Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

232 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, chtela bych poradit zda je nějaká šance ze by miminko mohlo být v pořádku. Neplánovaně jsem otěhotněla s neléčenou cukrovkou 2 typu. Když mě odebrali krev měla jsem hodnotu glykovaného hemoglobinu HbA1c 80 (14.5. 2020). Paní doktorka mi napsala 12% vývojových vad inzulin jsem začala aplikovat v 5+6 tt (15.5.2020). Teď mám HbA1c 68. A jsem v 8+6 tt . 29.6. Jdu na genetiku. Myslíte, že by tam mohla být nějaká šance, že miminko bude v pořádku? Děkuji.
  věk: 20 let výška: 180 cm váha: 110 kg těhotenství: 8. týden

  Odpověď

  Dobrý den, pro ženy s pregestačním diabetem (tj, diabetem vzniklým před otěhotněním - cukrovka 1. a 2. typu) je doporučováno, aby měly minimálně 3 měsíce před otěhotněním hodnotu glykovaného hemoglobinu co nejblíže zdravým ženám (tj. okolo 42-48 mmol/mol). Při hodnotách glykovaného hemglobinu nad 65 mmol/mol výrazně stoupá riziko vzniku komplikací včetně vývojových vad. Ženy s cukrovkou by tedy měly ideálně docházet na prekoncepční přípravu (příprava před otěhotněním), zlepšit kompenzaci cukrovky, upravit léčbu nejen cukrovky, ale i  ostatních přidružených onemocnění. Jen podle hodnoty glykovaného hemoglobinu nelze určit, jak Vaše těhotenství dopadne. Z praxe víme, že i u žen s neuspokojivou kompenzací diabetu před otěhotněním může těhotenství proběhnout v pořádku. Doporučila bych Vám snažit se o co nejlepší kompenzaci diabetu, chodit na pravidelné kontroly a screeningy vrozených vývojových vad. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Jsem v 25. týdnů těhotenství a mám podezření na cukrovku. Bohužel můj gynekolog si to asi nemyslí. Ve 12. týdnů jsem měla hodnotu glykémie 5,5, ale pan doktor to nijak neřešil. Je to asi měsíc co jsem si toho všimla a na internetu si našla, že hodnota by měla být do 5,1. Nakonec jsem si řekla, že počkám na testy OGTT a budu se snažit držet dietu bez cukru. Minulý týden jsem byla na OGTT testů a čekala až mi pan doktor zavolá, že mám cukrovku a nic. Navíc jsem si koupila i glukometr a ten mi měří, že hlavně tu lačnou mám vysokou, většinou kolem 6, ty ostatní hodnoty přes den po jídle jsou v normě. Vše jsem si nastudovala na těhotenskácukrovka cz. Teď vůbec nevím co mám dělat. Nechce se mi dohadovat s gynekologem, že si myslím že on to zanedbal, protože já si něco přečetla na internetu, ale do diabetologické poradny mě asi bez doporučení nevezmou. Mohli byste mi poradit jestli zbytečně plaším nebo můžu mít i pravdu. Děkuji.
  věk: 41 let výška: 174 cm váha: 83 kg těhotenství: 25. týden

  Odpověď

  Dobrý den, hodnotu glykémie v I. trimestru jste měla opravdu vyšší. Váš lékař Vás měl poslat na kontrolní vyšetření lačné glykémie, příp. doplnit OGTT. Nenapsala jste hodnoty Vašeho OGTT - nemohu Vám tedy odpovědět, jestli se u Vás jedná o těhotenskou cukrovku. 

