Poradna

Lze se zbavit cukrovky 2. typu operací?

Datum vložení dotazu: 28.11.2019

Ptá se: Ivett

Dotaz

Lze se zbavit cukrovky typu 2 operací? Děkuji za odpověď. Ivett

Odpověď

Milá Ivett,

Dříve než vám odpovím, upozorňuji vás na jeden dotaz umístěný na našem webu, kde můžete získat další užitečné informace (Lubomír, vyléčení cukrovky pomocí bariatrické oparace). Nebo další dotaz téhož pacienta bariatrická operace a zlepšení začínající polyneuropatie.

Jedním z hlavních mechanizmů vzniku diabetu 2. typu spočívá v nedostatečné účinnosti tělesných tkání vůči inzulínu. Beta buňky pankreatu, kde se tvoří, se snaží této snížené účinnosti čelit, ale v určitém okamžiku už na to nestačí a objeví se diabetes. Mohou se také postupně vyčerpat, takže fungují nedostatečně a dokonce zanikají.

Obezita je významným faktorem, který vede ke snížení účinku inzulínu. Protože obézní lidé většinou hodně jedí (i když to často popírají), nároky na množství a působení inzulínu se u nich dále zvyšují. Vedle toho, nadměrný tuk se usazuje nejen v zásobní tukové tkáni v podkoží, ale také různě jinde, mimo jiné také v samotném pankreatu. Ztučnělý pankreas má rovněž sníženou schopnost tvořit inzulín.

Pro léčbu diabetu 2. typu má tedy zásadní význam dosažení ideální tělesné hmotnosti a obecně snížení příjmu potravy. Pokud pacienti s lehčí formou diabetu 2. typu výrazně zhubnou a začnou pravidelně cvičit, vyrovnání jejich diabetu se zpravidla výrazně zlepší a jsou případy, kdy je dokonce možné vysadit léčbu tabletami a výjimečně někdy i inzulínem (pokud byl před tím nutný). To jsou ale výjimky, zejména proto, že jen malá část pacientů s obezitou skutečně výrazně a trvale zhubne.

V posledních 10 letech se značně rozšířilo používání chirurgických metod, které nějakým způsobem zpravují cestu potravy v zažívacím ústrojí. Tomuto postupu se říká „bariatrická léčba“.

Může se zmenšovat kapacita žaludku, utáhnout vstupní část žaludku speciální manžetou, nebo se mohou vytvářet různé zkraty, takže potrava část zažívacího traktu obchází a zkracuje si cestu, což vede ke sníženému vstřebávání živin. Bylo ale také prokázána, že tyto postupy snižují pocity hladu, a to nejen díky sytosti, kterou pacient vnímá, když se naplněný takto zmenšený např. žaludek, ale také díky působení některých hormonů, které se tvoří v zažívacím ústrojí a působí přímo na mozek.

Po bariatrické operaci převážná většina pacientů skutečně významně zhubne. U náročnějších operací může být zhubnutí velmi výrazné a dlouhodobé, u jiných někdy jen přechodné, zejména pokud pacient nakonec svoje zažívací ústrojí znovu vytrénuje nadměrnými jídly.

Jsou případy, kdy osoba váží třeba 140 kg a za této situace se u ní rozvine diabetes vyžadující léčbu kombinací tablet a někdy i inzulínu. Po bariatrické operaci pacient během 2 let zhubne na 100, ale někdy klidně i na 70 kg, a diabetes zcela ustoupí a léčba může být vysazena. Čím lehčí je diabetická porucha před operací, tím větší je naděje na kompletní ústup diabetu.

Neodvažuji si použít termín „vyléčení“ diabetu, protože kdy se potom stane, že pacient zase v následujících letech přibírá, diabetes se může znovu objevit.

Bariatrické operace se v současné době používají zejména v léčbě obezity, která pacienta ohrožuje zdaleka nikoliv jen diabetem, ale také srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, kloubními potížemi, jaterním poškozením a poškozením ledvin. Někdy se také provádějí na přání pacienta zejména s estetických důvodů. Dalším jasným důvodem je těžko léčitelný diabetes se špatnou citlivostí k inzulínu u pacienta s výraznou obezitou. K vymizení diabetu může skutečně dojít, ale pacient musí i po operaci trvale dbát na to, aby si operované zažívací ústrojí znovu nevytrénoval ke žravosti.

