Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

413 dotazů

 • Dotaz

  Mám takmer 80 r..Už od r. 1990 som mal glykémiu nalačno mierne cez 6,0 mmol/l.Od r.2007 som v dispenzárnej starostlivosti klinickej dia ambulancie-porucha glukózovej tolerancie.Ranná aj postprandiálna glykémia bola 6 - 8. V r.2014 -2017 nastal ich vzostup napriek PAD / príloha 1 a 2 /.Výrazné zlepšenie priniesol Vokanamet. Žiaľ po roku užívania spôsobil cystitídu / Klebsiella pneu.../a ATB liečbu/ Suprax/.Bol nahradený Glibometom. Vyvolal však nepredvidateľnú glykémiu až hypoglykémiu.Preto od 4.3 užívam Diaprel MR 60 g / 1-0-1/+Januvia100/1-0-0. V porovnaní s Vokanamet sú hodnoty glykémie vyššie / príloha 3/. Za problém považujem hyperglykémiu nalačno,ktorá napriek rôznym PAD je 8 - 10 .Od ranného merania,napriek aktivite , cvičení,bez príjmu potravy stúpne min. o 1 stupeň.Potom pri vhodných PAD celý deň6.3 -9.3.Bolo mi vysvetlené že ide o Somogyiho či Dawn efekt.Pri nočnom meraní / 03/ sú hodnoty 6.3-7.6/ príloha 2/. Otázkou je možnosť a spôsob úpravy rannej glykémie,resp. závažnosť stavu.Prosím aj o vyjadrenie či na základe zdravotného stavu a veku / príloha 4 /sú moje výsledky metabolickej kompenzácie prijateľné aj vo vzťahu k SARS CoV2. Považujem tiež prijateľnejší Vokanamet, ako vplyv Januvie na pankreas a kĺby. Ján
  věk: 79 let

  Odpověď

  Milý Jáne, vy mi nekladete otázku, ale žádáte zhodnocení celého léčebného postupu. To je ale na dálku a bez znalostí dalších podrobností opravdu složité.

  Protože moji odpověď bude možná číst více lidí a nevím, zda si budou moci prohlédnout také vaše přílohy, úvodem to trochu zrekapituluji:

  Je vám 80 let, mate diabetes asi od roku 2000 a vyzkoušel jste různé léky. Nejlépe vám vyhovovala kombinace Vokanamet (kanagliflozin s metforminem), ale prodělal jste při tom těžký zánět močového měchýře, tak byl tento lék zase vysazen. Nyní máte, pokud tomu dobře rozumím, Januvii a Diaprel. Kromě toho máte střední nadváhu. Glykovaný hemoglobin máte 50 mmol/mol, což je celkem dobrý výsledek. Nejste spokojen s hodnotami ranní glykémie, jež jsou mezi 8 a 10 mmol/l.

  Pro léčbu diabetu existuje řada možností, které všechny mohou být celkem dobré, když se použijí správně. Pokud by váš diabetes byl spojen s malou sekrecí inzulínu, považoval bych za vhodné zařadit jednu dávku inzulínu, nejlépe večer. Chybějící inzulín se dá těžko nahradit něčím jiným. Usuzoval bych, že vám inzulín chybí, kdybyste měl vyšší glykémie a přitom držel přísnou dietu s malým obsahem sacharidů, např. 120 g denně a méně. Jenomže vy máte nadváhu, a tak určitě máte výraznou rezervu v dietě.

  Asi bych vám doporučil jako základní lék metformin. Buď samostatně, nebo v kombinaci v jedné tabletě s jinou látkou, jak je tomu např. v lécích,k které jste již bral, např. Janumet, Vokanamet či řada jiných. Dávku metforminu bych u vás volil asi 2x 850 mg. K němu byste mohl zkusit jednu denní dávku inzulínu, např. Lantus nebo Tresiba, a to večer před spaním. Rozhodně by bylo dobré začít s malou dávkou, např. 10 jednotek, aby vám to nepůsobilo hypoglykémie. Pokud by dávka nestačila k zajištění ranních glykémií mezi 5-8 mmol/l, mohla by se dávka vždy po týdnu tak o 2 j. zvyšovat. Tato kombinace by mohla pro vás stačit a byla by nejpřirozenější. Pokud byste se inzulínu hodně bránil (jediný reálný důvod k tomu by ale mohla být snížená schopnosti si inzulín spolehlivě a přesně píchat, porušená koordinace rukou či porušený zrak), tak byste také znovu mohl zkusit ten Vokanamet. Jen byste měl k tomu dostatečně pít a dodržovat speciální hygienu intimních partií podle poučení lékařem. Pokud by se znovu opakovala močová infekce, tak by se ale asi ten Vokanamet nehodil.

