Výsledky vyhledávání v poradně
-
Bolesti kolenního kloubu
(18.03.2025)
Dotaz
Dobrý den, pane profesore mám bolesti v levém koleně.Ortoped mě aplikoval Biovisc ortho singlekterý vůbec nepomáhá.Pan doktor říká že kvůli cukrovce na inzulinu mě nemůže nic jiného aplikovat.Tak se chci zeptat jestli není jiná možnost.Děkuji.výška: 175 cm váha: 77 kgOdpověď
Milý Lubomíre, léčba bolestí kolen, nejčastěji z důvodu artrózy, opravdu spadá do oboru ortopedie. Existují různé způsoby léčby, podle toho, oč se jedná. Někdy je nutná i operace.
Velmi často se do kolene podávají tzv. dlouze účinné kortikosteroidy, které mají výrazný protizánětlivý účinek. Působí zejména přímo v koleni, ale přeci jen se také vstřebávají do krevního oběhu. U pacientů s diabetem velmi často vedou ke zhoršení vyrovnání diabetu, což může vyžadovat zpřísnění diety, úpravu dávek inzulínu nebo tablet, které na diabetes používáte. Efekt je navíc často jen dočasný, takže to mnohdy pomůže, ale problém nevyřeší.
Lék Biovisc kortikoidy neobsahuje a můžete jej užívat. Efekt se ale nemusí objevit hned.
Pokud by vaše bolesti byly opravdu velké a ortoped by usoudil, že kortikoidy jsou vhodné, mohl by vám přípravek s jejich obsahem podat. Vy byste ale musel počítat s možností určitého zhoršení diabetu, většinou přechodného.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Inzulín Levemir
(10.11.2024)
Dotaz
Chtěl bych se zeptat, zda si mohu aplikovat ráno více jak 20j. inz.Levemir, teď to tak beru a podle kontroly třeba před obědem zjišťuji,že bych mohl aplikovat i více,pokud vím,že mě čeká nějaká větší fyzická aktivita. Večer aplikují 30j. Bohužel k vůli problémům se zády a kyc.klouby moc pohybu nemam, dá se tedy aplikovat více jednotek ráno? Nebo je nějaký účinnější inzulín? Dekuji Lubomírvěk: 70 let výška: 173 cm váha: 55 kgOdpověď
Dobrý den Lubomíre,
bohužel nepíšete, jestli cukrovku máte léčenou jen inzulinem (samostatně Levemirem nebo v kombinaci s bolusovým inzulinem) nebo v kombinaci s perorálními antidiabetiky (tablety na cukrovku). Levemir je inzulinový analog s dlouhodobým trváním účinku, patří mezi takzvané bazální inzuliny. Levemir dosáhne více než 50% svého maximálního účinku od 3–4 hodin do zhruba 14 hodin po podání dávky. Večerní dávku inzulinu byste měl upravovat dle lačné glykémie, tam je cíl 4 - 6 mmol/l, ranní dávku Levemiru bych nastavila dle průměrné glykémie přes den (tady je cíl 5 – 9 mmol/l). Není uvedena horní hranice (maximální dávka) inzulínu, kterou si můžete aplikovat, ale obvykle nepřesahujeme celkovou dávku bazálního inzulínu více než 0,6 j/kg a den. Dopolední hyperglykémie (vysoká hladina) inzulinu může být ovlivněna i stravou, tady by se zrovna hodila informace, jestli máte také bolusový inzulin před jídlem nebo jinou léčbu diabetu.
Pokud byste plánoval nějakou fyzickou aktivitu (větší pohyb, „běhání“ po úřadech/doktorech/obchodech, delší aktivní procházku, práce na zahrádce atd.) doporučuje se ranní dávku bazálního inzulinu snížit o 20 %.
Existují i další druhy bazálního inzulinu jako např. Tresiba s dobou působení více než 42 hodin, a Toujeo s dobou účinku až 36 hodin. Každá léčba má své výhody a nevýhody. Proto prosím veškerou úpravu své léčby konzultovat se svým ošetřujícím diabetologem.
