Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

571 dotazů

 • Dotaz

  Dobry den, je mozne kombinovat tyto leky?Popripade kdyz jsou pospolu je z nich nejaky benefit? Dekuji za odpoved. Richard

  Odpověď

  Vážený pane Richarde,

  kombinace losartanu s lékem Jardiance přináší spíše samé výhody. Léky se totiž vzájemně doplňují v účincích na kardiovaskulární systém a losartan přítom nemá negativní vliv na antidiabetický účinek přípravcku Jardiance.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Neviem prečo Jardiance 10 mg môžu užívať DM 2. typ a DM typu 1 nie ? Pavol
  věk: 72 let výška: 173 cm váha: 97 kg

  Odpověď

  Milý Pavle, lék Jardiance (empagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Při jeho klinickém hodnocení se ukázalo, že kromě snižování glykémie tím, že zvyšuje vylučování cukru do moči, má také příznivý vliv na vývoj onemocnění ledvin, které může být přítomno u diabetu 2. typu. Ještě později se ukázalo, že příznivě ovlivňuje také průběh některý typů srdečních onemocnění a také onemocnění ledvin u osob bez diabetu.

  Pro samotnou léčbu diabetu 1. typu (bez onemocnění ledvin či srdce) není tento lék příliš vhodný. Pacientům s diabetem 1. typu totiž chybí sekrece inzulínu. Pokud dojde ke snížení glykémie jiným způsobem, než působením inzulínu (v tomto případě vylučováním cukru do moči bez účasti inzulínu), může se stát, že se rozvine diabetická ketoacidóza. Glykémie poklesne a pacient si podává méně inzulínu, než by jinak potřeboval. Je to situace vzácná, ale v praxi se vyskytuje. V určitých případech je možné pacientovi s diabetem 1. typu lék podávat pod dohledem lékaře, ale pojišťovna tuto indikaci nehradí. Je možné, že pacient o lék velmi stojí. V tom případě mu lékař vysvětlí možná rizika, pacient potvrdí, že o nich byl informován, lékař lék předepíše, ale pacient s diabetem 1. typu si jej musí hradit.

  Osobně tento postup příliš nedoporučuji. Žádají to spíše málo ukáznění pacienti s diabetem 1. typu, kteří si myslí, že jim lék pomůže vyrovnávat jejich nedostatky v dietním režimu a pečlivé kontrole diabetu pomocí sledování glykémií a úprav dávek inzulínu. Neříkám ale, že jsem zásadně proti. Jen pacient zatím musí počítat s tím, že si za lék bude platit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem mám cukrovku typu 2 a užívám pravidelně léky (Metformin 1000mg 2x denně a gliclazide). Žiju trvale již 25 let ve Velké Británii a jsem v ČR na návstěvě u rodičů. Bohužel jsem si musel pobyt neplánovaně prodloužit o týden a nemám tudíž na ten týden sebou léky navíc. Chtěl jsem se zeptat zda je nějaké riziko, když vysadím léky na týden a popřípadě kdo mi je zde může předepsat. Jak jsem psal nežiju v ČR a tudíž zde nemám žádného praktického lékaře. Pavel
  věk: 52 let výška: 180 cm váha: 89 kg

  Odpověď

  Milý Pavle, jak jsem se informoval, tyto léky u nás v lékárně bez lékařského předpisu koupit nemůžete. Je k tomu nutný předpis vašeho lékaře v cizině nebo předpis českého lékaře, např. obvodního lékaře vašich rodičů. Lék si ale budete muset zaplatit (není drahý); v Británii by vám ho pak zřejmě stejně proplatili.

