivní kolonoskopii, která může zachytit včas některé abnormality v tlustém střevě, např. nádor tlustého střeva ještě ve stádiu, než začíná prorůstat střevo a šířit se. Nevím, zda jste na kolonoskopii v posledních řekněme 2 letech byl. Pokud nikoliv, měl byste se k ní objednat u praktického lékaře, který její provedení zařídí.

  K zácpě také přispívají některé léky a je vhodné se o nich poradit s lékařem, který vám je předepisuje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den manžel bere léky na cukrovku. Zacalu však problém na který lékařka řekla že se s tím musí smířit. Týká se to mužského orgánů. Při každém močení neskutečně paleni. Jak říká má ho jak ve svěrací kazajce a je to dost bolestivé. Nechce však žít život s takovými bolestmi. Má to velký vliv na jeho psychiku. Neporadili byste prosím léky které nemají tyto vedlejší účinky? Doktorka se s ním o tom nemíní bavit. Dala mu najevo, že si za cukrovku může sám, tak ať trpí. 

  Užívá Jardiance 10 mg a Stadamet 1000 mg.
  Mirka

  věk: 54 let výška: 193 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Milá Mirko, dát konkrétní radu, jakým lékem nahradit Jardiance, není úplně snadné, protože neznám zdravotní stav vašeho muže, zejména jak dobře, či jak špatně má vyrovnaný diabetes. Má vysokou postavu, a tak jeho 95 kg vylučuje obezitu. Jak dodržuje životosprávu, to rovněž nevím.

  Velmi pravděpodobně je však ve špatném kontaktu se svojí lékařkou, nebo vás tak alespoň informuje. Příliš se mi nezdá, že by paní doktorka byla takový kruťas a navíc neposkytla potřebné informace, které mimochodem byste částečně nalezli i v příbalovém letáku u léku Jardiance.

  Jardiance patří do nyní velmi moderní a účinné skupiny léků, které zvyšují vylučování glukózy do moči. Za normálních okolností se cukr do konečné moči nedostává, protože profiltrované množství se v ledvinných kanálcích zpětně vstřebává do krve. Jak známo, u osob s diabetem se při vysoké glykémii glukóza do moči dostává, a to proto, že ledvinné kanálky nestačí všechnu glukózu zpětně vstřebat. Lék Jardiance toto zpětné vstřebávání tlumí, což znamená, že při zvýšené glykémii se glukóza dostává do moči ve zvýšené míře. To ve svém důsledku vede ke snižování glykémie. Lék má ovšem ještě další příznivé účinky, např. na kardiovaskulární systém a na ochranu ledvin. Je to lék velmi bezpečný, ale jeho hlavní nevýhodou je, že glukóza v moči se může stát dobrou výživou pro kvasinky či některé baktérie. To ostatně platí pro nedostatečně léčený diabetes obecně. Kvasinky milují skrytá místa v kožních řasách, jako je právě mužská předkožka. Kvasinkový zánět může působit svědění, bolení, ale také otok až zánětlivé jizvení předkožky a může být nutný zásah urologa. A mimochodem, kvasinky mohou trápit i ženy.

  Proto mají být všichni pacienti užívající tento lék poučeni o nutnosti zvýšené hygieny po močení, což zejména znamená u mužů pečlivě se „otřepat“ a usušit kouskem toaletního papíru tak, aby se žádná moč nedostala pod předkožku. Případně je možné tuto část opláchnout obyčejnou vodou a usušit. Pokud toto opatření nepostačuje, léčí se zánět předkožky antimykotiky, nejjednodušeji mastí Fungicidin, který je volně prodejný a levný. Když se pak zánět opakuje, je nutné léky z této skupiny nahradit jinými, např. tabletami, které stimulují sekreci inzulínu, nebo které působí komplexně, zpomalují vyprazdňování žaludku a vzestup glykémií a tlumí chuť k jídlu (tzv. analoga GLP-1 v injekční – 1x týdně – či tabletové podobě. Konečně, může být vhodné začít raději podávat inzulín, který funguje zaručeně. To ale musí posoudit lékař, který pacienta zná.

  No a pochopitelně – základem je správný dietní režim, zejména správně dávkované množství sacharidů. O tom, jak na to, se musí pacient naučit od dietní sestry, ale převážně sám, chce-li být dobře léčen. Lékař mu má poskytnout potřebné informace.

