Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

309 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, v lékárně byl výpadek Glucophage, magistra mi doporučila místo něj Metformin. Jaký je v tom rozdíl? Metformin je navíc bez doplatku. o víc než sto korun levnější. Děkuji za info. Eda

  Odpověď

  Milý Edo, metformin je již dlouho používaná látka v léčbě diabetu 2. typu. Je to základní lék, který se při dobré toleranci hodí pro většinu pacientů. Podle potřeby se pak k němu mohou přidávat léky další. O tomto léku se můžete také dočíst na našich stránkách v rubrice Aktuality.

  Protože se jedná o lék již starší, nejsou pro jeho výrobu a prodej platná už žádná patentová práva. Z tohoto důvodů metformin vyrábí a distribuuje řada firem. Konečné přípravky se pak mohou lišit obsahem účinné látky (většinou 500, 850 či 1000 mg), ale také formou přípravy konečného produktu. Například přípravky označované přídomkem XR jsou v tzv. mikrokrystalické podobě, co vede k pomalejšímu uvolňování v zažívacím ústrojí a lepšímu vstřebávání. Pomocné látky mají také vliv na vzhled tablety a případně na pocity při jejím polykání.

  Nejdůležitější ovšem je, že všechny přípravky obsahují stejnou účinnou látku a mohou a mohou se zaměňovat, i když není správné dělat to příliš často. Žádné dva různé přípravky s metforminem nemohou být identické ve všech ohledech, jak jsem už vysvětlil, a tak může někomu vyhovovat jeden přípravek více než jiný.

  Obecně patří metformin mezi léčiva levná. To oceňují zdravotní pojišťovny a případně pacienti, protože nemusejí na lék zpravidla doplácet. Pro výrobce na druhé straně to může být i nevýhoda a někdy ani nestojí za to lék dále vyrábět nebo důsledně dbát o to, aby ho bylo stále na regálech dostatek. Výrobcům navíc zkomplikovalo život nové opatření, které vyžaduje, aby každý lék nyní obsahoval na svém obalu tzv.

  FMD kód. Jeho přítomnost je vyžadována evropskou směrnicí a jejím cílem je předcházet  vstupu padělaných léčivých přípravků na trh. Padělané přípravky mohou být totiž ještě levnější, nicméně nedávají žádnou záruku, že v krabičce je určitě to, co tam má být a že je to ve správném množství.  Tento kód pomáhá také k identifikaci léků, které byly dodány do prodeje v jedné zemi, ale poté se dostávají do země jiné. U nás jsou mnohé léky levnější než vzahraničí. Jejich nákup ve velkém a prodej jinde pak může vést ke snadným výdělkům ale také k tomu, že určitý lék není potom u nás dostupný, protože jej překupníci převezli jinam (tomuse často ale nedá vyhnout, protože překupníci jsou často ochotni vytvořit úplně nové balení s tiskem, který odpovídá příslušné zemi, kam se vyveze).

  Proč není dostatek všech přípravků s metforminem, které jsou u nás registrovány? Na to nemohu odpovědět zcela přesně. Důvody ale mohou být: re-export výrobků určených pro ČR do jiných zemí, potíže při zavádění nově požadovaných FMD kódů na každém balení (pro firmu je to náročné), a konečně, relativně nízká cena metforminu, která činí tento lék pro výrobce málo zajímavým.

  Obecně ale platí: Přípravky obsahující metformin ve stejné dávce můžete zaměňovat. Pokud vám nový přípravek bude vyhovovat a bude bez doplatku, tak u něho zůstaňte i v době, kdy bude Glucophage opět dostupný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má léčba Warfarinem vliv na hladinu cukru v krvi. Jsem diabetik 1. typu. V poslední době jsem měla několik hypoglykémií po obědě. Děkuji Ludmila
  věk: 59 let

  Odpověď

  Milá Ludmilo, Warfarin sám o sobě glykémii nesnižuje ani nezvyšuje. Je to ale lék s řadou lékových interakcí a mezi ně patří i vytěsňování z vazby na krevní bílkoviny některých léků, z nichž u diabetiků (2. Typu) se to týká zejména derivátů sulfonylmočoviny. Ty pak mohou skutečně mít větší účinnost.