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Mazáčková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Cukrovka a Glucobalance
(11.02.2023)
Dotaz
Dobrý den,mám cukrovku druhého typu.jsem na inzulínu.Objevují se v reklamách různé přípravky na úpravu cukru.Teď jsem zrovna viděl nějaký doplněk Glucobalance.Vždy jsou tam výborné recenze,tak nevím jestli jenom vytahování peněz a recenze podvod.Děkuji.věk: 66 let výška: 176 cm váha: 77 kgOdpověď
Vážený pane Lubomíre, přeji dobrý den,
doplněk stravy GLUCOBALANCE obsahuje skořici, extrakty z rostlin jako je např. dřišťál, šťávy z některých rostlin jako je např. bergamotová šťáva. Uvedené rostliny mají příznivý vliv na hladinu krevního cukru. Některé z nich mají nepříznivý vliv na některé současně užívané léky, např. na statiny. Na oficiálních internetových stránkách není uvedeno přesné složení, tj. kolik a jakého extraktu výrobek obsahuje, navíc vyobrazená krabička nemá popis v Českém jazyce. Diskuse uživatelů je doopravdy neobvyklá, nejstaršímu uživateli je 33 roků. Díval jsem se na názory lékařů, MUDr. Marián Doskočil, endokrinolog z Prahy není k dohledání na internetu, což je samo o sobě velmi neobvyklé... Výrobce je společnost KOMBERG z Bělehradu v Srbsku, adresa Kneza Milosa 12, Belgrade 11000, Serbia.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
diabetes II. typu v kombinaci s rakovinou
(16.09.2020)
Dotaz
Dobrý den, manžel má diabetes druhého typu. Píchá si 4x denně inzulín a tím si myslí, že už nemusí držet dietu. Pro stanovení jídelníčku je problém v tom, že má doporučeno jíst maso 1 x týdně (rakovina prostaty - odoperovaná), vařená zelenina z důvodu neudržení stolice po ozařování rakoviny prostaty také není vhodná, pečivo a čerstvé ovoce kvůli diabetu také nesedí. Co tedy jíst. Proto jedl všechno. Nastala situace, kdy tělo samo již nechtělo nic přijímat, snížil dávky inzulínu, ale co jíst. Lékaři to označil jako selhání organismu. Nyní mírně snížil příjem potravin hodnoty klesly z 12 - 15 na 4,5 - 8 mmol/l , snížil i dávky inzulínu, ale toto kolísání myslím není dobré. Potřebovali bychom doporučit jídelníček vyhovující všem onemocněním. Věk 75, invalidní - chůze do 50 m, váha 110 kg, možná jízda na kole s omezením (motá se, ale riskujeme), ještě by chtěl chvíli žít, myslím, že ale neví jak. Děkuji mnohokrát za vaši odpověď. Lenkavěk: 75 let výška: 173 cm váha: 110 kgOdpověď
Dobrý den.
Můj názor je tento:
Váš manžel by si měl především udržovat glykémie v přijatelném rozmezí. To je sice individuální, ale doporučuji usilovat o hodnoty mezi 4 a 10 mmol/l, a to pokud možno i po jídle. U mnoha lidí to občas nevyjde, ale snaha by měla být. Občasný výkyv směrem nahoru nebude tolik vadit.
K tomu je pochopitelně nutné se pravidelně měřit. Není to příliš obtížné, lze se po příslušném zaškolení píchat i do předloktí, kde to skoro není cítit. Já bych doporučoval frekvenci měření 5x denně. K tomu bude potřeba přikoupit nějaké proužky, ale stojí to za to.
Doporučuji příklad jídelníčku, který je takový obecně použitelný. Váš manžel je silnější, měl by se tedy řídit dietou ve které je 150 g sacharidů denně. Najdete jej na našich stránkách v kapitole Rozlišení diet dle množství cukru ve stravě.
