Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

573 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, v těhotenství kvůli opakovaně zvýšené hodnotě lačné glykémie užívám lék Stadamet 850. Protože mám pocit, že mi lék moc nefunguje, chtěla bych rozumět, na jakém principu funguje. Moje teorie je následující. Stadamet nesnižuje hladinu glukózy v krvi jako inzulín, ale způsobuje, že hodnota při správném dietním opatření (v důsledku "hladu") ani neroste. Když vynechám druhou večeři, protože mi nedělá fyzicky dobře, bez Stadametu by v důsledku delší doby lačnění mohlo dojít ke zvýšení glukózy v krvi vlivem odbourávání glykogenu z jater. Stadamet by to měl "podržet", aby lačná byla v pořádku. Je má teorie správná? Když se striktně dodržuje dieta a užívá Stadamet, měla by být lačná v pořádku? S jinými hodnotami nemám problém a nikdy jsem neměla. Předem děkuji za odpověď. Lucie

    Odpověď

    Milá Lucie, metformin (tedy účinná látka obsažená ve Stadametu), byl dostatečně odzkoušen u žen s těhotenským diabetem, takže se může k léčbě používat. Metformin podporuje působení inzulínu, který si sama vytváříte. Inzulín má řadu efektů a kromě toho, že zlepšuje využití glukózy uvnitř buněk, tak také pomáhá ukládat nadbytečný cukr do zásobní látky glykogenu, který je zejména v játrech a v menší míře ve svalech. V játrech bývá obsaženo zhruba 150 g glykogenu, což je dostatek k tomu, aby v době, kdy člověk nic nejí, se do krve mohl uvolňovat zase zpět cukr, který potřebujeme k životu. Tvoří se štěpením glykogenu. Inzulín tomuto procesu brání, takže nedochází k nadměrnému uvolňování cukru a glykémie nestoupá nad normu. U diabetu 2. typu a také u většiny forem těhotenského diabetu je ale působení inzulínu v tomto ohledu snížené. A právě metformin tento efekt upravuje a pomáhá udržet glykémii na lačno, zejména během noci, v normě.

    Takže vaše vysvětlení je v podstatě správné. Metformin má ale příznivý efekt i na další mechanismy působení inzulínu. To ale bohužel ještě neznamená, že léčba metforminem je ve všech případech dostatečná. Někdy je potřeba použít i jiné léky (zpravidla ale nikoliv u těhotných žen), nebo inzulín. Ten se v těhotenství podávat může.

    Poznámka redakce:

    rekapitulace mechanismu účinku metforminu:

    Zvyšuje senzitivitu tkání (zejména jater a kosterního svalstva) k inzulinu a snižuje glykémii:

    • podporou utilizace glukózy v kosterních svalech a v tukové tkáni (stimulací glykolýzy),
    • útlumem glukoneogeneze v játrech,
    • snížením resorpce glukózy ze střeva.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, je mozne kombinovat tyto leky?Popripade kdyz jsou pospolu je z nich nejaky benefit? Dekuji za odpoved. Richard

    Odpověď

    Vážený pane Richarde,

    kombinace losartanu s lékem Jardiance přináší spíše samé výhody. Léky se totiž vzájemně doplňují v účincích na kardiovaskulární systém a losartan přítom nemá negativní vliv na antidiabetický účinek přípravcku Jardiance.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Neviem prečo Jardiance 10 mg môžu užívať DM 2. typ a DM typu 1 nie ? Pavol
    věk: 72 let výška: 173 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, lék Jardiance (empagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Při jeho klinickém hodnocení se ukázalo, že kromě snižování glykémie tím, že zvyšuje vylučování cukru do moči, má také příznivý vliv na vývoj onemocnění ledvin, které může být přítomno u diabetu 2. typu. Ještě později se ukázalo, že příznivě ovlivňuje také průběh některý typů srdečních onemocnění a také onemocnění ledvin u osob bez diabetu.

    Pro samotnou léčbu diabetu 1. typu (bez onemocnění ledvin či srdce) není tento lék příliš vhodný. Pacientům s diabetem 1. typu totiž chybí sekrece inzulínu. Pokud dojde ke snížení glykémie jiným způsobem, než působením inzulínu (v tomto případě vylučováním cukru do moči bez účasti inzulínu), může se stát, že se rozvine diabetická ketoacidóza. Glykémie poklesne a pacient si podává méně inzulínu, než by jinak potřeboval. Je to situace vzácná, ale v praxi se vyskytuje. V určitých případech je možné pacientovi s diabetem 1. typu lék podávat pod dohledem lékaře, ale pojišťovna tuto indikaci nehradí. Je možné, že pacient o lék velmi stojí. V tom případě mu lékař vysvětlí možná rizika, pacient potvrdí, že o nich byl informován, lékař lék předepíše, ale pacient s diabetem 1. typu si jej musí hradit.