  Samozřejmě velmi důležitá je dieta. Pokud by se vám podařilo zhubnout alespoň pod 100 kg (tedy o 5 kg), určitě by se vám diabetes zlepšil. Měl byste denně jíst tak asi 150 g sacharidů, což je asi méně, než v současnosti jíte. K tomu je ale potřebné opravdu znát složení potravy.

  Jinak jsou ale výsledky ohledně vyrovnání diabetu celkem dobré a mohl byste být spokojen. Pokud možno byste neměl mít hypoglykémie, protože ty mohou být ve vašem věku nebezpečné. Já bych vám doporučil nejraději ten metformin 2x 850 mg a k tomu malou dávku inzulínu na noc. Samozřejmě bude fajn, když si budete několikrát denně měřit glykémie či případně zkusíte senzor hodnot glukózy v podkoží - zařízení FreeStyle Libre. Pokud ale nejste léčen inzulínem, tak byste si tento senzor musel pravděpodobně hradit sám (asi žijete na Slovensku a já nevím, jaké tam jsou podmínky pro úhradu pojišťovnou). Jinak je to ale skvělá věc.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, Mela bych otazku k pripravku Trulicity 1,5 mg s pripravkem Siofor 1000g ktery je uzivany rano a vecer. Trulicity jednou tyden. Pred zacitim uzivani teto kombinace byla lecba nastavena na varinatu Synjardy (1rano a 1 vecer) + Glyclada (1rano). Cukr se stale drzel v norme bohuzel dochazelo k zhorsovsni tzv. dlouheho cukru proto doslo ku zmene lecby na vyse zminene. Jedna se o meho otce, ktery dodrzuje stravu, jeho vaha je 95 kg a meri 175 cm vek 54 let. Bohuzel kombinace novych leku rozhazela hodnoty cukru a i prez snahu dodrzovani stravy jsou hodnoty na urovni po jidle 10, pred jidlem 9, potom 12 po jidle. Bohuzel lecba, ktera drzele hodnoty dole, neni uz proplacena pojistovnou, protoze nema nadvahu a nespada do teto kategorie uhrady pojistovny. Pani doktorka se snazi hledat reseni, tatino schudl jeste dalsi dve kila ale leky nezabiraji. Nevime ci jeste nejaky cas pockat, nebo treba resit zmenu. Pride nam to cele divne. Dekuji za odpoved Vlasta
  věk: 55 let

  Odpověď

  Milá Vlasto, já kombinaci léku Trulicity a Sioforu považuji za dobrou a měla by fungovat. Samozřejmě bez pořádné diety to nepůjde. Váš otec by se měl řádně poučit o složení stravy a měl by mít předepsaný vzorový jídelníček. Ostatně, je to dospělý muž v aktivním věku, tak by se do toho měl opřít. Dieta a pohyb jsou totiž základem skoro u všech diabetiků, kteří zatím nepotřebují inzulín. Když to neudělá on, tak alespoň vy mu kupte srozumitelnou knihu o složení potravin, aby si uměl sestavit jídelníček např. s 200 g sacharidů denně, případně kdyby měl glykémie stále vyšší, tak jen se 175 g denně. Také by mohl navštívit nutričního terapeuta, ale to by musel sám chtít a nenechávat to na dceři.