  Vy ale užíváte inzulín, a na ten warfarin nepůsobí. Zvláštní kapitolu pro pacienty léčené warfarinem máme i na našem webu. Kapitola se jmenuje Cukrovka a warfarin.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru metformin a Trulicity, měla jsem třetí injekci a je mi vždy tři dny těžko od žaludku. Je to v pořádku? Dana
  věk: 64 let

  Odpověď

  Milá Dano, lék Trulicity (dulaglutid) má řadu příznivých účinků na glukózovou toleranci. Jedním z nich je ovlivňování rychlosti trávení a pohybu žaludku a střev. Působí také centrálně na mozek tím, že navozuje pocit sytosti. Oba tyto účinky mohou být příčinou nevolnosti, která je také nejčastějším nežádoucím účinkem tohoto léku. Mírnější stupeň nevolnosti, zvláště když byste se chtěla znovu najíst, může být i žádoucí, protože vede ke snížení příjmu potravy, což se projeví nižšími glykémiemi a případně dlouhodobě hubnutím.

  Doporučuji vám proto, abyste, pokud obtíže nejsou příliš velké, v léčbě pokračovala. Po určité době se tyto nežádoucí účinky většinou zmírní či zmizí.

  Lék se podává ve dvojím dávkování: 0,75 mg nebo 1,5 mg. Pro vás by zatím bylo vhodnější to nižší dávkování.

  Pokud by vaše potíže byly velké, samozřejmě by bylo lepší léčbu přerušit nebo ukončit. O tom se ale poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  posíláme Vám odkazy na zajímavé články o GLP-1

  Projekt cukrovka jinak
  Moderní léčba cukrovky 2. typu aneb agonisté receptorů GLP-1 stručně a jasně

  Aplikace GLP-1 agonistů

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu. Jsem diabetička na inzulínu. Poslední měsíce mám problém s tím, že mi dost stoupají glykémie v noci. Bývá to tak, že jdu spát, mám glykémie kolem 5 nebo 6 a jen co odbije půlnoc vyletí glykémie na 12 až 15. Mám senzor, takže to vidím na grafu. I když si připíchnu nemá to vliv. Nyní jsem si zvýšila noční inzulín(Lantus) z 15 na 17 a též se nic nezměnilo. Nevím zda ho mám zvýšit ještě. Léčím se se štítnou žlázou(Euthyrox) a před čtyřmi měsíci mi byl zjištěn chronický zánět žaludku(chodím na injekce B12). Napadlo mě, zda to s tím nemůže souviset. Časově by to odpovídalo. Předem děkuji za odpověď. Lenka
  věk: 37 let

  Odpověď

  Milá Lenko, udržet dobrou glykémii až do rána a přitom nemít hypoglykémii, to je jeden z nejtěžších úkolů inzulínové léčby. V prvé řadě bych doporučil ověřit, zda nemáte příliš velké večeře či zda si zbytečně nedáváte druhou večeři. Sacharidy se mohou během noci pomalu trávit řadu hodin, zvláště když jich je více. Doporučil bych tedy jejich dávku lehce snížit.

  Druhou možností je pochopitelně zvýšit dávku Lantusu. Efekt se nemusí projevit hned a navýšení o 2 jednotky je docela malý rozdíl.

  Jiná možnost, která by poskytla vhodné řešení, se nenabízí. Hyptyreóza a chronický zánět žaludku spolu mohou souviset, spolu s diabetem se jedná o autoimunitní onemocnění. Ale zlepšení vám může přinést jen jedna z výše uvedených možností, připadně kombinace obou.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám cukrovku 2. typu, píchám si 2x denně inzulín a večer ještě 1 tabletu Metforminu 500mg. Paní dr. mně přidala Jardiance 10 mg, cukr klesl na 7, ale mám svědění v přirození. Co můžete poradit, děkuji za odpověď. Milena
  věk: 0 let

  Odpověď

  Milá Mileno, lék Jardiance (empagliflozin) dobře funguje a dokonce je možné jej kombinovat s metforminem v jedné tabletě. Přípravek se jmenuje Synjardy (empagliflozin + metformin). Jeho výhodou je, že působí úplně jiným mechanismem než ostatní léky a většinou má poznatelný efekt. Také se po něm nepřibírá na váze, spíše naopak.

  Působí tak, že v ledvinách se nestačí zpětně vstřebávat glukóza, která se dostává při filtrování krve do prvotní moče. V důsledku toho se cukr vylučuje ve zvýšené míře močí, a to tím více, čím má člověk vyšší hodnotu glykémie. Lék kromě toho také mírně snižuje krevní tlak a působí preventivně na srdce i na ledviny.

