Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a komplikace
296 dotazů
-
Hypoglykemie u syna v souvislosti se špatným trávením
(08.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, již poměrně dlouhou dobu řešíme s pediatrem u šestiletého syna zažívací obtíže. Syn má na základě obtíží a Peptestu diagnostikován reflux (škytání, říhání, kašle, vracení jídla atd.). Nově si však začal velice často stěžovat na pocit na zvracení a bolení břicha v oblasti pupku, vrácení jidla. Neustále, kdykoliv během dne. Všímám si větší únavy (po sportu, ráno když není delší dobu nasnídaný). Nedokážu rozpoznat souvislost s něčím konkrétním. Lékařka mu nabrala krev mimo jiné na alergie (tyto testy má již několikrát zasebou) a klasický krevní obraz. Z krve mu vyšel špatně "pouze" cukr, respektive hypoglykemie. Nyní ho mám týden sledovat, hledat souvislosti a v případě stěžování si na bolest břicha zkusit dát hroznový cukr (třeba nedokáže rozpoznat pocit vlčího hladu). Syn má od malinka bolesti břicha v oblasti pupku, problemy s nestrávenou stolicí. Má za sebou sono břicha, odběry stolice na okultní krvácení a crohnovu nemoc (vše před cca 2 lety, nyní nás čeká znovu), krevní testy na alergie... potravinové alergie nemá žádné, ale má HIT. Chtěli jsme, aby se na něj podíval nějaký specialista gastroenterolog, ale vše bylo řešeno po emailu a uzavřeno psychosomatickými důvody (měla jsem žádanku od pediatra). Zde v Poradně jsme se dočetla, ze může být hypoglykemie u necukrovkáře způsobena rychlým vyprazdňováním žaludku. Obtíže by tomu odpovídali. Ale je mi jasné, že to může být ale cokoliv jiného. Chtěla bych se zeptat zda hypoglykemie může skutečně souviset se špatným trávením? Respektive s čím konkrétně. Jak mu můžu pomoct? Bojím se stavů způsobených hypoglykemií. Bojím se počínající cukrovky. Nechci nic zanedbat. Je to mé dítě. Děkuji Vám za odpověď!Odpověď
Milá Kateřino, z toho, co popisujete, nic nenasvědčuje tomu, že by váš syn měl náběh na diabetes nebo hypoglykémie. Případné hypoglykémie vyvolané rychlým vyprazdňováním žaludku po jídle, se zpravidla neprojevují poruchou trávení a jsou nepravděpodobné.
Vyloučit „náběh“ na diabetes je relativně snadné. V současné době probíhá u dětí plošný screening autoprotilátek u dětí, vyšetřuje se to v Praze v Motole, ale vzorek krve mohou posílat všichni pediatři.
Jinak popisované problémy u dítěte vždy zasluhují pozornost a váš syn by měl podstoupit posouzení dětským gastroenterologem. Je ale možno, že to již podstoupil a psychosomatické obtíže opravdu toto vše mohou vysvětlovat.
Já nejsem v této oblasti odborník, ale na prvním místě bych usiloval o vyloučení anatomické odchylky na zažívacím ústrojí, k čemuž by mohla sloužit např. endoskopie, nebo některá z forem rentgenologického vyšetření.
Na druhém místě bych se snažil vyloučit nějakou, často vrozenou, poruchu trávení, např. chybění nějakého střevního či pankreatického enzymu). Pokud existují skutečně objektivně potvrzené potíže, tak je někdy nutná biopsie tenkého střeva (endoskopicky), případně metabolické či genetické vyšetření za měřené na častější (ale přesto velmi vzácné) poruchy. Teprve potom bych uvažoval o psychosomatickém původu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic, jak aplikovat
(02.05.2025)
Dotaz
Dobrý den při každé aplikaci Ozem pick u mi tekutina teče mimo vždycky pero otočím přitlačím k břichu zmáčknu pero držím a tekutina teče mimo děkujiOdpověď
Milá Tetezo, nebo Terezo :-)
Zcela výjimečně může jít o vadné pero s Ozempicem, ale to je málo pravděpodobné. Jinak si myslím, že
- můžete mít špatně upevněnou jehlu na peru, která se musí pečlivě nasadit a našroubovat
- můžete mít příliš krátkou jehlu, kterou si nedostatečně zapíchnete
- po stlačení pístu po vpichu je nutné počkat asi 10 vteřina a teprve potom jehlu vytáhnout
Bylo by dobré, abyste příště aplikovala dávku Ozempicu před lékařem či před sestrou, aby vyloučili možnou chybu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
otoky kotníku
(02.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, mám medikaci Glucophage 1 x d a večer mám otoky kotníku, může to být nežadoucí účinek léku? L.Kvýška: 163 cm váha: 73 kgOdpověď
Milá Lenko, otoky rozhodně nepatří ke známým nežádoucím efektům léku Glucophage. Tuto možnost bych nejspíš pustil z hlavy.
