Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

689 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, z krve mám vyssi hodnoty glykemie, ale moje pl na to nic nerekla. Ani mi neodebrala znovu krev. Citim se dlouhodobě unavena, trapi mě dušnost a začala mě svedit kůže po celem tele. Lenka
  věk: 39 let výška: 177 cm váha: 58 kg

  Odpověď

  Milá Lenko, je pro mě nemožné zjišťovat na dálku příčinu vašich neurčitých obtíží. Možností je hodně, včetně určité přechodné indispozice, která může sama přejít. Přiložila jste seznam laboratorních vyšetření, které vaše pečlivá paní doktorka provedla. Žádné z nich ale neukazuje na nějakou závažnou nemoc. Glykémii tam máte uvedenou 2x. První hodnota 5,7 mmol/l, pokud je skutečně zcela na lačno, je nepatrně zvýšená. Druhá hodota je 7,2 a to je již v pásmu (lehkého) diabetu, ale není záruka, že je to skutečně na lačno. Pokud by to bylo po jídle, bylo by to rovněž téměř v normě. Tyto hodnoty určitě nevyvolávají vaše příznaky, i když z dlouhodobého hlediska jistě vyžadují ověření. Máte také lehkou chudokrevnost a nepatrně zvýšenou hodnotu CRP a v jednom vyšetření vyšší počet bílých krvinek. To může svěřit např. na prodělané nějaké infekční onemocnění nedávno nebo právě probíhající. Hodnoty ale nejsou nijak kritické.

  Více vám poradit nemohu. Glykémii si pro jistotu nechte časem zopakovat, a to po celonočním lačněji a rovněž z žilní krve v běžné laboratoři.
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jmenuji se Michal Pajer. Je mi 38 let. V roce 2012 jsem utrpěl těžký úraz hlavy a následnou operaci a poté mi bylo oznámeno, že mám poúrazovou epilepsii a od té doby mi začalo peklo, záchvaty typu Grand mal a v roce 2016 jsem mĕl prvozáchyt diabetu mellitu 1. typu. Takže mi ke všem lékům na epilepsii byl přidán ještě inzulin. Píchám 3krát denně rychlý inzulín Fiasp a jednou denně bazalní noční Abasaglar.  Ještě držím dietu číslo devět, ale co mě trápí je že jsem neustále unavený a jakmile začnu vyvíjet fyzickou aktivitu, okamžitě padám do hypoglykémie a jsem absolutně k ničemu. Glykémii měřím pořád, mám čidlo. A je to strašné. Buď hyperglykémie nebo hypoglykémie. No člověku se nechce ani žít, je absolutnĕ k ničemu. Michal
  věk: 38 let výška: 174 cm váha: 76 kg

  Odpověď

  Milý Michale, na váš dotaz nemohu poskytnout snadnou odpověď. Pokud tělo není schopno vytvářet inzulín, záleží regulace glykémií především na vašich:

  znalostech

  schopnostech

  a vůli.

  Někomu to jde lépe, jinému hůř. Je nutné pro sebe vypracovat určitá pravidla, podle nichž se snažíte správně dávkovat inzulín ve vztahu k činnosti, na kterou se chytáte a dle toho, co hodláte sníst.

  Jistě už dávno víte, že inzulín člověk potřebuje pořád, i když zrovna nejí. Potřebuje určitý vhodný bazální inzulín, jako je ve vašem případě Abasaglar, i když existují jiné. Tento inzulín by měl působit 24 hodin nebo raději i déle, případně může být podáván i 2x denně, aby bylo jeho působení více vyrovnané. Je také možné používat inzulínovou pumpu, která podává jen rychle působící inzulín, ale za to po kapičkách po celý den.

  Také musíte vhodně volit inzulín před jídlem a respektovat při tom např. plánovaný sport, protože při sportu většinou glykémie klesá a inzulínu pak stačí málo a nebo je nutné průběžně něco sníst.