  Nevýhodou léků jako jsou Jardiance i Synjardy ovšem je ta přítomnost cukru v moči. Sladkou moč totiž mají rády bakterie a kvasinky. Tím zvláště u některých osob stoupá nebezpečí močových infekcí a kvasinkového postižení v okolí vyústění močové trubice, což je u mužů předkožka a u žen stydké pysky, abych se vyjádřil medicínsky (ale slovo „přirození“ je přirozenější).

  Pokud nejsou vaše obtíže příliš závažné, doporučuji vám, abyste zvýšenou měrou dbala na hygienu, např. kompletním osušením či opláchnutím a osušením. Tím se odstraní zbývající kapky moče obsahující cukr, tedy potravu pro kvasinky. Kromě toho byste po nějakou dobu měla používat nějaký protikvasinkový krém nebo mast, např. Fungicidin mast či Canesten krém. Potíže by měly brzy ustoupit. Zejména pokud povede podávání léku ke zlepšení glykémií, bude také v moči toho cukru méně.

  V opačném případě, když se potíže zhorší nebo budou příliš veliké, musela byste lék na chvíli vysadit a případně s ním znovu začít za pár dní. Jsou osoby, které kvasinkovou infekcí trpí hodně. V takovém případě lék typu Jardiance nemohou používat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2. typu. Byla jsem léčena metforminem 850 1x za den asi 8 let. Po 8 letech se dávka zvedla na 1-0-1 a to už jsem nesnesla a měla bolest břicha a průjem. Předepsán Glucophage XR 750 1-0-0. Ten jsem snášela dobře, ale glykémie se zvedla na 15,42 mmol/l. Předepsán Janumet 50/850 1-0-0. Ale opět průjem. Chtěla bych se zeptat jestli je jiná alternativa nových léků bez metforminu. Dana
  věk: 53 let

  Odpověď

  Milá Dano, dnes existuje celá řada léků na diabetes 2. typu. Základem léčby je ale opravdu metformin a ten se různě kombinuje s dalšími léky. Použití metforminu, který nepostačuje, je také často podmínkou pro to, aby zdravotní pojišťovny jiné léky hradily.

  Já považuji metformin za velmi dobrý lék a proto se vždy snažím najít pro pacienta dávku, kterou ještě toleruje. Určitá mírná nechuť k jídlu i řidší stolice mohou být také určitou výhodou, protože základem léčby je vždy dieta a omezení kalorického příjmu a tomu metformin pomáhá. Lidé často připisují metforminu různé nepříjemné pocity, které s ním ani nutně nemusejí souviset.

  Pokud někdo metformin prokazatelně nesnáší, je potřeba to zaznamenat do zdravotnické dokumentace a zdůvodnit, proč se některé další léky používají.

  Já bych vám, na základě toho, co píšete, doporučoval pokračovat s metforminem 2x 500 mg, zdůvodnit, proč není možné dávku dále zvýšit, a k tomu přidat některý z dalších léků. Používají se např. analoga GLP-1, která se podávají injekčně 1x denně podkožně, případně i 1x týdně podkožně, léky, které zvyšují vylučování glukózy močí a eventuálně také inzulín. Možností je dnes více, ale v každém případě nejdůležitější je omezení kalorického příjmu a tělesný pohyb.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  poznámka redakce:

  Na našem webu pan profesor napsal zajímavý článek o metforminu, doporučujeme jeho přečtení. jedná se o článek Proč mne lidi nemaj rádi.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku II. typu. Užívám Trajentu 1x denně. Do dubna jsem k tomuto užívala i Glucophage 750, po kontrole mi paní doktorka tento lék vysadila protože jsem měla kreatinin hodnotu 147. A po tomto vysazení léku se mi cukr zvedl až na 12 mmol/l. Je možné požádat o léčbu GLP-1? Celý život jsem udržovala jak jsem potřebovala. Zkusila jsem tedy jídlo 6x denně. Stalo se však, že jsem přibývala na váze a často jsem jídlo neudržela a vyzvrátila. Prosím tedy o radu. Děkuji Jaroslava
  věk: 68 let

  Odpověď

  Milá Jaroslavo, základní a nejčastěji používané léky na snižování glykémie při diabetu 2. typu je metformin. U většiny pacientů dobře funguje a je většinou dobře snášen. Pokud léčba metforminem spolu se správnou dietou a pohybovým režimem nepostačují, je možné přidat k metforminu celou řadu dalších léků. Aby mohly být některé hrazeny zdravotními pojišťovnami, je někdy třeba doložit, že léčba samotným metforminem nepostačuje, případně že vzhledem k dalším onemocněním či individuální nesnášenlivosti není možné metformin používat.

