Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a komplikace

147 dotazů

 • Dotaz

  Mám diabetes II, neustále mám bolesti a křeče dolních končetin. Vyzkoušel jsme několik léků, problémy se na 2-3 týdny zmírnily, posléze se však vrátily. Můžete poradit, které léky pomáhají, případně nějaká dieta? Děkuji Ivo
  věk: 66 let výška: 179 cm váha: 98 kg

  Odpověď

  Milý Ivo, kladete mi těžkou otázku. Problémy s křečemi v končetinách udává řada pacientů s delším trváním diabetu v pokročilejším věku. Na prvním místě se snažím vyloučit některé známé častější příčiny, jako jsou především nízká hladina vápníku, případně nerovnováha dalších iontů v krvi, zejména sodíku, draslíku a hořčíku. Je také důležité vyloučit některá závažnější onemocnění, např. pokročilé onemocnění ledvin nebo jater a dále iontovou nerovnováhu vyvolanou např. nadměrným účinkem léku na odvodnění (diuretik).

  Pokud žádnou takovou zjevnou příčinu nezjistím, většinou doporučuji zkusit některé doplňky potravy, jako jsou právě vápník nebo hořčík, například ve formě šumivých tablet.

  Příčinou ale může být diabetická polyneuropatie, která je bohužel poměrně běžná při delším trvání diabetu a při jeho nedostatečné léčbě. Ta se léčí obtížně, ale naštěstí mívá kolísavý průběh, takže obtíže se mnohdy samy časem zmírňují. Často pomáhají kromě vápníku či hořčíku léky typu gabapentinu či pregabalinu (např. lék Lyrica), při horších křečích některé benzodiazepinové léky, např. Diazepam (na noc, protože trochu uspává) nebo Rivotril. Tyto léky by měl pro tuto indikaci zvažovat ale neurolog.

  Jinak doporučuji pravidelné a vašim schopnostem přizpůsobené cvičení. Měl byste přiměřeně zkoušet pohyby, které vám někdy vyvolávají křeče ve snaze křeči předejít protažením či opakovaným prováděním. Tyto pohyby se pak pro vás stávají méně namáhavé a spíše pak nevedou ke křeči. Obecně vám tělesný pohyb velmi doporučuji.

  Rozhodně ale bude pro vás vhodné navštívit neurologa, který lépe posoudí vaši individuální situaci.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Bolí mě nohy a pálí. Tibor
  věk: 61 let výška: 180 cm váha: 150 kg

  Odpověď

  Milý Tibore, nezlobte se na mě, ale odpovědět na vaše konstatování, že vás bolí nohy, aniž byste vůbec uvedl, zda máte cukrovku, jak dlouho ji máte, jak jste léčen a podobně, to opravdu nemohu. Jediné, co vidím z vašich údajů, je výrazná nadváha, která nohy určitě velmi zatěžuje.

  Příčin bolestí a pálení nohou je hodně. U pacientů s déle trvajícím diabetem připadá na prvním místě diabetická polyneuropatie. Ta se vyvíjí velmi pozvolna, většinou se spíše zhoršuje a málo kdy zcela ustupuje. Příznaky se ale často podaří zmírnit. Protože potíže, podobné těm vaším, bývají provázené také poruchou čití na nohách, je nutné zvláště pečlivě dbát na prevenci otlaků či poranění a je nutné nosit vhodnou odborníkem doporučenou obuv.

  Doporučuji vám tedy následující:

  • Máte-li diabetes, ověřte si, do jaké míry jsou vaše glykémie vyrovnané a jak by se péče o váš diabetes dala zlepšit. Dlouhodobé dobré vyrovnání je nutné pro prevenci zhoršování polyneuropatie.
  • Dostavte se na vyšetření do podiatrické ambulance (péče o nohy u diabetiků)
  • Váš lékař vám může doporučit neurologické vyšetření, které by bylo vhodné zejména pokud byste diabetes neměl nebo by připadala v úvahu jiná příčina bolestí, např. od žil na nohách, při poruchách páteře či při vzácnějších neurologických nemocech
  • Váha – já vím, tady je asi zbytečné mluvit. Vy si musíte uvědomit, zda jste či nejste schopen a ochoten s tím něco dělal a vyhledat si odpovídající lékařskou podporu k hubnutní.
  • Proti bolestem můžete zkusit např. lék Lyrica či Neurontin. Může vám je předepsat váš diabetolog či internista nebo neurolog. Většinou pomáhají, ale samotné postižení nervů neléčí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  je mozna plastika po amputaci prstu leve nohy---stale dva male defekty-trva jeden rok Ján
  věk: 57 let výška: 193 cm váha: 115 kg