  Ohledně Vašich vyšších glykémii na glukometru - z praxe musím říct, že ne všechny glukometry správně měří. V naší ambulanci už máme vytipované přístroje, které jsou certifikované a máme je ověřené. U těch ostatních se setkáváme s poměrně velkou chybovostí.....Vůbec neváhejte a obraťte se na naší (možno i telefonická konzultace)  nebo jakoukoliv diabetologickou ambulanci. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda je nutné snist 275 gs/den pri gestacnim diabetu. Dnes jsem snedla cca 130 g s., a to jsem mela i banan, panaccotu a fruko. Jde mi o to... Musim ja na snidani snist uvedenych 60 g sacharidu? Nebo muzu snist treba 30 g. Jde mi o to, jestli kdyz snim min to nevadi, ale dulezity je, ze tech 60 g nepřesáhnu. Nebo musim snist primo tech 60 g aby to bylo správně ? Ted jsem na veceri mela hovezi maso s chlebem, kukurici na grilu a fruko a po hodine jsem mela glykemii 5,6... Proste mne to vubec nevyletelo ani po tom fruku. Děkuji
  výška: 160 cm váha: 60 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den, podle nejnovějšího doporučeného postupu pro léčbu těhotenské cukrovky je doporučen příjem 200 g sacharidů/den. Myslí se tím, že je to horní hranice. Pokud sníte méně sacharidů,  vůbec to nevadí. Jen byste neměla hladovět. Fruku a podobným sladkým nápojům se raději vyhněte, mohou prudce zvýšit glykémii a nemusíte to zachytit na glukometru. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, OGTT poprvé 6,8 podruhé 6,3...tak test neproveden. Týden se meřím a na lačno vysoké 6,7(6,1) po snídani +/- 2h 5,9 (6,4). Jím pravidelně snídaně chléb-žervé šunka okurka......a sladké vůbec, zkusila jsem druhou večeři 150g jablka a nic nevede k rannímu snížení. Měřím se celý den, a vysoká hodnota jen na lačno jinak v normě. Co jsem našla po jídle do 7,8. Jedná se o těhotenskou cukrovku, když je jen ranní hodnota zvýšená? Děkuji
  věk: 41 let

  Odpověď

  Dobrý den, 2x vyšší lačné glykémie stačí pro diagnózu těhotenské cukrovky. Těhotenská cukrovka Vám byla tedy správně diagnostikována. Většina žen má  vyšší pouze glykémii nalačno, protože k ránu je nejvyšší produkce těhotenských hormonů, které cukrovku způsobují.  Na snížení lačné glykémie pomáhá zařazení 2. večeře - nejvhodnější je kousek pečiva, ořechy. Ovoce ani mléčné výrobky k 2. večeři vhodné nejsou. Pokud stále nedojde ke snížení ranních hodnot cukru, musí být zahájena léčba léky - tabletky metforminu nebo si aplikovat inzulín.  Co nejdříve kontaktujte Vašeho diabetologa a domluvte se na dalším postupu.

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den měla bych dotaz. Ráno jsem si měřila na lačno cukr a 5,1mmol. Posnidala jsem chleba s nižším obsahem sacharidů s kuřecí šunkou a okurkem. V 10 hodin jsem si dala čokoládovou zmrzlinu. Po 12 hodině mi glukomer naměřil 3,7mmol. Je to tím, že zmrzlina se považuje za rychlé cukry, takže mi hladina rychle stoupla a rychle a až moc klesla? A je to pro plod nebezpečné? Děkuji za odpověď.
  věk: 26 let váha: 82 kg

  Odpověď

  Dobrý den,
  glykémii (hladinu cukru v krvi) byste si měla měřit vždy 1 hodinu po jídle (ne 2 hodiny). Je možné, že  se Vám po zmrzlině glykémie nejdříve zvýšila a pak klesla. Abychom to přesně zjistili, museli bychom Vám měřit glykémii kontinuálně. Při těhotenské cukrovce nedoporučujeme jíst rychlé sacharidy. Mohou Vám zvýšit glykémii a nemusíte to na glukometru zachytit. Opakované vyšší hladiny cukru v krvi pak již ovlivňují vývoj plodu.  Raději se rychlým sacharidům vyhněte. Zmrzlinu si vyrobte sama - zmražte si rozmixované ovoce, přidejte smetanu nebo tvaroh, hlavně bez cukru ?

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, minulý týden jsem podstoupila test těhotenské cukrovky (v 25. tt.) s výslednými hodnotami 4.3/8.4/7.9 - podle nemocnice je ta poslední hodnota vyšší, podle nich má být po 2. hodinách do 7.8. Všude jsem se ale dočetla, že hodnota je v normě do 8.5. Volala jsem tam, a opravdu mě potvrdili, že je tato hodnota vyšší, musím na dietu a chodit k diabetologovi. Našla jsem si diabetologa, který mi ale dnes řekl, že se nejedná o těhot.cukrovku. Takže teď nevím, jak se správně zachovat. Když bych se obrátila na nemocnici, kde mi test dělali, tak by zřejmě trvali na svém a musela bych nastoupit k nim do poradny s diagnózou těhot. cukrovka. Chápu, že zdraví dítěte je nejdůležitější, ale i právě proto je pro mě důležité vědět, zda cukrovku skutečně mám, nebo ne. Dieta a vše kolem je dost stresující a už tak mám rizikové těhotenství. Napadlo mě jako řešení zakoupit si glukometr a hodnoty si hlídat sama od sebe. Jaký je prosím vás názor na tuto záležitost? Děkuji, V. M.
  věk: 29 let

