Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

413 dotazů

 • Dotaz

  Mame zistili cukrovku hodnota na lacno 12. obvodna predpísala glucophage 1000mg.s krát denne. Ma 62 rokov. zmenila stravu cvičí lebo ma nadváhu ale cukor je stále rovnaký od 9 do 13.co by ste jej poradili? Ešte sme neboli na diabetologii.. Je to 5 dni co užíva liek.co by ešte mohla urobiť aby sa aspoň ten ranný cukor znížil.? Ďakujem.
  věk: 62 let výška: 162 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  Glucophage (účinná látka metformin) je lék, který používáme v léčbě cukrovky vždy jako první. Zlepšuje účinek inzulínu v těle pacienta a snižuje cukr zejména nalačno.  Než se ale efekt léků a také změněného režimu dostaví, může trvat cca 4-6 týdnů. Teprve poté, pokud zároveň s dietou a pohybem nedojde ke zlepšení ranních hodnot k 6-6,5 mmol/l, doporučujeme zvyšování dávky nebo přidání dalších léků. Proto bych vaší mamince radila vydržet minimálně 4, ale klidně 8 týdnů, než budete léčbu upravovat.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Čím delší mám přestávky mezi jídlem ,tím mám vyšší hodnoty cukru.Užívám glimepirid mylan ráno 2 ks.večer jeden ks.Stadamet 500 mg-ráno jeden v poledne jeden.Dříve mi delší přestávky mezi jídlem mi cukr klesal.
  věk: 66 let

  Odpověď

  Dobrý den,

  Glimepirid je silný preparát, který zvyšuje uvolňování inzulínu ze slinivky. Obvykle neradi využíváme vyšších dávek, protože může po delší době dojít ke snížení produkce inzulínu slinivkou. Ve vašem případě bych neradila zvyšovat dávku léků, spíše zvážit úpravu léčby přidáním jiného preparátu. Je možné, zvláště pokud máte cukrovku řadu let, že vaše slinivka již nevyrábí tolik inzulínu. Proto proberte hodnoty glykémie na diabetologii. Lze v laboratoři zkontrolovat zda slinivka inzulín ještě vyrábí. Podle toho by pak pro vás možná byla vhodná kombinační léčba inzulínu s tabletami. Bez znalosti vašeho typu diabetu a dalších nemocí podrobněji léčbu upravovat nelze.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám dotaz, který se týká mého přítele. Jeho glykémie nalačno je 7,0-7,5, glyk.Hb 34, OGTT nalačno 7,5 - po hodině 5 -po dvou hodinách 4,9. Chtěla jsem se zeptat, zda vyšší hladina cukru nalačno nemůže být ovlivněna lékem Remood, který začal užívat, glykémie před tím byly v normě. Diabetoložka mu předepsala Siofor prolong 500 mg. Děkuji Lenka
  věk: 45 let výška: 175 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Milá Lenko, Remood je lék používaný k léčbě závažnějších psychiatrických poruch a jeho podávání musí být dobře zváženo. Jedním z méně častých nežádoucích účinků může být porucha glukózové tolerance. Proto vaše podezření je nutno vzít v úvahu, ale ještě důležitější je, aby lék dobře fungoval.

  Váš přítel má ohledně sacharidového metabolismu nejspíše to, čemu se říká „porušená glykémie na lačno“. Opakované hodnoty glykémie na lačno sice již odpovídají diabetu, ale na druhé straně má jinak normální glykemickou křivku a hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Lék Siofor je určitě vhodný, protože ovlivňuje zejména glykémii mezi jídly. Vašemu příteli bych kromě toho doporučil dostatek pohybu a stravu se sníženým obsahem sacharidů.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, môj manžel berie dlhodobo gabagammu, 2tablety 3x denne, kôli veľkým bolestiam z dôsledku polyneuropatie nôh a rúk. Ale od kedy ju berie má problémy s erekciou a tiež sa bezdôvodne začne so mnou zúrivo hádať alebo kričať po mne či 7r dcére. Nadávky, krik, hádky pre maličkosti až hlúposti(dcéra je obed iným tempom ako sa jemu páči, jedlo v chladničke je na inej poličke ako on chce...) Liekov sa nechce vzdať ale ani na psychiatrom nechce ísť... Diabetes má 27rokov. Gsbagammu berie 3roky a už je to neznesiteľné. Maria
  věk: 35 let výška: 176 cm váha: 89 kg

  Odpověď

  Vážená paní Mário,

  obávám se, že popisujete nežádoucí účinky, které léčivé přípravky obsahující gabapentin (mezi které přípravek Gabagamma patří) bohužel mají. Jedná se o častý nežádoucí účinek, který postihuje 1-10 % pacientů a který je uveden v příbalové informaci takto "vztek vůči druhým, zmatenost, změny nálady, deprese, úzkost, nervozita, obtíže s myšlením". Nevyprovokovanému vzteku vůči druhým osobám odborně říkáme hostilita, to je také pojem, který je v souvislosti s gabapentinem v odborné literatuře uváděn.

