Poradna

Cukrovka a léky

222 dotazů

 • Dotaz

  Dostala jsem na cukrovku lék glucophage, ale po úporném průjmu jsem musela lék přestat užívat. Dostala jsem nový lék Januvia, po kterém mám úpornou zápu. Nyní mám hladinu cukru 8,9 a co s tím? Máří
  věk: 71 let

  Odpověď

  Milá Máří, určitě záleží na tom, kolik je vám let, zda máte nadváhu a zda nemáte další přidružené nemoci. Na prvním místě je vždy dieta. Přípravek Glucophage obsahuje metformin je velmi dobrý lék a jeho některé „nežádoucí“ účinky, nemusejí vždy být jen nežádoucí. Člověka to více nutí držet dietu a to pomáhá. Dávkování metforminu je dost široké, od 500 mg 1x denně až po 1 000 mg 3x denně. Já doporučuji zkusit znovu metformin, ale jen 500 mg 1x denně po dobu asi 14 dnů. Pak by bylo možné dávku zkusit zvýšit na 2x 500 mg a případně 2x 850 mg. To by ve vašem případě mohlo stačit. Tělo si na to může postupně zvyknout a bez průjmů.

  Januvia (sitagliptin) je také dobrý lék a mívá velmi málo nežádoucích účinků. Měla byste otestovat, zda tu zácpu máte opravdu po Januvii, případně opět upravit dietu, jíst více zeleniny. Často se kombinuje s metforminem, lék se jmenuje Janumet (sitagliptin + metformin). Začít by bylo opět možné jen jednou tabletou denně (50 mg sitagliptinu + 850 mg metforminu).

  Kromě uvedených léků existuje ještě řada možností. Další léky ale mívají nežádoucích efektů spíš více. To by vám pak musel poradit váš lékař, co dál.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím..byl mi předepsán lék na zjištěnou cukrovku Stadamet 500 (0-0-1) chci se zeptat jak se bude snášet s léky které již užívám,sto: Betaloc SR 200mg (1-0-0) PRESTARIUM NEO (1-0-0,5) APO-ALLOPURINOL 100mg (1-1-1) a od prosince z kardia předepsaný Statin na cholesterol..ale nevím název (takový béžový oválek 0-0-1) vymačkal jsem si je z platiček a dál do jiný krabičky...chci se jen zeptat jestli se spolu snesou?! Děkuji za odpověď M.N.
  věk: 46 let

  Odpověď

  Vami uvedené léky jsou standarní léčbou předepisovanou v diabetologických, kardiologických či interních ambulancích obecně. Pokud je tolerujete a Vaše ledvinové a jaterní funkce jsou v pořádku, zmiňované léky samy o sobě se spolu snesou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné inzulin Lantus aplikovat 2x denně, když v mém těle dávka 12 j působí jen 17 hodin? Příklad: 12 j inzulinu aplikuji ve 21 h a na druhý den od cca 15 h do večeře v 18 h už nepůsobí a glykémie stoupá až do večeře. Mimo to aplikuji Novorapid 3x denně jako bolusový inzulin. Diabetes 1. typu mám 47 let.
  věk: 74 let

  Odpověď

  Dobrý den. Aplikovat Lantus 2x denně je skutečně dobrá možnost. Znamená to ale jednu injekci navíc. Dávka Lantusu podávaného večer se volí tak, abyste ráno měla pokud možno dobrou glykémii (mezi 4,5 a 7 mmol/l), a přitom abyste během noci neměla hypoglykémii. To jde někdy ale obtížně, protože se zvyšující se dávkou u někoho roste riziko noční hypoglykémie (k ránu). Pak se může hodit dávku rozdělit, například ve vašem případě dát večer 8 j a ráno také 8 j (a dále to vyzkoušet a upravit dávky).

  Problém ale může být také v tom, že polední dávku Novorapidu dáváte příliš malou a bylo by vhodné ji tedy zvýšit, anebo vaše jídlo obsahuje příliš mnoho sacharidů.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dlouhodobě užívam SSRI antidepresivum fluvoxamin a valproat na epilepsii. Byl mi zjistěn prediabetes. Mohli to vyvolat uvedené léky? Také mám problémy s vysokým cholesterolem a triglyceridama, hubnu, jsem na dietě, nevím však, jestli tohle všechno nemám z těch léků? Děkuji za odpoveď.
  věk: 40 let

  Odpověď

  Dobrý den. Antidepresiva včetně fluvoxaminu mohou mít vliv na glukózovou toleranci. Vysvětluje se to někdy větší chutí k jídlu a přírůstkem hmotnosti, ale také snižováním efektu inzulínu. Jsou to ale často velmi důležité léky, a tak zhoršení glykémie nebývá důvodem k jejich vysazení, pokud pacient skutečně trpí depresí. Stejně tak valproová kyselina může mírně přispívat ke vzniku diabetu.

