Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

dieta u diabetu 2. typu a současně zánětu žaludku

Datum vložení dotazu: 04.06.2023

Ptá se: Milka

Dotaz

Dobrý den, jakou dietu mám držet při diabetu 2. typu a při zánětu žaludku? Byl mi diagnostikován nedávno. Děkuji za odpověď.
věk: 65 let výška: 165 cm váha: 79 kg

Odpověď

Dobrý den, 

dietní postupy při chronické (dlouhodobé) gastritidě (CHG) ve velkém měřítku neovlivňují dietu při diabetu (DM). Obě diety se celkem dobře doplňují, jedinou výjimkou je, že kvůli cukrovce je třeba hlídat přijaté množství sacharidů, zejména jednoduchých cukrů – cukr, med, větší množství ovoce, slazené mléčné výrobky, sladkosti. V souvislosti s konzumací sacharidů je důležité mít na paměti odlišný přístup k výběru pečiva. Zatímco při CHG je doporučována konzumace bílého pečiva (optimálně den starého), při diabetické dietě se dává přednost pečivu celozrnnému a žitnému, které sice obsahuje stejné množství sacharidů, ale více vlákniny. Tu je však nutné při CHG omezovat! Dobrým kompromisem při souběhu CHG a DM může být požívání konzumního pšenično-žitného chleba. Samozřejmě pokud to vaše zažívání dovolí. Nevím, v jaké fázi zánětu žaludku jste. Tolerování různých potravin při tomto onemocnění je hodně individuální.

 Při CHG se doporučuje:

- upravit denní režim tak, aby byl pravidelný a strava byla přijímána 3 - 8x denně (tj. stejné doporučení jako u DM),

- konzumovat MALÉ PORCE jídla i pití, ale častěji (tj. stejné doporučení jako u DM a je to velmi důležité),

- nekouřit, nepít alkohol, omezit množství kávy, především tzv. "turka" (tj. stejné doporučení jako u DM),

- nekonzumovat přepálené jídlo, nesmažit, jídlo upravovat pečením v troubě, vařením na páře, opékáním nasucho (tj. stejné doporučení jako u DM),

- nekonzumovat tučné potraviny, zvláště uzeniny a ostatní masné výrobky (tj. stejné doporučení jako u DM, navíc je však třeba vyhýbat se používání sádla či velkého množství másla k tepelné úpravě pokrmů),

- omezit koření a sůl (diabetici koření omezovat nemusí, sůl ale ano, doporučuje se 5 g/den).

Dále se uplatňuje individuální výběr potravin. Je třeba se vyhýbat jídlům, která vám nedělají dobře. Každý jsme jiný, takže zde lze dát pouze obecné doporučení a je třeba se řídit individuální snášenlivostí.

- Ze zeleniny bývají při CHG dobře tolerovány mrkev, celer, petržel, špenát, hlávkový salát, fazolky, cuketa, chřest, červená řepa, v malém množství lze konzumovat i květák, hrášek a mladou brukev.

- Ovoce lze do diety také zařazovat. Vhodné jsou banány, jablka (oloupaná), citrusové ovoce, meruňky, broskve, třešně, blumy a švestky. Ovoce se slupkou je lepší před konzumací podusit bez cukru. Jako diabetik si ale musíte hlídat množství zkonzumovaného ovoce, optimální je nejíst ho více než 100 g denně.

 - Z pečiva je vhodné preferovat konzumní chléb pšenično-žitný, který (jak je vysvětleno výše) je vhodným kompromisem při souběhu CHG a DM.

Další doporučené postupy pro vaření při CHG: 

- cibuli do pokrmů nesmažit, ale pouze rozvařit,

- maso pro lepší chuť a barvu opéct nasucho, poté podlít vodou nebo vývarem a dusit,

- omáčky zahušťovat strouhanými brambory nebo mixovanou kořenovou zeleninou, použít lze i mouku nasucho opraženou dorůžova (pro lepší barvu omáčky),

- tuky (kvalitní olej, máslo, smetanu) přidávat do pokrmů až nakonec, aby nedocházelo k jejich přepalování.

