Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

324 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Byla mi stanovena těhotenská cukrovka. Prostředí hodnota o 0,7 vyšší. Dodržuji tedy nějakou dietu. Ale občas ta chuť na sladké je. Je možné si dát třeba oplatek nebo něco sladkého když mi to prochází v měření? Nebo i ta trocha sladkého občas, uškodí miminku? Jsem ve 32tt a miminko je zatím váhově jak má být.
  věk: 29 let výška: 178 cm váha: 73 kg těhotenství: 32. týden

  Odpověď

  Dobrý den, sladké byste během těhotenství neměla jíst. Jedna zvýšená glykémie miminku neublíží, ale pokud budete mít glykémie opakovaně vyšší, to už by vliv na miminko mít mohlo. A i když máte po sladkém glykémie v normě, nemusí to být vždy v pořádku. Glykémie měříte vždy 1 hodinu po jídle, kdy by měla být hodnota po jídle nejvyšší, ale po různých jídlech může glykémie stoupat různě rychle. Takže vrchol může být klidně za 45 min nebo až 70 min. Pokud máte chuť na sladké, zkuste ovoce, nesladkou palačinku s tvarohem, ovocem, neslazený jablkový závin, kostička více než 75% čokolády. Musíte ale vždy započítat sacharidy a jídle si vzít místo svačiny, večeře apod. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den , Chci se zeptat mám tehotenskou cukrovku a dali mi inzulin 6j kvůli lačné 1x denně teď jsem si ho dva dny píchala ráno , mohu to změnit a pichat si ho spíše v těch 22:00 ? Nebo musím pořad ráno ? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokud jste dostala bazální (noční) inzulín kvůli vyšší glykémii, je lepší si aplikovat inzulín večer před spaním.  

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V 5 tt mi byla odebrána krev na lačno u moji gynekoložky. Až nyní ve 29 tt jsem se na hodnotu podívala a byla 5,3 mmol/l. Nikdo mě na diabetologii neposlal, ani jsem nebyla na odběrech podruhé. Ve 26 tt jsem absolvovala test na OGTT. Lačná hodnota byla 4,7, po 60 min 7,4 a po 120 min 6,5. Mám strach, že vzhledem k vyšší hodnotě 5,3 na úplném začátku těhotenství jsem mohla miminku nějak ublížit. Sladké jím celé těhotenství podle chuti. Nijak to nepřeháním, ale občas si dám sušenku, džus atd. Pouze den před testem na OGTT ve 26 tt jsem na doporučení gynekoložky nejedla žádné sladkosti, ale k snídani jsem měla ovesnou kaši, k obědu rýži s masem, k večeři už jen trochu večerního pečiva, sýr a zeleninu. Normálně jím více jídla, ale den před testem jsem byla nervózní a musela se do jídla vyloženě nutit. Doba lačnění před testem byla cca 11 hodin. Jsem po porodu mrtvého plodu ve 38tt v minulém těhotenství, od začátku současného těhotenství si píchám Clexan 0,4, od 25 tt užívám progesteron na noc vaginálně. V minulém těhotenství jsem cukrovku neměla. Myslíte, ze bych měla test na OGTT raději absolvovat znovu kvůli té první hodnotě ze začátku těhotenství, která nebyla nijak řešena? Nebo kvůli tomu, že jsem den před testem na OGTT jedla méně, než obvykle? Byl to opravdu jen jeden den, předtím jsem se nijak neomezovala a jedla s chutí včetně trochy sladkostí. Moc děkuji.
  věk: 30 let výška: 172 cm váha: 86 kg těhotenství: 29. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  OGTT máte zcela v pořádku, screening je tedy negativní. Není nutné test znovu opakovat. Vyšší glykémie v I. trimestru měla sice být zopakována. Je však pravděpodobné, že kontrolní náběr by byl také v pořádku. To, že jste den před testem jedla o trochu méně, výsledky neovlivní.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, nikde na internetu nemohu dohledat, kam až se může vyšplhat hladina cukru hodinu po sladkém jídle u zdravého člověka. Vím, že se všeobecně uvádí hodnota 7,8, do které nemám problém se vejít např. po normálním obědě. Co když ale, jako člověk bez diabetu, sním v extrémním případě třeba tabulku čokolády? Je normální, že glykémie za hodinu vyletí ke 14. A po velké porci těstovin téměř ke 12? (měřeno doma na glukometru) Nebo by absolutně zdravé tělo mělo vždy udržet hladinu do zmiňované hodnoty 7,8? Ptám se proto, že jsem nyní v 17. týdnu těhotenství. Při prvním odběru krve mi vyšla lačná glykémie 5,5, později při opakovaném odběru 5,0 - den předem jsem si však dávala velký pozor na to, co jím. Nedalo mi to spát a tak jsem si zakoupila glukometr, který mi často ukazuje ranní glykémie 5,0 - 5,3, po jídle poté v normě, v případě ne úplně dietního jídla se většinou vejdu do 10 - ne, tabulku čokolády bych nesnědla, ale sladké mám ráda. Mohou tyto hodnoty naměřené na glukometru v mé fázi těhotenství nepříznivě ovlivnit plod? Samozřejmě zvažuji předčasné provedení OGTT testu, ale uklidňuji se tím, že je normální, že i zdraví lidé mají sem tam hodnoty vysoké. Předem děkuji za odpověď, která mi jistě pomůže se správně rozhodnout. S pozdravem, Nikola
  výška: 170 cm váha: 62 kg těhotenství: 17. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glykémie nalačno by měly být do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l.  Pokud máte glykémie takto vysoké, určitě byste měla co nejdříve kontaktovat diabetologii a začít dodržovat diabetickou dietu v těhotenství.