  Senzor může velmi pomoci, ale lepší je takový, který s člověkem aktivně komunikuje a oznamuje, když hrozí hodnoty nízké, nebo když glykémie stoupá příliš rychle, nebo nad stanovený limit.

  Vy rozhodně potřebujete konzultaci s kvalifikovaným diabetologem a edukační sestrou, kteří vám vše rámcově znovu vysvětlí, doporučí vám potřebné a srozumitelné čtení a posílí vaši vůli. Možná i krátký edukační pobyt na specializovaném pracovišti by pro vás byl vhodný.

  Intenzivní edukace většinou přináší podstatné zlepšení. Jen zcela výjimečně je potřeba hledat ještě jiné možnosti léčby, jako jsou třeba transplantace Langerhansových ostrůvků či pankreatu.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den mam dotaz jsem po covidu a oboustranem zapalu plic doma jsem tyden v nemocnici 3 tydny mam na lačno gl. 7.3 a vyšši tep 95 beru concor v nem.mi gl.meřili 3× dennĕ a davali inzulin. Je to na lečbu na diabetologii nebo se to srovna? dekuji Martin
  věk: 53 let výška: 175 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Milý Martine,

  já si myslím, že jste měl již před vaším onemocněním náběh na cukrovku, jenom se to nevyšetřovalo. Během nemoci Covid-19 stouply asi výrazně nároky na váš metabolismus a diabetes se projevil. Asi se to po uzdravení zlepšilo, ale ne úplně. Glykémie na lačno spadá již do pásma diabetu a je pravděpodobné, že po jídle hodnoty dále stoupají. Kromě toho si musíte přiznat, že máte dost nadváhu a asi se nyní také méně pohybujete.

  Bylo by nejlepší, kdybyste si trochu o diabetu něco přečetl, např. na našich stránkách. Měl byste vědět, že mít glykémie v pořádku je pro vás důležité, stejně jako nemít zvýšený krevní tlak v zvýšené hodnoty krevních tuků. Určitě by pro vás bylo dobré mít vlastní glukometr a kontrolovat si hodnoty nejen na lačno, ale také po jídle. Podle toho byste sám viděl, zda je potřeba v léčbě něco učinit.

  U diabetu 2. typu je ze všeho nejdůležitější snížit kalorický příjem, jíst jen omezené množství sacharidů a co nejvíce se pohybovat, ve vašem případě po nemoci alespoň dost chodit ven. Pokud vám glykémie výrazněji nestoupá nad těch 7,3 mmol/l, tak je pravděpodobné, že by ve vašem případě mohlo důsledné režimové opatření stačit. Mohly by se samozřejmě ještě přidat nějaké léky, ale ta dieta je nejdůležitější a měl byste to s ní nejprve zkusit. Léky se dají přidat později, když to nebude stačit, nebo když nebudete schopen ani ochoten pořádnou dietu držet. Nejde ani tak o to, co všechno nemůžete jíst. Spíš by toho mělo být málo a je pro vás výhodnější vyhýbat se kalorickým jídlům a dávat přednost zdravější stravě s dostatkem zeleniny a nesladkého ovoce.

  Obvodního lékaře nebo diabetologa byste ale rozhodně měl v dohledné době navštívit, aby vám tohle všechno lépe vysvětlil a posílil vaše odhodlání a samozřejmě zkontroloval i ostatní ukazatele. Určitě byste měl mít zkontrolovanou hladinu krevních tuků, funkci ledvin, krevní tlak apod.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Existuje přepočet mezi laboratorní hodnotou C-peptidu a jednotkami inzulínu (ve smyslu jednotek v inzulínových injekcích), které se tvoří v těle? Iva

  Odpověď

  Milá Ivo,

  Inzulín je skladován v beta buňkách Langerhansových ostrůvků v pankreatu ve formě granul (zrn,  patrných pouze při zvětšení s použitím elektronového mikroskopu). Tato granula obsahují tzv. proinzulín. Jakmile je beta buňka stimulována k uvolnění inzulínu, část granul se uvolňuje do malých krevních kapilár, kterými jsou Langerhansovy ostrůvky protkány. V té chvíli se proinzulín štěpí na 2 součásti, a to na inzulín a C-peptid. Z jedné molekuly proinzulínu tak vznikne vždy jedna molekula inzulínu a jedna molekula C-peptidu, a to v poměru 1 : 1.  Podnětem k uvolnění granul proinzulínu je nejčastěji zvýšená hladina krevního cukru, ale stimulace je možná i jiným způsobem (složkami potravy, stimulací různých receptorů aj.).

