Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
keto dieta při vyšší hmotnosti
Datum vložení dotazu: 17.04.2023
Ptá se: Josef
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
o nízkosacharidové dietě, neboli dietě obsahující převážně bílkoviny a tuky - ketodietě, jsem psala rozsáhlý článek zde: Nízkosacharidová dieta pro diabetiky | O cukrovce
V zásadě nejsem proti dietě, určitě se najdou jedinci, pro které je to dobrá volba. Každý si by to měl individuálně zvážit sám. Avšak, má to mnoho úskalí.
- co od diety očekáváte? Rychlé zhubnutí nebo dlouhodobý životní styl? - pokud rychlé hubnutí, počítejte, že ihned po tom, co přestanete dietu držet, by mohl nastat jojoefekt. - tedy nebude vaše práce zbytečná?
- Vaše váha je poměrně vysoká, tedy předpokládám, že hubnout budete dlouhodobě - vydržíte dlouhodobě jíst takto, tedy bez příloh a s velmi nízkým příjem energie = možný hlad, výkyvy chutí, ztráta energie...?
- zdravá redukce hmotnosti je max. 5kg za měsíc, s přísně restrikční dietou a vaší váhou by to ze začátku mohlo být vyšší
- Neznám vaše diagnózy ,ale pokud bych měla přihlédnout pouze k faktu ketodieta a obezita, spíše bych vás nasměrovala na zdravý DLOUHODOBÝ životní styl. (myslím si, že boj s váhou je bohužel celoživotní práce a proto krátkodobá dieta mnohé nevyřeší, avšak změna životního stylu ano) tzn. omezit velikost porcí jídel, zařadit dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné a žitné pečivo, zařadit kvalitní zdroj bílkovin, omezit uzeniny a kalorická jídla jako tučné sýry, tučné maso, pamlsky, alkohol. Vařit více luštěnin, konzumovat ryby, zařazovat přílohy bohaté na vlákninu, polotučné mléčné výrobky neslazené, sladit čekankovým sirupem atd. A také nezapomínat na pohybovou aktivitu.
Mnoho zajímavých informací ohledně diabetické stravy se dočtete v mých článcích na zmiňovaném webu.
Také se u nás zanedlouho dočkáte vzorových jídelníčku s recepty, které doprovází reálná fotka a reálná velikost porce - běžně máme na talíří mnohem větší porce, než bychom měli mít a díky těmto fotkám lehce odhadhnete, jak mají vaše porce vypadat.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"
129 dotazů
-
Jsem diabetik tipu 1 - chci zhubnout
(25.05.2023)
Dotaz
Kolik sacharidů můžu sníst abych držela hladinu cukru v krvi a přibrala. Naopak potřebovala bych zhubnout JanaOdpověď
Milá Jano, doporučené množství sacharidů pro osobu s diabetem 1. typu záleží na více faktorech, jako jsou např. věk, tělesná hmotnost, úroveň fyzické aktivity a osobní přání. Většinou se ale pohybuje okolo rozumného rozmezí mezí 150 a 250 g denně.
S přihlédnutím k vašemu věku, nadváze a přání zhubnout, bych vám doporučoval tu dolní hranici, tj. 150 g denně, rozděleno do 3 až 4 porcí (možno i do více, ale nebývá to nutné). Důležité ovšem je, abyste si uměla množství sacharidů v jídle spočítat. Je opravdu nutné započítat všechny sacharidy, i např. ty v omáčce, v zelenině a podobně.
Orientovat byste se mohla třeba podle informací na našich stránkách zde:
https://www.cukrovka.cz/kolik-energie-za-den-prijmout
Vy v každém případě ale potřebujete dietní edukaci od vašeho lékaře, nebo lépe od dietní sestry.
