Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

632 dotazů

 • Dotaz

  Mám cukr 7,83, co mam na taký cuker brát? Vasyl
  věk: 51 let výška: 172 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Vasyle, vaše otázka je maximálně stručná. Mohu tedy odpovědět také pouze stručně:

  1. Nejspíš máte cukrovku a glykémie na lačno (a občas také po jídle) byste si měl sledovat.

  2. Měl byste začít držet diabetickou dietu. Zcela vynechejte slazené nápoje (leda s umělým sladidlem). Omezte příjem sacharidů v jídle (zejména jakýkoliv cukr, málo chleba, pečiva, těstovin, rýže, brambor, atd.). Trochu si to musíte nastudovat.

  3. Bude-li asi tak po měsíci glykémie na lačno opět přes 7 mmol/l, měl byste se rozhodně poradit s praktickým lékařem nebo diabetologem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak je to s měřením lačné glykémie. Všude je doporučení měřit co nejdříve po probuzení, že později vlivem hormonů dochází k jejímu zvýšení (tedy neměřit před snídaní, ač se stále jedná o lačnou glykémii). Já mám hodnoty opačně. Nejvyšší hodnoty mám těsně po probuzení z tvrdého spánku, nižší, když se chvilku převaluji v posteli a nejnižší, když se měřím, až když vstanu (maximálně do hodiny od probuzení, neprovozuji v tu dobu žádné cvičení apod…). Jedná se i o hodnoty v rámci 1 dne – po 15 až 30 minutách mívám glykémii nižší až o 0,7. Jen dodám, že jsem ve 14. týdnu těhotenství, od 10. týdne dodržuji dietu, nadlimitní mám jen lačné hodnoty. Podle mé diabetoložky se mám nejdřív alespoň trochu „rozkoukat“ a teprve pak měřit. Předem děkuji za Vaši odpověď. Aneta
  věk: 36 let výška: 167 cm váha: 56 kg těhotenství: 14. týden

  Odpověď

  Milá Aneto, musím uznat, že váš dotaz je poněkud puntičkářský.

  Pojem „glykémie na lačno“ se používá zejména proto, aby lékaři mohli případnou poruchu klasifikovat jednotně při splnění určitých standardů. K tomu se zpravidla předpokládá, že měření proběhne v profesionální laboratoři s použitím přesných rovněž standardních přístrojů. Pro tento účel se člověk zpravidla musí nejprve dostat do odběrové laboratoře, takže se zpravidla musí ráno připravit a na zmíněné místo dojet, aniž by před tím něco jedl.

  U osob, které již určitou poruchu mají, slouží tento ukazatel jako informace, jak vypadá situace ráno, než si člověk dá první jídlo a případně si podá svoje léky. Je to určitý výchozí bod, který ukazuje, zda případná léčba je dostatečně účinná, nebo naopak není příliš intenzivní. Od tohoto bodu se také bude odrážet další vývoj glykémií po jídle. Je-li tedy glykémie již ráno zvýšená, může člověk předpokládat, že po jídle bude ještě dále stoupat a že by se s tím mělo něco dělat. Pro takové účely je měření osobním glukometrem zcela dostatečné.

  Z hlediska samotného diabetu nebo poruchy glukózová tolerance, která může z dlouhodobého hlediska vést k rozvoji diabetických komplikací, nebo jak by tomu mohlo být zrovna u vás, vést případně k určitému ohrožení plodu, má význam hodnota na lačno úplně stejný, jako každá jiná glykémie. Hodnota krevního cukru nemá být u zdravého člověka zvýšená a je jedno, zda se tak děje na lačno nebo po nějakém hodokvasu.