  Granula proinzulínu představují v buňce zásobárnu tohoto zdroje inzulínu až na 3 dny. Granula se ale průběžně obnovují a inzulín se do zásoby v buňce vyrábí průběžně.

  Tím ale společná cesta inzulínu a C-peptidu končí.

  Inzulín se dostává nejprve do jaterního řečiště, kde má své významné působiště a velká část ho zde rovněž zaniká, takže se pak už nedostane skrz játra do ostatní cirkulace v lidském těle.

  Naproti tomu C-peptid není tolik v játrech vychytáván a dostává se ho do cirkulace v těle mnohem více.

  Inzulín, který projde játry, je navíc rychle vychytáván v cílových tkáních a zároveň je štěpen v krvi. Jeho koncentrace se sníží na polovinu během každých 4 minut.

  Naproti tomu, C-peptid je v krvi štěpen mnohem pomaleji a významně se na jeho odstraňování z těla podílejí ledviny. Jeho koncentrace v krvi klesá na polovinu přibližně každých 30 minut.

  Z uvedeného vysvětlení plyne, že hladina inzulínu stoupá v žilní krvi po stimulaci méně než hladina C-peptidu. Navíc, hladina inzulínu v žilní krvi rychle klesá, zatímco C-peptid klesá mnohem pomaleji. Kromě toho, pří závažnějším postižení ledvin se C-peptid odstraňuje z těla ještě pomaleji a jeho hladiny mohou být relativně vysoké, i když je inzulínu do těla uvolňováno velmi málo.

  U zcela zdravých vytrénovaných osob se hladina inzulínu po jídle velmi rychle zvedá, ale potom zase rychle klesá. Pokud takový člověk déle hladoví, může mít hladinu inzulínu na lačno velmi nízkou nebo dokonce neměřitelnou, a to i když je zcela zdráv. C-peptid by ale měl jasně pozitivní.

  Z uvedeného také plyne, že hladinu C-peptidu nelze přepočítávat na hladinu inzulínu. Existují sice matematické modely, které ze složitě naměřených dat vypočítávají, kolik inzulínu se do těla např. během glukózového tolerančního testu uvolňuje, ale ty slouží čistě jen k výzkumným účelům.

  Hladina C-peptidu tedy může určit např.:

  Je-li C-peptid v krvi měřitelný, znamená to, že se v těle tvoří také inzulín

  Je-li hladina C-peptidu spíše v horní oblasti normy: inzulín se v těle tvoří významnou měrou, ale nemusí dostatečně fungovat. Tak je tomu např. u hodně osob s diabetem 2. typu nebo u osob s obezitou.

  Hladina C-peptidu není měřitelná (je nulová): v těle se netvoří žádný inzulín. Pokud by někdo měl při tom hypoglykémii, znamená to, že si nejspíše  píchá injekční inzulín.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Stalo se mi že jsem se nadýchal výparů z ředidla a nemohla se nadechnout. Na plicním mi byly daný inhalace s kortikoidy na roztažení dýchacích cest. Vše se srovnalo. Jen jsem dostala šílenou kvasí novou infekci do úst a palírna mně jazyk, mám na něm bílej povlak a červené tečky. pak bolest v krku, bolest hlavy, únava a slabá rýma.Kvasinky jsem musela přeléčit i na gynekologii a tam je to v pořádku. Jinak jsem diabetik 2 a mám dietu a lék Jardiance jednou za den. Kam jít a co dělat dál? Už jsem z toho zoufalá. Martina
  věk: 38 let výška: 167 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Milá Martino,