  Odpověď

  Milý Jáne,

  základy pro hojení chronických klidných „menších“ defektů na dolních končetinách u pacientů s diabetem jsou:

  • odstraňování neživotných tkáňových součásti v defektu a okolí (odborníkem)
  • prevence dalšího poranění, respektive tlaku či tření, aby se defekt dále nešířil a neinfikoval (omezení pohybu, správná obuv, malé zatěžování apod.)
  • ověření dostatečného prokrvení, aby byla šance na zhojení

  Ptáte-li se na možnost plastiky, tak já tím spíše rozumím odstranění části prstů, které nejsou dostatečně prokrvené, a tudíž mají malou naději na zhojení a mohou představovat dlouhodobé riziko šíření infekce. V prvé řadě je nutné ověřit stav prokrvení, k čemuž existují různé neinvazivní techniky, ale zásadní je arteriografie spočívající v zobrazení cévního zásobení po podání kontrastní látky do příslušné přívodní tepny. Je-li prokrvení nedostatečné, dá se v mnoha případech provést nechirurgické rozšíření tepen (angioplastika) ve zúžených oblastech, což bývá radiologický zákrok. Někdy se také provádějí cévní operace. Podaří-li se rozšířit zúženou tepnu, většinou to hojení defektů velmi prospěje. Když ale cévní zákrok není možný (např. zúžení je příliš nízko na končetině, postihuje více tepen nebo je velmi rozsáhlé), může ke zhojení přispět odstranění postižené části nohy, tedy v tomto případě nejspíše postiženého prstu, a to tak, aby ponechaná část již byla dobře prokrvena a mohla se zahojit. Velmi obtížně se také hojí postižená kost – často bývá vhodná operace s odstraněním postižené části kosti.

  Jsou-li defekty na noze jen malé a mělké, bez postižení kosti a je-li prokrvení dostatečné, spíše bych radil opatrný postup s omezeným zatěžováním, odborníkem (podiatrem) schválenou obuví, častým odborným čištěním. Bez spolupráce s kvalifikovaným podiatrem se ale neobejdete.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den jsem diabetik typu 1 na inzulínu chytla jsem střevní chřipku i se zvracením neudrzim jídlo jak mám postupovat při klesáni glykémie aktuálně nám 4.1 Hana
  věk: 44 let

  Odpověď

  Milá Hano, zejména musíte pamatovat, že podávání inzulínu nesmíte přerušit. Je ale možné přiměřeně snížit dávky, zejména inzulínu, který si dáváte jinak před jídly. Potřebujete také dostatečný příjem tekutin, abyste vyrovnala ten průjem a zvracení. V takovéto situaci se někdy (kupodivu) osvědčuje chlazená normální Coca Cola. Zvracení spíše zklidňuje a poskytne vám základní dávku sacharidů, které jinak také alespoň v malé míře musíte mít. Ucucávejte po malých doušcích tu jinak zatracovanou Coca Colu a měřte si často glykémie. V podobné situaci se často hodí.

