Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

DM1 a nadváha

Datum vložení dotazu: 20.01.2022

Ptá se: Dana

Dotaz

Dobrý den. Prosím o pomoc s výživou a snížením hmotnosti u dcery, které byl diagnostikován DM1 před 3 lety. Inzulin je dodáván inzulinovou pompou -NOVORAPID. Za dobu léčby přibrala dcera 25 kg. Ve svých 16 letech při výšce 164 cm váží 70kg a každou další návštěvu v diabetologii máme minimálně 1kg navic a lékařka nám dávky inzulinu neustále zvyšuje. Opakovaně má dcera zvýšenou hladinu cholesterolu i toho tzv.zlého . Glykovany hemoglobin mame 58 mmol. Zkusili jsme i akupunkturu, marně. Nejvice mě trapi nadvaha. Dcera byla velmi aktivni sportovec, Nyni 2xtydně treninky po1,5 hod - tanec . Ale kvůli nadváze má potíže s kolenními klouby. Předem děkuji za jakoukoliv zprávu, radu či kontakt. Zdraví Dana
věk: 17 let výška: 164 cm váha: 70 kg

Odpověď

Milá Dano, vaše dcera má sice nadváhu, ale rozhodně ne nějak tragickou. Takže když bude mít silnou vůli, tak se jí určitě zhubnout podaří. Chtěl bych si jen být ale jist, že se jedná o diabetes 1. typu a nikoliv o nějakou formu diabetu 2. typu, např. při další hormonální poruše nebo vrozeném syndromu, jehož může být diabetes součástí. To je ale asi málo pravděpodobné, pokud onemocnění začalo více méně náhle, vedlo původně k rychlému hubnutí a okamžité potřebě inzulínu.

Hodnota glykovaného hemoglobinu 58 mmol/mol není špatná, i když by mohla být lepší. Obezita se u osoby s diabetem 1. typu rozvíjí,  pokud:

  • Pacient příliš mnoho či nárazové jí a potom vysoké hodnoty glykémie koriguje dodatečnými dávkami inzulínu
  • Pacient se velice pečlivě snaží korigovat zvýšené hodnoty glykémie po jídle místo toho, aby snížil množství sacharidů v dietě a tím předešel vzestupu glykémie
  • Pacient má nevyrovnaný diabetes s častými hypoglykémiemi, pro které musí často jíst sladké jídlo či cukr. To pak vede zase ke vzestupu, který si koriguje dalším inzulínem a způsobuje si další hypoglykémie.

Pro zlepšení vyrovnání diabetu a ke zhubnutí bude vaše dcera potřebovat odhodlání a silnou vůli. Dávky inzulínu by rozhodně neměla zvyšovat, ale naopak se snažit je snížit. Pokud by to vedlo ke vzestupu glykémií, tak by na prvním místě měla omezit jídlo, zejména sacharidy, ale i tuky. Pokud by glykémie zůstávaly zvýšené, zase by trochu omezila jídla a přidala na pravidelném pohybu.

S výhodou by mohla svoji pumpu propojit s kontinuálním senzorem glykémií. Některé pumpy již umí samy pomáhat regulovat glykémie tím, že do určité míry zpomalují, či zrychlují podávání inzulínu.

Ve spolupráci nejlépe s dietní sestrou bych navrhoval sestavit modelovou dietu, která by obsahovala asi 150 g sacharidů denně, nikoliv více. Současně s tím by asi bylo vhodné snížit nastavení pumpy a zvolit výši bazální rychlosti tak, aby asi polovina denní dávky inzulínu byla užita jako bazální infúze a polovina jako nárazové dávky před jídly. Pro případ hladu nebo nezvladatelné chuti k jídlu by bylo dobré si připravit dostatek nesladké zeleniny.

Když by glykémie byly zvýšené, např. do 15 mmol/l, neřešil bych to podáváním více inzulínu, ale snížením jídla (zejména sacharidů) a pohybem. Např. procházkou, cvičením, během, tancem. Inzulín nelze u pacienta s diabetem 1. typu vynechat, ale je možné jeho dávky přiměřeně snižovat. Velmi by pomohlo, kdyby toto vše probíhalo pod lékařským dohledem. Pomůže ale samostatné sledování glykemických profilů (nejlépe ze senzoru). Prevence hypoglykémií (např. snížení rychlosti infúze před delší fyzickou zátěží) by pomohla předejít zbytečným dávkám sacharidů, po kterých se tak snadno tloustne.

