Poradna

Cukrovka a léky

207 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Moje matka 98 let bere od 60. let prášky na cukrovku II. typu. Nyní z alzheimer centra, kde je umístěna v současné době, byla převezena do nemocnice se zánětem močového měchýře. Zpět do centra převezena po 5 dnech s tím, ze ji do lékařské zprávy nepředepsali léky proti cukrovce. Vzala jsem si ji na Vánoce domů, kde jsem zjistila, že v předpisu léku (bere jich hodně, na tlak, na cholesterol, na demenci, atd.) chybí léky na cukrovku. Když jsem se zeptala v zařízení, kde je umístěna, řekli mi, že oni nepochybili, že nemocnice do rozpisu léku tento lék již nezařadila. Měřila jsem ji hladinu cukru, má kolem 10 moll/l. Je možné, aby po téměř 40 letech užívání léku proti cukrovce II. typu byl lék vysazen? Nebo se jedná o bezprecedentni nepozornost nemocnice? Matka je a byla vždy hubená a vždy se snažila držet dietu. Děkuji za odpověď. Kristina 
  věk: 98 let výška: 157 cm váha: 54 kg

  Odpověď

  Milá Kristino, já takto na dálku bez znalosti zdravotní situace vaší matky si nemohu dovolit dávat doporučení. V tomto věku bych se v léčbě zaměřil spíše jen na zásadní věci, asi není vhodné léčit každou poruchu, pokud není výrazná. Léky pak mohou mít i nežádoucí efekty.

  Nejběžnějším lékem na diabetes 2. typu je metformin. Jeho výhodou je, že nezpůsobuje hypoglykémii a má řadu příznivých účinků. Nicméně není vhodný např. při výrazně snížené funkci ledvin, což může být případ i vaší matky. Další léky, jako např. deriváty sulfonylmočoviny, hypoglykémii případně způsobit mohou a důsledky toho mohou u starých osob být závažné. V současné době existuje léků pro diabetes 2. typu řada a u každého z nich je nutno přihlížet k dalším okolnostem, které já pochopitelně nemohu znát. Je-li to vhodné, používá se také inzulín.

  Myslím, že správné by bylo, kdyby lékaři v lékařské zprávě posoudili, jak je na tom pacient s diabetem a zda potřebuje kvůli tomu léky, případně zdůvodnili, proč dosavadní léky vysadili a nedoporučují je již dále užívat. Asi by při propouštění byla vhodná vaše přítomnost, abyste mohla tyto otázky prodiskutovat. Glykémie 10 mmol/l není z krátkodobého hlediska nic závažného, ale z dlouhodobého pohledu by asi nějaká léčba, např. ten metformin ve snížené dávce, byla vhodná.

  Domnívám se, že v léčebně, kde se vaše matka nyní nachází, bude možnost vyžádat posouzení praktickým lékařem. Ten pak při znalosti celkového stavu a laboratorních výsledků z nemocnice bude moci rozhodnout, jak dále postupovat a lék také předepsat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  kombinace Glucophage 850mg a Jardiance 10mg, užíváni obden, ano nebo ne, dekuji
  věk: 63 let výška: 171 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  s ohledem na poločas eliminace léku (dobu za kterou se vyloučí kolem poloviny množství léku, který se dostal do těla) tyto léky již nebudou druhý den skoro působit. Druhý den by proto glykémie jejich působením prakticky neklesala a je proto vhodné užívat tyto léky každý den.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý Večer! Dnes mi byl rychlotestem z prstu měřen cukr v krvi , Hodnotou 7,1. Pan doktor mi napsal lék Glucophage 500 mg. Mám kardiostimulátor a beru Warfarin a Betaloc. Mám lék Glucophage 500 mg vůbec užívat? Děkuji za Odpověď. S pozdravem Petr 
  věk: 76 let výška: 178 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Petře, hodnota glykémie na lačno nad 7,1 mmol/l již značí diabetes. Vyšetření má být ale provedeno nejméně 2x a po celonočním lačnění. I v případě, že by ale hodnota byla o něco nižší (nad 5,6 do 7 mmol/l se tomu říká porucha glukózové tolerance), tak by lék metformin byl vhodný. Metformin se může podávat spolu s wararinem, kardiostimulátor není překážkou. Metformin působí příznivě na kardiovaskulární nemoci. Má jen málo kontraindikací, mezi které patří zejména závažné postižení ledvin.