Jinak je ale v podstatě skoro jedno, co váš muž bude jíst, když to budou kvalitní potraviny a dodržíte přinejmenším ten obsah sacharidů. Ať jí zejména to, co mu chutná a co mu dělá dobře. Mohla by mu stačit 3 jídla denně, případně navíc malá svačina před spaním. K tomu je ale nutné dobře vyladit dávky inzulínu. Nelamte si tolik hlavu se složením potravy, nic se nemá přehánět, ale maso častěji než 1x týdně by jistě mohl.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
doporučujeme také podívat se na RECEPTY DIABETIKA v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA
-
nízká glukóza u batolete
(15.07.2020)
Dotaz
U 14mesicniho batolete u nahodneho mereni 7 nmol/l, za dva dny kontrolni mereni 2,9 nmol/l na lacno (9 posledni jidlo 20.00 vecer), potom kase a po dvou hodinach 10 nmol/l. Co by to mohlo znamenat ? dekuji Lubomirvěk: 1 letOdpověď
Milý Lubomíre, u 14měsíčního batolete se zpravidla neprovádí náhodné měření glykémie, alespoň ne v lékařské ambulanci. Tam se provádějí pravidelné odběry za standardních podmínek.
Z tohoto důvodu mě napadá, že měření jste nejspíše prováděli jen ze zvědavosti sami doma, a to osobním glukometrem. Ptáte-li se tedy, co podivné - jednou příliš nízké, potom zase zvýšené - hodnoty glykémie u batolete mohou nejspíše znamenat, napadá mě zejména, že měření bylo provedeno špatně.
Osobní glukometr je navíc určen pro monitorování glykémií u pacientům s diabetem a nikoliv pro diagnostiku diabetu či prediabetu. Každý přístroj má poměrně široké rozpětí, kdy odchylky měření lze ještě považovat za přijatelné. Např. u testovacího roztoku glukózy s koncentrací glukózy 5 mmol/l je přijatelné, aby přístroj (záleží na typu přístroje) ukázal hodnotu 4 – 6 mmol/l (pozor, nikoliv nmol/l, jak vy píšete).
Po jídle či sladkém pití (i mléka) navíc může glykémie rychle stoupat. Glykémie může také mírně stoupnout při běžné nemoci při teplotě a nebo zcela náhodně.
Samozřejmě připouštím, že by zmíněné batole mohlo mít zcela počínající fázi diabetu či nějakou ze vzácných forem dědičného diabetu. Je to ale velmi nepravděpodobné.
Z těchto i dalších důvodů doporučuji: netrapte svoje dítě zbytečným měřením. Pokud se domníváte, že je nemocné, vezměte je k dětskému lékaři. Ten provede za standardních podmínek vyšetření a použije k tomu standardní metodu v centrální laboratoři. Takto se jenom znepokojujete a nejspíše se nejedná o žádnou poruchu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Lze se zbavit cukrovky 2. typu operací?
(28.11.2019)
Dotaz
Lze se zbavit cukrovky typu 2 operací? Děkuji za odpověď. IvettOdpověď
Milá Ivett,
Dříve než vám odpovím, upozorňuji vás na jeden dotaz umístěný na našem webu, kde můžete získat další užitečné informace (Lubomír, vyléčení cukrovky pomocí bariatrické oparace). Nebo další dotaz téhož pacienta bariatrická operace a zlepšení začínající polyneuropatie.
Jedním z hlavních mechanizmů vzniku diabetu 2. typu spočívá v nedostatečné účinnosti tělesných tkání vůči inzulínu. Beta buňky pankreatu, kde se tvoří, se snaží této snížené účinnosti čelit, ale v určitém okamžiku už na to nestačí a objeví se diabetes. Mohou se také postupně vyčerpat, takže fungují nedostatečně a dokonce zanikají.
Obezita je významným faktorem, který vede ke snížení účinku inzulínu. Protože obézní lidé většinou hodně jedí (i když to často popírají), nároky na množství a působení inzulínu se u nich dále zvyšují. Vedle toho, nadměrný tuk se usazuje nejen v zásobní tukové tkáni v podkoží, ale také různě jinde, mimo jiné také v samotném pankreatu. Ztučnělý pankreas má rovněž sníženou schopnost tvořit inzulín.
Pro léčbu diabetu 2. typu má tedy zásadní význam dosažení ideální tělesné hmotnosti a obecně snížení příjmu potravy. Pokud pacienti s lehčí formou diabetu 2. typu výrazně zhubnou a začnou pravidelně cvičit, vyrovnání jejich diabetu se zpravidla výrazně zlepší a jsou případy, kdy je dokonce možné vysadit léčbu tabletami a výjimečně někdy i inzulínem (pokud byl před tím nutný). To jsou ale výjimky, zejména proto, že jen malá část pacientů s obezitou skutečně výrazně a trvale zhubne.