Kromě toho doporučuji, aby se vaše dcera přihlásila na nějaký edukační kurs v léčbě diabetu, zahrnující alespoň několik, klidně skupinový, lekcí. Nasměrovat by ji měl její lékař.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

92 dotazů

  • Dotaz

    Dobry den, chtel bych se zeptat, rad bych zhubnul ze svych 88kg na idealne 78-80. Cvicim pravidelne avsak i pravidelne jim, hlavne vecer a sladke bohuzel, takze sice mi pohyb prospiva mentalne ale vaha se nehybe. Cukrovku nemam ale snazim se ziskat informace ohledne ozempicu. Je mozne ze by lek mohl pomoci dat dolu kila ? Vopred dekuji za odpoved. Jakub

    Odpověď

    Milý Jakube, v ČR se registrován pro účely hubnutí jeden přípravek ze skupiny tzv. GLP-1 analogů, a to Saxenda. Tento lék se používá k léčbě diabetu 2. typu, ale je možné jej předepsat také jinak zdravé osobě, která chce hubnout. Dávkování je o něco vyšší, než se běžně požívá v léčbě diabetu. Lék prokazatelně pomáhá hubnout většině osob, která nepůsobí kontraproduktivně, tj. nekazí efekt nadměrným jídlem. Lék se podává 1x denně podkožní injekcí a stojí asi 3 000 Kč. na jeden měsíc.

    V léčbě diabetu se používají i jiné přípravky z této lékové skupiny. V ČR připadá v úvahu zejména Ozempic. Ten ale není v ČR čistě pro hubnutí registrován. Lékař jej může předepsat i osobě bez diabetu (+ další kritéria pro nasazení), ale příslušná osoba musí podepsat, že bere na vědomí, že se jedná o nasazení mimo schválenou indikaci v ČR. Jinak v zahraničí se lék pro tyto účely prodává. Např. přípravek Vegowy obsahuje stejnou látku jako Ozempic, jenom dávkování je vyšší. U nás ale tento přípravek není dostupný.

    Po Ozempicu je stále velká poptávka, takže přechodně jej nebylo možné osobám bez diabetu předepisovat, ale nyní je lék prý již dostupný. Je ovšem nutné za něj platit, a to opět asi 3 000 Kč na jeden měsíc.

    Oba léky by vám mohly pomoci hubnout, nicméně pokud nejste odhodlán držet pořádnou dietu, bude to efekt jen dočasný. Musíte si uvědomit, proč chcete zhubnout a co pro to jste ochoten udělat. Protože opravdu nejste obézní, myslím, že je trochu zbytečné na svém těle experimentovat a bylo by lepší v sobě sebrat silnější motivaci. Všechno je to o množství jídla, respektive jeho kalorické hodnotě Ozempic i Saxenda snižují chuť jídlu a vyvolávají méně či více nevolnost.

    Doporučení redakce: 

    podívejte se na naše Fotojídelníčky, kde si můžete zvolit přesně definované množství cukru na den...

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám dotaz . Před rokem jsem skončil na JIP kvůli hyperglykemie - hodnota 90 mmol/l. V nemocnici jsem byl více jak 2 týdny na JIP + 14 dni na interně. Pak jsem začal používat inzulin před jídlem a noční. Dříve jsem se léčil s diabetes 2. stupně jenom tablety. Teď po roce paní doktorka mi odstavila inzulin přes den, před jídlem. Mám jenom noční (30 jednotek). Používám 2x denně Xigduo 1000mg. Moje tělesna váha klesla ze 150 na 118 kg. Mám každodenně pohyb, posilovnu. Snažím se dále shodit váhu a dodržovat dietu. Poslední dlouhodobý cukr jsem měl 36. Teď pan doktor (praktický) poslal mě na vyšetření slinivky. Hodnoty cukru mám 6,0 mmol/l nalačno a kolem 7,5 -2 hod. po jídle. Je možné, že přestanu také užívat noční inzulin? Jednou, když jsem si zapomněl použit inzulin před spaním, ranní hodnota glykemie byla ještě menši než před užíváním (5,5 mmol/l). Paní diabetoložka mi řekla, že to může souviset s nějakým syndromem a noční inzulin mi nedoporučila odstavit. Své paní doktorce důvěřuji, ale zajímá mě, jestli se to může stát? Pro mě zázrakem je i to, že po tak závažným stavu jsem mohl přejit z denního inzulinu na jiné léky. Moc děkuji za váš názor. S pozdravem Piotr

    Odpověď

    Milý Petře, za svoje vlohy ke vzniku diabetu člověk nemůže a není hezké mu to vyčítat. Na druhé straně, pokud člověk takové vlohy má, měl by proti nim bojovat. Zejména by měl mít trvale dostatek pohybu a relativně málo jíst, jakkoliv je to obtížné.

    Vy jste ale byl, podle toho, jak to líčíte, případ, kdy se člověk opravdu "projí" až k diabetu.

    Později jste to pochopil a velmi statečně jste s k tomu postavil. Zhubnul jste a začal se více pohybovat. Diabetes se náramně zlepšil.

    Nyní je důležité v tomto úsilí pokračovat. Váš vlastní inzulín v tom těžkém období už na vaše jídlo nestačil, a to propukl diabetes. Nyní se to zlepšilo a stačí vám jen jedna noční dávka inzulínu, která vás chrání zejména během noci, aby glykémie k ránu nestoupala.

    Myslím si, že pokud si budete glykémie řádně monitorovat, dalo by se zkusit postupně dávku inzulínu na noc snižovat. Ne proto, že bychom vás chtěli ušetřit té injekce  (nic na tom není), ale aby se ještě lépe podpořilo hubnutí. Rozhodně se ale musíte dohodnout s vaším lékařem. Že by vysazení inzulínu samo o sobě snižovalo glykémii, to není možné. Ale může být, že váš vlastní inzulín se po zhubnutí "vzmužil" a už vašem tělu stačí sám. Pamatujte jen ale na to, že musíte jíst opravdu málo kalorickou stravu a máte se pohybovat. Postupujte ale pomalu a kontrolujte si glykémie.