  Pokud vás tedy lékař pověřil k tomu, abyste si pro jistotu měřila ranní glykémie na lačno, dělejte to kdykoliv mezi probuzením a snídaní. Hodnota by neměla být výrazně nad horním limitem. Pozor ale, horní limit glykémie na lačno v těhotenství je do 5,1 mmol/l, což je hodnota o dost nižší, než jinak platí pro ostatní osoby, kde je stanovena norma do 5,6 mmol/l. Pokud máte ale hodnotu jen mírně vyšší, není žádný důvod k panice. Jen je třeba dodržovat určitá doporučení, které vám váš lékař již zřejmě vydal. Mějte také na vědomí, že osobní glukometry mají limitovanou přesnost. Může se snadno stát, že 2 měření provedená ze stejné kapky krve budou rozdílná při hodnotách okolo 5 mmol/l o  plus minus 0,7 mmol/l a ještě to nebude znamenat žádnou poruchu přístroje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dlouhý cukr mám 85. Je to moc vysoká hodnota?
  věk: 79 let výška: 164 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Milá Ludmilo, nic o vás bližšího nevím, ale i tak vám mohu odpovědět. Glykovaný hemoglobin 85 mmol/mol je hodně vysoký a je potřeba s tím něco udělat. Na našich stránkách najdete o glykovaném hemoglobinu dostatek informací a můžete se blíže poučit.

  Jak nízko doporučujeme stáhnout hodnoty glykovaného hemoglobinu, to záleží zejména na tom, jak to pod vedením lékařů sama dokážete, aniž byste pak měla závažnější hypoglykémie. Normální hodnota je do 42 mmol/mol, vynikající výsledek je do 47 mmol/mol. Všechno ostatní už je příliš vysoké, ale protože se to často nepodaří udržovat v tak dobrém rozmezí, tak se řídíme také podle zdravotního stavu pacienta a podle jeho schopností. V každém případě by bylo dobré mít hodnotu do 60. Ale aby vás to zase příliš nerozlaďovalo, musím přiznat, že u řady pacientů se to nepodaří. Zase záleží na okolnostech. Pokuste se tedy vyrovnání diabetu zlepšit, zatím aspoň na hodnoty kolem 70 mmol/mol.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 69 let a mám časté nadýmání a někdy i křeče po mléčných výrobcích a nechala jsem si nabrat IgG a mám 213,4 Děkuji za odpověď Soňa
  výška: 167 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milá Soňo, váš „dotaz“ je zas jeden takový, ze kterého nepoznám, na co se vlastně ptáte. Nadýmání může mít nepřeberně mnoho příčin. Jednou z nich je také nesnášenlivost laktózy (mléčného cukru).

  Je to poměrně častá porucha, kdy je ve střevě nedostatek enzymu, který mléčný cukr štěpí. Doporučuji vám tedy, abyste na zkoušku zcela vynechala mléčné výrobky jakéhokoliv druhu. Pokud se vám uleví, můžete potom ozkoušet v malých dávkách některé kysané produkty z mléka, které mléčného cukru obsahují podstatně méně, protože je v nich přeměněn tím kysáním. Někteří lidé ale netolerují ani kysané produkty, protože v nich stále určité množství mléčného cukru je.

  Hodnota IgG, kterou uvádíte, mi bohužel nic neříká. IgG je velmi široká skupina protilátek, jejichž normální koncentrace v krvi je mezi asi 5,5 a 16 g/l. Ve vašem případě se asi jedná a nějakou určitou protilátku ze skupiny IgG. O kterou ale jde, to nevím. Někteří lidé mohou mít špatnou toleranci kravského mléka, která je provázena tvorbou určitých protilátek proti některým složkám mléka, zejména bílkovinám. Pokud jste tedy podstoupila určité vyšetření, musíte si také nechat u příslušného lékaře, který vyšetření indikoval, nechat vysvětlit, co ze zjištěného nálezu plyne.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Další informace týkající vašeho problému najdete například na tomto odkazu:

  https://clanky.drmax.cz/poradna/clanky/zdravi-a-pece/intolerance-neboli-nesnasenlivost-laktozy

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, můžete mi poradit. Maminka se vrátila z nemocnice po operaci kyčle, jako píchající si diabetik. Po té, co jí zvedli dávky inzulínu, tak pouze po ranním inzulínu a snídani za 1-2 h nestihne doběhnout na záchod. Má křeče a hned průjem. Po celý den je pak vše v pořádku, zas až do rána. Dáváme jí půl tab. živočišného uhlí. Stolice je řidší, bez křečí a na záchod to stihne. Snídá pečivo, šunku, sýr a kousek zeleniny. Pije ovocný čaj neslazený. Prvně jde k diabetoložce až v září. Dana
  věk: 75 let výška: 158 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Milá Dano, inzulín zejména snižuje glykémii a jinak v podstatě nemá nežádoucí účinky kromě hypoglykémie, pokud někdo opomene jídlo, nebo si dává příliš velkou dávku inzulínu. Průjem na něj tedy nesvádějte a hledejte jiné příčiny. Což takhle nějaké léky?