  Nyní tedy doporučuji: pokud není zánět na předkožce příliš závažný, je na prvním místě zavedení hygienických opatření, která jsem uvedl. Jen připomínám, že to nezahrnuje žádné „drhnutí“ ani mýdla, ale čistou vodu a osušení. Dále nasadit Fungicidin, nebo clotrimazol.  Pokud by, jak říkáte, zánět již vyvolával pocit „škrcení“ a zamezoval přetahování předkožky, je nutné navštívit urologa.

  Pokud toto nezabere, bude potřeba Jardiance nahradit jiným lékem po poradě s lékařem. Je jich řada. A také se musí váš muž umět s paní doktorkou dohodnout. Chce to snahu na obou stranách.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je možné sehnat odborníka, který se vyzná v posttransplantačním diabetu a stravě a životním stylu? Pro konzultaci, diabetologa měnit nechceme. Manžel je po transplantaci ledviny a vlivem prednisonu mu byla diagnostikována cukrovka. Na dialýze měl cukr v normě. Poměrně dost zhubnul a nyní se z obezity dostal do pásma nadváhy. Vždy, i před nemocí, rád chodil na větší procházky. Nyní je rok po transplantaci a naráží na problém s pohybem - rychlý pád glykémií. Glykovaný hemoglobin má v hodnotě zdravého člověka (bývá kolem 36), vysoké glykémie má ráno (ráno bere imunosuprese). Jakmile se dá do pohybu (třeba 2 km chůze), tak je z 8 po jídle schopen spadnout na 3,5. Jde o to, že musí cukrovku pořád přejídat, což samozřejmě nechce. Navíc i s ohledem na ledvinu se snaží držet stravovací režim na uzdě. Ze strachu z hypoglykémií používá senzor, což je docela drahá záležitost. Píchá si novorapid 3 ráno a 3 k obědu (večeři ne, jelikož bere lék na tlak, který způsobuje hypoglykémie a není dle hodnot po večeři třeba), lantus si píchá večer 4. Ten si má dle zátěže snižovat - když to udělá, nevidí významnou změnu. Hlavně se to těžce plánuje, když nevíte, jestli další den bude počasí přát pohybu. Do zdravotních problémů spadl velmi rychle a bez předchozích náznaků, takže postupně sbíráme informace a učíme se s tím žít. Je mu 32, takže se hýbat samozřejmě chce a může. Snažíme se najít cestu, jak žít co nejvíce normálně. Upřímně nás cukrovka trápí více než ledvina. Děkuji za případné rady a přeji hezký den. Daniela
  věk: 32 let výška: 173 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  Milá Danielo,

  tzv. „nově vzniklý diabetes po transplantaci“, anglicky pod zkratkou NODAT (new onset diabetes after transplantation), je poměrně častou komplikací transplantační léčby a jeho výskyt se udává v rozmezí asi 5 až 20%. Vzniká souhrou rizikových faktorů, které byly přítomny již před transplantací a samotnou transplantační léčbou. U řady osob, často starších a s nadváhou, existovala určitá porucha glukózového metabolismu již před transplantací, jenom se glukózová tolerance dostatečně nevyšetřila.

  Mezi samotné faktory transplantace patří asi na prvním místě imunosupresivní léčba, zejména některé léky, které se běžně používají. Tradičně jsou to na prvním místě kortikosteroidy: Ty se používají jednak k tzv. indukční léčbu při zahájení transplantace, kdy se kortikoidy dávají ve vysoké dávce, ale jen velmi krátkodobě. Dále se podávají v rámci udržovací léčby, a to nejčastěji Prednison. Díky tomu, že máme nyní k dispozici řadu dalších imunosupresivních léku, se Prednison podává v menších dávkách nebo se dokonce po určité době vysadí.  Prednison zejména snižuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a vytváří tedy tzv. inzulínovou rezistenci. Díky tomu si člověk musí vytvářet v těle inzulínu více a když toho není schopen, objevuje se zvýšená glykémie.

