Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

účinnost léku glucophage 500

Datum vložení dotazu: 08.03.2019

Ptá se: Alena

Dotaz

Manželovi v lednu 2018 diagnost. diabetes 2.typu (9,8mmol/). Od té doby zhubnul 15 kg a vloni se mu pohyboval kap. cukr od 6,0-7,0mmo/l. Od ledna 2019 se mu zvýšil na 8-9 mmol/l přestože dodržuje dietu, pohyb, doplňkové čaje. Jsem v důchodu tak to sleduji na glukoměru. Ale nevím co je špatně, že se hladina nesnižuje pouze po plavání (min. 1x týdně). Někdy mívá ráno vyšší hladinu než večer . Lék bere 1x večer. Manžel je ročník 1949. Na kontrole byl vloni 3x vždy Ok. Jednou jsme zkusili 3 dny vynechat a měl hladinu nižšší. Nyní jde 17.3. Děkuji Alena
věk: 69 let

Odpověď

Milá Aleno, určitě by stálo za to, kdybyste si přečetla náž příspěvek o diabetu 2. typu na našich stránkách. Jedná se o onemocnění, které je vyvoláno dvěma souběžnými poruchami. Tkáně v těle nedostatečně reagují na působení inzulínu a jeho množství v těle už nestačí k tomu, aby tuto sníženou citlivost vyrovnalo. Porucha se většinou rozvíjí pomalu a nenápadně. Zhoršuje se s přibývajícím věkem, zvyšující se váhout, a také nedostatkem pohybu. Mírně zvýšená glykémie může být zjištěna náhodně. Pak často skutečně stačí nasadit dietu a začít se více pohybovat. Je-li porucha výraznější, pacient se již může cítit unavený, více močí, může mít žízeň a mohou se u něho projevovat některé komplikace, které diabetes přináší.

Prvním opatřením je skutečně nasazení diety a pohybu. Má to efekt zejména u osob, které mají nadváhu, jsou ve stádiu spíše dalšího tloustnutí a žijí sedavým způsobe života. Po nasazení diety (v níž je ze všeho nejdůležitější snížení cekového kalorického příjmu a omezení množství sacharidů) a s použitím vhodného léku glykémie často klesne a může se přiblížit k normálním hodnotám. Samotná vloha k jednou takto zjištěnému diabetu se však neodstraní a postupem času se bohužel spíše zhoršuje, než aby se zlepšovala. Týká se to zejména schopnsti produkovat dostatečné množství inzulínu.

Pro samotnou léčbu velmi dobře pomůže sledování glykémií osobním glukometrem a to nejenom na lačno, ale také po jídle. Měly by být stanoveny určité cílové hodnoty, které mohou být poměrně přísné u člověka, který nemá poruchu příliš těžkou, a který je schopen a ochoten dodržovat dietní omezení.

Řekněme, že váš manžel je jinak celkem zdráv a nyní úspěšně zhubnul díky dodržování diety. Takovým cílem by tedy mohlo být dosahovat ranní glykémie na lačno mezi 5 a 6 mmol/l (možná o občasnými výkyvy maximálně do 7), glykémie 1 hod. po jídle do 10 mmol/l s následným poklesem za několik hodin opět na 5 - 6. Tomu by mohla odpovídat hodnota glykovaného hemoglobinu kolem 50 mmol/mol. Glykovaný hemoglobin je, jak byste měla vědět - ale mnohem lépe měl by to vědět váš muž - dlouhodobý ukazatel, který je vhodné sledovat po 3 až 6 měsících.

Pokud se dosahovat takovýchto hodnot nedaří, znamená to, že člověk stále ještě přijímá příliš mnoho kalorií a sacharidů, nebo že jeho další léčba je nedostatečná, případně obojí. Trvá-li to tak 10 dní a déle, je nutné něco podniknout.

Není-li váš muž nyní již obézní a neche dál už utužovat dietu, je potřeba přidat nějaké léky. Těch je nyní k dispozici celá řada a je možné volit podle toho, co se pro konkrétní případ bude nejvíce hodit.