  Možná by bylo vhodné snídani trochu rozložit, tu zeleninu s sýr by mohla mít třeba až později ke svačině. Nebo by nějakou dobu mohla mít jen suchý rohlík a až pomine ta kritická doba, tak si dát to ostatní. Jinak na neinfekční průjem může pomoci lék Imodium, ale pozor zase na zácpu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vážený pane profesore, snad se nebudete zlobit, že v těchto koronavirových časech se na Vás obracím s žádostí o konzultaci pravidelné ranní hyperglykemie. Rovnou hlásím, že prozatím NEJSEM diagnostikovaný diabetik. Tedy alespoň dle výsledků základního oGTT. Na test jsem byla odeslána ( v posledních letech opakovaně ) obvodní lékařkou, poté, co mi náhodně naměřila hodnotu cukru v krvi na lačno 6,4 mmol/l. Ujistila jsem ji, že už jsem to zažila, i předchozí praktický lékař a stejně tak test v rámci těhotenství ( před sedmi lety ) měly stejný výsledek – tedy chronicky vysoký ( podhraniční ) ranní cukr ( osobně se domnívám, že je to u mne stresová reakce na ranní vstávání a příliv povinností, zejména v zimě…). Vždy po podání glukózy však zcela normální reakce = inzulín se vyplavil, hladina klesla do normy…. cukrovku nemáte, na shledanou. Výsledek mě však neuklidnil. Vzhledem k četnosti opakování stejné situace během let jsem se rozhodla poněkud samostatně pro hlubší průzkum. K tomu mě vedou i další vážné důvody, jednak jsem 11 let po operaci adenohypofízy ( ÚVN, prof. David Netuka, kontroly na MRI pravidelné ), substituce naštěstí pouze Letrox, ostatní vyrábím…např. Kortizol, ale stejně je v těle od té doby vše jinak. Jednak nadváha, se kterou se mi nedaří zcela zamávat ani na nízkosacharidové stravě ( předtím jsem byla celý život štíhlá ), dále dlouhý menstruační cyklus ( cca 33-35 dnů ). Ale z hlediska lékařů jsem naživu, podařilo se mi otěhotnět a porodit zdravé dítě…..více od nich asi nemohu chtít. Již několik let také držím pravidelné jednodenní půsty a běžně se snažím stravovat do 150 g S denně, teď, když je již tepleji, v zimě pak i méně. O to paradoxnější mi přijde fakt, že mám vysoký krevní cukr – jak se během mého samotestování ukázalo – nejen ráno. Takže co jsem to vlastně provedla - na vlastní náklady jsem pořídila senzor FreeStyle Libre a započala s monitoringem ( zlatý vynález pro ty chudáky, co si denně museli píchat do prstů!). Rozvrhla jsem si i jakousi „metodiku“ , tedy zařazení různých typů a dávek sacharidů v různých časech, vliv sportu na glykemii, nízkosacharidový den, nebo půst….Tedy 36 hodin pouze o vodě, případně neslazené kávě, zeleném čaji… A výsledky, včetně podrobných jídelníčků, jsem si zapisovala a tiskla. Trochu mi to rozhodila karanténa, uplynuly tři měsíce bez monitorování, máme tepleji….a já se opět chystám, neb mám v záloze ještě jedno „kolečko“. A právě se správnou interpretací výsledků se obracím na Vás, neb sama si s tím evidentně neporadím. Dosavadní přehled ve mně vyvolal zatím jen spousty otázek – ty nejpodstatnější si dovolím Vám položit…. Konkrétní dotazy a příklady: 1 - půst: Ranní glykemie 7,4, v poledne glykemie stále 5,7 a drží se kolem této hodnoty v podstatě až do noci, nejnižší naměřená hladina 4,4 kolem desáté večer…. Takže vlastně celý den dost vysoký cukr, na to, že nic nejím…žádná hypoglykemie se nekoná. 2 – běžný den = snídaně, oběd, večeře…. Při běžné skladbě ranního jídla ( žitný chléb 80 g, vejce, máslo, zelenina ) vystřelí cukr do výšin ( a ten opět klesne ), s pokročilou denní dobou tato „citlivost“ značně klesá a k večeři si klidně dám rýži, víno a cukr zaznamená menší nárůst a menší sestup… 3 – náhodně zařazené sacharidové jídlo v podobě koláče na návštěvě v odpoledních hodinách…nevím, co v něm bylo, ale cukr vyletěl lehce přes 11…k hodnotě 5,2 postupně dospěl až kolem 18téhodiny ( tedy po třech hodinách ). Základní otázka tedy zní: jsou takovéto hodnoty fyziologicky normální, nebo bych měla podstoupit další dovyšetření? A s tím samozřejmě souvisí i další otázky, co a jak ve stravě regulovat, aby člověk docílil optimálního stavu a co je vůbec optimální stav? Dlouhodobě nízký cukr, s tím, že občasný výstřelek nevadí, nebo naopak třeba průměrný cukr, ale striktně zabránit razantnějším výkyvům? Kolikrát denně jíst….s hypoglykemií problém nemám, tedy se mě asi nutně netýká všude doporučovaný režim 5-6ti jídel denně…. Co soudíte o půstu? Kolik sacharidů v potravě je vlastně správně? A je zásadní je rozdělovat přesně mezi hlavní jídla, nebo je zásadní celkové skóre na konci dne? Kdy zařadit sacharidové jídlo? Obecné teze praví, že sacharidy máme přijímat ke snídani…ale upřímně, já mám svého cukru dost i bez snídaně a její vynechání mě nijak neomezuje, ba naopak, spíše mám pocit, že bez snídaně jsem více v pohodě a výkonnější…… Mám v záloze ještě jedno „kolečko“, které bych nyní, na základě Vašich doporučení, ráda aplikovala a pro svůj další život vyvodila nějaký prostý a pokojný návod, jak se stravovat, aby můj cukr a mé zdraví zůstaly v pohodě. Proto touto formou prosím o základní recept…co bych ještě měla vytestovat – mám-li k tomu nyní nástroj… Ještě jednou se omlouvám za to množství informací, S úctou a poděkováním, Markéta
  věk: 42 let