    Osobně tento postup příliš nedoporučuji. Žádají to spíše málo ukáznění pacienti s diabetem 1. typu, kteří si myslí, že jim lék pomůže vyrovnávat jejich nedostatky v dietním režimu a pečlivé kontrole diabetu pomocí sledování glykémií a úprav dávek inzulínu. Neříkám ale, že jsem zásadně proti. Jen pacient zatím musí počítat s tím, že si za lék bude platit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem mám cukrovku typu 2 a užívám pravidelně léky (Metformin 1000mg 2x denně a gliclazide). Žiju trvale již 25 let ve Velké Británii a jsem v ČR na návstěvě u rodičů. Bohužel jsem si musel pobyt neplánovaně prodloužit o týden a nemám tudíž na ten týden sebou léky navíc. Chtěl jsem se zeptat zda je nějaké riziko, když vysadím léky na týden a popřípadě kdo mi je zde může předepsat. Jak jsem psal nežiju v ČR a tudíž zde nemám žádného praktického lékaře. Pavel
    věk: 52 let výška: 180 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, jak jsem se informoval, tyto léky u nás v lékárně bez lékařského předpisu koupit nemůžete. Je k tomu nutný předpis vašeho lékaře v cizině nebo předpis českého lékaře, např. obvodního lékaře vašich rodičů. Lék si ale budete muset zaplatit (není drahý); v Británii by vám ho pak zřejmě stejně proplatili.

    Léky sice na nějakou dobu můžete vysadit, ale není to příliš správné. Navíc byste rozhodně měl méně jíst, zvláště méně sacharidů, a to se při návštěvě u rodičů děje spíše naopak. Doporučuji tedy požádat např. lékaře svých rodičů, aby vám léky předepsal. Neměl by to být velký problém.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den prajem prosim vas sla som s receptom do lekarne,predpisany bol Stadamed pani mi vsak dala Metfogamma 1000 so slovami ze je to iste.Je to naozaj tak? Dakujem Jana

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    oba léky, tj. Stadamed a Metfogamma obsahují totožnou léčivou látku, která se jmenuje metformin. Záměna těchto dvou léků je možná, protože mají totožnou účinnost a bezpečnost, což dokonce bylo prokazováno pře jejich registrací. Můžete tedy být klidná z hlediska ovlivnění hladiny krevního cukru nebudete pozorovat žádné rozdíly.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Delší dobu užívám lék Trulicity(mám cukrovku 2.typu). Doplatky mě stojí cca 2.000,- měsícně. Je možné požádat o proplacení pojišťovnu?
    věk: 57 let výška: 190 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Vážený pane Radku, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Trulicity má tzv. započitatelný doplatek, to je velmi důležité, protože pokud pacient dosáhne za rok na doplatcích za léky 5 000,- Kč, tak mu zdravotní pojišťovna vše nad tuto částku vrátí zpět. O to dokonce není třeba žádat, pojišťovna to udělá sama. Pokud je pacient ve věkové kategorii nad 65 let činí výše ochranného limitu pouze 1 000,- Kč a u pacientů starších 70 let činí výše započitatelných doplatků pouze 500,- Kč ročně.

    Započitatelné doplatky u léku Trulicity jsou v současné době následující:

    balení 2krát 0,75 mg          505,68 Kč

    balení 2krát 1,5 mg          1011,36 Kč

    balení 4krát 1,5 mg          2 022,71 Kč

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám dotaz. Beru chvíli lék Stadamet 850. Ale v zimě jezdíme již spousty let lyžovat na prodloužený víkend. Patří k tomu samozřejmě popíjení. Ať už na sjezdovce nějaký ten svařák na zahřátí, nebo večer v chatě víno u kytary. Samozřejmě jsem četl příbalový leták od léku, a že na něho není alkohol vhodný. Tak se chci zeptat, jestli nebude lepší, na ty 3-4 dny lék prostě vysadit. Může se něco stát? Děkuji velice za odpověď, a přeji hezký den. Petr
    věk: 45 let výška: 184 cm váha: 123 kg

    Odpověď

    Milý Petře, jako lékař vám nemohu doporučit, abyste popíjel alkohol, ani abyste užíval lék, u kterého se obecně požívání alkoholu nedoporučuje.

    K předávkování metforminem (Stadamet) obecně dochází vzácně, a to zejména za situace, kdy nejsou dodrženy kontraindikace tohoto léku. Jsou to zejména stavy, kdy selhává funkce různých orgánů, jako jsou srdce, játra, plíce a ledviny. Metformin se pak může v buňkách hromadit a vyvolat tzv. laktátovou acidózu, stav jinak zcela vzácný.