  Já se osobně domnívám, že podmínky pro předepisování Trulicity a Synjardy jsou stejné. Nadváhu váš otec má, jen ne zas tak moc velkou. Navrhuji tedy zůstat zatím u té nové kombinace, jen opravdu dodržovat dietu s omezením sacharidů. Účinek Trulicity se rozvíjí postupně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, moje maminka (76) dostala lék Trulicity na základě toho, že přes užívání perorálních léků jí glykémie neklesala (cca 8-10). Po podání první injekce zhruba za 3 dny začala mít velké střevní potíže, nauseu, ale především obrovskou únavu a slabost. Po konzultaci s internistkou nám bylo doporučeno zkusit ještě další dávku, což jsme učinili. Stav se bohužel nelepší, bylo by vhodnější lék zcela vynechat? Děkuji za odpověď. Pavla
  věk: 0 let

  Odpověď

  Dobrý den. Lék Trulicity je pečlivě odzkoušen a většina pacientů jej snáší dobře. Nežádoucí účinky, zejména nevolnost či zvracení jsou důvodem k ukončení léčby asi ve 2 – 4% případů. Léčba se začíná nižším dávkováním (injekce po 0,75 mg) a později je možné dávku zvýšit na 1,5 mg 1 x týdně.

  Nyní bude záležet na tom, jak moc ten nežádoucí efekt mamince vadí. U většiny pacientů se totiž tolerance postupně zlepší a dobře se projeví účinek. Mírná nechuť k jídlu může být naopak žádoucí. Rovněž se ujistěte, že používáte lék s nižší dávkou (0,75 mg). Pokud ale budou zažívací obtíže trvat, je možné vyzkoušet jiné možnosti. Určitě velmi dobře působí, když se v dietě výrazně sníží množství sacharidů a také celkové kalorie. Pak by třeba ani nemusel být lék Trulicity nutný.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  posíláme Vám odkazy na zajímavé články týkající se tématu, tedy přípravku dulaglutid (Trulicity)

  Projekt cukrovka jinak
  Moderní léčba cukrovky 2. typu aneb agonisté receptorů GLP-1 stručně a jasně

  Aplikace GLP-1 agonistů

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den mám teď cukr 8 píchá stejný jednotky 14 i když cukr lepší, David
  věk: 42 let

  Odpověď

  Milý Davide, přece jen vám je 42 let a jste tedy zralý muž. Měl byste se umět zeptat takovým způsobem, abych mohl jasně pochopit, na co se vlastně ptáte. Četl jste to po sobě? Já se mohu jen dohadovat, jaký vlastně máte problém.

  Budu tedy hádat, že se jedná o toto:

  Dostal jste předepsaný inzulín, protože jste měl příliš vysoké glykémie. Nyní se hodnoty zlepšily a vy byste chtěl vědět, zda máte pokračovat ve stejném dávkování inzulínu. Je to tak?

  Nevím, zda máte na mysli jednu denní injekci, třeba večer, a to 14 j., nebo zda myslíte 14 j. před každým jídlem. Ať je to jak chce, hodnoty se zlepšily, ale nejsou ještě v normě. Proto inzulín rozhodně zatím nesnižujte. Musíte ale lépe pochopit, proč ale inzulín vlastně berete a jak se má inzulín správně používat. Je nutné vždy přihlížet k vašim glykémiím, množství jídla a také k tělesné aktivitě. Dávku inzulínu byste se měl naučit přizpůsobovat podle aktuální potřeby.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den Jsem diabetik kterému se netvoří vlastní inzulín, čili jsem na inzulínu. Ačkoliv jsem se vždy snažila, glykémie jsem měla kolem 9-12 mmol/l s občasnými výkyvy ať už směrem nahoru, nebo dolů směrem k hypoglykémii s hodnotami kolem 4 mmol/l. Před 3 měsíci mi moje lékařka předepsala Jardiance a já se dostala na hodnoty kolem 6 více méně stabilních a i pocitově jsem se cítila podstatně lépe. Ale... objevilo se mi značné množství ketonů v moči cca ++ až +++. Nerozumím tomu, co je špatně, a hlavně nevím, co s tím. Všude se píše o nízkých, nebo hodně vysokých glykemiích a ketonech a jak to řešit, ale co se mnou? Jak to řešit, když glykemky jsou kolem 6 a jídelníček stejný jako dřív? Nika
  věk: 48 let

  Odpověď

  Milá Niko, předpokládám podle vašeho popisu, že jste tedy diabetik 1. typu, kterému se opravdu netvoří vlastní inzulín a nikoliv diabetik 2. typu, u něhož postupně také dochází k zániku inzulínové sekrece.