  Já se domnívám, že u vás došlo ke kombinaci hned tří věcí, které ovšem spolu souvisejí:

  1. Máte zřejmě dlouhodobě nevyrovnaný diabetes. Vyšší glykémie zvyšují riziko kvasinkových infekcí. V intimních místech je tato predispozice výraznější u osob s nadváhou.
  2. Dostala jste k léčbě vašich dechových obtíží inhalační přípravek s kortikoidy. Kortikoidy rovněž zvyšují riziko kvasinkových onemocnění. Proto je při inhalační léčbě kortikoidy důležité, aby se pacient naučil správně inhalovat tak, aby se léčivo dostalo do plicních sklípků a pokud možno neulpělo v dutině ústní. Měl by vám to vysvětlit plicní lékař, lékárník a také byste se o tom dočetla v návodu k použití. Po inhalaci je navíc dobré si vypláchnout ústa a vodu vyplivnout. Nakonec se malinko napít, aby v krku nezůstal žádný zbytek kortikoidu z inhalace.
  3. Užíváte lék Jardiance, který funguje tak, že zvyšuje vylučování cukru močí. To sice snižuje glykémie, ale zvyšuje obsah cukru v moči, v každé kapičce. Cukr, který ulpí v okolí vyústění močové trubice, milují kvasinky. Proto je potřeba při používání léků typu Jardiance dbát obzvlášť na hygienu. Můžete se po vymočení krátce opláchnout prostou vodou, můžete také použít papír k odsátí všech posledních kapiček. Většina osob po takovémto poučení lék dobře toleruje, ale jsou osoby, které pro opakující se kvasinkové infekce nemohou lék používat.

  Co doporučuji:

  1. Dbejte na svoje glykémie. Vyrovnání diabetu by mělo být co nejlepší. Nejdůležitější je u osob s nadváhou úprava diety.
  2. Na kandidovou infekci v ústech nejsou k dispozici pořádné léky, které by se např. daly jenom kloktat. Někdy se k tomuto účelu používají vaginální tablety, které se nechají v ústech rozpouštět. Lze použít např. Canesten vaginální tablety (nikoliv tobolky). Obsahují také kyselinu mléčnou a trochu to pění, není to určeno do úst, ale funguje to a neškodí. Ve vašem případě bych ale léčbu krátkodobě doplnil lékem proti kvasinkám i v podobě tablet nebo kapslí, aby lék fungoval v celém těle, tedy i v gynekologické oblasti. Jedná se např. o lék Mycomax 200 g jednou denně po dobu asi 5 dnů. Stejnou látku obsahuje např. Fluconazole či Diflucan. V lékárnách je k dispozici, ale pouze na lékařský předpis.
  3. Věnujte zvýšenou pozornost intimní hygieně, a to podle výše uvedeného doporučení. Naopak není vhodné používat „drhnutí“ a mýdla. Stačí trochu běžné vody. Při obtížích je možné také přidat mast, např. Canesten krém.

  Doufám, že po dodržení těchto doporučení budete mít za pár dnů pokoj...

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím, mám při těchto hodnotách už cukrovku? Glykemie na před jidlem 6, oGTT 11,2, HbA1c 39, kreatin 65. Děkuji mnohokrát za odpověď.
  věk: 69 let výška: 164 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Dobrý den, pokud je glykémie v druhé hodině při oGTT > 11 mmol/l, jedná se o diabetes mellitus. Proto u Vás naměřená hodnota 11,2 mmol/l jednoznačně znamená cukrovku.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám velmi fyzickou namáhavou práci a kolísá mi cukr když jsem v klidu hladina je těch 4,9 ale když pracuji Mám cukr až 3 mohli byste mi sdělit proč děkuji Kateřina
  výška: 162 cm váha: 86 kg

  Odpověď

  Hladina cukru v krvi je regulována hormony, zejména pak inzulínem tak, aby se cukr pohyboval nalačno mezi 4-5  a po jídle  5-7 mmol/l.  U diabetiků dietou a léky regulujeme cukr tak, aby byl nalačno obvykle mezi  5-6 a po jídle 6-8 mmol/l. K poklesu cukru pod normu, tedy pod 4,0 dochází tehdy, pokud máme malý příjem cukrů nebo velký výdej energie (tedy fyzická práce).