  Pokud by ale zvracení bylo intenzivní a žádné jídlo či pití byste „neudržela“, musela byste do nemocnice. Tam by vám asi dali infúzi glukózy do žíly. To jen na vysvětlenou – protože Cola do žaludku je vlastně něco podobného, jen je to méně nepříjemné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím o Váš názor na mé dva dotazy: 1. Asi před 10-ti lety mi byl potvrzen syndrom bílých plášťů. Při měření TK ve zdrav. zařízeních mám vždy vysoké hodnoty, v domácích podmínkách je TK v pořádku. Hodnoty tlaku v domácím prostředí 120-130/70-80, u lékaře 170-190/90-100. Od května 2022 jsem v péči diabetologa a nutričního poradce. Užívám Siofor Prolong 1000. Z původní váhy 96 kg jsem během ½ roku zhubnul o cca 8 kg. Při ranním měření glukometrem nalačno v domácích podmínkách mám hodnoty 5,4 – 6,0 mmol/l. Absolvuji náběry v nemocnici, před tím nic nesním ani se nenapiji a naměřené hodnoty jsou 7,0 – 7,5 mmol/l. Ty samé nebo velmi blízké hodnoty naměřím i osobním glukometrem, u kterého si zároveň ověřuji správnost měření porovnáním výsledků naměřených v laboratoři. Je možné, že se syndrom bílých plášťů „podepíše“ i na zvýšených hodnotách glukózy? 2. Celý život se vyhýbám tučným jídlům, nepiji alkohol, nekouřím. Před návštěvou diabetologa jsem ale jedl hodně sladkosti. Naměřené hodnoty cholesterolu z dřívější doby se pohybovaly v rozmezí: P/S cholesterol 3,9 – 4,3 mmol/l, LDL do max 2,5 mmol/l. Během půl roku, co jsem v péči diabetologa a dodržuji jeho a nutričního poradce doporučení ohledně stravování, se mi zvýšila hodnota P/S cholesterolu na 5,2 mmol/l, LDL 3,07 mmol/l. Zároveň mi při sonu žlučníku zjistili žlučníkové kameny, které jsem před započetím dia léčby prokazatelně neměl (dřívější sono žlučníku). Může za to právě ten můj přechod na jiný způsob stravování (menší a častější dávky jídla, více zeleniny) a současně snížení mé váhy, popř. užívání Sioforu? Děkuji, přeji hezký den - Radek
  věk: 65 let výška: 183 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  Milý Radovane, to čemu se lidově říká „syndrom bílého pláště“, nepochybně existuje. Nejenže člověk opouští klid a bezpečí svého domova, ale také různě cestuje, účastní se různých méně či více důležitých konfrontací se zevním světem, a na závěr všeho přichází ten hlavní viník, který mi chce vyčítat moji ve skutečnosti dokonalou dietu, moje dietní prohřešky a moji občasnou neochotu cvičit. Všichni jsme rádi pochváleni a i lékař by to měl vědět, však i on občas zatouží po pochvale (které se mně ale nedostane, protože vám odpovídám příliš otevřeně).

  Život už je takový a lékař není jedinou věcí, která nás znervózňuje a ruší a není to jenom ten lékař, kdo vás není ochoten vždy pochválit. Proto si vždycky říkám, že má-li někdo opravdu vysoký krevní tlak u lékaře, to má vysoký krevní tlak asi také, když nastoupí do tramvaje revizor (i když máte zakoupený lístek), manželka se na vás oboří pro zbytečnost nebo nemůžete najít brýle a viníte z toho vnučku.

  Většinou potom žádám pacienta, aby si krevní tlaky zaznamenával a příště mi ty záznamy ukázal. Pokud má opravdu skoro stále krevní tlak v normě, tak zpravidla věřím a intenzivní léčbu nenasazuju, ale když i doma jsou občas krevní tlaky vyšší, tak přece jenom dám na svoje měřidlo v ordinaci. Ostatně – je dnes možné provádět i 24-hodinové měření v domácím prostředí a potom výsledek vyhodnotit.

  S glykémiemi je to dost podobné. Od ranního vstávání uplyne většinou dost času, a tak může klidně glykémie mírně stoupnout. Ostatně – právě proto máme dnes k dispozici měření glykovaného hemoglobinu, a to se jen tak ošálit nedá.

  No a konečně, že by vám z obavy před zlým lékařem vznikly žlučníkové kameny, tomu asi ani vy sám nevěříte.

  Doufám, že se na mě nezlobíte pro trochu odlehčující odpověď. Jinak ale vězte, že správná „diabetická“ dieta je v podstatě ta nejzdravější, a to i z hlediska hladiny krevních tuků a prevence žlučových kamenů. Vlastně to ani není žádná dieta v pravém slova smyslu, je to v podstatě zdravá strava, kterou bych doporučoval skoro každému.