  Jardiance je lék, který účinkuje zejména tak, že zvyšuje vylučování krevního cukru do moči. Jak asi víte, při vyšší glykémii (zpravidla nad 10) se glukóza dostává do moči. Lék Jardiance způsobuje, že ledviny začínají propouštět cukr do moče i při nižších hodnotách glykémie. Tím se částečně snižuje hladina glykémie. Udává se, že za den takto může člověk ztratit až 70 g cukru (v závislosti na tom, jak moc mívá glykémii zvýšenou). Tím tento lék také mírně podporuje hubnutí.

  Jardiance je přípravek určený původně především pro pacienty s diabetem 2. typu. Ti mají často nadváhu. Většinou ale mají zachovanou vlastní sekreci inzulínu, jenomže ten jim nedostatečně funguje.

  Nově se začínají tyto léky užívat s opatrností také u diabetiků 1. typu, a to u těch, u kterých se nedaří dosáhnout dobrého vyrovnání glykémií správným dávkováním inzulínu a správnou dietou. Používá se to spíše u těch, kteří mají zároveň nadváhu.

  Důležité je ale vědět, že inzulín je látka pro život nezbytná. Pokud v těle chybí, dochází k rozvratu metabolismu, který se mimo jiné projevuje přítomností ketolátek v krvi a v moči. Pokud by si tedy diabetik 1. typu přestal aplikovat inzulín, velmi rychle by se v moči objevily ketolátky jako ukazatel chybění inzulínu. Ketolátky se u těchto osob objevují i tehdy, když si pacient vzhledem k tělesné potřebě aplikuje málo inzulínu. 

  Při chybění inzulínu se pochopitelně také zvyšuje hodnota glykémie. Glykémii je ale možné do určité míry snížit také tím, že člověk velmi málo jí, hodně se pohybuje - a nebo, když zvýšené množství krevního cukru dostává z těla jiným způsobem než normálním zpracováním (látkovou přeměnou). Jedna z možností je tedy i odstranění nadbytečné glukózy do moči. Glykémie poklesne a pacient si v důsledku toho sníží dávky inzulínu. To je celkem správný postup, ale pokud dávky sníží příliš, je inzulínu v těle už příliš málo k tomu, aby se zabránilo nadměrné tvorbě ketolátek.

  Jaké vám tedy doporučuji řešení: Musíte pravidelně aplikovat inzulín. U diabetiků 1. typu se inzulín podává jednak v základní dávce dlouze působícího inzulínu a dále ve 3 či více dávkách rychle působícího inzulínu. Jinou možností je také inzulínová pumpa. K inzulínu je pochopitelně nutné pravidelně jíst a tím zajistit správnou souhru inzulínu a jídla. Když to člověk dělá správně, má dobré glykémie, jí přiměřeně, a v těle se mu nadbytečně netvoří ketolátky. Ty potom buď v moči nejsou, nebo při delším odstupu od jídla jsou nejvýše na úrovní jednoho +. K tomu je možné používat také lék Jardiance. Pokud by ale byly ketolátky vysoké jako u vás, měla by se Jardiance alespoň přechodně vysadit  a měly by se upravit správně dávky inzulínu tak, aby inzulín v těle nechyběl. Obecně ale se Jardiance u diabetiků 1. typu dává spíš skutečně výjimečně, když pacient vyrovnání diabetu pomocí správného dávkování inzulínu a diety nezvládá. A je třeba přitom zvýšeně dbát na riziko ketoacidózy.

  Ketolátky na úrovni ++ či +++ se u diabetiků 2. typu zpravidla nevyskytují. Pokud ano, znamená to, že skutečně pacientovi dochází vlastní inzulín a bude tedy potřebovat inzulín injekční. Pokud ani po nasazení inzulínu ketolátky z moči nevymizí, asi i tady by se léčba lékem Jaradiance měla přerušit. 