  Odpověď

  Dobrý den,
  výsledky Vašeho testu na těhotenskou cukrovku jsou zcela v normě. Není nutné, abyste byla sledována v diabetologické poradně. Posílám Vám odkazy na doporučený screening těhotenské cukrovky pro laiky i odborníky. S pozdravem

  https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postuphttps://www.diab.cz/dokumenty/DP_GDM_2017.pdf

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nejde zmírnit ranni hodnoty 8 a nekdy 9.Je mi 42 a diabetolog mi neurvalym způsobem řekl, že jsem na těhotenství uz stará.
  váha: 66 kg

  Odpověď

  Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, jestli se léčíte s cukrovkou již delší dobu nebo se jedná o těhotenskou cukrovku? Jakou máte kompenzaci diabetu atd? V těhotenství by měla být glykémie nalačno do 5,3 mmol/l...…..Věk není zcela rozhodující, záleží na Vašem zdravotním stavu a mnoha dalších faktorech. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, byla jsem z gynekologie odeslána do dia poradny s tím ze na lacno jsem měla opakovaně vyšší glykemii poprvé 5,4 podruhé 5,2 Dostala jsem glukometr a merim vždy na lacno a pak hodinu po jídle, zde posílám hodnoty. Zajímá mě jak moc je přísná dieta důležitá a zda není v mém případě, péče přehnaná. Děkuji za odpověď.
  věk: 26 let váha: 55 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  podle výsledků 2x vyšší lačné glykémie byla u Vás správně diagnostikována těhotenská cukrovka. Na glukometru byste se měla měřit vždy ráno nalačno a poté 1 hodinu po jídle (ne 30 min. po jídle). Cílové hodnoty nalačno jsou do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. I když budete mít hodnoty v normě, doporučuji Vám dodržovat dietní doporučení (především vynechání rychlých sacharidů - cukr, sladkosti, fast food apod). Těhotenská cukrovka se vlivem těhotenských hormonů může v průběhu těhotenství zhoršovat. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,jsem v jedenástem tydnu těhotenství.s krve mi poprvé bylo naměřeno 5,3, poté 4,8. byla jsem odeslána glykemický test a tam mě s první krve naměřili 5,4. Den před tím sem se rozčílila muže to být s toho? A co ted bude vše následovat? Děkuji za odpověd
  věk: 39 let váha: 75 kg

  Odpověď

  Dobrý den, hladina cukru v krvi může být částečně ovlivněna i stresem. Je ale těžké posoudit, o kolik ji může zvýšit. Pokud jste byla vždy před odběrem krve alespoň 8 hodin nalačno (můžete pít pouze čistou vodu nebo nesladký čaj), doporučuji Vám sledování v diabetologické ambulanci.  Přece jen Vám hladina cukru v krvi nalačno kolísá.  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v těhotenství jsem měla cukrovku, která byla dobře kompenzována dietou. Čtyři měsíce po porodu jsem byla na kontrolním testu, kdy mi bylo sděleno, že hodnoty jsou hraniční a mám se hlídat, aby se mi později neprojevila cukrovka. Aktuálně jsem téměř 10 měsíců po porodu a naměřila jsem si hodnoty 5,3-5,5 mmol/l na lačno. Po jídle se hodnoty pohybovaly okolo 6,5mmol/l. Snažím se konzumovat jídla, která jsem jedla při gestačním diabetu a také začala cvičit, ale stále nejsem schopná se dostat pod 5,1mmol/l. Zajímalo by mě, jestli je hodnota na lačno v normě nebo mám raději kontaktovat diabetologickou poradnu? Mockrát děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
  věk: 26 let váha: 81 kg

  Odpověď

  Dobrý den, ženy, které byly sledovány v těhotenství pro těhotenskou cukrovku, mají 40-60% riziko vzniku diabetu 2. typu v pozdějším věku. Nejúčinnější prevencí je racionální strava s omezením příjmu rychlých sacharidů (cukrů) a pravidelná fyzická aktivita (3-4x týdně). Všechny ženy s anamnézou GDM by mě být pravidelně sledovány u praktického lékaře (1x ročně vyšetření na přítomnost cukrovky). Pro ženy po porodu již platí cílové hodnoty glykémie jako pro netěhotné, tj. nalačno  do 5,5 mmol/l. Vaše hodnoty jsou tedy v pořádku. Pokračujte v racionálním stravování, pravidelném pohybu a 1x ročně si zajděte k praktickému lékaři ?.

  S pozdravem, pevného zdraví přeje

  (MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!