Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

669 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám ranní glykemii 8,3. Je to hodně, či je to ještě v normě. Jsem diabetik 2.stupně na dietě, děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den přeji, hodnota 8,3 mmol/l nalačno není optimální (v ideálním případě je dobré mít ranní glykémie v rozmezí 4-6 mmol/l), pokud se takovéto hodnoty u Vás vyskytují opakovaně, byla by pravděpodobně žádoucí farmakologická léčba, pokud jste diabetik 2. typu tak nejspíše ve formě tabletové.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 17 let léčen převážně na dietě, až nyní cca. 6 měsíců na 1 x prášku Glukophage.. Mám výšku:181 cm a 102 kg. Sportuji. Chtěl bych se poradit o lečbě pomocí bariatrie. Zajímá mě hlavně: Kdy se implatuje do těla, resp. do střeva tenký rukáv, který se po roce opět vyndá. Píše o tom článek prof. Svačina. Tato operace se platí? Nebo na lze dosáhnout přes pojišťovnu? Dále by mne zajímalo obecně nejúčinější operace na diabet. Musím Vám ještě sdělit, že Mi je 60 let, a mám enormní zájem se této nemoci zbavit, nebo ji alespoň "normalizovat" do přijatelných mezí. A poslední dotaz: Začínám mít pálení v nohách (v jedné) hlavně ve dne, v noci zatím vůbec. Byl jsem v dubnu na EMG a zatím normální nalez. Přesto to bude otázka času. Je možné kdyby se pomocí bariatricke operace srovnala hladina cukru, že by to nemělo další devastující vliv na cévy, nervy? Děkuji za odpověď
  věk: 7 let

  Odpověď

  Dobrý den vážený pane Lubomíre, děkujeme za dotaz, dovoluji si Vám místo odpovědi poslat dva odkazy, které snad zodpoví Vaše otázky:

  1. je stránka VZP, která popisuje podmínky úhrady bariatrické operace zdravotní pojišťovnou

  https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/vzp-hradi-operace-ktere-pomohou-lidem-zhubnout-musi-k-nim-byt-ale-vazny-duvod

  2. je stránka Obezitologické společnosti, kde jsou uvedena centra provádějící tyto výkony, na které se lze obrátit pro detailnější informace

  http://www.obesitas.cz/?pg=pracoviste

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příčiny vzniku angiosklerozy na očním pozadí. Jsem diabetička 2. typu léčena sioforem dva roky, při kontrolách TK v normě, cholesterol 5,2, při očním vyšetření mi byla zjištěna angioskleroza očních cév I-II gr a doporučena kompenzace tlaku a cholesterolu, ovšem při měření TK mám do hodnoty 130/80, takže nerozumím co způsobilo nález na očním pozadí, jestli je angioskleroza zapříčiněna zvýšeným TK a ten mám v normě, děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Kornatění tepen (angioskleróza) je závažné degenerativní, dlouhodobě probíhající onemocnění, způsobené ukládáním tzv. aterogeních látek, především lipidů, sacharidů, krevních buněk, fibrózních tkání a vápníku, ve stěně tepny. Proces probíhá po mnoho let. Mezi rizikové faktory rozvoje angiosclerózy patří zvýšený krevní tlak a diabetes mellitus.

  Změny na cévách mohou stanovení diagnózy arteriální hypertenze předcházet.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetička II typu léčena Sioforem dva roky. Nyni mi na očním pozadí byla zjištěna angioskleróza I-II gr, Tk mám 135/85, je možné, že už při těchto hodnotách došlo ke změně na cévách? Cholesterol mám 5,2. Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Arteriální hypertenze je chronické onemocnění zpočátku s němým průběhem. Dlouhodobé zvýšení krevního tlaku, pokud není systematicky a správně léčeno, vede k urychlení kornatění cév (angioskleróza). Cévní změny viditelné při vyšetření očního pozadí jsou obvykle patrné již v okamžiku stanovení diagnózy arteriální hypertenze. Oční lékař může být první, kdo vysloví podezření na zvýšení krevního tlaku nebo nedostatečně léčenou arteriální hypertenzi pro patrné změny na očním pozadí.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mám cukrovku 2.typu 17 let.Užívám léky.Hodnoty mám 6.1 na lačno, po jídle max. do 8,Hb1c 55.Stačí léky nebo mám už mít inzulin.
  věk: 64 let

  Odpověď

  Dotaz obsahuje málo informací k rozhodnutí o způsobu léčby. Hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c obecně již není v požadovaných rozmezích (do 53 mmol/mol). Vyšší hodnoty <60 mmol/mol je možné považovat za uspokojivé pouze u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Dále v dotazu není uvedeno, zda má nemocný pozdní diabetické komplikace a jaké perorální antidiabetika (PAD, léky na cukrovku) užívá. Inzulin se obvykle přidává k monoterapii či ke kombinaci PAD, ale zpravidla se doporučuje léčba inzulinem tehdy, pokud není uspokojivá kompenzace při dvojkombinaci či trojkombinaci PAD. Někdy stačí ke zlepšení kompenzace úprava diety a fyzické zátěže. Jistě dobře poradí ošetřující diabetologický tým, který má o pacientovi s diabetem všechny informace.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Alena Adamíková, Ph.D. koordinátorka Diabetologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a.s., Zlín)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den pane docente, prosím o radu. Je mi 51et, TK 110/70, jsem štíhlá až hubená, mám dlouhodobě vysoký cholesterol, ať držím dietu nebo ne-tu už dávno nedržím, protože to nemělo smysl. Jím snad zdravě, maso, vejce, sýry,ovoce, zelenina, mandle, ořechy, celozrnné pečivo. Nesladím. No a zjistili mi porušenou glukózovou toleranci. Vůbec to nechápu. Mám držet diabetickou dietu. Já se tak stravují už roky. Od 23 let mám RA, zjištěna osteoporóza, po léčbě bisfosfonáty zlepšeno. Stále beru Calcichew, více než 10 let, i přesto mi byl nyní zjištěn větší deficit vitaminu D. Nemůže to mít spolu s tím cholesterolem nějakou souvislost? Děkuji Vám.
  věk: 51 let