  Možná by měl váš lékař na vás vaše starosti líp poznat a trochu vás občas pochválit, abyste z něho neměl zbytečně trému a aby návštěva u lékaře byla také trochu legrace a ne jenom kázání o tom, co všechno člověk dělá nebo nedělá špatně. Ale jinak byste měl vy sám vědět, že mít dobrý krevní tlak (doma i v ambulanci), dobrou hladinu cholesterolu a mít glykémii co nejblíže normy, je pro vás to nejlepší a zejména vy byste si to měl hlídat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Datum operace je v dotazu a byla v 02/2022, tumor byl mezi m. piriformis a m. gluteus minimus útvar byl o rozměru 40x36x34 mm a nad stříškou acetabula. Momentálně mám bolestivost v levém stehně uprostřed i po mírné zátěži . Ćekal bych, že bolest bude v místě okolí kloubu, proč je bolest cca 30 cm od kloubu. Může to být diabetická neuropatie? Děkuji. Jan
  věk: 72 let výška: 168 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Milý Jane, neodvažuji si takto na dálku posuzovat váš zdravotní stav. Měl byste se objednat na kontrolu na pracovišti, kde byla operace provedena. Diabetická neuropatie může mít nejrůznější projevy, nicméně vždy je na prvním místě nutné vyloučit nějakou zánětlivou či nádorovou afekci, zejména když jsou obtíže jednostranné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, tento týden mi byla diagnostikována cukrovka 2.typu s hodnotou 15 v krvi. Již několik měsíců mě to bolí prsty u nohou a pod prsty, bolest se táhne i zespodu chodidel, citlivost na chlad a na dotek, je to na obou nohách zároveň a velice nepříjemné, nohy bolí i v noci a v klidu. Může to souviset s diabetem? Děkuji za odpověď. Ladislava
  věk: 50 let výška: 170 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  dobrý den,

  Cukrovka u Vás pravděpodobně probíhala již delší dobu, protože aktuálně máte hodnoty dost vysoké. Je možné, že lehce zvýšené jsou již rok, dva. Jedním z důsledků vysokého cukru může být neuropatie. Blíže viz: https://ocukrovce.cz/diabeticka-neuropatie-priznaky-prevence-lecba/

  Je velmi pravděpodobné, že se u Vás projevují známky neuropatie. V první řadě je důležité zlepšit hladiny glykémie. Efekt léčby ale nečekejte dříve než za 2-3 měsíce. Léčba neuropatie je často dlouhodobá, někdy obtížná. Pokud tedy nedojde ke zlepšení do 3 měsíců, doporučuji Vám vyšetření na neurologii a konzultaci s vaším diabetologem o možnostech další léčby.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den.V únoru mi zjistili neurobireliozu, nasadili antibiotika a po dobrání u mně nastal zvláštní stav. Při hodnotách glykemie 6 - 6,5 u mně nastává stav hypoglykemie. Dochází k třesou končetin, pocení a celkové slabosti. Několik let jsem měl zvýšený cukr kolem 6,5. Může se jednat o tzv. Domněnku hypoglykemii, kdy k hypoglykemii dochází při normálnîch hodnotách glykemie. Mám strach, abych nespadl do hypoglykemického šoku přestože mám normální hodnoty. Ráno se probouzím úplně mokrý přestože jsou hodnoty ranní glykemie kolem 6,2mmol. Dá se s tím něco dělat? Musím neustále držet hladinu kolem 7, tak se neustále měříme a každou hodinu musím jíst i v noci. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Co by se s tím dalo dělat?Uvažoval jsem jestli neexistuje nějaký lék na zvýšení glykemie, abych měl hladinu vyšší. Můžete poradit? Děkuji Martin.
  věk: 55 let výška: 200 cm váha: 130 kg

  Odpověď

  Milý Martine, na váš dotaz jsem již odpovídal a nenapadá mě mnoho, co bych na své odpovědi měnil.

  Pro hypoglykémii je zásadní to, že je vyvolána nízkou hladinou krevního cukru. Dolní hranice normální hodnoty se udává 3,8 mmol/l, ale o hypoglykémii zpravidla mluvíme při hodnotách pod 3,5 mmol/l. Vy máte hodnoty výrazně vyšší (nad 6 mmol/l), a tak o hypoglykémii nemůže být řeč.

  Hypoglykémie má také svoje příznaky, které mohou být u různých osob odlišné. 1) Nejtypičtějšími příznakem jsou pocit hladu, neklid, třes, pocení, bušení srdce. 

  2) Dále se může přidávat zmatenost, porucha soustředění, různé barevné vidiny, brnění jazyka a postupně prohlubující se porucha vědomí.

  První skupina příznaků je vyvolána vyplavením kontraregulačního hormonu adrenalinu, který mimo jiné zvyšuje glykémii. Adrenalin se ale může vyplavovat z mnoha jiných důvodů, např. z leknutí, stresu nebo při některých nemocech. Potom mohou mít lidé podobné příznaky, i když nejde o hypoglykémii a neléčí se to podáním cukru či jiného jídla.

  Stejně tak poruchu vnímání může mít člověk z mnoha jiných důvodů.