-
příjem tuků při cukrovce typu 1
(23.05.2023)
Dotaz
Chtěl bych se zeptat, proč se má člověk s cukrovkou typu jedna stravovat nízkotučnými potravinami, pokud je hubený BMI 18,9. VladimírOdpověď
Dobrý den Vladimíre,
neznám žádné doporučení pro diabetiky 1. typu, které by říkalo, že mají jíst stravu s omezením tuků. Napadají mě některé důvody, proč by vám to někdo doporučil a to je:
- Příliš mnoho živočišných tuků ve stravě: tzn. omezit uzeniny, tučné sýry, hotové pokrmy či fastfoody, smažené jídlo, avšak ne na dietu s omezením tuků, ale do podob racionální stravy, tj.30% z celkového energetického příjmu mají tvořit všeobecně tuky. Více v mém článku zde: SAFA, MUFA, PUFA – co je to? | O cukrovce
- Doporučení omezit (především živočišné) tuky se dává lidem s vysokým cholesterolem, zejména LDL a TG.
- Doporučení omezit tuky se dává lidem s onemocněním jater, žlučníku či slinivky (akutní či chronická pankreatitida), tzv. šetřící dieta.
- Nově se u DM1 začíná pracovat s tuko-proteinovými jednotkami. Tuky i bílkoviny se totiž dokážou v lidském těle na glukózu částečně přeměnit v biochemické dráze zvané glukoneogeneze. Navíc stimulují tvorbu hormonů, které v lidském těle působí opačným způsobem než inzulin (např. glukagon). Tuky i bílkoviny tedy dovedou glykémii po jídle výrazně ovlivnit. Tzn., že příliš kalorické jídlo (kalorické omáčky s knedlíky, pizza, hamburgery, smažené hranolky se steakem apod.) zvyšují glykémii také, ale křivka není ihned vidět, jako po jídlech obsahující jednoduché cukry. Na rozdíl od sacharidů se efekt tuků a bílkovin neprojeví bezprostředně, tuky a bílkoviny typicky glykémii zvyšují až s odstupem přibližně 1,5–2 hodiny po jídle. Jejich působení na glykémii je relativně dlouhé, může trvat i několik hodin. . Na to toto téma najdete již řadu článků na internetu od věruhodných společností, např. Dia styl či Freestyle Libre.
-
prediabetes a vysoký cholesterol
(21.05.2023)
Dotaz
Dobrý den, je mi 70 let a při posledním odběru krve mi byl diagnostikován přediabetes hodnoty 6,2 a vysoký cholesterol 7,3. Dohodla jsem se s lékařem, že se pokusím tento stav zlepšit dietou. Jsem abstinent, nekuřák a stravu si hlídám již dlouhodobě. Také 40 let cvičím jógu a jezdím na kole ročně asi 4000km. Přesto mě neminuly tyto potíže. Využívám kalorické tabulky,ale mám problém. Kvůli prediabetu jsem omezila sacharidy na hodnoty max. 160g denně a hlídám si příjem tuků, především těch živočišných na 35g denně. Tím pádem ale mám problém dosáhnout na 6000kJ, které mi kalorické tabulky stanovily jako doporučení denní příjem. Bílkoviny se snažím natlačit na 80g denně, ale těch beztučných je opravdu málo a třeba luštěniny mají hodně sacharidů a ořechy zase hodně tuků.Navíc mi tabulky odpočítávají z příjmu výdej energie na sport denně asi 2000Kj, takže se dostávám na opravdové minimum. Je možné najít někde návod, jak sestavit jídelníček tak, abych docílila požadovaných hodnot? Nějak mi to stále nejde a chci se vyhnout užívání léků. Děkuji za odpověď. HelenaOdpověď
Dobrý den Heleno,
35 g tuku za den je opravdu velmi málo, doporučuje se konzumovat 30% tuku z celkového energetického příjmu. Pokud byste jedla 6000kJ, bylo by to tedy 48g. Na zvýšený cholesterol se doporučuje opravdu jíst hodně rostlinných tuků - ořechy, semínka, ale ale také hraje roli dostatečný příjem vlákniny - zelenina, celozrnné výrobky.
Zanedlouho budeme mít u nás na webu publikovaný nový jídelníček, ve kterém si sama nastavíte množství energie, zda chcete svačiny nebo ne a poté si můžete sama vybrat z různých receptů, které chcete vyzkoušet - doprovází je i fotka reálné porce jídla. Doufám, že vám to trochu pomůže.
