Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
DM1 a nadváha
Datum vložení dotazu: 20.01.2022
Ptá se: Dana
Dotaz
Odpověď
Milá Dano, vaše dcera má sice nadváhu, ale rozhodně ne nějak tragickou. Takže když bude mít silnou vůli, tak se jí určitě zhubnout podaří. Chtěl bych si jen být ale jist, že se jedná o diabetes 1. typu a nikoliv o nějakou formu diabetu 2. typu, např. při další hormonální poruše nebo vrozeném syndromu, jehož může být diabetes součástí. To je ale asi málo pravděpodobné, pokud onemocnění začalo více méně náhle, vedlo původně k rychlému hubnutí a okamžité potřebě inzulínu.
Hodnota glykovaného hemoglobinu 58 mmol/mol není špatná, i když by mohla být lepší. Obezita se u osoby s diabetem 1. typu rozvíjí, pokud:
- Pacient příliš mnoho či nárazové jí a potom vysoké hodnoty glykémie koriguje dodatečnými dávkami inzulínu
- Pacient se velice pečlivě snaží korigovat zvýšené hodnoty glykémie po jídle místo toho, aby snížil množství sacharidů v dietě a tím předešel vzestupu glykémie
- Pacient má nevyrovnaný diabetes s častými hypoglykémiemi, pro které musí často jíst sladké jídlo či cukr. To pak vede zase ke vzestupu, který si koriguje dalším inzulínem a způsobuje si další hypoglykémie.
Pro zlepšení vyrovnání diabetu a ke zhubnutí bude vaše dcera potřebovat odhodlání a silnou vůli. Dávky inzulínu by rozhodně neměla zvyšovat, ale naopak se snažit je snížit. Pokud by to vedlo ke vzestupu glykémií, tak by na prvním místě měla omezit jídlo, zejména sacharidy, ale i tuky. Pokud by glykémie zůstávaly zvýšené, zase by trochu omezila jídla a přidala na pravidelném pohybu.
S výhodou by mohla svoji pumpu propojit s kontinuálním senzorem glykémií. Některé pumpy již umí samy pomáhat regulovat glykémie tím, že do určité míry zpomalují, či zrychlují podávání inzulínu.
Ve spolupráci nejlépe s dietní sestrou bych navrhoval sestavit modelovou dietu, která by obsahovala asi 150 g sacharidů denně, nikoliv více. Současně s tím by asi bylo vhodné snížit nastavení pumpy a zvolit výši bazální rychlosti tak, aby asi polovina denní dávky inzulínu byla užita jako bazální infúze a polovina jako nárazové dávky před jídly. Pro případ hladu nebo nezvladatelné chuti k jídlu by bylo dobré si připravit dostatek nesladké zeleniny.
Když by glykémie byly zvýšené, např. do 15 mmol/l, neřešil bych to podáváním více inzulínu, ale snížením jídla (zejména sacharidů) a pohybem. Např. procházkou, cvičením, během, tancem. Inzulín nelze u pacienta s diabetem 1. typu vynechat, ale je možné jeho dávky přiměřeně snižovat. Velmi by pomohlo, kdyby toto vše probíhalo pod lékařským dohledem. Pomůže ale samostatné sledování glykemických profilů (nejlépe ze senzoru). Prevence hypoglykémií (např. snížení rychlosti infúze před delší fyzickou zátěží) by pomohla předejít zbytečným dávkám sacharidů, po kterých se tak snadno tloustne.
Kromě toho doporučuji, aby se vaše dcera přihlásila na nějaký edukační kurs v léčbě diabetu, zahrnující alespoň několik, klidně skupinový, lekcí. Nasměrovat by ji měl její lékař.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a nadváha"
58 dotazů
-
Ozempic
(23.09.2023)
Dotaz
Mám cukrovku 2 typu ( stresovou)neberu žádné léky ani inzilin.Bmi 28 takže mi to asi lékařka nepredepise .Diety držím a nejde váha dolů.Pred 5 lety mi vyoperovali ženské reprodukční orgány a nechali vejcovody.Hormonalne jsem ale stejně nevyrovnaná a má to vliv nejen na sukrovku,ale i na váhu.Jine doplňky stravy mne jen odvodní.Mwla bych šanci získat recept od svého lékaře, když BMI je nižší nežli vaše povolené 30 a víc? JitkaOdpověď
Milá Jitko, kladete velmi častý dotaz. Ozempic je nyní velmi populární lék. Užívá jej mnoho známých osob bez diabetu, které ani nejsou obézní, a dělají mu nepřímo reklamu. Je to lék, který účinně pomáhá léčit diabetes 2. typu a při velké osobní snaze také pomáhá snižovat nadváhu. Stále ale není jasné, jak dlouho se má vlastně podávat. U řady lidí, které potom léčbu ukončí, váha zase začne stoupat. Prostě bez vůle a přesvědčení to nejde.