  Odpověď

  Milá Markéto,

  z vaší série otázek si vybírám dvě, na které se pokusím odpovědět: co vlastně máte za poruchu a jak byste k ní měla přistupovat.

  Možná to bude vypadat kuriózně, ale snadnější je odpovědět na otázku druhou. Co s tím? Píšete, že máte nadváhu a máte občas zvýšené glykémie. Do opravdu vysokých hodnot to nikdy nevyšplhá a je vám celkem dobře. Proto vám doporučuji pokračovat v mírně redukční dietě se sníženým obsahem sacharidů, přibližně 120–150 g denně. K tomu byste se měla, pokud možno, dostatečně a pravidelně pohybovat. Protože neberete žádné léky na diabetes, zejména inzulín, nemusíte mít příliš mnoho denních jídel, stačí 2 nebo 3. Jste-li jinak celkem zdravá, nemusí být na škodu ani ty vaše „pročišťovací“ dny, kdy jíte velmi málo. Podle nedávných studií je to prý docela zdravé. Jenom asi není vhodné, abyste si to strádání potom vynahrazovala nějakými hody, to by pak nemělo velký smysl.

  A nyní, co vám vlastně je. To úplně s jistotou nevím, protože jste asi prodělala nějaké onemocnění hypofýzy, podstoupila operaci, ale o co se jednalo, to nevím. Také neuvádíte vaše hodnoty z průběhu glykemické křivky, kdy glykémie byly stanovovány v laboratoři. Nevím také, jakou máte hodnotu glykovaného hemoglobinu a ani profil z vašeho senzoru jste nepřiložila.