  Jako prevenci těchto nežádoucích účinků doporučuji pokračovat v dietě a přidat více pohybu, případně předepsání nějakých léků na diabetes. Nepochopil jsem z vašeho dotazu, zda skutečně hubnete (snižuje se vaše hmotnost) nebo „hubnete“ ve smyslu, že se snažíte zhubnout, protože naopak váhu nabíráte. V tom prvním případě by opravdu nějaká léčba diabetu mohla být vhodná, v tom druhém byste se měla skutečně pokusit zhubnout.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pane doktore, jim málo sacharidové stravy, nesladím, denně dělám procházky kolem hodiny, přesto mám stále přes noc vysoký cukr. Když si vezmu prášek na noc, stejně je ráno vysoký, kolem 11. Přes den se mi to srovná kolem 6, když si beru metformin je mi zle, mám naopak nízkou hladinu cukru přes den. Opravdu nevím, co s tím dělat. Teď si beru Xeleviu 50 mg, ráno, Mám také biologickou léčbu na Bechtěrewa, nevím, zda mi to nezvedá ona. Prostě ať dělám co dělám, noční a ranní glykémie je vysoká. Děkuji za odpověd. Vladimíra
  věk: 52 let

  Odpověď

  Vážená Vladimíro, nemohu samozřejmě přesně odpovědět, když neznám váš zdravotní stav, věk, hmotnost a další vaši léčbu.

  V prvé řadě je důležité, zda na Bechtěrevovu nemoc neberete také kortikoidy, např. Prednison nebo Prednisolon. Takové léky glykémii spolehlivě zvyšují a je nutné s tím počítat.

  Metformin považuji za dobrý a užitečný lék. Existuje jeho několik forem, např. Glucophage XR nebo Metformin XR, které někteří pacienti snášejí lépe. Metformin účinkuje zejména tak, že tlumí uvolňování glukózy z jater během lačnění a během noci, a to by pro vás mohlo být výhodné. Zkuste brát některou formu metforminu večer, zatím raději malou dávku, např. 500 mg 1x denně. Metformin se dobře kombinuje se sitagliptinem (Xelevia), dělají se dokonce i oba léky v jedné tabletě (Janumet).  Pokud by toto nefungovalo nebo byste to opravdu netolerovala, mohla byste potřebovat malou dávku dlouze působícího inzulínu na noc. Pokud nejste obézní (pak bych vám doporučoval zejména celkové snížení hmotnosti), mohl by ten večerní inzulín být zvláště vhodný.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Moje maminka má cukrovku. V posledních 4 letech má cukr dlouhodobě v normě. Chtěla jsem aby jí její lékařka snižovala dávky léku na cukrovku. Ta to ale rezolutně odmítla-že se to nesmí. Chtěla bych vědět proč, jestli je to pravda. Mám pocit že to mamince poškozuje cévy a nervy. Nyní má diagnostikovánu polyneuropatii. děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Dobrý den, pokud je dlouhodobá kontrola diabetu u maminky dobrá při léčbě, kterou užívá, není důvod léky vysazovat. Zejména teď,  když má maminka diagnostikovanou polyneuropatii. Poškození nervů, tedy polyneuropatie je důsledek dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru, viz  https://www.cukrovka.cz/diabeticka-neuropatie-poskozeni-nervu. Maminka má cukrovku zřejmě déle než 4 roky, a to že má cukr po dobu 4 let v normě, je díky užívání léků, které už nesmí vysadit, jinak se jí hladina cukru opět zvedne a neuropatie se bude zhoršovat. Zhoršení kontroly cukrovky by mohlo způsobit, že se objeví další komplikace a zhorší i polyneuropatie. Ke snižováni či vysazováni léčby u cukrovky přistupujeme jen v případě, že se u pacienta objevují hypoglykémie, či jiné nežádoucí účinky léků, případně se zhorší parametry ledvin či jater.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v září mi byla zjištěna cukrovka 2.typu. Nejprve mi lékař nasadil Glucophage, po tom mi bylo zle, nahradil tedy Metforminem 1000 mg večer. Hodnoty i přes dietu stále vysoké (nalačno okolo 10, přes den to samé). Od ledna beru ještě Amaryl 2 mg ráno. Nyní mám nalačno okolo 7-8. přes den dvě hodiny po jídle mezi 5-6 . Jak snížit tu ranní glykemii? Děkuji za radu.

