Poradna

Obecné

430 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, několik let jsem byla vedena jako diabetik neurčeného typu a asi před rokem jsem byla zařazena do 2. typu. Držím nízkosacharidovou dietu (do 100 g/den), ráno si píchám 14 j Lantusu a 2x denně užívám Synjardy 5/1000 mg. Ráno mám většinou cukr kolem 5 mmol/l. Snídaně (99% 2 malé celozrnné tousty s Lučinou a kedlubnou) mi vystřelí cukr až na 13 mmol/l, dolu ho dostávám sportem (+asi tak 3 hodiny po snídani začne působit Lantus) a celý den bojuji s vyšším cukrem po každém jídle (pro měření používám senzor FreeStyle Libre). Pro krátkodobý inzulín prý není důvod, jsem jasně "dvojka". Dá se to takto určit? Děkuji předem za odpověď. Martina
  věk: 39 let výška: 176 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Milá Martino, jak byste se dočetla i na našich stránkách, existují více typů diabetu, ale typ 2 je zdaleka nejčastější a po něm následuje typ 1. Zároveň ale ten typ 2 se nechová vždycky stejně. U některých osob převažuje obezita, sklon k vyššímu krevnímu tlaku a zvýšené hladiny krevních tuků, u jiných je spíše nedostatečná inzulínová sekrece, i když tvorba inzulínu přetrvává. Pokud v tomto případě sekrece inzulínu dále klesá, není někdy v klinických projevech zásadní rozdíl od typu 1, i když příčina ztráty produkce inzulínu je odlišná.

  Léčba některých případů diabetu 2. typu není zásadně odlišná od léčby diabetu 1. typu. U obézních pacientů, kteří se navíc málo pohybují a mají zjevnou inzulínovou rezistenci, dávají lékaři přednost postupům, které zlepšují citlivost k inzulínu. Nasazení inzulínu a zvyšování jeho dávek může někdy jen zhoršovat obezitu a citlivost k inzulínu dále snižovat.

  Když ale nemáte větší nadváhu, držíte dietu s výrazným omezením sacharidů (100 g je už docela málo, pokud to počítáte správně), dostatečně se pohybujete a vaše glykémie i při užívání léku Synjardy jsou zvýšené, tak zjevně potřebujete zvýšit dávku inzulínu. Nejvhodnější by asi bylo podávat Lantus spíše na noc (a dávku volit tak, abyste se ráno blížila ideálně hodnotě asi 5 mmol/l a přitom neměla noční hypoglykémii). Před jídlem byste si pak měla dávat malou dávku rychlého inzulínu, ze začátku např. 2 j. Dávky rychlého inzulínu byste pak volila také podle toho, co se chystáte sníst a jakou fyzickou zátěž očekáváte.

  Stálo by také zato vyšetřit občas přítomnost ketolátek v moči. Pokud by byly pozitivní více než slabě plus, tak byste ten inzulín potřebovala tím více.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám diabetes II a už 3. den mi můj glukometr ukazuje 14 naposledy u lékaře bylo 10 jak mohu srazit hladinu cukru ?žiju sama a občas se bojím aby mi cukr nevyskočil příliš nahoru a nebude nikdo kdo by v nouzi pomohl, užívám Stadamet 500mg 4 tablety denně jak mi lékař doporučil. Valerie
  věk: 63 let výška: 158 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Valerie, vzhledem k tomu, že jste celkem štíhlá, tak asi není velký prostor ubírat množství sacharidů ani kalorií ve vaší dietě. Proto byste měla navštívit svého lékaře a požádat o úpravu léčby. Ke Stadametu je možné přidat celou řadu dalších léků. Vaše hodnoty nejsou zatím nijak kritické, ale stejně není dobře, abyste měla glykémie dlouhodobě zvýšené. Také byste si je měla zkontrolovat i po jídle, to možná bývají ještě vyšší.