  Protože jste se ale glukometrem už měřila opakovaně a opakovaně jste měla hodnoty glykémie na lačno nad 7 mmol/ a po jídle i nad 11 mmol/l, mohu s klidným svědomím konstatovat, že máte diabetes. Zcela nejspíš se jedná o lehčí formu diabetu 2. typu, kdy hlavní poruchou u vás je nedostatečně utlumené novotvoření glukózy v játrech na lačno, zejména během noci. To se projevuje zejména zvýšenou glykémií na lačno. Pokud by se podobná porucha vyskytovala také u jiných členů rodiny v jiné generaci, mohlo by se také jednat o vzácný dědičný typ diabetu zvaný MODY, typ 2 (píšeme o tom také na našem webu). Tato silně dědičná porucha se vyznačuje tím, že beta buňky pankreatu reagují až na vyšší hodnoty glykémie, ale zároveň pak reagují dostatečně, takže většinou ani není nutná žádná léčba. A konečně, mohla byste také mít nějakou přidruženou hormonální poruchu s nadprodukcí některého hormonu, který glykémii zvyšuje. Protože jste ale po operaci hypofýzy sledovaná, tak byste o tom asi věděla (např. kortizol či růstový hormon). Mohl by k tomu případně přispívat i nějaký hormonální antikoncepční přípravek.

  Co vám tedy doporučuji? Žijte zdravě. Udržujte přiměřenou tělesnou hmotnost, jezte málo, ale v podstatě to, co vám chutná. Občas si zkontrolujte glykémii, někdy na lačno, někdy 1 hod. po jídle. Nemusíte to ale přehánět, stačí třeba 2x týdně. Je to jen proto, abyste včas odhalila, pokud by vám glykémie stoupaly a byla by třeba nějaká léčba. Pro jistotu byste také měla podstoupit oční vyšetření (oční pozadí), aby se vyloučily případné počáteční změny postižení sítnice, to jen pro jistotu.

  Prvním lékem (kromě diety) při zvýšených glykémiích na lačno je lék metformin. Ten byste nyní klidně již mohla užívat, ale není nutné. Tento lék se nebere ani tak pro kosmetiku glykémií, ale protože zpomaluje přechod do zjevného diabetu 2. typu. Upozorňuji ale, že málo kalorická dieta a pohyb mají efekt ještě lepší.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, začala jsem brát Glucopfage 1000 mg, 2 tablety a objevila se u mě vaginální suchost. Mam léky změnit? Vladimíra
  věk: 48 let výška: 173 cm

  Odpověď

  Milá Vladimíro, u všech léků se nyní uvádějí možnosti nežádoucích účinků. Rozdělují se mimo jiné podle toho, jak často byly pozorovány v kontrolovaných studiích, tedy za situace, kdy se systematicky hlásí všechny nežádoucí jevy v průběhu testování.

  Některé se považují za časté, jiné za vzácné (např. u 1 ze 100 léčených) a velmi vzácné. Lékař musí připustit, že se mohou vyskytnout i zcela ojedinělé případy, které nehlásí skoro nikdo, jen třeba jedna osoba.

  To, co vy uvádíte, nebylo ovšem po metforminu (Glucophage) hlášeno, alespoň pokud já vím. Je tedy krajně nepravděpodobné, že by vám tento lék způsoboval vaginální suchost.

  Mnohem spíš bych uvažoval opačně. Proč vám lékař doporučil lék Glucophage? Asi proto, že máte diabetes, nebo aspoň poruchu glukózové tolerance. A to jsou stavy, kdy se skutečně vaginální suchost může vyskytnout, a to tím spíše, čím je porucha větší. Kromě toho při diabetu, který není dostatečně léčen, se mnohem častěji vyskytují kvasinkové poševní nemoci. Já si mnohem spíše myslím, že je to spíš tento případ a že nasazení Glucophage koliduje s poruchou, která se u vás objevila z jiného důvodu, než působením léku. Glucophage by vám tedy spíše mohl pomocí nebo působit jako prevence, až se stav upraví.