  Odpověď

  Dobrý den. Bylo by dobré, kdybyste ten Metformin brala a ráno k tomu ten Amaryl. Hodnoty máte celkem dobré, tak byste v tom mohla nějakou dobu vydržet, může se to postupně zlepšit samo, když budete nadále držet i dietu. Pokud nikoliv, mohla byste dostat ještě nějaký další lék či případně na noc malou dávku inzulinu.

  (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem diabetička 2. typu s na inzulínu (Novorapid 3x6 j. a Levemir večer 38 j. a ráno 26 j.) Pokud u mně dojde k hyperglykémii, tak se jí postupně snažím snížit pícháním několika dávek inzulínu až na optimální hranici. Dávky pro snížení si určuji víceméně intuitivně, ale nemyslím si, že to je zcela optimální postup. Neexistuje prosím nějaké schéma v jakých časových intervalech a v jakých dávkách si postupně připichovat inzulín v případě hyperglykémie? Mám na mysli asi takový postup - zjistím, že mám 17,5 mmol - kolik si inzulinu připíchnout a jak dlouho trvá, než dojde ke snížení a pak se změřit a pokud není dosažena optimální hranice, jak postupovat dále, po změření zjistím, že se hyperglykémie snížila na 13 mmol - mám připichovat dále a když tak kolik nebo čekat. Děkuji předem za odpověď
  věk: 63 let

  Odpověď

  Mohu Vás nasměrovat na místo našich stránek, kde je pro Vás odpověď.

  Jedná se samozřejmě o aplikaci NovoRapidu, což je velmi rychle působící analogon humánního inzulinu. Podívejte se na tato obecná doporučení, zejména body 1-7.

  Odkaz:

  https://www.cukrovka.cz/samostatne-upravy-davek-inzulinu

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem rok diabetik typu Lada, asi před měsícem a půl jsem přešla na inzulín Toujeo a asi po třech týdnech začala mít bolesti nohou, rukou a zad v bederní a také krční oblasti. Ráno i během dne se těžko rozcházím. Potíže se zhoršují. Mohou to způsobovat nežádoucí účinky tohoto inzulínu? Léčím se pouze na cukrovku a špatné prokrvování končetin (secatoxin a Enelbin) během zimních měsíců, momentálně je však neužívám. Je mi 55let, vážím 63kg, měřím 163 cm. Ilona
  věk: 55 let

  Odpověď

  Dobrý den Ilono, bolesti končetin a páteře s velkou mírou pravděpodobnosti hraničící až s jistotou nesouvisí se změnou v typu užívaného inzulínu, spíše budou potíže souviset s poruchou pohybového aparátu. Doporučuji proto vyhledat odbornou pomoc u lékaře se specializací v oboru neurologie, ortopedie či fyzioterapie. 

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Vážený pane profesore, asi 5let se léčím s cukrovkou II.typu. Beru 1x Metformin. Dále užívám Betaloc ZOK, Prestarium neo a Stacyl. Hladina cukru mi kolísá mezi 6 až 8 mmol/l. Mám ale trvalý problém s nadváhou. Měřím 175 cm a váha se pohybuje mezi 115-120 kg. V létě jezdím na kole 20-35 km denně nebo chodím se svým psem 4-7 km za den. Zkouším různé diety, ale výsledek je vždy krátkodobý. Viděl jsem pořad "Pilulka pro zdraví", kde pacienti při používání léku s gliflozinem uváděli snížení váhy o 10-12 kg. Může mi teto lék předepsat můj lékař? Rád bych navštívil Vaši ordinaci v Motole. Musím mít doporučení od svého lékaře? Děkuji za odpověď.
  věk: 66 let

  Odpověď

  Dobrý den, z reálné praxe i z klinických studií vyplývá, že léky ze skupiny gliflozinů májí efekt na redukci hmotnosti obvykle kolem 3-5 kg, takže případy, které uvádíte budou spíše ojedinělé. Určitě doporučuji navštívit obezitologickou ambulacni, kde vám zkusí odborně poradit dlouhodobé řešení obezity, ať už formou trvalé změny stravovacích či pohybových návyků, nebo případně formou tzv. metabolické chirurgie. Jakékoliv krátkodobé diety nemají obvykle žádný trvalý smysl a vedou pouze k jo-jo efektu, tedy opakovanému nárůstu původní hmotnosti.

  (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!