Základem je lék metformin. 500 mg 1 x denně je minimální dávka, která většinou nepostačuje. Nejčastější dávkování je 2x 850 nebo 2x 1000 mg. Protože bývají hodnoty až 17 mmol/l, pravděpodobně ani toto nebude postačovat. Dalším krokem by mohlo být přidání např. léku ze skupiny "gliptinů", kterých je několik a je možné je brát současně v jedné tabletě s metforminem. Chce-li váš muž být zdráv, měl by si naměřené hodnoty přehledně zapisovat a ukázat je svému obvodnímu lékaři nebo diabetologovi a požádat jej o zintenzinění léčby. Možností je nyní celá řada. Teprve když opravdu žádný z těchto léků nebude postačovat, bude to znamenat, že člověk už není schopen vytvářet sám dostatečné množství inzulínu. Ten potom musí být podáván injekčně. Není ale opravdu žádná tragédie. Inzulín je tělu zcela vlastní látka a jeho podávání, pokud se to člověk dobře naučí, je snadné.

Ptáte se, co je nyní špatně. Opominu možnost, že váš muž stále příliš mnoho jí a nechce nebo nemůže se pohybovat. Pak je zejména špatně to, že jeho tělo není schopno produkovat dostatečné množství inzulínu. Kdyby skutečně několik hodin plaval nebo držel téměř hladovku, asi by glykémie postupně zas klesly, ale takto dlouhodobě nelze žít. Bude tedy třeba posílit léčbu. Zvýšit dávku metforminu a přidat k němu jeden nebo i dva další léky.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

630 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,ráda bych se zeptala,jestli je vhodné brát Saxendu,pokud jsem měla karcinom štítné žlázy,tedy teď ji mám pryč.Také beru Euthyrox100, Brintelix 20,Lamotrix ,Rivotril,Atoris a Lokren....Mám BMI 37.Jsem z toho nešťastná,nemohu dýchat při sebemenším pohybu a mám velké bolesti kloubů.Předem děkuji za vaši odpověď. Zdenka

    Odpověď

    Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

    neznám všechny okolnosti Vašeho zdravotního stavu, takže můj názor se opírá pouze o souběžně užívané léky. Přípravek Saxenda z hlediska ostatních užívaných léků můžete používat k redukci tělesné hmotnosti. Váš lékař ale musí posoudit, že nadváha není způsobena afunkcí štítné žlázy, ale vzhledem k tomu, že užíváte levothyroxin (Euthyrox) v obvyklé substituční dávce, tak patrně nikoliv. Po aplikaci přípravku Saxenda dochází ke zpomalení vyprazdňování žaludku a snížení jeho pohybů (tzv. peristaltiky). To má vliv na vstřebávání některých léků, z nichž užíváte Euthyrox a Atoris. Proto bych Vám doporučil tyto léky užívat nejméně 1 hodinu, raději ale 2 hodiny, před aplikací přípravku Saxenda, aby byl jejich účinek stejný jaký je v současnosti. Pokud byste tyto léky užila až po aplikaci přípravku Saxenda, jejich vstřebané množství by bylo menší a vstřebávání by trvalo déle. To by mohlo v případě přípravku Euthyrox vadit. Nezapomínejte také na to, že je zcela nezbytné zapíjet přípravek Euthyrox vodou, protože jiné nápoje, zejména čaj, černá káva nebo ovocné šťávy snižují míru jeho vstřebávání. Přeji Vám, abyste se snížením hmotnosti byla úspěšná, Saxenda nebo Ozempic Vám v tom mohou pomoci.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,beru stadamet 1000 večer,dlouhý cukr mám 47,doktorka mi nabídla Glucophage XR 1000 místo stadametu. Jaký rozdíl je mezi těmito léky? Milan

    Odpověď

    Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

    z mého farmakologického hlediska musím uvést, že Vám Vaše paní doktorka učinila velmi dobrou nabídku. Přípravek Glucophage XR má významně lepší profil účinku, než standardní metformin, jako je např. Stadamed. Rozdílů je hned několik:

    a) Glucophage XR má dlouhodobější a vyrovnanější účinek, protože se účinná látka uvolňuje postupně a řízeným způsobem,

    b) Glucophage má menší výskyt nežádoucích účinků,

    c) Glucophage má menší riziko lékových interakcí pro jeho vstřebávání v tenkém střevě.