  Pokud užíváte léky na cukrovku, musí být rovnováha mezi příjmem cukrů a uvolňováním inzulínu, který glykémii snižuje. Když se více hýbete, inzulín více funguje, dochází k rychlejšímu poklesu cukru. Proto je důležité před pohybem snižovat dávky léků nebo doplňovat energii ideálně podobě rychlých cukrů. Před pohybem doplňte cukry např. 1 jablko. Pokud trvá aktivita déle, tak  doporučujeme podávat každou hodinu 20 g cukrů (to je např. jeden banán nebo 1kus pečiva, mohou to být i energetické nápoje s obsahem cukru) V dotazu nepíšete zda a jak se léčíte s cukrovkou, to je pro podrobnější odpověď důležité.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, mal som čiernu stolicu sucha žiadne bolesti nemám. V minulosti mi praskol vred, liečim sa na cukrovku ďakujem Vladimir
  věk: 23 let výška: 170 cm váha: 135 kg

  Odpověď

  Milý Vladimíre, píšete příliš stručně na to, abych vám mohl odpovědět.

  „Černá stolice“ může znamenat přítomnost natrávené krve, která pochází ze zahřívacího ústrojí. Stolice bývá, jak se říká, spíše mazlavá, dehtovitá a mívá určitý charakteristický zápach. Je-li krve více, je stolice o to řidší, člověk se cítí slabý, může mít nízký krevní tlak a rychlou srdeční frekvenci. Je to závažný stav a je nutné to hned řešit u lékaře. Ten většinou přítomnost krve ve stolici hned pozná, případně to může ověřit vyšetřením stolice.

  Jinak ale je důvodů pro tmavou či skoro černou stolici více. Záleží na jídle, barvu mohou způsobit také některé léky, nejčastěji přípravky železa.

  S cukrovkou to ale nemá nic společného.

  Pokud jste již zažil, co se stane, když praskne žaludeční vřed, tak byste mohl stav sám posoudit. Pokud se ale cítíte špatně, stolice vám skutečně připadá mazlavá a jakoby dehtovitá, jděte k lékaři hned.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetik na inzulinu (3x denně Humulin 13j10j10j a 1x Lantus 20j), byla jsem diagnostikovánai jako DM Lada a následně, při další kontrole změna jako DM2. Jsem z této změny dost špatná, nejen, že jsem sportovec, jím celý život zdravě (v rodině rodiče byli diabetici), ale hlavně s cejchem DM2 si připadám jako vyvrhel společnosti. Nikomu raději o své nemoci neříkám. Nemám problém s aplikací inzulínu, vyhovuje mi i možnosť aktivně měnit dávky vzhledem ke své aktivitě, která není každý den stejná, ale chtěla bych se zeptat, co je určující pro diagnozu Lada. Stimulovaný C peptit mám 395, dlouhý cukr 42. Bohužel jako DM2 nemohu získat k používání přïstroj FreeStyleLibre; čtečka není ani ke koupi, pokud není poukaz a senzor stojí 1576 Kč, což jako důchodce si taky nemohu dovolit. Nicméně jsem viděla a s měřením glykémie glukometrem se snadnost a hlavně informace, které tam jsou, jsou použitelné pro další rozhodování, se nedají srovnat. Tedy spíš dotaz, zda se nechystá změna a FreeStyleLibre nebude i pro DM2, kteří jsou na inzulínu. A proč jsou takto diskriminovaní.

