Poradna

Cukrovka a těhotenství

116 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem těhotná 28.týden. Před týdnem v pondělí jsem byla na OGTT, kde mi vzali nalačno krev a po hodině zjistili hodnotu 5,2 což prý znamená,že v zátěžovém testu nemohou nadále pokračovat, vzala jsem si výsledky a jela ke svému gynekologovi. Ten mi vypsal žádanku na diabetologii. Když jsem tam hned druhý den přijela a předložila výsledky z krve nalačno, oznámili mi, že jsem již braná jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Před odchodem z nemocnice mi měřili cukr a měla jsem po snídani (kde jsem mimochodem měla i kávu s cukrem) hodnotu 4,6, kterou ale nikam nezapisovali. Dostala jsem glukometr a mám zapisovat hodnoty ráno nalačno před jídlem a hodinu po jídle. Ráno nalačno mi vycházela hodnota 4,9 a hodinu po snídani 6,2. Před obědem 5,2 a hodinu po obědě 5,6. Před večeří 5,8 a hodinu po večeři 6,7. Nemyslím si, že jsou to nějak velké hodnoty, a to se přiznám, že jsem během dne měla kávu se šlehačkou, 2 palačinky s tvarohem a 4 sušenky Bebe. Co jsem slyšela a četla, pokud vyjde krev napoprvé nalačno více jak 5,2, tak by se měl odběr druhý den opakovat, mě ho ale nikdo nedělal. A v nemocnici z tohoto jednoho výsledku usoudili, že jsem brána automaticky jako pacient s těhotenskou cukrovkou. Zajímá mě proto Váš názor na mou danou situaci. Děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhou a vyčerpávající zprávu. Hezký zbytek dne. Veronika
  věk: 28 let

  Odpověď

  Dobrý den, máte pravdu. Pokud máte nalačno 5,1 a více, měl by být kontrolní odběr proveden následující den a podle výsledku buď diagnostikována těhotenská cukrovka nebo pokračovat v OGTT.

  Přesný postup najdete na https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám otázku ohledně hladiny cukru v krvi a diagnostice. Účastnila jsem se "povinného" testu na těhotenskou cukrovku. První cukr v krvi na lačno 5.2 m/ l (test neproveden) druhý pokus cukr v krvi na lačno 5.1 m/l (test neproveden) na základě těchto dvou hraničních hodnot diagnostikovaná těhotenská cukrovka a byla jsem poslána na diabetologii. Poučena ohledně diety a hodnot cukru v krvi na lačno do 5.3 m/l měření po jídle 7.8 m/ l. Měřím cukr 4 x denně na lačno a pak hodinu po každém hlavním jídle. Mé hodnoty na lačno jsou vždy do 5 m/ l a po jídlech max. 6.5 m/l ( dietu nedržím a jím tak jak jsem byla zvyklá). Ještě dodám, že nemám žádné předpoklady pro vznik tzn. BMI 22.5 žádná cukrovka v rodině žádné otoky nohou.Otázka zní opravdu mám těhotenskou cukrovku, nebo se jedná pouze pro přísné hodnoty pro stanovení diagnózy? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, Vaše hodnoty hladiny cukru během screeningového testu na těhotenskou cukrovku splňují diagnostická kritéria a těhotenská cukrovka Vám byla správně diagnostikována. U každé ženy se cukrovka může různě rozvinout, některé ženě stačí lehčí omezení cukru, některá  musí opravdu přísně dodržovat dietu a některé musí být i nasazena farmakoterapie. To se vždy pozná až v průběhu těhotenství, podle výsledků OGTT to nelze předvídat,  cukrovka se dokonce může zhoršit až ke konci těhotenství. Proto dostáváte glukometr a kontrolujete si cukr v průběhu těhotenství. U Vás bude pravděpodobně porucha metabolismu cukru mírnější, pro hodnocení je také potřeba znát hodnotu glykovaného hemoglobinu (odběry ze žíly v laboratoři). Doporučuji Vám dodržovat racionální stavu, omezit příjem rychlých cukrů, pokračovat v selfmonitoringu (není nutné denně, stačí 2x do týdne) a dál sledovat, jak se bude u Vás těhotenská cukrovka vyvíjet. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Měřila jsem si dnes cukr 1 hod.po oběde a měla jsem 6,1 a pak po 2hod. jsem měla 6,8.Nezdálo se mi to, tak ze stejný kapky krve o pár sekund na to jsem si ho změřila ještě jednou (s novým proužkem) a hodnota byla 6,4. Je to normální? Diabetologička mi řekla že po jídle 2 hod. by měli být hodnoty max 6,0