  Jinak uvedený stav velmi často souvisí také s hormonálními změnami u žen. Nejedná-li se o kvasinkovou infekci, ale skutečně o tu zmíněnou "suchost", jistě vám poradí gynekolog. Pokud zmíněný stav vadí jen za určitých okolností, mohou pomoci také různé lubrikanty (zvlhčovadla), které můžete dostat bez receptu v lékárně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  U 14mesicniho batolete u nahodneho mereni 7 nmol/l, za dva dny kontrolni mereni 2,9 nmol/l na lacno (9 posledni jidlo 20.00 vecer), potom kase a po dvou hodinach 10 nmol/l. Co by to mohlo znamenat ? dekuji Lubomir
  věk: 1 let

  Odpověď

  Milý Lubomíre, u 14měsíčního batolete se zpravidla neprovádí náhodné měření glykémie, alespoň ne v lékařské ambulanci. Tam se provádějí pravidelné odběry za standardních podmínek.

  Z tohoto důvodu mě napadá, že měření jste nejspíše prováděli jen ze zvědavosti sami doma, a to osobním glukometrem. Ptáte-li se tedy, co podivné - jednou příliš nízké, potom zase zvýšené - hodnoty glykémie u batolete mohou nejspíše znamenat, napadá mě zejména, že měření bylo provedeno špatně.

  Osobní glukometr je navíc určen pro monitorování glykémií u pacientům s diabetem a nikoliv pro diagnostiku diabetu či prediabetu. Každý přístroj má poměrně široké rozpětí, kdy odchylky měření lze ještě považovat za přijatelné. Např. u testovacího roztoku glukózy s koncentrací glukózy 5 mmol/l  je přijatelné, aby přístroj (záleží na typu přístroje) ukázal hodnotu 4 – 6 mmol/l (pozor, nikoliv nmol/l, jak vy píšete).

  Po jídle či sladkém pití (i mléka) navíc může glykémie rychle stoupat. Glykémie může také mírně stoupnout při běžné nemoci při teplotě a nebo zcela náhodně.

  Samozřejmě připouštím, že by zmíněné batole mohlo mít zcela počínající fázi diabetu či nějakou ze vzácných forem dědičného diabetu. Je to ale velmi nepravděpodobné.

  Z těchto i dalších důvodů doporučuji: netrapte svoje dítě zbytečným měřením. Pokud se domníváte, že je nemocné, vezměte je k dětskému lékaři. Ten provede za standardních podmínek vyšetření a použije k tomu standardní metodu v centrální laboratoři. Takto se jenom znepokojujete a nejspíše se nejedná o žádnou poruchu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych poprosit o nějaké zdroje/ články, které by se zaobírali problematikou dědičnosti. Jde mi konkrétně o pravděpodobnost, jaká je šance, že dítě zdědí cukrovku. Pokud jeden z rodičů má 1. typ. Přibližně před rokem jsem něco byla schopná dohledat. Bohužel teď jsem našla pouze hodně obecné informace. Budu ráda i za nějaké odbornější články. Předem moc děkuji a přeji krásný den, Markéta

  Odpověď

  Milá Markéto, hledal jsem hledal, ale málo ...

  Nemusela jste totiž chodit příliš daleko. Stačilo se podívat na náš web do rubriky Dědičnost diabetu, a tam jsme všechno hezky vysvětlili.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám dotaz na moji manželku již mnoho let trpí cukrovkou typu B. Doposud brala léky, které už přestaly působit a nezabíráji.Tak ji začali aplikovat inzulín, který zatím nezabírá, stále má vysoké hodnoty cukru, řeknu 20 a výš. Přitom vše dodržuje, jak má a stále výsledky jsou negativní, chtěl bych se zeptat, může tuto situací nějakým způsobem řídit psychika, nebo jiné důvody proč tomu tak je, že nedochází ke zlepšení? Přitom má svého doktora, který je velmi pečlivý a obětavý, tak doufám, že se situace zlepší. Zatím jsem na pochybách, možná, že je brzo dělat nějaké závěry, ale bojím se, aby to netrvalo příliš dlouho a organismus to zvládl a přijmul inzulín, který stále nezabírá. Můžete mně k tomu něco říct? Děkuji za odpověď s pozdravem Arny.
  věk: 66 let výška: 175 cm váha: 76 kg

