Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

362 dotazů

 • Dotaz

  Manžel má čtyřnásobný baypas, dvakrát měl mozkovou mrtvičku, má nález na levé končetině, pravděpodobně z cukrovky, je u něho sledován oční nerv-nebezpečí zeleného zákalu. Má ucpané krční tepny z 50%. Dva roky se snaží diabetoložku přesvědčit o nasazení lepších lékú-gliptyny. Letos jsem se k přesvědčování paní doktorky přidala i já, ale marně. Myslím, že v případě kdy se jedná o nemoci, které vyloženě způsobuje cukrovka u něho noha a oči by měly glyptiny být nasazeny co nejdříve, než dojde k výraznějším problémům. A je z literatury jasné, že cukrovka působí nejvice na nohy, oči a ledviny. Poradte mi jak dále postupovat.

  Odpověď

  Zdravotní stav pana manžela je komplikovaný. Podle popisu je velmi pravděpodobné, že potřebuje léčbu určenou pro pokročilejší fáze cukrovky.

  Sitagliptin (předepisovaný pod názvem Januvia) je ze skupiny léků na cukrovku, které se nezývají gliptiny. Je účinný zejména u pacientů na začátku onemocnění.

  Jsem přesvědčen, že ošetřující diabetolog volí takovou léčbu, která u Vašeho manžela vede k úspěchu a současně snižuje možnost vzniku jakýchkoliv komplikací.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prý existuje lék - novinka, který pomůže zhubnout. Jsem 6rokem po operaci ledviny, mám jen jednu. Je na to lék vhodný? Bohužel neznám jméno noveho léku. Mam cukrovku druhého typu. Beru léky Siofor a Vipidia, rovněž si pícham inzulín. Zkoušel jsem několikrát dietu. Ptám se na nový ten lék na cukrovku, mám také pálení přední části chodidel, hned za prstama u nohou.

  věk: 62 let

  Odpověď

  Dobrý den, v České republice jsou k dispozici zjednodušeně řečeno 2 druhy nových léků na léčbu cukrovky, které mají zároveň účinek na mírnou redukci hmotnosti (obvykle 3-5 kg). Jedna skupina jsou tzv. analoga GLP-1, druhá jsou tzv. glifloziny. Určitě se se svým diabetologem poraďte o tom, zda-li je některý z léků z těchto dvou skupin pro Vás vhodný.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pane doktore dobrý den ještě jednou, mohl by jste mi odpovědět jestli víte něco o přírodním přípravku Dia Remedium? Četla jsem o tomto přípravku články a recenze, na dotazy odpovídal lékař z fakultní nemocnice v Praze.
  věk: 64 let

  Odpověď

  podvodníci, jednoznačná odpověď

  viz například tento vysvětlující článek:

  https://www.vitalia.cz/clanky/kupujete-zazracne-pripravky-tady-je-seznam-podvodniku/

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Manžel má cukrovku, docela vysoké hodnoty od 15 nahoru, bere léky Janumet ráno jednu tabletu, Amaryl půlku tablety, jako doplněk bere Gurmar nepravidelně, ale nezabírá to. Píšu hodnoty glykémie za poslední 3 dny, většinou jsou měřeny tak cca 1hodinu po jídle:
  Dne 9.10. v sedm hod ráno 15,5 mmol/l.  Dne 10.10. v sedm ráno 14,8. Dne 10.10. v šest hodin večer 22,5. Dne 11.10. v sedm ráno 14,6. Dne11.10. ve čtyři odpoledne 25,6. Někdy nešly hodnoty ani změřit. Můžete nám poradit, jestli by byla dobrá změna medikace? Bohužel u nás je 1 paní doktorka přes cukrovku, ale neustále tam buď není, nebo má dovolenou. Děkuji za Vaší odpověď.

  věk: 64 let

  Odpověď

  Léčba je volena velmi dobře, ale aktuální hodnoty vyžadují dosti rychle změnu léčby. Pro přesnější doporučení je třeba vašeho manžela důkladněji vyšetřit. Zvolená kombinace léků odpovídá nejnovějším trendům léčby diabetu 2. typu. K úpravě glykémie bude možná dostačující pouze zvýšit dávky užívaných léků. Např. Janumet se obvykle užívá 2x denně – ráno a večer. Otázka ovšem je, proč vaše lékařka zvolila podávání 1x denně. Může to souviset s omezenou funkcí ledvin vašeho manžela. Druhou možností, jak upravit léčbu, je začít aplikovat inzulin. Tato rozhodnutí však musí učinit ošetřující lékař na základě znalosti celkového zdravotního stavu vašeho manžela. Pokud je situace s dostupností péče diabetologa opravdu tak složitá, jak uvádíte, bylo by možná vhodné uvažovat o jeho změně. Diabetes je závažné onemocnění, které s sebou přináší řadu zdravotních komplikací, pokud není adekvátně léčen.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vážený pane primáři, jelikož se ve svém teplickém regionu dosud neuspokojivě léčím na cukrovku II. st. pomocí léků, které mi činí nesnesitelné vedlejší zdravotní problémy, tak bych se rád přihlásil do Vaší péče a programu "Tableta na cukrovku". Zatím mám dle výsledků vyšetření ledvin, které k této léčbě potřebuji, v pořádku.
  věk: 65 let

  Odpověď

  Antidiabetika uvedená prvotně v progamu mohou nyní předepisovat všichni specialisté z oboru diabetologie a interny.

