Poradna

Cukrovka a těhotenství

116 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem nyní 22+0 a v poradně jsem dostala žádanku na OGTT. První odběr hned po zjištění těhotenství byl 4,5. Jsem sledována ještě na nefrologii a tam mi pravidelně kontroluji i glykemii. Jsem z OGTT trochu nervózní. Dívala jsem se dle zpráv na hodnoty a zda se mi, že už jsou lehce na hraně. Před těhotenstvím jsem měla hodnoty myslím vždy v normě (jen jednou 6,3 ale to byla moje chyba, neuvědomila jsem si to a při čekání na odběr jsem vypila slazenou kávu z automatu). Od otěhotnění mám hodnoty 4,6 a 4,5 a poslední 4,7. Chtěla jsem se zeptat, zda takovéto hodnoty nejsou předzvěst gestačního diabetu? Mám z toho trochu strach, jelikož jsem poslední dobou měla stále chuť na sladké a nijak mě to nenapadlo omezovat. Děsí mě to kvůli případnému ohrožení miminka. Děkuji za odpověď. V příloze ještě posílám soupis hodnot z lékařských zpráv.
  věk: 34 let výška: 166 cm váha: 55 kg těhotenství: 22. týden

  Odpověď

  Dobrý den, Vaše hodnoty lačné glykémie jsou úplně v pořádku. V těhotenství je norma lačné glykémie do 5,1 mmol/l. V tuto chvíli nemusíte mít žádné obavy z vlivu glykémie na vývoj Vašeho miminka. Jen se sladkým s rozumem ?. Vhodnější je ovoce, méně slazený domácí koláč, bílý jogurt/zákys/tvaroh s ovocem apod.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, bola som na vysetreni. Dostala som vysledky ale som z nich zmetena. Viete mi poradit aky je vysledok? Prvy odber nalacno 4,14 Druhy odber po hod 8,61 Treti odber 6.19 Prvy moc neg Druhy moc po vypiti glukozy pozit. Dakujem za odpoved
  věk: 30 let výška: 169 cm váha: 93 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  výsledky Vašeho testu na těhotenskou cukrovku jsou v normě. Cukrovku nemáte ?.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den , chtela bych se zeptát do jakého týdne těhotenství mohu rodit . A jestli to jde rodit i normálně nebo císařským řezem . Mám cukrovku 2 typu a dnes jsem 38+ 0 a mám ještě astma čím jsem ve vyšším týdnu tím se mi hůř dýchá . Děkuji za odpověď .
  věk: 21 let výška: 177 cm váha: 112 kg těhotenství: 38. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  ženy, které se léčí s cukrovkou 2.typu, by neměly přenášet kvůli většímu riziku porodních komplikací. Porod by měl být naplánován nejpozději do termínu porodu. Vždy záleží na kompenzaci diabetu, gynekologickém vyšetření a ultrazvukovém vyšetření miminka. Ohledně vedení porodu - samotná dobře kompenzovaná cukrovka není indikace k císařskému řezu, ale vždy záleží na celkovém stavu ženy a velikosti miminka těsně před porodem. Pokud porod nezačne spontánně do termínu porodu, většinou se přistupuje k indukci (vyvolání) porodu. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 29tt těhotenství a minulý týden mi byli naměřené vyšší hodnoty cukru v krvi a byla jsem poslána k diabetologovi. Tam mi dali glukometr s papírem s tím, že si mám cukr merit pred jídlem a hodinu po jídle, ze začátku jsem to měla pokaždé ted už je to rozdílné někdy stačí jen po jidle někdy jen před a jen jednou denně. Doktorka mi řekla, že mám jist stejně jen omezit sacharidy a cukry. První týden jsem.mela výsledky krasne jedla jsem normálně jen menší porce teď je to ale horší a jsem z toho nešťastná.. ráno jim porad to stejne bílý jogurt a vločky nic jiného do sebe nedostanu a hodnoty se začali měnit občas I výrazně. Dnes se mi dokonce stalo ze hned z rána jsem měla nad 90mg/dl což nechápu kdyz jsem nic nejedla a spala. Hodnoty se mi po jidle i před začali taky zvyšovat i přesto že před tím nic nejím.. nevim jak to funguje se svacinama, jsem zvyklá hodně jist. Cely život si můžu dopravat a nikdy nepriberu takže je pro mě těžké se ze dne na den takhle hlídat co jim a co ne , zvlášť během svátků.. nevim jak si to hlídat.. např ve 2 odpoledne si dam obed za hodinu si zmerim cukr je v normě po 3 hodinách dostanu chuť nebo hlad takže i když nemusím pro jistotu si cukr změrim a hodnoty jsou pořád přes 120mg/dl ale jist musim tak si dam třeba jablko a už se mi to samozřejmě zase zvýší pak si dam večeři kolem 8, treba chleba rajče pomazankove máslo a už to neklesne bohužel jsem dlouho vzhůru takže stejne ještě dostanu hlad a už vím že at si dam.cokoli nezachranim to ... občas jsem si během dne dala 3kousky cukrovi,,po hodině byly hodnoty dobre a později vyletely zase vysoko. Nezbývá mi nic jineho než si to merit snad pri kazdem jidlem a to me akorat stresuje protože se mi to nedaří uhlídat.. meli by jste nějakou radu?. moc děkuji za pomoc. Martina
  věk: 28 let výška: 172 cm váha: 69 kg těhotenství: 29. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  hodnoty glykémie nalačno by měly být do 5,3 mmol/l (ve Vašich jednotkách do 95 mg/dl), 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l (do 140 mg/dl). Tudíž hodnoty máte v normě. Na glukometru si změňte jednotky, bude to pro Vás jednodušší.  Jinak nestačí jen omezit sladké, měla byste počítat sacharidy  - za den max. 200 g sacharidů. Možná zjistíte, že jíte zbytečně málo. Pokud i přesto budete mít hlad, je možno jíst potraviny, co mají téměř žádné nebo minimální množství sacharidů - zelenina, maso, vajíčka, sýry.....Dieta | cukrovka