  Podle mého názoru je jedinou možností změna terapie, neboť existuje více jiných léků, které lze použít při neuropatických bolestech a které tento typ nežádoucích účinků nemají. Je však otázkou, jak změny terapie docílit. Jednou z možností by bylo, pokud by jste se, nejlépe osobně, obrátila na předepisujícího lékaře a důvěrně jej požádala o takovou změnu terapie s tím, že by jste mu vysvětlila důvody, jedná se totiž o nežádoucí účinek léku, který má přímý dopad i na Vás a Vaší dcerku. Neznám ale konkrétní situaci, ani skutečnost kdo manželovi gabapentin předepisuje. V každém případě by Váš manžel měl mít zajištěnou léčbu, nejlépe ale jiným lékem než gabapentinem.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, s cukrovkou se léčím 6 let posledních 5 jsem na lécích ráno 1x Jardiance, večer 2x Glukophage XR 750 a 45 jednotek Toujeo. Nejhorší jsou ranní hodnoty od 10 po 14, dietu držím a každý den, chodím, děkuji za radu, Vera
  věk: 65 let výška: 164 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  kombinace léků, kterou užíváte je dobře zvolená. Měla by ovlivňovat zejména glykémii ráno nalačno, Jardiance pak i glykémii přes den po jídle. Pokud se nedaří vylepšit ranní glykémii, mohla byste udělat následující.

  1. Ujistit se, že ve večerních hodinách nepřijímáte žádné cukry (ovoce, jogurty, oříšky, pečivo apod.) 2. Inzulín lze ještě zvyšovat, po 2j týdně, ale dávku máte již poměrně vysokou, jako maximální bych pro vás viděla dávku někde kolem 50-55 jednotek. Někdy též užíváme jiný druh dlouhodobě působícího inzulínu. Dejte si také pozor, jestli neděláte technické chyby při aplikaci inzulínu (nutné je měnit místa vpichu, neaplikovat inzulín do zatvrdlého podkoží, po 3 dnech měnit jehly k inzulínovému peru) 3. Hladinu glykémie nalačno by také mohlo zlepšit navýšení dávky Glucophage na 2x 1000 mg denně.

  Konkrétní úpravu léků je ale zapotřebí provést po poradě s vaším lékařem. Pro zvyšování dávek léků, či jejich změnu, je potřeba posoudit více věcí a nelze to provádět on-line.

  Držím Vám palce

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru Diaprel 45 mg denně, Zkusila jsem ho na několik dní vysadit a cukr mám stále stejný maximálně 5,5 Jindřiška
  věk: 62 let výška: 150 cm

  Odpověď

  Milá Jindřiško, předpokládám, že máte diabetes 2. typu a pravděpodobně máte nadváhu. Málo-kdy se v takovém případě bere pouze Diaprel, většinou se užívá současně také metformin, který zejména zlepšuje účinnost inzulínu. Diaprel spíše potencuje jeho sekreci.

  V léčbě diabetu 2. typu hraje nejdůležitější roli dieta. Jsou-li zejména po jídle glykémie vyšší a pacient není příliš obézní, podávají se léky typu Diaprelu. Ve vašem případě nevím, zda uvádíte hodnoty glykémie na lačno, nebo zda máte takové pěkné hodnoty i po jídle. Pokud by tomu tak bylo, tak byste opravdu ten Diaprel nepotřebovala. Já si ale spíš myslím, že si glykémie za 1 či 2 hodiny po jídle netestujete. Normální hodnota na lačno pak nemusí být dostatečným ukazatelem.

  Jinak si ale opravdu myslím, že u osob s nadváhou je lepší přitvrdit v dietě, než užívat Diaprel jako jediný lék, protože Diaprel obezitu neovlivňuje, nebo ji dokonce může potencovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mohu současně užívat lék na vysoký tlak Tritace 5mg společně s lékem Siofor 500.Velice dekuji za odpověď.
  věk: 45 let výška: 188 cm váha: 99 kg

  Odpověď

  Vážený pane, přeji dobrý den,

  současné užívání léku Siofor a lékem Tritace je bez jakéhokoliv problému možné, protože k žádné nežádoucí lékové interakci nedochází. Naopak je tato kombinace pro pacienty prospěšná, neboť se oba léky při ovlivnění diabetu i hypertenze vzájemně pozitivně doplňují. Užívání těchto léků lze proto určitě doporučit. Z počátku pandemie COVID-19 se zdálo, na základě vlastností léku Tritace i Siofor, že by mohly usnadňovat vstup viru do plicní tkáně. Nyní se ukazuje, že to není pravda a že dobrá kompenzace hladiny cukru v krvu a imunomodulační vlastnosti léku Siofor jsou pro pacienty spíše prospěšné než rizikové.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2 typu, ráno beru ráno Glimepirid 4mg a v poledne a večer (19,00h) Metformin 500 mg, ale když se kolem 23.00 h změřím, mám cukr kolem 15 a ráno před snídaní taktéž. Jako by ten Metformin vůbec neučinkoval. Můžete poradit? Ještě doplním, že když se změřím ve 2.15 až 2.30 h, tedy po obědě, mám do 10 mmol. Díky za odpověď Josef.
  věk: 65 let výška: 178 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milý Josefe,

  Metformin je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu a u diabetu 2. typu patří k základním přípravkům. Účinkuje ale spíše dlouhodobě, nepůsobí bezprostřední pokles glykémie. Zejména brání tomu, aby se glykémie nezvyšovala na lačno tím, že se glukóza v těle nadměrně nově nevytváří nebo neuvolňuje ze zásobního glykogenu v játrech.