  Zatím vám doporučuji dostatek pohybu, mírně snížit množství sacharidů v dietě a dostatečně pít. Myslím ale, že tak do týdne byste se měla dostavit na kontrolu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již 3.rok za sebou mám zvýšený cukr v krvi (6,6). Snažím se upravit stravu dle doporučení praktika - vynechala jsem jakékoliv sladkosti (případně při pečení používám stévii), snažím se jíst častěji po malých porcích, omezuji přílohy. Delší dobu mám ale problémy se zažíváním a na radu gastroenterologa zkouším ze stravy vyloučit laktózu. Výrobky bez laktózy mají ale nasládlou chuť, např.mléko obsahuje 4,9g sacharidů, z toho 4,9g jsou cukry. Jak vyřešit tento problém, když cukr musím omezovat? Děkuji. Iveta
  věk: 45 let výška: 178 cm váha: 94 kg

  Odpověď

  Milá Iveto, naštěstí máte zatím zvýšenou glykémii jen mírně. Máte ale nadváhu a bylo by velmi vhodné ubrat celkových kalorií, na prvním místě snížit obsah jakýchkoliv sacharidů.

  O tom, zda máte či nemáte nesnášenlivost mléka (nejčastěji jde o mléčný cukr laktózu) by stálo zato se přesvědčit, a to tak, že byste na nějakou dobu zcela vynechala všechny produkty, které laktózu obsahují. Vaše obtíže by pak měly zcela ustoupit. Pokud ne, asi nepůjde o nesnášenlivost laktózy.

  Laktózu neobsahuje celá řada kyselých mléčných produktů – je ale potřeba se o tom přesvědčit na jejich popisu. Laktóza se totiž kysnutím změní v jiné látky. Proto některé kysané produkty byste případně mohla jíst, pokud vaše nesnášenlivost laktózy není úplná.  Jinak ale obsah sacharidů v bezlaktózovém mléku 4,9 g/100 ml není nijak hrozivý. Jen je potřeba si toto množství započítat do diety. Myslím, že ani dospělí lidé bez laktózové tolerance by stejně neměli konzumovat denně více mléka než 200 ml denně, které mimochodem také obsahuje asi 4 g cukru ve 100 ml.

  Máte-li výraznou nesnášenlivost laktózy a je nutné ji zcela vynechat ve všech jídlech, pak vám doporučuji jíst hodně zeleniny, méně sladkého ovoce, zdravé bílkoviny (netučné maso, drůbež, ryby, vejce) a pokud možno méně pečiva (chléb, brambory, těstoviny). Pokud možno, neměla byste příliš jíst pečené sladkosti, protože i když jsou slazené uměle, obsahují velké množství sacharidů. Pokud je budete jíst, je nutné si započítat všechny sacharidy v nich obsažené a už potom nejíst sacharidy v jiné formě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu, jestli má lěčba diabetu je správná. Hodnota C- peptid je 127 mmol/l, glykovaný hemoglobin 47 mmol/l. Před léčbou inzulinem jsem mívala glykovaný hemoglobin kolem 43. S cukrovkou původně 2. typu se léčím 32 roků a jen inzulinem Tresiba a NovoRapid půl roku. Tresiba 8 jednotek ráno, NovoRapid 4, 2, 4. Tento krátkodobý inzulin si mám píchat 1,5 hodiny po jídle, dle naměřených hodnot cukru. Tyto hodnoty mívám kolem 14.mmol/l. A po aplikaci 4 jednotek NR mi hladina rapidně klesne. V noci mívám hodnoty kolem 5 mmol/l. Proto si nemůžu píchat víc Tresiby, protože bych měla hypoglykemii, léčím se středně těžkým apnoe. Podle paní doktorky jsou to malé dávky, ale i ty mi způsobují velké rozdíly v glykemii, hlavně během dne po jídle. Jsem prostě hodně citlivá na inzulin. Jím 3 x denně a mezi jídly jen ovoce či zeleninu. Vím, že je to těžké, ale prosím o Váš názor. Děkuji Vlasta
  věk: 72 let výška: 170 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  Milá Vlasto,

  podle toho, jak líčíte svůj případ, u vás postupně klesá schopnost produkovat inzulín, takže se situace nyní více podobá diabetu 1. typu. Produkci inzulínu máte ale ještě částečně zachovanou, jenom nejste schopna reagovat na zátěž sacharidů v jídle. Alespoň se tak domnívám, pokud vámi udávaná koncentrace C-peptidu je v jednotkách pmol/l. Hodnotu glykovaného hemoglobinu máte celkem dobrou.