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaký je rozdíl mezi inzulíny Levemir a Tresiba (obojí 100 jednotek/ml)? Tedy zejména jak je to s jejich časem účinků (jak dlouho působí v organismu, jaký mají náběh...)? Pan doktor mi totiž změnil původní Levemir za Tresibu a já se teď nemůžu "srovnat" s glykémií. Navíc se mi teď zvyšují (narůstají) glykémie v době od cca 2-3 hodin v noci na "neuvěřitelných" cca 8-10 mmol/l před snídaní. Glykémie před spaním je cca 5-6 mmol/l, pak je to také v pohodě a v noci mezi 2-3 hod. se opět glykémie navyšují... Libor
  věk: 54 let

  Odpověď

  Milý Libore, v obou případech se jedná o tzv. dlouze působící analoga lidského inzulínu. Analog inzulínu je takový přípravek, jehož struktura téměř úplně odpovídá struktuře přirozeného inzulínu, ale úmyslně je částečně pozměněna. Přirozený inzulín se skládá z 51 stavebních jednotek – tzv. aminokyselin. Analoga mají úmyslně 1 až 3 aminokyseliny zaměněné za jiné.

  V případě jak Levemiru tak Tresiby je navíc navázána na molekulu inzulínu ještě další součást. V případě Levemiru je to tzv. kyselina myristová, v případě Tresiby kyselina hexadekanová.

  Přirozený inzulín účinkuje při podkožním podání poměrně rychle. Nejprve se celkem rychle vstřebává z podkoží do krve, a jakmile se dostane do krve, částečně se navazuje na cílové tkáně a částečně je velmi rychle rozkládán.

  Jak Levemir tak Tresiba se z podkoží vstřebávají do krve pomalu. Kromě toho ale navíc nejsou v krvi rychle degradovány, zejména proto, že se váží na albumin a tím se chrání před rozkladem.

  V obou případech se jedná o velmi důmyslné léky, které byly dlouho testované k tomu, aby opravdu účinkovaly dlouho a zejména pravidelně a předvídatelně.

  Inzulín Levemir (detemir) účinkuje asi 24 hod., ale u některých osob o něco méně, takže se někdy podává ve 2 denních dávkách.

  Inzulín Tresiba (degludec) účinkuje podstatně déle, až 2 dny. Z tohoto důvodu se na začátku léčby tzv. kumuluje. To znamená, že při stejné dávce 1 x denně se jeho koncentrace asi po dobu 3 dnů postupně zvyšují, než je dosaženo ustáleného stavu. Jinými slovy, v době, kdy si pacient dává již další injekci, stále ještě působí část inzulínu z dávky předešlé.

  Pokud tedy zahajujeme léčbu stejnou dávkou Levemiru jako Tresiby, zdá se, že Levemir účinkuje více. To se ale po 3 až 4 dnech zcela vyrovná.

  Tresiba se někdy označuje jako tzv. ultra dlouho působící inzulín. Při zavedené léčbě je jeho účinek velmi vyrovnaný a předvídatelný. Zdá se tedy, že je to ideální bazální inzulín, s jehož pomocí může být zajištěna stabilní základní hladina inzulínu v krvi (bez poklesů a vzestupů během dne). V tomto ohledu je u mnoha pacientů výhodnější než Levemir. Jen je potřeba najít správnou dávku.

