A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Kortikoidy

Kortikoidy (kortikosteroidy) jsou léky podobné hormonům kůry nadledvin – glukokortikoidům, Léčebně se využívá zejména jejich protizánětlivého, protialergického a imunosupresivního účinku. Podávají se u řady zánětlivých chorob (revmatických, systémových, kožních, plicních, ledvinných aj.) u nichž je vhodné tlumit nadměrnou činnost imunitního systému, který se podílí na poškozování organismu (srov. autoimunita). Podobně se užívají k léčbě alergií a alergicky podmíněných stavů (anafylaktického šoku, bronchiálního astmatu, ekzémů aj.). Kortikoidy se podávají celkově, často je výhodná i jejich lokální (místní) aplikace (mast, inhalační spreje apod.). Tlumí řadu příznaků chronických nemocí, obvykle je však nedokážou zcela vyléčit. Jejich dlouhodobé podávání však bývá spojeno
s některými nežádoucími účinky (zvýšení tělesné hmotnosti, tzv. steroidní diabetes, úbytek kostní hmoty až osteoporóza, deprese, žaludeční vředy aj.).

POZOR! Dlouhodobé celkové podávání kortikoidů utlumí činnost kůry nadledvin, jejich náhlé a nekontrolované vysazení je proto životu nebezpečné.

Kontroly Kouření