  Myslím, že by vám nyní prospělo používání kontinuálního senzoru hladiny glukózy v podkoží Freestyle Libre, na kterém byste mohla pozorovat včas vzestupy i poklesy glykémií a mohla podle toho včas reagovat.

  Navrhoval bych malinko navýšit dávku Tresiby, třeba na 10 j., efekt se ale dostaví až po několika dnech, protože Tresiba účinkuje velmi dlouho. K tomu byste mohla podle glykémií podávat Novorapid, ale rozhodně před jídly, možná v menší dávce, třeba jen 2 nebo 3 j.

  Více vám poradit na dálku nemohu. Rozhodně vše řešte ve spolupráci s paní doktorkou. Ten senzor by vám ale určitě pomohl, jen někteří lidé na jeho informace reagují ukvapeně, proto byste potřebovala zacvičení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám cukrovku typu 2 už druhý den mám kolísávou a zviseni na 17 mg a pak 12 co stim můžu dělat používám tabletu dene Januvia 100mg jestli mám brát 2 momentálně můj lékař není v ordinaci Jiří
  věk: 53 let výška: 173 cm váha: 77 kg

  Odpověď

  Milý Jiří, více informací o vás by se hodilo. Z vašich skromných údajů mohu pouze vidět, že máte celkem přiměřenou hmotnost, rozhodně nemáte nadváhu a je vám 52 let. Podle vašeho udivení nad výší glykémií usuzuji, že donedávna jste míval hodnoty o hodně lepší.

  Na prvním místě vám doporučuji výrazně omezit množství sacharidů v dietě. Méně všech příkrmů (chléb, pečivo, brambory, rýže, těstoviny pod.), nejíst sladké ovoce. Januvia se velmi často kombinuje s metforminem, ten by byl nyní asi vhodný, ale musí vám ho předepsat lékař.

  Pokud vám glykémie neporostou dále nahoru, tak zatím nemusíte kromě úpravy diety dělat žádná okamžitá naléhavá opatření. Není-li dostupný váš diabetolog, měl byste do několika dnů navštívit obvodního lékaře, případně jeho zástupce.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry vecer se chci zeptat mám cukrovku 1 typu a mám ji 10 let a doktor mi říkal že si mám před jídlem čekat 10 15 minut a pýcha si Apidra a Lantus w stehy se mi že když mám třeba 10 a pichnúť si 5 a čekám 10 Minut a najím se tak mám po jidle tak za 30 Minut nisi hodnotu třeba i 2 nebo 3 a nic na to nebom a asi tak za dalších 10 Minut my to leze samo nahoru tak jsem zkusil čekat 5 minut a měl jsem to za 30 mi už na 14 a nevím jak to mám dělat nevím jak mám odhadnout správnou dávku inzulinu jedině co vím že si pýcham lantus na noc 9 a dění moc nevím někdy potřebuji víc někdy min od 4 do 6 a každej den mám jiné hodnoty jeden den jsou normální další den nisi a dál si vysokej a ráno snídám 40 sacharidu na oběd 60 večeře 60 a ráno si většinou počkam 4 pak 4 nb 5 nb 6 na oběd večeře a nejde mi to odhadnout a ještě mám problémy s lantusem když nemám druhou večeři tak pak po půl jedné ráno my to pokaždé leze dolu tak jim až v noci někdy musí i 2 krát 3 krát za noc a jsem pořád nevyspalej a nevím jestli mám ještě snížit lantus omlouvám se jestli něco bude nesrozumitelné děkuji zatím naschle Stanislav
  věk: 26 let výška: 178 cm váha: 64 kg

  Odpověď

  Milý Stanislave, 

  základem léčby diabetu 1. typu je dobré pochopení vlivu diety, pohybu a dávek inzulínu na glykémii. Člověk by se měl naučit dávky upravovat podle toho, co se chystá sníst, jakou má právě glykémii a co se chystá v následujících hodinách dělat. Na někoho působí inzulín jinak ráno a jinak večer, tak i k tomu se musí přihlížet.