Díky celosvětovému zájmu je nyní léku nedostatek. Mnoho lidí i bez diabetu jsou ochotni si lék sami kupovat a zásoby vykoupí. V ČR proto nyní nelze lék předepsat osobám bez diabetu 2. typu, které navíc musejí splňovat další indikační kritéria, ke kterým patří obezita a nedostatečně léčený diabetes při použití jiných běžných léků.
Zakoupit na lékařský předpis lze lék Saxenda, který je z podobné lékové skupiny a je určen k podpoře hubnutí jak u diabetiků tak u osob bez diabetu. Lék není hrazen zdravotními pojišťovnami. Na předpis je také možné dostat lék Rybelsus, který se užívá v tabletách a jde v podstatě o stejnou látku, jako je Ozempic. Tento lék byste pravděpodobně mohla od své lékařky dostat a byl by pojišťovnou hrazen. Podobný efekt jako Ozempic má lék Trulicity, který je injekční a je určen na léčbu diabetu 2. typu. Možná by vám jej paní doktorka předepsala. Léku není nedostatek, ale má také preskripční omezení jako Ozempic. -
Ozempic
(19.09.2023)
Dotaz
Je vhodny ozenpic pro diabetes typu jedna? LucieOdpověď
Milá Lucie, Ozempic není v ČR registrován pro použití u osob s diabetem 1. typu. Principiálně by ale se souhlasem pacienta a za předpokladu plné hrazení jeho ceny pacientem mohl být použit pro podporu hubnutí. V žádném případě ale nepředstavuje jakoukoliv náhradu léčby inzulínem u osob s diabetem 1. typu!
Obecně bych to považoval spíše za krajní záležitost, když by jiné pokusy o hubnutí selhávaly a dovolil bych si to použít jen u dobře poučené osoby s diabetem 1. typu a obezitou, aby nehrozil rozvoj ketoacidózy při nedostatku inzulínu.
-
problém s glykemií po jídle
(13.09.2023)
Dotaz
Dobrý den, již dříve jsem si naměřil glykemii 14.8 mmol asi hodinu po jídle, a to mě opravu nahnalo strach. Na lačno mívám normálně 6 mmol. Lékař to ví. Dříve jsem bral metformin 500mg denně, ten byl lékařem zrušen asi před rokem na základě výsledků vyšetření kdy zejména glykovaný hemoglobin byl jen 35 a glukoza 4.0 na lačno. Bohužel jsem přibral asi 10 kg od té doby a problémy se asi vrátily. Udělal jsem si sám menší test, kdy jsem začínal s glykemií 4.9 a hodinu po konzumaci jedné čokoládové tyčinky s hmotností 40g jsem naměřil neuvěřitelných 10.9 mmol, a po další půl hodině stále hodně: 9.3mmol Viz přiložený graf který jsem si vytvořil.Odpověď
dobrý den
Cukrovka je onemocnění, které je na celý život. Proto je nutné dodržovat nějaká režimová a dietní opatření trvale. Navíc v průběhu času dochází k postupnému zhoršování funkcí slinivky, což se může projevit zvýšením cukru po jídlech, kde to dříve nebývalo. Pokud navíc ještě uděláte test sladkým a tučným jídlem (čokoládová tyčinka) je výsledkem vyšší glykémie (to je ten cukr v tyčince), která trvá delší dobu (to je ten tuk v tyčince).