  Nejste-li spokojen s dosavadním postupem léčby, mohu doporučit ambulanci, ve které dohlížím na kvalitu péče.  Je na adrese: http://www.diabetologiepraha1.cz/

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám zjištěnou aterosklerozu končetín. V inzertu jsem se dovědel, že existuje preparát antidotum od prof. Drapera, USA na uvolnění cev, je to kúra na 60 dní. Prosím o odborné stanovisko,zda mám si tento preparát objednat, resp. jaký je Váš názor.
  věk: 17 let

  Odpověď

  Bohužel nevím konkrétně o jaký inzerát se jedná a tudíž ani o jaký konkrétní léčivý přípravek. Prozatím bych doporučoval nic neobjednávat, ale obrátit se na svého lékaře, který Vám léčí aterosklerózu dolních končetin (angiolog? kardiolog? cévní chirurg?) Nejlépe když si sebou na návštěvu přinesete konkrétní inzerát, určitě Vám poradí.
  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 74 roků a je mi zjištěna glykémie 6,4 a HbA1c 50 a to v podobně přibližných hodnotách po dobu 4 let při trvalém užívání léku Glucophage u mně dochází až k samovolnému odcházení stolice v průjmové podobě až bolesti v zádech a vysoké plynatosti. Při vynechání léku je situace z trávením normální. Držím dietu a pravidelně se pohybuji zejména ve fitcentru. Což mně daný stav omezuje pro nevhodnost střevních projevů. Existuje lék, který by neměl tak výrazné projevy na trávení. Velice děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Zmiňované příznaky, které popisujete v souvislosti s užíváním léku Glucophage (účinná látka je metformin) jsou poměrně obvyklé a pokud přetrvávají, je určitě vhodné vyměnit tento lék za nějaké jiné antidiabetikum. Naprostá většina ostatních tablet snižujících cukr (antidiabetika) má minimální nežádoucí účinky na zažívací trakt, takže určitě najdete se svým diabetologem vhodnou alternativu.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Léčím se inzulinem, vyslechl jsem si Vaše povídání v TV  o nové pilulce. Jak je možné získat tento nový lék na snížení krevního cukru bez nutnosti aplikace inzulinu. Jaká je jeho cena?

  Odpověď

  Lék, který zmiňujete (patrně se jedná o nový lék ze skupiny gliflozinů), ale i ostatní moderní antidiabetika jsou běžně dostupná na předpis v rámci České republiky a hrazený ze zdravotního pojištění při splnění určitých podmínek. Obraťte se určitě na svého lékaře, který Vám předepisuje inzulín a poraďte se s ním, zdali by tento lék byl pro Vás vhodným doplněním nebo náhradou léčby inzulínem.
  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den pane profesore, chci se zeptat - mám cukrovku 2.stupně, píchám si inzulín, dlouhodobý cukr mívám 5,6 -5,9 Současně užívám 8mg Medrolu pro intersticiální plicní fibrózu. Byl by prosím nový lék na cukrovku - gliflozin - vhodný?
  věk: 0 let

  Odpověď

  Dlouhý cukr v rozmezí 5,6-5,9 je tak řečeno na hraně, zda-li je potřebné posílit vaší aktuální léčbu diabetu. Gliflozin lze užívat velmi úspěšně i v kombinaci s inzulínem, bohužel podmínka pro možnost jeho preskripce lékařem je právě dlouhý cukr na 6,0. Pokud nemáte výraznější zhoršení funkce ledvin a pokud by se váš dlouhý cukr dostal přes 6,0 (podle současných jednotek před 60 mmol/mol), bylo by na místě o tomto způsobu léčby uvažovat. Určitě se o tom poraďte se svým ošetřujícím diabetologem, který Vám předepisuje inzulín.
  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Slyšela jsem, že existují antidiabetika, která napomáhají při redukci tělesné hmotnosti, která to jsou?

  Odpověď

  Je jich více. Podle skupin se jedná o inkretinová léčiva, a také glifloziny. Vždy ale platí, že každý lék „se dá přejíst“, a také že nejsou všechny léky stejně účinné u všech nemocných. Kupříkladu jeden z typických představitelů inkretinové léčby je liraglutid (Victoza). Snižuje chuť k jídlu. Pokud ale pacient této vlastnosti nevyužije, a jí stále stejné množství jídla, nezhubne. Naopak ten, kdo využije toho, že nemá „vlčí hlad“, aby jedl méně (a ideálně více se pohyboval) může zhubout o 4 – 6 kilogramů za půl roku. Bez potíží. Krom zhubnutí se mu výrazně vylepší cukrovka.

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!