    "Dlouhý cukr" máte na velmi dobrých hodnotách, je docela možné, že lepší profil účinku přípravku Glucophage XR Vám jej ještě o malinko zlepší.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ked zoberiem liek Siofor večer o 18stej mám cukor vkrvi 7,5 a ráno si zmeriam a mám tiež 7,5 mám polynuropatiu pre mňa je to veľa čo mám robiť. Milan

    Odpověď

    Dobrý den, Milane. Máte-li zájem mít diabetes lépe vyrovnaný, věnujte na prvním místě pozornost dietě. Ve vašem věku stačí člověku poměrně málo sacharidů v dietě, klidně jen 150 g, a to i když máte váhu v pořádku. Zvláště večer byste sacharidy už skoro jíst neměl. Je potřeba ale sacharidy započítat ze všech složek potravy.

    Pokud by toto nepomohlo, vzhledem k tomu, že jste osoba štíhlá, tak by byla asi nejvhodnější jedna dávka dlouze působícího inzulínu večer.

    Existují ještě další léky, které lze užívat ústně, ale myslím, že pokud by to omezení sacharidů nestačilo, inzulín by byl nejvhodnější. Nemusíte z toho mít žádnou větší obavu, je to jednoduché a přirozené. Člověk používá to, co mu prostě chybí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    kdy zacne lek Forxiga ucinkovat od nasazeni lecby,beru ho zatim tyden

    Odpověď

    Vážená paní, přeji dobrý den,

    přípravek Forxiga obsahuje léčivou látku dapagliflozin, která má řadu příznivých účinků, které nastupují postupně. Nejrychleji nastupuje tzv. glykosurický účinek, k tomu dojde již po prvních dávkách, souběžně s tím dochází ke snížení glykémie a postupně také k mírnému snížení krevního tlaku. Po několika týdnech začně klesat hladina glykovaného hemoglobinu a po několika měsících terapie se začne projevovat ochranný vliv dapagliflozinu na srdeční sval a ledviny. Všechny tyto efekty se při pokračování terapie dále prohlubují a vliv na glykémii dosahuje maxima po přibližně 3 měsících terapie. Příznivý vliv na srdce a ledviny je zřejmý přibližně po 3 měsících a trend dalšího zlepšování je patrný dlouhodobě (déle než jeden rok). Pro dosažení optimálního účinku je nezbytné užívat dapagliflozin správně, tj. vždy v přibližně stejnou dobu buď vždy s jídlem nebo vždy nalačno. Tablety se nemají drtit nebo půlit a mají se zapít 1 sklenicí vody.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážený pane doktore, omlouvám se , že Vám píšu již po třetí k mému problému , polycyst. ledvin a cukrovky. Před 7.lety jsem byla operována na karcinom štítné žlázy s následným přeléčením radiojódem v Motole. Od té doby beru Letrox 150, chodím na pravidelné kontroly na endokrinologii v Kyjově. Asi rok po prodělaném covidu se v noci potím (3x za noc se celá převlékám). Zatím se nezjistila příčina. Asi měsíc mně paní doktorka snížila Letrox 150 na 125 a vynechat užívání v neděli. Pro zvýšený cholesterol jsem užívala statiny, které mně zvýšily kreatinkinázu a silné křeče vnitřní části stehen , skoro do omdlení. Teď mi p.dr. statiny vysadila a nově užívám Nustendi 180. Rozbor krve ukázal, že se mi zvyšuje kys. močová na 342,8 a močovina na 7,70. Ptám se , zda je vhodné tento lék Nustendi užívat vzhledem k mým nemocným ledvinám. Děkuji Vám moc za všechny zodpovězené dotazy. Anna

    Odpověď

    Milá Anno,

    lék Nustendi snižuju hladinu cholesterolu jiným způsobem než statiny. Je obvykle dobře snášen a je o něco méně efektivní než statiny. Může mírně zvyšovat hladinu kyseliny močové, močovinu nezvyšuje. Při onemocněních ledvin se může užívat, tedy i v případě polycystických ledvin. Je dobré hladinu kyseliny močové sledovat, vy ji ale máte prakticky ještě v normě.

    Je dost možné, že vaše epizody nočního pocení byly způsobeny příliš vysokou dávkou Letrox. Dávkování je velmi individuální, protože vstřebávání léku může být u různých osob různé. 150 mg je spíše vyšší dávka. Dávkování se dá také kontrolovat laboratorně (měření hladin thyreoidálních hormonů a tzv. hormonu TSH, který při nedostatku hormonů stoupá, při vysoké dávce klesá).

    Vy ovšem máte také dost velkou nadváhu. Dieta by také pomohla snížit hladinu cholesterolu.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!