  Další základní léky jsou ze skupiny tzv. inhibitorů kalcineurinu a mezi ně patří dnes nejvíce používaný takrolimus, někdy cyklosporin A. Takrolimus má více mechanismů působení na glukózový metabolismus, ale na prvním místě částečně brzdí tvorbu inzulínu v beta buňkách pankreatu. Je-li tedy inzulínu nedostatek, jeho chybění se ještě prohloubí a to se projeví zvýšenou glykémií.

  Určitý vliv na působení inzulínu mají i tzv. m-TOR inhibitory, z nichž se při transplantacích dnes používají sirolimus (neboli rapamycin) a everolimus.

  Při transplantační léčbě má nejdůležitější význam dobrá funkce transplantovaných orgánů. Důraz se proto klade na dobře zvolenou kombinaci imunosupresívních léků, která zabraňuje odhojování. Pokud ale transplantovaný orgán funguje dobře a nedochází k odhojování, je možné se soustředit na případný nežádoucí efekt v podobě diabetu. Dávky kortikoidů se je proto někdy možné používat jen velmi malé, např. 5 mg Prednisonu, či případně je někdy možné Prednison úplně vysadit. Hladiny takrolimu se monitorují a je možné používat jen nízké dávkování a a jako náhradu případně zvýšit dávky léků, které k diabetu nevedou (třeba mykofenolát mofetil či jiné). Tak vzniká imunosuprese „na míru“, při které, pokud pacient dobře spolupracuje, může diabetes dokonce ustoupit.

  Dalšími faktory, které souvisejí s transplantací, je samotný operační výkon, jehož stresující efekt ale zpravidla brzy odezní. Dalším faktorem je nedostatečná pohyblivost související s operací či případnými komplikacemi operace. S příznivým rozvojem funkce transplantovaného orgánu také někdy souvisí i větší chuť do života, což se u někoho projevuje také větší chutí k jídlu a sklonem k obezitě.

  Jak jsem již uvedl, potransplantační diabetes se někdy spontánně upravuje. Stává se tak zejména u osob, které se pravidelně aktivně pohybují a dodržují doporučenou tělesnou hmotnost a u kterých je zároveň možné upravit imunosupresivní léčbu tak, aby léky s potenciálním diabetogenním efektem se používaly spíše v nízkých dávkách. Nebo je alespoň možné místo inzulínu používat jen perorální antidiabetika. Upozorňuji, že pod fyzickou aktivitou se zde rozumí pravidelná každodenní a na počasí nezávislá aktivita. Může to být např. rychlejší chůze, domácí cvičení či míčové sporty. Uvádí se minimálně 30 min. denně, ale z mého pohledu to je málo.

  Základní pomůckou pro kontrolu diabetu jsou dnes kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. S nimi je důležité se naučit pracovat a nejednat zbrkle. Váš muž takový senzor používá. Dávky inzulínu má podle vašich údajů velmi malé a výsledky glykémií jsou převážně v dobrém rozmezí. Je tedy dost možné, že v případě cvičení či výletu bude možné dávky inzulínu, zejména krátce působícího, vynechávat. Do toho se ale na dálku neodvažuji zasahovat, ale vše tomu nasvědčuje. Jen je nutné naučit se počítat množství sacharidů v jídle a nepřekračovat jejich doporučené množství v dietě. Jinak já osobně o žádném léku „na krevní tlak“, o kterém píšete, nevím. Možná se spíše jednalo o hypoglykémii, která se současně kombinovala s nízkým krevním tlakem, což může být nepříjemné.

  I kdyby vašemu muži potransplantační diabetes zůstal, dá se s tím celkem dobře žít. Jen je nutné se naučit dobře pracovat s dávkami jídla, inzulínu a s výsledky glukózového senzoru. Já si ale myslím, že v případě vašeho muže se vše může ještě urovnat. Starost jeho manželky mu trochu závidím, ale přece jenom si myslím, že na tom bude muset zapracovat on sám. Péče o diabetes se deleguje na někoho jiného velmi obtížně. Funguje to málo a někdy je to dokonce kontraproduktivní. Váš muž by se měl o diabetu více vzdělat a ujmout se iniciativy.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohu použít na znisanou ránu na kotníku aole vera. Jiří
  věk: 72 let výška: 170 cm váha: 108 kg

  Odpověď

  Milý Jiří, zhnisaná rána v kotníku u pacienta s déle trvajícím diabetem značí závažný problém, ke kterému je nutné přistupovat komplexně. Léčba musí probíhat pod kontrolou specialisty v podiatrii (péči o nohy) a chirurga. Podiatričtí pracovníci zpravidla spadají pod diabetologická centra.