    Požívání alkoholu jednak narušuje funkci jater, ale také může přispívat k hromadění laktátu v organismu. Metformin k tomu může za nepříznivých okolností dále dopomoci. Proto se lék nemá podávat zároveň s alkoholem.

    Lidé ale obecně alkohol dost široce pijí a mnozí z nich metformin užívají. Pokud se jedná a jeden či dva svařáky či o skleničku vínu, zpravidla se nic neděje. Pokud by toho ale vypili více, respektive to měli ve zvyku, pak bych jim raději metformin nepodával. Léčbu na několik dní můžete přerušit, ale lepší by bylo pít alkohol jen minimálně, stravovat se dietně a metformin ve vaší dávce užívat dále. Tedy, pokud hodláte navzdory všem doporučením "pařit", tak si raději Stadamet vysaďte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, věk 52, muž, mám diabetes 2 typu, 4 roky užívám STADAMET 500 dvakrát denně, teď COVID. Při minulé infekci COVIDEM - také před 4 roky zabral acylpyrin, zajímá mě kontraindikace. Petr
    věk: 52 let výška: 186 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Vážený pane Petře, přeji dobrý den,

    pokud užíváte metformin (STADAMED) můžete na horečku nebo bolest krátkodobě užívat kyselinu acetylisalicylovou (ACYLPYRIN), např. z důvodu infekce COVID-19 nebo chřipkového onemocnění. Dlouhodobé podávání ACYLPYRINU v dávkách, které působí proti horečce nebo bolesti (tj. 500 mg několikrát denně) u pacientů s diabetem však příliš vhodné není. To neplatí pro pacienty, kteří užívají kyselinu acetylsalicylovou v níázkých dávkách kolem 100 mg denně na "ředení krve". Stejně dobře by jste na horečku a bolest mohl použít přípravky obsahující paracetamol (např. PARALEN nebo PANADOL) nebo přípravky obsahující ibuprofen (NUROFEN nebo IBALGIN). Žádný z přípravků, které uvádím nemá při krátkodobém používání (cca týden) lékovou interakci s metforminem.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes typu 2 Medformin již nezabírá dostal jsem se na 68 dlouhodobý a 9 ranní cukr. Lékař mi předepsal Trulicity pomohlo pouze na 64 dlouhodobého tak mi přidal 150g Invokana a cukr již měsíc ranní glykemie na 5.9 - 6.4. je nutné brát Medformin když přestal fungovat? Štefan
    věk: 63 let výška: 184 cm váha: 113 kg

    Odpověď

    Milý Štefane, máte již nejmodernější a také asi nejdražší kombinaci léků k léčbě diabetu 2. typu. Ten metformin se k nim velmi dobře hodí, tak v něm pokračujte. Těch 113 kg se ale jen těžko vyvažuje kombinací léků. Což takhle přidat pořádnou dietu? A je to levné a zdravé.

    Poznámka redakce:

    doporučujeme k prostudování z našich stránek tyto odkazy:

    https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    https://www.cukrovka.cz/pohyb

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při kontrole krve mi byly zjištěny hodnoty glukozy ráno na lačno 6,4 a dlouhý cukr 44. Byl mi předepsán lék Stadamet 500 g 1 tbl večer při jídle. Jinak beru léky na vysoký tlak (Ramil 2,5 1-0-1/2. Agen 5 1/2-0-0 a Lokren 1/2-0-0) a na cholesterol Torvacard 10 0-0-1. Jsou moje hodnoty tak vysoké, že je na ně potřebná léčba léky, nestačí úprava životosprávy? Je mi 66 let, měřím 169 cm, vážím 94 kg. V rodině měl slabou cukrovku otec, kterému bylo řešeno jen úpravou stravy, což zabralo a postupně měl cukr v normálu. Děkuji Anna
    věk: 66 let výška: 169 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Anno, máte poruchu glukózové tolerance a jestli se svojí váhou něco neuděláte, tak se to brzy přemění na diabetes. Jinak vaše výsledky ale nejsou nijak dramatické. V takovém případě se na prvním místě má uplatnit dieta s zvýšení pohybové aktivity. Možná ale paní doktorka s vámi má už určité zkušenosti, a tak na pokles váhy příliš nevěří. Metformin se mezi vaše léky určitě hodí a já bych sám dal spíše vyšší dávku, třeba 500 mg 2x denně. Je to bezpečné a může to pomoci předcházet diabetu.

    Pokud ale k dalšímu léku máte nějaký odpor, tak si troufněte pustit se do té diety. Měla byste si ji ale pěkně nastudovat a vybrat třeba na našem webu. Mohla byste zkusit dietu se 150 g sacharidů. Jen abyste to opravdu vydržela.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!