U diabetu bez obezity se tyto operace neprovádějí. Alespoň o tom nevím.

(v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

187 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, předem Vám mockrát děkuji za Vaši předešlou odpověď. A ještě bych měla otázečku. Přítel normálně chodí, komunikuje. Doktoři říkali že jediný důvod proč může normálně fungovat, je to že je mladý. Zánět by měl být už zastavený. A chtěla bych se zeptat zda bude někdy moc se napít alkoholu (pivo). A jaké potraviny, jídlo bude moc jíst. Na internetu jsem toho moc nenašla. Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek dne. AppleCute

  Odpověď

  Dobrý den. Vašemu příteli je tedy snad konečně lépe, a tak už mohu snad odpovědět s trochou nadsázky a humorem.

  Zaprvé, vaše hlednání na internetu asi nebylo moc pečlivé. Nalezl jsem hned několik knih o dietě při onemocněních slinivky břišní, které jsou určené pro pacienty. Určitě si mezi nimi vyberete.

  Zde jsou:

  Dieta při vleklém onemocnění slinivky břišní (autorky: Marečková, Patlejchová, Hovorková)

  Onemocnění slinivky břišní, dieta pankreatická (autor: Pavel Kohout)

  Kuchařka při onemocnění slinivky (autorka: Růžena Milatová, Petr Wohl)

  I když blíže znám jen poslední 2, jsem si jistý, že o alkoholických nápojích se tam nic hezkého psát nebude. Alkohol je u nás nejčastější příčinou akutního zánětu slinivky břišní a stejně tak tomu je se záněty dlouhodobými. Někdo je vůči alkoholu více citlivý a stačí mu k vyvolání problémů jen minimum, u některých to důsledek dlouhodobého nadměrného pití alkoholu, ať už v jakékoliv formě. Pro pacienty, kteří prodělaly závažný zánět, platí určitě úplný zákaz. Ostatně, myslím, že jim stačí jen si pomyslet na to, čím si prošli, aby je přešla chuť. Tedy pokud nejsou na alkoholu závislí. Až bude všechno úplně v pořádku, tak třeba opravdu malé dávky nemusejí škodit, ale jako lékař to nedoporučuji. Pevně věřím, že váš přítel v životě najde jiné a lepší radosti.

  Abych celý ten dramatický zážitek pro vašeho přítele i pro vás trochu odlehčil a navázal na váš poslední dotaz, dovolte mi dávnou vzpomínku na dobu, když mému nejstaršímu synovi bylo asi 12 let. Příhodu vyprávěl svojí mamince, obvodní lékařce, aby se ujistil, že nic nepokazil.