  Hezký den 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den ve 25 tt jsem byla na testu na těhotenskou cukrovku. Výsledky byly na lačno 4.1, po hodině vypitého roztoku 12.61, po 2 hodinách 11.39. Na gynekologii jdu až za týden, chtěla bych se prosím zeptat co mě čeká děkuji za odpověď.
  věk: 28 let výška: 163 cm váha: 66 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  podle výsledků testu Vám byla zjištěna těhotenská cukrovka. Váš gynekolog Vás pošle na diabetologii, začnete držet dietu a kontrolovat si hladiny cukru na glukometru. Vše podrobně najdete na https://www.cukrovka.cz/tehotenska-cukrovka. Hezký den 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Měla bych dotaz. Jsme ve 27tt. Byla jsem na odběr oGTT, který skončil po prvním odběru, protože jsem měla hodnotu 5,3. Gynekoložka mě hned odkázala k diabetoložce, kde jsem měla za pár dní další odběr na lačno 4,7. Dostala jsem glukometr, přísnou dietu.. není to předčasné? Z jedné hodnoty udělat takový závěr? Ještě když jsem lékařce řekla, že jsem den před odběrem, který vyšel špatně měla čokoládu a večer sladké mandarinky? Chápu, jsem riziková skupina, věk, váha, těhotenství, děda měl cukrovku.. Zajímal by mě Vás názor. Moc děkuji za odpověď.
  věk: 34 let výška: 173 cm váha: 100 kg těhotenství: 27. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokud máte při odeslání na OGTT vyšší lačnou glykémii (nad 5,1), měla byste být odeslána co nejdříve na opakované vyšetření. Pokud je druhá hodnota lačné glykémie nad 5,1, stačí to pro dg. těhotenské cukrovky. Pokud je lačná glykémie pod 5,1, měla byste podstoupit OGTT https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postup. Ve Vašem případě byste tedy měla podstoupit OGTT.

  Moc zdravím 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka (ranní lačná glykemie 5,8). Poté, co se mi nepodařilo snížit glykemii dietou, mi diabetoložka předepsala Glucophage xr 500 (mám užívat jednu tabletu při večeři, aby se mi snížila ranní lačná glykemie). Ani po užívání léků se mi ale ranní glykemie nesnížila. Jelikož mi nevyhovuje dieta s 200g sacharidy na den, stravuji se nízkosacharidově (4 jídla denně cca 50-100g sacharidů na den). Jím zeleninu, maso, mléčné výrobky, ovoce. Po tomto jídle se cítím skvěle a vyhovuje mi to. Lékařka mi tento typ stravování nezakázala. Včera ráno jsem měla glykemii 5,2, hodinu a půl po snídani (tvaroh + jogurt + borůvky) 6,5. Po obědě (kuře a celerové hranolky) 5,4. Na svačinu pomeranč a tvaroh. Po večeři (vařený brambor, šunka a okurka) 6,4 - měřeno ve 21:00. Společně s večeří jsem si vzala jeden prášek - dle doporučení lékařky. Ve 23:00 glykemie 6,3. V 1:00 glykemie 5,8. Ve 3:00 glykemie 6,0. V 5:00 glykemie 6,0. V 7:00 glykemie 6,2. V 7:30 snídaně (tvaroh s kakaem a borůvky). Měření v 9:00 glykemie 6,5. Přes den se mi zkrátka daří držet glykemii na požadované úrovni, v noci se mi ale glykemie zvyšuje a drží se až do rána. Lékařka říká, že při mých dlouhodobě vyšších hodnotách glykemie je zde riziko pro miminko. Samozřejmě se o malé bojím. Jak mohu zkusit snížit lačnou glykemii? Děkuji za Vaši odpověď.
  věk: 27 let výška: 173 cm těhotenství: 30. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  většina těhotných žen má problémy s ranní glykémií. Je to způsobeno tím, že ráno se produkuje nejvíce těhotenských hormonů, které vedou ke zvýšené hladině krevního cukru. Hodnota lačné glykémie by měla být do 5,3 mmol/l. Některým maminkám pomáhá zařazení 2. večeře - kousek pečiva, šunka, sýr, zelenina. Pokud toto nepomůže, pak se musí nasadit léky - tablety metforminu (začínáme od 500 mg, max. dávka 2000 mg), případně se aplikuje inzulín. Vyšší lačné glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se poradit ohledně správného postupu při dodržování diety během těhotenské cukrovky. Dietu dodržuji, řídím se doporučenými jídelníčky (glykemie dle měření glukometrem v normě), nicméně nezvládám denně jíst doporučených 200g sacharidů. Za den se dostanu cca na hodnotu 160-180g. Jelikož jsem malého vzrůstu a hubená, jím menší porce jídla například k obědu. V moči se mi nicméně objevují každý den okolo oběda a odpoledne ketony. Je toto nebezpečné pro plod? Mockrát děkuji za odpověď.
  věk: 34 let výška: 159 cm váha: 50 kg těhotenství: 29. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  200g sacharidů/den je horní hranice. Pokud budete jíst méně a nebudete mít hlad, vůbec to nevadí. Přítomnost ketolátek v moči je v těhotenství částečně fyziologické, není nutno toto měření provádět.