  Lék vám doporučuji.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  DM 2 mám insulin měsíc metformin 1000 mg xr. Předtím janumet a insulin glykémie šla dolů, ale pak mi dala internistka metformin Teva xr a trvalý nárůst glykémie ( beru ho 14 dní). Předtím glykémie z 22 m/mol na 7,8 teď ráno na lačno 12,5 a večer před jídlem 18 až 20 insulin basal 18 jednotek 2x denně. Když jsem brala jen tablety metformin intolerance nevolnost a průjem, ale doktorka mi přesto píše stále. Matka má obdobný problém. Pokud celý den sním jen jede jogurt ta večer glykémie 9,4. Takhle ale nemohu vydržet dlouho. Teď je omezen pohyb. Dobromila
  věk: 50 let výška: 168 cm váha: 98 kg

  Odpověď

  Milá Dobromilo, škoda, že píšete tak nesrozumitelně, takže vlastně nevím, co nyní užíváte a jak to funguje. Přece jenom měli ve škole trochu pravdu, když nám říkali, že věta má mít podmět a přísudek. Ale časy se mění. To jen na okraj.

  Chápu vaše líčení tak, že poté, co se u vás objevil diabetes, vám paní doktorka nasadila inzulín, který měl dobrý efekt. Když glykémie klesly z nejhoršího, dostala jste metformin, který vám nedělá dobře, a navíc vám glykémie zase stoupají, pokud nedržíte velmi přísnou dietu. Snad jsem vaše líčení pochopil alespoň přibližně.

  A zde jsou moje rady:

  1. Jíst jeden jogurt denně by po nějakou dobu bylo asi nejlepší řešení, ale to byste opravdu nevydržela. Jestli budete mít silnou vůli, mohla byste si ale sestavit redukční dietu, která by třeba zahrnovala: 2 kelímky bílého jogurtu po 150 ml, 2 jablka, 2 pomeranče, 100 g libového masa, hlávkový salát (případně s okurkou, rajčetem, paprikou) se zálivkou s 1 lžičkou oleje, bez cukru nebo s umělým sladidlem, s citronem či octem). Salátu klidně hodně.
  2. Měla byste chodit ven alespoň na intenzivnější procházky (aspoň 60 minut), pokud možno i doma si trochu v rámci možností zacvičit či zatančit.
  3. Pokračovat v Metforminu XR. Možná vám nedělá úplně dobře, ale na to si většinou pacienti zvyknou. Mírná nechuť k jídlu je spíše kladem, mírný průjem je rozhodně lepší než zácpa, a také se nemusí všechno svádět na metformin. Je to dobrý osvědčený lék.
  4. Existuje řada léků, které se mohou k metforminu přidat. O tom ale by měla rozhodnout vaše paní doktorka.
  5. Inzulín je určitě dobrý, ale ve vašem případě bych ho nasazoval až tehdy, pokud by ostatní postupy uvedené výše nepostačovaly. To by znamenalo, že vám inzulín v těle opravdu chybí, a pak je nutné jej nahradit. Já si ale myslím, že inzulínu máte v těle dost, jen vám málo účinkuje. Uvedené postupy by mohly účinnost vašeho inzulínu zlepšit.

  Měla byste určitě navštívit nutričního terapeuta a nechat si vysvětlit dlouhodobě pro vás přijatelnou mírně redukční dietu, kterou byste dokázala držet dlouhodobě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lék Jardiance, tím, že brání cukru se dostat do krve a cukr odchází močí, tak zda neovlivňuje i účinnost léku Condrosulf 800 (popřípadě Glukosaminu sulfat). Dekuji za odpověď a přeji hezký den
  věk: 50 let

  Odpověď

  Oba léky se vzájemně (ani teoreticky) neovlivňují a je možné je užívat současně bez jakéhokoliv problému.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, syn má Lantus 2j na noc a celou noc krásně drží, ale navečer cca 16 hodina mu glykémie stoupají. Dr mi navrhla aplikovat Lantus ráno, ale mě napadlo, když mu to večer pěkně zabírá a drží kolem 5, zda by nešlo kolem poledne přidat třebas 0,5 jednotky Lantus, aby ho to udržovalo i odpoledne. Syn 7let, DM 1 od poloviny září. Děkuji za odpověď. Jana
  věk: 7 let

  Odpověď

  Milá Jano, mohu odpovědět pouze obecně a změna by se měla určitě projednat s ošetřující lékařkou, protože vašeho syna zná. Zpočátku se potřeba inzulínu může různě měnit. Někdy přechodně klesá, protože buňky tvořící inzulín se mohou přechodně zotavit. Ale jinak spíše po nějakou dobu dlouhodobě stoupá.