  Odpověď

  Milý Arny, situace vaší paní není zase tak neobvyklá, setkáváme se s tím. Samozřejmě je vždy dobré vyloučit nějakou málo obvyklou příčinu nebo spoluúčast některých léků, zejména kortikosteroidů. Zpravidla se ale jedná o velkou inzulínovou rezistenci, tedy necitlivost organismu k působení inzulínu. Inzulínová rezistence je hlavní příčinou diabetu 2. typu, ale jako diabetes se projeví teprve tehdy, když tělo už nedokáže čelit sníženému účinku inzulínu tím, že ho tvoří stále více.

  V současné době existuje již více léků, které citlivost vůči inzulínu zlepšují, ale jejich zvyšující se dávky vaše žena asi už vyčerpala a nyní nezbývá, než přistoupit k léčbě inzulínem. Je-li rezistence velká, mohou být potřebné i velmi velké dávky.

  Uvedu situaci, která bývá typická, ale možná je to u vaší paní trochu jinak. Pacienti většinou mívají zadváhu, někdy jsou obézní a někdy dokonce výrazně obézní. Za známku obezity považujeme hodnotu BMI nad 30 kg/m2, vy asi víte, že tato hodnota se počítá podle tělesné hmotnosti a výšky postavy. Osoby s nadváhou mívají sníženou citlivost vůči inzulínu, vyloveně obézní osoby často mají opravdu inzulínovou rezistenci. Kromě toho citlivost vůči inzulínu snižuje malá tělesná aktivita.

  Já bych tedy doporučoval tento postup:

  1. Prostudovat dietu se sníženým kalorickým obsahem a s výrazně sníženým obsahem sacharidů, např. 120 g sacharidů denně nebo i 100. Téměř všichni pacienti udávají, že jedí málo, ale zdání čato klame. Pokud tedy vaše paní vysloveně rychle nehubne (případ diabetu 1. typu), je výrazné snížení kalorického příjmu tím nejlepším přístupem, i když asi i nejtěžším.

  2. Inzulín podávat spíše v malých dávkách, přednost bych dal rychle působícím inzulínům, nyní 3x denně před malými porcemi jídla, na noc déle působící inzulín, rovněž nikoliv v nadměrné dávce. Jako počáteční příklad uvádím rychle působící inzulín 3x 10 j., na noc dlouze působící inzulín 16 j. (Je to skutečně jen příklad, situaci vaší paní nemohu znát). Dávky se mohou případně lehce zvyšovat, ale já nejsem zastáncem velkých dávek v takovém případě. Jen to potence rezistenci a obezitu.

  3. Pokračoval bych v lécích, které mohou zlepšovat účinnosti inzulínu. Jedná se zejména o metformin, a to v dávce 2x 1000 mg (pokud není zdravotní důvod, proč by se metformin nehodil). Existují i další léky, které je možné kombinovat.

  4. Pokud nebudou glykémie extrémní (nad 20), raději bych spíše než stupňoval postupně dávky inzulínu, tak důsledně dbal na snížený kalorický příjem. Efekt se nemusí dostavit hned, může to trvat třeba i 3 týdny, jen je nutné vydržet s dietou, i když je to těžké. Náhradou je možné konzumovat nesladkou zeleninu v podobě chutných salátů.

  5. Velmi důležitý je tělesný pohyb. Samozřejmě nevím, jaké má vaše paní fyzické možnosti, ale moc bych doporučoval např. 2x denně hodinové procházky.

  6. Dokud se glykémie neupraví, je dobré dostatečně pít.

  S tou dietou se to má tak, že když inzulín nefunguje, stejně se větší porce v těle dostatečně nevyužijí, jen v těle stoupá glykémie a hladina krevních tuků, případně se ty tuky ukládají tam, kam by neměly.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!