  Když byl jednou sám doma, zvedl neodbytný telefon. Nějaký pacient z ambulance jeho mámy potřeboval nutně poradit. Syn jej upozornil, že maminka není doma, on že je doma sám a je mu 12 let a asi mu moc neporadí. Pán ale trval na tom, že radu nutně potřebuje a že ho moc o ni prosí. Měl strašlivý průjem a nebylo mu dobře. Cokoliv snědl, za chvilku vyšlo druhým koncem ven. Syn toho od své matky hodně zaslechl a nějaké ty průjmy také sám prožil. Ještě jednou upozornil, že je teprve dítě a žádný lékař a vysvětlil: „To nesmíte vůbec, ale vůbec nic jíst. Zato ale musíte hodně pít, abyste se nevysušil. Máma nám vždycky dává hořký čaj, tak ten hodně pijte.“ Pán moc poděkoval, řekl, že to zkusí a zavěsil. Jenomže za chvilku zavolal znova: „A prosím vás, můžu aspoň slané buráky, já mám na ně strašnou chuť“.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 1. typu (Lada). Bohužel se moc nekontroluji, mám 27 let a jsem sám, bez rodičů. Prostě jsem na všechno sám a nestíhám. Diabetes mám od svých 18. Problém je i to, že nemám zázemí a pořad bydlím tam, kde zrovna jsem zaměstnán. Když jsem tu cukrovku dostal, studoval jsem ještě na Slovensku, svého diabetologa jsem měl tam. Pak jsem pracoval v Praze, tam jsem ještě chodil pravidelně. Pak jsem 2 roky bydlel v Plzni,tam jsem ještě taky pravidelně chodil na kontroly. Ale asi tak za poslední  2 roky jsem vždycky jenom vyhledal až na poslední chvíli diabetologa, protože mi docházel inzulin, samozřejmě jsem ho vždycky dostal, s tím že si vyhledám lékaře a objednám se na kontrolu. Uvedomuju si svoje chyby a budu se snažit dodržiavat pravidlá, abych nedopadl špatně. Potreboval bych se nasměrovat k nějakému doktorovi, ke kterému bych mohl příjít na kontrolu v Karlových Varech, anebo když tak v Sokolově. Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc. Tenkrát ještě na Slovensku jsem byl na edukačním pobytu, a pamatuji si jak dobře jsem pak fungoval, tam mě tak nastavili, že pak asi 2 roky jsem byl úplně v pohodě. Ale teď naposledy jsem měl glykovaný hemogobin 91. Měl bych takovou možnost ještě? Jsem pojištěný tady v Čechách. Tady mám i přechodný pobyt. Předem děkuji. Oto

  Odpověď

  Milý Oto, znám podobné případy pacientů s diabetem, jako jste vy, a musím říct, že s nimi nemám dobré zkušenosti. Diabetes dlouhá léta nebolí, leccos se dá dělat na poslední chvíli a „nejlépe“ se žije s glykémií mezi 10 a 15 mmol/l, kdy nehrozí žádná hypoglykémie a nehoní vás to příliš na WC pro glykémii vysokou. Ale všeho do času, a to je bohužel pravda. U někoho dříve, u jiného později, se objeví problémy s diabetickou polyneuropatií, na očním pozadí se zjistí pokročilá retinopatie nebo pacient dokonce přijde k očnímu lékaři až s nitroočním krvácením, v moči se zjistí bílkovina anebo je hned nutná péče nefrologa. Je to smutné, ale stále se s takovými případy setkáváme. I když je to v dnešní době zbytečné. Mnoha problémům se dá předejít nebo je alespoň co nejvíce oddálit. Pacient s diabetem 1. typu, který o sebe pečuje, může prožít plnohodnotný život a zůstat dlouho aktivní a zdravý.

  I omluva za takové zanedbání bývá většinou podobná. Například to „nestíhám“. Nestíhám, protože nemám rodiče, o které bych musel pečovat... Nestíhám, protože ještě nemám děti, které přinášejí hodně starostí… Ale lékařům se omlouvat nemusíte. Omluvte se především sám sobě. Klidně si rovnou odpusťte, ale něco s tím udělejte! Možná se teď konečně ve vás něco hnulo, pokud vás to zase nepustí. Doufejme, že je ještě čas, diabetes máte teprve 10 let.

  Pořádnou edukaci určitě potřebujete, možná i při pobytu v nemocnici, aby bylo dost času vám všechno vysvětlit, abyste se setkal s pacienty, kteří už komplikace mají a abyste už konečně správně vykročil.

  Nejprve je ale nutné, abyste se řádně evidoval u diabetologa a chodil k němu pravidelně a snažil se poslouchat jeho doporučení. Ten potom rozhodne, jak by měla probíhat vaše edukace, případně vás doporučí na edukační pobyt. Bude už mít ale k dispozici nějaká vaše vyšetření. Nejedná se jen o laboratoř, ale měl byste také ukázat podrobné profily glykémií, které si asi zatím moc neměříte. Měl byste podstoupit kontrolu krevního tlaku, močového nálezu, měl byste absolvovat oční vyšetření. Když váš nový diabetolog uvidí, že jste ochoten spolupracovat, jistě vám pobyt v edukačním kurzu zprostředkuje. A na další kontrolu pak přijďte určitě včas a přesně, vezměte si s sebou výsledky samostatného monitorování glykémií a absolvujte předepsaná vyšetření.