  Já tedy předpokládám, že se jedná o závažnější „vřed“, nikoliv o běžnou odřeninu. Ale i ta může být u pacienta s diabetem riziková.

  První, co se provádí, je pečlivé očištění rány tak, aby byly odstraněny všechny neživotné součásti a případný hnis. Toto čištění je nutné pravidelně opakovat. Je-li neživotná část rozsáhlejší, je někdy nutné část tkáně kompletně odstranit a to již spadá do kompetence chirurga.

  Druhé důležité opatření spočívá v odlehčení končetiny, abyste nešlapal na postižená místa, abyste pohyboval končetinou co nejméně (tím se infekce šíří).

  Dalším bodem je ověření, že je končetina dostatečně prokrvena. K tomu mohou v podiatrické či cévní ambulanci proběhnout různá vyšetření, např. ultrazvukem. Někdy je vhodná arteriografie, tedy rentgenologické ověření průchodnosti cév. Je-li některá tepna závažně zúžená, je nutné se pokusit ji „rozšířit“, k čemuž existuje několik radiologických nebo chirurgických možností.

  Konečně, je potřeba mikrobiologicky vyšetřit ránu a je-li to vhodné, podávat antibiotickou léčbu. Ta se u závažnějších infekcí často provádí nitrožilně. Má být pokud možno cílená, tedy podle výsledků mikrobiologického vyšetření.

  Jak vidíte, nezmiňuji zde žádnou domácí podpůrnou léčbu, žádné masti ani extrakty. Ty naopak mohou vyvolávat obtíže a přispívat k šíření infekce. Po očištění se může na ránu přikládat různé obvazové krytí s obsahem desinfekčních látek, ale vše musí být sterilní a ověřené k tomuto použití.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, cca 2 tyzdne citim bolest v dolnej casti chrbta, v pravo. Bolest nie je vyrazna, citim ju skor ked sedim, lezim. Ine tazkosti nepocitujem. Cca od zaciatku jula som zacala viacej chodit (rychla chodza) a upravila som stravu, chcela som trochu schudnut. Ked som bola u lekara s touto bolestou chrbta vysetril mi moc, kde som mala bielkoviny na tri kiziky, cukor +, ketony+. Nasledne mi zobral krv z prsta, kde mi vysiel cukor 7,3 (bola som cca 3 hodiny po ranajkach). Dalej ma poslal na sono brucha. A zobral krv zo zily na glykovny hemoglobin. Cakam na vysledky. Len som sa chcela spytat ci to vyzera na cukrovku? V rodine cukrovku nemame. Vopred dakujem za odpoved. Ž, 38 rokov. Elena
  výška: 174 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  Milá Eleno, vy potřebujete pořádné vyšetření, a to jak páteře tak zbytku těla. Cukr v moči na jeden křížek být nemá a může ukazovat na cukrovku. Hodnota glykémie 7,3 za 3 hodiny po jídle je lehce zvýšená, ale není to výsledek pro diagnózu diabetu dostatečný. Přítomnost bílkoviny v moči na 3 křížky může být nález velmi závažný a může svědčit pro závažné onemocnění ledvin.

  Nevím, jak jste byla dosud léčena. Např. obstřiky s obsahem kortikoidů mohou zvyšovat glykémii,  používání některých léků proti bolesti může vyvolávat onemocnění ledvin.

  Nyní je potřeba provést laboratorní vyšetření ráno na lačno, a to přinejmenším:

  moč chemicky, moč kvantitativně na přítomnost bílkoviny, moč kultivačně

  Kreatinin, urea, C-reaktivní protein, celková bílkovina

  Glykovaný hemoglobin

  Dále je nutné vyšetřit krevní tlak, vyloučit přítomnost otoků.

  Vhodné je ultrazvukové vyšetření ledvin.

  Pokud vaše bolesti zad budou pokračovat, je nutno vzít v úvahu, že mohou také pocházet i od ledvin. Dále může být potřeba vyšetřit vaši bederní páteř nějako podrobnější metodou – CT nebo MR. To ale předbíhám..

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!