Doporučovala bych Vám návrat k dietě, pohybu, redukci váhy a rovněž návrat k lékům na snížení hladiny glykémie.
s pozdravem
-
Ozempic na hubnutí
(12.09.2023)
Dotaz
Dobrý den mám dotaz ohledně léku na hubnutí ale je to pro diabetiky já nejsem diabetik mám nadvahu a potřebuji zhubnout mám 121 kg pomůže mi aspoň něco dát z váhy dolů. Děkuji za odpověď. Těhotná nejsem. MarkétaOdpověď
Milá Markéto, nadváhu máte velikou. Podle mého názoru není správné si jen tak sama naordinovat lék na hubnutí. Hubnout jste se jistě již v minulosti opakovaně snažila a nešlo to.
K obezitě je nutné přistupovat systematicky. Proto považuji za správné řešení evidovat se v obezitologické poradně, kde se vás na prvním místě budou snažit motivovat k dodržování vhodného dietního a pohybového režimu. Já vím, že většina postižených si myslí, že všechny tyto rady dávno znají a oni že je nepotřebují. Ale opak je pravdou. Vy potřebujete zejména dospět k rozhodnutí s tím něco dělat, Odborní lékaři a nutriční terapeuti vám pomohou získat správnou motivaci a navrhnou vám způsoby, jak si ji hlavně udržet. K tomu vám také mohou doporučit některé léky, např. dnes populární lék Saxenda, který je v ČR oficiálně registrován pro podporu hubnutí. Lék je ovšem nutné platit.
Existují i jiné podobné léky, které jsou ovšem v ČR registrovány jen pro léčbu diabetu 2. typu a v jiné indikaci nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Mezi ně patří zejména léky Trulicity a Ozempic. Ozempic je nyní tak populární, až ho je nedostatek a momentálně je v ČR nelze zakoupit. Je vyhrazen pro léčbu diabetu 2. typu. Trulicity lze předepsat, ale je nutné jej platit.
V léčbě obezity se ale používají komplexní postupy a v úvahu přichází i různé chirurgické nebo endoskopické zákroky, které jsou velmi efektivní a mívají dlouhodobý až trvalý efekt. Proto vám velmi doporučuji spolupracovat s obezitologickou ambulancí a nepouštět se do boje osamocená.
-
Pomůže Trulicity pro snížení hmotnosti?
(12.09.2023)
Dotaz
Lékařka mi doporučila Trulicit na snížení váhy kvůli zdravotnímu stavu. - -Nadváha , šroubovaná páteř s výztuží- Nabídla mi i Saxendu nebo Ozempic. Nechala mi letáčky abych si je prostudovala, ale nevím podle jakého klíče se rozhodnout. Léčím se pouze se štítnou žlázou - Eutyrox 150/1denně.Můžete mi nějak pomoci.Děkuji.IvetaOdpověď
Milá Iveto, všechny léky, které uvádíte, se používají především k léčbě diabetu 2. typu. Všechny zároveň určitým způsobem omezují chuť k jídlu a navozují po jídle pocit sytosti a plnosti, takže přispívají u hubnutí. Bez náležité úpravy životosprávy ale nefungují, nebo jen málo.
Pro použití k léčbě obezity je v ČR schválen pouze lék Saxenda. Jedná se o vyšší dávku jinak v diabetologii používaného léku liraglutidu, jenž je v léku Victoza. Saxendu může lékař předepsat i pacientům bez diabetu za účelem podpory hubnutí. Lék není hrazen ze zdravotního pojištění.
Léky Ozempic a Trulicity nejsou v ČR schváleny pro použití u pacientů bez diabetu. Pro léčbu obezity bez diabetu je možné je předepsat, ale pacient s tím musí souhlasit. Oba léky nejsou u nediabetiků hrazeny ze zdravotního pojištění. I u diabetiků ale existují ještě určitá omezení.
Na hubnutí má asi nejlepší efekt lék Ozempic. Ten je ovšem nyní tak populární, že je ho nedostatek a v ČR jej nyní nelze pacientům bez diabetu předepsat, ani kdyby si ho sami hradili.
Jako druhý v pořadí bych vám asi doporučoval Trulicity, který si ovšem budete muset koupit, pokud tedy není indikace stanovena pro diabetes.
Saxenda je ale také dobrý lék.
Vše se vyvíjí, takže asi časem bude Ozempicu dostatek a ještě ke všemu se chystají další novinky z této skupiny, které mají ještě výraznější efekt.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!