  V diabetologii dnes existuje řada možností, jak pacientovi usnadnit a zlepšit život. Léčba je ale drahá a musí být zdůvodněná. Lékaři nemohou předepisovat k hrazení nákladné prostředky, které pacient neumí a nechce využívat, a tudíž mu nepřinášejí žádné zlepšení.

  Nemohu vás odkázat přímo na určité lékaře. Není jejich povinností vás přijmout do ambulance. Nicméně vám doporučuji, abyste se podíval na internet a zjistil, kde jsou ve vašem okolí diabetologické ambulance.

  Mohl byste také kontaktovat Diabetologické centrum v Karlových varech, kde by vám jistě poradili a doporučili vás dále. Kontakt naleznete na stránkách České diabetologické společnosti na  http://www.diab.cz/diabetologicka-centra

  Adresu a další údaje pro Karlovarský kraj jsem uvádím zde:

  Diabetologické centrum Karlovarské krajské nemocnice Interní oddělení

  Bezručova 19

  360 01 Karlovy Vary

  telefon : 353 115 483

  Fax: 353 115 528

  Koordinátor: MUDr. Gita Markofová

  Diabetolog: MUDr. Gita Markofová

  Edukátor: Gabriela Křížová

  Bezručova 19, Karlovy Vary, 360 00

  Telefon: 353 115 483

  E-mail: markofova@centrum.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, už jsme si psali před Vánoci. A chtěla bych Vám říci aktuální stav mého přítele, který měl akutní zánět slinivky břišní. Přítel byl dne 1.1. z jednotky intenzivní péče převezen na oddělení interní péče. Dostával tekutou výživu nitrožilně. Plus nitrožilně dostává léky na bolest, aktibiotika. Momentálně už cca týden dostává stravu pro diabetiky (nestle isosource 1000ml) na každý den jednu láhev 1000ml. Břicho už má měkčí než předtím. Otok nohou zmizel. Břicho se také zmenšuje. Ale pan doktor před 14cti dny řekl že mu udělají dren. A další den mu řekli že dren dělat nebudou, že dostane něco aby tekutina v břiše udělala takovou "kaši". A že to tam nechají, že to prý ničemu nevadí. Dnes 13.1. rano bylo příteli řečeno, že půjde místo 17.1. na CT 15.1. A že po CT dostane už nejspíše normální jídlo a že půjde možná po 2 dnech domu. Ale dnes 13.1.večer mu pan doktor Tureček řekl že v nemocnici bude minimálně ještě měsíc a že mu budou dělat ten dren v Ústí nad Labem. (jinak cukr má pořád maximálně v hodnotě 10) Toť vše. Nevím vůbec proč to každou chvíli mění, bez jakékoliv vyšetření řeknou to a pak zase to. Chtěla bych se zeptat jaký jsou podmínky transplantace slinivky břišní. Udělám cokoliv, aby byl v pořádku. Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek večera. AppleCute

  Odpověď

  Milá „AppleCute“! pokusím se vám stručně odpovědět a jen zopakuji, že váš přítel prodělal těžkou ataku akutního zánětu slinivky břišní. To je velmi závažné onemocnění, které často vyžaduje chirurgickou léčbu, léčbu infekce, umělou výživu. Někdy také má za následek vznik tzv. druhotného diabetu, tedy toho typu diabetu, který je vyvolán jiným onemocněním. V tomto případě může dojít k velkému poškození celé slinivky, ve které zanikne ne jen ta část, která tvoří zažívací šťávy, ale také část, kde se tvoří inzulín.

  Slinivka břišní je orgán, kde se tvoří trávicí šťávy, které jsou nutné ke zpracování potravy poté, co opustí žaludek. Této šťávy je za den asi 2000 ml a obsahuje aktivní látky, které štěpí bílkoviny, tuky a sacharidy. Tyto látka za normálních okolností odcházejí do dvanáctníku a tenkého střeva, kde kontrolovaně působí. Pokud ale se tyto látky aktivují přímo v tkáni slinivky, mohou slinivku těžce poškodit. To je příčinou toho prudkého zánětu, který prodělal váš přítel.