V posledních 10 letech se značně rozšířilo používání chirurgických metod, které nějakým způsobem zpravují cestu potravy v zažívacím ústrojí. Tomuto postupu se říká „bariatrická léčba“.
Může se zmenšovat kapacita žaludku, utáhnout vstupní část žaludku speciální manžetou, nebo se mohou vytvářet různé zkraty, takže potrava část zažívacího traktu obchází a zkracuje si cestu, což vede ke sníženému vstřebávání živin. Bylo ale také prokázána, že tyto postupy snižují pocity hladu, a to nejen díky sytosti, kterou pacient vnímá, když se naplněný takto zmenšený např. žaludek, ale také díky působení některých hormonů, které se tvoří v zažívacím ústrojí a působí přímo na mozek.
Po bariatrické operaci převážná většina pacientů skutečně významně zhubne. U náročnějších operací může být zhubnutí velmi výrazné a dlouhodobé, u jiných někdy jen přechodné, zejména pokud pacient nakonec svoje zažívací ústrojí znovu vytrénuje nadměrnými jídly.
Jsou případy, kdy osoba váží třeba 140 kg a za této situace se u ní rozvine diabetes vyžadující léčbu kombinací tablet a někdy i inzulínu. Po bariatrické operaci pacient během 2 let zhubne na 100, ale někdy klidně i na 70 kg, a diabetes zcela ustoupí a léčba může být vysazena. Čím lehčí je diabetická porucha před operací, tím větší je naděje na kompletní ústup diabetu.
Neodvažuji si použít termín „vyléčení“ diabetu, protože kdy se potom stane, že pacient zase v následujících letech přibírá, diabetes se může znovu objevit.
Bariatrické operace se v současné době používají zejména v léčbě obezity, která pacienta ohrožuje zdaleka nikoliv jen diabetem, ale také srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, kloubními potížemi, jaterním poškozením a poškozením ledvin. Někdy se také provádějí na přání pacienta zejména s estetických důvodů. Dalším jasným důvodem je těžko léčitelný diabetes se špatnou citlivostí k inzulínu u pacienta s výraznou obezitou. K vymizení diabetu může skutečně dojít, ale pacient musí i po operaci trvale dbát na to, aby si operované zažívací ústrojí znovu nevytrénoval ke žravosti.
U diabetu bez obezity se tyto operace neprovádějí. Alespoň o tom nevím.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
inzulin Fiasp
(03.05.2018)
Dotaz
Pane profesore, co dělat, když po aplikaci Fiaspu, glykémie za hodinu vystoupí na 12 -13 mmol/l. Děkuji za radu.věk: 75 letOdpověď
Milý Lubomíre, správně podaný a dobře skladovaný inzulin, jehož doba použití není prošlá, stimuluje zpracování glukózy v tělesných tkáních. Glukóza vstupuje do buněk, kde se může spotřebovat při tvorbě energie, nebo se metabolickými procesy ukládá ve formě zásobních látek, např. jako glykogen nebo tuk. Inzulin také tlumí tvorbu glukózy v těle a zabraňuje rozkladu zásobních látek (hlavně glykogenu) zpátky na glukózu. Rychlost tohoto procesu a poměr mezi určitou dávkou inzulinu a množství glukózy, která se takto zpracuje, závisí na citlivosti tkání vůči inzulinu. U zdravého člověka, který má trvalou tvorbu vlastního inzulinu a dobrou citlivost vůči jeho působení, stačí malá dávka inzulinu k tomu, aby glykémie klesala.
Působení inzulinu může být ale výrazně zhoršeno tzv. malou citlivostí tkání (inzulinovou rezistencí). Inzulinová rezistence je velmi často přítomna u diabetiků 2. typu. Zhoršuje ji obezita, malá fyzická aktivita a také špatné vyrovnání diabetu samo o sobě. U některých pacientů s diabetem 2. typu jsou potřebné velmi vysoké dávky inzulinu (100 - 200 jednotek denně) a když se některá dávka vynechá, nemusí to být ani znát. Pomohou zejména pohyb a dieta.