  Podle hladiny kreatininu máte onemocnění ledvin s poruchou jejich funkce. Porucha ale není tak závažná, že by metformin nemohl být vůbec používán. Stupeň funkčního poškození ledvin se dá lépe odhadnout podle hodnoty tzv. glomerulární filtrace, která se dá vypočítat z hladiny kreatininu, vašeho věku a hmotnosti. Velmi pravděpodobně metformin můžete nadále používat. V takovémto případě se dávka většinou redukuje. Dávka 750 mg  1x denně je však nízká, ve vašem případě byste tuto dávku mohla užívat nadále.

  Trajenta je dobře zvolený lék, který se může podávat i při snížené funkci ledvin a může se také kombinovat s metforminem. Pokud byste ale užívala některý z tzv. analogů GLP-1, bylo by třeba Trajentu vysadit.

  Dlaší možností je používat některý lék ze skupiny gliflozinů, např. Jardiance. Tyto léky je rovněž možné používat při mírně až středně snížené funkci ledvin. Glifloziny zvyšují vylučování glukózy močí a stejně jako GLP-1 analoga nepřispívají k obezitě, nebo dokonce pomáhají s ní bojovat.

  Já bych vám doporučoval zejména tato opatření:

  Snažte se zredukovat množství sacharidů v dietě a vůbec celkově omezit kalorický příjem. To samo o sobě povede ke zlepšení diabetu. Rozhodně nemusíte jíst 6x denně, stačí 3x, ale celkové množství sacharidů by bylo dobré udržet do 170 g za den. K tomu budete potřebovat dietní poučení, tedy poradu s dietní sestrou.

  Pokud se funkce vašich ledvin nezhoršuje, mohla byste nadále užívat metformin v dávce 750 mng denně a k tomu nadále Trajentu.

  Pokud by paní doktorka nechtěla dále podávat metformin, mohla byste skutečně užívat některý z analogů GLP-1. Podávají se injekčně, některé 1x denně, jiné 1x týdně. V lékařské zprávě by ale muselo být uvedeno, že metformin nadále nemůžete užívat. Jinak bych ale od těchto léků nečekal zázrak. Pokud byste opravdu držela dobře dietu, mohlo by to fungovat dokonce lépe.

  Osobně se domnívám, že pokud u vás nebude fungovat opravdová úprava diety, bylo by vhodné používat malé dávky inzulínu. Je ale při tom rovněž nutné udržovat dietu, abyste zbytečně nepřibírala na váze.

  Jak vidíte, možností existuje hodně. Budete nutné to podrobněji probrat s lékařem a respektovat vaše možnosti udržovat správnou dietu, stupeň vašeho onemocnění ledvin a také vaše tělesné proporce, které neznám. Samozřejmě bude hrát roli i vaše přání.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den. Lecim se s cukrovkou 2. typu a picham si inzulin Humalog 3x denne po navyseni na 16 jednotek. Vecer Lantus take po navyseni 38 jednotek, uzivam tabletku Glucophage, ale hodnota je stale vysoka 11, 6. Poradte mi prosim. Dekuji Jarmila

  Odpověď

  Milá Jarmilo, samozřejmě nemohu vám dát přesné instrukce, jak postupovat, protože toho o vás vím příliš málo. Za důležité považuji, abyste si pravidelně měřila glykémie a abyste si o tomto způsobu léčby více přečetla, třeba i na našich stránkách.

  Pro snížení glykémií bude asi nejdůležitější, abyste pokud možno méně jedla. Měla byste vědět, jaká je pro vás doporučená dieta a kolik má obsahovat sacharidů a podle toho byste si měla umět sestavovat jídelníček. S tím by vám měla pomoci dietní nebo edukační sestra a měla byste mít k dispozici nějaké tabulky, které ukazují obsah sacharidů v různých potravinách. Radu najdete i v rubrice Energetická hodnota potravin na našich stránkách.

  Jenom odhadem doporučuji, abyste denně snědla asi 175 g sacharidů, což je poměrně málo. Bude to jistě stačit ve 3 denních dávkách a mezi tím byste již neměla jíst potraviny obsahující sacharidy. To asi budete mít trochu hlad, nicméně mohla byste trochu zhubnout a to by jistě cukrovce prospělo. Je to rozhodně lepší, než jíst hodně a postupně si zvyšovat dávky inzulínu.