Mírné otoky kotníku jsou ale celkem běžné u osob vyššího věku, který vy neuvádíte.
Velmi mírné otoky, zvláště u osob, které dlouho postávají, nemusejí k večeru představovat skutečný problém. Jinak se ale mohou objevovat např. při nadměrném příjmu soli (tu bych vám doporučoval omezit), dále při žilních problémech na dolních končetinách a konečně u řady dalších nemocí např .srdce, ledvina a jater.
Pro začátek bych vám doporučoval: Omezte solení, omezte slané potraviny v dietě. Pořiďte si vhodné kompresivní punčochy - o jejich výběru se poraďte ve zdravotnických potřebách. Dostatečně se pohybujte a pokud možno se vyvarujte dlouhého stání.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vysoký mmol 27
(01.05.2025)
Dotaz
Myslím že to je pouze přechodně tak vysoké,byl jsem týden v Itálii za mým 3letym synem a dopřával jsem si dost sladkosti Každý den,je to poprvé co mám tak vysokou hladinu cukruvěk: 52 let výška: 173 cm váha: 80 kgOdpověď
Milý Davide, k tomu vám mohu těžko něco poradit. Vůbec netuším, jaký typ diabetu máte, čím jste léčen a jak jste na tom zdravotně po ostatních stránkách. Glykémie 27 je už hodně vysoká. U diabetika 1. typu léčeného inzulínem se ovšem může vyskytnout celkem snadno, když např. vynechá dávku inzulínu nebo třeba si dá celou pizzu a nepíchne si patřičnou dávku inzulínu. Musí si pak svoji chybu uvědomit, hned si doplnit inzulín a do snížení hladiny nejíst další jídlo. A poučit se pro příště.
Naproti tomu u diabetika 2. typu to může znamenat závažnější změnu v dosavadním průběhu jeho diabetu, tedy pokud zatím míval hodnoty jen lehce zvýšené, např. do 12 mmol/l po jídle. Pokud podobný stav přetrvává, bude nutné patřičně upravit režim a zřejmě i léčbu, možná bude třeba nasadit inzulín.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
3 mesiace inzulín vymenený na tab.Siofor chudneme problémy so žaludkom môže spolu súvisieť.
(26.04.2025)
Dotaz
Môže spôsobiť siofor problémy s trávením.věk: 61 let výška: 164 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Marto, velmi záleží na tom, jak máte bez inzulínu vyrovnaný diabetes. Je možné, že inzulín prostě potřebujete a jeho vysazení se projevuje hubnutím a možná i nevolností.
Pokud ale máte po vysazení inzulínu glykémie blízko normy, tak zřejmě inzulín opravdu nepotřebujete. Siofor může sice vyvolávat určité zažívací obtíže a pocit těžkosti v žaludku, ale většinou to není závažné a časem to ustoupí. Siofor se častěji předepisuje osobám s nadváhou, které mají dostatečně zachovanou sekreci vlastního inzulínu. To možná, vzhledem k tomu, že jste štíhlá, nemusí být váš případ.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Amputace prstů dolní končetiny
(25.04.2025)
Dotaz
Čím ošetřovat čerstvé rány po amputaci prstů dolní končetiny (z důvodu nekrózy) u diabetika s ucpanými cévamivěk: 72 let výška: 175 cm váha: 64 kgOdpověď
Milý Jiří,
Velmi záleží na tom, zda amputační výkon byl proveden v dostatečné míře a ukončen zašitím ran, nebo nadále probíhá otevřené hojení a rána je zanícená.
V prvním případě je zejména nutné zajistit klidné hojení. Především byste měl nohou co nejméně pohybovat, na nohu se nestavět, případně používat botu, která omezuje pohyb dolní části nohy. Dále by měla být rána čistá, ale není nutné na ni nic speciálního lít ani mazat. Někdy se k podpoře hojení užívá ještě celková antibiotická léčba, ale o tom musejí rozhodnout vaši lékaři.
Pokud je ale hojení otevřené, případně přetrvává zánětlivá sekrece, tak kromě znehybnění je nutné každodenní čištění rány podle instrukce lékaře, zejména odstraňovat mrtvé zbytky tkáně s sekretu.