    Doporučení redakce: Podívejte se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a dietní jídelníček je na světě. Jídla v něm lze samozřejmě měnit dle Vaší chuti s tím, že množství sacharidů, které jste si v Typu diety zvolil, zůstává zachováno.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem lékařka, mám diabetes mell. ll. typu, selhání ledvin a jsem obézní. Saxenda pomáhala tak 2 měsíce, teď mám pocit, že už mě nepomáhá. Bylo by v mém případě vhodné přejít na Ozempic? Děkuji, Eva.

    Odpověď

    Milá paní doktorko Evo,

    Ozempic je v podpoře hubnutí účinnější než Saxenda. Záleží ovšem na dávce. V zahraničí se používá vyšší dávka semaglutidu než je v Ozempicu a asi to působí ještě více. Já bych ovšem ve vašem případě nesahal k extrémům. Nevím také, do jaké míry vám obezita dělá obtíže. Pokud máte selhání ledvin, tak asi jste léčena dialýzou nebo brzy budete. Já bych vám doporučoval s nutričním terapeutem vypracovat individuální dietu, která by obsahovala všechny pro vás důležité látky a měla omezené sacharidy, které postačují v malé míře. Žádoucí by bylo trochu zhubnout a udržovat dobré vyrovnání diabetu, dobrý krevní tlak a přijatelné hodnoty krevních tuků. Pokud se nepřipravujete k transplantační léčbě, což asi nikoliv, tak si myslím, že dramatické hubnutí pro vás nebude úplně vhodné, spíš takové pomalé, rozumné. S Ozempicem bych začínal v nízké dávce a možná to ani nezvyšoval do té plné. Rozhodně bych vám ale doporučoval spolupracovat s nutričním specialistou, určitě by vám také pomohl motivačně.

    Návrh redakce: doporučujeme podívat se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a inspirace je na světě:-)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, diabetoložka mi doporučila léčbu inj. Saxenda. Nyní diabetes na léčbě 1-0-1 Eucreas 50/1000mg. dl. cukr 42. BMI 28,7. Je léčba vhodná? Zhubnout se mi dlouhodobě nedaří. Obávám se možných nežádoucích účinků. Markéta

    Odpověď

    Milá Markéto, a dlouhodobých nežádoucích účinků obezity se nebojíte?

    Nežádoucí účinky Saxendy jsou velmi vzácné, když mezi ně nebudu počítat nevolnost a snížení chuti k jídlu, protože to jsou vlastně účinky žádoucí. Je potřeba začínat s dávkami pomalu, aby vás případná nevolnost neodradila. Tělo si postupně zvykne a dávku je pak možné zvyšovat.

    Doporučení redakce: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím užívala jsem na cukrovku Minidiab a Synjardy a nechodila jsem ani gram. Léky pan doktor vyměnil za Synjardy 5mg, Glimepirid mylan 3mg a Ribelsus 7mg.Je možné, že po této změně léků jsem zhubla 8 kilo nebo mám hledat chybu v těle někde jinde? Ivana

    Odpověď

    Milá Ivano, já si nechci dělat legraci, ale bez ní mi to nedá. Já tedy také nemám zrovna ideální váhu, ale chybu nehledám nikde jinde v těle ani ve svých lécích, ale zejména ve své puse, která je skoro stále při chuti. Možná, že u vás je to jinak, ale spíše bych řekl, že nikoliv. A já vás z toho neviním, prostě takoví jsme. Ale měli bychom to vědět a něco proti tomu dělat. Dnes existují léky, které pomáhají hubnutí, ale ony zato od nás také něco chtějí a když je pak nebereme, a brát je nemůžeme věčně, tak nám bez silné vůle bude hrozit, že se nám zase náš nemilený OTP (okrasný tukový pás) vrátí.

    U obézních pacientů s nadváhou se nyní s výhodou používají léky, které nestimulují produkci inzulínu, ale spíše zlepšují jeho účinnost. K takovým patří např. kombinovaný lék Synjardy. Naopak oba léky Minidiab i Glimepirid stimulují sekreci inzulínu a k hubnutí nepřispívají. Jsou to léky dosti podobné.

    Naproti tomu Rybelsus představuje moderní antidiabetikum, které zlepšuje efekt inzulínu, ale také snižuje pocit sytosti a zmenšuje chuť k jídlu. U osob, které se snaží a drží dietu, zpravidla vede k mírnému až výraznému hubnutí, podobně jako injekční bratříček tohoto léku velmi populární Ozempic. Ve vašem případě jde tedy velmi pravděpodobně o efekt tohoto léku. Vy byste si ale měla být vědoma, že bez vaší snahy a silné vůle tento efekt nebude trvat věčně.

    Poznámka redakce: Doporučujeme k Vaší pozornosti naše Fotojídelníčky

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!