  Další opatření by mohlo být zvýšení dávky metforminu (přípravek Glucophage). Já bych doporučoval 2x denně 850 mg, nebo 1000 mg, pokud nemáte nějakou další přidruženou komplikaci, např. sníženou funkci ledvin.

  Tedy moje doporučení: ponechte stávající dávky inzulínu, jsou už i bez toho vysoké. Snižujte množství sacharidů v dietě tak, aby glykémie tolik nestoupaly. Když to vydržíte, určitě dojde k poklesu, třeba v průběhu 14 dnů. K tomu by se samozřejmě hodil pohyb, alespoň rychlá chůze, ale já neznám váš zdravotní stav, zejména zda máte zdravé nohy. Fyzická zátěž by měla trvat alespoň 30 min. denně, ale lepší by bylo více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem muž 72r.DM II mám 12let. Výška 190cm,váha 98kg. TK 130/80.EKG NORMA. Cholesterol=3,3 HDL =1,05 LDL=2,01 TAG=1,34 AIP0,24 riziko AIP =zvýšené, glykemie nalačno=7,0 glykemie postprandiální= 8,5-10 glykovaný hemoglobin= 44,0 Léky: Glucophage 750 mg 1,0,1, Jardiance 10 mg1,0,0, Ezetrol 10 mg 0,1,0 Rosuvastatin 10 mg 0,1,0,
  Dotaz:
  1. Ponechat stejné dávkování léků?
  2. Zvýšit dávkování léků?
  3. Změnit léčbu?

  Děkuji.

   

  věk: 71 let

  Odpověď

  Milý Vladimíre, diabetes máte celkem dobře vyrovnaný, glykovaný hemoglobin je výborný, glykémie občas mírně překročí limit. Pokud tedy Metrofmin i Jardiance dobře snášíte, nic bych neměnil. Oba léky jsou kvalitní a bezpečné.

  Krevní tuky máte zcela v normě, nebo spíše při dolní hranici normy. Užíváte kombinovanou léčbu pro snižování jejich hladiny. Léčba je rovněž v pořádku. Nevím, jak vypadala situace před jejich nasazením. Pokud byly hodnoty vysoké, tak bych nyní v léčbě pokračoval. Jinak by se mohlo zkusit vysazení Ezetrolu a Rosuvastatinu, a pokud by hladiny stouply nad normu, mohl byste je pak znovu začít užívat. Samozřejmě předpokladem je dodržování diety s nízkým obsahem živočišných tuků. Ty jsou zejména v uzeninách, ve vepřovém ale i ostatním tučnějším mase a tučných sýrech.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 42 let a mám zjištěný diabetes 1. typu 2 měsíce. Dostala jsem bazální inzulín Tresibu. Ze začátku jsem měla metformin, než přišly výsledky protilátek. Po nasazení Tresiby jsem měla ranní hodnoty glykemií 6,4 až 7,0. Později 8,4 až 9,0. Telefonickou konzultací byly přidány 2 J. Uplynuly asi 2 týdny a glykemie nalačno mám opět vyšší 8,2-8,8. Byla jsem u paní doktorky. Ta léčbu neupravovala s tím, že poslední glykovaný hemoglobinu byl dobrý (měsíc starý výsledek). Řekla, že mám přijít za 2 měsíce. Na můj dotaz, co mám dělat pokud ty glykemie budou dále stoupat, mi povolila pak přidat 1 J. Jen konstatovala, že se zbytečně často měřím. Že se nemusím měřit hodinu po jídle. Vůbec nevím, co si mám o tom myslet. Předtím mi říkala, že čím častěji se budu měřit, tím lépe budu mít diabetes srovnaný. A teď obrátila. Já se i tak měřím hlavně v práci, protože jsem měla už asi 4 hypoglykemie, kdy se mi třásly ruce. Jednou to bylo i u metforminu. Možná to dělají další léky, které mám. Nedovedu si představit, že bych se vůbec neměřila, když dělám něco fyzicky náročnějšího. V práci nemůžu čekat, až se mi začnou klepat ruce. Doma teď měřím jen ranní glykemie. Vůbec netuším, co budu dělat, jestli ty glykemie budou stále stoupat i s těmi hodinu po jídle, které se teď pohybují 8,6-13,7. Jsem po cévní mozkové příhodě. Léčím se s vysokým krevním tlakem a štítnou žlázou. Paní doktorka mi jasně dala najevo, že mám přijít až v říjnu. Mohli by jste mi prosím poradit? Děkuji Marie
  věk: 41 let