Aby inzulin dobře účinkoval (a to i u diabetiků 1. typu), nesmí v těle ani při hladovění úplně chybět. Pokud se tak stane, procesy, které má inzulin aktivovat, se nejen zastaví, ale probíhají vlastně opačně. Když se potom inzulin podá, musí se nejprve „opačný směr metabolických reakcí“ zastavit a otočit. To může být příčinou, proč při zvyšující se glykémii nemusí podání inzulinu způsobit hned pokles a může po určitou dobu docházet ještě ke vzestupu.
Pochopitelně, pokud se inzulin podává k jídlu a dávka jídla je nepřiměřeně velká, bude docházet ke vzestupu glykémie, protože dávka inzulinu nebude prostě stačit.
Nyní dovolte, abych shrnul hlavní důvody, které mohou vysvětlovat vaše pozorování:
- Máte výraznou inzulinovou rezistenci. Potřebujete velké dávky inzulinu. Pomohla by tělesná aktivita, redukční dieta a případně léky, které zlepšují citlivost vůči inzulinu. Časem by se citlivost vůči inzulinu zlepšila.
- Máte nevyrovnaný diabetes a v těle chybí inzulin, zejména dlouhodobý. Aby rychle působící inzulin Fiasp mohl mít efekt, musí nejprve zkorigovat vaši vysokou glykémii. Protože jeho účinek je krátký, nemusí jeho dávka stačit k tomu, aby glykémie klesla. V praxi se to dá řešit tak, že si nejprve podáte tzv. korekční (opravnou) dávku a poté teprve obvyklou dávku před jídlem.
- Zvolil jste příliš velkou dávku sacharidů v jídle a dávka inzulinu Fiasp k jejich „zdolání“ nestačila.
- Účinek inzulinu mohou narušit osobní stres, nějaké jiné probíhající onemocnění nebo některé léky, např. Prednison či injekční léky obsahující podobné léky k obstřiku bolestivých kloubů či šlach.
- Může se jednat o „smolnou“ injekci na místo, kde se inzulín špatně vstřebává nebo dojde v místě podání ke krvácení. K aplikaci může být použita příliš krátká jehla a jeho část z místa vpichu vyteče. Po podání inzulinu příliš rychle vytáhnete jehlu – měl byste počkat asi 10 vteřin.
- Velmi málo pravděpodobná možnost: v těle máte přítomny protilátky proti inzulinu a ty narušují jeho účinek. Tuto možnost bych nechal na vašem diabetologovi a uvažoval bych o ní až nakonec.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
bariatrická operace a zlepšení začínající polyneuropatie
(07.03.2018)
Dotaz
Mám dotaz: Mám 17 let velmi lehkou cukrovku na dietě, bohužel zapříčinila začínající polyneuropatii nohou, zjištěna před 14 dny. Chtěl bych se jednou provždy zbavit této nemoci pomocí bariatrické operace. Nastane zlepšení i u té polyneuropatie, když by se odstranila příčina? Děkuji za odpověď. Lubomírvěk: 7 letOdpověď
Milý Lubomíre, diabetická neuropatie je nejčastější dlouhodobou komplikací diabetu. Její příčinou je dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru, která vede k poruše metabolismu v nervové tkáni. Dochází k porušenému vedení nervových vzruchů a nakonec i k zániku nervových vláken. Nervové buňky mají omezenou regenerační schopnost. Když se glykémie upraví, vzniká možnost, aby se funkce zachovaných nervů zlepšila, ale zaniklé nervové buňky se obnovují jen minimálně a jen v některých oblastech.