Pro lepší kompenzaci diabetu se doporučuje zredukovat hmotnost alespoň o 5 - 10% z původní hmotnosti, nejlepším řešením, jak zjistit, kolik energie máte sníst, abyste zredukovala hmotnost je vyhodnotit si svůj aktuální příjem energie a od něho odebrat určité množství kalorií, potřebné pro redukci hmotnosti. Tento postup zohledňuje váš aktuální příjem energie, navíc díky němu lze zjistit, zda náhodou nejíte málo, či jíte energie dostatek, ale máte nesprávný poměr živin ve stravě.
Postup výpočtu reálného příjmu energie:
- Vyhodnotit si aktuální reálný příjem energie pomocí nutriční databáze např. na www.kaloricketabulky.cz
- Doporučuje se zapisovat minimálně 3 dny, ideálně 5 dní veškeré zkonzumované jídlo a pití. Důležité je, aby byl zápis prováděn průběžně – celý den, nikoliv zpětně. Jenom tak docílíte co nejpřesnějších hodnot reálného přijmu energie. Pozor, neodečítejte od přijaté energie spálené kalorie pomocí pohybové aktivity.
- Nyní si vypočítáte průměrný příjem energie ze všech monitorovaných dnů.
Např. Mám příjem 6052 kJ, 8500kJ, 7648kJ , tyto hodnoty sečteme a vydělíme třemi. A máme výsledný průměrný příjem energie.
- Poté odečtěte 1000 - 1500kJ – to je doporučovaná hodnota pro redukci hmotnosti. Lepší je odečíst si ze začátku méně energie, díky tomu spíše předejdete hladu a chutím na sladké jídlo, které zbytečně vaše snažení komplikují. Postupně můžete ještě energii ubírat, díky tomuto postupu se vaše tělo snáze novému režimu přizpůsobí. Snažíme se nejíst méně, než je náš bazální metabolismus.
- Rozpočítáme si potřebné množství bílkovin, sacharidů a tuků. Pro diabetiky můžeme doporučit např. tyto dva poměry živin. Volba je individuální, více bílkovin se doporučuje sportujícím diabetikům, méně bílkovin diabetikům s chronickým onemocněním ledvin či jater.
- 50% energie jsou sacharidy, 30% energie jsou tuky, 20% energie jsou bílkoviny.
- 45% energie jsou sacharidy, 30% energie jsou tuky, 25% energie jsou bílkoviny.
Příklad výpočtu:
Průměrný příjem energie je 8500kJ
Pro redukci hmotnosti pro začátek ubereme 1500kJ
Tedy jsme si zvolili redukční dietu o 7000kJ
Výpočet sacharidů: 50% ze 7000kJ = 3500kJ děleno 17kJ (1g sacharidů=17kJ) = 205gS/den
Výpočet bílkovin: 25% ze 7000kJ= 1750kJ děleno 17kJ (1g bílkovin=17kJ) = 103gB/den
Výpočet tuků: 30% ze 7000kJ = 2100kJ děleno 38kJ (1g tuku=38kJ) = 55gT/den
-
odběry krve a sklenička vína
(25.04.2023)
Dotaz
Dobrý den, byla jsem na odběrech krve na glykemii, večer před odběrem jsem si bohuzel dala skleničku červeného vina, může to nějak zásadně ovlivnit výsledky. Předem děkuji za odpověď. GabrielaOdpověď
Milá Gabrielo,
hodnota glykémie na lačno má být u zdravého člověka mezi 3,8 a 5,6 mmol/l. Většina zdravých lidí se do tohoto rozmezí vejde, ale jsou věci mezi nebem a zemí, kdy i náhodně může být hodnota o něco vyšší nebo nižší. Zpravidla tedy pro spolehlivé posouzení jedna hodnota nepostačuje, zvláště je-li mírně zvýšená. Myslím si, že sklenička vína glykémii druhý den ráno nijak neovlivní. To není nabádání k pití alkoholu, ale pokud by nějaký vliv náhodou měla, není jasné, zda spíše směrem nahoru nebo směrem dolů. Hlavně jestli to víno bylo dobré:-)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!