  Tkáň, která tvoří tyto šťávy, představuje převážnou část slinivky. Langerhansovy ostrůvky, kde se tvoří inzulín, představují asi jen 1 – 2 % tkáně pankreatu.

  Za určitých okolností se uvnitř poškozené slinivky tvoří dutina, která se postupně ohranišuje. Lékaři tomu říkají pseudocysta, a to je asi to, o čem mluvíte. Pseudocysta se může léčit zavedením drénu, nebo se počká, až se úplně ohraničí a potom se její obsah někam odvádí, kde tělu příliš nevadí. Hojení může být zdlouhavé.

  Nyní a v nedaleké budoucnosti bude pro vašeho přítele zcela zásadní, zda se zánět slinivky uklidní, zvládne se infekce a zbytky tkáně pankreatu se ohraničí a pankreatická šťáva nebude odtékat jinam, než má. Trávicí funkce pankreatu se dá celkem dobře uměle nahrazovat tabletami, ve kterých jsou obsaženy nejdůležitější složky trávicích šťáv. Kvůli tomu se proto pankreas netransplantuje. Byl by to příliš složitý a zbytečný způsob léčby.

  Transplantace pankreatu se dělá výhradně pro léčbu diabetu. Nejčastější varianta je transplantace spolu s ledvinou u diabetiků 1. typu, kteří mají již mnoho let diabetes, který u nich vedl k poškození ledvin. Transplantace samotného pankreatu se dělá jen opravdu výjimečně u osob, u kterých je léčba inzulínem velmi obtížná a kteří přitom trpí opakovanými těžkými. Hypoglykémiemi (nízkou hladinou krevního cukru způsobené léčebně podávaným inzulínem).

  Pro vašeho přítele nic takového vůbec nepřipadá v úvahu. Jeho problém není diabetes ani chybějící slinivka. Jeho problémem jsou následky toho, že se jeho vlastní slinivka uvnitř těla částečně „rozpadla“ a vyvolala v okolí těžký zánět. Tento zánět je nutné zvládnout. Pak teprve se postupně začne jeho stav zlepšovat. Žádná transplantace nepřipadá v úvahu, tu by spolehlivě v tomto stavu nepřežil a ani by mu nijak nepomohla.

  Svému příteli můžete pomoci tím, že jej psychicky podpoříte při pokračující léčbě. Až bude moci chodit, budete jej doprovázet, pečovat o to, aby se znovu rozhýbaly jeho končetiny a páteř, budete mu pomáhat připravovat vhodné jídlo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 72 let, 16 let mám Parkinsona a poslední dobu mám potíže shodující se s diagnózou, kterou tady uvádím jako třetí nemoc. Eliška

  Odpověď

  Milá Eliško, z vašeho „dotazu“ není vůbec jasné, na co se ptáte. Mohu jen uvést, že správná léčba diabetu může přispět k tomu, aby se zlepšil také váš Parkinsonův syndrom.

  Laktátová acidóza je jev poměrně vzácný, ale závažný. Může mít více příčin, ale ve vašem případě vás asi zajímá, zda vám laktátová acidóza hrozí při vašem diabetu.

  Laktátová acidóza může v určité míře provázet silně nevyrovnaný diabetes, ale to jistě není váš případ. V praxi se nejedná přímo o skutečnou laktátovou acidózu, ale spíše jen o zvýšenou hladinu laktátu, která může provázet dekompenzovaný diabetes. V tomto případě hraje hlavní úlohu správná léčba diabetu, a to především inzulínem.

  U diabetiků 2. typu se může vyskytnout laktátová acidóza při léčbě lékem metformin, a to u pacientů, kterým by se z různých důvodů tento lék vůbec neměl dávat. Jsou to nemocní s těžce sníženou funkcí ledvin, pacienti se srdečním selháním či těžkým plicním onemocněním nebo pacienti se závažnou poruchou funkce jater. V tomto případě se většinou jedná a těžce probíhající stav, ve kterém byste nám nebyla schopna posílat dotaz po internetu. Proto se domnívám, že ani o tuto formu laktátové acidózy nejde.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, Chtel bych se zeptat zda jde u deti zpusobit iatrogeni diabetes? Dekuji za odpoved David

  Odpověď

  Milý Davide, ze záhlaví vašeho dotazu plyne, že se ptáte na diabetes mellitus 1. typu. V samotném textu pak zmiňujete jen diabetes obecně. Pokusím se vám odpovědět tedy na obě varianty.