  Druhý dotaz je, co dělat, když místo nočního inzulinu aplikuji omylem denní (stalo se 1x v důsledku patrně rozespání). Děkuji Josefína

  věk: 72 let výška: 173 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Milá Josefíno, nejprve vám přímo odpovím na vaše dotazy a pak ještě něco dodám.

  Diabetes typu LADA má podobnou, i když stejně nejasnou příčinu, jako diabetes mellitus 1. typu. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které výhradně postihuje inzulín produkující beta buňky v pankreatu, jež produkují inzulín. V dospělosti či ve stáří ale autoimunitní proces probíhá pomaleji, nebo dokonce velmi pomalu. Proto se stává, že se zvýšená glykémie objeví spíš náhodou a postupně se ukáže, že jde o diabetes. Sekrece inzulínu je však do určité větší či menší míry zachována (je tedy pozitivní C-peptid), někdy k léčbě stačí jen perorální antidiabetika (tablety), i když to v tomto případě není úplně správný postup.
  Protože jde o mírný průběh u starší osoby, myslí se na prvním místě na diabetes 2. typu. Máte pravdu v tom, že osoby s diabetem 2. typu bývají často obézní, či mají nadváhu a navíc toto onemocnění je v pokročilejším věku velmi časté. Proto bývá diabetes typu LADA často označován jako typ 2. Navíc, mnozí mají také nadváhu, ostatně, nadváha je velmi častý jev i u jinak zdravých osob.

  Lékař tedy často usuzuje na typ LADA podle toho, že pacient je vysloveně štíhlý. Aby skutečně mohl ale příslušný typ diabetu označit jako LADA, je potřeba prokázat u pacienta přítomnost některých autoprotilátek, jako jsou anti-GAD, IA2 protilátky, anti-Zn8 protilátky aj. Alespoň jednu z těchto autoprotilátek.

  Ve skutečnosti to ale není moc důležité. Diabetes se má léčit tak, aby byl dobře vyrovnaný, pacient neměl zbytečnou nadváhu nebo se snažil o její snížení, případně aby zbytečně dále nehubnul, je-li štíhlý. K tomu jsou dostupné mnohé léky ve formě tablet, z nichž některé zlepšují citlivost vůči inzulínu, jiné podporují dosud zbývající inzulínovou sekreci. Pokud je ale inzulínová sekrece nedostatečná a glykémie jsou vysoké, je většinou nutné přistoupit k léčbě inzulínem.

  U diabetu 1. typu se nasazuje inzulín vždy, u typu LADA a u diabetu 2. typu tehdy, je-li to potřebné. Diabetes 2. typu je porucha, která se většinou postupně zhoršuje, a proto i v tomto případě bývá často nutný inzulín.

  Pro vás tedy není nutné vědět, zda máte typ LADA či diabetes 2. typu. Prostě musíte být správně léčena, abyste měla glykémie vyrovnané. A to zřejmě máte, protože hodnota vašeho glykovaného hemoglobinu je vynikající. Pokud není prokázán autoimunitní proces, můžete klidně mít i diabetes 2. typu, protože u mnohých pacientů postupně klesá sekrece inzulínu a ne všichni pacienti s diabetem 2. typu jsou obézní! Nemusíte to tedy vědět. Ale pozor, až na jednu výjimku: Skutečně glykemický monitor FreeStyle Libre v současné době pojišťovna nehradí pro osoby s diabetem 2. typu. Přitom toto zařízení může být velmi užitečné pro mnoho osob s tímto typem diabetu, pokud jsou léčené inzulínem a pokud jsou odhodlány o svůj diabetes dobře pečovat. Klinicky váš typ diabetu odpovídá diabetu 1. typu či chcete-li diabetu LADA. Nepovažuji proto za nesprávné jej takto označit ve vaší diagnóze a učinit tak pro vás glukózový senzor dostupný. Není to žádný nekalý fígl. Ověřit přesně skutečný typ diabetu není  v mnoha případech možné, snad s výjimkou některých velmi silně geneticky vázaných typů. Ani negativní autoprotilátky či vyšetření C-peptidu k tomu nepostačují. Existuje také trochu opomíjený tzv. pankreatický diabetes, který není autoimunitní, ale vyvíjí se v souvislosti s postupným vazivovatěním celé slinivky břišní, včetně ostrůvků, kde se tvoří inzulín. Není to typ 2, není to typ 1 ani LADA, ale může se to projevovat velmi podobně. A pro pacienta znalost skutečného typu není pro život důležitá.