  U inzulínu Lantus se uvádí působení až 22-24 hod., ale velmi často tomu tak není. Pokud by se večerní dávka zvyšovala, mohlo by to zase vést k nočním hypoglykémiím. Řada lidí si proto skutečně dává Lantus 2x denně, nejčastěji ráno a před spaním, což bych doporučoval spíše, než v poledne. Dnes ale jsou také k dispozici inzulíny s delším působením, konkrétně Toujeo a Tresiba. Konkrétně Tresiba působí podstatně déle. V každém případě se to musí vyzkoušet, samozřejmě opatrně. Je ovšem také možné, že polední dávka inzulínu je příliš malá nebo množství sacharidů velké. Možností je hodně a osvědčit se může i více variant.

  Možná již nyní používáte podkožní senzor ke sledování hladiny glukózy, ale pokud ne, velmi to doporučuji.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Hladina glykémie po večeři v 18.00 h 6 mmol/l až 7 mmol/l, ranní glykémie před snídaní 7.00 h 11 mmol/l až 12 mmol/l. Jak snížit ranní glykémii? Beru léky Stadamet a Amaryl ráno a večer při jídle. Josef
  věk: 68 let výška: 162 cm váha: 104 kg

  Odpověď

  Milý Josefe, možností existuje více.

  Protože máte výraznou nadváhu (162 cm, 104 kg), určitě je na prvním místě dieta. Zejména k večeru a večer už byste neměl příliš jíst a zejména byste neměl přijímat sacharidy. Také by prospěla večerní procházka bez jídla.

  Jinak by ale mohl být přidán nějaký další lék, např. ze skupiny gliflozinů, případně analog GLP-1, který byste mohl užívat i večer.

  Když nic z toho příliš nepomáhá, podává se často večerní dávka inzulínu. To většinou funguje, ale mnohem lepší by bylo pokusit se snížit hmotnost.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné současně užívat Janumet a jardiance? Vlastimil
  věk: 59 let výška: 191 cm váha: 113 kg

  Odpověď

  Milý Vlastimile,

  Janumet je kombinací již dvou léků, a to metforminu a sitagliptinu. Pokud kromě diety a pohybu není tato léčba dostatečná, může být s výhodou přidán další lék ze skupiny tzv. gliflozinů. Mezi glifloziny patří i lék Jardiance.

  Aby ale byl lék plně hrazen zdravotní pojišťovnou, musí lékař prokázat, že dosavadní léčba není pro vás dostatečná z hlediska dosažení potřebné úpravy glykémií a glykovaného hemoglobinu. V současné době je v takových případech stanovena hodnota glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/l. To neznamená, že by se tento lék do kombinace nehodil i při jenom hraničně neuspokojivé léčbě, ale pak byste si musel na léčbu doplatit. Podmínkou pro dlouhodobé hrazení tohoto léku je pak ještě průkaz, že nasazení léku vedlo k jasnému zlepšení ukazatelů vyrovnání vašeho diabetu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetik II typu. Je mi 71let, na cukrovku beru Jentadueto 2,5/1000 mg 1-0-1, a Clycladu 60 mg 1/2 1-0-1. Dlouhodobý cukr mám 52. Dietou se snažím držet cukr v rozmezí 7-10 mmol/l. Na ktrevní tlak beru Agen 5 mg 1-0-1. Je to pro mne vhodná léčba, nebo by byl vhodnější inzulin? Děkuji za odpověď. Milena
  věk: 71 let výška: 163 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Milá Mileno,

  o doporučených hodnotách glykovaného hemoglobinu pro pacienty s diabetem 2. typu byste se mohla dočíst na našich stránkách na:

  Glykovaný hemoglobin - cílové hodnoty | cukrovka

  Hodnota 52 mmol/mol je přijatelná, ale samozřejmě platí, že čím více se přiblížíte k normální hodnotě, tím lépe. Pro vás by takovým cílem mohlo být asi 47 mmol/mol, ale především byste při tom neměla mít hypoglykémie (pod 3,5 mmol/) a raději ani pod 3,8 mmol/l. Podle mého názoru máte ještě rezervu v dietních opatřeních, zejména byste mohla trochu omezit sacharidy, a to zejména v přílohách, jako jsou pečivo, brambory, rýže, knedlíky apod. Naopak, spíše byste mohla více zeleniny, zejména té s malých obsahem sacharidů. Pokud by toto opatření (spolu s pohybem, pokud možno) nevedlo alespoň k mírnému zlepšení, skutečně by pro vás připadalo v úvahu nasazení inzulínu, nejspíše v jedné denní dávce. Máte ale také určitou rezervu v přidání či výměně vašich tablet. Např. místo té Glyclady by se mohl zkusit některý z přípravků gliflozinů.

  Inzulín bych nasazoval tehdy, pokud by se navzdory zpřísnění diety nedostavilo alespoň mírné zlepšení, nebo pokud byste při přísné dietě hubla více, než by bylo žádoucí, nebo pokud by se glykémie spíše zhoršovaly. V tom případě by se ale asi musela upravit i ostatní léčba. Nejspíše by vám pak zůstal metformin, který je součástí Jentaduetta (pojišťovna tento přípravek spolu s inzulínem nehradí) a asi by se vysadila i Glyclada.  

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, jsem dlouhodobý diabetik, zdědila jsem i po rodičích a oba mí sourozenci jsou rovněž diabetici, ale zatím na lécích, já jako jediná jsem začala být diabetikem poslední, ale zato jsem i na inzulínu. Užívám Siofor 1000 3x dennně a večer si píchám 30 jednotek inzulinu Lantus. Snažím se držet i dietní režim, ale fakt je, že mám málo pohybu kvůli silné artroze v kolenou a čekám na odložené operace TEP obou kolenou a zároveň jsem i po operaci páteře. I přes snahu mám pocit, že ranní glykémie je stále na lačno vysoká i 8,5 a někdy i více a to i přesto, že již ze 22 jednotek jsem na 30 jednotkách inzulinu Lantus. Dlouhodobá glykémie je 46 mmol. Co může být prosím špatně? Zhubnout se mně dlouhodobě nedaří a v noci se potím tak hrozně, že se musím každou noc nad ránem ve 3 hodiny převlékat a měnit si polštáře. Děkuji za Vaši radu. Zdeňka
  věk: 61 let výška: 170 cm váha: 107 kg

  Odpověď

  Milá Zdeňko, vy jistě tušíte, co vám odpovím a sama víte, co je špatně.

  Máte velikou nadváhu, která asi vznikala v průběhu mnoha let, vedla ke vzniku diabetu a ohrožuje i vaše klouby. Měla byste se pokusit držet opravdovou dietu. Nejprve by vás ale o ní měl někdo podrobně poučit a měla byste také umět sama si vypočítat, kolik které jídlo obsahuje kalorií a kolek sacharidů a tuků. Potřebovala byste podrobný a raději opakovaný pohovor s nutričním terapeutem nebo dietní sestrou. Hodně informací byste ale nalezla také na našich stránkách.

  Vy máte vyrovnání diabetu celkem dobré. To pocení může souviset se samotnou obezitou i diabetem, ale pro jistotu je nutné vyloučit, že se nejedná o noční hypoglykémii. Měla byste se měřit osobním glukometrem a zkusit to někdy i v noci při tom pocení. K vašemu inzulínu by se možná hodil i nějaký další injekční přípravek, konkrétně analog GLP-1. Ten existuje i přímo v kombinaci s inzulínem v jednom peru, např. přípravek Suliqua, ve kterém je přímo i ten váš Lantus spolu s tím dalším lékem. Nebo byste mohla dostávat další lék v injekcích podávaných 1x týdně.

  Analoga GLP-1 nejenže snižují glykémii, ale také snižují chuť k jídlu a podporují hubnutí. Jsou ale plně hrazeny jen tehdy, když dosavadní léčba prokazatelně nepostačuje. Ve vašem případě, kdy máte vyrovnání dobré, by se ale jejich použití mohlo zdůvodnit nutností zhubnout před operací kolen. Jinak byste asi musela něco doplácet, ale jde o léky kvalitní a účinné. O tom se ale musíte poradit se svým diabetologem a více než na léky spoléhejte na vliv diety.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!