  Doporučení redakce: podrobněji se diagnostice cukrovky v těhotenství věnujeme zde: https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Diabetoložka doporučila zopakovat OGTT 6-12 mes po porodu. Dnes jsem byla u praktické lékařky a ta mě poslala pouze na odběry krve. OGTT prý pokud bude cukr z krve špatný. Mám na OGTT trvat, nebo po porodu není potřeba ho opakovat? Děkuji.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  cca 6 měsíců po porodu byste měla absolvovat kontrolní OGTT.  Toto vyšetření je přesnější, než pouze vyšetření glykémie z krve. Pokud bude vše v pořádku, tak pak stačí již kontroly  glykémie + glykovaného hemoglobinu ze žíly. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem v 12. týdnu těhotenství a byla diagnostikována GDM na základě hodnot ranní glykemie 5,2 a 5,1mmol/l. Nyní se měřím glukometrem. Mé hodnoty ranní glykemie se pohybují v rozmezí 5,0 - 5,2, přes den ve všech odběrech i 1hod po jídle max 6,0 mmol/l a nezáleží na tom co jím, i po standardní dávce sacharidů mám 1h po hlavním jídle max 6,0. Zkoušela jsem sníst i dort na rodinné oslavě a poté mi hladina 1h po jídle vyšla 6,5. Proto bych se chtěla zeptat, jak moc striktně mám tedy dietu dodržovat, když tělo reaguje na příjem sacharidů normálně a ranní glykemie se drží pořád stejná a v normě? Nebo má snížení sacharidů v delším časovém horizontu vliv následně i na ranní glykemii a měla bych tedy držet striktní dietu? Děkuji za odpověď.
  věk: 29 let výška: 174 cm váha: 68 kg těhotenství: 12. týden