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, když jsem byla v 25tt na OGTT, sestřička mi zaměřila lačnou glykemii 5,1, řekla mi ať výsledek konzultuji s lékařem a přijdu si kdyžtak znovu. Můj gynekolog mi řekl ze výsledek je hraniční, nový OGTT podstupovat nemám a jen ve stravě omezit sladké a ovoce. Je takový postup dostačující, nebo bych měla trvat na opakování OGTT testu? Předem moc děkuji za odpověď.
  věk: 28 let výška: 170 cm váha: 65 kg těhotenství: 27. týden

  Odpověď

  Odpověď.

  Dobrý den, tento postup dostačující není. Nepotvrzuje ani nevylučuje těhotenskou cukrovku. Měla byste co nejdříve absolvovat OGTT. Pokud bude lačná glykémie 5,1 a více, stačí to pro diagnózu těhotenské cukrovky a roztok glukózy pít nemusíte. V případě pozitivního výsledku byste měla být sledována na diabetologii (dieta, glukometr). Nestačí jen omezit sladké. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, na gynekologii mi naměřili na lačno vyšší cukr v krvi (5,5). Odeslali mě na diabetologii, kde mi doporučili dietu 200g cukru na den, ještě před tím, než by měli jakékoli jiné výsledky krve. Ale to je pro mě rapidni omezení stravy a redukční dietu nepotřebuji (65 kg/165cm, což není všechno v tuku, ale spíše ve svalech). Upřímně na takovem množství jídla nevydržím ani půl dne. Mám doma 5 měsíční dítě, plně kojené a nechci ho ohrozit. Když nestačí energie mě, co musí mít asi v tom mléku.. Je v pořádku omezovat příjem u kojící matky? Děkuji za odpověď! Kateřina
  věk: 28 let výška: 165 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Milá Kateřino, glykémii vám vyšetřili na gynekologii, z toho nepřímo usuzuji, že ač kojíte, jste opět těhotná. Glykémie se testuje u všech těhotných žen, a to z jasného důvodu, že zvýšená glykémie u matky představuje určité riziko pro plod. Pokud by se nezasahovalo včas, mohla by se porucha prohloubit, a to by již na plod mohlo mít určitý vliv.

  Norma na lačno pro těhotné ženy je dnes velmi přísná. Horní hranice je 5,1 mmol/l. Pokud je hodnota vyšší, většinou se provádí orální glukózový toleranční test a podle něho se pak řídí léčba.

  Mnoho žen během těhotenství nabírá příliš váhu, a to glukózovou toleranci zhoršuje. Proto jako první opatření se doporučuje omezení sacharidů v dietě. 200 g za den není příliš velké omezení, ale pro kojící ženu to je opravdu dost přísné, zvláště když nemáte nadváhu. Pokud byste těhotná nebyla, hodnotu 5,5 bych považoval za zcela normální a nijak bych vás neomezoval.

  U žen, které mají sklon k obezitě či jsou již obézní, bych rozhodně dietní opatření doporučoval, a to navzdory kojení. Váhu po ukončení kojení pak mnohé ženy jen těžko shazují a některé již zůstanou obézní. Mají-li navíc poruchu glukózové tolerance, ta se často postupně mění v diabetes, který může dostat natrvalo.

  Pokud tedy nejste těhotná a máte glykémii do 5,6 mmol/l na lačno, jezte, kolik chcete, ale dávejte si pozor na zbytečný nárůst váhy. Pokud jste těhotná, poslechněte svého gynekologa. 5,5 ale není nic moc ani u těhotné ženy, takže bude určitě vhodné to přeměřit, případně podstoupit glykemickou křivku.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!