  A nyní moje poznámka: Označení osob s diabetem 2. typu jako „vyvrhele společnosti“, osoby bez vůle, slabochy, tlusťochy a žravce považuji za velmi urážlivé. Mají poruchu metabolismu a často poruchu příjmu potravy, kterou sice mohou částečně ovlivnit, ale v podstatě za ni nemohou. Je to nemoc jako mnoho jiných. Není všechno dáno jenom vůlí. Vždyť mnoha lidem jíst střídmě nedělá vůbec žádné obtíže, nepotřebují k tomu žádné hrdinství a boj. Já bych snad označil jako málo disciplinované osoby ty, které na svůj zdravotní stav nedbají, a to se týká všech typů diabetu. Existuje bohužel mnoho osob s diabetem 1. typu, kteří o vyrovnání svého diabetu málo nebo velmi málo dbají, anebo se jim to prostě nedaří. Takže prosím, nedívejte se na sebe a na osoby s diabetem 2. typu z vrchu. Nijak jim tím nepomůžete a pokud vás někdo označí jako diabetika 2. typu, neste to hrdě. Oceňuje se snaha, oceňuje se pochopení sebe i druhých.

  Milá Josefíno, málem bych zapomněl odpovědět na váš dotaz, co dělat, když si na noc místo „dlouhého“ inzulínu dáte „krátký“.

  Dávka vašeho nočního inzulínu je 20 j. Pokud byste si omylem podala rychle působící inzulín, mohlo by vám to během 30 minut až tak 3 hodin po podání vyvolat pěknou hypoglykémii. Proto bych neopomněl vydatnější druhou večeři a pro jistotu a kontrolu si dal budíka na přibližně 3 hod. po podání inzulínu. Bude-li pak glykémie v přiměřeném rozmezí (5 – 10 mmol/l), podal bych dodatečně ten dlouhý inzulín v obvyklé dávce, jen bych doporučoval pro jistotu ještě sníst nějaké sacharidy.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pár dnů mi kolísá hodnota glykémie ráno - 8,4 mmol/l, v 11hod - 5,6 mmol/l, odpoledne 13,1 mmol/l. Mám diabetes 2. typu, užívám Janumet 1000 ráno a večer 1 tab. A Gliclazid 30 1tab ráno. Děkuji za odpověď. Vladimíra
  věk: 64 let výška: 164 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  Milá Vladimíro,

  Myslím, že hlavním problémem bude zbytečně vysoký příjem sacharidů v jídle, i když pochopitelně neznám podrobnosti o vašem zdravotním stavu. Janumet je lék, který zejména zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu. Gliclazid zase stimuluje sekreci inzulínu, zejména po jídle.

  Vaše tělo zřejmě dokáže (i s pomocí vašich léků) srovnat glykémie během noci, kdy nic nejíte. Glykémie vám ale stoupne po obědě, který je nejspíš příliš vydatný. Vhodné by bylo zejména snížit obsah sacharidů, to znamená zejména chleba, rýže, brambor, knedlíků apod., případně byste je k obědu mohla klidně vynechat a vystačit si se zeleninou a kouskem nějakého masa. Pokud by dietní omezení nepomohlo (nebo spíš byste měla hlad a nebyla schopna dietní omezení dodržovat), byla by asi vhodná úprava vaší léčby, možná přidání jedné dávky inzulínu.

  Jinak ale vaše vyrovnání snad ještě ujde, a proto si myslím, že zlepšení by se vám mělo podařit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!