  Léky sice na nějakou dobu můžete vysadit, ale není to příliš správné. Navíc byste rozhodně měl méně jíst, zvláště méně sacharidů, a to se při návštěvě u rodičů děje spíše naopak. Doporučuji tedy požádat např. lékaře svých rodičů, aby vám léky předepsal. Neměl by to být velký problém.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den prajem prosim vas sla som s receptom do lekarne,predpisany bol Stadamed pani mi vsak dala Metfogamma 1000 so slovami ze je to iste.Je to naozaj tak? Dakujem Jana

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  oba léky, tj. Stadamed a Metfogamma obsahují totožnou léčivou látku, která se jmenuje metformin. Záměna těchto dvou léků je možná, protože mají totožnou účinnost a bezpečnost, což dokonce bylo prokazováno pře jejich registrací. Můžete tedy být klidná z hlediska ovlivnění hladiny krevního cukru nebudete pozorovat žádné rozdíly.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Delší dobu užívám lék Trulicity(mám cukrovku 2.typu). Doplatky mě stojí cca 2.000,- měsícně. Je možné požádat o proplacení pojišťovnu?
  věk: 57 let výška: 190 cm váha: 115 kg

  Odpověď

  Vážený pane Radku, přeji dobrý den,

  léčivý přípravek Trulicity má tzv. započitatelný doplatek, to je velmi důležité, protože pokud pacient dosáhne za rok na doplatcích za léky 5 000,- Kč, tak mu zdravotní pojišťovna vše nad tuto částku vrátí zpět. O to dokonce není třeba žádat, pojišťovna to udělá sama. Pokud je pacient ve věkové kategorii nad 65 let činí výše ochranného limitu pouze 1 000,- Kč a u pacientů starších 70 let činí výše započitatelných doplatků pouze 500,- Kč ročně.

  Započitatelné doplatky u léku Trulicity jsou v současné době následující:

  balení 2krát 0,75 mg          505,68 Kč

  balení 2krát 1,5 mg          1011,36 Kč

  balení 4krát 1,5 mg          2 022,71 Kč

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, věk 52, muž, mám diabetes 2 typu, 4 roky užívám STADAMET 500 dvakrát denně, teď COVID. Při minulé infekci COVIDEM - také před 4 roky zabral acylpyrin, zajímá mě kontraindikace. Petr
  věk: 52 let výška: 186 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Vážený pane Petře, přeji dobrý den,

  pokud užíváte metformin (STADAMED) můžete na horečku nebo bolest krátkodobě užívat kyselinu acetylisalicylovou (ACYLPYRIN), např. z důvodu infekce COVID-19 nebo chřipkového onemocnění. Dlouhodobé podávání ACYLPYRINU v dávkách, které působí proti horečce nebo bolesti (tj. 500 mg několikrát denně) u pacientů s diabetem však příliš vhodné není. To neplatí pro pacienty, kteří užívají kyselinu acetylsalicylovou v níázkých dávkách kolem 100 mg denně na "ředení krve". Stejně dobře by jste na horečku a bolest mohl použít přípravky obsahující paracetamol (např. PARALEN nebo PANADOL) nebo přípravky obsahující ibuprofen (NUROFEN nebo IBALGIN). Žádný z přípravků, které uvádím nemá při krátkodobém používání (cca týden) lékovou interakci s metforminem.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám diabetes typu 2 Medformin již nezabírá dostal jsem se na 68 dlouhodobý a 9 ranní cukr. Lékař mi předepsal Trulicity pomohlo pouze na 64 dlouhodobého tak mi přidal 150g Invokana a cukr již měsíc ranní glykemie na 5.9 - 6.4. je nutné brát Medformin když přestal fungovat? Štefan
  věk: 63 let výška: 184 cm váha: 113 kg

  Odpověď

  Milý Štefane, máte již nejmodernější a také asi nejdražší kombinaci léků k léčbě diabetu 2. typu. Ten metformin se k nim velmi dobře hodí, tak v něm pokračujte. Těch 113 kg se ale jen těžko vyvažuje kombinací léků. Což takhle přidat pořádnou dietu? A je to levné a zdravé.