  Ještě jednou vám tedy doporučuji:

  1) Změřte si glykémii v okamžiku, kdy se potíže objeví. Nebudete-li mít glykémii pod 3,8 mmol/l, nepůjde o hypoglykémii (i když vím, že osobní glukometr neměří dostatečně přesně)

  2) Dostavte k vyšetření ke svému lékaři, aby pátral po jiné příčině vašich obtíží

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Chtěl bych se vás zeptat na speciální dotaz, protože už si nevím rady. Před nedávnem mi zjistili neuroboreliozu, kterou mohu mít v sobě už 3 roky. Dali mi antibiotika Doxiciklin, po kterém mi bylo špatně, ale dobral jsem a od té doby mám problém s cukrem. Několik dní po sobě mám ranní glykemii od 6,1 do 7,5. Při těchto hodnotách se objevují stavy hypoglykemie. Jsem zpocený, mám třes celého těla a mravenčení. Mám strach, abych neupadne do komatu. Zjistili mi prediabetes. Byl jsem kvůli na diabetologii, ale tam se mi několik doktorů vysmálo, že to není možné, že určitě nejde o hypoglykemii. Četl jsem, že u lidí, kteří mají několik let zvýšenou glukozu může nasta hypoglykemie i u normálních hodnot. Také se mi všichni vysmáli. Myslíte, že je to možné, nebo je to způsobené tou neuroboreliozou, která poškodila citlivost nervů a ty mohou jinak reagovat na glukozy. Jak vy se na to díváte. Mohu upadnout do komatu. Děkuji. S pozdravem Martin.
  věk: 55 let výška: 200 cm váha: 130 kg

  Odpověď

  Milý Martine, udáváte, že jste měl ranní glykémii až 7,5 mmol, asi opakovaně. To už odpovídá diagnóze diabetu. Jsou-li vaše údaje správné, máte docela nadváhu, i když máte opravdu vysokou postavu.

  Měl byste tedy usilovat o snížení hodnot glykémie, nejlépe zatím dietou s omezením sacharidů. Když máte již na lačno zvýšenou hodnotu, po jídle může být glykémie o dost vyšší. Když to pak trvá léta, může se vyskytnou poškození nervů, kterému říkáme diabetická polyneuropatie, a to má podobné příznaky, jako vy uvádíte. Je možné, že jste dříve o vyšších hodnotách glykémie nevěděl.

  Borelióza může vyvolat řadu neurologických příznaků včetně těch vašich. Jenom se ale špatně určuje příčina, protože klíště měl někdy skoro každý z nás a rovněž hladiny protilátek proti Boreliím mohou být u řady lidí pozitivní. Pokud tedy nebylo onemocnění diagnostikováno jednoznačně (brzy po nálezu klíštěte s odpovídajícím zánětem v okolí a s potvrzením protilátek), tak bych se stejně více klonil k té diabetické polyneuropatii, která je bohužel častá. Na boreliózu se pak svádějí všechny možné obtíže. Ale dlouhodobé přeléčení antibiotiky bylo na místě. Někdy se také podává penicilin, poměrně dlouhodobě.

  Pokud jde o hypoglykémie: není možné mluvit o hypoglykémiích, když jste žádné skutečně snížené hodnoty glykémie nezachytil. Je nutné je prokázat. Pocity hypoglykémie jsou někdy neurčité a velmi často se i u osob léčených inzulínem o hypoglykémii nejedná. Hypoglykémie s hodnotami nad 5 mmol/l je opravdu prakticky nemožná. Snad jen u osob, které mají trvale  hodnoty nad 12 či více mmol/l může pokles na normální hodnoty vyvolávat příznaky hypoglykémie, ale já ani tomuto moc nevěřím.

  Prostě lidé mají velkou chuť na jídlo a vnitřní nucení se najíst, a tak hledají ve svých pocitech známky hypoglykémie. Důvodů ke slabosti a třesu může být mnohem více. Pokud tedy trváte na tom, že může jít o hypoglykémie, měřte si pravidelně glykémie, a to zejména při těch nepříjemných pocitech. Pokud nepůjdou hodnoty pod 5, je hypoglykémie prakticky nemožná. O skutečné hypoglykémii mluvíme při hodnotách od 3,5 mmol/. Pokud něco takového zachytíte (bez požití léků na snižování hypoglykémie), je potom třeba tyto nálezy ještě ověřit při vyšetření pomocí přesných laboratorních přístrojů.