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty glykémie při selfmonitoringu (měření na glukometru) jsou 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l a za 2 hod do 6,7 mmol/l. Při měření na glukometru může dojít k určité chybě - záleží na množství krve, zda-li jste si ruce umyla apod. Proto je možné, že při opakovaném měření v tu samou dobu naměříte trochu rozdílné hodnoty. Jedna vyšší hodnota nic neznamená. Pokud by byly hodnoty opakovaně vyšší, vyhledejte Vašeho lékaře. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, včera jsem byla na OGTT. Hodnota nalačno mi vyšla 5,5, po hodině 8,8 a po dvou hodinách 6,5. Výsledky mi zatím sdělila po telefonu sestra (doktorka tam tento týden není) a říkala, že se jí nezdá ta první hodnota. Je hodnota nalačno 5,5 v normě nebo už ne? Předem děkuji.
  věk: 37 let

  Odpověď

  Dobrý den, hodnota lačné glykémie 5,1 a více již svědčí pro těhotenskou cukrovku. Měla by se ale ještě jednou ověřit, tzn. že by Vás Váš gynekolog měl znovu odeslat na vyšetření lačné glykémie. Pokud bude hodnota do 5,1, je vše v pořádku, pokud bude 5,1 a více máte těhotenskou cukrovku. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím chtěla by jsem se optat zda mi hrozí těhotenská cukrovka. Při odběru na cukr jsem měla hodnotu 5,2 tím pádem mi nemohli dat vypít glukózu. Na gynekologii mi bylo řečeno, že je to v pořádku a nic řešit nebudeme. Půjčila jsem si měřič cukru od táty a měřím si na lačno, po snídani hodinu apod. Na lačno mívám, 5,1 nebo 5,2. Po snídani mám potom 6,7 nebo 6,8 více ne. Po večeři jsem dokonce měla jen 4,7. Vůbec nevím jak na tom jsem a zda se vůbec bát, nebo je to v pořádku? Nyní jsem v 28tt. Moc děkuji za odpověď.
  věk: 30 let

  Odpověď

  Dobrý den, test na těhotenskou cukrovku Vám nebyl správně proveden. Měla byste jít znovu na OGTT. Pokud by byla lačná glykémie opět 5,1 mmol/l a více, je u Vás diagnostiková těhotenská cukrovka. Pokud by byla lačná glykémie pod 5,1, měla byste vypít roztok oGTT.  Podrobněji viz rubrika TĚHOTENSKÁ CUKROVKA, podrubrika diagnostika. Váš ošetřující gynekolog by Vás měl na test znovu odeslat. Teprve podle výsledku testu zjistíme, zda-li cukrovku máte. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den jsem ve 13tt a mám vyšší raní hodnoty cukru, měla jsem 5,7 a kontrolní 5,3 mmol/l. Moje otázka zní, jak jíst večer - mám jíst druhou večeři? Popřípadě jakou, nebo jak by jste to řešili vy? Chodím spát cca v 9:30 h a spím tak do 8 hod. takže jsem  11 h až 12 h bez jídla. Ostatní hodnoty mám úplně v pořádku jen ta ranní... Děkuji za odpověď. Ladislava
  věk: 0 let

  Odpověď

  Dobrý den, z Vašeho dotazu mi není jasné, jestli docházíte na diabetologii a kontrolujete si hladinu cukru na glukometru? Na snížení vyšší glykémie nalačno může pomoci zařazení 2. večeře - interval nočního hladovění by neměl být větší než 8-9 hod. K 2. večeři doporučujeme 20-30 g sacharidů ve formě pečiva se šunkou, sýrem, ořechy atd. není vhodné mléko a ovoce.  Pokud tato opatření nestačí, nasazují se léky příp. inzulín.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nyní se měřím 3 týdny na glukometru hodnoty, mám ráno nalačno vždy do 5,3 i méně, hodinu po jídle nejvíce 7,2.