Velmi důležité je, zda se nějakým způsobem podařilo zprůchodnit zúžené či uzavřené cévy na noze. Pokud vám zůstala část postižených kostí, které nejsou vyživované přívodem krve, tak bude hojení zdlouhavé a může později vyžadovat další zákrok.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Píchnuti nočního inzulínu před jídlem
(24.04.2025)
Dotaz
pichnul jsem 12j a nočního inzulínu píchám 30 co mám dat😅věk: 14 let výška: 172 cm váha: 70 kgOdpověď
Omlouváme se, Váš dotaz se nám zatoulal a okamžitá odpověď od pana profesora z mobilu přichází bohužel už pozdě, ale pro jistotu a pro příště jeho odpověď posíláme i takto...
"Dejte si na noc ještě zbytek toho nočního, aby to bylo celkem těch 30 jednotek."
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Cukrovka a hypoglykémie
(21.04.2025)
Dotaz
Můj syn 21 lety mněl večer stav záchvatu odpadnutí, zblednutí po měření 9,4 a píchal inzulín 14 jednotek pak vstal a šel do kuchyně a pak odpadl chvíly do bezvědomí lak se třepal a byl bledý, za par minut to přestalo, moc se o syna bojím 😭věk: 22 let výška: 172 cm váha: 65 kgOdpověď
Milá Pavlíno, podle vašeho popisu měl váš syn hypoglykémii, tedy nízkou hladinu krevního cukru. K tomu může dojít, když si např. podá příliš velkou dávku inzulínu nebo když se zapomene po podání inzulínu najíst. Tomu trochu odporuje hodnota glykémie, která byla před tím záchvatem Možná ale se měřil dlouho před tím, než si inzulín podal, a mezi tím se mohla řada věcí změnit.
Pokud je ale váš syn jinak zdráv, rozhodně si musí umět poradit sám. K tomu potřebuje dostatečné poučení od lékaře a edukačního pracovníka, a musí být také dostatečně zodpovědný. Velmi by se pro něho asi hodil kontinuální senzor glykémií. Možná ale, že jej má.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
ranní glykémie je vyšší
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý den,ranní hodnoty glykémie mám stále kolem 7 až 8 -mmol/l ,dlouhý cukr 48.Glucofage xr 1000 beru večer po jídle kolem 18 hod.Pravidelný pohyb.Proč je ranní glykémie vyšší?věk: 65 letOdpověď
Milý Milane, na vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte diabetes.
Diabetes je bohužel postupující onemocnění, na jehož rozvoji se uplatňují vaše vrozené vlohy a faktory vašeho způsobu života. Zatímco to první ovlivnit nemůžete, do druhé do značné míry ano.
Jak na těchto stránkách opakovaně uvádíme, léčba je komplexní a zahrnuje na prvním místě podrobné poučení pacienta, aby rozuměl, co se v jeho těle děje. Zpravidla nedostatečně funguje váš vlastní inzulín a jeho zvýšená produkce již nestačí nárokům, které vaše tělo a také váš způsob života kladou. Je proto nutné uzpůsobit váš dietní a pohybový režim a pokud to nestačí, je nutno přidat léky. Glucophage je celkem fungující lék, ale často sám nestačí a je nutné přidat ještě léky jiné.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Erdomed a diabetes
(17.04.2025)
Dotaz
Beru ho na kašel a zvyšuje se mi diabetes. Eliškavěk: 63 let výška: 156 cm váha: 87 kgOdpověď
Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,
erdostein je mukolytikum, tedy lék používaný k ředění (snížení viskozity) hlenu při onemocněních dýchacích cest (např. bronchitidě, CHOPN). Kromě mukolytického účinku má i antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Využívá se zejména u pacientů s chronickým kašlem, nebo častými respiračními infekcemi. V současnosti je známo, že:
- V SPC (souhrnu údajů o přípravku) pro erdostein není uvedena hyperglykémie ani jiný metabolický efekt na glukózu mezi častými, méně častými nebo vzácnými nežádoucími účinky.
- Klinické studie ani postmarketingové sledování nezmiňují významný vliv na hladinu krevního cukru.
- U diabetických pacientů je erdostein běžně předepisován – není kontraindikován ani vyžadující zvláštní opatrnost s ohledem na glykémii.
Pokud u Váš došlo ke zvýšení glykémie během léčby erdosteinem, doporučuji vzít v úvahu i jiné možné faktory:
- Současně užívané léky (např. kortikosteroidy, beta2-agonisté aj.)
- Akutní infekce nebo zánět – ty samy o sobě zvyšují inzulinovou rezistenci
- Stresová hyperglykémie – běžná u nemocných s akutním respiračním onemocněním
- Strava a fyzická aktivita během nemoci
S přátelským pozdravem a přáním krásných Velikonoc
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!