  Odpověď

  Milá Marie, základní věcí pro vás nyní bude dozvědět se více o vaší nemoci. Pochopit, v čem porucha spočívá, v čem se vaše situace liší od stavu u zdravých lidí, a co se s tím dá dělat. To by vám mohla zprotředkovat vaše paní doktorka, ale hodně můžete zjistit i sama, například i na našem webu. Už toho tam je o diabetu napsáno hodně.

  Máte-li opravdu diabetes 1.  typu, tak byste měla vědět, že v tomto případě chybí sekrece inzulínu, který se uvolňuje trvale, ale výrazně stoupá po jídle, nejvíce po snědení sacharidového jídla.

  Ve středním věku diabetes 1. Typu začíná někdy pomalu - latentně. Proto se mu také někdy říká typ LADA - i o tom se dovíte na našem webu. Porucha je nicméně většinou progresivní. Sekrece inzulínu pomalu ubývá a většinou docela zanikne.

  Pacient se musí postupně naučit dávkovat si bazální inzulín a k němu rychle působící inzulín před jídly. Pokud bych si byl jist, že se opravdu jedná o 1. Typu, zahájil bych hned léčbu tak, jak se v takovém případě má. Pacienti si nejen dávají dlouho působící inzulín, ale také malé dávky inzulínu před jídly, a to podle glykémie, chuti k jídlu, jeho složení a také podle plánované fyzické zátěže. Zpočátku to mohou být velmi malé dávky, skoro zbytečné, nicméně mají velký výchovný význam. Pokud ještě máte svůj vlastní inzulín, tak to jde mnohem snáze a vy se vklidu naučíte, jak s inzulínem zacházet.

  Paní doktorka asi chtěla, abyste zbytečně nezpanikařila a brala věc v klidu. To je určitě dobře, protože v klidu to opravdu může probíhat. Základem léčby je ale znalost glykémií a minimální doporučená frekvence měření je 4x denně, ale mnohem lepší je 6x až 9x. Samozřejmě, jsou-li glykémie v pořádku, tak to zpočátku nemusí být nutné, ale zase je to lepší, než se hned naučit léčbu flákat a pak to dělat celý život nedbale. Já bych dnes všem doporučoval dokonce kontinuální senzor glykémií, respektive kontrolu hodnot v podkoží. Ten je již dostupný, ale vztahují se na něj různá omezení z hlediska hrazení, takže byste si to musela zpočátku asi hradit sama. Je-li to v možnostech vaší rodiny, rozhodně to doporučuji. I o tom je na našem webu zmínka.

  Tresiba je velmi dobrý moderní inzulín, který účinkuje asi 36 hod. Rozhodně jen velmi málo snižuje glykémie po jídle - v podstatě se jen čeká, až glykémie jeho působením a přičiněním dosud zachovalé vaší sekrece inzulínu klesne. Abyste předcházela vzestupu po jídle, měla byste možná již nyní používat malé dávky rychlého inzulínu před jídlem.

  Co tedy zatím podniknout?

  Měřte se pravidelně, minimálně 4x denně, můžete se měřit i po jídle. Asi si budete muset zatím nějaké proužky dokoupit, pojišťovna hradí 400 proužků ročně, po zdůvodnění u revizního lékaře 1000 proužků ročně, více ale ne. Získejte informace o senzorech. I v naší poradně jsou různé dotazy.

  Nevím, zda máte nadváhu. Jezte ale spíše méně, naučte se znát složení potravy a jezte tak, aby vám glykémie zbytečně nestoupaly.

  Glykémie máte zatím v bezpečném rozmezí. Nicméně, pokud by vám po jídle stoupaly nad 12 či dokonce více, budete skoro jistě potřebovat rychle působící inzulín. Pak byste měla vyžádat si dřívější návštěvu. Glykémie si zapisujte.

  Vaším dalším cílem bude naučit se zvládat diabetes sama. Paní doktorka vám bude pomáhat, radit, doporučovat. Ale denní péče o vyrovnání diabetu bude po celý život na vás. Naučte se to s klidem, pokračujte ve své práci i ve svých oblíbených činnostech, ale naučte se dietu i dávky inzulínu sama upravovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!