Více informací a recepty najdete na internetu pod názvem šetřící dieta, např. hezký, volně dostupný manuál nabízí Nemocnice Na Homolce

05_e_nnh_010_pouceni-pacientu--dieta-c--2---setrici.pdf (homolka.cz)

(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

158 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,děkuji za odpověď,myslím že když beru stadamet,rozhodně to s pitím vína nebudu přehánět a celou láhev bych ani vypit neumela,ale zajímalo by mě co by se v takovém případě stalo,kdyby člověk opravdu vypil láhev vína,děkuji za odpověď,s pozdravem Anna

    Odpověď

    Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

    nemáme k dispozici klinickou studii, která by řešila co by se stalo, kdyby pacient léčený metforminem vypil jednu láhev vína, tak vědecky se tato otázka nedá odpovědět. Víme ale s velmi vysokou pravděpodobností, že pití alkoholických nápojů u pacientů s diabetem vede ke zvýšení zdravotních rizik, zvýšením pravděpodobnosti výskytu nežádoucích účinků. Jedna sklenka vína je také spojena s rizikem, ale to je velmi malé. Vyšší příjem alkoholu může vyvolat hypoglykemickou příhodu a v případě terapie metforminem navíc dochází ke zvýšení rizika laktátové acidózy. Raději ani nepíši o neurotoxicitě alkoholu. Doporučuji Vám to experimentálně neověřovat.

    S přátelským  pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,začala jsem brát jednou denně stadamet 500,mám ráda suché bílé víno,myslíte že už se s ním musím úplně rozloučit?děkuji Anicka

    Odpověď

    Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

    pití alkoholických nápojů obecně zhoršuje kompenzaci diabetu, navíc pití alkoholických nápojů nalačno zvyšuje významným způsobem výskyt hypoglykemických příhod u diabetiků. Vše záleží na individuální toleranci a množství vypitého alkoholu.. Pokud si občas dáte malé množství vína (1-2 skleničky) spolu s dobrým jídlem, tak by se to dalo tolerovat. Vypít celou lahev bych ale rozhodně nedoporučoval.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jak zjistím glykemický index čokolády na vaření 52% prodávané v Lidlu, od německého výrobce

    Odpověď

    Dobrý den, 

    tento údaj není povinné udávat na obalech potravin, na většině výrobků se s ním nesetkáme. Určitě vám stačí, najít si GI podobné čokolády, např. zde Chocolate, dark, 45- 59% cacao solids: Glycemic index, Glycemic Load and Nutrition facts (glycemic-index.net).

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu prosím pít bílé suché víno když jsem začala brát 1 x denně Standamet? dekuji  Dana

    Odpověď

    Vážená paní Dano, přeji dobrý den,

    bílé suché víno pít můžete, ale musíte si přitom být vědoma, že jeho pití v závislosti na vypitém množství bude způsobovat výkyvy glykémie. Pokud by jste pila víno nalačno, hrozila by Vám hypoglykemická příhoda. Alkoholické nápoje také zvyšují riziko obávaného nežádoucího účinku metforminu (přípravek Stadamet), kterým je tzv. laktátová acidóza. U pacientů konzumujících alkoholické nápoje dlouhodobě pak může docházet také k hyperglykemickým příhodám. Při dobře kompenzovaném diabetu, bez poruchy funkce ledvin nebo jater, malé množství alkoholu (např. 1 sklenka vína) nemusí působit žádné problémy, pokud pacient alkoholický nápoj vypije spolu s jídlem nebo po jídle. Určitě platí, že pacienti s cukrovkou by se raději měli vyhýbat alkoholu, bez ohledu na to, zda jsou léčeni metforminem nebo nikoliv. Případné přerušení užívání metforminu např. z důvodu plánované oslavy a předpokládané konzumace alkoholických nápojů bych považoval za nesmírně špatný nápad.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,prosim poradit odledně hubnutí.Mám cukrovku 2.typu.Vážím 64kg měřím 164cm a je mi 68 roků.Zhubnula jsem 4 kg jsem opravdu hodně hubená a ráda bych opět přibrala.Můžete mi prosim poradit s jídelníčkem. Děkuji Nada

    Odpověď

    Dobrý den Naďo, 

    neznám okolnosti toho, proč hubnete. Pokud jde, jak chápu, o nechtěný váhový úbytek, doporučila bych vám ihned návštěvu praktického lékaře. 

    Podle výpočtu máte ale stále optimální váhu - BMI 23,8. U seniorů  nad 70 let se považuje za podvýživu BMI menší než 22. Úbytek 4 kg = 6% hmotnosti/měsíc je také považován za rizikový. Rizikový je pokles hmotnosti 5% za měsíc nebo 10% za 3měsíce.

    Můžete zkusit zařadit potraviny bohaté na tuky a bílkoviny - tuky: oleje (obohacovat každé jídlo) ořechy, semínka, avokádo; bílkoviny: maso, mléko, máslo, rostlinné máslo, plnotučné mléčné výrobky - jogurty, sýry, kefíry, syrovátku, syrovátkový protein, vejce. 

    Popřípadě můžete zkusit zařadit sipping - klinická výživa, která obsahuje mnoho kalorií v malém množství, mají i verze pro diabetiky -  např. Nutrego či Nutridrink

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!