  Vy máte ale glykémie celkem dobré, takže není důvod se příliš znepokojovat. Pokud se vám glykémie ale zdají příliš vysoké, je možné dávku inzulínu třeba o 10 až 15% zvýšit a čekat, až se hladiny ustálí (po 3-4 dnech změněného dávkování). Každému pacientovi může vyhovovat lépe jiný inzulín nebo kombinace inzulínu. Podle dosud provedených studií se právě Tresiba vyznačuje velkou pravidelností v účinku, která je spojena s menším rizikem neočekávaných hypoglykémií.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, pane docente. Po 20ti letech mi doktorka sebrala HUMALOG a Lantus, se kterým jsem měla krásný gklykosiláč 5,4. Chtěla ho ještě lepší a napsala mi Fiasp. Je to pro mě tragédie. Za prvé si připadám jako autista, kterýmu překopali celej svět, protože TULEJO si musím píchat s večeří, místo v obvyklých 22h. A s Fiaspem jíte hned, a já 20 let čekám 15 min před jídlem. Po jídle mám stále vysoké glykemie. cca 13. Když přidám jen nepatrné množství jednotek Fiasp,1 nebo 2 (vždy jím hned) mám už v polovině jídla těžkou hypoglykemii. (3 a méně) Zvyšovala jsem dávku Tulejo, bez zvýšení Fiaspu, bez výsledku. Fiasp píchám 5 -6 jednotek s jídlem, a Tulejo 14 s večeří. Poté mám extrémní hypoglygemii, takže Toulejo píchám až 2h po večeři. Vše má za výsledek to, že glykosiláč mám teď 7 .. fakt bomba. Jak mám doktorce říct, že jsem nešťastná, a chci zpátky svůj Humalog, když si lékaři myslí, že tohle je podle nich pro mě to nejlepší? Jako třešnička na dortu, mám za dva měsíce 5 kilo( !!!) nahoře, který jsem tak poctivě hubla předchozích 8 mesíců. To vše s konstantím měřením s free style libre. Hypotheroza je v normě. Jiné komplikace nemám, kromě faktu, že jsem z toho nešťastná a ve stresu. Prosím poraďte, nebo doporučte jinou kombinaci inzulínu? Chci humalog zpět! nebo něco podobného. Nenávidím Fiasp.

  Odpověď

  Milá Dagmaro, existuje anglické úsloví "Nezastavuj dobře běžícího koně". Pokud vám předchozí kombinace vyhovovala, tak nevidím moc důvod, proč se k ní nevrátit. Každý rozumný lékař to pochopí, jen musíte paní doktorku slušně požádat. Každému může vyhovovat lépe něco jiného.

  Já osobně si Lantusu cením a za Toujeo jej nahrazuji jen pacientů, kteří mají vysoké dávky.

  Toujeo má účinkovat o něco déle, takže by ani nemělo záležet na tom, zda si ho podáte před večeří, či až na noc. Ale šedivá je teorie a zelený je strom života.

  Já se domnívám, že obě kombinace mohou být dobré. To, co máte nyní, by mohlo být pro někoho více flexibilní a nemusela byste tak přesně dodržovat čas jídel. Ale opět, pokud vám minulá kombinace vyhovovala lépe, vraťte se k ní. Nyní existuje více možností, jaký inzulín si vybrat. Jsem toho názoru, že se všemi se při dobrém načasování dá dosáhnout velmi dobrých výsledků. Ale vaše dřívější kombinace byla dobrá, vraťte se tedy k ní.

  Podobně rychle jako Humalog působí např. Novorapid.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, uzivam jiz delsi dobu vyse uvedeny lek, ktery mi byl lekarem naordinovan v davce 2x1 tabeleta denne - po jidle rano a po jidle vecer. v posledni dobe vsak jiny lekar tvrdi, ze se tento lek ma aplikovat jen jednou denne a to vecer - coz by u mne znamenalo 2x1 tableta najednou vecer.

  Dale mne zajima kombinace leku glukophage 1000 mg a trajenta 5 mg, jake je idelani casove rozmezi behem dne na kombinace techto dvou leku ? Jirka

  věk: 63 let

  Odpověď

  Milý Jirko, účinek metforminu není okamžitý a nějakou dobu přetrvává. Nepůsobí tak, že by bezprostředně snižoval glykémii. Nezvyšuje totiž sekreci inzulínu, ale zlepšuje citlivost tkání vůči jeho působení. Jedním z hlavních mechanismů je, že brání nadměrné novotvorbě krevního cukru ze zásob. Projevuje se to například tím, že během noci, kdy nejíme, se nezvyšuje nadměrně glykémie tím, že by se z jaterních zásob uvolňovala glukóza. To příznivě ovlivňuje zejména ranní hodnoty glykémie, které bývají často u diabetu 2. typu zvýšené.