  A ještě něco: lidé opravdu někdy trvají na tom, že mají reakce odpovídající hypoglykémii již při hodnotách kolem 6 mmol/l. Já jim to nevyvracím (i když je to často výmluva, proč se nesnažit zhubnout). Kómatu se ale opravdu při těchto hodnotách obávat nemusejí. K tomu dochází zpravidla při hodnotách pod 2 mmol/l.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím o radu jak dál postupovat, když na interně dle laboratoře naměřeno Glukosa- 7,57 mmol/l, Glykovaný HB: 47 mmol/l. Delší dobu cca 3 r. další symptomy: nadměrné noční pocení ( 4 x za noc převlékám vrch pyžama zpocené kolem krku). Dále mám problém s nykturii. (4 x za noc). Na nykturii předepsán lék Solifenacin, ten však na nykturii byl neúčinný, ale na 3 měsíce odstranil noční pocení, ale z důvodu nesnesitelných NÚ jsem braní léku po dohodě s lékařem ukončil. Nasazena betmiga, která značně zvýšila TK na 230/90. Rovněž ukončeno a nyní budu brát Minirin .Z hlediska neurologie mám občas mravenčení a mírnou bolest v levém lýtku. Na Angio se léčím s žilní nedostatečností. V současné době léčím alergii na jarní pyly- beru cezeru. Jinak v 02/2022 jsem byl na operaci osteochondromu v LK. Přitom byla zjištěna silná artroza v LK a navržena TEP na 04/2024. Doplnění anamnézy: moje výška je 168 cm, váha 93 kg, věk 71 r. Ptám se údaje znamenají už cukrovku a měl bych brát léky? Jak léčit Nykturii a nadměrné pocení? Ostatní viz příloha. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jan
  věk: 72 let výška: 168 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Milý Jane, udáváte řadu obtíží z nichž nemusejí všechny spolu vzájemně souviset.

  Nejprve k otázce diabetu: Glykémie na lačno nad 7 mmol/l stejně jako glykovaný hemoglobin 47 mmol/mol již odpovídají diabetickým hodnotám, i když  teprve hraničně. Určitě tedy byste s tím měl něco dělat. Máte docela výraznou obezitu, a tak prvním opatřením by mělo být nastolení mírné redukční diety s omezením sacharidů, nejlépe na 150 g denně. Vzorovou dietu byste našel i na našich stránkách, ale nejlepší by bylo si dojednat poradu s nutričním terapeutem (dietní sestrou).

  Omezení kalorií v dietě by pomohlo odstranit to nepříjemné noční pocení. Dalším krokem by mohlo být nasazení léku metformin, který zlepšuje citlivost tkání na inzulín.

  Špatně léčený diabetes může být příčinou častého a objemného nočního močení. Bývá to vyvoláno tím, že do moči je vylučován nadbytečný cukr a ten s sebou přináší větší močení a pocit žízně. Vaše hodnoty glykémie ale tak vysoké nejsou, tak si myslím, že to není příčinou toho častého močení.

  Nabízí se možnost zvětšené prostaty - určitě byste měl podstoupit vyšetření urologem, ostatně to zřejmě již probíhá. Zvětšená prostata vede k nedostatečnému vyprazdňování močového měchýře, který se potom snáze naplní a to vás v noci může nutit k častému močení.

  Možnost je ale také částeně psychická či nervová - a na to by mohl být použit ten minirin. Ale teprve až po vyloučení urologické příčiny. A samozřejmě vám doporučuji od časných večerních hodit příliš nepít.

  Brnění a pálení dolních končetin by mohlo odpovídat již déle trvajícímu a neléčenému, i když lehkému diabetu. Zatím bych si ale sliboval víc pomoc od té hubnoucí diety a zařazení pravidelné a raději déle trvající fyzické aktivity.

  Jedna z vašich příloh obsahuje také popis vyšetření pánve a kyčlí magnetickou rezonancí. Bohužel ale na vámi oskenované kopii není zachyceno datum vyšetření. Je tam jasně popsán nález útvaru poblíž stehenní kosti, ale zřejmě mimo ni. Mohlo by se jednat o vámi uvedený osteochondrom, ale vy jste neuvedl, v kterém místě byl a kdy to bylo. Pokud jste právě kvůli tomuto nálezu byl již operován a lékaři stav posoudili, je asi vše v pořádku. Pokud je to ale nález nový, je mu nutné věnovat pozornost a klidně by mohl vysvětlovat vaše obtíže.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!