  Pokud držíte správně dietu, zejména nejíte zbytečně mnoho sacharidů, tak vám vaše dosavadní léčba zjevně nestačí. Mohl byste zkusit jíst denně asi 150 g sacharidů (je ale nutné skutečně započítat všechny, ve všech složkách stravy), ale pokud by to nepostačovalo, doporučoval bych používat na noc malou dávku dlouze působícího inzulínu. Pokud byste měl nadváhu, což vy nemáte, tak by se daly přidávat ještě jiné léky v tabletách, ale asi by byl ten inzulín nejvhodnější.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer se chci zeptat ja mam inzulin Tredibu a mam si oorad problémy mam pocit ze nefunguje protože kazdej den si musím na noc píchat denni inzulin Apidru a někdy musím si pripychovat celou noc denni inzulin a to i když jdu spát s glikemii 6 třeba tak už si musím pripychovat denni ale někdy mam kvůli tomu hypoglikemie v noci nebo ráno ale když si nenechám denni inzulin tak to porad se chce zvyšovat a doktor říkal ze to je náhoda ale mam to kazdej den ten problém a mam cukrovky 1 typu děkuji

  Odpověď

  Pokud jste léčen pro diabetes 1. typu, jsou důležité dvě věci.

  1. stanovit správně dávku dlouhodobého inzulínu (to je inzulín Tresiba) nepíšete kolik si aplikujete inzulínu Tresiba, dávka se u většiny diabetiků 1. typu pohybuje mezi 16-30j/den. Proto pokud máte trvale přes noc vzestup cukru, je možné dávku Tresiby zvyšovat o 2 jednotky za týden a to dokud nebudete mít uspokojivou hodnoty cukru ráno nalačno (5-7mmol/l)

  2.dále je důležité aplikovat si krátkodobý inzulín (denní inzulín, Apidra) vždy cca 15minut před každým jídlem, které obsahuje cukry (brambory, rýže, těstoviny, pečivo, ovoce) Apidru pak můžete i přes den dopíchnout pokud je vaše glykémie vyšší než cca 10-12mmol/l. Je důležité podat si Apidru tak akorát. Tedy ani moc ani málo. Možná jí na noc dáváte příliš, proto pak máte hypoglykémie. 1 jednotka Apidry sníží obvykle cukr o 2-2,5mmol/l.

  podrobnější rozbor záznamů z glukometru nebo ze systému pro kontinuální monitoring glykémie a úpravy dávek inzulínu je potřeba zkonzultovat u vašeho diabetologa

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Začla jsem brát prášky Glucophage 500 proti cukrovce . Po měsíci jsme zjistili že vůbec nezabírají. Po měření Glokometrem mám stále mezi 8 - 9 mmo / I . Poradíte jaké prášky by pro mě byli vhodné abych hranici snížila? Děkuji. Alena 
  věk: 66 let výška: 159 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Milá Aleno, Glucophage obsahuje metformin a 500 mg metforminu jedenkrát denně je minimální dávka, typická dávka je 2x 1000 mg, případně metformin XR 2x 850 mg denně. Pokud léčba tímto základním lékem nepostačuje, přidávají se k němu léky další, některé jsou i přímo v jedné tabletě spolu s metforminem. Přehled různých léků pro léčbu diabetu 2. typu najdete i na našich stránkách ve srozumitelném podání pro pacienty.

  Nyní bych vám doporučoval:

  1. Metformin byste měla užívat v dávce 2x 850 mg

  2. Měla byste být schopna zhodnotit svůj jídelníček a odhadnout, jak mnoho je to kalorií a kolik to zahrnuje sacharidů za den. Vzhledem k vaší nadváze byste určitě měla mít alespoň mírně redukční dietu a obsah sacharidů v dietě za den by měl být 120 - 150 g za den. Mohla byste si opatřit nějaké vhodné tabulky, abyste si dokázala sestavit vzorový jídelníček. Nejlepší by bylo se poradit s nutričním terapeutem (dietní sestrou).

  3. Pokud by toto nepostačovalo, mohl by se přidat další lék. Vzhledem k nadváze by pro vás byl vhodný např. nějaký gliflozin (záleží na vaší hodnotě glykovaného hemoglobinu, protože pojišťovna glifloziny hradí jen při nedostatečně vyrovnaném diabetu), možná i injekční (1x týdně) analog GLP-1, který by vám mohl také pomoci k hubnutí. Možností je ale více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!