  Metformin se dávkuje od 500 mg 1x denně až po 3 g denně. Protože jde o velké tablety, užívá se zpravidla ve 2 denních dávkách, ráno (či dopoledne) a večer. Máte-li naordinovanou dávku 2x 1 g, je logické, že byste lék měl užívat ráno a večer. Sníst ty 2 veliké tablety na noc by asi nebylo příjemné, i když by se kromě rizika zažívacích problémů asi nic nedělo.

  Rovněž lék trajenta se může užívat jak v jediné, tak ve dvou denních dávkách. Existuje dokonce pevná kombinace Trajenty a metformin. Přípravek se jmenuje Jentaduetto a bere se 2x denně, typicky 1 ráno a 1 večer.

  Glucophage existuje také ve formě, která má trochu delší účinek a celková dávka bývá o něco menší. Přípravek se jmenuje Glucophage XR nebo Metformin XR. Oba přípravky ale byly v poslední době nedostatkové, nebo byly k dispozici jen v určité síle.
  Glucophage je možné užívat před jídlem i po jídle či s jídlem. Užívání s jídlem může zlepšovat jeho snášenlivost v zažívacím ústrojí, a proto se bere častěji tímto způsobem.

  Neodpustím se ještě obvyklou poznámku: metformin je vynikající lék, ale působí dobře jen tehdy, jestliže současně dodržujete režimová opatření, spočívající v prevenci obezity, méně kalorické stravě a dostatečném tělesném pohybu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru léky Metformin 500 1-0-1, Vipidii 1-0-0, hodnoty glykémie jsou 8,7, cukr 64, váha 62 kg, výška 154 cm, byl by vhodný doplněk stravy Chrom Combi? Narozena 28 .6 .1948 a jsem po operaci srdce 6 měsíců, děkuji předem Edita

  Odpověď

  Milá Edito, vaše hodnoty by se daly ještě nazvat uspokojivé, ale alespoň malé zlepšení by bylo ještě dobré. Nejste obézní, a tak vám nebudu navrhovat nějakou přísnou dietu, jen byste asi měla vědět, kolik sacharidů denně sníte. Podle mého odhadu by vám mohlo stačit 120, maximálně 150 g denně. Omezit byste mohla trochu příkrmy, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže apod.

  Vaše léčba by mohla být ještě posílena, existují dnes ještě další léky, které by k vaší kombinaci šly přidat, ale to by musel posoudit váš diabetolog, který vás zná podrobně. Některé by se možná i hodily vhledem k srdeční operaci, kterou jste podstoupila. Pro vysloveně štíhlé pacienty ve vaší situaci může být také vhodná malinká 1 dávka inzulínu s delším účinkem.

  Chrom je prvek, o kterém je známo, že když je ho velký nedostatek, tak u experimentálních zvířat vzniká nebo se zhoršuje diabetes. Nedostatek chromu se však v našich podmínkách prakticky nevyskytuje, leda snad u osob, které mají závažné střevní problémy. Proto bych od jeho podávání neočekával žádné zlepšení.

  Existují ale kvalitní vitaminové přípravky určené pro starší lidi. Pokud si nejsou jisti, že užívají dostatečně vyrovnanou dietu, mohou užívat třeba 1 tabletu denně či obden a tím se zajistí jejich denní potřeba. V takových přípravcích bývají kromě vitamínů zpravidla i různé stopové prvky, tedy i chrom. Přitom máte jistotu, že dávka nebude zbytečně vysoká. Jedná se třeba o přípravky Geriavit či Centrum pro starší osoby.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, od roku 2011 se léčím s DM II. Nyní užívám Glucophage XR1000 mg a Gliklazid Actavis 30 mg. Má poslední hodnota HbA1c je 57, předešlá z 3/2019 byla 44. BMI = 39. Ranní glykemie bývá mezi 7-9 mmol/l. S ošetřujícím lékařem jsem nyní probírala možnost léčby s analogy GLP-1. Považuje je za vhodnou, moderní léčbu, ale údajně bych neměla nárok na úhradu (ani částečnou) od VZP (konrétně jsme se bavily o Trulicity). Takže nyní řeším, zda ji budu platit sama, což je měsíčně docela vysoká částka. Chci se zeptat, je z těchto nových léků (GLP-1) i takový, u kterého by byla nižší cena v lékárně, než 3 tis. Kč/měsíc? Případně jaké by mi VZP aspoň částečně hradila? Děkuji za odpověď Lenka
  věk: 53 let