  Odpověď

  Váš dotaz je velmi komplexní a řadu informací by bylo potřeba doplnit, aby bylo možno se přesně vyjádřit k Vašemu dotazu. Zaprvé by to chtělo vědět více o tom, co se myslí "porušenou glukózovou tolerancí". I u štíhlého člověka se může vyvinout diabetes 2. typu, jehož je porušená glukózová tolerance předstupněm. Ale určitě by bylo potřeba zjistit, zda se u Vás nejedná o něco jiného - například pomalu vznikající diabetes 1. typu. Ten, stejně jako revmatoidní artritida, patří mezi autoimunitní choroby a ty se rády někdy sdružují.  Navíc lidé s těmito chorobami mají častěji nižší hladinu vitaminu D. Vyšetřoval Vám někdo protilátky proti slinivce břišní? Dále - některé léky užívané při léčbě revmatoidní artritidy (kortikoidy) zvyšují hladinu krevní glukózy (glykémii). Je potřeba tedy posoudit celkovou Vaši medikaci. Je nutné se též zamyslet nad výskytem diabetu v rodině. Dále k tomu cholesterolu - pojem vysoký cholesterol je potřeba upřesnit. Jaké jsou hodnoty? A je více druhů cholesterolu, rovněž nutno posoudit další parametry metabolismu tuků. Určitě není radno poruchu metabolismu tuků neřešit. S tou dietou to také není tak jednoduché. Například uvádíte, že jíte sýry. Z hlediska tuků je zásadní rozdíl, zda člověk jí sýry nízkotučné nebo si rád a častěji dá například aromatické sýry, které mají vysoký obsah tuků. A co se týká vitamínu D, v naší zeměpisné šířce je jeho nedostatek poměrně obvyklý, a také zrovna nejíme moc ryb. V případě skutečného nedostatku vitaminu D by Vámi uváděná suplementace přípravkem Calcichew nebyla dostačující. Jinak samozřejmě vše může souviset se vším. Mám-li to tedy shrnout konkrétně - chtělo by to komplexní vyšetření stran "poruchy glukózové tolerance" (pokud nebylo provedeno) a pokud jsou hodnoty metabolismu lipidů opravdu vyšší - začít s léčbou poruchy metabolismu tuků. Tím spíše, že jste ještě mladá a nemá smysl si říkat o potíže s cévami a srdíčkem.
  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. Kateřina Štechová, Ph.D. z interní kliniky FN Motol)
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Co je gestační diabetes?

  Odpověď

  Gestační diabetes je porucha zpracovávání sacharidů, která se rozvíjí během těhotenství. Postihuje asi 4 % ze všech těhotných. Příčina není přesně určena, ale je známo několik faktorů, které ovlivňují vznik gestačního diabetu. Placenta pomáhá dítěti v jeho růstu. Hormony, které placenta produkuje, na jedné straně podporují vývoj plodu a na straně druhé snižují účinnost vlastního inzulinu v těle matky. Tento problém se nazývá inzulinová rezistence. Gestační diabetes vzniká tehdy, pokud tělo matky není schopné dodat a použít dostatek inzulinu pro optimální vývoj těhotenství. Bez dostatku inzulinu glukóza nemůže opustit krev a změnit se v energii. Takto dojde ke zvýšení hodnot cukru v krvi - ke zvýšení glykémie, k hyperglykémii. Hodnoty nejsou však tak vysoké, aby subjektivně těhotné ženě působily nějaké potíže, bez vyšetření zaměřené přímo na toto onemocnění se nemusí gestační diabetes zavčas rozpoznat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Když už jednou beru léky na cukrovku, existuje šance, že se můj diabetes upraví natolik, abych je mohl vysadit a postačí mi pouze dodržovat dietu a cvičit?

  Odpověď

  Ve velice výjimečných případech. Současný názor upřednostňuje trvalé užívání léků, cukrovka totiž není vyléčitelná, a normálních hodnot glykémie je dosaženo vždy jako výsledkem společného působení životosprávy a léků.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaké jsou nejnovější trendy v léčbě cukrovky 2. typu?

  Odpověď

  Léčba by měla být zahájena co nedříve. Cílem je dosažení glykémie blízké zdravému člověku. Léčby by měla být vedena ve spolupráci s nemocným, který by měl dodržovat základní principy diety a životosprávy obecně. Výběr léků by měl respektovat požadavek na jejich bezpečnost, což splňují všechny moderní léky.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Existují v Čechách organizace sdružující nemocné s cukrovkou?

  Odpověď

  Ano, je jich více. Odkazy najdete na našich stránkách. Vyzdvihnul bych Svaz diabetiků a Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí.

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!