  Odpověď

  Dobrý den, i když máte glykémie po sladkých jídlech v normě, doporučuji dodržovat diabetickou dietu v těhotenství a vynechat příjem rychlých sacharidů. Vlivem postupně se zvyšující tvorby těhotenských hormonů se těhotenská cukrovka může během těhotenství zhoršovat a jednak, jak píšete, příjem sacharidů má i dlouhodobý vliv na vývoj glykémie během těhotenství.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v 14.tt na odběru mi byla zjištěna vyšší hodnota cukru v krvi (5,6). Nutno uvést že jsem trpěla silnými nevolnostmi během celého dne a téměř nic dva měsíce neudrzela v žaludku (zhubla jsem 15kg). Gynekoložka mě neposlala na opakovaný odběr ale rovnou do dia poradny. Zpočátku jsem měla lačne hodnoty měřené glukometrem vyšší, ale nikdy ne nad 5,7, hodnoty po jídlech všechny v normě. Pote, co nevolnosti ustoupily, ustálily se i ostatní hodnoty a do teď (31.tt) je mám v pořádku. Dokonce i když si dám něco, co bych úplně neměla. Na OGTT mě neposlali, protože jsem prý už hlídaná na diabetologii, takže by mě zajímalo jestli je možné, že zpočátku byly lačne hodnoty zvýšeny díky zvracení a hladovění a teď když už jim "normálně" je všechno v pořádku? Mohl to být omyl a gdm mít nemusím? Děkuji za odpověď
  věk: 26 let

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokud jste měla vyšší glykémii nalačno, měla být zopakovaná následující den. Teprve 2x vyšší glykémie nalačno jsou rozhodující pro diagnózu GDM. Diagnózu GDM lze stanovit jen pokud máte pozitivní screening (tj. 2x vyšší glykémii nalačno v I. trimestru nebo pozitivní OGTT mezi 24.-28. týdnem těhotenství), jinak Vám nemohu říct, zda-li jste GDM měla nebo neměla. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den , kolik může být cukr v tehotenstvi. Nalačno a po jídle? S pozdravem Katka
  věk: 33 let výška: 176 cm těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  komplexní problematika týkající se těhotenské cukrovky je na našich stránkách zpracována zde: 

  https://www.cukrovka.cz/tehotenska-cukrovka


  Další důležité odkazy

  hladina cukru v těhotenství:

  https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postup

  podrobnější diagnostika:

  https://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-se-zjistuje-pritomnost-tehotenske-cukrovky/

  (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 27. tt jsem odmítla OGTT, místo něj mi změřili hladinu glykovaného hemoglobinu (32). Glykémie na lačno 4,13. Jaké je riziko, že i přes to trpím těhotenskou cukrovkou? Při registraci do porodnice ve 37. tt váhový odhad 3,60 kg. Druhé těhotenství, vcelku odpovídá váze prvního dítěte (3,60 kg ve 38+4, OGTT v normě), přesto je ve zprávě zmíněno podezření na makrosomii plodu.
  věk: 34 let výška: 173 cm váha: 95 kg těhotenství: 38. týden

  Odpověď

  Dobrý den, těhotenskou cukrovku lze zjistit pouze pomocí OGTT. Tento test totiž hodnotí, jak Vaše tělo reaguje na glykemickou zátěž (jak zpracuje velké množství cukrů). Hodnota glykovaného hemoglobinu stoupá až když máte delší dobu vysoké glykémie, nelze tedy použít pro diagnózu těhotenské cukrovky.  

  S pozdravem    

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat jaký máte názor na tyhle hodnoty při nasazení inzulínu aplikace v 22:00 hodin 8 jednotek. Nyní nalačno 6,0 po před jídlem jak kdy kolem 5,3 i níže nebo do 5,6. Po jídle dvě hodiny 6,7 nebo 7,5. Děkuji
  věk: 31 let výška: 158 cm váha: 77 kg těhotenství: 30. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  glykémie nalačno by v těhotenství měla být do 5,3 mmol/l. Pokud máte glykémie nalačno vyšší, nasazujeme metformin nebo inzulín.  Inzulín často začínáme dávkou 6-8j na noc, dávku pak upravujeme podle hodnot glykémie nalačno. S pozdravem   

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!