  Odpověď

  Milá Lenko, v současné době platí v ČR pro analoga GLP-1 preskripční omezení. Jejich cílem je nejen, aby tyto poměrně drahé léky užívali především pacienti, kteří je skutečně potřebují, ale také aby je zbytečně neužívali pacienti, kteří mají ještě jiné vhodné možnosti léčby. Někdy se to ale nekryje zcela s klinickou potřebou.

  Ve vašem případě splňujete pro plné hrazení přípravku následující podmínky: máte diabetes 2. typu, jste léčena metforminem a derivátem sulfonylmočoviny (Gliclazid) v dostatečné dávce a jste hodně obézní. Jste navíc motivovaná. Nesplňujete jen jednu podmínku: máte glykovaný hemoglobin nižší než 60 mmol/mol, i když se této hodnotě hodně blížíte.

  Je to trochu paradox, ale kdybyste se ještě malinko zhoršila, už by vám paní doktorka mohla lék z klidným svědomím, že neporušuje pravidla (a že jí nehrozí případný postih při kontrole) předepsat.

  Nabízejí se tedy v podstatě 3 možnosti:

  1) Začněte se v rámci svých možností více pohybovat. Prostudujte si tabulky složení potravin a nasaďte pořádnou dietu s omezením sacharidů. To pravděpodobně bude fungovat ještě lépe než Trulicity. Je ale možné, že takto rázný a nejzdravější postup nezvládnete.

  2) Nechte si ještě jednou zkontrolovat glykovaný hemoglobin. Třeba to bude těch 60 mmol/l, nebo to bude hodně blízko. A když se k tomu připíše, jak by to pro vás bylo vhodné ....

  těžko se o tom píše. Jak ale jednou léčba za těchto podmínek začne, může, ba dokonce má, glykovaný hemoglobin do 3 měsíců klesnout a pojišťovna nadále sleduje právě ten fakt, že budete mít glykovaný hemoglobin nižší. 

  3) Buďte statečná a berte život takový, jaký je. Hraďte si přípravek Trulicity (dulaglutid), užívejte tento lék s maximální pečlivostí, a protože jeho cenu asi hodně pocítíte, nepokazte její efekt špatnou životosprávou, protože to by pak byly opravdu vyhozené peníze. Některá jiná analoga GLP-1 jsou možná o něco málo levnější, ale většinou se podávají 1x denně a záleží také na dávce. Na přesnou cenu byste se musela zeptat v lékárně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Indikační omezení úhrady: dulaglutid je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyšší pokles hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, dulaglutid není dále hrazen.

  Příklad úhrad  Trulicity 1,5 mg inj sol 2x0,5 ml:

  Maximální úhrada ze zdravotního pojištění: 414,73 Kč

  Orientační prodejní cena: 1872,80 Kč

  Orientační doplatek: 1458,07 Kč

  Započitatelný doplatek: 1458,07 Kč

  (cena přípravku může být u distributorů léčiv i v lékárnách různá, ověřili jsme v řetězci Dr.Max, že cena uváděného přípravku, kterou zaplatí nakonec pacient s podporou zdravotní pojišťovny je 916 Kč a pokud má kartu výhod Dr.Maxe pak 743 Kč, u BENU jsme zjistili cenu 917 Kč a s kartou výhod 680 Kč, pokud si ovšem pacient musí lék hradit sám, pak jeho cena u Dr.Maxe i v BENU bude kolem 1330 Kč - jsou to pouze telefonicky ověřované informace bez záruky, pro celkový přehled je třeba zjistit ceny i v dalších řetězcích, či lékárnách...)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!