  Dávka dlouze působícího inzulínu se zpravidla volí tak, aby glykémie byly v dobrém rozmezí (třeba 4,5-9 mmol/l) na lačno, zejména ráno, ale také během dne, když člověk nic nejí. Rychlý inzulín se dává tak, aby glykémie po jídle nevystoupila pokud možno nad asi 10 a aby také nenásledovala hypoglykémie třeba za 2 hodiny od dávky inzulínu. 

  Není to vůbec snadné, ale váš lékař by to s vámi měl probrat a doporučit vám, kolik asi budete potřebovat inzulínu, abyste mohl sníst 10 g sacharidů. Také by vám měl pomoci určit, o kolik můžete očekávat, že vám klesne glykémie, když nic nejíte a podáte si 1 j. inzulínu. Z těchto údajů se pak dá vypočítat, kolik inzulínu si máte před jídlem dát.

  Mohl bych vám také poradit, abyste se podíval na edukační stránky IKEM (www.ikem.cz , Centrum diabetologie). Tam najdete přehledné návody.

  Jinak to ale chce důslednost a pečlivost. Když se snažím pochopit, na co se přesně ptáte, tak je to pro mě obtížné. Máte tam tolik překlepů a zkomolenin, že je mi hned jasné, že jste svůj dotaz po sobě vůbec nepřečetl, a já nakonec skoro nerozumím, na co se ptáte. Chce to pečlivost, stejnou jako pečlivost při volbě dávek inzulínu.

  Obecně platí, že pokud máte glykémii v dobrém rozmezí (mezi 4 a 7 mmol/l), tak stačí, když si bolusovou dávku inzulínu dáte až těsně před jídlem.

  Když ale máte hodnotu zvýšenou, tak je nutné počítat s tím, že glykémie musí nejprve klesnout na normální hodnotu a pak teprve byste měl jíst. Proto při hodnotách mezi 7-10 mmol/l je dobré počkat aspoň 15 minut, při hodnotách vyšších déle. Někdy je také nutné přidat trochu inzulínu navíc, nebo omezit množství sacharidů v jídle. Jen musíte vědět, jakou činnost po jídle budete dělat. Když třeba půjdete na náročnější výlet či rychlou procházku, je lepší dávku příliš nezvyšovat, abyste navzdory jídlu neměl pak asi za 2 hod. hypoglykémii.

  Osobně si myslím, že byste se měl prostřednictvím vašeho diabetologa objednat na pohovor k dietní sestře či nutričnímu terapeutovi. Ten by vám to vysvětlil a vy byste mohl průběžně ptát. Je to velmi důležité pro váš další života, tak byste to měl udělat. V dnešní době to jde i pomocí videohovoru.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nemám cukrovku, už asi rok nejím cukr, opravdu hodně jsem zhubla ale neřešila jsem to, před asi půl rokem mi začali jak kdyby "vypovídat" nohy, někdy mě začali brnět a musela jsem si okamžitě sednout a trvá to do teď, nemám žádnou svalovou hmotu, jsem unavená, často chodím na toaletu, co se týče toho jídla, moc toho nenajím záleží jestli v ten den mám chuť na jídlo nebo ne, ale cukrem nahrazuji med, četla jsem různé články a v podstatě značná část věcí mě vyděsila protože mám stejné příznaky, prosím o zpětnou vazbu. Natálie
  věk: 16 let výška: 165 cm

  Odpověď

  Milá Natálie, vaše příznaky mohou mít řadu různých vysvětlení. Ano, diabetes je skutečně jedna z možností. Ve vašem případě by se mohlo jednat o pomalu se rozvíjející onemocnění, kdy glykémie nemusí být ještě příliš vysoká, ale už se vyskytuje častější močení, žízeň, hubnutí a slabost. Stejně tak ale mohou být příčiny zcela jiné.