Diabetická neruopatie nevzniká náhle a často se vyvíjí již dlouho předem, než je diabetes zjištěn. Existuje mnoho forem, ale nejčastější jsou poruchy citlivosti zejména na dolních končetinách, ploskách a a prstech. Je to tím, že nervová vlákna jsou zde nejdelší. Později se může přidat i porucha hybnosti, určitá nemotornost nohou a špatné udržování správné polohy při stoji a při chůzi. Zároveň udávají mnozí pacienti poctity mravenčení, brnění či přímo bolesti, které vycházejí z postižených nervů. Tyto bolesti obtěžují zvláště v noci, kdy je člověk v klidnu a jeho pozornost není upřena jiným směrem. Tyto obtíže se většinou v časnějších stádiích dají vydržet a existují léky, které je tlumí. Důležité je ale vědět, že citlivost na nohách je snížená, takže je možné si nevšimnout, když například vzniká otlak od boty či nějaké poranění. To pak může mít závažné důsledky, protože včas neléčené poranění se může infikovat a šířit.
Podle toho, co popisujete, jste si pravděpodobně u lékaře stěžoval na některou z výše uvedených obtíží. Protože máte diabetes, váš lékař správně usoudil, že se nejspíš jedná o projevy diatické polyneuropatie, vyšetřil vám kožní citlivost a možná citlivost vůči vibracím pomocí vibrující ladičky nebo elektrického zařízení. Ještě podrobnější výsledek může poskytnout elektromyografie, která zkoumá rychlost vedení v nervech na končetinách, a to jak v nervech pro citlivost, tak i v nervech, kterými putují pohybové stimuly do svalů. Toto vyšetření je velmi citlivé a po 17letém trvání diabetu je možné detekovat odchylky téměř u všech pacientů.
Pokud by se v důsledku výborného vyrovnání diabetu podařilo dosahovat normálních či téměř normálních glykémií, mohla by se funkce postižených nervů zlepšit. Zejména by však nepokračovalo zhoršování. U těžkých forem, kdy je citlivost již závažně porušena, není výrazná úprava již možná. Mohou se zlepšit subjektivní příznaky a může se zlepšit funkce nervů, které zůstaly zachované.
Pomocí baritatrické chirurgie se u většiny pacientů s diabetem, kteří dodržují doporučený režim, zlepší vyrovnání diabetu či u lehčích forem diabetes dokonce zcela vymizí. Lehčí formy neuropatie by rovněž mohly pomalu ustupovat. Zázraky však od bariatrické léčby nemůžete čekat. Hlavní bude, když zhubnete, budete tím pádem méně zatěžovat srdce a cévy, a i pro dolní končetiny a klouby bude příznivé, že na ně bude vyvíjen menší tlak.
(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
vylečení cukrovky pomocí bariatrické operace?
(18.09.2017)
Dotaz
Dobrý den. Jsem diabetik 17 let léčen převážně na dietě, až nyní cca. 6 měsíců na 1 x prášku Glukophage.. Mám výšku:181 cm a 102 kg. Sportuji. Chtěl bych se poradit o lečbě pomocí bariatrie. Zajímá mě hlavně: Kdy se implatuje do těla, resp. do střeva tenký rukáv, který se po roce opět vyndá. Píše o tom článek prof. Svačina. Tato operace se platí? Nebo na lze dosáhnout přes pojišťovnu? Dále by mne zajímalo obecně nejúčinější operace na diabet. Musím Vám ještě sdělit, že Mi je 60 let, a mám enormní zájem se této nemoci zbavit, nebo ji alespoň "normalizovat" do přijatelných mezí. A poslední dotaz: Začínám mít pálení v nohách (v jedné) hlavně ve dne, v noci zatím vůbec. Byl jsem v dubnu na EMG a zatím normální nalez. Přesto to bude otázka času. Je možné kdyby se pomocí bariatricke operace srovnala hladina cukru, že by to nemělo další devastující vliv na cévy, nervy? Děkuji za odpověďvěk: 7 letOdpověď
Dobrý den vážený pane Lubomíre, děkujeme za dotaz, dovoluji si Vám místo odpovědi poslat dva odkazy, které snad zodpoví Vaše otázky:
1. je stránka VZP, která popisuje podmínky úhrady bariatrické operace zdravotní pojišťovnou
2. je stránka Obezitologické společnosti, kde jsou uvedena centra provádějící tyto výkony, na které se lze obrátit pro detailnější informace
(v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)
Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
vylečení cukrovky pomocí bariatrické operace?