  Poznámka redakce:

  doporučujeme k prostudování z našich stránek tyto odkazy:

  https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  https://www.cukrovka.cz/pohyb

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při kontrole krve mi byly zjištěny hodnoty glukozy ráno na lačno 6,4 a dlouhý cukr 44. Byl mi předepsán lék Stadamet 500 g 1 tbl večer při jídle. Jinak beru léky na vysoký tlak (Ramil 2,5 1-0-1/2. Agen 5 1/2-0-0 a Lokren 1/2-0-0) a na cholesterol Torvacard 10 0-0-1. Jsou moje hodnoty tak vysoké, že je na ně potřebná léčba léky, nestačí úprava životosprávy? Je mi 66 let, měřím 169 cm, vážím 94 kg. V rodině měl slabou cukrovku otec, kterému bylo řešeno jen úpravou stravy, což zabralo a postupně měl cukr v normálu. Děkuji Anna
  věk: 66 let výška: 169 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Milá Anno, máte poruchu glukózové tolerance a jestli se svojí váhou něco neuděláte, tak se to brzy přemění na diabetes. Jinak vaše výsledky ale nejsou nijak dramatické. V takovém případě se na prvním místě má uplatnit dieta s zvýšení pohybové aktivity. Možná ale paní doktorka s vámi má už určité zkušenosti, a tak na pokles váhy příliš nevěří. Metformin se mezi vaše léky určitě hodí a já bych sám dal spíše vyšší dávku, třeba 500 mg 2x denně. Je to bezpečné a může to pomoci předcházet diabetu.

  Pokud ale k dalšímu léku máte nějaký odpor, tak si troufněte pustit se do té diety. Měla byste si ji ale pěkně nastudovat a vybrat třeba na našem webu. Mohla byste zkusit dietu se 150 g sacharidů. Jen abyste to opravdu vydržela.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  pred3 rokmi mi zistily že mám cukrovku lekárka mi predpísala liek Glycladu 60mg,asi pred polrokom mi stupla ladina na vyše 9 a lekárka mi pridala liek Glucophage XR 500 mg a stále mám hladinu okolo 9.Podotýkam som abstinent nefajčím vela sa pohybujem,nejem nič mastné len hydinu a ryby,udeniny nejem,liečim sa len s vysokým tlakom beriem Prestarium neo combi a iné lieky nepoužívam len tieto dva druhy pýtam sa preto či táto kombinacia liekov na cukrovku je vhodná. Boris
  věk: 71 let výška: 196 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Borisi, cukrovka je bohužel onemocnění, které má svůj průběh a většinou se spíše zhoršuje a nezlepšuje, ledaže by se jednalo o člověka s nevhodným dietním režimem, málo pohyblivého a s nadváhou. Potom „polepšení“ může hodně pomoci.

  Vy ale zřejmě moc „nezlobíte“ a ta hmotnost 90 kg není mnoho při vaší opravdu vysoké postavě.

  Tak se domnívám, že vám prostě trochu schází vlastní sekrece inzulínu a podávání inzulínu alespoň v jedné dávce bude časem nutné, aniž byste na tom měl nějakou vinu. Ještě by se dalo zkusit zvýšit dávku Glucophage XR alespoň na dvojnásobek a případně přidat nějaký další lék, např. ze skupiny gliflozinů (Forxiga, Jardiance či jiný podobný lék).

  Pokud by ale hodnoty glykémie byly i nadále zvýšené, hodila by se malá dávka dlouze působícího inzulínu na noc. Není to v podstatě velký problém a je to nejpřirozenější řešení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz. Odjel jsem na dovolenou a zapomel jsem si vzít sebou lék Stadamet 850. Beru ho dvakrát denně. Bude problém, pokud ho čtyři dny nebudu užívat? Beru ještě prášky na vysoky tlak, ale ty jsem si vzal. Děkuji . Jiří 
  věk: 45 let výška: 183 cm váha: 124 kg

  Odpověď

  Milý Jiří, když trochu zpřísníte dietu a budete fyzicky aktivní, nic se nestane. 

  Poznámka redakce:

  Obávám se, že nejsou země, kde se Stadamet, či jinak nazvaný přípravek se stejnou účinnou látkou (účinná látka metformin) dá koupit bez předpisu. Pokud byste recept měl, pak by ho v zemích EU měli snad přijmout a lék Vám vydat, jen byste si ho musel uhradit. Kdyby Vám ho Váš lékař v neelektronické podobě poslal a vytiskl jste si ho třeba na hotelu, snad by to prošlo... Na podobnu otázku jsme již odpovídali zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/siofor-vynechani-na-par-dni

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!