  Není ale obtížné nechat si u obvodního lékaře vyšetřit glykémii, případně přítomnost cukru v moči. Pokud budete mít normální hodnotu, tak bude možné diabetes zcela vyloučit. Doporučuji, abyste se k takovému vyšetření dostavila na lačno a moc s tím neotálela. Než tak uděláte, doporučuji hodně pít neslazené nápoje a nejíst sladká jídla. Pokud by vám bylo hůř, jděte k lékaři okamžitě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pozná se podle toho kolik dává slinivka inzulínu a do jaké míry funguje?
  věk: 48 let

  Odpověď

  Milá Jano, vyšetření C-peptidu se nejčastěji provádí právě kvůli tomu, abychom mohli posoudit, zda určitá osoba je schopna si tvořit v těle svůj vlastní inzulín.

  Inzulín se uvolňuje z beta buněk to krve tak, že se nejprve uvolní větší molekuly, které obsahují 2 pevně spojené součásti, a to C-peptid a inzulín. V krvi se tato molekula rozštěpí na samostatný inzulín a C-peptid.

  Inzulín je ale možné také podávat to těla injekčně. C-peptid nikoliv. Proto i u osob léčených inzulínem v injekcích poznáme, zda tvoří také svůj vlastní inzulín.

  U osob s diabetem 2. typu často inzulín špatně funguje. Tělo na to reaguje tak, že tvoří inzulínu více, než jinak potřebují zdravé osoby. To se mimo jiné projeví také tím, že mají vysokou krevní hladinu C-peptidu.

  Neuvedla jste jednotky, ve kterých je vaše hodnota C-peptidu uvedena. Podle vysokého čísla usuzuji, že se jedná o pmol/l. Pokud tomu tak opravdu je, vaše hodnota je vysoká a svědčí pro to, že a) produkujete sama značné množství inzulínu a b) inzulín vám asi nefunguje dostatečně, protože hladina je dosti vysoká.

  Jinými slovy: pokud byste neměla nadváhu, dostatečně sportovala a držela dietu, asi by vám vaše inzulínová sekrece postačovala k tomu, abyste nemusela brát příliš léků na diabetes.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na názor odborníka. Ranní glykémie mám v rozmezí 6-6,9 mmol/l. glykovaný hemoglobin mám opakovaně okolo hodnoty 30-35. mám obezitu tlak v normálu. 40 let. hubnout mi moc nejde. Hodnoty gylkémie po jídle (i sladkém ) jsou do 6,5 mmol/l často pod 6. Jak prosím mohu ovlivnit lačnou glykémii? A byla by v tomto případě indikace PAD? Moc děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Marie ( těhotná nejsem )
  věk: 41 let výška: 161 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  podle vašeho popisu máte tzv poruchu glykémie nalačno. Hodnoty nalačno máte lehce nad normu (cukrovka je od hodnot nad 7,0 mmol/l nalačno) a ještě normální dlouhý cukr. To znamená, že přes den jsou vaše hodnoty v normě. Je to stav, který často předchází cukrovce. Důvodem jsou nejčastěji geny a nadváha, což bude nejspíše Váš případ.

  Hodnoty ještě nejsou na léčbu, ale jistě by bylo dobré snížit váhu minimálně o 10, lépe o 20 kg. Výsledkem pak bude lepší glykémie nalačno a nižší riziko zhoršování stavu až do cukrovky. Pokud Vám nejde hubnutí, doporučovala bych Vám kontaktovat odbornou poradnu či nutričního terapeuta. Kontroly parametrů krevního cukru 1x ročně.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  diabetička 2 typu, 3x denně aplikace inzulinu, 1x aplikace dlouhého Na kolik testovacích proužků za rok mám nárok, Květa
  věk: 69 let výška: 154 cm váha: 71 kg

  Odpověď

  Milá Květo, pacienti léčení tzv. intenzifikovaným inzulínovým režimem (kombinace 4 dávek inzulínu denně nebo inzulínová pumpa + samostatné monitorování glykémií + náležitá edukace a úprava dávek podle glykémie) mohou mít nyní bez doplatku předepsáno až 1 500 proužků pro monitorování glykémie za 1 rok. Intenzifikovaná léčba musí být řádně dokumentovaná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!