Datum vložení dotazu: 18.09.2017
Ptá se: Lubomír
Dotaz
Odpověď
Dobrý den vážený pane Lubomíre, děkujeme za dotaz, dovoluji si Vám místo odpovědi poslat dva odkazy, které snad zodpoví Vaše otázky:
1. je stránka VZP, která popisuje podmínky úhrady bariatrické operace zdravotní pojišťovnou
2. je stránka Obezitologické společnosti, kde jsou uvedena centra provádějící tyto výkony, na které se lze obrátit pro detailnější informace
(v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)Další dotazy z kategorie "Obecné"
986 dotazů
-
Operace amputace prstů
(07.07.2025)
Dotaz
Jak dlouho může být manžel v nemocnici po operaci amputace prstů na noze není cukrovkářiOdpověď
Milá Iveto, ptáte se opravdu lakonicky (stručně). Váš muž podstoupil amputaci prstů z pro mne neznámého důvodu. Právě ty důvody mohou být rozhodující. Pokud např. dojde k těžkému poranění prstů, které nejdou zachránit, provede se amputace a pacient může klidně být dále léčen doma.
Naopak u osob s diabetem se většinou jedná o deformované a infikované prsty, které jsou špatně prokrvené. Je potom velké riziko, že se infekce bude šířit dále a špatné prokrvení bude překážkou hojení. Potom je často nutná intenzivní antibiotická léčba a někdy zákroky, které zlepšují prokrvení. To pobyt prodlužuje, někdy i na týdny.
Takže vám nedokážu kloudně odpovědět. U osob s diabetem je důležité, aby noha byly po zákroku znehybněna, aby se nešířila infekce. Doba pobytu v nemocnici potom také závisí na možnosti domácí léčby. Např. osamělé osoby se nemohou o sebe řádně starat a jejich pobyt v nemocnici je delší. -
Mohu získat nárok na úhradu OZEMPICU ?
(02.07.2025)
Dotaz
Vážení, rád bych získal informaci, která povede k tomu jak získat doplatek k léku OZEMPIC ze zdravotního pojištění. Je mi 67 let již 15 let na kyslíkovém koncentrátoru 16 hod. a invalidní důchod 3 st. Pro CHOPN ve IV. stupni. Schopen ujití tak do 50 m , takže skoro bez pohybu. Rád bych také s váhou něco positivního udělal, celý život mám nadváhu i díky rodinné genové zátěži. V současné době již po dva roky užívám nejprve SAXENDU a MOUNJARO pod dohledem lékaře s obeziologie. Za dva roky se mi povedlo sundat cca 17 kg z počátečních 192,5 kg. Jsem rád, ale dechové potíže mám stále stejné , a navíc k měsíční úhradě těchto přípravků, které jsou cca 10000 .- Kč, je jasné , že už docházejí rodinné úspory, když je příjmem pouze průměrný důchod. Děkuji za radu. RomanOdpověď
Vážený pane Romane, přeji dobrý den,
pokud si současné době aplikujete Mounjaro, pak změna na přípravek Ozempic s téměř jistotou, nepovede k lepšímu výsledku. Vás patrně trápí skutečnost, že Vám tyto léky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Všechny léky, které lze použít jak k léčbě diabetu 2. typu, tak i (současně) ke zhubnutí, nejsou hrazeny pro pacienty, kteří nemají diabetes. Pokud netrpíte diabetem 2. typu je vaší jednou možností požádat o mimořádnou úhradu formou tzv. § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Toto je skutečně mimořádná úhrada a k jejímu schválení je třeba, aby se jednalo o jedinou možnost léčby, což bych řekl, že je ve Vašem případě splněno, i když připouštím, že nemám všechny potřebné informace. Druhou podmínkou je, aby se jednalo o výjimečný případ, což bych si také troufnul odhadnout, že Vaše konkrétní situace není obvyklá ale naopak je velmi výjimečná. Postup by spočíval v tom, že Váš ošetřující lékař pošle Vaší zdravotní pojišťovně žádost o úhradu vybraného léčivého přípravku (doporučoval bych Mounjaro, protože je nejvíce účinné v redukci tělesné hmotnosti), žádost doloží podrobným popisem Vašeho zdravotního stavu. Poté vyčkáte na rozhodnutí zdravotní pojišťovny.