  Diabetes 1. typu je považován za autoimunitní onemocnění, kdy buňky imunitního systému pacienta reagují agresivně vůči beta buňkám Langerhansových ostrůvků, kde se tvoří inzulín. V současné době je poměrně dobře prozkoumaný způsob, jak ke zničení beta buněk dochází. V některých případech se autoimunitní proces nepodaří doložit laboratorně a pro tento případ se také někdy používá označení 1b, které připouští i jiný mechanismus vzniku.

  Diabetes 1. typu vzniká u geneticky predisponovaných osob, které se setkají v životním prostředí s nějakým spouštěcím mechanismem, který ale není zatím znám a nemusí ani být u všech pacientů stejný. Onemocnění většinou vzniká velmi pomalu, takže se nijak klinicky neprojevuje a zatím jej nelze ani diagnostikovat. Později, pokud bychom využili moderní diagnostické metody, bychom mohli již autoimunitní proces s určitou pravděpodobností prokázat. Pak teprve dochází k postupnému zániku beta buněk, což může trvat řadu let, někdy ale také to může jít rychle. Typický je ale průběh pomalý. Teprve když klesne počet beta buněk tak pod 20 - 15 % původního množství, onemocnění se projeví. Stává se to často v souvislosti s nějakým dalším náhodným onemocněním či zdravotním problémem, kdy tělesná potřeba inzulínu náhle vzroste a chybějící rezerva se projeví. Lidé pak často považují za příčinu právě toto náhodné onemocnění, ale není tomu tak. Jenom se dlouho trvající proces náhle projevil. Takže na vaši otázku odpovídám takto: teoreticky lze u predisponovaných osob vyvolat vznik diabetu 1. typu, ale zatím se neví jak a čím a nelze tedy nikoho z toho vinit a určitě by se jednalo o jev zcela ojedinělý. V praktickém životě reálnou možností je, že určitý způsob léčby či náročný lékařský zákrok vedly k rychlejšímu odhalení pomalu vznikajícího diabetu 1. typu. Ten by se ale projevil stejně, možná ale později. Stává se tak někdy po těžším infekčním onemocnění či po úrazu či velkém stresu.

  Onemocnění, které se ve svém důsledku diabetu 1. typu podobá, lze v experimentu vyvolat podáním některých toxických látek. Ty se v experimentu používají k vyvolání diabetu a k testování nových způsobů léčby. Podání takovýchto látek ale u člověka nepřipadá v úvahu.

  Diabetes ale může vznikat také jiným způsobem. Nejčastější formou diabetu je typ 2, který vzniká postupně snižující se citlivostí tkání vůči působení inzulínu. Opět u predisponovaných osob se beta buňky snaží tyto zvýšené nároky vyrovnat, ale později na to nestačí, a tak se projeví diabetes. Je to častější při obezitě a také ve vyšším věku, ale je to možné i u mladistvých a dokonce i u dětí. Ke vzniku tzv. druhotného diabetu (který je vyvolán přítomností jiného onemocnění nebo některými léky) může také docházet i u dětí, i když je to méně časté. Např. u dětí léčených transplantací se používají imunosupresivní léky, které snižují citlivost vůči inzulínu a mohou také působit negativně na beta buňky. Za těchto okolností je samozřejmě velmi důležité posoudit, do jaké míry je tento způsob léčby zdůvodněný. Ale třeba při transplantaci ledviny, jater či srdce není o čem pochybovat. Léky jsou pro pacienta nezbytné a je nutné podstoupit riziko vzniku diabetu. Jsou však dnes k dispozici postupy, které toto nebezpečí zmenšují. Polékový diabetes může vznikat také při léčbě některých autoimunitních onemocnění, zejména když se podávají vysoké dávky kortikoidů. Ty jsou ale často nezbytné. Po vysazení těchto léků se stav často upraví, ale může také přetrvávat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!