  Proto se vás chci zeptat zda je něco špatně a jestli se jedná o hraniční výsledky děkuji Veronika

  Odpověď

  Dobrý den, cílové hodnoty glykémie nalačno jsou do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Vaše naměřené hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v dodržování diabetické diety a kontrolujte si glykémii podle instrukcí Vašeho lékaře. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 27tt a právě jsem podstoupila ogtt. První vyšteření ukázalo glykemii nalačno 5.4 mmol/L, proto jsem na vyšetření šla další den znovu. Naměřili mi hraničních 5.0 mmol/L. Po podání glukosy mi pak byly naměřeny hodnoty 7.6 mmol/L (60 min) a 4.0 mmol/L (120 min). Chtěla jsem se vás zeptat zda jsou hodnoty v normě, jestli náhodou hraniční glykémie nalačno spolu s hodně nízkou hodnotou postprandiální glykémie neznačí počínající gestační diabetes? Tuším, že obavy jsou možná zbytečné, ale nerada bych něco zanedbala. Mnohokrát předem díky za odpověď! J.
  věk: 29 let

  Odpověď

  Dobrý den, nemusíte mít obavy. Vaše hodnoty glykémie během OGTT jsou v pořádku. Nemusíte dodržovat žádnou speciální dietu, ale s cukry to v těhotenství ani mimo těhotenství přehánět nemusíte. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 27 tt mi byla zjištěna těhotenská cukrovka, ve 29tt jsem byla přijata do diabet. ambulance, nyní ve 30tt jsem na dietě a měřím glykémie. Při dodržování diety mám denní hodnoty vždy v normě (max. 6,3), pouze ranní se pohybují kolem 5,6 - 5,7. Po týdnu diety a měření jsem dle vašich doporučení nasadila 2. večeři (hrst vlašských ořechů+plátek tvrdého sýra), ale druhý den ráno jsem nezaznamenala žádný vliv na glykémii na lačno, nešla ani nahoru ani dolů. Kontrolu v ambulanci mám za týden. Mám vytrvat několik dní s 2. večeří s tím, že se může pozitivní vliv na glykémii na lačno projevit za pár dní? A ještě jeden dotaz: měření hodinu po jídle jsem našla údaje, že měřit hodinu od začátku jídla, ale i že hodinu po skončení jídla. Snídám zhruba 15 min, ale oběd mi trvá rozhodně déle, cca 30 min. Kdy v těchto případech měřit? Děkuji předem za odpověď.
  věk: 42 let

  Odpověď

  Dobrý den, snížit ranní glykémie můžete zařazením 2. večeře. V některých případech ani toto nepomáhá a pak nasazujeme léky (metformin). Zkuste to ještě pár dní (2-3 dny) a pokud ranní glykémie nebude klesat, kontaktujte raději Vašeho diabetologa. Měření glykémie po jídle by mělo být cca 1 hodinu od začátku jídla, kdy by hladina cukru měla být nejvyšší. Neměla byste ale jíst moc dlouho, doporučujeme cca 10 min. Pokud bude jíst delší dobu, je těžké určit, v které chvíli je hladina cukru nejvyšší.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se optat, jsem v 19tt, ranní hodnoty na lačno mám 5,3 někdy až 5,4 a hodinu po jídle 7,7 dvakrát jsem měla 8,1, už takhle jsem měla problém s pícháním do prstu na tož abych musela brát inzulin, tak jsem se chtěla optat, zda je potřeba nebo ne, beru před spaním prášky Stadamet 500. Moc vám děkuji. Kateřina
  věk: 22 let

  Odpověď

  Dobrý den Kateřino, glykémie ráno nalačno by měly být do 5,3 mmol/l, máte je tudíž hraniční. Pokud berete pouze 1 tbl Stadametu 500 mg, je možno tuto dávku ještě navýšit (max. dávka je 2000 mg). Hodnoty cukru 1 hod. po jídle by měly být do 7,8. Při vyšších glykémiích si zkontrolujte jídelníček, jestli se nejedná o dietní chybu (změnit typ pečiva, konzumovat menší porce apod.). Ve Vašem případě si myslím, že léčba inzulínem zatím není nutná.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!