Jistě víte, že máte nárok na sociální dávky:
Příspěvek na péči: Tato dávka je určena osobám, které kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb. Výše příspěvku závisí na stupni závislosti a může činit až 19 200 Kč měsíčně.
Příspěvek na mobilitu: Pokud je pacient omezen v pohyblivosti a využívá kompenzační pomůcky (např. kyslíkový koncentrátor), může mít nárok na tento příspěvek ve výši 550 Kč měsíčně.
Příspěvek na zvláštní pomůcku: V případě potřeby pořízení nebo úpravy pomůcky usnadňující mobilitu či komunikaci může být poskytnut jednorázový příspěvek.
S přátelským pozdravem
-
Hodnoty na glukometru
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.Odpověď
Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.
Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.
Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření. -
Hladina glukozy
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, pořídila jsem si freestyle libre 2, abych měla přehled po jakém jidle mi nejvíc stoupá glykemie. U dr na lačno 5,8, dlouhodobý 38. Teď na senzoru mi vyleze glykemie po jidle (krajic chleba,zelenina a kaca)klidně i na 11 ale za 1hod mám třeba 7 a za 2hod jsem na 5. Je to tak v pořádku? Hodinu po jidle mám cukr v pořádku ale hned po jidle to jde rychle nahoruOdpověď
Dobrý den,
u plně zdravého jedince by po běžném jídle glykémie k 11 mmol/l stoupat neměla. Předpokládám, ale, že jste diabetik, nebo máte prediabetes. Pokud ne - tak doporučuji doplnění oGTT jako základního diagnostického testu na diabetes. Protože glykémie k 11 mmol/l by zde svědčily již pro poruchu metabolismu glukózy - ať již na úrovni prediabetu nebo diabetu. Je pravda že již glykémie nalačno 5,8 mmol/l by byla v pásmu prediabetu.
Pokud máte diabetes, tak se glykémie k 11mmol/l může dostat. Pokud byste byla na inzulinu, tento rychlý vzestup a pokles by svědčily proto, že dávka inzulinu je dostatečná (nebo dokonce o něco vyšší než je potřeba - to by záviselo na glykémii před jídlem), ale že potřebujete píchat inzulin o něco dříve. Pokud jste jen na prášcích tak je vidět, že tělo na vzestup glykémie reaguje a je schopné vytvořit inzulin ke snížení glykémie, jen už nedokáže reagovat tak rychle. Zde by mělo být základem upravení dietních opatření - zkusit se vyvarovat bílému pečivu a volit spíše potraviny s nižším glykemickýcm indexem (GI). Ty jsou obecně u diabetiků preferovány. Gl vyjadřuje, jak rychle potraviny zvyšují hladinu glukózy, po jejich snězení. Čím je index vyšší, tím glykémie stoupá rychleji. GI je možné najít na internetu - např. na stránkách STOB - https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky. GI není dán jen potravinou samotnou, ale i jejím zpracováním - čím více zpracované (jak mletím, tak například smažením…), tím vyšší glykemický index. Proto například bramborová kaše nebo hranolky mají vyšší glykemický index než vařené brambory.
Pokud se ptáte, zda jsou vaše hodnoty v pořádku. Ideální je nemít takto vysoké glykémie, ale velice záleží i na tom kolik času nakonec strávíte ve vysokých glykémiích - což je možné díky zmiňovanému senzoru zjistit.
-
diabetická dieta a příspěvek na ni
(17.06.2025)
Dotaz
Od roku 1996 mám DM II.typu. Jaká je výše příspěvku na dietu,nikdy jsem nežádala. Insulin 5x denně.Odpověď
Dobrý den,
diabetik může získat příspěvek na dietu buď jako příspěvek na živobytí od Úřadu práce nebo na sociálním odboru v místě bydliště.
Některé zdravotní pojišťovny rovněž přispívají z fondu prevence.
Výše příspěvku závisí na příjmech, jejichž doložení je potřeba. Dále v diabetologické ambulanci dostanete potvrzení o typu diabetu a nutnosti dodržovat dietu
Je tedy na Vás, abyste vyrazila na pojišťovnu, nebo na sociální úřad a zeptala se na podmínky pro příspěvek.
s pozdravem
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!